Auteurs vinden allen aandachtig oor aruóhocK 1 CULTUUR WELZIJN! Soester Muziek Gezelschap gaat vijftienjarig bestaan vieren Accordeonorkest Animato op dreef Blazersfestival in park Groeneveld Zomercursussen en workshop op Landgoed Rovérestein 'Wie zingen leuk vindt, moet erbij De Speeldoos Theateragenda WOENSDAG 25 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 20 Boekenweek: Muisstil in aula Griftland College Vrijwilligers Vakature Bank NNereldI/Vinkel 1492-1992 Kinderboerderij De Vrije Teugel Landelijke Kinderjury weer van start 'Boom, bomen, bos' in Kasteel Groeneveld 'Kappen of opknappen?' Aanmelden vanaf heden Open Dagen op 28 en 29 maart Unieke kans voor zangliefhebbers in Vredenburg zijn 'Girl of a good Family' 'Sur' NYSH-activiteiten De mensen achter het Boeken week-festival in Soest kunnen niet alleen terugzien op een brede be langstelling, maar ook op een ge slaagde literaire avond. Bouke lagt, Will 'Opsporing Verzocht' Simon en Liselore Gerritsen von den donderdagavond in de aula van het Griftland College bij onge veer honderdzeventig toeschou wers een aandachtig oor. Uitgever Wim Hazeu hoefde zelf wei nig woorden vuil te maken tijdens het festival dat jaarlijks door Maatschappij tot 't Nut van het algemeen, Libris boekhandel Van de Ven en de uitgeve rij De Prom en De Fontein wordt geor ganiseerd. Het lag voor de hand dat een schrijver als Bouke Jagt werd uitgenodigd. Het laatste werk van de in Indonesië gebo ren auteur heet 'Erven van Indië'. Dat boek en de afkomst van Jagt pasten na tuurlijk uitstekend in het thema van de Boekenweek: 't Prachtig Rijk van Insu- linde. Na een interview van Hazeu droeg Jagt voor uit eigen werk. Niet al leen een speld, maar ook een veer kon je op dat moment horen vallen in het schoolgebouw, waar in de pauzes door gaans een oorverdovend lawaai wordt geproduceerd door uitgelaten leerlin gen. Nadat Jagt weer had plaatsgenomen op de voor hem gereserveerde zetel, schoof het publiek naar het andere pun tje van zijn stoel om te luisteren naar Will Simon. De voormalige presentator gunde de aanwezigen een kijkje achter de schermen van 'Opsporing Ver zocht', het AVRO-programma, waar van hij letterlijk negen jaar lang het ge zicht bepaalde. Daarna las ook hij voor uit zijn laatste pennevruchten die zijn gebundeld in 'Moord in de Stopera', waarvoor hij zijn inspiratie haalde uit het televisieprogramma. Tot een vraag-en-antwoordspelletje Smitsweg 311, tel. 12630 Vakatures 1-118: werkgroep wereld voedsel- vraagstuk vraagt vrijwillig(st)er die lx p.m. een vergadering wil notuleren en verder ook enig typwerk wil doen. 2-101: Speel-o-theek Baarn zoekt geïnteresseerden voor kleine reparaties en licht administratief werk. 3-108: Gospelgroep The Messengers vraagt tweede dirigent om spirituals en gospels in te studeren. 3-104: christelijk centrum voor ver standelijk gehandicapten zoekt vrijwil liger vanaf 18 jaar voor prestatie huis- omroep. 4-107: creatief cultureel centrum Soest vraagt vrijwillig(st)er voor het rondbrengen van affiches op onregel matige tijden, steeds ca. 20 stuks. 5-105: stichting voor geestelijke ge zondheidszorg zoekt iemand om tegen bescheiden schadeloosstelling voor lichting te geven aan groepen (b.v. voorbereidend beroepsonderwijs, buurthuizen) over vooroordelen t.a.v. patiënten. 5-102: kinderboerderij zoekt geïnte resseerden die natuur- en milieukennis willen overdragen aan kinderen van ba sisscholen. 6-114: maatschappelijkedienstverle- ningsinstelling vraagt vrijwillig(st)ers voor begeleiding kinderen (tot ong. 12 jaar) in echtscheidingssituaties: halen en brengen en waar nodig aanwezig blijven tijdens bezoek. 7-132: international vrouwencen trum zoekt vrijwillig(st)er voor assis tenten kinderopvang voor deelneem sters aan cursussen en aktiviteiten. 8-150: centrum voor geestelijk ge handicapten vraagt iemand die op zon dagmiddag daar gemaakte produkten en drukwerk wil verkopen. 