►te mi 0 Ki w!Êmm Verdwenen Soest Verdwenen Soest hervonden 59.00 WA 49.00 -/OP SOEST j kvJ nieuws Miss Lente 1992 heet Daniëlle Drost Fraaigeschapen vijftal WO WO ADE- iRATIE 1 U3INA 16 iedrijf RHOUD 1ATIES 1 COURANT IE-KRANT JEDRIJF de ster april 1992. WOENSDAG 25 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 17 Rondje Soest SOEST EN PULIC RELATIONS Sanitair BIJ VELE SOESTER HORECA-BEDRIJVEN, NATUURLIJK OOK BIJ SPORTHAL BEUKENDAL, VINDT U DE LENTE OP UW BORD. LET OP HET GELE SPANDOEK, DAN ZIT U GOEDHORECA SOEST SOESTERBERG. Windhoos oorzaak van schade in Soest Horeca-actie 'Prik de lente aan je vork' gestart S Koninginnedag (30 april) Oranje-vrijmarkt op de Eng üiiiasüiBaiël 1 Museum Oud Soest effirienv mii&mv Koelewijn Legitimeren rken auto's. idsweg 11 lest >5 - 2 71 23 en lichte erken auto's, sweg 11 -2 71 23 N n heren. Air- Ion tussen- rubber met ir Bag" in de r Footbridge door Arie Wandelaar Vandaag gleed bij ons de Gemeente Gids Soest, jaargang 1992, in de brie venbus. Een zeer nuttig drukwerkje, dat qua inhoud en samenstelling in tal van opzichten de negen maanden die dit jaar nog telt, van pas kan komen. Jammer slechts dat in Soest 1992 op 21 maart, de dag van bezorging en dus de ingebruikneming van de Gemeente Gids, begint. Desondanks een ge slaagde poging om de communicatie tussen gemeente en burgers te verbe teren. Aan dit laatste blijkt nogal het een en ander te mankeren. Daarin staat Soest overigens niet alleen. Het is ook elders in het land een veel voorkomende en soms niet te genezen kwaal. In Soest is deze maand voor de 39e keer het startsein gegeven de relatie tussen gemeente en bevolking te ver beteren. Soest, de gemeente althans, gaat zich bezighouden met PR, een afkorting die staat voor het begrip 'public rela tions', dat wil zeggen het leggen en on derhouden van goede betrekkingen met de kring van personen waarmee men (de gemeente Soest dus) ambts halve of zakelijk te maken heeft. Public relations, wat Soest betreft al lerminst een overbodige luxe. Soest wil binnen en uiten de gemeentegrens een beter imago en een goede relatie met u en mij. Heeft Arie wethouder Jan Visser goed begrepen, dan houdt PR in Soest on der meer in een open dialoog tussen burgers en het bestuur van het dorp. Goed vertrekpunt, maar het is wel de ene kant van de medaille. Public rela tions is ook het winnen van goodwill en vertrouwen. Burgemeester J. de Widt gaat de PR binnen de muren van het raadhuis begeleiden. Verklaring hiervoor: hij is niet zo politiek ge kleurd als zijn wethouders. Een uitleg die door Arie wordt vertaald in: 'Hij is in de beste zin van het woord nog een onbeschreven blad, en dus acceptabel voor alle burgers van goede wil. Het is goed dat de burgemeester in de ze het voortouw neemt. Afgaande op de voorstelling van zaken die wethou der Jan Visser tot nu toe van PR gege ven heeft, is de verkeerde weg al weer ingeslagen. Public relations, aldus Jan Visser, zorgt er voor dat het beleid niet alleen wordt toegelicht en verklaard, maar ook - en dat vindt de gemeente f»eel belangrijker - wordt aanvaard. Eenrichtingverkeer en juist daarom is PR uitgerekend niet gestoeld. Van ambtenaren verwacht wethouder Jan Visser dat ze klantgericht bezig zijn. Tegenwoordige managers heb ben het klantgericht bezig zijn welis waar niet verlaten, maar laten er in re latie tot PR klantvriendelijk bezig zijn nadrukkelijk aan voorafgaan. De paukenslag die Visser in zijn op vatting van PR laat horen is de conclu sie dat inwoners vanaf de eerste mi nuut ergens bij betrokken zijn. Dema gogie van het zuiverste water. Zo ge formuleerd onhaalbaar in het verle den, onhaalbaar in de toekomst en be paald niet representatief voor wat Arie onder PR verstaat. Zo er bijvoorbeeld een schijn van kans zou bestaan dat inwoners van de eer ste minuut ergens bij betrokken raken dan zou het, en beluister daarvoor de stem des volks, onmogelijk