'De Weegbree' Project van 28,1 miljoen klaar scliociimkcr Kwart miljoen tekort GOS-project zin van iACTUEEL feest-en partycentrum Scholen krijgen bekers en kringlooppapier van Soest Bloemen bij plaquette inspecteur Schreuder Gemeente acht vijf cent op oud-papier voldoende IYN Eemland kan bestrijding van prunus niet garanderen Gratis t-shirt moet scholieren bewust maken van alcohol-gevaren FOTO SWAGER Bij 2-pak Fujicolor f 13,- korting op 2 toegangskaarten voor de Efteling. PAGINA 2 WOENSDAG 29 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 dief valt net kleren Feest op zaterdag 13 juni in wijk het Smitsveen Kees Verheus en Wini Schimmel in de Tweede Kamer SCHOEMAKER technische dienst Uw gasten zijn onze gasten Wel extra subsidie voor huur container College verwerpt initiatief-voorstel Otto Prins maakte winnend ontwerp Restaurant van den Brink Geen ruimte voor skelterbaan op Soester bodem Wie vergelijkt leest de Soester Courant Gemeente springt bij voor ouderenwoningen Koperwiek Expositie keramiek in vitrine raadhuis ■40 onder wie ook beel- thouder Jan Visser uit eigen waarneming len. Joodse lettertekens n alom aanwezig en de ders herkennen allerlei ellingen, maar deson- kia bepaald geen "iUu- jmaakt, zoals Boertien Jij wekte zijn gehoor op e titels te letten, hoewel interpretaties eenvou- lequate vertaling voor- 'ie zich daarover nader eren kon dinsdagavond bijeen lezing overach- jetekenis van de joodse Is o.m. in het werk van en komt, die werd ge- heer Rosenberg, secre- rtugees-Israëlitische ge- terdam. Ier nadere toelichting is n David Rakia al zeker iet bekijken waard. Op- la's kleurgebruik: in de 25 schilderijen over- terend blauw; daarnaast de kleur van oker sterk e spierwitte wanden van - wat een schitterende heeft de gemeente i! - komen de schilderij- og eens extra sprekend 3rd zondagmiddag om- e optredens van het kla- n de Regionale Muziek- labets, Hanneke Delis, en Dion van den Berg) riluidende wijze enkele lozart ("Die Zauberflö- ieten horen. Mede daar- het geheel uit tot een Itureel evenement, zoals te weinig beleeft, is de komende dagen m zondag) te zien tussen )0 uur. Eventueel zijn buiten deze tijden wel- ifgaande afspraak (dhr. 15237, buiten kantooru- ikia zal in de meeste ge- wezig zijn om de bezoe- r zijn werk te vertellen. 'oordig niet eens meer je n te drogen hangen. Een de Hobbemalaan kwam >t die trieste ontdekking, /erd van de drooglijn ge- egenomen. Of de kleren 3, is niet bekend. Foto: Goos van der Wilt Het groot-onderhoudsproject in de wijk Smitsveen en het verbete ren van de woonomgeving zijn bij na afgerond. De werkzaamheden kosten in totaal 28,1 miljoen gul den. Het rijk heeft 2,2 miljoen bij gedragen, terwij! de bewoners in totaal vijf miljoen gulden zullen neertellen. De overige kosten zijn voor rekening van Woningbouw vereniging Soest (WS). In de afge lopen vier jaar zijn 913 woningen gerenoveerd. WS noemt het resultaat van de ingrij pende renovatie geslaagd. De populari teit van de wijk zou bij bewoners en wo ningzoekenden sterk zijn toegenomen door de uitgevoerde werkzaamheden en andere maatregelen. WS baseert zich daarbij op cijfers van de afgelopen ja ren. Het is nog niet zo dat veel Soester wo ningzoekenden het Smitsveen als voor keur opgegeven, maar de laatste jaren zijn minder toegewezen woningen in de wijk geweigerd en onder de huidige be woners zoeken minder mensen naar an dere huisvesting. In haar euforie rond de afronding van het project stelt WS zelfs dat het Smitsveen een aantrekke lijke buurt is geworden. Onveiligheid In schril contrast daarmee staat het rap port dat de huurdersbelangenvereni ging het Soesterveen in december vorig jaar presenteerde. Daarin staat onom stotelijk geschreven dat de wijk verpau pert. Dat probleem mag dan door het groot onderhoud voor een belangrijk deel, zo niet volledig, zijn opgelost, de sociale onveiligheid en burenruzies zijn twee door de huurdersvereniging aan