1 ACTUEEL t PR-beleid scliocmnkcr Eemland-noord maakt zich op voor nieuwe fase politie-reorganisatie RvS: 'Onzorgvuldig bestuur Soest' Kiosk wordt toch herbouwd Soest niet bang voor rechter Gilde heeft volgens B. W. 'verworven rechten' op alcoholverstrekking Soest moet nog wennen aan 'champignons' WOENSDAG 25 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 V erkrachtingszaak Soest morgen in 'Opsporing verzocht' Inbraak verijdeld met beslag op gestolen auto? Inbraak via dak in de Open Hof SCHOEMAKER technische dienst Politiek reageert vooralsnog afwachtend Gemeentebelangen: College heeft bewoners gedupeerd' Fracties fluiten college terug Schuldeiser trapt voordeurruit in Man stelt gemeente aansprakelijk voor schade Politie rukt uit na vals alarm Na kritiek Stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid Valse sleutel bij autokraak gebroken Gereedschap weg uit huis Theresiastraat Lentekriebels?i Pure Cottori', in wit en pastel-roze.\ Natuurlijk laanstraat 67; baarn 02154-15588 Het televisieprogramma "Opspo ring verzocht" (AVRO) zal in de uit zending van morgenavond - donder dag 26 maart - naar verluidt aan dacht besteden aan de Soester ver krachtingszaak, waaraan vorige week aandacht in de krant werd be steed. Op 7 maart werd een 29-jarige vrouw uit Soest onder bedreiging van een mes verkracht door een on bekende man, die door de niet-afge- sloten achterdeur haar woning was binnengedrongen. In de Soester Courant van vorige week was een compositietekening van de dader te zien, die door de Soester politie was verspreid. De uitzending van "Opsporing ver zocht" begint om 20.25 uur, na het Journaal op Nederland I. De kiosk bij de Lange Duinen in Soest-Zuid wordt toch herbouwd. Hoewel formeel nog geen besluit is genomen, blijkt een grote meer derheid in de raad dat te willen. Het college wordt daarmee terug gefloten door de fracties. De fracties van de WD, Gemeentebe langen Groen Soest en de PvdA had den al in een brief aangedrongen op herbouw van de kiosk die vorig jaar af brandde. Tijdens de raadsvergadering bleek donderdagavond ineens dat het CDA en D66 ook voorstander waren, terwijl Progressief Soest dat al eerder had aangekondigd. (Vervolg van pagina 1.) kenning dat de gemeente in een "per manente communicatie-dialoog" moet zijn met burgers en groepen; infor matie-instrument over het beleid en verantwoording afleggen aan de bur gers; het handhaven of versterken van hert vertrouwen van de burgers in de organisatie; het intern informeren van de ambtenaren en het nemen van maat regelen tot verbetering van de organisa tiecultuur, de werksfeer en de motiva tie. In de raadscommissie ABZ wordt voortaan regelmatig getoetst of men globaal al een beetje voldoet aan deze doelstellingen. De burgemeester gaat optreden als bewaker van het PR-be leid. Imago De notitie besluit met enkele opmer kingen over het begrip "imago", dat volgens het College alles te maken heeft met "uitstraling en identiteit". Daarbij is het omgaan met de media een van de belangrijkste pijlers - persbijeenkom sten, Op 't Hoogt, de Kabelkrant, Ra dio Soest-programma's zijn uiterst waardevolle middelen om het imago te verbeteren - en is ook de bevordering van het "wij-gevoel" essentieel. Er gebeurt al veel in de PR-sfeer, stellen B. W. tenslotte vast: de campagnes voor de onkruidkrabber, de Kwekerij, de viering van Monumentendag, de KCA-campagne, de Nieuwjaarsrecep tie, etc. etc., maar belangrijk is ook dat bestuurders regelmatig belangstelling tonen voor bijzondere gebeurtenissen in Soest, door aanwezig te zijn bij ver schillende manifestaties en uitvoerin gen. De "toeters en bellen" in dienst van de publieksrelaties zijn verder de huis- sstijl, het drukwerk, het komende pla tenboek over Soest, maar ook de lunch concerten in de raadzaal, de lezingen (over het Landelijk Gebied) en de ex posities in de vitrines van het gemeente huis, en ten slotte de geplande activitei- tenmarkt op 29 augustus, een nieuw ini tiatief: "Wat gebeurt voor