KASSA» gbree' ZONNEBRIL OPSIERKÏE C 4? ikkehuis aan Dalweg: kunst of niet? t-Jan v. Renswo ycentrum selioeiiiakcr Eikën en kastanje bij gemeentehuis Politiek is nog niet ondersteboven van gemeentelijk PR-beleid Soest ACTUEEL h ,t?S'ERK2AAMHEDEN Meer subsidie voor Turkse vrouwen die leren zwemmen Oude rekeningen van kiosk 4 Soestdijk wellicht gesplitst Bezwaren tegen dierenasiel Eemweg ongegrond verklaard Wildschut Optiek f WE DUUR DOEN! ENSDAG8 APRIL 1992 SOESTER COURANT RA LAGE PRlT7p aardappelen, groente en PRIJS CHAMPIGNONS r CF rode EFRUIT An imissie verdeeld over plan-Haver Droeze insdag yan 09,00-17.30 uur op i ■eerterrein WiardiBeckmanstraat (bij Honsbemen). dakcfekkersbedrijf ,ERi!fnnl«?AK"garantie S* slakkehuis moet volgens Haver nlvuup van SHELL öroeze worden uitgevoerd in witte ropaan en butaan ste re gasten tel. 02155-14282 SCHOEMAKER technische dienst wasautomaten koelkasten Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN College stelt pachtcontract op 'Hoe treden we naar buiten...?' Alternatief: eenrichtingsverkeer Nieuweweg Geen geluidsoverlast of afname melkproduktie Jongen (9) breekt been na botsing met auto op zebra Zolang de voorraad strekt, 0p«' is bij rtw betrouwbare partner in veri het slakkehuis, dat landschapsarchitect Haver Droeze aan de Dahveg Tt gedacht, kunst of niet? En afgezien daarvan: is het ook móói? Het ite woord is daarover nog niet gezegd en ook de raadscommissie voor itelijke Ordening kwam er vorige week nog niet helemaal uit. Het tkehuis moet als markante blikvanger en uitzichtspunt het toekomsti- ilein(tje) tegenover het gemeentehuis verfraaien en de landschappe- "overgang" tussen de beide zijden van de Dalweg gestalte geven, sommigen beschouwen het bouwwerk - waarin de architect moge- leden ziet voor een winkeltje, kiosk of wachtruimte - eerder als een leerde drol... Ires voor: Je levering-plaatsing "folie", zoals het slakkehuis officieel •dt aangeduid, maakte ook in de missie de tongen los. Het ontwerp kt deel uit van het plan voor de ver aankleding van de Dalweg, dat se jaar geleden overigens al veel bij- kreeg, dat Haver Droeze vorige k opnieuw aan de politici presen- •de. Het College had in eerste in- itie nogal negatief gereageerd op de jewerkte schetsen, ilgens het ontwerp wordt de Dalweg de Albert Cuyplaan en de Beu laan een "holle" weg, omzoomd >r verhoogde aarden wallen met rop kastanjes of lindebomen, zodat een "bomenlaan met allure" ont- I «tat. De bomenrijen mogen overigens '^■kE VOORKOMENDE ^et te lanës de we8 komen, want daar liggen allemaal kabels en leidin- en, met gekleurde relingen en be- asflessen handeld tegen graffiti. Erachter zou eventueel een bomenrij kunnen worden nnementen voo geplant. Het plan om de blikvanger min 'Stellen. CVlinsta' ■of meer in het water te zetten - aan de Overkant is tenslotte ook de raadhuis je/ vijver - had de architect inmiddels al weer laten varen. Om het holle slakke- ïuis ook "nuttig" te laten zijn denkt hij aan een kiosk, abri of atelier in deze "spannende ruimte", die eventueel be kroond zou kunnen worden met een ["lantaarn", opgetrokken uit glazen ste nen en een glazen dak. tiinst De raadscommissie discussieerde vori- Ige week na de uitvoerige presentatie van de architect over de voors en tegens van het ontwerp. Günther Plomp (WD) was daarbij het kortst en het bondigst. "Wij beschouwen dit als kunst," liet hij wethouder Jan Visser weten. "Daarom hebben wij geen com mentaar." De consequentie van die op stelling is dat de commissie Beeldende Kunst eerst om een advies moet worden