IVeek van immi de winkel winkelkring v. Weedestraat 6-11 april sssssi =53== mss 313 ie zone V0°^e Schmtmake 135,-1 HiEirasA- i '1U "il van den Brink: In de luwte, maar niet aan de zijlijn UQ f cmodvf 'Soester landschap en zijn vroegere bewoners' 'Helpen bij een dementerende' snd-aanbieding ►lof met am eieren gevuld lac ^§»SDAG 8 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 £$ofd beheersdienst neemt afscheid van politiekorps iH izen in de luizenkrant. e krant! Even grappig Even serieus Wim van llawrii Nlodté ^tettcVvc°at encom^68 va t^ee VAeut' Expositie en lezing over Landelijk Gebied Introductiecursus Thuishulpcentrale: Thuishulpcentrale ✓Aj Eemland Ossendamweg of Europacup? PvdA werkt aan 'zwartboek' over Vijverhof-affaire ier, de grootste C van Soest, 200 raad. Lange t.o. Gasbedrijf, '600. ^COURANT 1E-KRANT Birkstraat 93 Koninginnelaan 5 Soestdijk - Tetwm iddag - donderdag 9 april - neemt Wil van den Brink, Hoofd ienst van de gemeentepolitie Soest, afscheid van het korps dat 1958 heeft gediend. Dat gebeurt met een feestelijke receptie in en, die om 15.00 uur begint en waar ongetwijfeld zeer vele colle nden en bekenden hem zullen uitzwaaien. Van den Brink maakt op 7 mei de veertig jaar in overheidsdienst vol en maakt gebruik ut-regeling. >rt, Beethoveriweg 17a naakvol ingericht appartement on 1 ln9- grote living in lichte tintPn af slijk 2) 2 ri™fah 9rate s,aaPkamet nnnwV oucheruimten, toilet 3 op de begane grond. "pad 6 ande semi-bungalow iignm WenMndiegrensT' >VtestUdeer/s(aa9pkamerP°P9an9 ehof 6 appartement °P uitstekende Brink (59) maakt bijna sinds ieugenis deel uit van het ATP - Iratief-technisch personeel - orps, maar hij begon als "ge- gent. Dat was in juni 1958 en toen al zes jaar opzitten bij de tussee, o.a. bij de brigades in en Soesterberg en bij de ver- leling in Utrecht. Hij bewaart mooie herinneringen: "Heer- [drijden opzo'n ouwe Harley..." :n Amersfoortse jongen die ei- timmerman wilde worden en ader marktkoopman was, was een opmerkelijk stap. "Ik ben is verbaasd dat het uiteindelijk ibtelijke loopbaan is geworden, me nooit een ambtenaar ge lee, timmerman mocht ik van er niet worden. Hij stuurde me r de mulo, want na de oorlog viel er [s hem in de bouw toch niks te en..." erkte de jonge Van den Brink een poosje bij een bank in Amers- aar hij op z'n duvel kreeg omda- fet serieus genoeg zou zijn en te :htig liep te fluiten en te zingen, tijd wilde hij ook het huis uit en hij toch in dienst moest, tekende :ct maar voor zes jaar, op eigen :k, bij de Marechaussee, op van die zes jaar vernam hij via itakten met het Soester korps dat vacature was en hij solliciteerde icces als agent. "Gewoon in de [dienst, en strak in het pak," me- »reert hij met een twinkeling van ple- r in zijn ogen. Het uniform heeft hij ïtigens niet lang gedragen, want nau- lijks een jaar later maakte hij de over- aar de administratie, zoals de be- dienst destijds nog heette. "Het ievak viel me beslist niet tegen, mijn vrouw was niet zo gek op de Jdiensten." den Brink werd uit zeven kandida- litverkoren en mocht op proef drie iden gaan werken bij zijn toenma- chef, Meindert de Wolf. De politie Soest stond in die jaren nog onder ing van korpschef C.H.D.A.J. van :n Van den Brink kan diens initialen nu nog zonder problemen oplepe- A1 na veertien dagen werd ik aan- i'teld als adjunct-commies." Iministratie administratie is een tak van de poli- iienst die in de loop der jaren sterk vijzigd is. Van den Brink hield zich n bezig met de verbalen-administra- de post en de uitbetaling van de Io- n, wat destijds nog in zakjes gebeur- "Het was behoorlijk intensief. Ge- tomatiseerd was er nog niets. Als je ugkijkt, lijkt de beheersdienst van nu de verste verte niet op de administra- van toen. De financiën bijvoorbeeld :elden zich af op het gemeentehuis." grote verandering kwam in 1968, :n ook zaken als de financiën, de au- latisering, de receptie, de huishou- lijke dienst en de personeelszaken bij de administratie werden onderge- 'acht, in de jaren tachtig nog verder Itgebreid