iING Stormloop op tweedehands spullen ER MODE j WELZIJNI iSOESTERBERGI Even serieus Even grappig Griftlanders vrijdag aan de slag voor kinderproject Brazilië Werkgroep 'Hulp aan Albanië' opgericht Wiiu van lloorn èNV0ïr Berenbruiloft in De Tuin steunt Wilhelmina-kinderziekenhuis Zweefvliegclub ACvZ viert 60-jarig jubileum op vliegbasis Soesterberg Nieuwe 'Yliegkunst'-expositie in 't Zwaantje inkelkring an weedestraa PAGINA lo !6 maart '92 !7 maart '92 !8 maart '92 Nieuwe hoop Piekpijp geleegd aan Wieksloterweg Tweede-klassers op stap met startkapitaal f 2,50 WOENSDAG 25 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 11 Kleding- en speelgoedbeurs Soesterberg opnieuw succes Paaspakketten voor Kedzierzyn-Kozle Burgemeester voltrekt beren-huwelijk Stoeptegel door ruit Regionale stichting zet zich in voor Oostblokland In de winkelcentra Ziekenhuis Inbraak via dak in Desmond Tutuschool Berenbruiloft Vliegbasis krijgt ook Soesterbergs netnummer: 03463 Beroep Wij zijn er dankbaar voor dat er een stijgende belangstelling is voor onze optiekzaak en u zult u nooit opgelaten voelen als u bij ons gekozen hebt. Toen een bekende ballon vaarder voor de ogen van vele belangstellenden door ongunstige wind niet op kon stijgen zei hij: "Ik voel mij nu echt opgelaten..." >nze nieuwe :gebreid en i materialen t moet u ge- lodigen wij u uit )uwde winkel. 3 en een hapje het opmerke- -nieuwende en te mogen van der Linden Harry Moekotte Harm de Graaf 12 - 3768 EM Soest foon 02155-2 35 30 dankers" en resten van de westelijke welvaartsmaatschappij, kunnen in de landen van het Oostblok met hun stag nerende economieën - zoals het kleine, zeer achtergeraakte Albanië - nog uit stekende diensten bewijzen als opvul ling van de leemten in de voorzienin gen. Mevrouw Van Buchem: "We staan, ook landelijk, pas aan het begin van de hulpverlening en de samenwerking met de eigen krachten in Albanië en andere Oostbloklanden. Het zal nog wel lange tijd in beslag nemen voordat die merk waardige wilsverlamming, waardoor deze volken bevangen lijken te zijn, heeft plaatsgemaakt voor nieuwe eigen intiatieven en nieuwe hoop." De werkgroep heeft kontakt gezocht met veel andere hulporganisaties en groeperingen. Zij ziet veel in een net werk van zelfstandige werkgroepen, die over en weer informatie, know-how en soms ook goederen kunnen uitwisselen. De werkgroep is inmiddels een stich- ting-in-oprichting, gevestigd in Bun schoten, en verwelkomt elke vorm van hulp, kontakt of informatie. In de offi ciële doelstelling staat: "hulpverlening aan en samenwerking met mensen en instellingen in Albanië, zowel voor leni ging van de ergste nood, ontstaan door de tijdsomstandigheden, als voor over brugging naar een nieuwe eigen op bouw van het land". In september bracht de werkgroep het eerste bezoek aan Albanië. Op de foto worden langs de weg inkopen gedaan bij Albanese boeren. houdt zich voor elke informatie aanbe volen. Wie kent ze? De werkgroep wil het transport zo snel mogelijk laten plaatsvinden, want het is in Albanië nog winters en de mensen hebben het zwaar: geen verwarming (er is ook vaak geen glas in de ramen), geen warme kle ding, onvoldoende voedsel. De werkgroep verwelkomt iedere vriend of vriendin van Albanië die na der bij de hulpverlening betrokken wil raken. De werkgroep heeft - het kan niet an ders - ook een postbanknummer open gesteld: 41.46.916, waarop financiële bijdragen welkom zijn voor de hoge transportkosten van de gratis goederen en voor