2?5 /AA I "itueel slachten kan in Slachthuis Politiek houdt leeftijdsgrens voor alcoholverkoop op 16 jaar AGV: 'Herinrichting kruispunten en kleinere verkeersmaatregelen' Passiemuziek op CD. 89,- 89,- Omdat Lakbeschadigingen bij tippen. Fluoridespoelen bij 'meest bedreigde' basisscholieren Vlooienmarkt inAqualndoor Scholings- en Banenmarkt in De Flint in Amersfoort Soest vertoont als enige lichte daling werklozen iACTUEEL t Hans Wewer Hairstyling Nu extra voordelig geprijsd! WOENSDAG 1 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Politie verspreidt folders en verwacht geen problemen wij elke dag zelf vers inkopen op de veilingklok, hebben we ook dagelijks een andere aanbieding, veilingvers natuurlijk. Dus ook vrijdag en zaterdag a.s.: een BOS PEACH BLOSSOM TULPEN (een mooie dubbele roze) voor maar BLOEMENHUIS Nieuwe drank- en horeca-verordening GROART CAR RECONDITIONING Soest - Telefoon 02155 - 24279 Vergunning afgegeven voor 5 april Advies: 'Geen tunnels, rotondes of vierbaansweg' A.A. VAN BREUKELEN B.V. ■irm- ni«r W T.S. Bach Matthaus Passion. 3 top-uitvoerinqen. 1IA A ifV )e politie verwacht dit jaar geen problemen met het ritueel slachten door inwoners van Soest met een islamitische achtergrond. Direc teur C. van den Heuvel van het Slachthuis heeft weer zijn mede- werking toegezegd, zodat de isla- nieten in de offertijd daar terecht kunnen. Het ritueel slachten zal vermoedelijk op 12 en 13 juni plaatsvinden T. van Vulpen van de afdeling bijzon dere wetten van de Soester politie heeft bij het rijk folders aangevraagd. "We gaan de folders verspreiden in de kof- fiehuizen. De islamieten kunnen dan in hun eigen taal lezen wat de mogelijkhe den van de slachting zijn." Het ritueel slachten zal dit jaar plaats vinden tussen 10 en 15 juni. Afhanke lijk van de stand van de maan zal dat waarschijnlijk gebeuren op vrijdag 12 en zaterdag 13 juni. Dat zal, in tegen stelling tot vorig jaar, geen problemen opleveren. Toen viel de offertijd op een zondag. Dat hield in dat het Slachthuis hogere tarieven in rekening moest brengen en dat weerhield veel islamieten ervan hun dieren in Soest te laten slachten. In 1990 werden bijvoorbeeld 110 schapen en twaalf runderen geslacht, vorig jaar waren dat slechts veertig schapen en ze ven of acht runderen. Van Vulpen: "Omdat het op zondag te duur was, zijn veel islamieten naar Driebergen gegaan. Dan krijg je dat ze (Zolang de voorraad strekt, alleen vrijdag en zaterdag). Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax: 02155-28649 een schaap in de kofferbak meenemen en dat mag niet. We hebben daar wel processen-verbaal voor uitgeschreven. Vroeger werd geslacht met een bot aardappelschilmesje, maar toen heb ben we geregeld dat de islamieten in het Slachthuis terecht konden. Dat liep perfect. Iedereen hield zich aan de af spraken en de islamieten waren ook blij." In 1990 werd het Slachthuis echter af gekeurd, omdat het niet aan de nieuwe voorgeschreven eisen voldeed. Het Slachthuis mocht wel voor noodslach- tingen operationeel blijven. De politie voorzag problemen en vroeg bij het mi nisterie een vergunning om het ritueel slachten in het Slachthuis te laten uit voeren. Dat verzoek werd gehonoreerd en die vergunning blijft gelden zolang het Slachthuis open blijft voor nood- slachtingen. Maar vorig jaar maakten relatief weinig islamieten daar gebruik van in verband met de extra kosten op zondag. Tijdens het ritueel slachten zal de poli tie, zoals elk jaar, scherp toezicht hou den, met name op de aanvoer van de dieren. Van Vulpen: "Ze kopen een schaap of een rund bij een boer die het dier naar het Slachthuis vervoert. Maar ze mogen het niet zelf in de kofferbak transporteren." De medewerker van de afdeling bijzon dere wetten verwacht in de offertijd veel drukte bij het Slachthuis. "Het vlees wordt ook gekeurd. De directeur heeft een systeem met kaarten bedacht. Iedere kaart heeft een nummer. Wie het eerst om een kaart vraagt, komt het eerst aan