zijn ge weest dat het woonhuis aan de Toren straat 5 voor 3,5 ton wordt aangekocht en vervolgens gesloopt wordt teneinde een beter zicht op het historische buurtje te krijgen. Vertel zo'n verhaal eens aan mensen die sinds jaar en dag op een wachtlijst staan voor een betaalbare woning en nog altijd wachten op de concretise ring van bouwplannen elders in Soest. Jan Visser is van mening dat de ge meente burgers het idee moet geven dat het raadhuis geen fort is en dat er aardige mensen werken. Zodra idee heeft plaatsgemaakt voor zekerheid, heeft een goede gemeentelijke PR zijn werk gedaan. Blijft over de vraag hoeveel water daarvoor nog door de Eem moet stro men. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Arrangementen In Brabant: bungalow-vakanties, huif kar-vakanties, fiets-vakanties (van ho tel naar hotel), watersport-vakanties op de Biesbosch. Voordelen van boeken bij de VW: 1. gratis levensmiddelenpakket; 2. goed weer-garantie; 3. VW-documentatiepakket; 4. aanbiedingen en kortingen. VVV-winkel Nieuwe lange-afstands fietsroute Utrechtse Heuvelrug f 6,50; VW-rna- gazine met gratis fietsroute f 4,95; bus reisjes naar Floriade, Tour de France, Keukenhof, Efteling; telefoonkaarten vanaf f5,-; wandel- en fietskaarten; wandel- en fietsroutes. Het slechte weer van zaterdagmorgen ging in Soest gepaard met een mini- windhoos, die nog behoorlijk wat scha de aanrichtte. Aan de Tamboerijn werd een bakkerskraam omver geblazen en werd achter de daar gevestigde super markt een groot aantal kratten door de wind gevangen en verspreid. Omge waaide bomen werden gemeld van de Aagje Dekenlaan, de Gemshoorn en het Heeserspoor. Linda Hofland, Patricia van Hazen- donk, Annemiek Meesters en Daniëlle Drost. Van dit fraaigeschapen vijftal legde Pa tricia ten slotte beslag op de derde prijs: een diner voor twee personen in restau rant De Korte Duinen. De tweede prijs - een diner voor twee personen bij res taurant De Soester Duinen - ging naar Annemiek. De hoofdprijs - een bedrag van 250 gulden voor een vrije keuze uit de kledingcollectie van Boutique Uno (Zuidpromenade) was voor Daniëlle, die van de jury de hoogste waardering kreeg, al was de luidruchtige bijval van een bepaald deel van het publiek - zoals vastgesteld met de "applausmeter" - daar vermoedelijk ook niet vreemd aan. Daniëlle (18 lentes oud) ging in elk ge val op de schouders en Soest had zijn Miss Lente 1992, zoals bleek uit de gouden sjerp die ze door jury-voorzitter Peter Teekamp omgehangen kreeg.. Als lentemiss wordt ze geacht een aan tal representatieve taken te verrichten, en o.a. als getuige op te treden tijdens het berenhuwelijk dat aanstaande zon dag in De Tuin in Soesterberg zal wor den gesloten. Verder zal ze nu en dan een bezoekje brengen aan de deelne mende horeca-bedrijven, waar ze de gasten zal verrassen met bloemen en een aardige attentie. Reden te meer dus om tijdens de actieperiode eens buiten de deur te gaan eten. Lentemiss Daniëlle zal ongetwijfeld ook acte de présence geven tijdens de Prik de lente-ballonnenwedstrijd voor de jeugd, die op zaterdag 4 april om 16.00 uur bij De Korte Duinen aan de Birkstraat wordt gehouden. De Paas haas geeft daar het startschot en de kin deren (tot 12 jaar) krijgen allemaal een leuke attentie. Bovendien zijn er t.z.t. voor de prijswinnaars - wie komt het verst met zijn ballon? - tien originele Colour Box-beertjes ter waarde van f 25,- beschikbaar. Daniëlle Drost, zojuist in "Bos en Duingekozen tot Miss Lente 1992, kan haar geluk niet op. "Prik de lente aan je vork," zo heet de actie waarmee de gezamenlijke horeca van Soest en Soesterberg ook dit jaar het voorjaar viert. De actie duurt van 21 maart tot 1 mei en er is bij de deel nemende horecabedrijven - herken baar aan het gele spandoek - het nodi ge te beleven. Er zijn restaurants met een speciaal len te-menu, er is een lente-cocktail met champagne en er zijn zelfs lente-panne