gekaarte problemen die nog steeds spe len. Daartegenover staat weer dat het werk van de huismeesters en de conciërges in de wijk als positief wordt ervaren door de bewoners. Volgens WS zijn ze zelfs bereid bij te dragen in de kosten van die Kees Verheus en Wim Schim mel hebben gisteren de ge meente Soest vertegenwoor digd in Den Haag tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de Staten-Generaal. Bij de opening van het nieuwe on derkomen van de volksvertegen woordiging waren van alle gemeen ten twee inwoners en hun partners uitgenodigd. Burgemeester Hans de Widt kreeg die invitatie via de com missaris van de koningin van de pro vincie Utrecht. De Widt koos voor Verheus, de nestor van de gemeen teraad en fractieleider van het CDA, en Schimmel. Hij was tot vorig jaar ouderman van het Groot Gaesbee- ker Gilde. Beiden namen gisteren namens Soest plaats in de Tweede Kamer. Ie oorkonde. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* personele voorziening. WS wil verder de dialoog met de bewoners van de wijk verbeteren. Dat moet worden gereali seerd via de huurdersbelangenvereni ging. WS wil op die manier problemen zo snel mogelijk kunnen signaleren en oplossen. "Vóór alles dient te worden voorkomen dat de wijk weer verpau pert", aldus WS. In overleg met de huurdersbelangenvereniging wordt ook de woonomgeving aangepakt. De kosten voor dat project bedragen al 3,5 mijoen gulden. Om de samenstelling van de bevolking zo gevarieerd mogelijk te krijgen, heeft WS in een aantal laagbouwflats liften aangebracht. Daardoor zijn de wonin gen ook interessant geworden voor ou dere Soesters. Om het vandalisme in de flatgebouwen tegen te gaan, zijn de deuren van de on- derbouwgangen van een slot voorzien. Verder zijn de stortkokers afgesloten. In plaats daarvan kunnen de bewoners gebruik maken van verzamel-vuilcon- tainers. Het groot onderhoud bestond uit een groot aantal werkzaamheden. Zo wer den onder meer 22.000 vierkante meter dakbedeking en isolatie aangelegd, als mede 13.000 vierkante meter gevelbe dekking. Verder werd het betonwerk hersteld en kregen de woningen een ei- Het leefklimaat in de wijk Smitsveen is volgens de woningbouwvereniging Soest sterk verbeterd. Foto: Goos van der Wilt. gen centrale-verwarmingsinstallatie. Voor dat laatste dragen de bewoners 4,2 miljoen gulden bij. De huur van een vier-kamerwoning va rieert van 525 tot 570 gulden per maand. Voor een twee-kamerwoning betalen de huurders 354 tot 371 gul den. Overigens is de huurachterstand in de wijk de laatste twee jaar afgenomen. WS heeft dat bereikt door via een incas so-bureau op te treden. Daarvoor groeide de huurachterstand ziendero gen. Feest Op zaterdag 13 juni is het groot feest in de wijk het Smitsveen. Met veel festivi teiten wordt het groot onderhoudspro- ject dan officieel afgesloten. Met een braderie, een kunstmarkt, sport- en spelactiviteiten en een spectaculair avondprogramma zal de feestdag ge stalte krijgen. De activiteiten vinden plaats tussen 12.00 en 22.00 uur en worden gehouden op de Smitshof, de Smitsweg, de Weegbreestraat en de Va renstraat. Wij maken van uw bruiloft een onvergetelijk feest vakbekwaam - voordelig hapjes - koffietafel - buffetten Wij maken met alle plezier een vrijblijvende begroting Weegbreestraat 205-207 Soest tel. 02155-14282 De gemeente Soest zal tweedui zend drinkbekers aanschaffen voor dertien basisscholen in Soest. Daarmee is een bedrag gemoeid van 4.800 gulden. Ook trekt de ge meente 480 gulden uit voor kringlooppapier voor De Bron. Dat is mogelijk dank zij een potje voor het project milieuzorg op scholen. De gemeenteraad had daar tienduizend gulden voor beschikbaar gesteld. Alle basisscholen zijn verzocht een mi lieuproject aan te melden, waarvoor de gemeente subsidie zou kunnen geven. Dertien scholen hebben naar aanlei ding van een nieuwsbrief laten weten, dat ze graag duurzame drinkbekers wil len aanschaffen. De gémeente heeft be