gevraagd, evenals trouwens de wel standscommissie, aangezien het om een bouwwerk gaat. Wiebe Meilof (GPV) zag weinig ver schil met het oorspronkelijke ontwerp, waarmee hij destijds al ingenomen was geweest, en maakte geen bezwaren. "Het komt plezierig over." Net als Ha ver Droeze speet het hem overigens dat er op het nieuwe plein uiteindelijk toch geen ruimte voor de markt zal zijn. Arie van den Breemer (CDA) tapte uit een geheel ander vaatje. Hij vond dat het slakkehuis "helemaal nergens op leek. Moet dat nou op deze manier?" Mm».,, 37a 3761 AC soest (02155) 1 43 32 onvergetelijk feest delig jffefferi (blijvende begroting Hij onderstreepte nog eens dat het CDA destijds ook al tegenstander van de kubussen op het raadhuisplein was geweest en voorzag zijn bezwaren met historische argumenten. "De verhalen eromheen zijn prachtig, maar er hebben nóóit houtwallen op de Eng gestaan, al leen een peperbus. Het was altijd een open gebied en we noemden een holle weg alleen maar zo omdat er wel eens een paard op hol sloeg..." Van den Breemer vond dat ook de toekomstige "bewoners" van de Dalweg-zuid (de polikliniek en het zorgcentrum) in spraak moesten hebben. Golfbeweging Loet Jansen (D66) hield zich op de vlakte. Zijn fractie was er destijds voor geweest - toen hij er nog niet in zat - en ook in de appreciatie van het College constateerde hij een "golfbeweging". Hij was het wel eens met Van den Bree mer dat het ontwerp "in z'n geheel" moest worden bekeken en dat ook an deren hun zegje moesten kunnen zeg gen. Leidje Tomassen (Progressief Soest) vond dat er van het mooie, open gebied van de Eng toch al niets meer over was. "Er staat inmiddels een walgelijk lelijk zwembad, dat bovendien nog slecht ge bouwd is, en er kunnen wat 'mij betreft nooit genoeg bomen staan." Het slak kehuis had ze eerst wel aardig gevon den, maar-bij nader inzien vond ze het nu toch te massaal, "en het maakt niet veel goed van het foeilelijke zwembad. Doe het in godsnaam niet! Verzin iets leuks, iets speels." Wil Stekelenburg (PvdA) vond de dis cussie eigenlijk maar onzin. "Wat zitten we weer te neuzelen. Het had er allang moeten staan." Wat haar betreft was het gewoon een kwestie van doorzet ten. "En je kunt wel iedereeen op alles inspraak geven, maar daar. wordt het meestal niet beter van." De waterpartij had ze overigens wel leuk gevonden, "maar zo niet - even goeie vrienden." Harry Witte (Gemeentebelangen) leg de nog eens uit waarom hij wel enthou siast was over het ontwep, hoewel zijn fractie altijd fervent tegenstander van bouwen op de Eng was geweest. "Wij hebben hier een stukje strijd verloren," aldus Witte. Hij was wel ingenomen met de "organische" vorm van het slak kehuis: "Als je het zwembad visueel wilt wegdrukken moet je er iets tegen aan zetten." Volgens hem zou het met een hoogte van maximaal 6,5 meter wel "loslopen" met het slakkehuis. Geen pukkeltje Haver Droeze legde tenslotte nog eens Burgemeester en wethouders wil len de subsidie op zwemlessen voor Turkse vrouwen verdubbe len. Totdat het overdekte bad De Turf werd afgebroken, was jaar lijks 1.250 gulden beschikbaar. De subsidie is bestemd voor Turkse vrouwen die niet kunnen zwemmen en TELEFOON 1 2387 t Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' niet of nauwelijks deelnemen aan maat schappelijke activiteiten. Door die steun hoeven de vrouwen zelf maar vijf tig procent van de kosten te betalen. De zwemlessen voor Turkse vrouwen zijn vorig jaar stopgezet, toen De Turf met de grond gelijk werd gemaakt. Maar in Aqua Indoor kunnen ze voor taan elke