8-152: christelijk centrum voor ge handicapten zoekt vrijwillig(st)ers voor muziekuitzendingen voor bewoners; gevoel voor presentatie maar ook frisse ideeën gewenst. 10-106: Amnesty International zoekt iemand die zorg kan dragen voor coör - dinatie van akties binnen Baarn; grote inbreng bij diverse taken is goed moge lijk. 11-101: Dierenbescherming Baarn Eemnes vraagt vrijwillig(st)ers voor dierenambulance, ook bij ongevallen; niet alleen van dieren houden, ook rus tig kunnen handelen in voorkomende situaties is een vereiste. 14-104: Rode Kruis Korps Soester berg zoekt thuiszorg-medewerk(st)ers voor kortdurende hulp bij patiënten thuis, onder begeleiding van arts en ver pleegkundigen; gratis basisopleiding mogelijk. 15-105: dezelfde instelling zoekt er varen chauffeurs voor vervoer gehandi capten en ouderen naar vakantieadres sen Rode Kruis Korps met de Personen Ambulance Wagen. 15-10: verpleeghuis Baarn vraagt eveneens chauffeur voor het wegbren gen en ophalen van bewoners naar bijv. winkels, een avond uit, etc. 16-107: welzijnsstichting zoekt men sen die buurtbewoners kunnen assiste ren bij eetcafé op maandagavond. 17-104: maatschappelijke dienstin stelling zoekt mensen in de regio Eem- land die kunnen en willen oppassen bij dementerende ouderen thuis en hun verzorgende partner steun verlenen zo dat deze wat ontlast wordt. 18-102: Veilig Verkeer Nederland Soesterberg zoekt vrijwillig(st)er die bestuursfunktie op zich wil nemen; er wordt eenmaal per maand vergaderd. De Vrijwilligers Vacature Bank is voor inlichtingen bereikbaar van dinsdag tot donderdagochtend (Soest, Smitsweg 311; tel. 12630) en in Baarn alleen dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur (Oranje- park 1; tel. 81829). met Hazeu kwam Liselore Gerritsen niet. Haar optreden beperkte zich tot het voorlezen van haar proza en poëzie, onder meer uit haar laatste bundel 'Je kunt niet alles hebben'. Bouke Jagt (links) vertelt in de aula van het Griftland College over zijn werk, zijn afkomst en zijn 'Erven van Indië'. a o Foto: Johan van Beek. Op 21 juni is het 15 jaar geleden dat het Soester Muziek Gezelschap (SMG) werd opgericht. Het tienjarig jubileum is in 1987 uitbundig gevierd en voor het 15-jarig bestaan zijn diver se aktiviteiten in voorbereiding. De feestelijkheden beginnen zaterdag 27 juni met een reünie, gevolgd door een generale repetitie omdat de oud-le den de gelegenheid krijgen mee te spe len in het 's avonds te geven concert. Tussendoor is er een maaltijd en voor m Wereldwinkel Soesl Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Indiaanse cultuur overleeft de ge schiedenis In 1492 ontdekte Columbus Amerika. Wat ontdekte hij precies, en wat zijn de gevolgen van die ontdekking? Daar over verschijnen dit jaar veel publika- ties, die een niet zo rooskleurig beeld scheppen van de daden van Columbus en zijn nazaten. Het Latijns-Amerika van nu telt 183 miljoen armen. De Latijnsamerikaanse produkten die in de Wereldwinkel te koop zijn, zijn afkomstig van deze arme bevolkingsgroep, en in de meeste geval len de oorspronkelijke bewoners van dit werelddeel: de Indianen. Mario Coolen laat in zijn boek "Tussen God en goud" de Indianen zelf aan het woord: "Wij Indianen van Amerika hebben on afgebroken strijd gevoerd tegen de on derdrukking, discriminatie en uitbui ting die ons deel zijn sinds de inval van de Spanjaarden, nu bijna vijf eeuwen geleden. In de ogen van Europa is onze geschiedenis een mythe, onze gods dienst bijgeloof, onze taal een dialect, onze gezondheidszorg kwakzalverij, onze kunst folklore. Wij geloven dat onze manier van leven een alternatief is, een licht voor andere volken. Wij geloven niet in systemen die gebaseerd zijn op overheersing van de ene mens door de andere, van het ene volk door het andere, gebaseerd ook op overheersing van de natuur. Wij geloven niet in systemen waar in