w* OP STERKTE emka 'Wat een smaak volle keukens.' iACTUEEL t DE KOK stalen Convenant afspraken volkshuisvesting Auto wassen met de hand. CMD heeft snel extra kracht nodig Wildschut Optiek 'Nog te veel onduidelijkheid over gevolgen politie-reorganisatie' De Vrije Vogels drooggelegd Met het referendum wordt het in Soest waarschijnlijk nooit meer wat sckociiialGcr D66 wil jaarlijks een miljoen extra besteden aan kwaliteitsinvesteringen PAGINA WOENSDAG 1 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 ER 40 uur 7078 N re klanten? Oh EER m/v 1SVLEES DELIG 180 Samenwerking gemeente en woningbouwverenigingen op papier GROART CAR RECONDITIONING Soest - Telefoon 02155 - 24279 Vernieler gepakt R. OUD B.V. VERHUUR Echtscheidingen en toename ziekteverzuim door wachtlijst Tomassen kraakt politie-informatie Buren 'genieten' hele dag van dezelfde plaat Fluiten naar drankje op expositie Beveiligt alles! Tri. 24142 Weer controle dragen gordels Discussie mosterd na de maaltijd SCHOEMAKER technische dienst Uit 'dood geld' van gasbedrijf-reserve •00 t§D0 KDOt leren zakdoekjes, 10 pakjes 10 stuks -| 1,50-1 ik van de wereld. contactuele eigenschappen aarmee ie de kassa bedient, lekt een leuke baan, dan zou en nemen. Want bij ons kun je welkom! tiatief meebrengt. Want wie n om onze klanten tevreden nds grootste kruidenier, we iar: Jong of terman et moderne 3 korte termijn plaats M/V medewerker die de bezit is van een de ambitie heeft zich ezellige Voor informatie mF.J. Klinkhamer. shuisvesting te Soest actief op het gebied dewerkers, verdeeld rand met het vertrek arden en sollicitatie: meer zelfstandige ooiingsmogelijkheden bouwvereniging Soest sfeer in een goed func- De werkweek bestaat verkweek (4h dag) in d. Het salaris bedraagt voor woningcorpora- 177,- bruto per maand, oorgroei mogelijk is. 10 dagen UwC.V. en v. referentienummer 3hr. R.P. Dragstra adres. n spoedige en vertrou- g van uw sollicitatie. door geheel Nederland, hunting, outplacement. oon 05490-21840 si PPOTTEN De gemeente Soest en de woning bouwverenigingen Soest en St. Jo- seph hebben vrijdagmorgen een convenant ondertekend. In het convenant worden de bevoegdhe den van de gemeente en de wo ningbouwverenigingen op elkaar afgestemd. Alle gemeenten en corporaties hebben per 1 januari een grotere zelfstandig heid gekregen op het gebied van de volkshuisvesting. De gemeente hoeft bijvoorbeeld geen toestemming meer te vragen aan de hoofdingenieur directie volkshuisvesting (HID) voor een wo ningbouwproject. Soest krijgt jaarlijks een bepaald bedrag en mag daarmee naar eigen inzicht handelen. Als er geld over blijft, vloeit dat in de schatkist van wethouder Jan Menne. Soest zal in regionaal verband gaan sa menwerken met andere gemeenten. Het is de bedoeling dat de overtollige gelden in één pot worden bewaard en per jaar aan één of meerdere gemeen ten wordt toebedeeld. De toenemende zelfstandigheid van de woningbouwverenigingen blijkt onder meer uit het feit dat ze geen leningen meer kunnen afsluiten bij de overheid. De corporaties moeten daarvoor de ka pitaalmarkt op en dat betekent grotere financiële risico's. Namens woningbouwvereniging Soest ondertekende voorzitter H. Bas het convenant. Fons de Backer deed dat namens St. Joseph. Namens de ge meente waren burgemeester Hans de Burgemeester Hans de Wedt en wet houder Frans Kingma houden een oogje in het zeil als H. Bas (links) en Fons de Backer het convenant ondertekenen. Widt en wethouder Frans Kingma van volkshuisvesting van de partij. De politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een 39-jarige Soester aan gehouden op verdenking van het ple gen van vernielingen aan de Maria- straat. Daar had hij twee ruitjes van de