m En dit zijn de knallers van deze week: 198 069 C1000 fl z| REMU wil eventueel kazerne en/of brengplaats De Schans gaan kopen 'i Onderzoek naar bom op boerderij F^E^E^S^T^M^A^R^K^T He* A volle po"*1 voor uw m Families vechten vete uit in Soest en Baarn 3 Actueel 7 Varia 9 Soesterberg 13 Sport 5 Actueel 11 Handel 20 Welzijn Magere runder- Champignons Fricandeau Likkepot tiu»s H! WOENSDAG 8 APRIL 1992 70e JAARGANG NO. 32 sll§L Gemeente wil stortplaats Lange Brinkweg liever houden Postende agenten in tuin 'betrapt' Politie-val gaat de mist in door verdachte in hoge nood HET VLEESCENTRUM Politie houdt twee autodieven aan Baarnaar betrapt met kievitseieren Hoofdletsel na verkeersongeval Voormalige bewoner meldt projectiel uit Tweede Wereldoorlog HS Hendrik Smit wordt gehouden zaterdag 13 juni a.s. van 12.00 tot 17.00 uur. Op het marktterrein aan de Weegbreestraat. Belangstellende ondernemers die een kraam of grondplaats willen bezetten kunnen zich telefonisch melden op tel.nr. 19302. Twee gewonden, zes aanhoudingen 500 gram 100 gram 100 gram ■Li C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars JÊ Wl Vast- Jr van BREUKELEN bv m 5 Devlijt Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. De VT jji WASIEL STEITNEK Ui 0 w 00 T 0 E w I]® Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26, Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De Regionale Energie Maatschappij Utrecht (REMU) is geïnteresseerd in de terreinen van De Schans en de brandweer. Voor 1 mei zal de hoofd directie beslissen of de REMU één van de terreinen of beide terreinen aan de Lange Brinkweg wil kopen van de gemeente Soest. De gemeente wil De Schans liever houden, maar staat niet afwijzend tegenover ver- koop van het brandweerterrein. Dit is donderdag meegedeeld door wet houder Mieke Swinkels van milieu. De REMU/RNE is al gevestigd in het voormalige gebouw gemeentewerken aan de Lange Brinkweg. De RE MU/RNE verzorgt electriciteit, gas en I heeft voor Soest het cai-bedrijf in be heer. De maatschappij wil uitbreiden in verband met centralisatieplannen. Er is sprake van dat (een deel van) de vesti ging in Amersfoort zou worden geslo ten. Het is de vraag of Soest bereid is De Schans van de hand te doen. Wethou der Swinkels: "Het loopt nu zo goed. Steeds meer mensen komen hun afval brengen. Het zou zonde zijn als je die mogelijkheid wegneemt en helemaal opnieuw moet beginnen." De gemeente heeft op dit moment geen alternatieve locatie op het oog, waar De Schans eventueel naar zou kunnen verhuizen. Herinrichting Overigens moet De Schans worden aangepast aan de nieuwe milieu-eisen van de provincie. Die operatie kost, af hankelijk van de uitvoering, 4,8 tot 6,3 miljoen gulden. In verband met de plot selinge interesse voor het terrein van de zijde van de REMU is de discussie over de herinrichting opgeschort naar mor genavond (18.30 uur in het gemeente huis). Wethouder Swinkels heeft vorige week gezegd dat ze het geld, los van een eventuele verkoop aan de REMU, in ieder geval wil reserveren. Verkoop van het terrein van de brand weer zal ongetwijfeld beter bespreek baar zijn. De brandweer wil graag naar een centralere locatie en de politici krij gen daar ook steeds meer oren naar. Verplaatsing van de brandweerkazerne stuitte tot dusver echter op financiële problemen. Volgens topambtenaar J. van Gent kost een nieuwe kazerne ongeveer zeven miljoen gulden. "Als je de normale vierkante- meterprijs in rekening De politie heeft vorige week weinig succes geboekt bij de opzet van een val, waarvan het de bedoeling was dat de verdachten van een drietal inbraken en de diefstal van een au to zouden lopen. Dat was met name te danken aan hef feit dat één van de