reparaties aan medische instru menten. Informatie en inzameladres in Soest: mevr. R. van Buchem-van Moosel en drh. R. van Oostrum, beiden tel. 13370. Op woensdag 8 en donderdag 9 april vertrekt er weer een transport van hulp goederen uit Soest naar de zusterstad Kedzierzyn-Kozle. Ook pakketten voor vrienden en bekenden kunnen worden meegenomen. De pakketten kunnen worden ingele verd op donderdag- en vrijdagavond 2 en 3 april op het bekende adres: de voormalige bakkerij van de familie Van Senten aan de Steenhoffstraat 50. De werkgroep Transport van de vereniging Soest-Kedzierzyn/Kozle is daar van 19.00 tot 21.00 uur aanwezig om de pakketten in ontvangst te nemen. Verzenders wordt verzocht namen en adressen duidelijk aan te geven. Een apart kaartje met daarop de naam van de afzender(s) én van de naam van hun Poolse vrienden of bekenden wordt zeer gewaardeerd, omdat er dan ge makkelijk een afleveringslijst kan wor den gemaakt. Voorf 12,50 wordt een pakket bezorgd in Kedzierzyn-Kozle of in de tot deze gemeente behorende plaatsen. De pak ketten mogen maximaal 10 kilo wegen (in verband met de vele hoogbouw waar de aflevering plaatsvindt). Voor leden van de vereniging bedragen de trans portkosten f 7,50 per pakket. Informatie: Bert Krijger, tel. 16959, of An Rademaker, tel. 10507. Een 35-jarige bewoonster van de Wieksloterweg ontdekte vorige week dat een onbekende dader de inhoud van haar "piekpijp" had geleegd. Hoe de diefstal heeft kunnen plaatsvinden is onbekend. Ze stelde in elk geval de po litie op de hoogte. De beurs voor tweedehands speel goed en kleding in Soesterberg heeft opnieuw een stormloop te verwerken gekregen. Honderden mensen uit de regio kwamen zater dag naar Het Dorpshuis voor een koopje. "We zijn iedere keer toch weer ver baasd dat we onszelf overtreffen. De beurs blijkt een begrip te zijn gewor den", aldus Mevrouw Boone, één van de organisatoren. Veelgebruikte kleding en speelgoed wisselden zaterdag van eigenaar. Het lukte de organisatie wederom 'quitte' te spelen, terwijl de niet opgehaalde spul len aan goede doelen werden geschon ken. Boone: "Het was voornamelijk kleding dat niet werd opgehaald. Ongeveer tien vuilniszakken vol kleding hebben we aan de adoptievereniging Flash gege ven. Die zorgt ervoor dat de kleding naar projecten in onder meer Roeme nië en Sri Lanka gaat. Daarnaast heb ben we één zak met kinderkleding aan peuterspeelzaal De Pruttelpot ge schonken. Die verkoopt de kleren en schaft van de opbrengst speelgoed aan. Op die manier helpen we ook een doel in Soesterberg." Veel mensen uit onder meer Soest, Zeist en De Bilt waren zaterdag al Uit de hele regio kwamen honderden mensen op de kleiding- en speelgoed beurs in Soesterberg af. Foto: Herman van Dam. nieuwsgierig naar de volgende beurs. De 21ste kleding- en speelgoedbeurs in Soesterberg wordt gehouden op zater dag 10 oktober. Onbekenden hebben vorige week een familie aan de Plesmanstraat in Soes terberg verrast door een stoeptegel door de ruit te gooien. Wat de aanlei ding was is niet bekend. De politie houdt het op kwajongenswerk. Behalve een kapotte ruit zit het gezin ook met een beschadigd bergmeubel. De 53-ja- rige bewoonster stelde de politie op de hoogte. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW <M VERBOUW jg. RENOVATIE jg ONDERHOUD ^ÏoeI$ In samenwerking met de Derde-We- reldgroep Soest is er voor de leerlin gen van de tweede klassen van het Griftland College een project georga niseerd rond scholing in de Derde We reld. Inmiddels traditioneel omvat het project niet alleen informatie, maar staat ook daadwerkelijk eigen inzet centraal. Ook dit jaar zal de opbrengst ten goede komen aan het leer- en werkproject CET te Lins, Brazilië, een project van de Stichting Derde-We- reldkinderen en geadopteerd door de Derde-Wereldgroep Soest. Het pro ject in Lins is gericht op steun in diver se vormen aan de opvang, begeleiding, het onderwijs en de vakopleiding van jongeren die anders kansloos zouden zijn. De eigen boerderij, met onder meer door Soester bijdragen gefinan cierd vee, en de sinaasappelboom gaard voorzien grotendeels in de eer ste levensbehoeften van de 250 kinde ren ën hun begeleiders. Lesmaterialen en andere zaken vragen echter regel matig forse bedragen en hoewel het project steeds meer 'self-supporting' is, is steun hiervoor onontbeerlijk. In formatie over het project: tel. 17001, 13452 of 17692 (een brochure ligt klaar). Naast de aandacht die het thema op het Griftland College krijgt in de lessen Aardrijkskunde, Muziek en Economie, is er een aantal extra's in het program ma opgenomen. Het vak Geschiedenis doet dit jaar niet mee in het project, om dat voorrang is gegeven aan het testen van een nieuwe onderwijsmethode ten behoeve van de Basisvorming, die door de Vrije Universiteit is ontwikkeld. Nieuw lesmateriaal, ontwikkeld in het kader van het Columbusjaar, biedt ech ter genoeg aanknopingspunten voor andere vakken. Stagiaires bij het vak handvaardigheid laten de leerlingen van afval weer bruikbare voorwerpen maken, een opdracht die in de Derde Wereld harde werkelijkheid is. Op maandag verzorgen musici van de Stichting Victor Jara een lesuur over Jongens van het CET-project in Lins aan het werk op de boerderij. Zuidamerikaanse muziek. Op donder dag verzorgen twee dames van het Cen trum voor Mondiale Vorming te Has selt (België) een wervelend optreden. Vanuit eigen ervaring en rond talloze meegebrachte voorwerpen wordt de leefwereld van kinderen in de Derde Wereld aanschouwelijk gemaakt. Ken merkend in hun verhaal is het doorbre ken van het zwartgallige beeld dat hier bestaat over arme mensen/landen. On danks armoede en soms honger is er ook veel vrolijkheid en vooral veel cul tuur te beleven. Uiteraard komt dit jaar ook Columbus volop 'in the picture' bij dit Belgische programma. Behalve deze activiteiten bruist de school ook nog van 'Porcuspino', het theaterstuk dat door leerlingen op de planken wordt gezet. Ook in dit mu ziektheater zijn de thema's verbonden met Brazilië. Vrijdag 27 maart is de echte actiedag. Uitgaande van een startkapitaal van f 2,50 moeten de Griftland twee de-klassers een royale bijdrage aan het onderwijs in Brazilië verdienen. Uiter aard kan dat gezellig in groepjes gebeu ren, terwijl de rest van de school ge woon les heeft. De straathandelaars, autowassers en 'schoenpoetsers' zullen daarom weer in winkelcentra in Soest en Baarn aanwezig zijn. De actiedag begint vrijdag om 9.00 uur in de dependance (Oranje Nassau- school) aan de Ir. Menkolaan. Tussen 13.00 en 13.30 uur worden de leerlin gen terug verwacht bij hun mentor om hun verdiensten af te dragen. Om 14.00 uur wordt de dag afgesloten. Wordt u vrijdag door één van de leerlin gen van het Griftland College aange sproken, laat hem of haar dan niet met lege handen weggaan. Zij steken hun handen uit de mouwen voor hun slecht- bedeelde leeftijdgenoten in Brazilië. Vorig jaar is vanuit de regio - Soest, Baarn, Bunschoten - het initiatief ge