wie, waar en wanneer?" Het college is steeds tegen geweest, om dat een nieuwe kiosk opnieuw vandalis me zou aantrekken en in het bos en de duinen veel zwerfafval zou worden ach tergelaten. Gezien het standpunt van de raads- meerderheid zal de kiosk in april in de commissie milieu worden besproken. Daarna kan de herbouw in de raadsver gadering van 19 april worden bekrach tigd. "Waarom moeten we wachten tot april als de hele raad voor herbouw is?", rea geerde Cees Verheus van het CDA. "Laten we het college een mandaat ge ven om de kiosk zo snel mogelijk te her bouwen", haakte Harrie Witte van Ge meentebelangen in. "Nee", zongen burgemeester Hans de Widt en wethouder Mieke Swinkels in koor, "dat kan niet." Nog een maandje dus. De politie heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag vermoedelijk een inbraak verijdeld bij een elektroni- ca-firma aan de Industriewég. Tij dens de surveillance werd daar een verdachte bestelbus aangetroffen, die naar later bleek eigendom was van een lease-bedrijf uit Gouda. Uit onderzoek bleek dat er in de wagen een ladder lag en dat de radio en het kontaktslot waren weggehaald. Op de vloer van de bestuurdersplaats trof de politie geel zand aan en onder de wagen was het wegdek nat, zodat de politie kon vaststellen dat de wa gen er nog maar net moest zijn neer gezet. Verder werden voetsporen aangetroffen. Enige tijd later zag de politie drie mannen in een witte Honda over de Industrieweg rijden. De bestuurder bleek afkomstig te zijn uit Amster dam en dat was opmerkelijk, omdat ook de bestelwagen in Amsterdam was gestolen, zoals uit tussentijds onderzoek was komen vast te staan. De politie moest de heren echter la ten gaan, maar volgde het drietal tot aan de gemeentegrens van de hoofd stad. De bestelwagen werd in beslag geno men en overgebracht naar het bu reau. Tot dusver heeft nog niemand zich als bestuurder gemeld... Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien het kerkcentrum de Open Hof aan de Veenbesstraat binnen te dringen. Hij forceerde daartoe een lichtkoepel op het dak van het gebouw en ging ervandoor met een kleurentele visie, een elektrisch broodmes, een ra diocassetterecorder, 40 gulden aan kleingeld en een hoeveelheid snoep goed ter waarde van 50 gulden. De 47-jarige beheerder deed aangifte bij de politie. Eigen vakmensen Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Sinds vorige week prijken voorde ingang van het gemeen tehuis de nieuwsoortige fietsenstallingen, die door een vin dingrijke ambtenaar al zijn betiteld als "ges ty leerde champig nons Op zichzelf bieden ze een aardige aanblik, zo strak in het gelid voor het front van het raadhuis. De bedoeling van de paddestoelen is dat de bezoekers hun fiets zodanig kunnen stallen dat het zadel droog blijft. In ons land is het natte ietszadel nu eenmaal een van de klimatologi sche beproevingen waaraan de bevolking sinds mensenheu genis is blootgesteld. Hetzadelkomt, bij de juiste bevestiging, Afwachtend, en kennelijk nog niet helemaal overtuigd van de zegeningen van de nieuwe politie-organisatie in het district Eemland-noord. Zo rea geerden de vier commissies Algemene Bestuurszaken vorige week tij dens een bijeenkomst in het Soester politiebureau op de uiteenzetting van commissaris E. W. Schutzmann ("beoogd districtschef') over de vol gende fase van het reorganisatieproces. De belangrijkste vraag die de politieke gemoederen in de Eemland-noord-ge- meenten Soest, Baarn, Bunschoten en Eemnes kwelt, is die naar de verdeling van de beschikbare mankracht en naar de mate waarin eventuele "eigen" fi nanciële bijdragen aan het nieuwe korps - afgezien van de rijksuitkering - in de behoefte aan méér mensen zou kunnen voorzien, met name voor de ei gen gemeente. Zo simpel is dat allemaal niet, legden Schutzmann en beoogd regiochef P. Vogelezang hun gehoor uit. Dat rea geerde enigszins ongerust op de getal len waarin de sterkte van het nieuwe korps is uitgedrukt. De totale sterkte omvat nu 114,3 