voordeur van een woning stuk gesla gen. De bewoners ontdekten dat er nog bloedsporen op de scherven zaten. De conclusie was dat de dader gewond moest zijn. In de omgeving werd later de dader aangetroffen, die handschoe nen droeg. Hij bleek inderdaad letsel te hebben opgelopen aan zijn arm. van gereedschappen Industrieweg 37b SOEST Tel. 02155-13298 De stichting Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (CMD) zit dringend verlegen om een extra medewerker voor het al gemeen maatschappelijk werk (AMW). De stichting heeft op dit moment een wachtlijst van mensen die in een schrijnende situatie ver keren en snel hulp nodig hebben. Daarom heeft het CMD een subsi dieverzoek voor een extra forma tieplaats bij de gemeente inge diend. De commissie gezondheidszorg heeft de gemeente met klem gevraagd het verzoek te honoreren. "De gevolgen van de wachtlijst zijn in de praktijken van de huisartsen te constateren. Een aantal gezinnen zit in de knoop", schrijft de commissie in haar brief. Sommige mensen die een beroep op het CMD hebben gedaan, kunnen niet worden geholpen. Daardoor worden de psychologische en/of sociale proble men vaak groter. De patiënten of cliën ten kunnen daardoor de moed opge ven. De zichtbare effecten daarvan zijn, aldus de commissie, echtscheidingen, een toename van het ziekteverzuim en teruglopende schoolprestaties. Veel mensen maken ook intensiever gebruik van de eerste- en tweedelijnsvoorzie- MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN' IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE VOOR 'N UITERST PLEZIERIGE PRIJS ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 "Zonde van de tijd. Het was typisch zo'n bijeenkomst waar met een vi deopresentatie weer eens werd verteld wat we allemaal al hadden kunnen lezen, maar de concrete vragen over de situatie in Soest worden ontwe ken. Ik kom niet meer." Dat harde oordeel velde Leidje Tomassen (Pro gressief Soest) maandag in de raadscommissie ABZ over de informatie bijeenkomst die de politie onlangs organiseerde om de politiek op de hoogte te stellen van de vorderingen met de reorganisatie. Tomassen was met name boos over de onduidelijke reacties van commissaris Schutzmann (beoogd districtschef) op vragen over een eventueel nieuw con venant, waarbij de gemeente ook in de toekomst - als de politie is onderge bracht in één district - voor extra in spanningen geld beschikbaar stelt. "Ik heb geen zin in onduidelijke verhalen. Een A-viertje waarop de concrete ge volgen voor Soest staan aangegeven moet voldoende zijn. Dat is wat mij in teresseert," aldus Tomassen. Ze kreeg uit de commissie de nodige bijval, o.a. van Loet Jansen (D66) en Wiebe Meilof (GPV). Jansen liet weten zijn hart vast te houden over de "grip" die de gemeente straks nog op de politie heeft. "We krijgen nietszeggende ant woorden en het is allemaal zo complex dat je er niet bepaald vrolijk van wordt." Meilof begreep overigens wel dat de politie weinig anders kon doen dan voorlopig "tactische" antwoorden geven, "want zij zitten midden in dat proces." Kees Verheus (CDA) begreep de er gernis van de anderen niet zo. Volgens hem was de bijeenkomst wel geslaagd te noemen. Hij had de indruk gekregen dat de politie wel graag een nieuw con venant zou zien: "Dat geld willen ze heus wel hebben". Of het dan ook echt in Soest besteed wordt - bijvoorbeeld aan het wijkgerichte werk - bleef de vraag, maar Soest moest van Verheus ook nog wennen aan het idee dat er straks geen "eigen" korps meer is. "We zitten niet meer op een eiland." Burgemeester De Widt suste de gemoe deren en verzekerde de commissie dat de politie wel degelijk geïnteresseerd is in een convenant, waarbij het geld wordt besteed op een