nomen voor de hulpverlening aan Al banië. Eind september vertrok een speciaal voor dat doel "bijeenge schraapte" tweedehands mini-bus naar het Oostblokland, afgeladen met hulpgoederen op allerlei gebied. In middels is er een stichting-in-oprich- ting: de Werkgroep "Hulp aan Alba nië", gevestigd in Bunschoten. Het hulptransport bevatte in de eerste plaats spullen die door enkele Albanese gasten in Nederland zelf bijeengezocht waren van stortplaatsen en spullenwin- kels, maar die ze niet zelf konden mee nemen, aangevuld door hun Neder landse vrienden, die het transport voor hun rekening namen. Eén van de deelnemers was mevrouw Renate van Buchem-van Moosel uit Soest. Zij vertelt: "De ervaring van dat bezoek aan de nieuwe Albanese vrien den - en hun vrienden - en hun gastvrij heid waren uniek, ja overweldigend. Ook in het Parool is daarvan gewag ge maakt door een journalist. Het beste dat de gastheer en gastvrouw, die uren in de keuken staat, kunnen opbrengen is voor de gasten, en niet zelden voor hen alléén, zodat die zich soms in een land van melk-en-honing waanden. Achteraf bleek dan dat ze bijvoorbeeld de laatste kip hadden geslacht..." Buitenlandse bezoekers krijgen daar door vaak een vertekende indruk van de situatie in Albanië. De Albanezen zelf willen dat ook zo lang mogelijk ver bergen, want hun geknakte trots - dat het zó ver heeft kunnen komen met dit van oorsprong rijk bedeelde land - is voelbaar, aldus mevrouw Van Buchem. Toch lukte het de deelnemers aan de reis vaak genoeg door te dringen tot de "binnenkant". Zo werd er o.a. een zie kenhuis in Tirana bezocht, waar de de plorabele toestand werd vastgelegd op foto's. Met het ziekenhuis werden af spraken gemaakt voor de toezending van die benodigdheden die de werk groep zou kunnen bemachtigen. "We hebben daarbij waarschijnlijk de zelfde ervaringen opgedaan als de stichting Mensen in Nood," aldus me vrouw Van Buchem. "Die is in het groot toch ook maanden bezig geweest met de voorbereiding, o.a. om garanties te krijgen dat alles ook daar terecht komt waar het nodig is. Zelfs deze organisatie is, getuige het tv-journaal, pas vorige week aan zijn eerste transport toegeko men." De werkgroep doet hetzelfde, maar dan op kleine, lokale schaal. Er is inmiddels een verzameling hulpgoederen opge bouwd - waaronder een totaal gerevi seerd narcose-apparaat - die meer dan een vrachtwagen zal gaan vullen. De goederenstroom is in versneld tempo op gang gekomen en gaat gestadig door. Waardevolle en bruikbare "af- Een onbekende dader heeft in het weekeinde ingebroken in de Desmond Tutuschool aan de Molenstraat, door zich via het dakraam in de kantoor ruimte te laten zakken. In de school bleek de alarmsensor te zijn stukgesla gen. Er wordt overigens niets vermist. De inbreker heeft de school vermoede lijk door op een bureau te gaan staan via dezelfde weg weer verlaten. Aanstaande zondag, 29 maart, vindt in restaurant De Tuin aan de Radema- kerstraat in Soesterberg een opmerke lijke gebeurtenis plaats. Het is de vol trekking van het huwelijk tussen de beren "Bart de Graaff' en "Miep Brons", die volgens ingewijden al eni ge tijd in het geheim zijn verloofd. De plechtigheid is een voorproefje op de Berenbruiloft, die op zaterdag 11 en zondag 12 april in De Tuin wordt ge vierd en een groots evenement belooft te worden. Om precies 14.30 uur sluit burgemees ter J. de Widt van Soest het huwelijk tussen de beide beren, die de naam dra gen van bekende Nederlanders. Dat ge beurt in