formatieplaatsen, plus nog eens 15 man aan extra-contingen ten (14 voor de bewaking van paleis Soestdijk en één man voor de vreemde- lingenzorg t.b.v. de Amerikaanse mili tairen in Soesterberg). Als de reorgani satie haar beslag heeft gekregen zijn er van die ruim 129 - naast de 37,5 man die een aantal nieuwe ondersteunende diensten gaan bemannen - voor de al gemene politiezorg in de vier gemeen ten 111,4 beschikbaar, waarvan 91,9 in de algemene politeedienst en 20,5 in de EXO (afdeling executieve ondersteu ning, die zich bezig gaat houden met verkeer, bijzondere wetten, milieu, vreemdelingendienst en nog een aantal specialismen). Teams en groepen Het nieuwe korps wordt onderverdeeld in twee teams van elk ca. 40 man. Team I omvat de gemeente Soest, team II de gemeenten Baarn, Bunschoten en Eemnes. Elk team wordt op zijn beurt onderverdeeld in twee groepen van elk ca. 20 man. Daarnaast zijn (door de ex tra-contingenten) vooralsnog 10,65 functieplaatsen beschikbaar als "vlie gende brigade" voor de aanpak van bij zondere projecten. Het bureau in Soest wordt tegelijk dis trictsbureau én operationeel centrum van Team 1. Het nieuwe politiebureau in Baarn is aangewezen voor de opvang - althans 's nachts - van arrestanten. Overdag kunnen ook de cellen van de andere bureaus daarvoor worden ge bruikt. De gezamenlijke vergadering werd ge opend door burgemeester P. Miedema van Baarn, die namens het district zit- ting neemt in het presidium van de re gio-Utrecht. Met beelden uit een over- head-projector schetste commissaris Schutzmann een beeld van de stand van zaken en de komende ontwikkelingen. De verdeling is nu rond, althans op pa pier. Voor de reorganisatie definitief haar beslag krijgt - in april volgend jaar - moet er echter nog heel wat werk wor den verzet. Onrust In de komende maanden zullen de (ou de en nieuwe) functies moeten worden ingevuld. De verwachting is overigens dat het leeuwedeel van de politieman nen en -vrouwen die nu de korpsen be volken - zo'n 60 procent - zullen blijven zitten waar zij zitten. De anderen ko men in een nieuwe functie terecht. Waarnemend regiochef Vogelezang gaf in dat verband toe dat er sprake is van een zekere onrust in de korpsen, waardoor de politiezorg momenteel ook niet optimaal kan zijn, maar hij vond dat niet onbegrijpelijk. De "winst" van de hele operatie bleek overigens nog lang niet duidelijk, en dat verklaarde ook de terughoudendheid waarmee de politiek op het nieuwe "plaatje" reageerde. Volgens Vogele zang is de winst straks terug te vinden in een efficiënter werkende organisatie - voor de hele regio (provincie) schatte hij een "toename" van 5 procent, gere kend in mensjaren - maar dat zal pas over enige jaren duidelijk worden. De politie moest in het weekeinde tus senbeide komen bij een conflict aan het Saenredamplantsoen. Daar bleek een 43-jarige Soester de ruit van de voor deur van een 28-jarige bewoner te heb ben ingetrapt. Die was hem nog een geldbedrag schuldig en toen hij dat kwam opeisen werd de deur niet snel genoeg naar zijn zin geopend. De poli tie suste de gemoederen nadat de schul denaar had beloofd het geld te betalen. De schuldeiser zegde toe de reparatie van de ruit te vergoeden. De bouwvergunning voor De Lindenhof is door de Raad van State ver nietigd, omdat het gemeentebestuur van Soest onzorgvuldig heeft gehan deld. Die argumentatie heeft de afdeling rechtspraak van de RvS vorige week bekendgemaakt. De gemeente had het 'maatschappelijk belang' niet mogen laten prevaleren, zo stelt de RvS. En dat heeft Soest wel ge daan door het negatieve advies van de welstandscommissie en de stroom bezwaren van omwonenden naast zich neer te leggen. Het gemeentebestuur van Soest heeft geprobeerd zich te redden met de op merking dat het plan past in de toekom stige ontwikkeling van de Van Weede straat en het Nassauplantsoen. De Lin denhof is gevestigd op de hoek van bei de straten. Maar de RvS was niet gevoe lig voor dat argument. Immers, Soest had de bouwvergunning vorig