door de gemeente controleerbare manier. "We maken al leen even pas op de plaats om te bekij ken waar we met de reorganisatie pre cies uitkomen. Het is aan u als raad om het moment van het nieuwe convenant te bepalen, en de maat ervan." Prachtige cellen Tomassen wond zich trouwens ook op over de berichten dat de "prachtige" Soester politiecellen niet meer gebruikt zouden worden - "terwijl er criminelen vrijuit gaan wegens het cellentekort!" - en nog meer over het gerucht dat het politiebureau 's nachts dicht zou gaan. "Dan kunnen we alles wel over ons hen laten komen..." Volgens De Widt was het cellentekort vooral terug te voeren op een perso neelsprobleem, maar Meilof herinner de hem eraan dat Soest daarvoor juist een rijksvergoeding krijgt, het zoge naamde "logeergeld". Dat had bij de besluitvorming over de bouw van het nieuwe bureau juist een belangrijke rol gespeeld. Ook Neks Blommers (WD) had haar vraagtekens bij de kapitaals vernietiging als de Soester cellen buiten gebruik zouden worden gesteld. Dat de politie de Baarnse cellen prefereert had volgens De Widt overigens te maken met de "centrale ligging". Over de eventuele nachtelijke sluiting van het bureau maakte hij zich nog geen zor gen. 'Heel erg nihil' Kees Boerkoel (PvdA) wilde graag een onderzoek naar de mogelijkheden van een convenant waarvan de Soester be volking rechtstreeks zal profiteren - ze ker nu het wijkgerichte werk toch al is afgenomen en de invloed van de raad daarop "heel erg nihil" was gebleken. Ook Meilof verlangde een duidelijke gemeentelijke vinger in de politiepap. "Het lijkt er wel een beetje op dat we ons in de luren laten leggen. Het wordt allemaal zo moeilijk te controleren, en dat is griezelig." "Dat komt allemaal nog," reageerde de burgemeester. "Dat wordt meegeno men in het hele proces. Wij weten ook nog niet alles." Hij wees er overigens op dat hij ook in de toekomst verantwoor ding schuldig blijft aan de raad, althans op het stuk van de openbare orde en veiligheid, en dat het voor de rest een kwestie van wennen is. "We hebben straks geen Soester politie meer, maar een districtskorps. Dat is nu eenmaal de opzet en de consequentie van de hele reorganisatie." ningen, zonder dat het probleem daar door wordt opgelost. Drempel De mensen die op de wachtlijst staan, hebben dringend hulp nodig. Voordat zij een beroep doen op het AMW/CMD hebben ze vaak al over een emotionele drempel moeten stap pen. De ervaring leert dat de meeste cliënten niet zomaar naar het AMW/CMD stappen. De commissie gezondheidszorg spreekt daarom van een 'uitermate groot knelpunt'. De extra medewerker kan ervoor zor gen dat de wachtlijst zo klein mogelijk wordt gehouden. Bovendien kan hij bij het eerste contact met de cliënten nood oplossingen aandragen, zodat de pro blemen niet verergeren. De extra formatieplaats bij het AMW/CMD kost 82.500 gulden per jaar. Burgemeester en wethouders heb ben het verzoek bij de Voorjaarsnota gevoegd. Tijdens de raadsvergadering van donderdag 16 april zal daarover een besluit worden genomen. De hele dag dezelfde plaat horen is iets wat zelfs de meest fervente mu ziekliefhebber moet gaan vervelen. Maar een aantal bewoners van de Weegbreestraat heeft die martel gang vorige week woensdag moeten ondergaan. Eén van de buurtbewoners had 's ochtends bij zijn vertrek de mu ziekinstallatie aan laten staan. En aangezien de 'repeat'-knop was in gedrukt, werd het plaatje de ganse dag afgespeeld. En niet zo zachtjes ook. In het hele flatgebouw konden de mensen meegenieten, aldus de politie die in het begin van de avond werd ingeschakeld. Omdat de bewoner niet thuis was, verschafte de politie zich toegang tot de woning om vervolgens de buurt te verlossen van de herrie. Een buur meisje zou haar blokfuitoefeningen hebben moeten staken, omdat ze de juiste toon niet kon vinden in ver band met het lawaai. Leden van De Vrije Vogels en be zoekers van de tentoonstelling van de vereniging kunnen dit jaar flui ten naar een alcoholische versna pering. De reden is dat de exposi tie wordt gehouden in de planten kas van Van Oest aan de Eigen domweg. 