PROFIL- En dit zijn de knallers van deze week: 1098 C1000 Soest gaat zijn imago opvijzelen met intensiever PR-beleid Italiaans voor beginners auto smeeing Huis slopen voor zicht op Oude Kerk Hebben wij uw gezicht al gezien bij de opening» u.*. Magere runderlappen Kiwi fruit Gebraden varkensfilet- rollade^ Qg Een Oud-burgemeester Corver (74) overleden Zomertijd huizen- hoog bod m Notitie als 'proeve van relatieverbetering' De Fiat Panda Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. EÏ3 De VD j i 3 Actueel 5 Actueel 11 Soesterberg 13 Sport 20 Cultuur 21 Varia v v Afvalberg aan Citer Soester arts dupe van brutale autodiefstal Gemeente geeft 3,5 ton uit voor 'puistje' van Menne HEPKE RAS Vast goed Autowasser krijgt dreun na conflict om stofzuiger HET VLEESCENTRUM C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -HendrikSmit WASIEL STEITNER T y Y Y Y @00 Y SE "Het stelselmatig bevorderen van de goede verhouding met groepen van om bepaalde maatregelen, ideeën en mensen van wier oordeel men als organisatie afhankelijk is voor een opti- wensen niet gehonoreerd kunnen wor- male verwezenlijking van het beleid." Zo omschrijft het College van B. W. het begrip Public Relations (kortweg PR), waarover in een notitie van drie A-viertjes een aantal behartigenswaardige opmerkingen wordt ge maakt. De notitie is een "proeve van relatieverbetering tussen burgerij en lokale overheid in Soest in het algemeen en met belangengroeperingen in het bijzonder." de achter- Het stuk - waarin voor ingewijden dui delijk de hand van voorlichtings-wet houder Jan Visser te herkennen valt - moet ambtenaren en bestuurders rich ting geven over de manier waarop ze de PR van Soest gaan "invullen". Belérend mag het niet zijn, staat er, want dat heeft geen zin: "PR is gewoon een kwestie van doen." Het heeft ook geen zin de PR exclusief toe te vertrouwen aan de voorlichters of een full-time PR-man aan te stellen, al dus de notitie, want PR gaat verder dan voorlichting. "PR streeft, naast het ge ven van verklaring en toelichting die lei den tot een aanvaarding van het beleid, naar een open dialoog tussen het ge meentebestuur en de burgers." Voor dat beleid is in feite elke bestuurder en elke ambtenaar verantwoordelijk. Elke relatie is gebaat bij een goede com municatie, stelt de notitie vast. Com municatie is een sleutelwoord. "Steeds zal overwogen moeten worden: Hoe vertel ik het mijn burgers?, en wel zo vroeg mogelijk. Daarnaast moet je als overheid ook de vraag stellen of het wel juist is watje wilt." PR-mensen (eigen lijk alle ambtenaren dus) leggen hun oor te luisteren binnen en buiten de or ganisatie, vangen signalen op en geven deze door aan de bestuurders. Zij pro beren dat zo tijdig mogelijk te doen, liefst lang voor besluiten genomen wor den. Zij peilen de publieke opinie ten einde belanghebbenden en betrokke nen gelegenheid te geven mee te den ken en mee te praten. Dit alles om op het juiste moment de goede middelen en vooral de goede toon te kiezen om de broodnodige communicatie te bevor deren, aldus de notitie. 'Doe-houding' "Dit alles vraagt wel om een mentali teitsverandering," wordt vervolgens vastgesteld, en daarom is de gemeente- top er alles aan gelegen deze "doe-hou ding" nog in deze raadsperiode te effec tueren. Daarvoor zijn o.a. opleiding en training nodig. "Opgemerkt moet worden dat het PR-aspect in sommige gevallen dooi^ de ambtenaren reeds voortreffelijk wordt ingevuld," stelt de notitie. In dat ver band wordt o.a. gewezen op de enquête uit 1991 onder de bezoekers van het ge meentehuis, die op tevredenheid wees. "Niettemin dringen vrijwel alle raads fracties bij herhaling aan op het verbe teren van de relatie met de burgers, waarbij minder gelukkig optreden van ambtenaren en/of bestuurders de aan leiding