alles om het individu draait, waarde verkla ring van de rechten van de mens alleen maar op papier geldt. Wij geloven in het alternatief van de Indianen, dat gewor teld is in de harmonieuze omgang met alles wat ons omgeeft." Geen wonder dat juist de produkten af komstig uit de Indiaanse cultuur, uit o.a. Peru, Guatemala en de Andes, ons zo aanspreken. de hele club (inclusief de jeugd) is er in september een weekend eropuit. Sinds september 1991 staat het SMG onder leiding van Dick Hesselink, hoornist van huis uit. Hesselink, gebo ren in 1962 in Weesp, kreeg zijn eerste muziekles via de Wommelse (Fr.) fan fare aan de Muziekschool in Bolsward van Piebe Bakker. Via het Nationaal Jeugd Fanfare Orkest kwam hij in con tact met het conservatoriumleven. Na de middelbare school begon hij zijn stu die aan de Pedagogische Academie in Leeuwarden. Hoofddocent hoorn was dhr. Oldrich Milek, voormalige hoor nist van het Fries Orkest. Hesselink studeerde in 1987 af aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag en vervolgde zijn studie aan het Utrechts Conservatorium bij docent Iman Soeteman, hoornist in het Ko ninklijk Concertgebouworkest, woon achtig in Soest. Dick Hesselink speelde tijdens zijn studietijd in verschillende professionele ensembles, waaronder in het orkest van de musical "Les Miséra- bles" en het "Amsterdam Wind Orche- stra". Het Soester Muziek Gezelschap is een harmonieorkest dat niet op straat loopt. Het SMG heeft een tekort aan grootko perblazers en zoekt jongelui en/of vol wassenen die hoorn, tenortuba, trom bone, bastuba of slagwerk (willen leren) spelen, maar ook andere blazers zijn welkom. Het SMG repeteert op maandagavond in de Grote Gildezaal achter het Arti- shockgebouw aan de Steenhoffstraat. Telefonische inlichtingen worden gaar ne verstrekt door Edith Goudswaard, tel. 25114, Annie de Bree, tel. 22532 of Dick Hesselink, tel. 11392. Vedelaarpad 53, tel. 18136 De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 Hef Kruispunt Albert Cuyplaan 200 Videomiddag Op de instuif voor 4-9-jarigen wordt op woensdagmiddag 25 maart een gezelli ge tekenfilm op de video vertoond. De middag begint om 14.00 uur en duurt tot 15.30 uur. Kosten: f 1,- per kind. Opassers gevraagd Wie één keer per maand wil meehelpen om kinderen van 0-7 jaar opeen verant woorde manier bezig te houden, terwijl hun moeders in groepsverband met een educatieve of recreatieve activiteit be zig zijn, is welkom op de zondagmid dag. Het Kruispunt heeft daarvoor mensen nodig. Wie vaker of juist min der vaak wil helpen is natuurlijk ook welkom. Inlichtingen: tel. 21987 (Ellie) of 033-630914 (Ilona). Donderdag 26 maart Vandaag komen de groepen 1 en 2 van de St. Ludgerusschool meedoen aan de natuurprojecten. Na schooltijd komen Sander en Casper hun veijaardagspar- tijtje vieren. Om 20.00 uur is er be stuursvergadering. Vrijdag 27 maart De groepen 3,4,5 en 6 van de St. Lud gerusschool komen meedoen aan de natuurprojecten. Na schooltijd zijn Chantal en Gabriëlle aan de beurt om de dag van het jaar te vieren. Dan is er vandaag ook weer kinderrestaurant. Kinderen kunnen koken onder deskun dige leiding, vandaag wordt het een Chinese maaltijd met een echte rijstta fel. Om 18.30 uur kan iedereen die zich van tevoren opgeeft, komen eten. Het kost 7,50 gulden per persoon. De ko kers dienen zich ook op te geven en be ginnen om 15.45 uur. Zaterdag 28 maart Margarita, Marchelle en Annerieke ko men met dertig vriendinnetjes hun ver jaardagspartijtje vieren. De clown heet hen welkom en zorgt met de andere me dewerkers ervoor dat het een feestelijke middag wordt. Ook kunnen kinderen vanaf 8 jaar helpen met de verzorging van de dieren. Dinsdag 31 maart Vier groepen van de Montessorischool komen meedoen aan de natuurprjec- ten. Woensdag 1 april Van 9.30 - 11.30 uur is de gezellige peuter/ouderochtend. Samen spelen, zingen en iets leuks maken. De limona