Daar zijp de appeltjes vat) Orapj BOSMANi weer! t 95 Op Koninginnedag bij ^iiinmeubelShow m «p nis m fiSlCWflLET Eenricfc Gara sein SCHOONMAAKSTER Evenen Discus W aterhuishoudingsplan Utrecht gaat burgers meer geld kosten Actie PERSONEEL GEVRAAGD WOENSDAG 22 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 2 PART-TIME MEDEWERK(ST)ER Evan de ven Libris. De Complete Boekhandel. LOODGIETER SM F.W. SCHERRENBERG SIERBESTRATING, TUINAANLEG en HEKWERK Martini Vermouth Claeryn Jonge Jenever De Kuyper Oranjebitter VAN DER LINDEN <WflLET^CWflLEre<WAL£T^CWflL€T®<WflL€T®<WflLET@<WflLfT! Tuinmeubelen van WALET, die zitten PrinsHeerlijk WALET'S TUINMEUBELEN - TUINMEUBELKUSSENS - PARASOLS Hartman - Gardilux 7000 M2 TUIN-en KAMER- PLEZIER WALET'S KOEFIETERRAS WOENSDAG 2 College kiet Jullie wai voor ons. Bedankt BLOEMISTERIJ-TUINCENTRUM <s"uaicT<^cwflLETS<WALETg<WflLET8<WALETg Geduld vc Meningen van lezers Waarheen Amnesty Soest stichting openbare Obibliotheek Inbreker ontfermt zich over telefoon Kosten per huishouden stijgen met 6 procent ZOEKT U KANTOOR BEDRIJF WINKEL BUITENDIENST SOESTER COURANT Grootscheepse voorlichtingscampagne in provincie Utrecht i Instellin SCHO techni Wij zoeken voor onze BOEKHANDEL voor 20'/2 uur per week, op dinsdag, donderdagochtend en vrijdag (géén koopavond en zaterdag). Leeftijd tot 30 jaar. Bel of schrijf voor het maken van een afspraak, vraag naar mevrouw Deventer of de heer Wessels, telefoon 02155 - 1 24 19. Winkelcentrum "Hartje-Zuid"- Tel. 1 24 19 Bosman Loodgieters verzorgt onderhoud en vernieuwing van: c. v. ketelsgeisers ook verhuur) zinken dakgoten+loodwerk dakbedekking gas waterleiding rioleringen (oek ontstopping) sanitair stegas onderhoudscontracten Oude Utrechtseweg 31 - 3768 CA Soest Telefoon 02155 - 20644 STRAATMAKERSBEDRIJF Utrechtsestraatweg 47 - Nieuwegein Telefoon 03402 - 4 58 89 VOOR AL UW Beukenlaan 69 3762 AG Soest Schoonmaakbedrijf Koper en Zonen vraagt wegens uitbreiding met spoed voor een gezellig kantoor in Soest een tevens koffiedame. Voor 5 dagen per week, a 3 uur per ochtend. Voor inlichtingen kunt u bellen; 02155-192 98 of 128 47. kJ0NAEJéN~kJ BORREL R&ZOOfJ Rl/tykiiFnAMLm SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Soesterbergsestraat 49 tel. 13490 <58»<WALET Een bezoekje aan onze TUINMEUBEL-SHOW is de moeite waard, u vindt er een grote kollektie Tuinmeubelen in ongelooflijk veel dessins en kleuren, zeer fraai en komfortabel uitgevoerd Leverbaar in kunststof, hardhout, grenen, rotan, bistromeubelen en stapelstoelen. Wij hebben alle bekende merken o.a. Rovergarden - Grosfillex - Curver - WALET heeft een groot assortiment Tuinmeubelkussens, zeer fraai en stijlvol, o.a. de merken: Summerset, Carpeti, Texstyle, Palm Collect en Hartman. Dus zitgenot genoeg Tevens een ruime keuze uit Parasols, Barbecues, Placemats en Etagières. Op ons gezellige terras kunt u, als een Prins genieten van: Koffie, Frisdranken, Snoep, Koeken en IJs. De Van Weedeslraa een deel van de Kor ximum snelheid wor drie punten uit het1 ders over de verkeei Ossendamweg en de lege zeker 6,5 miljoi keersproblemen sta Dat blijkt uit het conce van burgemeester en donderdag 7 mei voo baar ter sprake komt milieu. Als het aan b en w ligl destraat in de toekon zuidelijke richting tr snelverkeer. Het te verkeer zal dan nog i Soestdijk/Baarn wori onder meer de Kort deel van die weg tus derslaan en de Burge straat zal dan wordei daar geldt éénrich noordelijke richting) Joh. Mets komt het v< kaar. Op de Burge straat wordt het twe daarom gehandhaafd waar het eenrichtin wil het college parket gen. Het gebied wordt ee: ne. Als gevolg daan HET SPAANSE LEGER 1 - 3862 NW NIJKERK - TEL.: 03494-57644 Informatie-t De stichting W evenementenbui dat