vormt. Wantrouwen, kritische discussie voor Radio Soest en tijdens bijeenkomsten (commissievergaderin gen e.d.), negatieve kranteberichten en ingezonden brieven tasten het imago van het gemeentebestuur regelmatig aan. Daar kan welk PR-beleid dan ook nooit tegenop. Sterker nog: één nega tief openbaar bericht overschaduwt alle positieve mtiatieven op grond." Geen onderzoek Dat weerhoudt het College er niet van te blijven streven naar een klantgerichte houding en een optimale dienstverle ning, maar een onderzoek daarnaar vinden B. W. te kostbaar en niet no dig: "Want we weten met z'n allen best waar het aan schort, wat de tekortko mingen zijn en wat het publiek van ons verlangt." Het moeilijkst is voor een gemeentebe stuur om het publiek uit te leggen waar den en verder is het van belang na te gaan waar in een bepaalde pocedure de burgers ervoeren dat het gmeentebe- stuur de "voeling" met hen verloor, gaat de notitie verder. "Wat doen we precies met klachten? Leren we er van?" Dan volgt een opsomming van de ma nier waarop de belemmeringen in de re latie kunnen worden weggenomen: o.a. correcte telefoongesprekken en duide lijke, snelle en volledige beantwoording van brieven, en zo nog enkele sugges ties. De klachtenregeling wordt binnen kort in elk geval bijgesteld. Het College koestert overigens initiatieven als "Pra ten met B. W." in de wijken en ver wacht ook veel heil van de nieuwe au diovisuele ruimte in het raadhuis. Praktische uitgangspunten voor het Soester PR-beleid zijn verder: de er- (Lees verder op pagina 3.) Kort voor het sluiten van deze edi tie van de Soester Courant kwam het bericht binnen van het overlij den van mevrouw mr. J.M. Corver- van Haaften, oud-burgemeester van Soest. Ze overleed op 18 maart in Zeist, waar ze na haar afscheid van Soest was gaan wonen, op 74-jarige leeftijd. Johanna Maria Corver-van Haaften - voor intimi Joke - was van 1 juni 1972 tot aan haar pensionering op 31 december 1979 eerste burger van Soest. Bij haar afscheid werd ze be noemd tot ere-burger. Ze was Rid der in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Groot-Officier in de Kroon orde van België en Groot-Officier in de Orde van de Eikenkroon van Lu xemburg. Mevrouw Corver werd op 28 april 1917 geboren in Est en Opijnen (Be tuwe). Ze deed in Tiel eindexamen gymnasium-bèta en volgde een rechtenstudie aan de Rijksuniversi teit in Utrecht, waar ze in 1940 slaagde voor het doctoraal ex-amen. Ze was daarna werkzaam in het ver zekeringswezen en de advocatuur. Door haar eerte huwelijk was ze des tijds vooral bekend als mevrouw Stoffels-van Haaften. In december 1955 deed ze voor de WD haar intrede in de Tweede Ka mer, waarvan ze tot februari 1967 lid bleef. Van 1948 tot 1960 was ze lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland en van oktober 1968 tot mei 1972 burgemeester van Heiloo. Op 1 juni 1972 werd ze als eerste vrouwelijke burgemeester van Soest benoemd. In de Tweede Kamer was ze geruime tijd vice-voorzitter en in de functie presideerde ze - als eerste vrouw op de voorzittersstoel - vaak kamerzit tingen. In de jaren 1957 en 1958 maakte ze deel uit van de Neder landse delegatie in de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties in New York. Tijdens haar kamerlidmaatschap was ze lid van de Raadgevende Ver gadering van de Raad van Europa en de West-Europese Unie. Bovendien was ze lid van de Interparlementaire Beneluxraad; de Benelux was altijd haar stokpaardje. In de particuliere sfeer bekleedde mevrouw Corver tal van functies bij Nederlandse vrouwenorganisaties. Zo was ze o.m. presidente van het Nederlands Vrouwencomité. In het Jaar van de Vrouw (1975) was ze vi ce-voorzitter van het Nationaal Co mité, speciaal belast met de organi satie van de Emancipade. Verder was ze bestuurslid