I Week van de winkel winkelkring v. Weedestraat 11 april iverdag in de banken, 's avonds op de planken irs ie zone i V 1 ACTUEEL! Spullenhulp rekent op veel grotere omzet van goederen aan de Schans Autobekleding reinigen. PvdA-fractie wil Spullenhulp integraal betrekken bij reorganisatie Schans Aula Griftland College vijf keer uitverkocht voor muziektheater Porcospino en in de ^AGtNgW WOENSDAG 1 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 Kringloopcentrum wil 600 vierkante meter MUGRO GROART CAR RECONDITIONING Soest - Telefoon 02155 - 24279 Stekelenburg: 'Gemeente mag wel eens iets terugdoen Meisje betrapt bij gappen klappertjes Bromfietscontrole Bromfietser gewond bij aanrijding Radio en papieren uit auto gestolen Inbrekers door open raam van kinderverblijf Spullenhulp ook woensdagmiddag geopend! lizenkrant- krant! f BOSAL UITLATEN spa. Gratis montage. Tevon VicS den, trekhaken, areu^ schokdempers. Nieuw» gebruikte onderdelen m6" Wes16a,Soes>e! Voor trimmen, toe ren of wassen van uw h„chi naar Mevr. Vermeulen n"" renhotel CAMPING Kppu NELS Birkstraat 1 Aa n tel. 033-619425. Halen N brengen is mogelijk KUNSTGEBITTENf~r7 Tandprotheticus, Soest»!, 92, Amersfoort, tel oTT"^ 611885. Tevens reparati, Gratis advies. Deskundig VERANdËBET van uw kleding. Vrijblijvend '1 inlichtingen over maatcM. tie. Kleermakerij H. Vaeïïl Pr. Hendriklaan 26 tel I 14048. Gaarne eerst hen-, 1 Een TROUWRINgTÈrTT-T DEREN? Wij hebben v„on'-- beelden voor het vermaken 1 van uw gouden trouwrino Hans Westerhof, voor al i» REPARATIES AUDIO-V ïn KTV, tel. 19629 E0" Als Spullenhulp wordt verplaatst naar de Schans en wordt "opgenomen" in het nieuwe afvalverwerkingsdepot dat de gemeente daar wil realise ren, kan de omzet aanzienlijk toenemen. Bij een grotere bereikbaarheid en langere openingstijden zullen de verkoop-opbrengsten duidelijk stij gen. Gedacht wordt aan een ruimte van 600 vierkante meter. Dat staat o.a. te lezen in het plan dat Spullenhulp-voorzitter Aart van Gin- kel vorige week heeft ingediend bij de neente. Het plan bevat de financiële ierbouwing voor de vestiging van |jp kringloopcentrum - nu nog geves- Sloperij Inkoop loop-sloop- en schadewagens Tevens alle onder delen los op voorraad. Industrieweg 16a Tel. 02155-1 1276 Slechte resultaten op scïS' Wacht niet te lang! sU3 geleiding Van Heiningen i geeft BIJLES in wiskunde r natuurkunde en scheikumip (0 ^8^ *n een van voormalige Jo- 02155- 11458. zefschool aan de Parallelweg, dat zij deelt met de Turkse moskee - onder te brengen op de Schans. De politiek reageerde onlangs welwil lend op de ideeën om Spullenhulp een eigen plek te geven in het nieuwe afval- depot dat de gemeente voor ogen staat. Wel verlangde men een "kosten plaatje", en dat is nu door het bestuur van Spullenhulp op tafel gelegd. In het afgelopen jaar was Spullenhulp vier uur per week voor de verkoop ge opend en dat leverde een omzet op van 26.000 gulden. Het kringloopcentrum denkt de de openingstijden in de toe komst gemakkelijk parallel te kunnen laten lopen aan die van de Schans en met 20 uur per week een omzet binnen te halen die - veiligheidshalve - onge- leer drie keer zo groot is. Het aingloopcentrum rekent op een omzet 'an 84.500 gulden en verwacht boven- lien een bedrag van 10.000 gulden bin- len te halen door de binnenkort op te rten donateursaktie. iOO meter Wat Spullenhulp aan de Schans denkt lodig te hebben is een ruimte van ca. 00 vierkante meter. Momenteel be- ichikt het