jaar al af gegeven, terwijl de structuurvisie voor Soest pas in januari aan de orde is ge weest in de gemeenteraad. Bij de afgifte van de vergunning was de uitkomst daarvan nog niet bekend, aldus de RvS. In 1990 weigerde de gemeenteraad, kort voor de verkiezingen, een vergun ning af te geven voor een geïntegreerd plan voor De Lindenhof en een vesti ging van Albert Heijn. Projectontwikkeling Vastahl kwam daarna met een nieuw plan, waarin al leen de nieuwbouw van het gezinsver vangend tehuis ter sprake kwam. Ver dere invulling van het plan zou dan aan de orde komen, zodra de structuurvisie de mogelijkheid zou bieden tot de bouw van een winkel of een andere voorzie ning. Dat is overigens nodig om het plan voor Vastahl financieel aantrekkelijk te houden. De gemeenteraad verleende een bouwvergunning, maar de RvS stak daar een stokje voor. De argumentatie kwam vorige week. Kritiek Die was voor Gemeentebelangen Groen Soest, een grote tegenstander van het afgekeurde plan, aanleiding Nieuwbouw van het gezinsvervan gend tehuis De Lindenhof op de hoek van de Van Weedestraat en het Nassau plantsoen is opnieuw op de lange baan geschoven. Foto: Johan van Beek. forse kritiek te uiten op het college. "U heeft nooit kunnen aangeven waarom het plan aan de welstandseisen voldeed. De bewoners van De Lindenhof zijn ge dupeerd. U heeft een plan ingediend, waarvan u van tevoren wist dat het zou worden afgewezen. U heeft niet de zorgvuldigheid in acht genomen", schreeuwde fractieleider Harrie Witte van de daken. Leidje Tomassen van Progressief Soest merkte daarop op dat niet alleen het college, maar een meerderheid van de raad de vergunning had afgegeven. Wethouder Jan Visser verklaarde, naar aanleiding van vragen van Gemeente belangen, dat Vastahl met het college wil praten over een nieuw plan. Witte: "Wij willen niet nog een plan, dat mis schien nog negatiever is dan dit plan." Het college van burgemeester en wethouders is niet bang voor een rechtsgeding dat is aangespannen door een inwoner van Soest. Hij stelt de gemeente aansprakelijk voor een schadepost van negentig duizend gulden, die hij vorig jaar opliep bij de ontruiming van zijn woning. Die ontruiming vond plaats in opdracht van de verhuurder van de woning aan de Burgemeester Grothestraat. De ge meente is van tevoren op de hoogte ge steld van de ontruiming. De huurder werd daarop door de gemeente aange schreven, zoals dat in dergelijke situa ties altijd geschiedt. De gemeente gaf in de brief te kennen dat de op straat ge plaatste huisraad zou worden afge voerd, tenzij de huurder per brief zou laten weten dat hij geen afstand van de spullen wilde doen. In dat geval zouden de eigendommen van de man voor zijn rekening worden opgeslagen. Volgens de gemeente heeft de man niet gereageerd en is de huisraad door de gemeente in een kraakperswagen afge voerd naar de Lage Weide. De man zegt daardoor negentig mille schade te heb ben geleden. Hij heeft de gemeente aansprakelijk gesteld en de zaak aan hangig gemaakt bij de rechter. B en w zijn niet bang voor de rechter en zijn niet van plan een schikking voor te stellen. B en w menen dat ze zorgvuldig hebben gehandeld en krijgen daarin ge lijk van hun WA-verzekeraar. Als de rechter de gemeente toch in het ongelijk zou stellen, krijgt Soest de kosten ver goed via de verzekering. Dat is niet het geval als Soest tot een schikking zou overgaan. En als de gemeente ongelijk krijgt, ont staat volgens b en w duidelijkheid over het beleid dat ze in dit soort gevallen voeren. Na de eventuele negatieve uit spraak van de rechter zou de gemeente haar beleid dan kunnen aanpassen. Een misselijke grap. Zo betitelt een woordvoerder het valse alarm, waar voor de politie in het weekeinde uitruk te naar de A.P. Hilhorstweg. Daar zou een aanrijding hebben plaatsgevonden op het kruispunt met de Hooiweg. Ter plaatse werd niets aangetroffen en het opgegeven adres bleek niet te bestaan, evenals de "melder" die de politie had gebeld. Een bewoner van de