V Eirs ne zone m Natuur p Nabij Eerste carpoolplaats in gebruik Oranjefeesten in Soesterberg lNTEN- ORGERS ISOESTERBERGI BEL DE INFO-LIJN Frank Groothof en Erna Sassen in Fidelio RDIENEN? VRAGEN OVER HEPATITIS A/B/C/D/E Ontbijtshows in Dierenpark Speeldoos Win» van llworu fNVOB^ op de woensdag een uurtje over? Soester Courant wij: v/allers. nlichtingen tel. 14152 'an Weedestraat 227 PAGINapWOENSDAG 22 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 Aansluiting Richelleweg in Soesterberg op rijksweg A28 geopend zen in de uizenkrant. e krant! Vlotte botsing op aansluiting met rijksweg Berichtgeving Soesterberg Kerkdiensten Medische dienst Man dumpt mest in gat in tuin Activiteiten op Dorpsplein en jaarmarkt op de Banningstraat Woensdag 29 april: Donderdag 30 april: Bromfietser gewond Geld uit kantine van Soesterberg Soesterberger mist vier wieldoppen Schade auto door dronken bestuurder Vliegbewegingen (Brom)fietssters bij passeren ten val tiBfe i-V" Museumweekend: Open Huis Flehite Theateragenda 'S' Voorjaarsbeurs van Groei en Bloei Vroege-vogelwandeling in Buitenzorg Kasteelconcert in Groeneveld Muziek en Landschap in Groeneveld iets va würven nog niet heeft." Voordelen of 6 parlement op uitstekende et c.v.-gas, berging en eigen et souterrain alsmede een net lift. t hart van het Gooi- en Eem- iten en een weergaloos mooi n handbereik. I met veel raampartijen en di- 'uim balkon op het zuid-wes- 1 en vrij uitzicht, bouwapparatuur, 3 sfaapka- amer met ligbad, separate t en hal. nburgerweg 93 ungalow met c.v.-gas (hete- jrachtig aangelegde tuin op enmerkt door een fraaie af- sren vloeren (vloerverw.) op ieuwe, zeer exclusieve keu- aratuur, luxe sanitair en lich ting; begane grond: grote li- met open haard, studeerka- bijkeuken, toilet en hal. <amers, moderne badkamer a douche en toilet, bergruim- 'se hoeve met vrijstaande arage op ca. 2000 m2 eigen adt een schitterend uitzicht i de Kerkebuurt, waartegen 1 Oude Kerk zich een veel- aureerde Oudhollandse hui- aftekenen. Indeling: b.g.: 'ng (ca. 75 m2) met open ïbouwapparatuur, kelder, 3 imer, opkamertje, toilet en ote slaapkamers, douche overloop. Bedrijfsgebouw: 'drijfs- en opslagruimte en egane grond ca. 146 m2. innen een uur zijn vorige week in joesterberg de aansluiting van de ichelleweg op de rijksweg A28 in de nabijgelegen carpoolplaats [eopend. Alleen het laatste kreeg n officieel karakter, doordat ethouder Mieke Swinkels in haar juto door vier vlaggen reed om vervolgens rechtsomkeert te ma- en. winkels had kort daarvoor uitgeroe- en dat carpoolplaatsen van enorm be- mg zijn"voor het milieu. "Hoewel het ebruik van het openbaar vervoer de este mogelijkheden biedt voor verant woord vervoer in een zo dichtbevolkt md als het onze, behoort ook een doel- ïatiger gebruik van de wegeninfra- :ructuur te worden nagestreefd. De einstaking van vorige week heeft wat at betreft tenminste één positief effect jehad. Want meer mensen hebben ken- iisgemaakt met het verschijnsel car- loolen. Dagelijks rijden ongeveer "50.000 mensen met elkaar mee naar iet werk. Tijdens de stakingen zijn dat er tienduizenden extra geweest." Het zit de wethouder kennelijk nog steeds niet lekker dat de gemeenteraad haar voorstel om een fietspad naar de carpoolplaats aan te leggen, eerder dit jaar afkeurde. De raadsleden vonden 100.000 gulden een beetje veel geld voor een voorziening waar 'een paar fietsers' gebruik van zouden maken. Swinkels hoopt nog steeds dat het door haar beoogde fietspad wordt gereali seerd. "Wie weet welke wijze besluiten de gemeenteraad in de toekomst nog zal nemen. In ieder geval heeft Soester berg met deze carpoolplaats eindelijk Volgens J.C. Schweig van Rijkswater staat Utrecht biedt carpoolen meer voor- dan nadelen. Op de eerste plaats is natuurlijk het milieu ermee gediend dat het aantal van vier miljoen auto's per dag op de Nederlandse wegen af neemt. Daarnaast is carpoolen fiscaal aantrekkelijk. "Het komt steeds meer voor dat bedrijven die