van de Bond Heemschut, van de Willem Arntsz- stichting, van het Prins Bernhard- fonds, het Genootschap Internatio nale Zaken en Unicef. Mevrouw Corver overleed aan de gevolgen van een langdurige ziekte. De crematieplechtigheid heeft in middels in besloten kring plaatsge vonden. Soest gedenkt haar als een van zijn in menig opzicht grootste en meest vooraanstaande burgers. Van buiten is hij compact (piccolo), van binnen is hij bijzonder ruim (grande). Hij is verschrikkelijk zuinig economico) en-rijdt geweldig (grandioso). De Fiat Panda. Hij is nog steeds de beste (bellisimo) in zijn klasse. En wat een prijs: vanaf 14.350,- (magnilico)\ Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST .TELEFOON: 02155-16824. RvS: 'Onzorgvuldig bestuur Soest'. Gemeentebestuur vraagt begrip voor 'onbeleefde' hondepoep-controleur. Soest biedt Cola-pand te koop aan. Stormloop op hveedehands- spullen. Voetbal niet mogelijk in 'klas sieker' WZ'49-Loosdrecht. Auteurs vinden gewillig oor op boekenweek-festival. Soester Muziek Gezelschap vijftien jaar. Vrij-af bij tien-voudig lerarenjubileum. In de nacht van zaterdag 28 op zon dag 29 maart gaat de zomertijd in. De klok moet dus een uur vooruit worden gezet. Dat betekent een uurtje minder slapen. Officieel moet de klok om 02.00 uur op 03.00 uur worden gezet. Bewoners van de Citer zagen vorige week tot hun ongerustheid dat enkele medebewoners een hoeveelheid tuinaf val voor hun huis hadden gedeponeerd. Dat was nog tot daaraan toe, maar ver velender was het dat andere buurtbe woners daarin aanleiding vonden om ook hun vuilnis erbij te gooien, waar door de berg een duidelijke groei begon te vertonen. De gemeente zou worden ingeschakeld om het afvalprobleem op te lossen. Een Soester huisarts denkt waar schijnlijk met zeer gemengde gevoe lens terug aan zijn weekend-dienst, die hem zaterdagnacht om omge- veer één uur naar een flat aan de Jo- hannes Poststraat voerde. Hij was daar met spoed ontboden ten behoe ve van een patiënt en liet inderhaast de sleutel in zijn Volvo achter. Toen hij terugkwam, was de wagen ver dwenen. De arts waarschuwde de politie, maar die kon weinig anders doen dan de diefstal doorgeven aan de korpsen in de omgeving. Dat had wel resultaat: om half drie kwam er een telefoontje uit Baarn, dat de gestolen wagen op de Eemnesserweg aldaar was gesignaleerd. Na het stopteken van de Baarnse politie was de be stuurder er met gezwinde spoed van- doorgegaan, tot hij tegen een boom knalde. Hij was uitgestapt en te voet verder gevlucht, maar kon na een korte achtervolging op het Melkpad worden gegrepen. Het bleek te gaan om een 18-jarige Soester. De jongeman werd naar Soest over gebracht om te worden verhoord en ingesloten. De doktersauto kwam ook terug, zij het in zwaar beschadig de staat. Soest gaat 350.000 gulden neertel len om een huis aan de Torenstraat te kopen en te slopen. De achter liggende gedachte is dat de Oude Kerk en de Kerkebuurt vanuit de richting Amersfoort nog beter zichtbaar worden. De gemeente raad heeft donderdag ingestemd met de transactie, maar de menin gen waren wel verdeeld: 14-12. Het pand stond te koop voor 350.000 gulden. Het voorstel van het college was het huis, waar vroeger Nic van Dam was gevestigd, te kopen en het vervol gens af te breken, zodat de Oude Kerk als hét monument van Soest nog beter tot haar recht kan komen. Wethouder Jan Menne: "We hebben voor vele ton nen verspijkerd om de Kerkebuurt mooier te maken. Dit moet u zien als de afronding." Menne wilde het plan financieren met de gelden uit de exploitatie van het Gei teweitje tussen de Middelwijkstraat en het Kerkpad. De gemeente wil die grond verkopen voor woningbouw. Maar omdat dat geld nog niet binnen is, waren de meeste raadsleden het niet eens met die dekking. Daarmee dreigde