kringloopcentrum over twee lokalen van 10 x 15 meter, maar er is »ok een opslag/sorteerloods nodig, ilsmede een kantoortje en een toilet-u nit. In de berekening is uitgegaan van een symbolische huur van één gulden *er jaar. an 24b vinkel-/kantoorpand met )ning op goede standvoor- ote vrijstaande berging en onderhoud. e van circa 40 m2, keuken )ing: 2 grote kamers, toilet lieping: 2 kamers en over- zolder met kamer. Eén van de belangrijkste uitgavenpos ten zal voor Spullenhulp het loon zijn dat aan een vaste coördinator voor 20 uur per week moet worden betaald, want zo'n functionaris is dan wel ver eist. Of dat een banenpooler kan wor den, zoals eerder is gedacht, is nog maar de vraag, omdat er nogal wat eisen wor den gesteld. Spullenhulp denkt eerder aan een her-intreder. Speerpunt van een goed hergebruik/ milieu/werkgelegenheidsplan voor Spullenhulp is volgens Van Ginkel de ophaaldienst. Die verdient dan ook - naast betere coördinatie en uitgebrei der openingstijden - de meeste aan dacht. In de raming wordt uitgegaan van een bedrag van bijna 29.000 gul den. Een andere grote uitgave zijn de kosten van de vrijwilligers (ca. 18.000 gulden). Spullenhulp kiest voor werk gelegenheid en milieu, en ziet in de toe komst betaalde banen voor het vervoer en het vrijwilligerswerk in het verschiet liggen. Dat het kringloopcentrum een ideële organisatie is (en wil blijven), blijkt o.a. uit het feit dat de jaarlijkse speciale markt voor een goed doel ook in het nieuwe plan wordt gehandhaafd en dat elk overschot besteed zal worden aan de werkgelegenheid en het bewust wordingsproces over he,t hergebruik van goederen. Dat laatste zal voorlopig zeker nodig blijven, omdat nog te veel mensen te veel bruikbare goederen sim pelweg met het grof vuil meegeven. Spullenhulp wil het hergebruik daarvan juist bevorderen tegen een kostendek kende begroting. Sociale functie Daarnaast wordt benadrukt dat Spul lenhulp in de loop der jaren ook een duidelijke "sociale functie" heeft ge kregen als "ontmoetingsplaats" met een lage drempel. Ook dat wil het be stuur graag zo houden. "Spullenhulp is er voor de gemeenschap. Alle activitei ten leveren zowel in moreel als finan cieel opzicht 'winst' op voor die ge meenschap," aldus Van Ginkel. "De gemeenschap (de gemeente) zou het dan ook moeten waarderen dat een der gelijke vrijwilligersorganisatie binnen Soest actiefis en dit dienen te steunen." Aan de nieuwe Schans zou Spullenhulp 20 uur per week open kunnen zijn, staat in het plan. Wel wil het kringloopcen trum de traditionele donderdagavond verkoop ook handhaven, maar met een simpel hekwerk kan een oplossing ge vonden worden. Op andere dagen kun nen de bezoekers gewoon deelnemen aan de "verkeerscirculatie" op de Schans. De bezoekers kunnen parkeren aan de Lange Brinkweg en voor het op halen van goederen kan altijd een af spraak worden gemaakt. in 75 aand woonhuis met c.v.- ke grote achtertuin met op- keuken en toilet. 1 e ver- ts, doucheruime en over- bergzolder. Totale grond- "De gemeente en de gemeenschap van Soest doen al vele jaren een be roep op Spullenhulp. Vele jaren heeft deze organisatie het tarief van de reiniging indirect lager gehouden dan in gemeenten waar dergelijke in stanties niet bestaan. Nu de herinrichting van de Schans een feit gaat wor den, lijkt het ons verstandig voor hen eens iets terug te doen. Dat kan door Spullenhulp integraal te betrekken bij het totale Schans-gebeuren en dus ook te herhuisvesten op deze