met een aantal manage- lent-taken. Van den Brink markeert je periode van verandering vooral met :t aantreden van commissaris Adema 1975, die in de eerste plaats naar ver- jeteringen streefde op het gebied van let management. De beheersdienst, zo als de afdeling al gauw ging heten, groeide uit naar een bezetting met 18 mannen en vrouwen! "Met de gewone politiedienst had ik niet rechtstreeks te maken, maar je kijkt toch over de grenzen van je eigen afde ling heen en ik hield me ook bezig met het beleid, want alles draait immers om de beschikbaarheid van geld en man kracht. Ik zat er bovenop en er midde nin. Wat dat betreft was het een bijzon dere veelzijdige functie, waarin ik me heel erg thuis heb gevoeld. Ik probeerde altijd zoveel mogelijk te weten en wat dat betreft was het gewoon een lekkere job." Een Hoofd beheersdienst werkt mis schien in de luwte, maar staat bepaald niet "aan de zijlijn", beklemtoont Van den Brink. "Je bent net zo goed betrok ken bij het 'echte' politiewerk. De be heersdienst is er één van een drieëen- heid, en je voelde ook wat een politie man meemaakte, omdat je nu eenmaal sterk betrokken was bij de zorg voor het personeel en in het centrum van de in formatie zat. Bovendien was de cultuur in het Soester korps altijd heel open." Dat laatste gold met name sinds het aantreden van commissaris Adema, volgens Van den Brink een vertegen woordiger van het "nieuwe denken" binnen de politie. "Dat vergde van ons ook een andere denkwijze. De politie werd minder volgend en ontwikkelde een eigen visie en beleid." Reorganisatie Van den Brink spreekt dan ook met enig relativeringsvermogen over de re organisatie die de politiegemoederen momenteel zo sterk bezighoudt. "Wie al een poosje langer meeloopt, weet dat er eigenlijk al twintig jaar gesproken wordt over een andere opzet van het politiebestel. De laatste poging, in 1985, strandde omdat het allemaal te vrijblijvend was. Als een korps goed draaide, wilde het natuurlijk niets af staan van z'n zelfstandigheid." Met de nieuwe reorganisatie, sinds 1989 in gang gezet, is het anders, geeft Van den Brink toe. "Ik sta er, algemeen gesproken, gematigd positief tegen over. Het kan gezond zijn dat er na tien tallen jaren eens aan de boom wordt ge schud, maar het vraagt van iedereen wel een hele denkomslag. De nieuwe orga nisatie wijkt totaal af van de oude, maar moet wel worden ingevuld met dezelfde mensen. Dat geeft een hoop onzeker heid en onduidelijkheid, en ook onrust. Aan de politiek is dat moeilijk uit te leg gen," verzucht hij. Als voorbeeld wijst hij op het feit dat het rangen-ysteem straks niet meer bestaat. Er is in het korps eigenlijk geen "onder" en "boven" meer als het functiewaarde ringssysteem wordt ingevoerd. "De wachtcommandant wordt praktijkbe geleider, een agent heet voortaan poli tiemedewerker A, een hoofdagent poli tiemedewerker B. Dat is al een hele cul tuuromslag, maar bovendien moeten de meesten weer terug in het pak, om dat de specialismen verdwijnen en er in de groepen alleen nog medewerkers zijn met "taakaccenten", bijvoorbeeld voor milieu, verkeer, criminaliteit. Voor sommige politiemensen betekent dat een behoorlijk statusverlies. Voor de meesten wordt het heel ingrijpend." Een echtpaar kwam net te laat voor de trein. Als jij niet zo getreuzeld had. hadden wij 'm gehaald" zei de man. Als jij je niet zo gehaast had. hadden wij nu niet zo lang op de volgende behoeven te wachten" zei zij. Is een nieuwe bril nodig? Treuzel niet. Wacht niet. Kom u bij ons oriënteren op een zeldzame, hoogstmoderne brillenkollektie in zeer gevarieerde prijsmoge- lijkheden. Dit is een aansporing. winkelkring destraat Van den Brink nam in de afgelopen an derhalfjaar intensief deel aan het regio nale overleg over de formatie van de "facilitaire ondersteuning", waarin de beheersdiensten van de korpsen van Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes moeten opgaan. Daar bleek dat er van de huidige 18,5 formatieplaatsen slechts 8,5 overblijven, een teruggang van 10. "We hebben dus eigenlijk de poten onder onze eigen stoel wegge zaagd, maar het is wel heel integer ge beurd." Zijn besluit om na veertig jaar op te stappen heeft daar niets mee te maken, "maar het komt natuurlijk wel schitterend uit..." 