de salon van De Tuin, en in de besloten kring van een aantal geselec teerde gasten en genodigden. Het be ren-bruidspaar arriveert enige tijd tevo ren per luxe Rolls-Royce, beschikbaar gesteld door Emile Ratelband. Het huwelijk en de bruiloft die veertien dagen later plaatsvindt, worden geor ganiseerd door John Vestering van res taurant De Tuin en Peter Bary van Co- lour Box Nederland, de firma die unie ke, handbeschilderde miniatuur-beren en andere dierenfiguren produceert, waarvoor inmiddels ook een echte "Collector's Club" bestaat. De Tuin organiseerde ook vorig jaar al met veel succes een Berentuinfeest in samenwerking met Colour Box, en het is inmiddels traditie geworden dat aan het evenement een "goed doel" wordt verbonden. Vorig jaar was dat het jeugdhuis Trompendaal in Hilversum, waar baby's van verslaafde moeders worden opgevangen. Dit jaar is geko zen voor het Wilhelmina-kinderzieken huis in Utrecht, dat van de "berenclub" voor één van de kinderafdelingen video-apparatuur tegemoet kan zien. Na de huwelijksvoltrekking wordt het cadeau officieel overhandigd aan een delegatie van het ziekenhuis, en dat gaat uiteraard niet zonder champagne en een stukje van de bruidstaart, die wordt aangeboden door de bekende Amersfoortse patissier Harry Mercuur. Na de huwelijksreis volgt er op 11 en 12 april, zoals gezegd, een grootse Beren- bruiloft in De Tuin. Daar is "voor elke beer wat wils"een berensprookjestent, herenkleding, berenmeubelen en (voor het eerst in Nederland) ook een beren- waarzegster. Elk uur wordt de beste ge klede beer gekozen, waarvoor iedereen zijn eigen beer kan meenemen. Aan het evenement wordt verder meegewerkt door een aantal standhouders op be ren-gebied. Verder is er een berente kenwedstrijd voor de kinderen, een ex positie van oude beren en uiteraard de complete collectie van Colour Box-be ren. Het wordt uiteraard een bere-ge- zellig feest, waarvoor volwassenen f 5,- entree betalen en kinderen f 2,50, maar beren natuurlijk gratis naar binnen mo gen. Met ingang van donderdag 2 april heeft ook de Vliegbasis Soesterberg een echt Soesterbergs netnummer. Op die dag koppelt de PTT de inkomende netlij nen van de basis aan de Soesterbergse telefooncentrale: 03463. Tot nu toe was de vliegbasis gekoppeld aan de cen trale van Zeist. De verandering van centrale is nodig in verband met het plan om op de vliegbasis doorkiesnum- mers in te voeren. De verandering heeft gevolgen voor de telefoonnummers op de basis en het klachtennummer. Vanaf 2 april is het nummer van de basis, tevens klachten nummer: 03463-32911. De klachte nafhandeling van de basis verloopt via een centralist, die tijdens kantooruren zal doorverbinden naar het Bureau Voorlichting en buiten kantooruren naar de Officier van Dienst. De Amsterdamsche Club voor Zweef vliegen (ACvZ) viert dit jaar haar 60-jarig jubileum. Sinds 1946 maakt de zweefvliegclub, samen met de KLU-zusterzweefvliegclub "Sicut La- rus" gebruik van de vliegbasis Soes terberg. Ter gelegenheid van dit jubi leumjaar organiseert de feestcommis sie in de komende maanden enkele evenementen. Binnenkort worden rondvluchten aan geboden aan medewerkers van de vliegbasis, waarmee de zweefvliegers regelmatig contacten onderhouden: de luchtverkeersleiding, de meteorologi sche dienst, de technische dienst enz. Ook worden er uitnodigingen ver stuurd naar de gemeenten rondom de basis Soesterberg om op deze dag ken nis te komen maken met deze milieu vriendelijke luchtsport. De oud-leden