locatie. De wil van beide partijen is aanwezig, dus dat moet kunnen lukken." Dat schrijft het PvdA-fractielid Wil hebben en al haar vaste lasten zelf moe- Stekelenburg aan het College van B. W., in een vurig pleidooi om aan de "Schans een eenvoudige voorziening te bouwen van 600 vierkante meter. Met enige vindingrijkheid moet daar ruimte voor gevonden kunnen worden, aldus Stekelenburg. Ze gaat uit van een inves tering van 420.000 gulden, die in 40 jaar wordt afgeschreven en een jaarlast van 40.000 gulden met zich meebrengt. De ruimte zou Spullenhulp gratis ter beschikking moeten worden gesteld. "Het doel zal duidelijk zijn," aldus Ste kelenburg. "Het milieubesef van bezoe kers van Schans en Spullenhulp zal toe nemen. Immers, men belééft het afval- gebeuren. Het scheidinsgproces, het werkelijke afval, tot en met het terug brengen in de kringloop liggen dan let terlijk en figuurlijk naast elkaar." Spullenhulp zou in haar visie dezelfde openingstijden als de Schans moeten ten betalen. De winst moet gebruikt worden voor het scheppen van werkge legenheid binnen de stichting en Steke lenburg denkt aan een banenpooler, waarvoor zeer wel mogelijkheden wor den gezien. Het inleenbedrag van een banenpooler is nu 2500 gulden per jaar, wat uiteraard door Spullenhulp moet worden betaald. Stekelenburg ziét dui delijk mogelijkheden voor een groei van Spullenhulp. "Onze fractie realiseert zich dat dit een idealistisch verhaal is. Desondanks ho pen wij u van de realiteit te kunnen overtuigen, in het belang van het milieu en de werkgelegenheid," schrijft het raadslid aan het College. Kostenplaatje In het bijgevoegde "kostenplaatje" voorziet ze voor de gemeente een forse besparing als er minder afval via de AVU moet worden verbrand, bijvoor beeld als Spullenhulp 60 ton uit het af val weet te halen. Dat scheelt al 12.000 gulden op de jaarlast van 40.000 gul den. Het resterende tekort van 28.000 gulden zou gedekt kunnen worden met een verhoging van de afvalstoffenhef fing met f 1,40 per jaar ofwel 13 cent per maand. "Een full-time werkloze kóst de ge meenschap ca. 30.000 gulden per jaar. Een werkloze minder bespaart de ge meenschap dus 30.000 gulden," aldus Stekelenburg. "Een banenpooler kost 2500 gulden en het lijkt ons dus moge lijk dat er meer dan één betaalde kracht in dienst kan treden." Neveneffect Ze wijst erop dat Spullenhulp momen teel een huur van 10.000 gulden per jaar betaalt. De gemeente krijgt als compensatie voor een banenpooler ca. 11.000 gulden van het rijk. "Hier gaat dus niet op dat de kost voor de baat uit gaat," aldus het PvdA-raadslid, dat te vens wijst op een gunstig neveneffect: De eigenaars van het gebouw (de mos kee) krijgen het totale pand ter beschik king, wat ze graag willen, en krijgen dan ook meer mogelijkheden om hun "cul turele waarden" verder te ontwikkelen. Wil Stekelenbrug (PvdA Een 11-jarig meisje uit Hilversum, dat met haar oma zaterdag op bezoek was in een speelgoedzaak aan de Van Wee destraat, werd door het personeel be trapt bij het wegnemen van twee pakjes klappertjes. De politie werd ingescha keld, die het kind een flinke schrobbe ring gaf in de hoop dat ze het voortaan wel zou laten. De politie hield vorige week een ver keerscontrole aan de Peter van den Breemerweg, waarbij o.a. ook werd ge let op het verkeersgedrag van bromfiet sers. Er werd een bromfietser aange houden, een 20-jarige Soester. Hij reed veel te hard en bleek te beschikken over een motorvermogen van 80 cc. De