de beurt." De islamieten kopen voor het ritueel slachten een heel dier. Het gebeurt vaak dat ze de vacht en de huid meenemen om het leer te looien en de vacht te ge bruiken. Volgens Van Vulpen zijn in het verleden wel eens klachten geko men over vellen die buiten hingen. "Maar vorig jaar hebben we dat niet meer geconstateerd." De meerderheid van de raadscommisie Algemene Bestuurszaken voelt er weinig voor de leeftijdsgrens voor de verkoop van alcohol in cafés, sportkantines en an dere "inrichtingen" te verhogen tot 18 jaar. In de eerste plaats wijkt Soest daar mee af van de landelijke wetgeving, en bovendien is moeilijk na te gaan hoe oud iemand precies is die een biertje wil drinken. "Waarom zou het in een super markt wél, maar in een café niet mogen?", aldus Neks Blommers (WD). Evenals de andere commissieleden had trouwens ook raads als bijvoorbeeld net ze grote twijfels over de controleerbaar heid van het verbod. Ze vond trouwens dat er een onverdiende smet op de sport werd geworpen, omdat er in het advies van de stuurgroep alcoholmatigingsbe- leid onaardige opmerkingen werden gemaakt over de alcoholreclame op sportaccommodaties. "Waar gebeurt dat dan?" wilde Blommers weten. Voor zover haar bekend in elk geval niet in Soest. Ook Wiebe Meilof (GPV) twijfelde ernstig aan de realiteitswaarde van de verscherpte verordening. "Juist op die leeftijd worden jongeren als het ware getraind in hun drinkgedrag. In zo'n kli maat is een verbod beneden de 18 jaar nogal vreemd en moeilijk te controle ren." Kees Verheus (CDA) zag weinig in een verbod op verkoop van bier (zwak-al- coholisch) in snackbars en eettentjes. "Dat is toch niet zo erg?" Hij vond het Dorpshuis in Soesterberg voor elke bruiloft of receptie een ontheffing bij de gemeente moest gaan aanvragen. "Dat gaat me toch echt iets te ver." Leidje Tomassen (Prog. Soest) was ei genlijk de enige die wel wat zag in de verhoging van de leeftijdsgrens. "We stellen wel meer dingen vast die niet zo makkelijk te controleren zijn. Het is bo vendien ook een signaal aan de sport clubs en anderen. De jeugd is daar best gevoelig voor." Kees Boerkoel (PvdA) meende daar entegen dat het besef van de eigen ver antwoordelijkheid op dit punt juist in de sportwereld aanzienlijk is toegeno men, en dat de sport daarom bij voor baat het vertrouwen verdiende dat zij de problemen zelf wel aankon. Loet Jansen (D66) vond dat de verhoging van de leeftijdsgrens dan toch ook niet zou schaden. Hij dacht verder dat je best aan iemand kon zien of hij (of zij) Het gemeentebestuur beslist op donderdag 16 april of het 3.500 gulden wil bijdragen voor het fluo ridespoelen van kinderen op vijf basisscholen. Een verzoek daartoe is ingediend door de Soester tand artsenkring. De subside-aanvraag maakt deel uit van een groter plan ter verbetering van de gebitstoestand van de jeugd. Ook ex tra voorlichting door medewerkers van de GGD Eemland en eventuele behan deling door tandartsen horen bij het to tale plan. Het fluoridespoelen wordt alleen op de 'meest bedreigde' scholen toegepast. De scholen worden geselecteerd op ba sis van de gemiddelde gebitstoestand van de leerlingen. In totaal komen vijf scholen aan bod. Meer is niet haalbaar in verband met de beschikbare man kracht. Het is de bedoeling dat na enkele jaren wordt gekeken of het fluoridespoelen effect sorteert. Op grond daarvan wordt bekeken of uitbreiding ervan ge wenst en mogelijk is. Op zondag 5 april wordt voor de tweede keer een vlooienmarkt ge houden in sport- en recreatiecen trum Aqua Indoor aan de Dalweg. Het college heeft inmiddels een vergunning afgegeven, maar heeft voor de toekomst wel voorwaar den gesteld. In het vervolg wordt een vlooienmarkt alleen toegestaan als die op één van de zon- en feestdagen wordt gehouden, waarvoor de gemeente volgens de win kelsluitingswet algehele vrijstelling heeft verleend. Ook zal voortaan nauwkeurig worden nagegaan of alleen particulieren op de markt staan. Het is onder de