STUNT-VERKOOP SLECHTS 1 DAG STOP Eerst ogentest. 'Niets aan de hand als je er vroeg bij bent' Griftlanders nemen kijkje bij Remu 00 Veel bedrijvigheid voor rommelmarkt Wildschut Optiek 5353 ie kans Vlag in top bij scouts Soest 600 LEDEREN JASSEN en JACKS unieke bruids- boekettenshow Milieu/energie-project voor 3-Havo Milieuwedstrijd voor scholen Informatie-avond over WAO Hoogste punt nieuwbouw aan Sparrenlaan ook grote collectie motorjassen voor absolute bodemprijzen Prijzen vanaf f. 149,- waar: Cultureel Creatief Centrum C-drie Willaertstraat 49, Soest wanneer: vrijdag 24 april a.s. 12.00-20.30 uur. Zaterdag 25 april a.s. van 10.00 tot 14.00 uur Politie verijdelt inbraak bedrijf op industrieterrein SOESTER COURANT iLepra-deskundige Wim Brandsma uit Soest vanavond in 'Het leven gaat door' 'WOENSDAG 22 APRIL 1992 VARIA tPAGINA 5 Eerste prijs: natuurexpeditie Bingoprijzen van Soest voor aanvang jeugdkamp gestolen IJsjesdieven in de kraag gevat op de been ondagsjongen' Nieuw verkeersbord Stichting Welzijnswerk bereidt zich voor op 22ste editie Tl l 24 april vertoont het film- hoek de rolprent 'De zon- n', een verfilming van Cherry man, waarin een in '44 gebo- i met gemengd Nederlands en ;d, in '88 TV-programma's t verhaal kent niet zozeer een is meer een impressionisti- Het gaat over genegenheid, isseur Pieter Verhoeff. Het it zien hoe mensen die van el len in de maalstroom van de nis uit elkaar worden gedre- emand zonder schuld zich in :ie toch schuldig kan voelen, rk, 40 jaren oud, gaat in 1984 ïzoek in Wuppertal. Het is de hij het grootste deel van zijn :t doorgebracht. Hij keert te- ge de broer van zijn moeder, die stervende is. Aan het ein- t verhaal is oom Otto begra- in de tussentijd wandelt An- zijn Wuppertalse verleden, nologisch maar associatief, eer springend in de tijd, tus- ertal en Haarlem, tussen een 'eder en een Nederlandse va- eleden, meneer Sturm en me- hmann en de engelachtige Iil- ouw Angelika. Met deze ver heeft Anton, ook op Ihtere og niet afgerekend. Tijdens and wedstrijd voetbal Neder- sland, zet Anton de radio rwijl hij een scène later luid- "O, wat zijn die moffen stil'. pas 18 jaar oud, wordt ge- if te reizen naar het oostfront as na acht jaar terug. Hij was >n 'mijn held, die ik later in I verraadde, een mof noemde n bestaan ontkende'. De klei- had zijn held nodig om zo in :epteerd te worden door zijn ;ndjes. Naderhand blijkt Ot- al geen held en dit wordt :rgezet als oom Otto plots op >mt in '66, juist op het mo de 21-jarige Otto een anti itrix-filmpje maakt. Net als •m Otto een persona non gra- jchaamt zich voor zijn Duitse n die tijd kon je dat maar be houden in bepaalde kringen, erfbed zegt oom Otto: 'Die e Vergangenheit hat uns alle -r getrieben'. nheid, door de omstandighe- pt, is de tragische teneur in Ook de beschermengel van Angelika, kan dit onheil niet n en laat zich oplossen aan d van Otto, in de schimmen- eft hier en daar sterke over- n met het levensverhaal van yns en heeft dus autobiogra- lenten. RegisseurPieter Ver- mige tijd bevriend met Cher- sn vertrouwd met de sfeer Behalve deze laatste film /-programma's op zijn naam 'an geluk gesproken', 'Jiske- aantal films waaronder 'Te- t best', 'The Dream'. In to- oor het winnen van zes gou- ;n! april, Aanvang 20.30 uur. 7,50; Ieden/CJP/Pas-65 rveren mogelijk vanaf één invang. ij het voormalige gebouw van uurthuis De Praatpaal aan de Vlolensoos was zaterdagmorgen eel bedrijvigheid waar te nemen. Cen groot aantal vrijwilligers van tichting Welzijnswerk Soest ver- amelde daar een deel van de spul- en die zaterdag tijdens de jaarlijk- rommelmarkt van eigenaar noeten verwisselen. Welzijnswerk biedt dan op het terrein van De Vangrail aan de Nachtegaalweg tienduizenden artikelen te koop aan. Huishoudelijke apparaten, kleding, meubels, speelgoed, boeken, spullen uit oma's tijd en nog veel meer goede ren staan zaterdag vanaf 9.00 uur uitge stald. Het is de 22ste keer dat Welzijnswerk (voorheen Jeugdzorg) de rommelmarkt heeft georganiseerd. De stichting kan