'Piepeltjes' Aan het imago van de politie is nog wel wat te verbeteren, vindt hij. "Dat is na tuurlijk ook de schuld van de politie zelf, die blijkbaar geen kans ziet om de maatschappij duidelijk te maken wat haar werk inhoudt, en daarom soms weinig krediet en waardering krijgt. Er gebeurt ontzettend belangrijk maar on zichtbaar werk voor de gemeenschap. Er wordt wel gemakkelijk gepraat over die jonge 'piepeltjes' van de politie, maar zij zijn het wel die staan te reani meren of huwelijksproblemen oplossen tussen mensen die hun ouders zouden kunnen zijn, of ze tillen zonder moppe ren een bejaarde vrouw in haar bed. De inzet is énorm hoog, nog steeds. Er gaat veel tijd zitten in conflictsituaties, ook na hun diensttijd, en in de nazorg. Dat wordt wel eens vergeten, terwijl het re pressieve optreden de politie toch al nooit in dank wordt afgenomen. 'Daar rijen ze weer lekker in de auto," hoor je dan, maar wie weet waar ze net vandaan komen...?" Ook de politiek spreekt wel eens te ge makkelijk over de beschikbaarheid van de politie, die het liefst op de fiets of nog liever alles te voet zou moeten doen. "Maar ze hebben nauwelijks een idee van het takenpakket, de wisseldiensten, de arbeidsvoorwaarden, de sociale drempels, de dienstroosters - allemaal zaken waar je rekening mee moet hou den. Het wordt ontzettend moeilijk als er iemand uitvalt door ziekte, verlof of extra dienst, en dat is altijd onvoldoen de duidelijk te maken aan de bestuur ders." Het convenant - waarbij de ge meenteraad sinds 1986 extra geld be schikbaar stelde voor de gemeentelijke politietaken - heeft overigens zeer goed gewerkt, stelt Van den Brink vast. "Je wist waar je financieel aan toe was.." De leukste periode was voor Van den Brink de tijd waarin het nieuwe bureau aan de Dalweg verrees, waarbij hij als het financiële geweten van de politie ui teraard ten nauwste betrokken was. "Ik Wil van den Brink, na veertig jaar overheidsdienst met de vut. denk met heel veel plezier terug aan 1987, toen het eindelijk zover was na dat alle eerdere plannen even snel wer den opgeborgen als ze ingediend wer den." SPSV Met plezier kijkt hij ook terug op de ja ren waarin hij vooraanstond in de SPSV, de eigen sportclub van de Soes ter politie, opgericht omdat de mannen niet of nauwelijks toekwamen aan spor ten in hun eigen ongeregelde vrije tijd en in de loop der jaren binnen het korps een zeer hecht "bindmiddel" gebleken. Aan zijn activiteiten in SPSV-verband is een zeer lijvig artikel in het laatste SPSV-nieuws gewijd, en terecht. Op sportief gebied heeft hij trouwens altijd zijn mannetje gestaan, ook in bestuurs functies in het Amersfoortse sportwe- reldje, waarbij hij lang betrokken is ge weest, o.a. bij HVC, en hij haalt nog graag zijn hart op aan het schaakspel. "Ik kijk met plezier terug," aldus Van den Brink. "Al jaren geleden heb ik het besluit genomen er na 40 dienstjaren mee te stoppen. Het komt prachtig uit dat ik niet meer hoef mee te doen met de reorganisatie. Of ik het nog eens over zou willen doen? Dat is een onzin nige vraag. Ik heb het goed naar m'n zin gehad, en alle negatieve dingen hebben ook positieve elementen. Zeker, ik zal het missen, maar dat bete kent niet dat ik onmisbaar ben. Ik ben ook heus niet van plan m'n werkplek thuis op zolder na te bouwen of aan de schilderskwast te gaan hangen. Nee, voor de komende vrije tijd heb ik niets gepland. Ik ga eerst op vakantie. Daar na heb ik nog zat te doen - sport, scha ken, en eindelijk eens beginnen met het stamboom-onderzoek, wat ik al zo lang van plan ben..." BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW VEEBOUW ff RENOVATIE J ONDERHOUD SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST TEL. 02155-2 35 84 Ter begeleiding van de tweede lezing in de serie 'Landelijk Gebied' (don derdag 9 april, 20.00 uur, raadzaal) is