worden niet vergeten. Zij worden uitgenodigd om weer eens ken nis te komen maken met hun oude club. Uiteraard worden ook zij in de gelegen heid gesteld om een startje te maken. Twee moderne opleidings-tweezitters staan gereed en wellicht komt er nog een old-timer-tweezitterzweefvliegtuig bij. Het belooft een gezellige dag te worden, waarbij de sterke verhalen van vroeger niet zullen ontbreken. Geïnteresseerde oud-leden wordt ver zocht zo spoedig mogelijk hun huidige adresgegevens door te geven aan de se cretaris van de Amsterdamsche Club voor Zweefvliegtuigen, de heer M. Kroese, Schoener 176, 1186 VM Am stelveen (tel. 020-6458702). Zij zullen dan een persoonlijke uitnodiging ont vangen. Als klap op de vuurpijl organiseert de ACvZ een zweefvliegwedstrijd vanaf het vliegveld Soesterberg, compleet met een feestavond, barbecue en live muziek. Op 22 maart werd in restaurant 't Zwaantje in Soesterberg een nieuwe luchtvaartkunstexpositie, getiteld 'Vliegkunst', geopend door loco-bur gemeester J. Menne van Soest. Daar 't Zwaantje historische banden heeft met de Nederlandse luchtvaart en de ze band met de vliegerij weer wil ver sterken, wordt er een aantal achter eenvolgende tentoonstellingen op luchtvaartgebied georganiseerd. De eerste luchtvaartexpositie van goua ches van historische Fokker-vliegtui gen van Serge Stone werd vervangen door werk van de al vrij bekende Haag se kunstenares Inge Krassenburg, die al eerder in het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg heeft geëxposeerd en toen veel publiciteit kreeg van zowel de landelijke pers als de televisie. Inge Krassenburg 1955) is een enthou siast sportvlieger, hetgeen een directe invloed heeft op haar werk op lucht vaartgebied. Zij leeft zich helemaal in in de materie alvorens een onderwerp op papier of doek te zetten. Na dagen van observatie, foto's en aantekeningen be zit ze genoeg materiaal om één serie te keningen of schilderijen te scheppen. Haar techniek is dan ook weergaloos, haar werk indrukwekkend. Ze heeft ve le exposities gehad in zowel binnen- als buitenland. De expositie 'Vliegkunst' bestaat uit vijftien kunstwerken in zwart-wit pot lood, zwart-wit en kleurpotlood, kleur potlood en acrylverf op doek. Dertien kunstwerken op luchtvaartgebied en twee schitterende potloodtekeningen van Robert en John F. Kennedy werden er bewust aan toegevoegd, gezien de grote publiciteit rond John Kennedy dank zij de indringende film JFK en de Cubacrisis, dertig jaar geleden. De expositie 'Vliegkunst' duurt tot 1 ju- Inge Krassenberg (r.) met Co en Su- zanne Leenaerts van 't Zwaantje bij een van de kunstwerken. Foto: Gerard van Bilsen. li en is van dinsdag t/m zaterdag te zien van 11.00 tot 23.00 uur, en op zondag vanaf 16.00 uur in restaurant 't Zwaan tje, Rademakerstraat 2 in Soesterberg (telefoon: 03463-51423). De werkgroep doet graag een beroep op de inwoners van Soest en omliggen de gemeenten voor het volgende: Spullen (niet alleen op medisch ge bied) zijn zeer welkom: beddegoed, (kinder)kleding en schoeisel, huishou delijke artikelen. Wat dat laatste be treft: vooral arbeidsbesparende artike len zijn welkom, want ze kunnen heel belangrijk zijn voor de huisvrouw die al vaak zoveel tijd en kracht kwijtraakt aan het in de rij staan voor één enkel ar tikel, om dan nog vaak achter het net te vissen. De werkgroep haalt de spullen graag thuis bij u op. De werkgroep is ook op zoek naar vrachtrijders op de Oostbloklanden en

Soester Courant | 1992 | | pagina 11