1 snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. Fazantpad 4b, Soest. In andere accommodaties, zoals de kin derboerderij De Vrije Teugel, mochten De Vrije Vogels wel drank verstrekken. Maar omdat tijdens de tentoonstelling Van Oest ook de normale verkoop houdt, vindt de gemeente het ongepast dat dan alcohol kan worden gekocht. De tentoonstelling is op donderdag 12, vrijdag 13 en zaterdag 14 november te zien bij Van Oest. Het college heeft de ontheffing verleend, die nodig is om buiten winkeltijden open te zijn. Want Van Oest mag tijdens de extra ope ningstijden ook verkopen. Voor zon dag 15 november had de gemeente ove rigens geen ontheffing verleend. Op de Kampweg en de Oude Tempel laan in Soesterberg heeft de politie 27 automobilisten gecontroleerd op het dragen van de veiligheidsgordels. Drie van hen werden bekeurd omdat ze de riem niet gebruikten. De controle werd woensdagmorgen tussen acht en negen uur uitgevoerd. Komt er ooit nog eens een echt referendum in Soest? Het lijkt allerminst waarschijnlijk, want de politiek denkt nog net zo verdeeld over de toe passing van dit "middel ter bevordering van de plaatselijke democratie" als een paar maanden geleden. Toen strandde het voorgenomen referen dum over de Structuurvisie o.a. op de onmacht van de bestuurders om het eens te worden over de details, en daar zit nog niet veel beweging in, on danks de correcties die D66 - "geestelijk vader" van het referendumplan - intussen heeft voorgesteld. Ook het recente échec van het Amster damse referendum heeft niet bijgedra gen tot het enthousiasme, al was dat volgens D66-fractievoorzitter Loet Jansen nu juist een gaaf voorbeeld van hoe-het-niet-moet. De meeste fracties - met uitzondering van WD en GPV - zien het referendum nog wel als een aardig politiek instrument om de burger meer bij het beleid te betrekken, maar of daarmee meer dan lippendienst^ Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* wordt bewezen aan het democratisch vernieuwingsproces staat nog te bezien. Burgemeester Hans de Widt wilde aan het begin dan ook nadrukkelijk weten of een discussie eigenlijk wel zin had: "Willen we nog iets met het referen dum? En zo ja, hoe dan? Als u nu al zegt dat er niks hoeft, dan kunnen we ons de tijd en de energie beter besparen en er een streep onder zetten." Loet Jansen liet zich echter de kans niet ontnemen om het D66-idee nog eens uitgebreid aan de orde te stellen en de meeste andere fracties werkten daaraan niet zonder welwillendheid mee. Al leen WD-fractievoorzitter Neks Blommers zag er weinig brood in - "theoretisch hebben we er niets tegen, maar praktisch gesproken voldoet het voorstel niet" - evenals Wiebe Meilof (GPV), die de realiteitswaarde van het plan nog verder afgenomen vond. Dat weerhield hem er overigens niet van nog eens uitgebreid zijn zegje te doen toen de commissie uiteindelijk toch be sloot de discussie nog maar eens aan te gaan. 55 procent Jansen introduceerde enkele wijzigin gen op het oorspronkelijke voorstel, destijds ingediend door zijn voorganger Adriaan Pothuizen. Zo stelde hij o.a. voor dat het opinie-onderzoek, dat aan het referendum vooraf zou moeten gaan, zou moeten uitwijzen dat niet 40 (zoals eerder) maar minstens 55% van de kiezers bezwaar heeft tegen het raadsvoorstel dat inzet van het referen dum zou