De Hopman Masselman Groep viert vrijdag feest aan de Sparren- aan. Dan wordt het hoogste punt bereikt van het nieuwe troephuis. Om 15.00 uur zal de vlag in top *aan. Behalve leden van de scoutinggroep, zullen vertegenwoordigers van de ge meente, het Nationaal Jeugdfonds en het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur van de partij zijn. Die drie instanties hebben het geld op tafel gelegd, dat nodig is voor de bouw. Lamoré uit Zeist is de aannemer. Voor de architectuur droeg Dick Renooy uit Soest zorg. Medewerkers daarvan zul len vrijdag eveneens het glas heffen. Op 13 februari werd de eerste spa in de grond gestoken. De verwachting is dat het gebouw in juni wordt opgeleverd. Daarna zullen de scouts van de Hop man Masselman Groep door middel van zelfwerkzaamheid de puntjes op de 'i' zetten. De financiering van de inrichting van het troephuis is nog niet rond. Daarom zullen de scouts verschillende acties houden. Het kader en de jeugdleden doen mee aan de verkoop van loten voor de landelijke Jamboree en krijgen daarvoor een deel van de opbrengst. Op Koninginnedag zijn de scouts pre sent op de vrijmarkt op de Eng. Met di verse activiteiten zullen ze proberen .de kas van'de Hopman Masselman Groep te spekken. Deze zaterdag laten onze bloembindsters zien hoe een bruidsboeket, corsage of bloemversiering op vakkundige wijze wordt gemaakt. Heb je trouwplannen? Kom kijken en laatje eens goed adviseren en of het nu gaat om een klassiek, romantisch of juist een trendy bruidsboeket, alles is mogelijk om van je hu welijk een bloemrijk feest te maken BLOEMENHUIS Zuidpromenade 9 1 Tei. 02155 - 1 68 77 - Soest De Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding bestaat 25 jaar. In dat kader besteedt een aantal omroepen in de maand april veel aandacht aan deze ziekte die voornamelijk in de tropen voorkomt. Wim Brands ma uit Soest werkte in opdracht van de 'zilverenstichting dertien jaar in Oeganda, Ethiopië 'en een lepra-centrum in de Verenigde Staten. Zijn dochter Marit kreeg ook lepramaar omdat de ziekte vroegtijdig werd onderkend, kon ze worden genezen zonder dat ze als indirect ge volg verminkingen opliep. Vader en dochter zijn vanavond te zien in 'Het leven gaat door' van RTL-4. Hetprogramma wordt om 21.2 5 uur uitgezonden en morgenochtend om 11.45 uur herhaald. )Wat bedoeld was als een opstap van twee of drie jaar naar een eigen fysio- therapie-praktijk in Nederland, liep ?uit tot een verblijf van zestien jaar in 'het buitenland. Sinds 1989 woont de jfamilie Brandsma weer in Nederland, maar het blijft wennen. De oudste twee kinderen, onder wie Marit, zijn het huis uit. Renzo (16) en Joy-Desta 'II ("bijna 14!") vliegen liever vandaag dan morgen naar een ver land. JE Ondanks dat ook moeder Brandsma uitkijkt naar de dag dat het gezin het vliegtuig pakt, voelt vader Wim zich M 1 niet onder druk gezet. "Ik kan zo weer Sj ergens in de 'bush' werken, maar ik wil i meer aan beleid en onderzoeken wer- m ken. Het is niet uitgesloten dat we de koffers nog eens pakken. Als de moge- lijkheid zich voordoet, zullen we daar- I op inspringen. Ik wil nog steeds ontwik- I kelingshulp doen, maar dan op een an- I der niveau", zegt Brandsma. Hij werkt momenteel voor de Stichting Weten schap, Scholing Fysiotherapie in Amersfoort en voert een praktijk bij zijn woning aan de Nieuweweg. De in 1969 als fysiotherapeut afgestu deerde Brandsma vertrok in 1970 met zijn vrouw voor twee jaar naar de eilan den De Lofoten in het noorden van Noorwegen. Na één jaar werd hij uitge zonden naar Oeganda, waar Renzo werd geboren. In 1976 vertrok het ge zin naar Ethiopië, waar Joy-Desta het levenslicht zag, en van 1983 tot 1986 werkte Brandsma in een lepra-centrum in Carville in de Verenigde Staten. Daarna woonde het gezin nog drie jaar in Ethiopië totdat ze in ("of all places") Soest neerstreken. Sluimerend Dat hij en zijn oudste dochter in 'Het le ven gaat door' te zien zijn, is geen toe val. "Eén van de boodschappen is, dat als je er vroeg bij bent, er niets aan