bij elkaar op één terrein zitten, samenwerken met een vervoersregeling", aldus Schweig die daaraan toevoegde dat in Amsterdam Zuid-Oost al wordt gewerkt met het computersysteem Carnet. Als nadelen van carpoolen noemde hij minder pri vacy en de eventuele noodzaak om de werktijden te veranderen. Daarnaast is het de vraag of carpoolers een mederei ziger vinden met wie ze kunnen op schieten. Carpoolen zal echter steeds populairder worden, meent Schweig. "De carpoolplaatsen rijzen als paddes toelen uit de grond. Nog vóór 2000 zul len er tweehonderd bijkomen." Verbetering De aansluiting van de Richelleweg op rijksweg A28 wordt eveneens gezien als een verbetering. Het verkeer met de be stemming Kamp van Zeist, waar ook honderdduizend mensen per jaar het militaire luchtvaartmuseum bezoeken,, hoeft geen gebruik meer te maken van de Kampweg. De bebouwde I^om van Soesterberg wordt daardoor in belang rijke mate ontlast. Dat is ook de reden dat de Vereniging Soesterbergs Belang (VSB) uiteindelijk haar protesten tegen de aansluiting Wethouder Mieke Swinkels opende vorige week de carpoolplaats in Soester berg. "Daarmee heeft Soesterberg iets verworven wat 'Soest over de bult' nog niet heeft. Foto: Goos van der Wilt. neerlegde. "We waren bang voor ge luidsoverlast, maar de voordelen wegen zwaarder dan de nadelen", lichtte An- nelies Mees van de VSB toe. Het project rijksweg A28 is nu bijna af gerond. Rijkswaterstaat is nog bezig een aansluiting aan te leggen bij Zeis- t-Oost. Of de Richelleweg zijn naam zal behouden, is overigens nog de vraag. Daarover zullen de gemeente en Rijks waterstaat nog overleg plegen. De aansluiting in Soesterberg op de rijksweg A28 was nog geen etmaal open, of de eerste aanrijding was een feit. Een inwoner van Nieuwe- gein raakte daarbij gewond aan zijn hoofd. De Nieuwegeiner reed op de Richel leweg. Iemand uit Almkerk kwam vanuit de andere richting. De Alm- kerker haalde in en botste frontaal tegen de Nieuwegeiner op. De laat ste schoöt mét zijn hoofd door de voorruit en werd naar het ziekenhuis gebracht voor behandeling. Het on geluk gebeurde donderdag. De aan sluiting op de A28 was een dag eer der door wethouder Mieke Swinkels van milieu geopend. "Soesterbergse" kopij voor de Soes ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan de redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, fax 02155-24904. Zondag 26 april ROOMS-KATHOL1EKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 drs. J.G. Schaap, Ede GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. W.J. Woltjer, Amersfoort Zaterdag 25 april en zondag 26 april HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: F.P. Prause, Oude Tempellaan 6, tel. 51517. TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: P.H.M. van Westing, Steniaweg 6-8, Zeist, tel. (03404) 20123. KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463) 51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur; uitlenen van verpleegartikelen en informatie eveneens 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn- Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Afdeling gezinsverzorging en bejaardenhulp Elke dinsdag en woensdag 9.30-10.30 uur. Afdeling maatschappelijk werk Elke woensdag 9.30-10.30 uur. Een Soesterberger is betrapt op het dumpen van mest. De man was bezig mest in een gat in de grond te gooien. Hij had het gat, van ongeveer drie bij vijf meter, zelf gegraven. De man, die in Mercury woont, kreeg een proces-ver- baal van de politie. 18.00 uur: Volksloop In samenwerking met atletiekvereni ging Pijnenburg houdt het Oranje Co mité twee scholenlopen, één prestatie loop (allen gratis) en een volksloop (kosten: 4 gulden). Starts om 18.00, 18.15, 18.30 en 19.00 uur. 21.00 uur: Lampionnenoptocht Vertrek vanaf de Plesmanstraat, einde op het Dorpsplein. 08.00 uur: Reveille Odeon door het dorp. 08.00 uur: Paalzitters bestijgen de pa- 08.15 uur: Uitdelen ballonnen (tot 8.45 uur). 