het plannetje van burgemeester en wet houders in duigen te vallen. Menne toonde zich daarop bereid de financie ring opnieuw in de commissie financiën te bespreken. Maar hij verzocht de raad donderdag bijna op z'n knieën om vast VELE FEESTELIJKE OPENINGS AANBIEDINGEN! vele bekende merken, o.a.: Altra, Batavus, Giant, Kildemoes, Multi- cyclePacific Zie onze advertentie op pag. 16 Fietsen. Kleding. Accessoires. Nieuweweg 97 Soest Telefoon- 02IS5-I3462 wel te besluiten tot koop van het huis. "Anders lopen we het risico dat de eige naar (de erven van Nic van Dam-red.) het aan iemand anders verkoopt en dan moeten we tot in lengte van jaren tegen dat puistje aankijken." Gewend Dat schoot evenwel in het verkeerde keelgat van de WD. Fractieleidster Neks Blommers: "Wij zijn ertegen om 3,5 ton gemeenschapsgeld te besteden voor een huisje, waar we allemaal zo langzamerhand aan gewend zijn ge raakt. Straks worden in de Voorjaars nota weer ongetwijfeld veel subsidie verzoeken afgewezen, omdat er geen geld is. Dan is het niet juist om dit geld voor zoiets te gebruiken." De CDA-fractie was verdeeld over het plan, evenals overigens het college. Want wethouder Frans Kingma steun de het voorstel niet. Daarom werd uit eindelijk overgegaan tot hoofdelijke stemming. Voor waren: Jan Pieter Lokker, Bart Krol, Arie van den Breemer, Cees Ver- heus (allen CDA), Harrie Witte, Elske van Gorcum, Gerard van den Deijssel, Hans van Wuijckhuijse (allen Gemeen tebelangen Groen Soest), Loet Jansen, Gré van Eek (beiden D66), Wiebe Mei lof (GPV/SGP/RPF) en namens het college de wethouders Jan Menne (CDA), Mieke Swinkels (D66) en Jan Visser (Progressief Soest). De tegenstemmers waren: Besselien Gerritsen, .Ries van Logtenstein, Jan Zwanenburg (allen CDA), Joop Eb- bers, Bert Krijger, Willem Blaauw, Günther Plomp, Neks Blommers (allen WD), Cees Boerkoel, Wil Stekelen burg (beiden PvdA), Leidje Tomassen (Progressief Soest) en namens het col lege Frans Kingma (PvdA). Ellen Spijk van de WD was afwezig. Amendement Dat de raad besloot het huis te kopen en de financiering daarvan in de commis- Met een geringe meerderheid (14-12) heeft de gemeenteraad besloten het huis voorde Oude. Kerk te kopen en te slopen om de Oude Kerk nog beter tot haar recht te laten komen. Foto: Johan van Beek. sie financiën te bespreken, is zacht ge steld merkwaardig. Want in het oor spronkelijke raadsvoorstel stond dat de financiering wordt gedekt uit de reve nuen van het Geiteweitje. Dat voorstel werd dus niet aangenomen en dus had er op z'n minst een amendement moe ten worden ingediend. Burgemeester Hans de Widt zag dat door de vingers. Maar ja, anders had waarschijnlijk niet alleen de Oude Kerk, maar ook het col lege gezichtsverlies geleden. kZie i pagina rvonBREUKELENbvm. 5 Een 23-jarige Amersfoorter, die als autowasser werkzaam is bij een au tobedrijf aan de Birkstraat, kreeg het vorige week aan de stok met een au tomobilist die zijn wagen een was beurt kwam laten geven. Inzet van het conflict was de stofzuiger, al kon de politie niet vertellen welke rol die precies had gespeeld. In elk geval liep de kwestie zo hoog op dat de be stuurder uithaalde en de autowasser een vuistslag in het gezicht gaf. Die moest zich met een gewonde kin door een arts laten behandelen. De automobilist bleef onbekend, maar de politie zoekt de zaak verder uit aan de hand van het kenteken. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Verse KIPFILET per kg1 Z?u BIEFSTUK (Stroganoff) per kg ZU?" HAMLAPPEN per kg 10?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. Schaal a 6 stuks 100 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 MAKELAAR Pl| Op M A A T BURG. GROTHESTR AAT 32 SOEST - TEL02155-11304 5? A P IJ T N N K_ W Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1