vrijdag van 13.30 tot 14.30 uur zwemlessen volgen, behalve tijdens de schoolvakanties. Op hetzelfde uur wordt tevens zwemles gegeven aan kleuters en volwassenen. Het is mogelijk dat Turkse mannen die lessen volgen. De zwemleskaart in Aqua Indoor (47,50 gulden per maand) is duurder dan die van De Turf (36,50). Daarom wil de gemeente meer geld'beschikbaar stellen. Aan het Turks Comité wordt voorlopig 1140 gulden uitgekeerd. Dat is voor de periode van mei tot en met december. Het Turks Comité zorgt voor het 'geld transport' naar de Turkse vrouwen. Als de afrekening is ontvangen, zal de ge meente het restant voor dit jaar over maken. De gemeente gaat ervan uit dat tien tot twaalf vrouwen de zwemlessen in Aqua Indoor zullen volgen. De subsidie wordt betaald uit de post stimulering sport van de afdeling sport. De commissie minderheden en de Ver eniging Sportraad zijn op de hoogte ge steld. De directie van Aqua Indoor heeft erop gewezen dat de deelnemende vrouwen in badpak moeten zwemmen en dat de hoofddoeken beter kunnen worden vervangen door een bad- of douche muts. De gemeent zal ervoor zorgen dat de douche- en kleedgelegenheid voor de Turkse vrouwen wordt gescheiden van de overige gelegenheden. uit wat hem bij het ontwerp voor ogen had gestaan. Het slakkehuis was o.m. bedoeld als tegenhanger van het "bastiljon" bij het politiebureau aan de overkant. Of het slakkehuis kunst was, vond hij een gewetensvraag. "Als land schapsarchitect ben je natuurlijk ook vormgever, en ik vind 't wel een compli ment, maar ik voel me toch meer land schapper..." De bezwaren tegen de massaliteit van het bouwwerk wuifde hij weg. "De ruimte is nog niet gedi mensioneerd, daarom lijkt het groot. Ik verzeker u dat het zorgcentrum bepaald geen klein gebouw zal worden, en je moet dus óppassen dat dit geen 'puk keltje' wordt..." (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu- kredieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 Nog voordat het mooi weer wordt, staat bij de parkeerplaats aan de Foekenlaan weer een kiosk. Die toezegging deed wethouder Mieke Swinkels donderdagavond in de commissie milieu. De kiosk zal toch worden herbouwd, omdat de gemeenteraad dat wil. Het of ficiële besluit wordt op 16 april geno men. Intussen stelt het college het con tract op voor pachtster mevrouw Van den Brul. Haar man riep tijdens de commissiever gadering overigens nog enkele rekenin gen in de herinnering. Het gaat om een bedrag van vierduizend gulden, uitge geven aan onderhoud dat de gemeente aan mevrouw Van den Brul moet terug betalen. C. van den Brul verklaarde dat de gemeente die kosten nog niet in het concept-contract heeft opgenomen. Van den Brul kon het niet laten om nog even terug te komen op de discussie van de afgelopen maanden. Zoals bekend wilde het college de vorig jaar afgebran de kiosk niet herbouwen uit angst voor vandalisme en zwerfafval. Tijdens be sprekingen had wethouder Swinkels geopperd dat Van den Brul dan maar een mobiele kiosk moest aanschaffen. Hij zou dan geen standplaatstarief hoe ven te betalen. Van den Brul: "Dat zou dus betekenen dat de mensen bij een vaste kiosk wèl zwerfafval achterlaten en bij een mo biele kiosk niet. Daar ontgaat mij dan even de logica. Daar zakt mijn broek van af." Wethouder Swinkels: "Dan bent u ze ker van de PvdA?" Die opmerking schoot echter in het ver keerde keelgat en mocht van de com missieleden niet worden genotuleerd. Bij deze. Sinds donderdag is het aangezicht van het gemeentehuis verfraaid met een rij eiken. De bomen zijn langs de vijver aan de zijde van