vanaf mei e kalender opzet, uit Soest kunnei bij het bureau aa blikatie in de ka De VW heeft forr gevens over de acti De WD is bo nog steeds geen heeft laten doei beid van een fractieleidster 1 Hebben wij me daar sinds een paar jaar eindelijk een nieuw politiebureau met een stuk of wat nauwelijks gebruikte crimineel vriendelijke cellen, is me er daar ineens sprake van dat het ding 's nachts gesloten zal worden. Wat een ongelooflijke afgang. Dan zal Soest over een tijdje niet alleen zijn patiënten, maar ook zijn criminelen niet méér kunnen bieden dan een dagbehande ling. Hebben wij me daar dan eindelijk een overdekt zwembad, blijkt dat ding behalve prijzig ook nog zó lelijk te zijn, dat er een kunstwerk moet komen ter camouflage. Heeft de kunstenaar ge heel in de stijl van 'Soest Natuurlijk' een slakkehuis ontworpen, lijkt dat toch ook niet zo in de smaak te vallen. En omdat de zwemtarieven omhoog ge gaan zijn, heeft het Turks dameszwem- uurtje meer subsidie nodig. Zwemmen is zeker goed voor de integratie maar hoe zit het dan met het minima-zwem- uurtje? De brandweer wil uit-ruk-tijdverkor- ting. Komt de kazerne aan de Beuken laan, dan scheelt dat het nemen van de Dahveg-rotonde in tijd. De woonerven en de verkeersdrempels blijven. En dan zullen we eindelijk een nieuwe kazerne hebben, zal me daar de brandweer ook naar Baarn worden overgeheveld/ Je moet er toch niet aan denken! (voldoet de oude kazerne niet meer?). De vernieuwingsdrang in Soest is groot. Het Oranjehotel is vervangen door een luxueus appartementencomplex. Het Natuurbad (wat is dat Taphoorn-com- plex gróóóót!) wordt vervangen door een kuuroord. De RinkeTolmanschool is zijn functie én zijn naam kwijt. En een duidelijk bewijs van minachting voor aflopende zaken is naamswisseling van Zonnegloren. Dat is zoiets als:, vast een grafsteen bestellen voor iemand die nog niet is overleden. Afgezien van de kos ten die zo'n naamswisseling met zich meebracht, lijkt het mij voor het perso neel nu ook niet bepaald een steun in de rug. Een afgeschreven ziekenhuis nog zo goed draaiend te houden moet een hele toer zijn. En is er al gedacht aan ge lijkwaardige vervangende woonruimte voor het op het terrein wonende perso neel? Zo'n natuurlijke woonomgeving zal niet makkelijk te vinden zijn. Het is te hopen dat wat er ook op die plek ge bouwd zal worden, de naam Zonneglo ren voor dat complex behouden zal blij ven. Nu zitten we dan met de naam Mo- lendael, met ae wel te verstaan. Klinkt deftig maar daar word je geen slag Ipeter van als je ziek bent. Intussen staan het verenigingsgebouw, het oude politiebureau en het voormali- ge bevolkingskantoor om het hardst te verpauperen. Niemand schijnt er zich druk over te maken terwijl er wel een in goede staat verkerend pand aan de To- renstraat is gekocht, nota bene voor de sloop!! Het verkeer, dat is net als het weer: je raakt er niet over uitgepraat. Het is gek maar hoe meer wegen er afgesloten worden, hoe drukker het in andere stra ten wordt. Het is net onkruid. De fiets paden langs de drukste winkelstraat van Soest met al die scholieren die er een paar keer per dag overheen moeten, dat is pas echt griezelig.! maar over onkruid gesproken. Soest wil nog wel eens ijve rig vooroplopen als het om het milieu gaat. Daarom kregen wij al heel gauw een groene huisvuilcontainer en toen wij een stapje verder gingen en voor het groente-, fruit- en tuinafval een groene container moesten hebben, werd het een bruine!! Typisch Soest. E.G. Timmer-Geerlings Duinweg 21, tel. 12906 De Amnesty-schrijfgroep Soest be steedt deze maand aandacht aan schen dingen van mensenrechten in El Salva dor, Ghana en Koeweit. Woensdag 29 april komen groepen Soesters bijeen om «en gerichte protestbrief te