sloten die tweeduizend bekers te beta len. De christelijke basisschool De Bron kwam met het subsidieverzoek voor schriften van kringlooppapier. Daar moet nu nog jaarlijks 240 gulden meer voor worden betaald. Het college heeft besloten voor twee jaar subsidie te ver strekken en niet voor vijf jaar, zoals De Bron had aangevraagd. De eenvoudige reden is dat de bodem van het financiële potje anders te snel in zicht komt en er geen geld overblijft voor de overige ba sisscholen. Maar in de komende jaren kan de school opnieuw een beroep op de gemeente doen. Het college hoopt dat tegen die tijd alle scholen zijn over gegaan op kringloop-papier, zodat dat geen meerprijs meer heeft. In het potje voor milieuprojecten op scholen resteert een bedrag van 4.720 gulden. De overige scholen kunnen nog een beroep doen op een deel van dat geld, mits dat wordt besteed aan een milieuproject. Op maandag 4 mei zullen F.L. Schreuder en plaatsvervangend korpschef E.H.A. de Natris bloemen leggen bij de plaquette van inspecteur Schreu der. Het is dit jaar vijftig jaar geleden dat hij overleed in het concentratie kamp Hamburg-Nettengammen. Schreuder was van 1928 tot de Tweede Wereldoorlog hoofd van de Soester politie. In het begin van de bezetting was hij lid van de Ordedienst. De leden hadden zich voorgenomen de orde in het land na de oorlog te herstellen. De Duitsers kwamen echter in het bezit van een lijst met zeventig namen van mensen van de Ordedienst. Schreuder werd op 20 oktober 1941 gearresteerd en opgesloten in kamp Amersfoort. Onder de arrestanten bevond zich ook Menko. Naar beide Soesters is een straatnaam vernoemd. Hoewel Schreuder tijdens het proces in Amersfoort werd vrijgesproken, werd hij in september '42 naar een concentratiekamp bij Hamburg vervoerd. Daar overleed hij op 4 november 1942. Zijn zoon, die onder meer commissaris van de Hengelose politie is geweest, heeft de politie van Soest verzocht bloemen te leggen bij de plaquette bij het politiebureau. De Natris zal als plaatsvervangend korpschef bij die plechtig heid aanwezig zijn. Ook een aantal politiemensen, dat met Schreuder heeft gewerkt, komt op 4 mei naar het politiebureau. Dat zijn de heren Pasman, Bergman, Kaspers, Schalkx, Scholtmeijer, Le Clerq en W. Hettema. De plechtigheid begint om 14.30 uur. Zo wordt opstaan met Moederdag een feest. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Burgemeester en wethouders zijn bereid drie cent meer subsidie te geven voor oud-papier aan instel lingen en verenigingen. Voor waarde is dat die organisaties kos ten maken voor de huur van pa piercontainers. Omdat de prijs van oud-papier door het grote aanbod vanuit het buitenland zo laag ligt, geeft de gemeente sinds vorig jaar subsidie. Zolang de prijs onder de acht cent per kilo is, verstrekt de ge meente maximaal vijf cent per kilo. Door die regeling verzamelen veel in stellingen en clubs oud-papier dat ze zelf inleveren. Op die manier voorkomt de gemeente dat alle oud-papier door particulieren wordt aangeboden en de afvalverwerkingskosten voor Soest stij gen. Uit cijfers blijkt dat de verenigin gen meer oud-papier inzamelen sinds de subsidieregeling van de gemeente van kracht werd. De fractie van Gemeentebelangen Groen Soest heeft voorgesteld de garantieprijs te verhogen van acht naar tien cent. De maximale bijdrage van Soest zou dan van vijf naar acht cent moeten worden opgeschroefd. Ge meentebelangen wees daarbij op de ho gere gemeentelijke bijdragen in onder meer Baarn en Zeist. Op haar beurt wijst de gemeente op de lagere bijdragen van Amersfoort, Leus den en Eemnes. Omdat de verenigin gen en scholen steeds meer oud-papier inzamelen, is de huidige regeling vol gens het college voldoende. Burge meester en wethouders zijn wel bereid tijdelijk drie cent extra per kilo te geven aan verenigingen die huur moeten beta len voor papiercontainers. Pas als lan delijke of regionale ontwikkelingen daartoe aanleiding