zijn en daarvoor ook naar de stembus wil komen. De commissie om armde dat amendement met opvallen de gretigheid, ondanks het feit (of juist daarom?) dat het er in de praktijk op neerkomt dat er nooit een referendum zal worden gehouden, tenzij over zeer duidelijke kwesties. Jansen onderstreepte nog eens dat het motief voor een referendum niets an ders moest zijn dan het vermoeden van een minderheid in de raad, dat een meerderheid van de bevolking het met een bepaald besluit oneens zou zijn. "Het geforceerd zoeken naar een on derwerp draagt zeker niet bij aan de waardering voor het referendum," stel de hij vast. Het moet volgens hem echt gaan over iets dat de gemoederen sterk bezighoudt. Uit de enquête zou volgens hem moeten blijken "dat het voor 90 procent zeker is dat meer dan 50 pro cent van de kiezers opkomt", en dan moet er verder domweg niet meer over gezeurd worden. De commissie hield zich nog een uurtje onledig met andere details, zoals de vraag of het nu minstens een kwart of en derde van de raad moest zijn die het ini tiatief voor een referendum kon nemen. Ook daarover liepen de meningen uit een. Geen Haarlemmer-olie Blommers liet kort en bondig weten dat de ervaringen in Amsterdam haar niet geestdriftiger hadden gemaakt - "een referendum is geen Haarlemmer-olie" - en Meilof benadrukte nog eens dat hij gewoon niet gelóófde in het referen dum. "We zullen gauw genoeg ontdek ken dat het alleen maar een manier is waarop de raad zijn eigen verantwoor delijkheid kan ontlopen. We dénken al leen maar dat de burger zo graag dichter bij het beleid wordt betrokken, maar dat is simpelweg niet waar." Leidje Tomassen (Prog. Soest) zag niets in de enquête en in de 55%-norm. "Je houdt een referendum of je houdt het niet, maar dan wel over een duidelij ke ja-of-nee-kwestie, zoals de verkoop van het natuurbad." Ook Hans van Wuijckhuijse (Gemeentebelangen) vond 55 te hoog. Hij meende trou wens dat ook de kiezers zelf het initia tief tot een referendum zouden moeten kunnen nemen. "De politiek krijgt het in elk geval niet georganiseerd, dat is Loet Jansen (D66). wel duidelijk," schamperde hij, met tus sen de regels door nog enige veronge- lijktheid over de torpedering van Ge- meentebelangens eigen referendum- voorstel. Daar had volgens hem heus niet zoveel aan gemankeerd als de an dere fracties destijds wilden doen gelo ven. Grote besluiten Jansen betoogde nog dat de 55%-norm wel een goede zeef is, maar het referen dum niet bij voorbaat al onmogelijk maakt. "Als het echt belangrijk is ko men de mensen heus wel naar de stem bus." Hij noemde zelf het voorbeeld van "grote besluiten over de infrastruc tuur, waarvoor de onroerend-goedbe- lasting drastisch verhoogd zou moeten worden". De raad moet volgens hem de burgers wel volstrekte zekerheid geven over wat er uiteindelijk met de uitslag van het referendum wordt gedaan. Burgemeester De Widt rondde de dis cussie af met de constatering dat D66 alle opmerkingen maar moest "meene men" - het College zelf had geen stand punt ingenomen - en dat de raad het bij gelegenheid dan nog wel eens een keer tje zou horen. Concrete afspraken daar over werden echter niet gemaakt. De conclusie mag zijn dat Soest voorlopig niet bang hoeft te zijn dat het onver hoeds weer geconfronteerd wordt met allerlei wilde plannen voor het houden van een referendum... De reserve voormalige gasbedrijven, een van de spaarpotjes van de ge meente Soest, heeft een omvang van bijna 18 miljoen gulden. Het Colle ge wil dat potje eenmalig aanvullen met nog eens drie miljoen (uit de al gemene reserve die volgens afspraak niet hoger mag worden dan zes mil joen), zodat er een "Reserve rentegebruik" ontstaat van 21 miljoen. Dat levert voor