brommer werd voor een technisch on derzoek voorlopig in beslag genomen en de jongeman kreeg een proces-ver- baal. Op het Soesterbergse kruispunt Rade- makerstraat/ Kampweg/ Banningstraat raakte vorige week vrijdag een 34-jari- ge bromfietser uit Amersfoort gewond. Hij werd aangereden door een 35-jari ge automobilist uit Bilthoven, die hem geen voorrang verleende. Met een ge broken been werd de bromfietser over gebracht naar het Eemland-ziekenhuis in zijn woonplaats. In Soesterberg zijn persoonlijke papie ren, het kentekenbewijs, een radio, en kele bandjes en een zonnebril uit een auto gestolen. De wagen, eigendom van een 45-jarige Soesterberger, stond geparkeerd aan de Buys Ballotlaan. Het kentekenbewijs werd later in een bosje, nabij de woning van de gedupeerde, teruggevonden. Een magnetron, een televisietoestel en een radio zijn vorige week uit een kin derdagverblijf aan de Driehoeksweg gestolen. De inbrekers kwamen, vol gens de politie, binnen via een open staand raam. De inbraak vond plaats in de nacht van dinsdag op woensdag. Met ingang van deze week is Spul lenhulp, het bekende kringloopcen trum aan de Parallelweg, ook op de woensdagmiddag geopend voor de verkoop. Van 14.00 tot 16.00 uur kan men er terecht voor de aanschaf van zeer bruikbare tweedehands-ar tikelen, zoals kleding, meubilair en huisraad. Spullenhulp handhaaft daarnaast de openingstijden op donderdagavond (19.00-21.00 uur) en zaterdagmor gen (10.00-12.00 uur). npstraat 37 iet garage en grote tuin ndoppervlak van 450 m2. tstekende staat, heeft een 87) en dubbele beglazing mer, keuken, toilet en en- 3 slaapkamers, douche- 3 Verdieping: bergzolder, linten geschilderd. Na een halfjaar ideeën aandragen, oefenen, improviseren, repeteren en nog eens oefenen, stond het Griftland College vorige week voor ve len in het teken van het tweejaarlijkse muziektheater. Eén ingehuurde regisseur, 36 acteurs, negen dansers, acht muzikanten, zestien gri meurs en een leger medewerkers waren verantwoordelijk voor vijf uit verkochte voorstellingen van 'Porcospino'. Veertienhonderd toe schouwers namen plaats in de tot lokale 'Carré' omgebouwde aula. Je roen Hartogensis, Lianne Weitzel en Anke Tollenaar, allen uit 5 VWO, praten overeen niet-alledaags weekje. Overdag in de banken, 's avonds op de planken. Volgens producent Nico de Smit wor gden de gezichtjes na drie voorstellin- Igen al wat bleker. Het valt ook niet i mee. Elke dag naar school en om acht Vuur het toneel op. Jeroen wordt zich met de dag meer bewust van het feit f dat hij stembanden heeft. "Het klinkt niet gezond." De Smit: "We hebben gezegd dat ze vrijdag zelf maar moesten zien of ze naar school zouden gaan." De spelers van 'Porcospino' hebben bij wijze van uitzondering elke dag na de voorstel ling de eerste twee uur vrijaf gekregen. Jeroen: "Ik ben het derde uur naar En gels gegaan, maar je doet helemaal niets. De concentratie is helemaal weg." Anke (16) voelt zich niet moe. Ze trekt zich op aan de sfeer binnen de groep, die ze 'perfect' noemt. De zeventien-ja rige Lianne bespeurt dat een aantal leerlingen zich al ziekelijk voelt. Minder weerstand door vermoeidheid, luidt de diagnose van de acteur en actrices. Maar tijdens het gesprek op vrijdag middag kijkt het drietal alweer reikhal zend uit naar de voorstelling van die avond en de laatste op zaterdagavond. Gat "Je valt straks in een gat"verwacht An ke. "Vreselijk jammer dat het straks is afgelopen. Normaal gesproken ben je na zulke lange dagen moe, maar daar heb ik geen last van. Dat zal volgende week wel komen." Jeroen: "Je hebt nu helemaal geen vrije tijd. Ik kon gisteren 'sA vonds: Op de planken. 