er tot en met woensdag 15 april in de hal van het gemeentehuis een beschei den, maar belangwekkende expositie ingericht. In de vitrine tegenover de bodekamer worden diverse archeolo gische vondsten uit de provincie Utrecht tentoongesteld. Een klein ge deelte ervan is afkomstig uit de ge meente Soest zelf. De overige zouden archeologisch gezien evengoed in Soest aangetroffen kunnen zijn. Het gaat voornamelijk om gebruiksaar- dewerk en enkele urnen, afkomstig uit grafheuvels. De oudste exemplaren stammen uit 1500- 1200 voor Christus. Nog ouder zijn enkele vuurwerkstenen bijltjes uit het Neolithicum (5200 - 2100 voor Christus). Een spectaculair object is verder de kies van een bosoli- fant, aangetroffen in Soesterberg. Inte ressant zijn. ook enkele oude sieraden, te weten een grote bronzen haarspeld (400 voor Christus), twee vogelfibulae (gespen) en een ijzeren gordelgesp met messing. In de kleine vitrine naast het trappen huis bij de raadzaal worden diverse ge- De Thuishulpcentrale Eemland orga niseert in mei een introductiecursus "Helpen bij een dementerende" in Soest, voor mensen die als vrijwilliger bij de THC willen werken. De Thuis hulpcentrale zet zich in voor partners en familie van een dementerende en voor ouders met een gehandicapt kind. Voor de verzorgers van een demente rende, evenals voor de ouders van een gehandicapt kind, is de taak vaak zwaar. Men komt soms met moeite toe aan het ondernemen van activiteiten voor zichzelf. Om de vaste verzorgers regelmatig tijd en ruimte voor zichzelf te geven biedt de THC de mogelijkheid een vrijwilliger in te schakelen om pas sief (oppassen) en/of actief (wandelen, lezen, een spelletje doen) aanwezig te zijn. De THC wil beide doelgroepen zo goed mogelijk helpen. Dat gebeurt door vrij willigers goed te instrueren, te begelei den en te scholen. In de maand mei wordt voor vrijwilligers die enkele uren per week bij dementerenden willen hel pen een introductiecursus gegeven, op drie woensdagochtenden van 9.30 tot 11.30 uur. Eerste bijeenkomst, woensdagoch tend 13 mei: "Wat is dementie?", ver toning van de videofilm "De verloren tijd", m.m.v. dhr. Van Schijndel, geron- toloog bij het RIAGG. Tweede bijeenkomst, woensdagoch tend 20 mei: "Wat betekent de hulp van een vrijwilliger voor de partner?", m.m.v. de echtgenoot van een demen terende oudere. Derde bijeenkomst, woensdagoch tend 27 mei: "Taken, betrokkenheid van de vrijwilliger, sociale kaart", m.m.v. van Lucie Wildervanck, coördi nator THC. De cursus is kosteloos en wordt gehou den in het gebouw van de Stichting CMD, Burgemeester Grothestraat 74, 3761 CN Soest. Belangstellenden zijn van harte welkom. Men kan zich telefo nisch opgeven bij de MDE, tel. 033-633924, waar nadere informatie wordt gegeven door Lucie Wilder vanck. Oproep De THC zoekt voor gezinnen of situa ties waar de ouders/verzorgers/kinde ren/buren (mantelzorgers) de dagelijk se zorg hebben voor een gehandicapte, 033 - 63 39 24 dementerende of chronisch zieke, een vaste vertrouwde vrijwilliger, die enke le uren per week ondersteuning wil bie den. De vaste verzorger kan op deze manier even weg, vrij zijn in zijn/haar eigen huis, iets voor zichzelf doen of iets met de andere kinderen/de partner on dernemen. Zo zijn ze samen thuis beter af. Voor de volgende situatie wordt een vrijwilliger gezocht: Soest-Klaarwater Voor een oudere, slecht ter been zijnde heer, die nog wel graag naar buiten gaat en van tv-kijken en kaarten houdt, wordt iemand gezocht die één middag per week aanwezig wil zijn, zodat zijn vrouw eens rustig weg kan. Wie ervoor voelt hulp te geven kan bel len voor een vrijblijvend kennisma kingsgesprek (vrijwilligers ontvangen begeleiding en een onkostenvergoe ding van f 2,50 per uur) bij de THC, p/a MDE, Bloemendalse Binnenpoort 7 (hoek Havik) in Amersfoort, tel. 033-633924, of bij kontaktpersoon Erica Stanton, tel. 19226 in Soest. Steenten geëxposeerd, die in het Soester l'a idschap zijn aangetroffen: windkan- ters, schriftgraniet, rapakivi graniet, en zovoort. De expositie wordt