srs iezone R.0UD Vernuur Bloemen voor zieken en bejaarden Oranjefeesten in Soesterberg 'Makkelijker als één het werk van twee doet' NTEN- DRGERS iSOESTERBERGl [Drie eenakters van 'Utile Dulci' op de planken in De Hoeksteen Stille tocht fusillering van 33 verzetsstrijders Dodenherdenking Soesterberg OESTDIJK IRDIENEN? 7'"*; PAGINA 6 WOENSDAG 29 APRIL 1992 uisdieren :S-13.15 uur 0-19.30 uur k. f61 DZ Soest 5215 Dp de woensdag een uurtje over? Soester Courant wij: vallers. lichtingen tel. 14152 an Weedestraat 227 ten in de jizenkrant. krant! SOESTER COURANT PAGINA 7 Oranje Comité Soester berg zorgt voor opfleurtje' Op donderdag 7 en vrijdag 8 mei Geen koffie-ochtend ANBO op 14 mei Franse avond in De Drie Eiken Grote rommelmarkt Carolusschool Auto-papieren en walkman uit wagen v <z> Geschenk voor leden Bouw-/houtbond FNV Berichtgeving Soesterberg Kerkdiensten Medische dienst Activiteiten op Dorpsplein en jaarmarkt op de Banningstraat Woensdag 29 april: 18.00 uur: Volksloop Donderdag 30 april: Plechtigheid in november in ere hersteld St. Carolusschool adopteert monument Schoonmaakdag in Soesterberg gaat niet door Oud papier bij De Hoeksteen Burgemeester tot kwart voor elf in Soesterberg Y erkeersmaatregelen voor Koninginnedag Automobilist rijdt door na botsing met fietser (15) Films, tekenen, fietsen en Franse avond Programma bevrijdingsdag Export-pionier L. Fokkema na veertig jaar weg bij Nederlandse Export Combinatie drs. E.M. Kooi ?r Grothestraat 48 thuis waarin een metamor- onden. Witmarmeren vloe- 3, fraai stucwerk, luxe bad- /ifenramen (draai/kiep) en bare inhoud van circa 600 I uitgevoerd met c. v.-gas en oppervlak 485 m2. Indeling: t schitterende open haard- tn ruime hal. 1 e Verdieping: tamer en separaat 2e toilet eping: 2 slaapkamers, dou- te en bergzolder. an 2 aande villa met rieten kap, ïigen parking in aantrekke- winkels en openbaar ver- ie woonkamer met open ideuren naarzitterras, keu- ar, toilet en hal. 1e verdie- balkon, badkamer en over- aste trap naar flinke zolder i extra kamer. ypv k De zieke en bejaarde inwoners van Soesterberg zijn maan- dag en dinsdag aangenaam verrast met een bloemetje. Verant- 1 woordelijk voor die geurige en kleurige geste was het Oranje AComité Soesterberg. De actie stond in het teken van Koningin- Inedag die morgen wordt gevierd. Medewerkers van het comité gingen in de afgelopen dag met de bloemen langs de deuren en bedden. Natuurlijk stelden de zieken en bejaarden dat op prijs. Op de foto worden bloemen uitgedeeld in bejaardencentrum De Drie Eiken aan het Dorpsplein. Foto: Goos van der Wilt. j Op donderdag 7 en vrijdag 8 mei j brengt de Soesterbergse toneelvereni- ging "Utile Dulci" op de planken: "De aanvechting, "Het bezoek" en "Op volle zee". Dat gebeurt in De Hoek steen aan de Buys Ballotlaan. Beide voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Om de drie a vier jaar vermaakt "Utile Dulci" het publiek met de opvoering van een paar eenakters. Dat wordt, ge zien de reacties, zeer gewaardeerd. Ook ditmaal heeft men een interessante keu ze gemaakt. Achtereenvolgens speelt "Utile Dulci" beide avonden: "De aanvechting" van Ad van den I Kieboom, een verhaal over een man die een dorpshotelletje heeft afgehuurd om met zichzelf in het reine te komen. De In verband met werkzaamheden binnen het dienstencentrum kan de koffie-och tend van de ANBO-Soesterberg, die voor 14 mei stond gepland, géén door gang vinden. De beheerscommissie van De Drie Ei ken organiseert in de komende weken weer enkele activiteiten, speciaal voor ouderen. Op dinsdag 5 mei is er een gezellige Franse avond, die om 19.00 uur begint. De toegang is gratis, inclusief een con sumptie in de vorm van stokbrood, Franse kaas en een glas wijn of fris drank. Verder is er gelegenheid voor een partijtje jeu-de-boules. Bij slecht weer