'Porcospinowerd door veertien honderdmensen bekeken. De reacties waren lovend. "Vrese lijk jammer dat het is afgelopen", vinden de spelers. "Je valt straks in eengat. "En: "Jehebtnu wenig vrije tijd. Ik heb giste ren eindelijk weer eens Twin peaks kunnen kijken. eindelijk weer eens Twin Peaks kijken." De leerlingen, leerkrachten en andere medewerkers die bij het muziektheater zijn betrokken, hebben ontelbare uren in het project gestopt. "Er zit ontzet tend veel vrije tijd in. Maar de leraren hielden wel in de gaten dat het niet ten koste van onze schoolresultaten ging. We hebben deze week wel vrijstelling van repetities gekregen. Maar alles wat we niet goed of helemaal niet hebben kunnen doen, moeten we straks ge woon inhalen"peinst Jeroen, met acht tien jaar één van de oudste acteurs. Hij vindt het logisch dat de spelers en ande re medewerkers tijdelijk een buitenge wone behandeling genieten. "Dit is in het belang van de school, een visite kaartje." Bij de samenstelling van de theater groep is scherp gelet op de resultaten van de leerlingen. Iemand die er slecht voor stond, werd niet aangenomen. Eén bandlid en twee spelers werden uit de groep gezet, omdat bleek dat ze op wintersportvakantie zouden gaan. De scholieren die uiteindelijk voor 'Por cospino' werden uitgekozen, hebben zelf een belangrijke bijdrage geleverd aan het stuk. Lianne: "Het raamwerk is van regisseur Bert van der Roest, wij hebben het ingevuld." "Wat heb je dat weer mooi gezegd", reageert Jeroen. Improvisatie Veel fragmenten en teksten zijn volgens het drietal tot stand gekomen door im provisatie. Anke: "We mogen voor, tij dens en na de voorstellingen geen con tact hebben met het publiek, anders worden de rollen ontkracht." Maar de spelers worden op en buiten school overladen met reacties. "Degenen die twee jaar geleden aan Leegwater heb ben meegedaan, vinden Leegwater leu ker, maar dat is logisch", zegt Anke. "Het verhaal is simpeler geworden. Sommigen vinden het een flutverhaal, maar zeggen dat we het ontzettend leuk hebben gespeeld", vult Jeroen aan. "Ik hoorde van de week twee leerlingen tegen elkaar fluisteren: 'Kijk, daar heb je die hoofdrolspeler'." "O ja, toch wel?", vraagt Lianne. "Ik ben niet jaloers of zo hoor, maar vol gens Bert is er geen hoofdrolspeler. Je roen heeft de meeste tekst, maar Bert zegt dat iedereen op zijn manier een be langrijke rol heeft." Lianne ontvangt in stemmende geluiden van Anke en Je roen. Ze zijn het er alledrie over eens dat het verhaal veel achtergronden herbergt, maar ze vragen zich af of het publiek die allemaal oppikt. De mondelinge recen sies over de uitvoering geeft hen echter een voldaan gevoel. "Ze vinden alle maal dat we het zo leuk spelen. Er is ook veel muziek. Die is van een hoog ni veau. Het is leuk dat er een viool en twee blazers in zitten. O, en de souffleu- se hebben we nog niet nodig gehad. Ie dereen kent zijn tekst", klinkt uit het drie monden. Lianne: "Tijdens de première zei ik m'n tekst en dan ging ik weer van het toneel af. Ik voelde me helemaal niet in het verhaal staan. Maar nu wel; het is net alsof je zelf in het dorp leeft." Jeroen: "De eerste keer waren we allemaal aan het oefenen. Nu kunnen we meer op el kaar en op details letten. We zijn beter gaan samenspelen in plaats van alleen maar je