geven, is het college ook bereid de subsidieregeling aan te passen. IVN Eemland kan niet de verantwoor delijkheid dragen voor een voortdu rende bestrijding van de prunus of de vogelkers. Daarom zal de gemeente de instelling geen geld geven om de pru nusbestrijding uit te voeren. Daarmee verwerpt het college het ini tiatief-voorstel van Gemeentebelangen Groen Soest. Die fractie had in maart voorgesteld de beschikbare vijftig mille voor de prunusbestrijding aan IVN Eemland te geven. De instelling zou dan zorgdragen voor de uitvoering. Het gemeentebestuur heeft overleg ge voerd met vertegenwoordigers van IVN Eemland en is tot de conclusie ge komen dat de organisatie niet kan ga randeren dat de milieuvriendelijke be strijding van de prunus (en andere on gewenste begroeiing) goed en continu wordt uitgevoerd. De bestrijding vergt, aldus de gemeente, volharding en door zettingsvermogen. "Hoewel IVN Eem land bereid is tot medewerking, kan ze de verantwoordelijkheid niet dragen." Het college is wel van plan te gaan sa menwerken met IVN Eemland, zowel wat betreft de prunusbestrijding als op andere terreinen. Burgemeester en wethouders willen het heft zelf in han den houden en het geld zelf besteden. Voor 1992 en 1993 is 15.000 gulden per jaar nodig, voor 1994 en 1995 elk jaar 10.000 gulden. De lasten worden gedekt uit de post onvoorzien, aldus het voorstel aan de gemeenteraad die op 21 mei bijeenkomt. Het voorstel komt ook ter sprake in de commissie milieu op donderdag 7 mei. Alle middelbare scholieren van Soest krijgen van de gemeente een gratis t-shirt, met daarop een tekening die hen bewust moet maken van de geva ren van alcohol. Dat is althans het doel van deze actie, die maandagmorgen van start ging in het Griftland College. Burgemeester Hans de Widt overha- nigde daar het eerste t-shirt aan Otto Prins, Griftland-Ieerling en maker van het winnende ontwerp, met de tekst: "Hou het leuk, ook in Soest, natuur lijk". Dat gebeurde ten overstaan van de Ma vo 4-klassen van het Griftland plus ver tegenwoordigers van de andere Soester scholen voor voortgezet onderwijs: de Alfrink-mavo en de Mavo-Soest, in ge zelschap van een afvaardiging van de stuurgroep Alcoholmatigingsbeleid van de gemeente. Allen werden verwel komd door rector drs. J.J. Mulder. Burgemeester De Widt vond maandag morgen-negen uur wel een gepast tijd stip voor het begin van de actie - "We nemen alles nog nuchter op" - en on derstreepte het grote belang van alco holmatiging, juist ook voor jongeren. Het gemeentebestuur geeft zelf het goe de voorbeeld door geen alcohol meer te verstrekken tijdens recepties e.d. en hoopt op navolging in de brede samen leving van Soest. "Helemaal geen alcohol hóeft niet," al dus De Widt. "Het moet niet doorslaan naar de andere kant, maar het gaat er vooral om dat de jeugd zich bewust is van de gevaren die aan het gebruik van alcohol kleven." Hij wees op de "span nende tijden" die voor scholieren weer aanbreken - de overgang, examens - en de feestjes die na afloop daarvan onge twijfeld op grote schaal gevierd zullen worden. "Een pilsje mag daar natuur lijk best bijhoren, maar drink dan be wust," aldus De Widt in zijn advies aan de scholieren. Met enig feestelijk vertoon overhandig de hij Otto Prins - die destijds het win nende ontwerp voor een anti-alcohol poster maakte - het eerste t-shirt, ge volgd door een cadeaubon. De andere leerlingen mochten vervolgens even eens een t-shirt in ontvangst nemen. Lacherig Stuurgroepvoorzitter Ans Greefhorst sloot zich bij het motto van de actie aan en onderstreepte nog eens dat er wel vaak lacherig wordt gedaan over het al coholmatigingsbeleid, "maar het la chen vergaat je als je nadenkt over de soms verschrikkelijke consequenties van alcoholmisbruik." Ze wekte de leerlingen op het t-shirt niet in de prul lenbak te laten belanden. Omdat rector Mulder ook nog jarig was, kreeg hij van haar een bos bloemen, hetgeen door de leerlingen