schrij ven aan de betreffende instanties. Am nesty Soest nodigt geïnteresseerden die een bescheiden stem willen laten klin ken uit hieraan mee te dooft. Het gaat deze maand onder meer om Umar Abu Shanab, een 31-jarige Pale stijn uit Koeweit. Hij werd vorig jaar na een oneerlijk proces veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf wegens "collabo ratie" met Irakese autoriteiten tijdens de bezetting van Koeweit. De reden was dat deze ziekenhuismedewerker medi cijnen gegeven zou hebben aan Irakese soldaten die voor behandeling naar het ziekenhuis kwamen. Umar Abu Sha nab is volgens berichten gemarteld, en wordt dat wellicht nog steeds. Zijn fa milie wordt geweigerd met hem te com municeren. Er zijn schrijfbijeenkomsten op woens dag 29 april van 10.00 tot 12.00 uur in de Vijverhof (inlichtingen: mw. L. de Bruin, tel. 19634) en van 13.30 tot 15.30 uur in het Amnesty Centrum, Duinweg 21 (inlichtingen: mw. J. den Oude, tel. 14622). Kennis van de En gelse taal is voor deze schrijfbijeenkom sten niet nodig; men kan gebruik ma ken van voorbeeldbrieven. ea Alb. Cuyplaan 202, tel. 15210 Openingstijden en adressen Centrale bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 15210. Volwassenen- en jeugdafdeling maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag zaterdag Op de Anna Paulownalaan heeft een autokraker zich ontfermt over een draagbare autotelefoon. Alsof dat nog niet genoeg was, nam hij tevens de ra diocassetterecorder mee. De spullen zijn eigendom van een 51-jarige vrouw uit Soest. 14.30 - 17.30 uur 14.30 - 17.30 uur 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur 10.00 - 12.30 en 4.30 - 17.30 uur 10.00 - 12.30 en 14.30 - 17.30 uur 10.00 - 12.30 uur. De volwassenen afdeling is tevens geo pend op de dinsdag- en vrijdagavond van 18.30 tot 21.00 uur. De leeszaal volwassenenafdeling is nkast de uitleentijden ook maandag en dinsdag geopend van 10.00-12.30 uur. In de maanden juni, juli en augustus !s de bibliotheek op zaterdagmorgen ge sloten. Schoolmediatheekdienst maandag 14,00 - 17.00 uur woensdag 12.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17B, 3769 DA Soesterberg, tel. 03463 - 52017. maandag 14.00 - 17.00 uur woensdag 10.00 - 12.30 uur 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.00 - 20.00 uur Bibliotheek Overhees Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 12468. maandag dinsdag woensdag donderdag vrijdag 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur 10.00 - 12.30 uur 14.00 - 17.00 uur 10.00 - 12.30 en 14.00 - 17.00 uur 14.00 - 17.00 en 18.30 - 20.30 uur Kunstuitleen Soest (gevestigd in bibliotheek Overhees) maandag 18.30 - 20.30 uur woensdag 14.00 - 17.00 uur vrijdag 14.00 - 17.00 uur 18.30 - 20.30 uur Gedeputeerde Staten hebben het ontwerp-waterhuishoudingsplan voor de provincie Utrecht alleen op een aantal ondergeschikte punten aange past naar aanleiding van de inspraakreacties. Op het ontwerp-plan, dat eind vorig jaar ter visie lag, zijn 55 reacties bij de provincie Utrecht bin nengekomen. Er is zowel kritisch als positief gereageerd. In het plan staan de hoofdlijnen voor het beleid van de provincie op het terrein 'wa terbeheer' voor de komende vier jaar, zowel wat betreft de waterkwanti teit als de waterkwaliteit. voor de drinkwaterbereiding, de water schappen zullen maatregelen gaan tref fen om regenwater minder snel af te voeren en de provincie zal investerin gen moeten doen op de rioolwaterzui veringsinstallaties om de waterkwaliteit te verbeteren. Gemeenten moeten meer aandacht besteden aan de aanleg en het onderhoud van rioolstelsels. De provincie verwacht dat de kosten voor een gemiddeld huishouden in de provincie Utrecht jaarlijks met zo'n 6 procent zullen stijgen. Betaalt