de hand is. Lepra is een sluimerende ziek te. Het kan jaren duren voordat het zich openbaart. Ik heb een man in Neder land gesproken, die in de jaren veertig in Indonesië is geweest. Daar heeft hij lepra opgelopen, maar dat is pas kort geleden ontdekt. Lepra openbaart zich door witte plekjes op de huid, wat we depigmentatie noemen, of door knob beltjes. Hier loop je naar de dokter op de hoek, maar in de ontwikkelingslan den zullen ze zich daar niet druk om maken. In de middeleeuwen kwam le pra hier ook voor, maar tegenwoordig in West- en Noord-Europa alleen nog maar bij mensen die in de tropen zijn geweest. In Spanje, Griekenland en Roemenië komt het ook nog wel voor." Bacterie "Slechte hygiënische omstandigheden dragen bij tot het krijgen van de ziekte. Iedereen die naar de tropen gaat, krijgt de bacterie. Daar ontkomt niemand aan. Maar 95 procent van die mensen is niet ontvankelijk voor lepra. Het li chaam rekent zelf met de bacterie af. Dat komt omdat wij dank zij onze hoge re levensstandaard meer weerstand hebben. Ik heb in die zestien jaar hon derden mensen zien gaan en komen en van hen zijn er maar vier of vijf die lepra hebben gekregen. Sommigen krijgen de eerste tekenen, maar dat zijn er mis schien één op de duizenden of tiendui zenden." Erger is het gesteld met de mensen in met name de ontwikkelingslanden. Ze hebben in veel gevallen geen handen en voeten meer. Gevoelloos "Veel schrijvers houden ons voor dat de wonden een gevolg zijn van lepra, maar dat is niet waar. De lepra-bacterie voelt zich lekker in de huid en oppervlakkige zenuwen. Daar vermenigvuldigen ze zich. Het lichaam gaat daarop reageren, waardoor de zenuwen worden aange tast. Het grote probleem is de gevoel loosheid die daardoor ontstaat. De mensen voelen niets en dat ervaren ze als dood. Ze zien een wond, maar voe len niets en denken dat die wond bij le pra hoort. Ze ontzien de wonden niet en door de jaren heen verliezen ze gedeel ten van hun handen en voeten. Maar het is niet zo dat vingers en handen af vallen door lepra. Het is een indirect ge volg van de gevoelloosheid die lepra te weegbrengt. Lepra is honderd procent te genezen. Maar die genezing is voor veel mensen relatief, omdat de patiënt toch een scheve hand hpudt en z'n voet niet zal terugkrijgen. Daarom is het belangrijk datje de ziekte vroegtijdig erkent en be handelt." Bij Marit Brandsma werd op veertien jarige leeftijd een wit plekje op haar knie ontdekt. De diagnose werd snel gesteld en ze genas. Ze kwam zonder verminkingen van lepra af. De behan deling is afhankelijk van de weerstand van de patiënt. "Vergelijk het maar met een griepje. De één heeft drie, vier keer per jaar griep, de ander niest drie keer en het is over. Je moet naar de situatie toe dat lepra geïntegreerd wordt in de algemene gezondheidszorg, want het is ontzettend duur om een apart service centrum voor lepra-patiënten op te zet ten. Ja, misschien dat ik daar namens de Stichting voor Leprabestrijding aan zou kunnen bijdragen." Foto: Herman van Dam. rekenen op de medewerking van 120 vrijwilligers. Ook het Rad van Avontuur staat zater dag opgesteld op het terrein. Dank zij het plaatselijke zakenleven kan Wel zijnswerk een groot aantal prijzen in het vooruitzicht stellen. De rommelmarkt bracht vorig jaar 23.000 gulden op. Dat geld komt ten goede van het welzijnswerk van de stichting die dit jaar nog meer geld bij een hoopt te brengen. Snel ingrijpen van de politie heeft er maandagnacht toe geleid dat een in braak in een bedrijf, dat onder andere televisies verkoopt, op het industrieter rein is mislukt. Maar de dader was de politie toch te snel af. 1'wee minuten na de melding was de Soester politie ter plekke. Met behulp van de collega's uit Baarn en de konink lijke marechaussee werd het terrein van het bedrijf afgezet. Ook de hondenpoli- tie uit Nieuwegein werd ingezet. Toen iedereen aanwezig was, werd de speuractie in het bedrijf gestart. Maar de politie ontdekte tot haar teleurstel ling dat de inbrekers reeds waren ver dwenen. De