de en koffie staan klaar en iedereen kan komen. Het kost drie gulden per ouder/ kindpaar. Vanmiddag is er om 14.00 uur een theatervoorstelling voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Hoe de voor stelling heet verklappen we niet, maar we weten zeker dat het mooi en span nend wordt. Kom op tijd, want het is erg druk. Na de voorstelling en limonade zijn er nog diverse activiteiten te doen. Het kost één gulden om mee te doen. Tot en met 1 juni kunnen alle kinderen van zes tot zestien jaar weer hun favo riete boeken van het afgelopen jaar - 1991 - kiezen. Deelnameformulieren liggen bij de bibliotheken in Soest en Soesterberg en boekhandel Van de Ven. Daarop kunnen de deelnemers hun favoriete vijf boeken invullen, die in 1991 verschenen zijn. De kinderen die meedoen maken kans op één van de duizend boekenbonnen die verloot worden. Als de kinderen hun ingevulde formulier inleveren, krij gen ze een vel met vijf verschillende stickers van de Kindeijury. De bibliotheken in Soest hebben ten toonstellingen ingericht waarop de kin derboeken liggen die in 1991 uitgeko men zijn. Kinderen die mee willen doen kunnen uit die tentoonstelling een keu ze maken en die boeken lenen. De Nederlandse Kindeijury is een ini tiatief van de Stichting CPNB, het Ne derlands Bibliotheek en Lectuur Cen trum en de VARA, en is sinds de op richting steeds populairder geworden. In 1991 deden ruim 19.000 kinderen mee. Naast de prijzen die kinderboeken schrijvers en illustratoren krijgen van volwassen jury's, zoals de Griffels en Penkelen, stellen zij erg veel prijs op de waardering van kinderen. Dat is de groep voor wie ze de boeken schrijven. De Prijs van de Nederlandse Kinderju ry bestaat uit een oorkonde en zal om streeks half juni worden uitgereikt in een speciaal aan de Kinderjury gewijd televisieprogramma. Van 4 april tot en met 7 juni is in Kas teel Groeneveld een tentoonstelling te zien onder de titel 'Boom, bomen, bos', een collectie zwart/wit foto's ge maakt door de fotografe Ellen J.C. Meijer. Het spel van licht en schaduw speelt een belangrijke rol in het werk van Ellen Meijer. Op uiterst geraffineerde wijze zijn de bomen en bossen in beeld ge bracht. In plaats van 'Boom, bomen, bos' zou de titel ook 'Mooi, mooier mooist' kunnen zijn. Ellen J.C. Meijer-Azing Venema werd te Batavia in het voormalig Nederland- s-Indië geboren, waar zij opgroeide. Toen ze zestien was, moest ze met haar ouders haar dierbaar Indië verlaten en ging naar Amerika waar ze een oplei ding volgde aan de New York School for Photography. In 1947 verhuisde ze naar Nederland en ontmoette daar de cineast Reinier Meijer, met wie ze trouwde. Samen begonnen zij in Den ag een film- en fotoproduktiemaat- schappij. Gedurende 35 jaar maakte het bedrijf documentaires, reclame- en pulic-relationfilms en foto's. Ellen en Reinier besloten in 1987 het rustiger aan te gaan doen. Inmiddels verhuisd naar de Flevopolder begon El len, gestimuleerd door haar man en geïnspireerd door het schitterende licht van het polderlandschap, toch weer te fotograferen. Nu wilde en kon de foto grafe in alle vrijheid opnamen maken. Haar eerste thema werd bomen/bos sen. In korte tijd bouwde zij een uitge breide collectie foto's rond dit gegeven op. Openingstijden: dinsdag tot en met vrijdag: van 10.00 tot 17.00 uur; zater dagen zondag: van 12.00 tot 17.00 uur; maandag gesloten. Zondag 29, maart om 10.30 uur gaat 'Koffiedrinken met de boswachter' in Kasteel Groeneveld over het kappen en opknappen van bomen in het land schap. Het publiek kan hierover in dis cussie gaan met mevrouw M. ten Cate, directeur van de Bomenstichting, en met een boseigenaar, die lid is van de Nederlandse Vereniging van Boseige- naren. Voorzitter van de discussie is zo als altijd André Wiersma, boswachter van boswachterij 'De Vuursche'. 