kok En dit zijn de knallers van deze week: CKXX) Tartaar 598 wlz?Toog 1 Voorjaarsmoeheid Meer politie de straat op in Soest auto smeeing Politiebureau moet open blijven Verse Hollandse spinazie Een Man verongelukt bij pomp op Biltseweg 3 Actueel 5 Varia t vaarüêriwogt Hebt u zin in wat nieuws om u heen 7 Soesterberg 14 Op Soest 9 Sport DiMi.n De Vlijt PAASSHOW Gemeenteraad gaat praten over extra surveillanten herenmode Soesterbergsestroot 51 Soest HET VLEESCENTRUM De Tipo Skyline met 4.000,- voordeel Raad fluit burgemeester terug over nachtelijke sluiting C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT 500 gram PETERS Makelaars Exacte toedracht eenzijdig ongeval onbekend Gewijzigde marktdagen WASIEL STCITNER Graffiti-spuiters komen niet ver Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. H3 Zware medicijnen bij autokraak in Soest vermist 70e JAARGANG NO. 34 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AR Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 WOENSDAG 22 APRIL 1992 Eenrichtingsverkeer Van Weedestraat. Politici over minimabeleid. Discussie wijkbus in juni. Actie voor wijk De Engh. Kabouters nemen nu ook de trein. Lepra: „Niets aan de hand. als je er vroeg bij bent." VANAVOND TOT 22.00 UUR GEOPEND ^Rwoonkomlort^R ^BwoonkomfortlB EEN EXKLUSIEVE KIJK OP WONEN HAMStWEG 18, HOOGLAND (bij Amersfoort). TELEFOON 033 - 81 TUIN-ADVIESCENTRUM DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 72B SOEST, TELEFOON 02155 - 12883 De mogelijkheid bestaat dat de ge meente Soest geld gaat uittrekken voor een aantal extra surveillan ten. De discussie daarover zal wor den gevoerd, nadat het regionali seringsproces van de politie is af gerond. Het is de bedoeling dat de burgers een 'veilig' gevoel krijgen met meer surveillanten op straat. Volgens burgemeester Hans de Widt zou het op zich goed zijn als de bevol king ziet dat de gemeente geld steekt in extra politiemensen in plaats van bij voorbeeld een computer. Meer surveil lanten op straat moet niet alleen een veiliger gevoel bij de burgers teweeg brengen, maar kan ook bevorderlijk werken voor de contacten tussen politie en bevolking. Convenant Als de gemeente te zijner tijd besluit surveillanten aan te stellen, zal daar geld voor moeten worden vrijgemaakt. Op dit moment is er een convenant tus sen het gemeentebestuur en de politie. De gemeente heeft dit jaar 507.000 gul den beschikbaar gesteld. In 1991 was dat nog 607.000 gulden. In 1993 maakt de gemeente nog 407.000 gulden over op de rekening van de politie. Maar daarna is de koek in verband met de regionalisering op. In de meerjaren raming van de gemeente is verder geen rekening meer gehouden met uitgaven voor de politie. De Widt: "Dus dan heb je een financieringsprobleem voor de extra surveillanten." Indien het gemeentebestuur geld over Merken: Arrow, Desch, Prima Moda, Trenco, T&R, Schiesser, State of Art, Torras, Pierre La|itte, Wellington of Bilmore, John Miller, Paul Shark. heeft voor extra surveillanten en dat geld ook vindt, zullen die nieuwe func tionarissen alleen in Soest worden inge zet. Dat zal dan in een nieuw convenant met de politie worden vastgelegd. Een andere mogelijkheid is dat de kos ten van de surveillanten binnen de poli tiebegroting worden gedekt. Maar in dat geval zou de 'straatpolitie' ook in andere gemeenten kunnen worden in gezet. De vraag is of het gemeentebestuur geld over heeft voor extra surveillanten in Soest. De kosten van één surveillant worden geraamd op 50.000 gulden per jaar, exclusief de subsidie die het rijk zal verstrekken. In de commissie Algeme ne Bestuurszaken (ABZ) is reeds afge sproken dat die discussie na de regiona lisering van de politie op gang zal wor den gebracht. Enkele jaren geleden gaf de landelijke overheid ook al subsidie voor stads wachten. Maar voor die functionarissen kwamen alleen gemeenten met ten minste 80.000 inwoners in aanmerking. Voor surveillanten zou Soest wel een beroep op het ministerie kunnen doen. Overigens is pasgeleden bekend gewor den dat het rijk geld beschikbaar heeft gesteld voor tientallen surveillanten in de provincie Utrecht. Het district Eem- land kan toch al rekenen op 3,6 surveil lant, zodra de regionalisering is afge rond. Burgemeester Hans de Widt heeft dat donderdag bekendgemaakt. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 KIPFILET per kg 12?° Magere RUNDERLAPPEN per kg1 3?° Kom eens lar^s bij Auto Smeeing. Daar kunt u in de nieuwe Tipo Skyline genieten van het voorjaarszonnetje, de digitale muziek en vele andere extra's die uw comfort verhogen. Nu voor slechts 26.550,-, daar wordt zelfs uw portemonnee weer fit.van! 'Vraag naar onze voorwaarden. Amsterdamseweg 19. Amersfoort, tel.; 033-635535 Koningsweg 14, Soest, te).; 02155-13227 Altijd kwaliteit en betaalbaar. Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Eerste carpoolplaats in gebruik. Oranjefeesten. Geen taalbarièrre bij basket ballen. Belangrijke klus WZ'49. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 Op de Biltseweg is vrijdagnacht ter hoogte van het Esso-sta- tion de 29-jarige J. van der Eist uit Bilthoven verongelukt. De exacte toedracht van het eenzijdige ongeval is onbekend. De man, die een bedrijf in Soest had, was op slag dood. Zijn auto ramde onder meer een gaspompinstallatie. Daar door ontstonden hoge vlammen. De brandweer liet het gas op branden. Van de wagen bleef nagenoeg niets over. De man was op weg naar huis. Hij heeft vermoedelijk de macht over het stuur verloren in dè bocht bij het station. Er waren geen remsporen. Foto: Herman van Dam. SHOARMAVLEES (heerlijk gekruid) per kg 10. Het politiebureau van Soest moet na de regionalisering ook 's nachts open blijven. Dat is de unanieme mening van de Soester gemeenteraad. Alle politieke fracties vinden dat de burgers te allen tijde bij het bureau aan de Dalweg moeten kunnen aankloppen. Voorts voorzien ze een cel lentekort als alleen het Baarnse bureau in de nachtelijke uren operatio neel blijft. Burgemeester Hans de Widt moet alles in het werk stellen om het Soester bureau 24 uur per dag open te laten blijven. Dié nadrukkelijke opdracht kreeg hij donderdagavond tijdens de gemeente raadsvergadering van de gemeente raad. De Widt had als hoofd van de po litie Soest tijdens de onderhandelingen over de regionalisering van het politie apparaat zelf al ingestemd met de nachtelijke sluiting. "Elke burger moet binnen tien minuten over politiehulp kunnen beschikken. Ik heb de overtui ging dat dat niet verandert, anders had ik mijn fiat niet gegeven. Het enige ver schil is dat de wachtcommandant ver dwijnt. Maar de meeste nachtelijke ver zoeken om hulp komen per telefoon en de surveillance blijft." Nood De Widt kon de gemeenteraad niet overtuigen en werd teruggefloten. Leidje Tomassen van Progressief Soest: "Hoeveel mensen kloppen 's nachts aan bij het bureau? Dat zijn allemaal men sen in nood." En Neks Blommers van de WD: "Als je niet weet waar je heen moet, ga je naar de politie. Het komt In verband met de feestdagen in de komende tijd wordt de weekmarkt Soest (Weegbreestraat) niet op don derdag, maar op woensdag gehou den: de markt van donderdag 30 april wordt vervroegd naar woensdag 29 april, van 09.00 tot 13.00 uur; de markt van donderdag 28 mei wordt vervroegd naar woensdag 27 mei, van 09.00 tot 13.00 uur. vaak voor dat mensen op het bureau overnachten en pas weer verder kunnen als het weer licht wordt, en alles en ie dereen weer draait. We hebben het alle maal over sociale veiligheid. Houd dan in Soest in ieder geval één punt waar je dag en nacht terecht kunt en waar je je verhaal kwijt kan." De Widt onderkende dat burgers zich onveilig kunnen voelen als het bureau 's nachts dicht is. "Maar we moeten geen schijnveiligheid wekken die we niet kunnen waarmaken." Voor de gemeen teraad woog het gevoel van de bevol king echter zwaarder. "Het veilige ge voel van de