verdachten de postende agenten bij toeval "betrapte" omdat hij in hoge nood verkeerde. Het incident deed zich al in het laat ste weekeinde van maart voor, maar werd - in verband met het onderzoek - pas in de loop van de vorige week door de politie bekend gemaakt. In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg de politie enkele inbraakmel dingen binnen, o.a. van de Van Bu- renlaan. Daarbij waren o.m. de sleu tels van een Mercedes buitgemaakt, die een nacht later, van zaterdag op zondag, dan ook werd weggehaald maar later werd aangetroffen op de Christinalaan. De politie ging ervan uit dat de wa gen tijdelijk was "koud gezet", met de bedoeling hem later op te halen. Daarom werd besloten de auto in de gaten te houden en te zien wat er ge beuren zou. In de nacht van zaterdag op zondag verstopten zich daarom twee politiemannen in een tuin aan de Christinalaan. Het vermoeden leek bewaarheid te worden toen omstreeks zes uur maandagmorgen een auto naderde, met daarin drie personen Ze gingen kennelijk op de Mercedes af, maar de politie besloot te wachten tot ze aanstalten zouden maken om in de wagen te stappen. Eén van de inzit tenden maakte echter van de gele genheid gebruik voor een "sanitaire stop"uitgerekend in de tuin waar de twee politiemannen lagen te posten. Die moesten daardoor hun verdekte schuilplaats opgeven en tot actie overgaan. Waarschuwingsschot Bij deze onverhoedse confrontatie konden de twee andere verdachten zich uit de voeten maken. De politie loste nog wel een waarschuwings schot om ze op andere gedachten te brengen, maar dat had alleen tot re sultaat dat ze nog harder begonnen te lopen. Ze konden ook niet meer worden opgespoord. De derde ver dachte kon worden aangehouden. Het bleek te gaan om een 26-jarige, illegaal in Nederland verblijvende Joegoslaaf, vermoedelijk uit Am sterdam. Hij werd omstandig ver hoord, maar dat leverde niet het door de politie verhoopte resultaat op. Zijn paspoort werd ingenomen en is inmiddels opgestuurd naar de Amsterdamse Vreemdelingendienst. De gemeente staat niet afwijzend te genover verkoop van de brandweerka zerne. De Schans wil de gemeente liever behouden. Foto: Goos van der Wilt. brengt, kun je de nieuwe kazerne niet van de opbrengst van het terrein beta len. Het is de vraag wat de REMU over heeft voor het gebouw." Als de brand weer aan de Lange Brinkweg blijft, zal zeker 1,1 miljoen gulden nodig zijn om de kazerne op te knappen. Beukendal Als de brandwerkazerne wordt ver huisd, is sporthal Beukendal de beste locatie, stelt Van Gent. Andere locaties zijn er eigenlijk niet. "Op het industrie terrein zit de brandweer te ver van de woonwijken vandaan." Als de kazerne naar de Beukenlaan zou worden verplaatst, dan is het noodza kelijk dat Soest een nieuwe sporthal krijgt. De huidige vraag naar zaalruimte kan niet alleen door Aqua Indoor wor den opgevangen. Geruchten doen de ronde dat sommige clubs dan maar naar sporthal De Banninghal in Soesterberg moeten uitwijken. Die hal kent een gro te leegstand, maar het lijkt onwaar schijnlijk dat clubs uit Soest staan te springen om in Soesterberg sport te be drijven. Dat zou trouwens voor de jeugdleden op (vervoers)problemen kunnen stuiten met het logische gevolg van ledenverlies. Overigens moet ook aan sporthal Beu kendal een en ander worden verspij kerd. In de onlangs uitgekomen sport- nota staat dat de komende acht jaar 550.000 gulden nodig is voor diverse onderhoudswerkzaamheden. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES per kg 12?