'Kappen of opknappen?' is de zesde in de reeks 'Koffiedrinken met de bos wachter'. De redactie van dit program ma is in handen van Kasteel Groene veld en VARA's Vroege Vogels. Het is de bedoeling dat het publiek meedenkt en meediscussieert. Daarom zullen de inleidingen kort zijn, zodat er tijd ge noeg is om met elkaar van gedachten te wisselen. De Bomenstichting vindt dat bomen zo lang mogelijk overeind moeten blijven, tenminste als ze van grote waarde zijn voor het landschap, bijvoorbeeld als het unieke exemplaren betreft. Zij vindt dan ook dat er best wat geld gestoken kan worden in het verzorgen van derge lijke bomen. Niet alleen als ze jong en gezond zijn, maar ook wanneer ze oud en wellicht ziek zijn. Het gaat immers om iets watje niet in geld uit kan druk ken: de schoonheid van natuur en land schap. "Dat vinden wij ook", zeggen de bosei genaren, "maar er zijn grenzen. Op een gegeven moment is het onverantwoord om er maar geld in te blijven stoppen. Dan is het beter om nieuwe bomen te planten. Kleine bomen worden tenslot te groot." "Maar dat is toch zonde", roepen de te genstanders, "dan gaat er voor ons een uniek landschap verloren. Immers: boompje groot, dan zijn wij dood! Knap die bomen maar op, zolang dat nog kan." Waar ligt de grens? Wanneer vervan gen we een boom? Als hij ziek is, of stu ren we er dan boomverzorgers op af? Misschien kunnen we een deel van de boom vervangen, dan is de ingreep niet zo rigoureus. Of is dat ook weer te duur? Alweer een moeilijk natuur- vraagstuk. Komen we er ooit uit? Oor deel zelf en hoor beide partijen aan, dis cussieer mee en kom tot een keuze. Aanvang 10.30 uur. Toegang, inclusief koffie/thee: f 3,-. De gebruikelijke jaaruitvoering rond de oprichtingsdatum van 1 april (1955) van het Soester Accordeonor kest Animato heeft dit jaar op zater dag 14 maart in de Vijverhof plaatsge vonden. Afgezien van het totale aan trekkelijke programma was het vooral verheugend een groot B-orkest aan te treffen met een twintigtal muzikanten. Immers, dit orkest is de aanwas die een vereniging nodig heeft om het A-orkest op sterkte en kwaliteit in stand te houden, zoals voorzitter René van Duin in zijn openingswoord me moreerde. In een overvolle zaal, met genodigden van zusterverenigingen en 'oud'-voor- zitter drs. J. Kanters met zijn echtgeno te, kondigde hij de nummers van de bei de orkesten vakkundig aan, waardoor voor de toehoorders een goede begelei dende instructie aanwezig was. Onder leiding van de dirigente, Petra van Drieënhuizen, was vooral voor het B-orkest vast te stellen dat er intensief geoefend is, met als gevolg een aanmer kelijke vooruitgang in niveau. Verfris send is een program van durf om zowel in programkeuze en ook in bezettings variëteit afwisselend te zijn. Zo was bij het B-orkest een uit het A-orkest opge trommelde ritmesektie aanwezig, die een Spaans aandoende begeleiding ver tolkte bij 'Espirito Santo' van M. Prost. Maar ook bij 'Air for two' van T. Hug- gens, uitgevoerd door het A-orkest, verkreeg de klarinetsolo van Loes van Mierop en Gijs Wisse veel applaus. De 'Ballotaband' van R. Würther stelde veel eisen aan ritme en timbre-gebruik van dc accordeons bij het A-orkest. 'Auftritt' met trompet en 'Spitzentanz' in dit stuk gaven werkelijk de illusie bij een balletavond aanwezig te zijn. Met de uitvoering 'Zirkus, Zirkus' van A. Gotz werd duidelijk waarom Animato in 1991 vanuit het niets in de eerste klasse belandde, wat verplichtingen voor de spelers en hun dirigente met zich meebrengt om zich aldaar te hand haven. Zodoende was er vooral nieuws gierigheid in hoeverre met dit nummer 'Zirkus, Zirkus' gevorderd is voor de concoursdeelname in het najaar. Als er een opmerking mag zijn over het muzikale gedeelte van deze avond: het was een geslaagde uitvoering, dus dan gaat het niet zozeer over de kwaliteit van het gebodene, maar meer over het werk van de arrangeurs der gekozen nummers. Bij 'Oldies en Goodies' vindt er een abrupte