de Dalweg geplaatst, nadat de oorspronkelijke ei ken waren afgestorven en gekapt. De nieuwe eiken zijn groter van formaat dan de vorige. In het aangrenzende gazon, waar de bezoekers van het raad huis langskomen, is een kastanjeboom geplant. Volgens de gemeente komt dat de intimiteit van het raadhuisplein ten goe de. De waardering voor het gemeentelijk PR-beleid van Soest wisselt naar gelang van de politieke kleur, maar over het algemeen is de politiek be paald nog niet ondersteboven van wat het College van B. W. laat zien op het gebied van de Public Relations. Dat bleek vorige week in de raads commissie R.O., waar gesproken werd over de PR-notitie die het College onlangs het licht deed zien. Er kan in elk geval nog heel wat verbeterd worden. "We wisten het allemaal al, en we zijn niet onder de indruk," opende Harry Witte (Gemeentebelangen) de discus sie. Hij vond dat er in elk geval nog eens gesproken zou moeten worden over de instelling van een ombudsman/-vrouw, want de klachtenbehandeling laat vol gens hem nog veel te wensen over. "Het is toch raar datje pas mag bellen als je op je schriftelijke klacht geen antwoord hebt gekregen? Je moet de mensen niet dwingen eerst en brief te schrijven." Wil Stekelenburg (PvdA) overstelpte wethouder Jan Visser met een groot aantal suggesties en opmerkingen. Vol gens haar was het verschil tussen in spraak en voorlichting volstrekt ondui delijk, zodat er sprake was van een con tinue spraakverwarring, en blijken ambtenaren maar zelden per telefoon te bereiken: "Ze hebben altijd wat". Ze miste ook een "vervolg" op het Praten met B. W. en vond dat alle burgers die niet op zo'n praat-avondje kwamen opdagen wel eens geënquêteerd moch ten worden waarom ze thuisbleven. Verder leek het haar een goed idee om in de gemeentegids ook de portretfoto's van de raadsleden af te drukken - "dan weten ze bij de groenteboer ook wie u bent" - en deed ze de suggestie raadsle den en ambtenaren voortaan een badge met hun naam te geven, zodat iedere burger wist met wie hij te maken had. Dineetje Wat de "klantenservice" betreft mocht de gemeente vólgens haar wel een voor beeld nemen aan Vroom en Drees- mann: "Je kunt g elijk ruilen." Een goeie ambtenaar, die van 9 tot 12 onder een groot bord zou zitten, leek haar in dat verband een aanwinst, evenals de instelling van een "cliëntenraad" als een soort consumentenplatform, en ook de ideeënbus moest maar eens nieuw leven worden ingeblazen. "Hij staat nu weggemoffeld achter een plant op de balie, maar je moet zo'n ding pro moten, bijvoorbeeld door voor elk goed idee per maand een dineetje voor twee personen uit te loven." Leidje Tomassen (Prog. Soest) had weinig klachten over de voorlichting, maar sloot zich gestdriftig aan bij de pleidooien voor de ombudsvrouw. Wel vond ze de artikelen in op 't Hoogt soms te langdradig. Ook Loet Jansen (D66) toonde zich redelijk tevreden, al maak te ook hij zich wel eens zorgen over de bereikbaarheid van de ambtenaren. "Verder is het een kwestie van organi satie en techniek." Bart Krol (CDA) was aanzienlijk min der vleiend voor het College. Voorlich ting is volgens hem het adequaat ingaan op vragen van burgers. "Al het andere belandt toch in een bureaula onder het stof of levert weer cursussen op, waar door de ambtenaren weer minder be reikbaar zijn." Duidelijkheid B. W. hoefden zich volgens hem hele maal niet op de borst te kloppen. "Van het vorige College had je vaak de indruk dat het standpunt was wat het was. Dat gaf duidelijkheid. Bij dit College krijg je wel eens het gevoel dat het een