09.00 uur: Toespraak burgemeester Hans de Widt, Wilhelmus zingen en op laten ballonnen. 09.00 uur: Start zeskamp. 09.00 uur: Start Jaarmarkt op de Ban ningstraat. 10.00 uur: Koffiedrinken ouderen in De Drie Eiken. 10.00 uur: Handwerkmarkt. 11.00 uur: Optreden 'Masters of Disas ters'. 11.30 uur: Prijsuitreiking zeskamp. 12.00 uur: Demonstratie jazzballet. 13.00 uur: Klaveijassen in De Drie Ei ken. 13.30 uur: Optreden 'Masters of Disas ters'. 13.30 uur: Zwarte Markt voor de jeugd. 14.15 uur: Demonstratie jazzballet. 14.30 uur: Optreden Big Band Odeon. 15.30 uur: Einde Zwarte Markt. 16.00 uur: Demonstratie vrijwillige brandweer Soesterberg. 17.00 uur: Einde jaarmarkt. 19.00 uur: Bridgedrive in De Drie Ei ken. 19.30 uur: Concert 'Free Way'. 20.00 uur: Uiterlijk einde paalzitten. 20.15 uur: Prijsuitreiking paalzitten. 22.00 uur: Sluiting. Met uitzondering van de jaarmarkt op de Banningstraat vinden alle activitei ten op of rondom het Dorpsplein plaats. Bij een aanrijding op het kruispunt Amersfoortsestraat/Laan Blussé van Oud-Alblas is vorige week een 52-jari- ge bromfietser uit Amersfoort gewond geraakt. Hij moest met een hersen schudding naar het Elisabeth-zieken- huis in zijn woonplaats worden overge bracht. De Amersfoorter kreeg geen voorrang van een 42-jarige automobi list uit Veenendaal, die rechtsaf sloeg" zonder de bromfietser te zien. Uit de kantine van voetbalvereniging Soesterberg is een onbekende hoeveel heid geld gestolen. De gokkast en de kassa werden in de nacht van donder dag op vrijdag opengebroken. Of de in brekers veel buit hebben binnenge haald, is niet zeker. Bekend is wel dat de voetbalvereniging in de schulden zit. De gemeente heeft die schuld onlangs bevroren en een regeling getroffen. Op de Buys Ballotlaan in Soesterberg zijn vier wieldoppen van een personen auto gehaald. De wagen is eigendom van een 28-jarige inwoner van Soester berg. De diefstal werd zondag ge- Een in Duitsland gestationeerde Ame rikaanse militair heeft zondagmorgen vroeg een aanrijding veroorzaakt op de Amersfoortsestraat. Daarbij was een 38-jarige vrouw uit Nieuwegein betrok ken, die ongedeerd bleef. De politie trof haar aan, terwijl haar au to op de middenberm tegen een licht mast stond. De vrouw was kort daar voor van achteren geraakt door een an dere auto. Aan dé omliggende korpsen werd daarop een deel van het kenteken van de auto doorgegeven. De politie van Zeist hield de veroorzaker later aan. Hij verkeerde onder invloed van drank en kreeg een proces-verbaal. (20 cent per minuut) Nederlandse Lever Darm Stichting Nederlandse Leverpatiënten Vereniging Postbus 25 3620 AA Breukelen Evenals in 1989 is de vliegbasis Soes terberg dit jaar het eindpunt van de In- ter Service and Civil Air Rally. In dat kader zal een aantal lichte sportvlieg tuigjes op zaterdag .23 mei een bezoek aan de basis brengen. De reservedatum is zondag 24 mei. Op die laatste datum zullen bovendien 's middags enkele straaljagers starten en landen in ver band met hun deelname aan herden kingsplechtigheden in Margraten. Klachtennummer Het telefoonnummer van de centrale - tevens klachtennummer - is: 03463- 32911. De klachtenafhandeling van de basis verloopt via de centralist, die tij dens kantooruren zal doorverbinden naar het Bureau Voorlichting en daar buiten naar de Officier van Dienst. Bij een ongeval op het fietspad langs de Amersfoortsestraat hebben vorige week een bromfietsster en twee fiets- sters lichte verwondingen opgelopen. Ze raakten elkaar bij het passeren. De 16-jarige bromfietsster uit Zeist klaag de over een pijnlijke arm, de eveneens 16-jarige fietsster uit Houten had schaafwonden aan haar gezicht en haar handen, evenals het 15-jarige meisje uit Odijk. De fietsende meisjes maakten deel uit van een groepje scholieren, on derweg naar hun school in Amersfoort. f, Olifanten aan het ontbijt in het die renpark. Foto: J. Seegers. j de vroege zaterdagmorgen in de naand mei kunnen bezoekers van iDierenpark Amersfoort een unieke ■gebeurtenis meemaken. Klokslag