° KALFSGEHAKT heerlijk gekruid, per kg7. KIPPICASSO per kg 15P° Altijd kwaliteit en betaalbaar. Slakkehuis aan Dalweg: kunst of niet? Odeon: 65 jaar muziek in Soesterberg. Red Stars gooit eerste zorgen overboord. Politiek niet ondersteboven van PR-beleid. Politici blijven aandringen op brengplaats. Equipe Eldorado Nederlands kampioen. Soester christenen groeten moslims. Wil van den Brink: In de lente, maar niet aan de zijlijn. Menne voorspelt Smitshof bloeiende toekomst. Groot Oranjefeest op de Vrije Teugel. In Amersfoort zijn gistermorgen vroeg twee Amsterdammers aan gehouden, die in hun woonplaats een bestelbus hadden gestolen. Dat lukte na een achtervolging, waarbij de bestelbus en een Soes- ter politiewagen tegen een Am sterdammertje tot stilstand waren gekomen. De politie reed dinsdagmorgen op de Birkstraat, toen een inzittende van een bestelbus de weg vroeg naar Wouden berg. Nadat de poltiie de weg had uitge legd, reed de politie enige tijd achter de wagen aan. Uit navraag bleek die te zijn gestolen in de hoofdstad. De politie gaf een stopteken, maar toen één van de agenten naar de auto liep, vluchtten de twee Amsterdammers in de auto. Wat volgde was een achtervol ging door Amersfoort, waarbij ook de politie van de keistad was betrokken. Tijdens de achtervolging reed de bestel bus over een Amsterdammertje. De wagen kwam daardoor tot stilstand. Hetzelfde overkam de Soester politie. Direct daarna werden de twee mannen aangehouden. Volgens de politie had den ze inbrekerswerktuig bij zich. Het tweetal is overgedragen aan de politie van Amsterdam. De politie heeft vorige week in een wei land aan de A.P. Hilhorstweg een 35-jarige Baarnaar aangehouden, die werd betrapt met drie kievitseieren. Hij verbleef daar zonder toestemming van de eigenaar en kreeg een proces-ver baal. De eieren moest hij afstaan. De man was een week eerdder ook al be trapt bij het zoeken naar kievitseieren. Tot 5 april mag dat niet volgens de gel dende verordening. Een 45-jarige Soester is vrijdag met hoofletsel in Medisch Centrum Molen- dael opgenomen. De man raakte ge wond bij een verkeersongeval. Hij reed op de Koningsweg en kreeg geen voor rang van een man uit Amersfoort, die met een bestelbus vanuit de Dorrestein- weg kwam. De Amersfoorter kwam met de schrik vrij. Waar en hoe diep ligt-ie? En om wat voor bom gaat het? Dat is een vraag die inmiddels veel mensen en instanties bezighoudt. Maar volgens A. van Duinkerken moet er op boerderij De Muizenberg een bom uit de Tweede Wereld oorlog in de grond liggen. Op verzoek van dq gemeente Soest zal de Explosiévën Opruimingsdienst een zogenoemd verkennend onderzoek in stellen. De boerderij ligt op het land goed Pijnenburg in de gemeente Soest. Van Duinkerken kan zich herinneren dat de plek destijds met een rood-wit hekje en een vlag werd aangegeven. Het hekje en de vlag zijn weggehaald, de bom niet. Sinds kort markeert een paal tje de vermoedelijke plek waar de bom ongeveer 47 jaar geleden is neergeval len. Van Duinkerken woonde tijdens de oorlog op de boerderij. Hij ging daar achttien jaar geleden vandaan. Zover hij weet, heeft een Duits vliegtuig de bom laten vallen. In dezelfde periode werd een huis aan de Koninginnelaan (het pand van de Quéens Club) gebom bardeerd. Het Duitse vliegtuig zou ach terna zijn gezeten door een Engels type en zou de bommem hebben laten vallen om ballast kwijt te raken en sneller te kunnen vluchten. "De mijnopruimingsdienst heeft ons verzekerd dat de bom zo diep lag, dat er niets meer kon gebeuren. Wij vertrouw den daarop en we hebben er ons er ver der niet zo druk om gemaakt. Je hoort tegenwoordig dat overal de bebouwing oprukt. Niemand wist eigenlijk van de bom af. Stel je voor dat er straks zou worden gegraven en er zou iets gebeu ren. Dat zou ik me dan altijd verwijten. Daarom heb ik het aan Groenesteijn verteld." Geploegd H.B. Groenesteijn