bedrijf is met goeie ^n slechte produkten, maar dat ze nog niet weten wat ze precies wil len verkopen en het daarom maar aan anderen vragen. Zo weet je nooit waar ze nu eigenlijk voor staan." Wie het niet met het gemeentebestuur eens is, krijgt om de vier jaar de kans het naar huis te sturen, aldus Krol. "Zo werkt dat. We moeten eerder tegen de burgers durven zeggen dat we iets niet kunnen of ge woon niet willen..." Wiebe Meilof (GPV) was tevreden met de manier waarop het College "dit stuk je gat in ons beleid" dacht in te vullen. Hij was juist blij dat de gemeente Soest geen V D is. "We hoeven ons niet te spiegelen aan het bedrijfsleven, maar moeten gewoon ons werk doen." Een "open dialoog" met de burgers ging hem net iets te ver: "Dat hoort bij een ander type instelling. Het riekt te veel naar de bekende vraag van de psychia ter: wat had u er zelf van gedacht...?" Willem Blaauw (WD) stelde dat PR een "vak" is, waarvan de diepere wijs heid zich niet in drie A4-tjes liet vast leggen. "Er is veel kritiek, en daar moe ten we dus wat aan doen." Volgens hem ging het erom de burgers tegemoet te treden zoals zij dat ook het gemeente bestuur doen. "Het gaat om een inner lijk normbesef, en dat weten we alle maal best." Geen fort Wethouder Jan Visser gaf toe dat er nog wel wat te verbeteren viel. "Het ge meentehuis moet geen fort zijn waarin wij dingen uitdenken die de burgers maar moeten slikken." De burgemees ter leek hem overigens de uitgesproken figuur om het PR-beleid van Soest te bewaken en alle opmerkingen over de klachtenbehandeling en de "ombuds functie" verwees hij dan ook door naar de commissie ABZ. Volgens Visser is de telefoon voor veel burgers ook een "hoge drempel", zodat ze liever eerst een briefje schrijven. Ht verschil tussen inspraak en voorlichting was niet altijd even duidelijk te maken, maar juridisch is er wel onderscheid, beaamde hij. Op Stekelenburgs sugges tie over een enquête onder de burgers die met met B. W. komen praten ant woordde Visser: "Ik moet er niet aan dénken...! Wat dacht u dat we voor ant woorden zouden krijgen? Dat het voet ballen interessanter was?" Een badge voor raadsleden en ambtenaren leek hem wel wat, maar het leek hem voor de politici onzin om verlroen rond te lopen met het idee: Niemand weet dat ik raadslid ben...." Mee-eten De promotie van de ideeënbus met een dineetje leek de wethouder een uitste kend idee en hij toonde zich graag be reid zich op te offeren door bij zulke ge legenheden mee te eten. Een platform van willekeurige burgers als "cliënten raad" leek hem daarentegen niets. "U bent toch zélf gekozen om de bevolking te vertegenwoordigen, en bovendien lijkt het me een hele klus." Visser was het absoluut oneens met Krol over het gebrek aan duidelijke standpunten bij B. W.. "Dit College is helemaal niet onduidelijk! Het gaat er om dat we de burgers zoveel mogelijk bij het beleid betrekken, en dat is wel eens anders geweest. Het is juist heel goed wat we doen." De wijken Soestdijk en 't Hart moeten in tweeën worden gedeeld. De noord-zuid- en de zuid-noord- verbinding zou daardoor voor au toverkeer onmogelijk worden ge maakt. Dat is één van de oplossin gen die verkeersbureau AGV heeft aangedragen voor de ver keersproblematiek. Een andere mogelijkheid is van de rou te Nieuweweg-Koninginnelaan een richtingsverkeer te maken. De route is dan niet meer interessant voor door gaand verkeer. Dat laatste doel zou he lemaal worden bereikt indien de Nieu weweg tussen de Eigendomweg en de Smitsweg wordt afgesloten. Bijna alle verkeer zou dan van de