overgang tussen de sa mengevoegde nummers plaats. Het ligt beter in het gehoor en de afwerking om het thema van het vorige nummer nog even te handhaven en muzikaal te laten overgaan in het thema van het volgende nummer. Met de toegift en het slotnummer van deze avond 'Music' heeft Animato met de negentien leden van het A-orkest en haar dirigente laten horen hoe attractief accordeonmuziek kan zijn als de vier partijen ondersteund worden door ba- saccordeons, synthesizer, keyboard en slagwerk. Gezien het grote succes in voorgaande jaren, wordt er ook in de zomer van 1992 door Kasteel Groeneveld en de Baarnse Muziekkring een blazersfesti val georganiseerd in en om het fraaie park van Kasteel Groeneveld. Op ve ler verzoek zal dit festival niet plaats vinden direct na de vakantieperiode, als veel ensembles en verenigingen nog met repetitieproblemen kampen, maar vroeger in het seizoen en wel op zondag 7 juni (eerste Pinksterdag). Blazersensembles van uiteenlopende soorten en samenstellingen worden bij deze uitgenodigd om te komen concer teren in de sfeervolle ambiance van het met veel zorg gerestaureerde park. Tra ditioneel zal ook op dezelfde dag het één dag bestaande Groeneveld Jeugd orkest worden geformeerd, zodat met recht kan worden gesproken van een muziekfeest voor jong en oud. Als extra dimensie geldt nog de volgende zomer tien jaar bestaande hernieuwde samen werking die al tot veel opzienbarende muziekmanifestaties heeft geleid. Aan publieke belangstelling zal het dan nu weer zeker niet ontbreken. Aanmeldingsformulieren worden op verzoek toegestuurd. Aanvragen daar toe te richten aan: De Baarnsche Mu ziekkring, prof. Fockema Andreaelaan 35,3741 EJ Baarn. Telefonische infor matie: 02154-14562. Daar er wordt gestreefd naar een zo groot mogelijke diversiteit zijn met na me ook ensembles van een ongebruike lijke samenstelling of met ongebruike lijke instrumenten van harte welkom. Aan deelname zijn geen kosten verbon den. Gezien de grote animo in voorgaande jaren om mee te doen is het raadzaam om met aanmelding niet te lang te wachten. Het aantal geschikte locaties is wel ruim, maar niet onuitputtelijk. Over het Groeneveld Jeugdorkest vol gen nog afzonderlijke publikaties, maar inlichtingen en inschrijfformulieren kunnen nu al gevraagd worden bij de di rigent Bert Nellestein, p/a Kasteel Groeneveld, Groeneveld 2, 3744 ML Baarn. Tel. 02154-20446. Op zaterdag 28 en zondag 29 maart presenteert de Stichting Rovérestein haar nieuwe zomerprogramina voor de maanden mei, juni, juli en augustus. De zomercursussen van vijf dagen, van maandag tot en met vrijdag, wor den dit jaar voor het tiende jaar geor ganiseerd. Voor de komende zomer maanden kunnen belangstellenden een keuze maken uit twaalf weken en 24 verschillende cursussen. In de zomermaanden zijn er voor alle cursussen aparte beginnersgroepjes. Met de lesprogramma's, de intensieve begeleiding en de ontspannen zomerse sfeer op het landgoed, maken ze de zo mercursussen bij uitstek geschikt als start van een nieuwe activiteit of hobby. Het rendement van een week bezig zijn met een bepaalde activiteit, heeft zich de afgelopen negen jaren overduidelijk bewezen. Voor de gevorderden vormen de gevorderde groepjes een week van verbreding en verdieping, alsmede de mogelijkheid om eens het advies en de inspiratie van een andere docent te er varen. Op de Open Dagen kunnen belangstel lenden informatie krijgen en zien over de vele cursus- en workshopmogelijk heden, alsmede de mogelijkheid van kennismaken met de docenten. Op de Open Dagen zijn in ruime mate werk stukken van cursisten te zien ter illu stratie van de cursussen. De kleine les- groepjes van maximaal tien deelnemers waarborgen de mogelijkheid van een meer individuele begeleiding van de cursisten. Een zomercursus is ook een ontspan ning. Het programma biedt vele moge lijkheden voor verfraaiing van het eigen interieur, zoals