troost voor de politie be stond uit het feit dat de inbrekers, zover bekend, niets hebben meegenomen. Tot dusver hebben zeven basis scholen zich ingeschreven voor een milieuwedstrijd van de ge meente Soest. De leerlingen uit de hoogste groepen moeten twee op drachten uitvoeren: een werkstuk maken en zoveel mogelijk klein chemisch afval (kca) op de Schans inleveren. Het werkstuk moet gaan over het thema 'produkt-consument-milieu'. Voor el- kekeer dat de leerlingen kca afgeven bij afvalstoffendepot de Schans, krijgen ze eenstempel. Het aantal stempels is me debepalend voor de uitslag. De eerste prijs bestaat uit een natuu rexpeditie naar een bestemming die nog geheim wordt gehouden. Op maandag 1 juni wordt de uitslag bekend gemaakt. Het mooiste werkstuk (dat dus niet per se van de winnende school hoeft te zijn) wordt in het gemeentehuis tentoonge steld. Alle scholen hebben inmiddels een in formatiepakket gekregen. Daar zaten voor elke school onder meer een mi lieubox in en eèn stempel met de naam van de school erop. Daaraan toege voegd is de tekst 'Geef milieuvriende lijk onderwijs, want een beter milieu be gint bij jezelf. Dick Neuteboom van de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat heeft aile scholen benaderd. "Zeven scholen heb ben zich opgegeven, de meeste andere willen er in de paasvakantie over na denken. Ik denk dat ongeveer de helft van de scholen zal meedoen." Veel mensen hebben zoveel proble men op hun werk, dat ze hierdoor dreigen ziek te worden of al ziek zijn geworden. Anderen zijn in de WAO gekomen. Zij wachten in spanning af hoelang dat zal duren. Het komt ook voor dat mensen ziek zijn geworden ten gevolge van privé-omstandighe- den of een combinatie van werk- en privé-omstandigheden. Ziek worden van het werk kan door heel veel oorzaken komen: - u moet heel ander werk doen dan waarvoor u bent aangekomen; - u hebt een tijdelijk contract dat niet Wordt verlengd;- u hebt te maken met een vervelende nieu we directeur; - u kunt niet met uw direc te collega opschieten; - u hebt last van giftige stoffen. Veel mensen zien hier geen uitweg meer in en nemen ontslag, met alle risi co's van dien. Een nieuwe baan is er nog niet en een WW-uitkering is lang niet zeker. Anderen melden zich ziek en gaan een onzeker tijd tegemoet. Ze we ten niet of ze wel een Ziektewet-uitke ring kunnen krijgen en wat de reactie van hun werkgever en collega's zal zijn. Er zijn ook mensen die zich eigenlijk niet ziek voelen, maar absoluut niet hun eigen werk kunnen doen. Met de ene werkgever valt hierover te praten, met de ander van geen kant. Als u met dit soort problemen te maken heeft, hoeft u er zeker niet alleen voor te staan. Het Bureau voor Rechtshulp geeft informatie en advies aan mensen die ziek zijn en die door de bomen het bos niet meer zien. Het bureau organi seert een speciale informatie-avond waarop onder andere aan de orde ko men: de ziektewet, de WAO, de WW en ontslagrecht. Men houdt de avond op woensdag 29 april 1992 in het gebouw van het Bu reau voor Rechtshulp aan de Stadsring 57 (schuin tegenover het hoofdpost kantoor). Iedereen is welkom. De toe gang en de koffie zijn gratis. De avond begint om 19.00 uur. Het lesprogramma van de leerlin gen van 3-Havo van het Griftland College in Soest stond van 6 tot en met 15 april geheel in het teken v van het milieu. Tijdens veel vak ken werd in deze tien dagen aan dacht geschonken aan het milieu, in welke vorm dan ook. Het resul taat was een boeiend en afwisse lend lesprogramma, waarbij goed gebruik word gemaakt van de diensten die de Regionale Energie Maatschappij Utrecht op dit ge bied kan leveren. Het was de bedoeling de leerlingen ken nis te laten maken met het milieu en de energieproblematiek in de eigen leef omgeving, bijvoorbeeld thuis, in het ge zin, maar ook in het dorp. Zo worden ze zich bewust van hun eigen positie ten aanzien van de oorzaken, gevolgen en Honderden prijzen, die bestemd waren voor de bingo-avond tijdens het paas- voetbalkamp van sportorganisatie Soest, zijn