acht Kuur start dan bij de ingang van het park |de ontbijtshow: een rondleiding door Ihet ontwakend en ontbijtend dieren- Ipark, vol verrassingen en ontdekkin- Igen. ■Tijdens de wandeling krijgen de bezoe- Ikers een heel andere kijk op de dieren, I met ieder hun 'ochtendhumeur' en hun I eigen wijze van ontbijten. Zo hebben de I wandelaars ontmoetingen met zebra's 1 die onstuimig naar hun ontbijt komen I rennen, met slaperige beren die net hun 1 ogen open doen, of met olifanten die Ihun ontbijt met hele broden tegelijk I verorberen. Bezoekers die trek krijgen bij het zien I van al die ontbijtende dieren, kunnen Op zaterdag 25 en zondag 26 april vindt voor de twaalfde keer het Natio naal Museumweekend plaats. Door het hele land zijn allerlei musea gratis of met flinke korting toegankelijk en vindt daar een groot aantal evenemen ten plaats. Er zijn in Nederland meer dan achthonderd musea. Het Natio naal Museumweekend biedt een unie ke gelegenheid om met enkele hiervan eens nader kennis te maken. Ook Museum Flehite in Amersfoort houdt deze beide dagen open huis. Het museum, gehuisvest in drie monumen tale muurhuizen, geeft in zijn vaste ten toonstellingen een beeld van de ge schiedenis van stad en streek van de vroegste prehistorie tot heden. Tegen over het museum liggen de kapel en de na de wandeling zelt aanschuiven aan een uitgebreid ontbijtbuffet in parkres taurant De Olifant (behalve op zater dag 23 mei). Voor het meemaken van de ontbijt show - iedere zaterdagmorgen in mei - wordt niets extra's in rekening ge bracht. De bezoekers betalen allen de normale toegangsprijs: f 16,- voor vol wassenen en f 12,- voor kinderen van twee tot en met negen jaar. Het ontbijtbuffet in parkrestaurant De Olifant kost f 14,50 per persoon. Voor een plaats aan dit buffet is reservering noodzakelijk. Reserveren kan tijdens kantooruren: tel. 033-616658. mannenzaal van het voormalige at. Pie tersgasthuis. Deze mannenzaal, uniek in Nederland, is tijdens het Museum weekend evenals het museum gratis toegankelijk. Jeans: Tijdens dit weekend kan men de nieuwe wisseltentoonstelling van Museum Flehite bezichtigen. On der de titel "Jeans op de keper be schouwd' wordt een overzicht gegeven van de cultuur van denim door de eeu wen heen. Hoe komt het dat spijkerstof niet meer weg te denken is uit onze maatschappij? In deze tentoonstelling wordt de geschiedenis gevolgd van Ni- mes 1692 naar San Francisco 1892 en Amersfoort 1992. Tijdens het mu seumweekend wordt een videopro gramma vertoond met een show van hedendaagse jeans. De Ploegh: In galerie De Ploegh, gevestigd in Museum Flehite, en in en- Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Fidelio, bijna twee eeuwen geleden ge schreven, maar niet echt tijd-gebonden, gaat over de edelman Florestan, die in Donderdag 23 april, 20.15 uur: 't Kliekske: 't Estaminet Theaterprogramma met liedjes uit de Belgische café-sfeer. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Woensdag 29 april, 19.30 uur: Fidelio Familievoorstelling in een uitvoering door Frank Groothof en Erna Stassen. Opbrengst ten bate van Amnesty Inter national. Geschikt voor kinderen vanaf zeven jaar. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Kinderen tot twaalf jaar f 12,50. kele andere museumzalen is een ten toonstelling te zien over de politieke prent uit Potsdam voor, tijdens en na 'die Wende'. Met werk van Harald Kretzschmar (1932), Bernd A. Chmu- ra (1953) en Rainer Ehrt (1960) wor den drie generaties kunstenaars verte genwoordigen die in het voormalige Oost-Duitsland hun politieke en maat schappijkritische tekeningen maakten. 