de verschillende deco ratieve verftechnieken, het ambachte lijk meubel-stofferen, een slipcover (stoelhoes) maken en de interieurarchi tectuur. Voor de cursus meubelstofferen of slip- covers maken nemen de cursisten een stoel of bank mee, die onder leiding van de docent vakkundig wordt hersteld en gestoffeerd, met aan het einde van de week de voldoening van een prachtig gestoffeerde stoel of bank of een prach tige slipcover. Het cursusprogramma voorziet niet in eigen overnachtingen. Het totale aanbod voor de komende zo mermaanden omvat de volgende cur sussen en workshops: aquarel, olieverf, portret- en modeltekenen/schilderen, tekenvaardigheid, portret- en figuur- boetseren, slipcovers, meubelstofferen, interior decorating en styling, kalligra fie, Amerikaans patchwork en quilten, fotografie, kinderkleding, binnenhui sarchitectuur, haute couture, porselein schilderen, country home boxes, bloemschikken, decoratieve verftech nieken, meubelbeschilderen, marme ren, Engelse wandtableaux, lampekap- pen, beren maken, bloemenkinderen. Belangstellenden zijn vanaf 10.00 uur tot 18.00 uur welkom op zaterdag 28 en zondag 29 maart. Landgoed Rovére stein is gelegen aan de Maartensdijkse- weg nummer 5, op de grens van Biltho- ven en Maartensdijk. Voor telefonische informatie kan men bellen 03461-2909 en 2915. Op de open dagen zullen naast de cursussen op het landgoed allerlei dingen voor de tuin en tuin-aankleding te zien zijn. Tijdens een concert in de Grote Zaal van het muziekcentrum Vredenburg zal ongetwijfeld eens bij u zijn opgekomen hoe fantastisch het moet zijn hier eens uit volle borst te mogen zingen. Welnu, u bent daartoe van harte uitgenodigd op zaterdagmiddag 11 april. Dan zal de zaal speciaal geopend zijn voor iedereen die van zingen houdt. Al of niet in koor verband, al of niet geschoold. Iedereen kan meedoen. Het betreft hier een zangfestijn o.l.v. dirigent Geert van Tijn, bekend van zijn openbare zangles sen in het Amsterdamse Vondelpark. De 'zangles' in Vredenburg is een van de vele die momenteel in Nederland plaatsvinden ter voorbereiding van de grote Korenslag op 16 mei a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Daar zullen zich tienduizenden Koren- slagzangers verzamelen (het streven is 80.0000!) om 'en masse' een concert te geven, dat live wordt uitgezonden op de televisie. De componist Theo Loeven- die componeert speciaal voor deze ge legenheid de zogenaamde "Koren slagvaardigheids-Cantate'. "Ik vind het een uitdaging", aldus Loevendie. "Ik wil het liefst alle mogelijkheden van tachtigduizend zangers benutten". Ook op 11 april, de Utrechtse opmaat voor de Korenslag, zal (een deel van) deze compositie worden ingestudeerd met nog een aantal bekendere koorwer ken, waaronder het "Ave Verum" van Mozart. Dit vormt het programma van het gigantisch koorconcert. Om met Geert van Tijn te spreken: "Wie zingen leuk vindt, moet erbij zijn". Dus... ko ren met of zonder dirigenten. Indivi duele (badkamer)zangers of stille ta lenten... De deuren van Vredenburg staan wijd open! De toegang is gratis. Muziek is voor een zeer gering bederag aan de zaal ver krijgbaar. Datum: 11 april. Tijd: 14.00 uur. En tree: gratis. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 26 maart: In de Chinese filmcyclus vertoont het Filmhuis Artishock op 26 maart de film 'Girl of a good Family' van regisseur Huang Jianzhong. Huangwerd in 1941 in Indonesië geboren en keerde op zijn achtste jaar terug naar China. Hij kan worden gerangschikt onder de 'vierde generatie' van Chinese cineasten, om dat hij voor de Culturele Revolutie is opgeleid. De film begint met de tekst: 'In China zijn vrouwen de meeste gerespecteerde mensen, toch zijn zij ook de meest be klagenswaardige mensen'. Het verhaal dat volgt gaat over de achttien-jarige Xingxian. die volgens traditie wordt uitgehuwelijkt aan de zesjarige Weiwei. Als broer en zus