de gewone dienst jaarlijks 1,6 miljoen aan rente op. Dit voorstel werd vorige week bespro ken in de commissie Financiën, maar kreeg daar een zuinig onthaal. Met na me Loet Jansen (D66) maakte zich sterk voor de besteding van dit "dode geld". Volgens hem kan het beter wor den uitgegeven aan investeringen op het gebied van de kwaliteit en de effi- ciëncy, bijvoorbeeld op het gebied van het "grijze milieu" en de automatise ring. Hij had daarbij nog geen concrete doe len voor ogen, maar rekende zijn colle ga's in de commissie voor dat het de moeite waard zou zijn elk jaar een mil joen aan het reservefonds te onttrekken om daarbij nuttige dingen aan te pak ken. "Dat levert dan wel wat minder op voor de gewone dienst, maar is dat zo'n ramp? Door de kwaliteitsinvesteringen zal de produktiviteit immers ook toene men, dus dan verdien je dat geld als ge meente toch wel terug." Volgens Jan sen, die de commissie een uitgedacht cijferstaatje voortoverde, hebben de burgers er ook recht op dat er met ge meenschapsgeld zoveel mogelijk wordt gedaan. De andere commissieleden hadden daar wel oren naar en vroegen wethou der Jan Menne dan ook Jansens voor stel eens te bekijken. De wethouder reageerde niet afwijzend, maar leek ook niet al te gretig. "We zijn inderdaad nogal voorzichtig als het om de reserves gaat. We leven aan de vooravond van grote besluiten, die ook veel geld gaan kosten." Hij doelde daarmee o.a. op de besluitvorming over de Structuurvisie, maar beloofde Jansens voorstel in elk geval op zijn consequenties te laten doorrekenen. Gemak Gemeentesecretaris Wim de Kam liet echter vanaf de ambtenarentribune een heel ander geluid horen. Hij toonde zich uiterst ongelukkig met het "ge mak" waarmee Jansen allerlei bedragen ophoestte en vreesde dat er voor de ge wone dienst een gat van drie ton zou gaan vallen ten koste van het "nieuwe beleid", waarvoor volgens afspraak jaarlijks 5 ton wordt uitgetrokken. De Kam meende dat Jansens optimis me over de toenemende produktiviteit binnen het gemeentelijk apparaat uit eindelijk zou leiden tot een grotere druk op de ambtenaren. "De activering van die 21 miljoen klinkt wel sympathiek, maar als de problemen bij de begroting niet meer op te lossen zijn wordt er na tuurlijk weer gekeken naar het perso neel..." Een beetje druk op het apparaat was mooi, vond hijmaar na de ontluch tingen en de nieuwe taakstelling was volgens hem langzamerhand wel de grens bereikt. "Het is een keer op, of u moet juist minder kwaliteit accepte ren." Symbiose De commissie meende dat het allemaal zo'n vaart niet zou lopen. Jansen dacht dat de eventuele tekorten bij de gewone dienst wel afgedekt zouden kunnen worden en noemde De Kams angst niet terecht. "Het gaat erom dat we stillig gende gelden activeren voor voorzie ningen voor de mensen in ons dorp, en een beetje druk op het apparaat is altijd nuttig." De meeste andere commissie leden zaten ook op dat spoor, maar wil den niet "staande de vergadering" een uitspraak doen. Menne beloofde nog terug te komen met een doordachte reactie, misschien een "symbiose" tus sen het College-voorstel en de gedach ten van D66. 'Ja, ik ben razend enthousiast over m'n nieuwe keuken èn over Schipper SoestZe nemen echt de tijd voor je, geven helder advies, compleet met tekening, en zorgen dat alles op tijd en precies op maat geplaatst wordt, inclusief inbouwapparatuur. Als u ook een kwaliteits keuken zoekt met probleemloze begeleiding, ga dan naar Schipper Soest. Oók voor deuren, kasten/wandmeubels en plafond- en wandpanelen.' Industrieweg 12 (Ind.terrein), Soest. Telefoon 02155-10304 Welkom dinsdag t/m vrijdag 8 -17 uur. Zaterdag 9-16.30 uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 4