'Kom, kijk en breng mij thuis': Onder deze titel zullen ver spreid door het museum enkele voor werpen uit het museumdepot worden tentoongesteld, waarbij de bezoekers kunnen'raden naar hun functie. Dit evenement vindt in verscheidene mu sea in de provincie Utrecht plaats. Dia-klankbeeld: In de Buining- zaal zal een doorlopende vertoning worden gegeven van een dia-klank beeld over de geschiedenis van Amers- een diepe-kerker is geworpen omdat hij het niet eens is met de dictatuur van de valse gouverneur Pizzaro. Zijn vrouw Eleonore vindt hem pas na twee jaar te rug, wanneer ze als,jongen verkleed, hulpje is geworden van de cipier Rocco. Na de nodige verwikkelingen wordt het echtpaar nog net op tijd van de executie gered. Toestanden die ook in deze tijd nog veelvuldig voorkómen: ook nu nog worden veel mensen zonder enige vorm van proces in de gevangenis geworpen of geëxecuteerd. Vooral Amnesty In ternational zet zich. voor deze mensen in. Nu al dertig jaar. Vanwege dit der tig-jarig bestaan is deze opera van Lud- wig'van Beethoven dan ook bewerkt en ingekort voor de huidige tijd en een jeugdig publiek. Erna Sassen speelt de rol van Eleonore/Fidelio en Frank Groothof neemt alle andere rollen voor zijn rekening. Daarbij blijft hij de popu laire Frank uit Sesamstraat. In spel en mimiek relativeert hij constant, alsof hij de kinderen gerust wil stellen. Het is een prima houding, die Fidelio luchtigheid geeft, zodat het niet echt loodzwaar wordt. Geschikt voor kinderen vanaf zeven jaar. foort: een prima introductie op een wandeltocht door het prachtige mid deleeuwse centrum van Amersfoort. Uitverkoop: In de entreehal van het museum zal tijdens het Museum weekend een kraampje te vinden zijn met vele oude Flehite-uitgaven, pos ters, catalogi, etcetera. Deze zijn gratis of tegen een sterk gereduceerde prijs te koop. In Museum Flehite is altijd iets te doen. De tentoonstellingsagenda is gratis bij de museumbalie af te halen. Het mu seum aan de Westsingel 50, Amers foort, tel. 033-619987, is tijdens het Museumweekend geopend van 13.00 tot 17.00 uur. nationaal useum weekend KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ TUINBOUW EN PLANTKUNDE Op zaterdag 25 april houdt Groei en Bloei de voorjaarsplantenruilbeurs. Het doel van deze ruilbeurs is onder andere om tuinplanten uit de eigen Ituin om te ruilen voor planten van een andere (misschien nog onbekende) soort en om met de andere leden van onze afdeling ervaringen uit te wisse len. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX17496 NIEUWBOUW RENOVATIE jg ONDERHOUD Menig tuinier heeft in de afgelopen we ken in de tuin weer orde proberen te scheppen en ongetwijfeld zal daarbij een aantal veranderingen zijn aange bracht. Planten die voor een rijk nage slacht zorgden zijn weer wat beteugeld in hun expansiedrift en de groep met die opvallende kleur kan dit jaar beter niet meer teruggeplaatst worden. U bent aanstaande zaterdag van harte welkom om deze planten een tweede kans te ge ven in andermans tuin! Van 10.00 tot circa 12.00 uur staat het terrein van de Gemeentekwekerij aan de Molenstraat voor ons open. De spel regels zijn bekend: u neemt uw overtol lige tuin- en/of kamerplanten mee, liefst voorzien van naam en als het kan in een pot of doos, en geeft die bij bin nenkomst af aan de mensen in de Groei-en-Bloeikraam. Ook stekken, zaad zaailingen, tweejarigen, bollen en knollen zijn welkom. Vervolgens gaat u langs de kramen om te zien of er iets van uw gading bij is. Te gast is in ieder geval de heer Cavezzano, leverancier van de onovertroffen wormenmest. Niet-le- den van Groei en Bloei zijn uiteraard van harte welkom om deze gezellige ochtend een kijkje te komen nemen. De toegang is gratis. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van hel natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. IVN Eemland houdt op zaterdagoch tend 25 april in Baarn een vroege-vo gelwandeling op het Landgoed Buiten zorg, gelegen pal naast (boszijde) Kas teel Groeneveld. De uitbundige zang van vogels in de paartijd en de herken ning daarvan vormt het onderwerp. Neem vooral een kijker mee! Gestart wordt vanaf het parkeerterrein- tje aan de Ravensteinselaan, dicht naast de oprijlaan van Groeneveld, om 06.00 uur. Het tweede "eigen vogelzangkoor" dat hier huist, is nog kompleter dan wat men eind