gaan zij van elkaar houden gedurende hun leven op de boerderij. Xiangxian wordt verliefd op een jongen van haar leeftijd, Bing, Wei- wei's neef. Weiwei staat dit toe, maar probeert wel de aandacht van Xiang xian niet kwijt te raken. Xiangxian is een volgzame en fatsoenlijke vrouw. Ze ervaart de bitterheid van de tegenstel ling tussen liefde en huwelijk. De nieu we en oude tijden dwingen haar tot het maken van een keuze, tot ze bijna op de rand van een geestelijke instorting staat. Regisseur Huang vertelt deze geschie denis boeiend, met veel inlevingsver mogen en gevoel voor detail. Zijn res pect voor deze mensen met hun heilige tradities is zichtbaar en voelbaar. De uithuwelijking deugt dan wel niet, maar was deze mensen dierbaar. Het afscheid van Xiangxian en Wei wei grijpt alle be trokkenen dan ook heftig aan. De over gang naar de nieuwe tijd doet pijn, maar is noodzakelijk. De filmmiddelen die worden gebruikt, zijn naar westerse be grippen tamelijk traditioneel, maar raak gebruikt om een sfeer te creëren. Aanvang: 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP/Pas-65 f 5,-. Vrijdag 27 maart: Op vrijdag 27 maart vertoont het Film huis Artishock de Argentijns/Franse rolprent 'Sur' van regisseur Fernando Solas. 'Sur' is eigenlijk één lange tango vol met melancholie, liefde en passie, verdriet, alles ondergeschikt aan het rit me van verlangen. De banneling Flo- real mag dan terugkeren naar zijn va derland, zijn weemoedige gedachten zijn echter nog elders... Moet een land leren te leven met de vrij heid, het koppel Rosi en Floreal moet weer aanknopingspunten vinden met de warme geborgenheid van het gezin. 'Sur' is dan ook een liefdesgeschiedenis met een melancholosch en hartstochte lijk melange. 'Sur' is ook de naam van en utopisch pa pieren project voor een betere wereld. De liefde voor het socialisme als een clandestien verlangen, blijft in het hart branden van Floreal. Ook speelt hier het thema van de onbestorven weduwe: mag een vrouw haar man ontrouw zijn als onbekend is of hij ooit nog zal terug keren? 'La ultima Curda' ('het laatste lolletje') heeft hierop een humoristi sche kijk. Het laatste hoofdstuk van de film gaat over het verlangen naar de liefde en de liefde waar iedere dag op nieuw aan gewerkt moet worden. De tango is van oorsprong volksmu ziek, die door immigranten vanuit Gen- ke en Napels naar Argentinië werd overgebracht. Rond 1920 ontstond de weemoedige-romantische tango, een combinatie van flamenco en mediterra ne muziek. Regisseur Solanas geldt nog steeds als een van de belangrijkste cineasten van de laatste 25 jaar in Argentinië. Hij zet te de trend voor politieke cinema in de jaren '70. In '76 ontvluchtte hij Argen tinië en vond met zijn gezin onderdak in Frankrijk. Zijn film 'Tango's, 1'exil de gardel' werd in deze sfeer gemaakt. Met Sur won hij in Cannes de regie-prijs. Ondanks zijn terugkeer in zijn land, heeft hij het weer aan de stok met de nieuwe machthebbers. Een paar maan den geleden is er een aanslag op hem gepleegd door gemaskerde mannen waarbij er sterke vermoedens zijn, dat dit in opdracht is gebeurd van op hoog niveau functionerende regeringsmede werkers. Het wil nog niet echt vlotten met de democratie. Aanvan: 20.30 uur. Toegangf7,50; le- den/CJP/Pas-65 f 5,-. Op zaterdag 28 maart organiseert de NVSH-afdeling 't Gooi/Amersfoort weer een avond voor alleenstaanden in het NVSH-gebouw aan de Curac,ao- laan 49 in Amersfoort. Aanvang 21.00 uur. Iedere vrijdagavond is er vanaf 21.00 uur soos-avond voor iedereen. Informatie (vrijdag na 20.00 uur): tel. 033-622226/622217. Donderdag 26 maart, 20.15 uur: Iets met een kist Nieuw cabaretprogramma van Bavo Galama. Kaarten f 17,50 Pas65/CJP f 15,-. Kindervoorstelling Woensdag 18 maart, 14.00 uur: Ezels feest Toneelvoorstelling voor jeugd vanaf 5 jaar, gespeeld door theater Kdijk. Kaarten f6,-.

Soester Courant | 1992 | | pagina 20