Nieuweweg meld de de politie in het weekeinde dat een onbekende dader een poging had ge daan om zijn auto te stelen. Dat was hem niet gelukt, omdat de (valse) sleu tel in het kontaktslot was afgebroken. "Een verhaal apart". Zo omschrijft het College van B. W. de positie die het Groot Gaesbeeker Gilde in Soest inneemt voor wat betreft de verstrek king van alcohol. Volgens het College krijgt het Gilde al jaren een ontheffing van het verbod op de openbare ver koop van alcoholhoudende dranken en kan het zich terecht beroepen op "verworven rechten". Dat staat te lezen in een ambtelijke noti tie, door het College overgenomen, waarin met name wordt ingegaan op de kritiek die de Stuurgroep Alcoholmati gingsbeleid - door het gemeentebestuur Een onbekende dader heeft in de afge lopen veertien dagen kans gezien een boormachine, een schaafmachine en een schuurmachine weg te halen uit de hal van een woning aan de Sint There siastraat. De bewoonster, een 42-jarige Soesterse deed aangifte bij de politie. Ze was in die tijd weggeweest, maar de deur had open gestaan om de hond in en uit te kunnen laten gaan. Een fami lielid had inmiddels wat klusjes in huis gedaan en het gereedschap daar achter gelaten. Pas toen hij het weer kwam op halen bleek dat het gestolen was. Foto: Herman van Dam. precies onder de kap van de paddestoel. Het is overigens wel zo dat er tussen het zadel en het frame van de fiets minstens zo 'n tien centimeter ruimte moet zijn, anders lukt het niet om de fiets erin te hangen. Of dat er de oorzaak van is dat - zoals de foto laat zien - nog heel wat fietsende bezoekers van het raadhuis hun rijwiel er maar gewoon tegenaan zetten, is niet duidelijk. In elk geval moeten ze kennelijk nog wel even wennen aan de "champig nons"... zelf ingesteld - op de voorgenomen wij ziging van de Drank- en Horecaveror- dening heeft laten horen. De stuurgroep spreekt in dat verband eerst haar zorg uit over de mogelijkheid dat de regels omzeild kunnen worden als er bijvoorbeeld tijdens schoolfees ten en bij welzijns-activiteiten gratis drank zou worden verstrekt. Volgens het College klopt dat ook, want de wet heeft alleen betrekking op zowel het be drijfsmatig als het "om niet" verstrek ken van alcohol. Maar er zijn volgens B. W. wel andere maatregelen denk baar, zoals het opleggen van een alco holverbod als schoolbestuur (de ge meenteraad is van openbare scholen het officiële bestuur) en bij welzijnsin- stellingen kan dat via de subsidierege ling. Met bijzondere scholen zouden speciale afspraken kunnen worden ge maakt. De stuurgroep vindt het maar niks dat het verstrekken van alcohol op Konin ginnedag en Hemelvaartsdag wel aan banden wordt gelegd, maar dat dat niet geldt voor het carnaval en voor de Gil- defeesten. Ze vraagt dan ook om een eensluidende regel voor alle Soester in stellingen. Het College is het daar niet mee eens, want de burgemeester verleent alleen ontheffing bij "bijzondere gelegenhe den van tijdelijke aard" en zijn (zeer te rughoudende) beleid is erop gericht dat dat inderdaad alleen in uitzonderlijke gevallen mag. Bij feestelijkheden op of aan de openbare weg mag op Koningin nedag en Hemelvaartsdag dan ook niet geschonken worden. Afspraken Carnaval wordt volgens het College uit sluitend gevierd in horeca-gelegenhe- den, waarvoor geen aparte ontheffing vereist is, en de Gildefeesten zijn een verhaal apart, zoals in de aanhef van dit artikel beschreven. Volgens B. W. zijn er overigens afspraken gemaakt met het Gildebestuur, bijvoorbeeld over de verstrekking van alcoholvrij bier, en ziet ook het Gildebestuur de noodzaak van de beperking van het al coholgebruik in en zorgt het voor een ruim aanbod van alcoholvrije dranken. Van het verbod op de verstrekking van zwak-alcoholische dranken zou voor maximaal acht dagen per jaar vrijstel ling kunnen worden verleend, maar het College vindt dat niet gewenst als men de verstrekking van alcoholica juist wil terugdringen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3