eigen rol te spelen." Toch vindt Lianne dat sommigen tij dens de derde uitvoering op donder dagavond aan concentratieverlies le den. Jeroen heeft een verklaring: "De spanning is eraf en bij sommigen wordt 'ie op de automatische piloot gezet. Maar ondanks alles vindt ik het ge slaagd. Het stoort alleen een beetje als ze achter de schermen te veel praten." Sleur Het verhaal van 'Porcospino' speelt zich af in een dorp in de jungle. Juan (Jeroen) zit onder de plak van zijn vrouw. Als die overlijdt, wil hij ont snappen aan de dagelijkse sleur. De reacties zijn uiteenlopend. De één vindt dat je je aan de regels moet houden om dat er anders chaos uitbreekt, de ander is het volledig met Juan eens, De kijker mag zelf bepalen aan welke kant hij staat van het thema 'Vrij en gevangen'. Het verhaal eindigt min of meer waar het begonnen is. De spelers weten waarom. Lianne: "Bert wil dat je op hetzelfde punt verder kan. Elke dag kunnen mensen hetzelfde meemaken als de mensen in het verhaal." Anke komt terug op de geweldige sfeer. Elke avond blijven de spelers en andere medewerkers na de douche napraten. Jeroen, die ook tijdens het interview de meeste tekst voor zijn rekening neemt: "In het begin zag ik het niet zitten, om dat er zoveel kleine groepjes waren. Overdag: In de banken. Anke Tollenaar, Jeroen Hartogensis en Lianne Weitzel (v. I. n. r.hadden elke dag de eerste twee uur vrij en mochten vrijdag zelf bepalen of ze de overige lessen volgden. De gedachten waren toch voornamelijk bij de vijf voor stellingen van 'Porcospino'. Maar we werden sieeuö meer één groep. Na afloop zitten we nog te zin gen. Dat is waar je stem aan kapot gaat." Gelukkig leeft iedereen mee. Lianne: "Toen de amenuensis mij hoorde pra ten, nam hij me mee en gaf hij me een homeopatisch drankje met het advies om thuis nog een paar druppeltjes te ne men." Jeroen: "Ik loop nogal achter met wis kunde. In de les kwam de leraar naar mij toe. Hij keek in mijn schrift en zei: 'Hmm, daar moetje toch iets aan doen, maar alsnog mijn complimenten voor gisteravond'." Anke: "De conciërge heeft zitten genie ten. Op school is hij natuurlijk heel an ders, maar tijdens de voorstelling was hij een ongelofelijke fan. Na ieder liedje begon hij heel hard te klappen." Ondanks de 'spot-lights', waarin met name de spelers overdag en 's avonds staan, worden ze niet geplaagd door ster-allures. Lianne: "We worden ook niet verafgood, maar iedereen toont wel veel belangstelling." Jeroen: "We mogen alle leraren bij hun voornaam noemen." Lianne: "Alleen Franssen slikt het niet." Anke: "Maar ja, daar is hij ook een ech te conrector voor." Indruk De muziektheaterweek heeft veel in druk gemaakt op Anke, Lianne en Je roen. De schijnwerpers, de hechte on derlinge band, het applaus, de publici teit, het feest na afloop en de reünie die nog moet komen. Het is dan ineens leuk om naar school te gaan. Maar de thea terwereld zal geen beroep op hen kun nen doen. Het succes heeft ze niet van hun oorspronkelijke toekomstbeeld ge bracht. Lianne zal zo goed als zeker in dustriële ontwerpen in Delft gaan stu deren. Misschien dat ze daarnaast ama teurtoneel gaat doen. Anke gaat ge neeskunde (medicijnen) studeren en Jeroen twijfelt nog tussen de studie le vensmiddelentechnologie en de studie i plantenveredeling en gewasbescher- j ming. En dat zijn toch zaken waar Juan, I die hij op de planken vertolkt, nooit van heeft kunnen dromen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 8