afgegeven vergunning niet toegestaan dat spullen bedrijfsmatig worden aangeboden. De vlooienmarkt op zondag 5 april be gint om 10.00 uur en is om 17.00 uur af gelopen. Omdat het verboden is op zondag voor 13.00 uur 'openbare ver makelijkheden' te houden, heeft burge meester Hans de Widt ontheffing ver leend. In december werd ook al een vlooien markt in Aqua Indoor gehouden. De organisatie was toen ook in handen van een bureau. Tijdens de vorige markt stroopten duizenden mensen de markt kramen af. 18 jaar was of jonger. Ambtenaar Carla Smit, opsteller van de nieuwe verordening, wees er overigens nadrukkelijk op dat het niet de bedoe ling is de verkoop in sportkantines aan banden te leggen. Volgens haar mikt het gemeentebestuur vooral op jonge rencentra e.d. Met de sport wordt ge sproken over "huisregels", en dat zal zeker wel lukken. Gilde Leidje Tomassen vond het nog merk waardig dat het Gilde al bij voorbaat een ontheffing van het gemeentebe stuur krijgt. Ze vond dat deze instelling op dezelfde manier als de overige be handeld moest worden. Burgemeester De Widt voelde daar niets voor, juist omdat er met het Gilde goede afspra ken waren gemaakt over de verschaf fing van alcoholvrije drankjes. "Ze moesten daarvoor best wat weerstand overwinnen, en dan is het niet goed om ze nu alsnog af te straffen," aldus De Widt. Volgens hem zou het "volksfeest voor jong en oud" daarmee wel eens op de tocht kunnen komen te staan. Neks Blommers vond tenslotte dat de burge meester dan ook net zoveel vertrouwen in de sport moest hebben als in het Gil de. De Flint in Amersfoort vormt dinsdag 7 april het decor van de Scholings- en Banenmarkt van het regionaal bureau voor de arbeids voorziening. Ook Soester bedrij ven en instellingen zullen met een stand op de markt vertegenwoor digd zijn. De Scholings- en Banenmarkt is voor iedereen bestemd. Scholieren, school verlaters, werkzoekenden en mensen die van baan willen veranderen, kunnen een kijkje komen nemen op de zestig verschillende stands. In de stands zijn honderden vacatures te vinden. Het gaat om banen in onder meer de techniek, de administratie, de welzijnszorg, de verkoop, de grafische sector en de gezondheidszorg. Er wor den vacatures aangeboden, waarvoor een HBO- of academische opleiding Op de Scholings- en Banenmarkt zijn de meest uiteenlopende beroepen en op leidingen vertegenwoordigd. vereist is, maar er zijn ook banen in de aanbieding, waarvoor geen enkel diplo ma noodzakelijk is. Verder zijn er ook scholingsmogelijkheden, variërend van basis- tot HBO-niveau in de meest uit eenlopende branches. In 1991 vonden ruim honderd mensen (ander) werk en schreven bijna twee honderd mensen zich in voor een cursus of een opleiding. Op de Scholings- en Banenmarkt zullen uit Soest onder meer Hypsos, Medisch Centrum Molendael, Trema Basisedu catie en de winkeliersverenigingen met een stand staan. De achtste Scholings- en Banenmarkt op dinsdag 7 april wordt gehouden van 10.30 tot 16.30 uur. Als de lichte afname zich voortzet, daalt het aantal Soester werkzoe kenden tot onder de duizend. In februari telde het regionaal bureau voor de arbeidsvoorziening in Amersfoort tien minder Soesters zonder baan. Het totale aantal Soester werkzoeken den is nu 1.005. Ruim de helft (535) daarvan is man. Soest was in rayon Amersfoort de enige gemeente, waarin het aantal werkzoe kenden afnam. Opvallend was de stij ging van tien procent (twintig mensen) in Bunschoten. In rayon Amersfoort stonden per 29 februari 6.420 mensen geregistreerd, die op zoek zijn naar een werkkring. In de rayons Veenendaal en Zeist nam het aantal werkzoekenden alleen af in Rhenen en Maarn. In elf plaatsen was sprake van een lichte stijging, in zes an dere gemeenten bleef het aantal gelijk met dat van januari. VOOR HAAR W EN VOOR HEM S M.i.v. jan. 1992 knippen wij in de herensalon op vrijdag en zaterdag uitsluitend op afspraak. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. Steenhoffslraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 Wordt het een korte of een lange tunnel, komt er een zachte of een harde koppeling, gaat de rijbaan verdubbeling echt niet door, is de herinrichting van de kruispunten dé oplossing? Hoe de verkeerspro blemen op de Ossendamweg en de Vondellaan de wereld worden uit geholpen, is nog niet bekend. Maar de buurtbewoners hopen wel dat dat zo spoedig mogelijk ge beurd. Op de informatie-avond in het gemeen tehuis werden ze niet veel wijzer. Ad viesbureau AGV kwam, twee jaar na de voorstellen van ingenieursbureau DHV, met de voor- en nadelen van een aantal mogelijke oplossingen op de proppen. De grootste problemen op de Ossendamweg en de Vondellaan zijn: slechte leefbaarheid, moeilijk overste ken en slechte bereikbaarheid van het NS-station, slechte doorstroming van het wegverkeer. AGV stelde voor de kruispunten met de Soesterbergsestraat en de Birkstraat opnieuw in te richten. Bovendien zou een aantal wegen, waaronder de Soes terbergsestraat aan de noordzijde (bij het winkelcentrum) moeten worden af gesloten. Tweerichtingsverkeer voor fietsen op de Nieuweweg (betere be reikbaarheid van het station) en meer oversteekplaatsen. Die maatregelen vormen, volgens AGV, de beste oplos sing voor de problemen. Hoewel AG V- medewerker Martens erkende dat de geluidsoverlast dan blijft bestaan. Afsluiten van de Soesterbergsestraat stuit op bezwaar bij J. Wessels van boekhandel Van de Ven. "Hoe moeten de consumenten dan bij het winkelcen trum komen?", vroeg hij. Martens kreeg ongewild de lachers op zijn hand door te suggereren dat het winkelende publiek zou moeten omrijden via de Vondellaan en de Birkstraat. Rijbaanverdubbeling op de Ossendam weg zit er volgens AGV niet in. De kos ten daarvan lopen in de miljoenen, on der meer omdat er woningen aan de zuidzijde zouden moeten worden ge sloopt. Hetzelfde geldt als de rijbaanverdubbe ling zou worden doorgetrokken op de Koningsweg. Dat laatste is, aldus AGV, trouwens toch niet mogelijk. Het minis terie heeft namelijk verboden dat de spoorwegovergang bij station Soest- i Zuid door een vierbaansweg wordt ge kruist. Tunnel Een tunnel van de overweg tot aan de Schoutenkampweg kost volgens AGV 25 tot dertig miljoen gulden. 'Te duur', opperde AGV-medewerker Martens. De vertegenwoordigers van de ge meente lieten zich daar, naar aanleiding van vragen, niet over uit. Topambte naar J. van Gent: "De raad heeft nog geen uitspraak gedaan over de hoogte van het beschikbare bedrag. Het hangt er ook vanaf hoeveel geld er nodig is voor de andere knelpunten", wees hij op de Van Weedestraat en het traject Nieuweweg-Koninginnelaan. Volgens een aantal bewoners van Soest-Zuid zou een tunnel de meest ge schikte oplossing zijn. Waar iedereen het over eens was, is dat de tunnel de enige oplossing is om de leefbaarheid te verbeteren. Zonder tunnel zullen de buurtbewoners met geluidsoverlast en stank moeten blijven leven. En met de te verwachten toename van het verkeer zal die overlast alleen maar toenemen. Een bewoonster: "De stankoverlast is verschrikkelijk, ook in huis. In- en uit rijden is bijna niet meer mogelijk en on ze huizen zijn onverkoopbaar gewor den." Van Gent probeerde haar tever geefs te troosten met de opmerking dat er vast wel mensen zullen zijn die graag aan een drukke straat willen wonen. De aanleg van rotondes bij de Soester bergsestraat en de Birkstraat bieden geen soelaas, stelde AGV. Ze zouden de topdrukte niet aankunnen, terwijl het langzame verkeer nog meer moeite zou hebben met oversteken. Natuurlijk hield iedereen zijn eigen idee erop na. De één: "We willen allemaal in onze auto blijven rijden. Dan moeten we tolerant zijn en accepteren dat we bij elkaar langs rijden, ook al vinden we dat niet altijd leuk." De ander: "Ik mis in de hele discussie dat we beter de fiets kun nen gebruiken. Ik heb met opzet geen auto en doe alles op de fiets." Toenemen Feit is en blijft dat dagelijks ruim acht tienduizend auto's over de