Koningsweg ge bruik moeten maken. AGV kwam vorige week tijdens een in formatie-avond op de proppen met bei de oplossingen. Het bureau maakte zelf geen keuze. Dat zal het gemeentebe stuur moeten doen. Tijdens de infor matie-avond bleek dat de bewoners van Soestdijk en 't Hart niet staan te sprin gen om de voorgenomen sectorinde ling. Gevreesd wordt voor een enorme toename van verkeer op de Korte Berg straat. Dat laatste kan worden voorkomen door de twee aftakkingen van de Hel- lingweg op de Beetzlaan af te sluiten. Verder zou de kruising van de Beetz laan en de Nieuwstraat worden aange past. Het zou dan niet meer mogelijk zijn om vanaf de Beetzlaan via de Nieuwstraat naar de Koninginnelaan te rijden. Het college heeft gisteren een voorlopig standpunt ingenomen. Dat kon echter niet meer in deze editie worden opge nomen. Van 15 tot en met 25 april kun nen burgers schriftelijk reageren op dat standpunt. In de commissie milieu komt de verkeersproblematiek op 7 mei ter sprake. In juni brengt de com missie milieu een advies uit aan burge meester en wethouders, waarna de ge meenteraad op 9 juli een besluit zal ne men. Voor de vrouw die er bij elke gelegenheid goed gekleed wil uitzien Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 De twee bezwaarschriften die 79 Soesters tegen de bouw van het dierenasiel aan de Eemweg waren ingediend, zijn door de commissie beroepschriften ongegrond ver klaard. Het college zal derhalve de gemeenteraad voorstellen de be zwaren eveneens ongegrond te verklaren. De bezwaren hadden betrekking op ge luidsoverlast, verstoring van de fauna en het feit dat het asiel niet op die loca tie thuishoort. Bovendien werd be zwaar gemaakt, omdat wordt gevreesd dat de koeien minder melk zullen geven in verband met de blaffende honden. Het bouwplan voldoet, volgens de commissie, echter aan de wettelijke ei sen. Volgens de voorschriften moet het asiel minimaal honderd meter van de dichtstbijzijnde woning zijn verwijderd. De dichtstbijzijnde woning ligt op een afstand van 330 meter. Verder stelt de commissie dat rond het terrein groenvoorzieningen worden aangebracht, zodat geen verstoring van het polderlandschap optreedt. De hon den zullen niet buiten het terrein wor den uitgelaten. De commissie verwacht niet dat de aan wezigheid van het asiel en de honden van invloed zal zijn op de melkproduk tie van koeien. Mocht dat toch kunnen worden aangetoond, dan zou het diere nasiel aansprakelijk moeten worden ge steld, oordeelt de commissie. Volgens het bestemmingsplan mag op de locatie achter de parkeerplaats van WZ'49 en de Peters Baan geen diere nasiel worden gebouwd. Maar via de artikel 19-procedure heeft de gemeente dat rechtgezet. De provincie heeft daar mee ingestemd. Een eerder verzoek van buurtbewoners om de bouwver gunning te schorsen, is overigens afge wezen. Bij een aanrijding op een zebrapad heeft een jongen van negen jaar op twee plaatsen zijn linkerbeen gebroken. Het ongeval gebeurde op de Soesterbergse- straat in Soest-Zuid. De jongen stond te wachten bij de voet gangersoversteekplaats. Toen een au tomobilist naderde, draaide hij zich om, maar op het laatste moment stak hij toch ineens de weg over. De bestuur ster, een 44-jarige Soester vrouw, kon hem niet meer ontwijken. De jongen werd naar Medisch Centrum Molen- dael gebracht. MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN' IN UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE VOOR 'N UITERST PLEZIERIGE PRIJS ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12

Soester Courant | 1992 | | pagina 3