in de nacht van maandag op dinsdag gestolen. De prijzen lagen opgeslagen in twee bouwketen die op het voetbalterrein aan: de Bosstraat-Oost stonden: De bingo-avond zou morgenavond plaats vinden. Een aantal prijzen is terugge vonden op de parkeerplaatsen. Van an dere spullen werd alleen de verpakking achtergelaten. Bij de prijzen zaten on der meer een radiografisch bestuurbare auto en 96 mokken met een afbeelding van Ruud Gullit. Bij de keten werden sporen van fietsen en bromfietsen aan getroffen. Het vermoeden bestaat dat het om jeugdige inbrekers gaat. De politie heeft maandagavond drie ijs- jesdieven in de kraag gevat. De jongens, van achttien tot en met 21 jaar, werden aangehouden op de Burgemeester Grothestraat met in hun bezit een aan tal ijsjes en een diepgevroren brood. Ze hadden de koude lekkernijen uit een vrieskist in een woning aan de Heuvel- weg gestolen. Volgens de gedupeerde is het drietal al eens bij hem geweest met de mededeling dat ze over problemen wilde praten. De politie vermoedt dat dat was om de woning te verkennen. Overigens was de politie de mannen op het spoor gekomen dank zij een oplet tende buurtbewoner. oplossingen van deze problematiek ook in groter verband. Tijdens de lessen aardrijkskunde, ge schiedenis, natuurkunde, scheikunde, handvaardigheid en in de dagopening werd gewerkt met dit thema. Zo werd bijvoorbeeld tijdens de les handvaar digheid van de leerlingen verwacht dat zij actief waren met het maken van bij voorbeeld windmolens. De docenten maakten voor hen een projectboek. De Remu gaf elke leerling een mooi les boek over milieu en energie, waarin met behulp van foto's en schema's de relatie tussen milieu en energie en de omgang van de mensheid daarmee wordt uitge legd. Een groepje Griftlanders laat zich uit leggen hoe de Remu-auto 's op aardgas lopen. Aardgas Tijdens de slotdag op 15 april kregen de leerlingen ook een excursie aangebo den: zo gingen ze in groepen door het adviescentrum van de Remu an de Lan ge Brinkweg, waar onder andere een kijkje werd genomen bij de aardgasin stallatie, en bezochten ze onder leiding van een voorlichter een rioolwaterzui veringsinstallatie in Utrecht. Al met al was het een leerzaam en boeiend project, waaraan door de leer lingen met enthousiasme werd gewerkt. Autorijden is veel meer dan sturen en koppelen. Autorijden is vooral met veel verantwoordelijkheidsgevoel deelnemen aan het drukke verkeer. Een kwestie van voortdurend uitkijken, scherp observeren... Dat kan alleen met goede ogen of de juiste bril of contactlenzen. Kom eerst even langs bij Wildschut. Zuidpromenade 14, 3768 EM SOEST I Tel. 02155-2 22 12 mDlNG - AMSTERDAM op de fiets naar school en dan willen on ze ouders dat we in het weekeinde ook nog gaan fietsen. En die mountain-bi- kes. Ha, ze hebben hier niet eens ber gen." ind ontziende engel der wra- zijn toedoen sterven de oude jn neef een gruwelijke dood t zijn moeder ieder houvast Zhang Yimou (1950) wordt tot de vijfde generatie' van egisseurs. Met 'Ju-dou' slaagt aderwei in de verstrengeling ids innerlijke wereld met de eld te tonen. In overrompe lden ontrolt zich een verhaal artverscheurende wijze laat oed kruipt waar het niet gaan )ou en Yang Tian-qing zijn r verbonden door een liefde un omgeving niet wordt geto- en maatschappelijk onmoge- het thema van het klassieke ia uit de jaren veertig. 20.30 uur. Toegang f 7 50- P/Pas-65 f5,-. 24 april t verhaal van Ouyns Wim Brandsma is deskundige op lepra- gebied en wil zijn kennis nuttig gebrui ken. Hij vertrekt nog deze week naar Thailand om onderzoek te doen in zie kenhuizen en doet misschien later dit jaar Suriname aan om te helpen en te adviseren bij de revalidatie van patiën ten. Van zijn gezinsleden mag hij zo snel mogelijk weer een functie in het buiten land aanvaarden. "We moeten elke dag Wim Brandsma onderzoekt een le pra-patiënt in de periode 1976- '83, toen hij namens de Nederlandse Stichting voor Lepra-bestrijding in Ethiopië werkte.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5