een doorsnee-huishouden nu zo'n 535 gul den aan zuiveringsheffing, water schapslasten, rioolrecht en voor drink water, in 1996 zal dat bedrag waar schijnlijk opgelopen zijn tot 675 gul den. Met het streekplan en het milieube leidsplan is het waterhuishoudingsplan een van de drie belangrijkste plannen die de provincie moet opstellen. Het waterhuishoudingsplan komt op 29 april in de Statencommissie Water aan de orde en wordt vervolgens door Pro vinciale Staten vastgesteld. Het tegengaan van de verdroging, het verder verbeteren van de waterkwali teit en het herstel van natuurwaarden. Dat zijn drie belangrijke thema's uit het ontwerp-waterhuishoudingsplan van de provincie Utrecht. Het plan geeft aan welke belangen in een gebied vol gens het" provinciebestuur voorrang zouden moeten krijgen. Ook geven Ge deputeerde Staten, het dagelijks be stuur van de provincie, in hoofdlijnen aan hoe zij bepaalde problemen willen aanpakken. Die hoofdlijnen moeten in de komende jaren worden uitgewerkt door de waterbeheerders, de water schappen en de provincie zelf. De wa terschappen moeten dat doen voor de oppervlaktewater-kwantiteit en de pro vincie voor het grondwater en de op pervlakte-kwaliteit. Verdroging In grote delen van de provincie Utrecht treedt 'verdroging' op. Vooral natuur gebieden en bossen op en langs de Utrechtse Heuvelrug zijn daar gevoelig voor. Met name het winnen van grond water voor de drinkwaterbereiding en de diepe ontwatering van landbouw gronden zijn verantwoordelijk voor die verdroging. Ook de aanleg van grote waterlopen als het Amsterdam-Rijnka naal en verandering in grondgebruik hebben invloed op de daling van de grondwaterstand. Voor de eeuwwisse ling wil de provincie Utrecht het areaal verdroogde gebieden met 25 procent terugdringen. De provincie zal in overleg met de wa terleidingbedrijven proberen om de winning van grondwater terug te drin gen. Ook moeten de waterschappen plannen gaan maken om de verdroging tegen te gaan. Verder wil de provincie onderzoeken of de verdamping door produktiebossen niet kan worden ver minderd, door een ander grondgebruik of het gebruik van andere boomsoor ten. Samen met Rijkswaterstaat zal de provincie nagaan of de bijdrage van her Amsterdam-Rijnkanaal aan de verdro ging kan worden beperkt. Doordat er verdroging optreedt, moet er op een aantal plaatsn in de provincie Utrecht water van elders worden inge laten. Vaak gaat het om water van slechte kwaliteit, waardoor de natuur waarden in het gedrang komen. De pro vincie wil juist deze natuurwaarden her stellen. Door de verdroging tegen te gaan, kunnen dus ook de waterkwaliteit en de natuurwaarden positief worden beïnvloed. De waterschappen kunnen een bijdrage leveren aan de oplossing vap de verdro- gingsproblemen door regenwater min der snel af te voeren. Overigens kan niet overal in de provincie het waterpeil on gestraft worden veranderd. In venige gebieden kan dat grote invloed hebben op de bebouwing en op natuurgebieden Waterkwaliteit Een ander aandachtspunt voor de ko mende jaren is het nog verder verbete ren van de waterkwaliteit. Dat kan door rioolwaterzuiveringsinstallaties uit te breiden en te moderniseren. Zo moet het afvalwater, dat de provinciale zui veringsinstallaties verlaat, minder fos faten gaan bevatten. Of de provincie het beheer over de zuiveringen in de toekomst zal blijven uitvoeren is zeer de vraag. Gedeputeerde Staen hebben al eerder dit jaar laten weten dat de pro vincie ernaar streeft om het waterkwali teitsbeheer af te stoten aan de water schappen. Een ander probleem dat met de water kwaliteit samenhangt, is dat van de ver vuilde waterbodems. Gedeputeerde Staten van Utrecht willen die waterbo dems gaan schoonkmaken als de oorza ken vaft de