Ossendam weg en de Vondellaan denderen. Zeker is ook dat dat aantal de komende jaren met enkele duizenden zal toenemen. De gemeenteraad heeft al besloten dat er geen nieuwe infrastructuur in Soest komt, dus het verkeer zal van de Ossen damweg gebruik moeten blijven ma ken. S.H. Brunekreef drong dan ook aan op snelle stappen. "We zijn nu al twee jaar aan het praten. Het probleem is alleen maar groter geworden. Ik zou graag zien dat het college met voorstellen komt, waar de bewoners op kunnen in haken in plaats van dat je naar sheets moet kijken die, voordat je het hebt kunnen opschrijven, zijn weggelegd." Burgemeester en wethouders nemen op dinsdag 7 april een voorlopig standpunt in over de verkeersproblematiek op de Ossendamweg en de Vondellaan, de Van Weedestraat en het traject Nieu weweg-Koninginnelaan. De burgers kunnen daar van 15 tot en met 25 mei schriftelijk op reageren. Op 7 mei komt de problematiek ter sprake in de com missie milieu, waar burgers mogen in spreken. In juni zal de commissie milieu advies uitbrengen aan het college, waarna de gemeenteraad op 9 juli een besluit zal nemen. V Mi onïKUUllENbvm adviseurs in...' AA. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: r hypotheken vastgoed assutanliën HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 plaats Soest adres van Goyenlaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement op de 3e etage indeling woonkamer, 3 slaapkamers, hal, toilet, douche, keuken en bijkeuken algemeen berging op de begane grond Gevraagde koopsom f 92.500,- Soest Albert Cuyplaan de Engh 4-kamer appartement op de 4e etage woonkamer met open haard en parketvloer (ca. 9x3,6 m2), moderne keuken, hal, toilet, 2 slaapkamers, douchecel berging op begane grond, zeer verzorgd appartement adres ligging woning indeling algemeen Gevraagde koopsom f 98.000,- plaats Soest adres Rubenslaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement op de 3e etage indeling woonkamer, hal, douche, toilet, ouderslaapkamer (v/h 2 slaapkamers), moderne keuken met inbouwapparatuur. algemeen berging op begane grond, zeer verzorgd appartement Gevraagde koopsom f 99.000,- plaats Soest (nieuwbouw) adres Molenstraat ligging achterzijde woningen vrij uitzicht over de Engh woning 2 halfvrijstaande woningen met garage indeling hal, toilet, L-vorm. woonk. (ca. 40 m2), mod. keuk., met o.a. afzuigkap, gaskookplaat, vaatwasmach., ruime bijkeuk. verdieping 3 slaapk., badk. met ligbad, ap. douche, toilet, v.w. zolder vaste trap, mog. 4e kamer algemeen grondopp. v. ca. 400 m2, deze 2 nieuwb.won. worden luxe afgewerkt Koopsom vrij op naam f 349.000,- plaats Soest adres Groen van Prinstererstraat ligging 't Hart woning helft van dubbel woonhuis met garage indeling hal, toilet, k.k., mod. keuken, ruime woonk. verdieping 3 slaapkamers, badkamer, overloop zolder vaste trap met ruime 4e sl.k. algemeen v.v. c.v., dubbele beglazing, zonnige tuin Gevraagde koopsom f 239.000,- plaats Soest adres Wilhelminalaan ligging centraal en mooi gelegen woning vrijstaand, garage, c.v., grote tuin (ca. 479 m2) indeling entree, toilet, kelder, ruime woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer zolder bergzolder met vlizotrap algemeen enig achterstallig onderhoud Gevraagde koopsom f 319.000,- plaats Soest adres Van Hamelstraat woning hoekwoning m^t. raagde koopsom f 198.000,- Engelse Baroksolisten met o.a. Anthony Rolfe Johnson, Barbara Bonney, Anne Sofie von Otter en het Monteverdi koor o.l.v. John Eliot Gardiner. 3 CD's normaal 145,-, nu 89,- La Chapelle Royal Parijs, Collegium Vocale Gent met o.a. Barbara Schlick, René Jacobs, Peter Kooy o.l.v. Philippe Herreweghe. 3 CD's normaal 139,-, nu Ensemble en orkest de Lausanne met o.a. Kurt Equiluz, Margaret Marshall, Carolyn Watkinson o.l.v. Michel Corboz. 3 CD's normaal 149,-, nu ADVIES CENTRUM VOOR AUDIO EN VIDEO Steenhoffstraat 15, 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 12132

Soester Courant | 1992 | | pagina 6