woont sinds 1974 op De Muizenberg. Hij heeft nooit van het bestaan van de bom geweten. "Als je het oudere mensen in de buurt vraagt, weten die ook niets. Ik heb de grond wel eens geploegd en geëgaliseerd", zegt Groenesteijn, van oorsprong Baarnaar. Landgoedeigenaar J. Insinger en rent meester S. de Boer wisten evenmin iets van de bom af. Groenesteijn lichtte hen in. "De eige naar hoeft niets te betalen, maar we hebben het wel bij de politie gemeld. Als de bom er al vijftig jaar ligt, zal-ie er nog wel langer kunnen blijven liggen, maar je mag geen risico lopen", zegt De Boer. Veehouder H.B. Groenesteijn wijst naar het paaltje op zijn land, dat de ver moedelijke plek aangeeft, waar onge veer 47 jaar geleden een bom viel. Als de markering op de juiste plek staat, ligt de bom volgens Groenesteijn in zandgrond. Dat zou kunnen betekenen dat de bom niet zo diep in de grond ligt. Als de bom op veengrond zou zijn ge vallen, dan zou de bom veel dieper zijn ingeslagen. Als de bom minder dan vier meter on der de oppervlakte ligt, kan de EOD wellicht met een metaaldetector de bom opsporen. Als de bom dieper ligt, dan zit er waarschijnlijk niets anders op dan graven. Maar dat maakt de zoekac tie wel aanzienlijk moeilijker en kost baarder. De gemeente moet 2.500 gul den betalen voor het verkennend on derzoek. De eventuele opruimingsactie wordt voor negentig procent gefinan cierd door het ministerie van financiën. De gemeente Soest moet tien procent van de kosten bijdragen, met een maxi mum van 210.000 gulden (vijf gulden per inwoner). Groenesteijn: "Je staat wel even te kij ken als je hoort. Maar ik kan me er niet druk om maken. Het is wel leuk, het is weer eens iets anders." Bel voor advies over zaken als: Makelaardij, Hypotheken, Taxaties, Verzekeringen of Financiële diensten, vrijblijvend Hendrik Smit makelaardij. Zij staan u bij met raad en daad. Telefoon 02155-1 13 04 MAKELAAR D i| OP MAAT BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST -TEL 02155-11304 M De polities van Soest, Baarn, Amersfoort, Zeist en De Bilt hebben zaterdagavond hun handen vol gehad aan twee fa milies die een vete uitvochten. Aan de vechtpartij tussen een Baarnse en een Soester familie deden dertig mensen mee. Twee van hen werden per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De politie hield zes man aan, die in de loop van zondagavond weer op vrije voeten werden gesteld. De vechtpartij begon op de Smits- weg in Soest. Bij het multifunctio neel centrum vielen rake klappen. De politie pakte weliswaar enkele stokken af, maar slaagde er niet in de uit de hand gelopen ruzie te sussen. Van een woning sneuvelden de ra men. Tijdens de vechtpartij raakten twee man gewond. Zij moesten met de ziekenwagen naar Medisch Centrum Molendael worden gebracht. De vermoederen raakten daarna zo mogelijk nog meer verhit. De Baarnse familie was in drie auto's naaf Soest gekomen. De problemen tussen beide families was ontstaan in de relationele sfeer. Later op de avond vertrokken de Soesters naar Baarn om daar verhaal te halen. De Baarnse politie riep de assistentie in van collega's uit Soest, Amersfoort, Zeist en De Bilt. De vechtpartij werd voortgezet aan de Oosterstraat. On geveer twaalf politiemensen, onder wie een hondengeleider, waren ter plekke. Van twee woningen werden de ruiten ingegooid. Vijf Soesters en één man uit Huizen werden aange houden. De vechtpartij, die om acht uur 's avonds in Soest was begonnen, ein digde rond half elf in Baarn. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-I6251 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824, [31 ^7 ANT ANT T At N Telefoon: 02155 - 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1