vervuiling zijn weggeno men. Voor het baggeren van de Utrechtse wateren zal de provincie bin nen drie jaar een speciaal baggerplan opstellen. Daar moet niet alleen in ko men te staan waar er moet worden ge baggerd, maar ook wat er met die bag ger moet gebeuren. Kosten Met de uitvoering van het waterhuis houdingsplan zijn grote kosten ge moeid De waterleidingbedrijven moe ten zich gaan richten op andere moge lijkheden voor het winnen van water een nieuwe medewerker(ster) op/in plaats dan een advertentie in de Dat geeft minder zorgen en de kans van slagen is erg groot! Onder de vlag van Het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid (ROV) in Utrecht voeren Veilig Verkeer Neder land (VVN) en de korpsen van rijks- en gemeentepolitie een intensieve campagne om de Utrechtse automobi list te doordringen van het nut van au togordel en kinderzitje, óók op de ach terbank. De actie, die gevoerd wordt onder het motto "In de gordels of in de kreukels?" duurt tot eind april en wordt onder steund door radiospots, affiches, sand- wichborden langs de wegen, artikelen in de pers, folders en tv-spots. Doelstel ling is, meer mensen in de gordel te krij gen om zo het aantal verkeersslachtof fers terug te dringen. In het kader van deze actie zal de politie de komende weken ongeveer 100.000 auto's con troleren op naleving van de draagplicht. Geen gordel om betekent zonder par don een bon! Autogordel effectief Dat de autogordel uw leven kan redden staat buiten kijf. Gebruik je de autogor del, dan is de kans op dodelijk of ernstig letsel 70% kleiner dan zonder gordel. Jaarlijks hebben honderden mensen hun leven aan de gordel te danken. Ook in de bebouwde kom De autogordel is onmisbaar. Zeker als men bedenkt, dat zelfs al bij een aanrij ding met nog geen 50 km/u bestuurder en passagiers met grote kracht tegen het interieur van de auto worden gesmakt. Die snelle vertraging is vergelijkbaar met een gewicht van 3000 kilo dat door uw armen en benen gedragen moet worden. Niemand is tegen zulk grof ge weld bestand, de autogordel wèl. Die is ervoor gemaakt, deze enorme kracht op te vangen en die 3000 kilo gelijkmatig over uw lichaam te verdelen. Geen gordel om? Dat kan u (veel extra) geld kosten! Afgezien van een pittige bekeuring loopt u ook nog het risico dat u een ge deelte van uw schade (letsel of mate rieel) zelf moet betalen. En dat kan aar dig in de papieren lopen. Zeker als er sprake is van ziekenhuisopname of langdurige revalidatie. De rechter gaat er namelijk in toenemende mate vanuit, dat iemand die de gordel niet draagt, deels zelf schuldig is aan zijn eigen scha de. Ook al treft u geen schuld aan de aanrijding! Immers, door het dragen van de gordel had in veel gevallen de schade voor uzelf drastisch kunnen be perken. Hardnekkig misverstand Een hardnekkig misverstand is, dat je de autogordel maar beter los kunt doen als je langs het water rijdt. Want stel je voor datje niet snel genoeg de auto kunt verlaten, mocht je in het water belan den. Niets is minder waar. De meeste auto's komen in het water terecht nó een botsing. Bovendien is de klap waar mee de auto het water raakt, te vergelij ken met die van een middelzware aan rijding. Zonder gordel om is de kans aanzienlijk daarbij bewusteloos of ge wond te raken. En dan is tijdig ontsnap pen helemaal niet meer mogelijk. Met gordel om heeft u de beste kansen een dergelijk nat avontuur te overleven. Autogordels, Vaste Gewoonte, ook op de achterbank! Verschillende enigingen zul gezamenlijk onder een poj en de woono de Engh te ve sproken tijde gehouden ve Eigen vakmens' verzorge snelle reparatie van: kleurer televisi video's camerc geluids wasaul koelka magne Van Weedestri TECHNISCI

Soester Courant | 1992 | | pagina 2