koeken. Elk bedrijf heeft z'n eigen va riaties en verrassingen, maar waar men ook komt: overal is de lente te proeven. Bovendien maken de bezoekers kans op een weekend Parijs voor twee perso nen door een slagzin af te maken. De lente-actie ging vrijdagmiddag enigszins plechtig van start met de offi ciële presentatie door een aantal van de deelnemende restaurateurs, die zich voor de gelegenheid hadden verzameld bij restaurant Van den Brink aan de Soesterbergsestraat. Daar presenteer den zij zich - niet gehinderd door de stromende regen - bij het gele spandoek dat voor alle deelnemende bedrijven het herkenningsteken is. In de nacht van zaterdag op zondag - het officiële begin van de lente - kreeg de actie een vervolg met de verkiezing van Miss Lente 1992. Dat gebeurde tij dens de disco in een bomvol "Bos en Duin" aan de Bosstraat, waar de jury, bestaande uit "kenners" als Tros-disc- jockey Peter Teekamp, Veronica-ca- meraman Jack Morris (o.a. van Eroti ca) en de Soesterbergse restauranteur John Vestring (De Tuin), aangevuld met collega Fred Klinkhamr van de Soester Duinen, uit zeven kandidaten de mooiste "Miss Lente 1992" mocht Een aantal van de Soester(bergse) horeca-ondernemers presenteerde de lente-actie bij restaurant Van den Brink. kiezen. Onder luide bijval toonden vijf van hen - twee lieten het op het laatste moment afweten - zich aan het enthousiaste pu bliek, dat door Bos en Duin-discjockey Paul Gruiters en knoppenman Erik de Groot werd bediend met een aantal on vervalste disco-stampers. Daar tussen door deden vijf charmante Soester jon gedames een gooi naar de felbegeerde Miss Lente-titel. Achtereenvolgens presenteerden zich Marion van Aalten, Sfl Langzamerhand wordt het een Soester traditie dat Koninginnedag - 30 april - wordt gevierd niet een Oranje-vrijmarkt, georganiseerd door de Stichting Welzijnswerk Soest. Dat blijkt o.a. uit de vele te lefoontjes vanuit Soest, maar ook vanuit het hele land, om voor die dag kramen te huren. Er bestaan nogal wat misverstanden. Zo vindt men bijvoorbeeld dat de Oranje-vrijmarkt eigenlijk niets zou moeten kosten. Dat zou mooi zijn, maar in de praktijk is dat niet haal baar, want er worden ook kosten ge maakt. Denk maar aan de kraamhuur, de huur van de vuilcontainers - dit jaar zijn er vier gehuurd -, de voorberei- dingskosten, etc. In principe is de vrijmarkt voor ie dereen toegankelijk, maar er zijn verschillende tarieven: een marktkraam voor particulie ren kost f 45,- een marktkraam voor onderne mers kost f 80,- een grondplaats voor particulieren kost f5,- een grondplaats voor onderne mers kost f 50,-. Bij de grondplaatsen voor particu lieren wordt geen onderscheid ge maakt tussen kinderen en volwasse nen. Iedereen die gebruik maakt van een stukje grond betaalt daarvoor vijf gulden. Belangrijk: Voor een grondplaats hoeft men niet te reserveren; men kan op de vrijmarkt vanaf 07.00 uur terecht en krijgt van de organisatie een plaats toegewezen. Een marktkraam moet wél van tevo ren worden gehuurd. Dat kan op twee manieren: (1) op maandag 6 april van 19.00 tot 21.00 uur in buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg, waar ook betaald moet worden; (2) door het geld voor 6 april over te maken op bankreke ning 68.43.60.241. Voor de markt kramen geldt: op is op. De muzikale omlijsting zal dit jaar verzorgd worden door een draaior gel uit Den Haag, georganiseerd door het Oranjecomité. Verdere informatie wordt verstrekt door Jaap van der Kooij bij De Vangrail, tel. 17615. Duidelijk een wat officiële gelegenheid moet het geweest zijn, waar deze Soes- ters vandaan kwamen. En het moet al een hele tijd geleden zijn geweest. Zijn er nog lezers die wat meer over deze fo to weten te vertellen? Wie zijn het alle maal, waar was het, en wanneer? Heel benieuwd zijn we - en alvast bedankt! Reacties bij de redactie of bij Boris Berkhout, tel. 16372. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Vorige week in de krant en nu al weten we bijna alle namen, plus nog zo het een en ander: Verdwenen Soest wordt soms snel hervonden! De foto van het harmonie-orkest was uit 1931, maar het blijkt dat er nog di verse leden van toen actief rondlopen. Nee, meespelen doen ze niet meer, maar ze weten zich PVO nog heel goed te herinneren! Laten we u eerst de na men geven, voor zover ze ons zijn ver teld. Dan blijken op de foto te staan, van links naar rechts, en eerst de achter ste rij: 1. Maas v.d. Broek 2. Gerard van der Haar 3. Sjors Klomp 4. Gijsje Hornsveld 5. Kees v.d. Broek 6. Herman Lüschen (vaandeldrager, geen speler) 7. 8. Hannes Staal (basblazer) Daarvóór, staande, vanaf links: 9. Keesje (nu: Cornelis) v.d. Broek 10. 11. Siep Besselsen 12. Jan van Velzen 13. Henkie Knoppers 14. Van Velzen 15.Van Velzen (vader, speelde niet) 16. Ries Jansen (piston, bugel) 17. v.d. Haar 18. Jan Geytenbeek (vader) Daarvóór zittend: 19. Henk Straks (trombone) 20. Sitter (van de schoenenzaak) 21. Dirk v.d. Broek 22. hr. Kok (directeur/dirigent; hoorn blazer in het Concertgebouwor kest) 23. Jan Lagemaat 24. Jan v.d. Broek (broer van Keesje) 25. Bart (Bertus) Lagemaat 26. Bart Lüschen (zoon van Herman) 27.Van der Haar (zoon van Gerard) 28. Wim van Velzen 29. Jan Geytenbeek (zoon van andere Jan) Mocht u geïnteresseerd zijn: het gaat met het muziekgezelschap goed. Het telt op dit moment 132 leden, de diri gent is Piet Daalhuisen (Tros-producer, van huis uit trompettist) en het vaandel is er nog steeds, het staat in het gebouw aan de Rembrandtlaan waar wordt ge repeteerd. Op 8 februari is er een uit voering geweest in C-drie en op Konin ginnedag kunt u het gezelschap wéér horen. Nog zeven jaartjes wachten en PVO is een eeuw oud - er zijn nu al mensen in gedachten mee bezig! Sterk te gewenst, en nog veel mooi uitvoerin gen in de tussentijd, hopen we! Dorsmachine II Herinnert u zich die foto nog van die dorsmachine, waar we het vorige week over hadden? We spraken toen van 'ene Hannes, als weeskind in huis genomen door Willem Dorrestein'. Nu, Hannes liet ons weten dat hij nog altijd in Soest woont aan de Kerkdwarsstraat, en zijn achternaam is Kanters. De foto in de krant had hem verrast, hij had alle aan wezigen herkend, maar volgens hem klopten er twee namen niet helemaal. Dat kleine meisje, helemaal links, heet te toen niet Bep v.d. Bremer - dat zou ze pas met haar huwelijk worden - maar Beppie Kuijer - ze was op de foto ge woon 'thuis'. En die man in het midden, met de hark, leek Hannes niet Willem Kuijer maar Bart Schoonderbeek. Dat van Beppie klopt, zo weten we nu, maar of het nu Bart of Willem is - mis schien zijn er nog meer lezers die daar wat over kunnen zeggen? Hoe het zij veel dank aan diegenen die ons de in formatie verschaften! Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines De kranten staan deze dagen weer) vol over het al of niet verplicht stellen tot le gitimatie. Ik heb er voor de zekerheid de Dikke Van Dale maar eens bijgehaald en heb het woord 'legitimeren'erin op gezocht, want je moet in een openbare discussie wél precies weten waarover het gaat. De Dikke leert mij: 'legitimeren (een natuurlijk kind) wettigen. Daar over zal die commotie niet gaan, veron derstel ik. Verder lees ik: 'bewijzen dat men is voor wie men zich uitgeeft.En ook nog: 'zijn aanspraken op, zijn be voegdheid tot iets bewijzen.En bij 'le gitimatiebewijs' staat: 'bewijsstuk dat iemand is voor wie hij zich uitgeeft'. Persoonlijk heb ik er al jaren geen be zwaar tegen te bewijzen wie ik ben, want in mijn branche moet je dat in figuurlij ke zin elke dag. Maar er is een tijd geweest dat ik het knap vervelend vond als ik mijn perso nalia moest prijsgeven. Nu spreek ik over mijn jeugd. In die tijd bestond er nog een strenge (katholieke) filmkeu ring die films indeelde in drie catego rieën: die van alle leeftijden, vanaf veer tien en die