maart op Pijnenburg heeft kunnen horen. Er zijn inmiddels nog meer zangers gearriveerd. De periode eind maart/begin april is de meest ideale tijd van het jaar om naar vogels te luisteren en te kijken. De vo gels zijn hard aan het werk om een eigen territorium te veroveren. Een manier om goed op te vallen is om zo hard en/of mooi mogelijk te zingen. Vanzelfsprekend heeft elke vogel zijn eigen kenmerkende zang, zijn typerend gedrag en zijn eigen leefgebiedje. Zeker zullen we de merel, roodborst, vink, het winterkoninkje, koolmees, en de pim pelmees horen. Het roffelen van de spechten en het miauwen van de bui zerd zijn misschien ook te horen. Of we nu reeds een zomergast als de fitis te genkomen is erg afhankelijk van het weer. Maar de tjif-tjaf is reeds gesigna leerd. U zult wel vroeg uw bed uit moeten, maar dat is zeker de moeite waard. In formatie: tel. 24701 (17.30 - 19.30 uur). De Baarnse Muziekkring organiseert op zaterdagavond 25 april weer een kasteelconcert in de Hasselaerzaal van Kasteel Groeneveld. Als solist treedt op Theo Bruins, piano. Hij speelt wer ken van Franz Schubert, Arnold Schönberg en Claude Debussy. Het concert begint om 20.15 uur. Entree: f 15,-/13,50. Theo Bruins. Op vrijdag 24 april begint op het land goed van Kasteel Groeneveld een nieuwe activiteit: een luister- en wan delroute, waarmee de wandelaar door middel van muziek het landschap rondom het kasteel op een bijzondere manier zal kunnen ervaren. Het lijkt vaak alsof het landschap waar in wij leven vanzelf tot stand is geko men. Het tegendeel is waar. Mensen hebben het bedacht en gemaakt. Ook Landgoed Groeneveld is een voorbeeld van zo'n 'gecomponeerd landschap'. Verschillende tuinarchitecten hebben er in de loop der eeuwen aan gewerkt, waarbij zij de smaak volgden van de tijd waarin zij leefden, zich lieten inspireren door schilders, dichters en de natuur. Voor een muziekstuk geldt min of meer hetzelfde: ook een componist ordent en betrekt de natuur dikwijls in zijn mu ziek. Bij het componeren van een muziek stuk of een landschap hebben de com ponist en de landschapsarchitect met dezelfde begrippen te maken. Herha ling, variatie en contrast spelen immers in muziek én in landschap een grote rol. Uitgangspunt voor dit programma was het afstudeerproject van landschapsar chitect William Jans. Hij legde een rela tie tussen de beeldend kunstenaar, de componist en de landschapsarchitec ten. De overeenkomsten in stijlen zijn in hun werk dan ook duidelijk aanwe zig. William Jans behaalde zijn titel aan de Landbouw Universiteit te Wagenin- gen cum laude. Luisteren en kijken In het programma Muziek en Land schap wordt de wandelaar met een ge luidsband langs een aantal bijzondere plekken geleid. Daar zijn muzieklesse- naars geplaatst waarop informatie over die plaats wordt aangegeven. Ook wordt de muziekkeuze daar toegelicht. Zo kan men dwalen door de moestuin, luisterend naar de minnezanger uit de middeleeuwen. Of stilstaan bij een wei land met een prachtige boomgroep, luisterend naar een solo uit het viool concert in D van Beethoven. "Muziek en Landschap' is een aparte manier van landschapsbeleving. Voor het onderwijs is eeri educatief programma gemaakt. Na een aantal voorbereidingslessen op school, aan de hand van door Groeneveld vervaardigd materiaal, maken de kinderen de wan deling over het Landgoed. Via op drachten/het maken van schetsen en mime-optredens worden de overeen komsten tussen componist en land schapsarchitect verduidelijkt. Uiter aard is de muziekkeuze een andere dan die voorde individuele wandelaars. Het programma wordt op school afgesloten met het maken van de 'Groeneveld- compositie'. Daarbij wordt gebruik ge maakt van een aantal dia's van het Landgoed Groeneveld. Kasteel Groeneveld is geopend op dinsdag tot en vrijdag, zaterdag en zon dag, feestdagen en tweede Pinksterdag van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandag is Kasteel Groeneveld gesloten.

Soester Courant | 1992 | | pagina 7