werd vergezeld van een een stemmig "Lang zal hij leven". De bedoeling van de actie is het thema alcoholmatiging extra onder de aan dacht van de jeugd te brengen. Uit lan delijk onderzoek blijkt dat het drankge bruik onder jongeren flinke vormen Otto Prins mag van de burgemeester het eerste t-shirt aantrekken. aanneemt en in Soest is dat niet anders, aldus de stuurgroep. Met de actie wordt de aandacht op het alcoholgebruik van scholieren gevestigd in een poging hen te doen inzien dat alcohol ook plezierig kan zijn als er matiger mee wordt omge gaan. t Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Wegens renovatie- werkzaamheden zijn wij van 2 t/m 5 mei GESLOTEN. Vanaf 6 mei bent u weer van harte welkom In Soest is geen vier hectare grond be schikbaar voor een skelterbaan. P.G. Hoks had daarom gevraagd. Het colle ge heeft hem moeten teleurstellen, Hoks wilde een skelterbaan in Soest realiseren. Ook bijbehorende voorzie ningen maakten deel uit van het con cept-plan. Hij heeft daarvoor vier hec tare nodig. Burgemeester en wethou ders hebben laten weten dat er in Soest geen ruimte voor is. De gemeente moet financieel bij springen in het project van Groepswonen Ouderen Soest (GOS). Dat is nodig, omdat in de exploitatie een tekort van 250.000 gulden is ontstaan. Om dat gat te dichten, is het tevens noodzakelijk het GOS-project integraal in de exploitatie van Koperwiek (in Klein Engendaal) op te nemen. Het college stelt dat voor aan de ge meenteraad. In de commissie welzijn en volkshuisvesting zal op woensdag 6 mei over de problematiek worden gepraat. Het GOS-project bestaat uit 24 wonin gen. Woningbouwvereniging Soest heeft kortgeleden het eerste voorlopige ontwerp ingediend, dat een positief ad vies van de welstandscommissie heeft gekregen. De maximale huur van de huizen voor ouderen is 690 gulden per maand. Daardoor is de exploitatie niet sluitend en ontstaat een tekort van een kwart miljoen gulden, ongeveer tien duizend gulden per woning. Zowel het college als WS vindt dat het project doorgang moet vinden. Ook de gemeenteraad heeft al eerder op het be lang van het GOS-project gewezen. Om de financiële plooien glad te strij ken, zal het GOS-project in een groter integraal project in Klein Engendaal worden opgenomen. Dat project (Ko perwiek) bestaat uit de 24 GOS-wonin- gen, negen sociale koopwoningen, zes koopwoningen in de vrije sector tot ma ximaal 175.000 gulden en twintig vrij staande en halfvrijstaande woningen in de vrije sector. Het college is daarnaast bereid een financiële bijdrage te leveren aan de lift die bij de woningen wordt geïnstalleerd. Dit in het kader van de ouderenhuisvesting. Tot en met de maand mei wordt in de vitrine tegenover de bodekamer van het gemeentehuis keramiek van de Amers- foortse kunstenares Jan Bisschop geëx poseerd. Zij volgt haar plaatsgenote Barbara Blasing op in deze wisselexpo sitie, waarbij de ene kunstenaar steeds de andere introduceert. Jan Bisschop-Bard is geboren in Los Angeles en volgde daar onder andere een opleiding keramiek en edelsmeden. In 1973 kwam ze naar Amersfoort en specialiseerde zich daar aan de Akade- mie voor Beeldende Vorming in kera miek en plastische vormen. Zij is lid van de kunstenaarsvereniging De Ploeg. Zij woont en werkt in een gerestaureerde bakkerij in de Amersfoortse binnen stad. Die winkel is vijfjaar geleden uit gebreid, zodat ook andere keramisten bi} haar zelfstandig of onder begelei ding kunnen werken. gFUjmLM Bij elk 2-pak Fujicolor krijgt u 13,- korting op de entree van de 40-jarige Efteling. U betaalt nu slechts 37,- i.p.v. 50,- voor 2 toegangskaarten. En dat is... geen fabeltje. FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 -1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG DINSDAG T/M VRIJDAG KOOPAVOND VRIJDAG VAN ZATERDAG 13.00 - 18.00 UUR. 09.00 - 18.00 UUR. 19.00 - 21.00 UUR. 09.00 - 17.00 UUR.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3