vanaf achttien jaar. Ik zag er altijd nogal jong uit voor mijn leeftijd, iets wat je na je dertigste pas gaat waar deren, maar toen was dat zeer ongemak kelijk. Op mijn achttiende verjaardag ging ik met m 'n vrienden naar de bios waar een film draaide voor volwasse nen. "Hoe oud ben jij, jongeman?", vroeg de caissière streng. "Vandaag achttien geworden', was het gelukkige antwoord. "Ja, ja", mompeldeze, terwijl ze me met een blik als een ijspriem aan keek, "dat hoor ik zo vaak, maar kan je dat ook laten zien?" Achter me hoorde ik gegrinnik van de kameraden. Ik werd knap chagrijnig want ik stond daar mooi af te gaan. Maar ik kwam er niet in, voordat ik eerst de beschamende gang naar huis had gemaakt om het pas poort te halen van mijn vader, waarin ik vermeld stond, want een eigen docu ment had ik nog niet. Dat maakte ik de volgende dag natuurlijk meteen in orde en toen ik uiteindelijk dat document door de overheid uitgereikt kreeg, heb ik 't steeds op zak gehouden, want een tweede keer zouden ze mij niet voor jo ker zetten! Een half jaar later ben ik zelfs een band lid midden onder een optreden kwijtge raakt. Ik spreek nu over 1960. Er waren geen discotheken, alleen dancings waarin bandjes als de onze, Peter en zijn Rockets, optraden. Men moest minstens achttien zijn om zich in zo 'n etablisse ment te mogen ophouden en daarop werd door de politie in burger streng ge controleerd. Vooral in ons paapse zui den letten de 'stillenfanatiek op de handhaving van de zedelijke normen. Vaak genoeg kwamen halverwege de avond een paar van die mannen de dan cing binnenlopen om te checken of er geen 'minderjarigen' aanwezig waren. Dan zag je vooral grote paniek uitbre ken onder de meiden die te jong waren en die vluchtten met z'n allen het dames toilet in. Daarheen togen die mannen De jongens op de bühne bleven altijd buiten schot, totdat op een avond zo'n 'stille' het toneel opstapte en ons alle maal naar onze leeftijd vroeg. Pianist Harry van Hoof was twee jaar jongern dan ik, maar hij zag er nogal flink uit voor zijn leeftijd. Meestal was ik de eer ste bij dit soort gelegenheden die moest bewijzen hoe oud hij was en daar bleef het dan bij, maar deze keer kregen we al le vijf de hamvraag. Dus Harry was de klos en kon wel mooi stantepede de tent uit. Een uur later glipte hij via de achter deur wel weer binnen, maar toch zat na die keer bij ons de schrik er goed in.In die tijd gingen Harry, de drummer (die ook Peter heette) en ik in de zomer kam - peren. Op bona fide campings moest je een 'kampkaartlaten zien die je kon be stellen bij onder andere de Nederlandse Jeugdherbergcentrale. Harry ging er meteen één halen en loog, wat zijn leef tijd betreft, er twee jaartjes bij. Met die kaart was hij meteen uit de brand, want bij de eerste de beste controle liet hij die zien. Dat was genoeg. Dus als ik nu lees dat er zo 'n heisa is om de voorgestelde beperkte legitimatie plicht, moet ik even glimlachen. Er is niks nieuws onder de zon. Ik heb trou wens mijn portefeuille met 'bewijsstuk ken' even ingekeken. Daarin tref ik de volgende zaken aan: een rijbewijs, een paspoort, een groene kaart van mijn au to, een rij- en kentekenbewijs, een zie kenhuisplaatje van 'Het Maarschalks bos' in Baarn, een ziekenhuisplaatje van 'Gooi Noord' in Laren, een bloed- groepkaart, een pincode-pasje van de bank, een pasje van de ANWB, een pas je van de benzinepomp, een telefoon kaart, een Makro-pas en de pas van voetbalclub SEC. Alles bij elkaar een dikke bult in mijn jas. Kijk, een mens moet zich in deze moder ne tijd op alle mogelijke manieren voor allerlei verschillende dingen kunnen le gitimeren. Meteen héél pak verschillen deattributen. Daarover hoor ik nou nie mand. A Is we nu toch bezig zijn, kunnen we dan niet één pas of kaart ontwikkelen waarin al die dingen verval zitten? Dat zou nou eens hartstikke gemakke lijk zijn...

Soester Courant | 1992 | | pagina 17