ingeleid met enkele panelen in de grote hal van het gemeen tehuis. Op deze panelen worden onder meer tentoongesteld de op Soest be trekking hebbende delen van de 'Bo- demkaart van Nederland' en van de 'Geomorfologische Kaart van Neder land'. Ook wordt een kaart van de Rijks Geologische dienst getoond, waaruit het ontstaan van het Soester landschap met bijvoorbeeld 'De Engh' is af te lei den. De door Staf Voorlichting samenge stelde expositie is tot stand gekomen in samenwerking met dr. P.G.E.F. Au- gustinus en drs. W.J. van Tent, respec tievelijk universitair hoofddocent fysi sche geografie van de Rijksuniversiteit Utrecht en provinciaal archeoloog bij het Rijksinstituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Deze heren zullen ook de inleidingen op don derdag 9 april verzorgen. De serie lezingen in de raadzaal vindt plaats in het kader van de voorberei ding van het bestemmingsplan 'Lande lijk Gebied'. Voor de eerste lezing op 13 februari, verzorgd door de heren In- singer (landgoedeigenaar Pijnenburg) en Lugtmeyer (directeur-rentmeester Wethouder Visser en de sprekers van morgenavond: dr. Augustinus en drs. Van Tent (r.In de vitrine zijn diverse archeologische vondsten te zien. Stichting Het Utrechts Landschap) be stond een overweldigende belangstel ling. Meer dan 200 belangstellenden bevolkten toen de raadzaal plus balkon. Zowel de lezing als de expositie zijn gratis toegankelijk voor alle inwoners van Soest en overige belangstellenden. Geen moeilijke keuze als men weet dat de Bewonersvereniging Soest-Zuid op 15 april een ledenvergadering houdt in gebouw De Rank, Soesterbergsestraat, om acht uur 's avonds. Als hoofdagendapunten staan de toe komstige indeling van de Ossendam weg en de daarmee verbonden ver- keerscirculatie in Soest-Zuid centraal. In de tweede helft van april biedt de ge meente Soest de mogelijkheid om schriftelijk van cje inspraakprocedure gebruik te maken, voordat definitieve besluiten worden genomen. Komt er een tunnel en hoe lang wordt die dan? Volgt er alleen maar een herindeling van de weg? Wat gebeurt er met de ge- luids- en stankoverlast? Genoeg vragen die de aandacht vragen. De leden van de vereniging heben een uitnodiging, vergezeld van suggesties, van het bestuur ontvangen, waarover op 15 april moet worden besloten. Na tuurlijk zijn ook belangstellenden van harte welkom. Voor nadere inlichtin gen kan men bellen met de voorzitter, tel. 16047. De PvdA-fractie heeft - ondanks de striemende kritiek van het College - veel bijval gekregen voor haar optre den in de zgn. Vijverhof-affaire, waarin beschuldigingen werden geuit aan het adres van "onvriende lijke" ambtenaren. Die zouden een bewoonster van de Vijverhof wel zeer onheus hebben bejegend toen ze een verzoek om kwijtschelding van een aantal gemeentelijke heffin gen indiende. Het College heeft de opmerkingen van de PvdA daarover inmiddels af gedaan als "grievend en hoogst on zorgvuldig", maar Wil Stekelenburg liet vorige week in de commissie R.O. weten dat de PvdA veel reac ties heeft gekregen. Die worden nu allemaal gebundeld, in een soort "zwartboek", dat t.z.t. aan het Colle ge zal worden aangeboden. "Het zit dus niet goed en er moet iets veran deren in de manier waarop de ge meente met deze zaken omgaat," al dus Stekelenburg. Ze kreeg opnieuw de wind van vo ren, o.a. van Wiebe Meilof, die meende dat de PvdA een reuzefout beging. "Het wordt zo allemaal nog anoniemer en onduidelijker. Gaan we eerst de dingen uit de hand laten lopen en ze dan pas aanpakken?" Volgens hem streefde de PvdA-fractie op die manier naar het structureren van een totaal verkeer de werkwijze en hij zag er absoluut geen heil in. Ook wethouder Jan Visser reageer de geschrokken en hield Stekelen burg nog maar eens voor dat ze de zaken eerst moest verifiëren alvo rens ze in de publiciteit te brengen. Als u de gemeente echt zwart wil maken met dergelijke verhalen, die er natuurlijk heus wel zijn, dan moet u uw gang maar gaan. Daar is geen PR-beleid tegen bestand..." L

Soester Courant | 1992 | | pagina 7