burger is voor ons minstens zo belangrijk als efficiency", aldus Kees Boerkoel van de PvdA. Weinig Een ander argument van de raad is een dreigend cellentekort. In het concept plan voor de districtspolitie Eemland (Soest, Baarn en Bunschoten) wordt gesteld dat 's nachts alleen het Baarnse bureau operationeel blijft. Het in aan bouw zijnde bureau krijgt de beschik king over vier cellen. En dat is, aldus de raad, veel te weinig. Het oude politie bureau van Soest telde eveneens vier cellen, en dat aantal werd destijds door de politie al als onvoldoende gekwalifi ceerd. Vandaar ook dat in het nieuwe bureau aan de Dalweg acht cellen wer den gerealiseerd. De Widt: "Aan vier cellen zouden we wel eens te kort kun nen komen, maar dan kunnen de arres tanten worden overgebracht naar Soest. Dat kost wel mankracht en geld." Die opmerking ging er bij de raadsleden niet in. "De opzet van de regionalise ring is efficiënter werken. Maar als we met de arrestanten heen en weer gaan Telefoon: 02155- 19600 rijden, kan ik dat niet doelmatig werken noemen", protesteerde CD A-er Kees Verheus. "Als we efficiënter gaan wer ken, moeten we het veiligheidsniveau niet alleen handhaven. Dan kunnen we dat ook verhogen", droeg Loet Jansen van D66 een steentje bij. En Leidje To massen: "Ik wil geen situatie zoals in Amsterdam, waar de helft van de zwaar criminelen wordt vrijgelaten vanwege een cellentekort." De Widt zal zich bij zijn collega's van andere gemeenten en de politiechefs sterk moeten maken om de wensen van de Soester raad te verdedigen. De Widt beloofde alles aan te wenden wat bin nen zijn mogelijkheden ligt. Maar eer der had hij gesteld dat het onmogelijk is, dat iedere burgemeester en iedere poli tiechef kan houden wat hij heeft. "Ook niet als burgemeester van de grootste gemeente in het district. Zo ben ik niet de onderhandelingen ingegaan. We moeten blij zijn dat onze korpschef de beoogde chef is geworden van het dis trict. We kunnen niet overal onze zin in krijgen." Die opmerking vond evenmin begrip bij de raadsleden. De politie heeft vorige week twee jon gens uit Soest aangehouden, die op de Steenhoffstraat en de Van Weedestraat (o.a. bij het station Soestdijk) diverse gevels met spuitbussen van 'graffiti" hadden voorzien. Ze waren gezien door een passant, die niet alleen de politie waarschuwde maar een van de knapen, een 18-jarige Soester, vasthield. Uitzijn mededelingen volgde de aanhouding van de andere knaap spoedig daarna. De jongens hadden, samen met een meisje waarnaar de politie nog op zoek was, zo'n 15 "tags" - wat jargon is voor graffiti-teksten of -tekeningen - gepro duceerd. Wat ze voorstelden kon de po litie ook niet vertellen. De schade wordt geschat op 1000 a 1500 gulden. Of de lieden in aanmerkingen komen voor een alternatieve bestraffing in het kader van het Halt-project staat nog niet vast. MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST \TELEFOON: 02155-16824/ "Houd in Soest in ieder geval één punt waar je dag en nacht terecht kunt en je je verhaal kwijt kan.Het politiebureau moet 24 uur per dag open blijven, luidt de unanieme mening van de gemeente raad. Foto: Herman van Dam. Het is niet uitgesloten dat ergens op straat zware medicijnen liggen. Het w at om Diphantoine, een medicijn Tegen epilepsie. De tabletten zijn zondag bij een autokraak verdwe nen. De medicijnen vormen een gevaar voor kinderen. Als een kind tien ta bletten inneemt, kan dat dodelijk zijn. In de gestolen tas zaten twaalf of dertien tabletten van honderd milli gram. De politie acht het niet onwaar schijnlijk dat de autokraker de tas, met daarin de medicijnen, heeft weggegooid. De medicijnen zijn van een 61-jarige Amersfoorter. De au tokraak werd gepleegd op de Dol- derseweg. Een getuige heeft twee mannen aan de auto zien rommelen. Toen hij bij de wagen kwam, waren de mannen verdwenen en was het slot van één van de portieren gefor ceerd.

Soester Courant | 1992 | | pagina 1