is er als alternatief gelegenheid om diverse spelletjes te spelen. Op dinsdag 12 mei wordt er weer een gezamenlijke warme maaltijd gehou den, de laatste van het seizoen. Kosten: f 7,50. Aanvang: 12.30 uur. Het menu wordt nog nader bekend gemaakt. hoteleigenares en haar hulp moeten volgens een door de man opgesteld draaiboek de dagindeling minutieus volgen. De drie vrouwelijke rollen wor den gespeeld door Janny Kappers, Marga Legierse en Ria de Vries; de rol van de man wordt vertolkt door Leo Nebbeling. "Het bezoek" van Clem du Four, een schets over het leven van alledag. Pra ten, praten, praten en niets zeggen - we kennen het allemaal. Het stuk is een verademing vergeleken bij de zoge naamde komische tv-series en spel letjes. De rollen worden gespeeld door George Legierse, Marion Koning, Leo Nebbeling, Marga Legierse en Jan Kra mer. "Op colle zee" van Slawomir Mro- zek. Sommigen zijn geneigd het werk Op zaterdag 9 mei is er in en bij de Ca rolusschool aan de Chr. Huygenslaan een grote rommelmarkt. De opbrengst is bestemd voor materiaal waarvoor normaal geen geld beschikbaar is. Er is al veel "rommel" verzameld, maar wie nog wat kwijt wil (geen groot meu bilair, koelkasten etc.) kan dat op vrij dagmiddag 8 mei in de school brengen. Er is veel variatie: leuke hebbedin getjes, speelgoed, maar er worden ook olieollen en heerlijke cakes verkocht. De rommelmarkt begint om 10.00 uur en eindigt om 14.00 uur. Op de Kampweg in Soesterberg is een walkman ter waarde van driehonderd gulden gestolen. De autokraker liet het daar trouwens niet bij. Hij nam tevens de delen I en II van het kentekenbewijs, alsmede het rijbewijs van de eigenaar mee, een 28-jarige man uit Soesterberg. van Mrozek absurdistisch te noemen, maar hij tekent mensen en situaties op een scherpe manier. In "Op volle zee" zet hij zich af tegen leiders en meelopers die de kleine man inpakken, zoals het in zijn vaderland Polen vaak was en is. De rolverdeling: Erna de Graaf, Jan Kra mer, Jorrit de Vries, George Legiers en Belinda Kramer. Het decor is gemaakt door Frank Le gierse, Willy van Burken en Wout Bak- kenes. Laatstgenoemde tekent ook voor de regie, met assitentie van Belin da Kramer. Licht en geluid, grime en kledingadviezen zijn in handen van resp. Frank Legierse, Els Wismeijer en Ria de Vries. Kaarten a f 6,- zijn 's avonds verkrijg baar aan de zaal en tijdens het plaatsbe spreken op woensdag 6 mei - voor bei de avonden - van 19.00 tot 20.00 uur. CO - CO Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b Tel. 19589 De Bouw- en houtbond FNV, die haar 75-jarig bestaan viert, heeft voor alle le den een jubileumgeschenk klaarliggen. Het is af te halen bij dhr. H. van Basten in De Drie Eiken, op dinsdag 19 mei tussen 18.30 en 20.00 uur. Tevens is er dan gelegenheid voor de zomer-verzil- vering voor RBS en schilders. "Soesterbergse" kopij voor de Soes ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan de redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, fax 02155-24904. Zondag 3 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Baliotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion; gez. ZWO- dienst GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 gez. ZWO-dienst in de Hoek steen Donderdag 30 april Koninginnedag) HUISARTS Donderdag 08.00 - vrijdag 08.00 uur: W. Brandt, Dolderseweg 57A, Den Dolder* tel. (030) 293100. TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: F.L.J.A. de Wijs, Dolderseweg 17, Huis ter Heide, tel. (03404) 31731. Zaterdag 2 mei en zondag 3 mei HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg, Dorpsplein 10, tel. (03463) 51700. TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur G.A. Aldus, Prins Hendriklaan 16, Zeist, tel. (03404) 13255. Dinsdag 5 mei Bevrijdingsdag) HUISARTS D.W. van Lier, Paltzerweg 299, Den Dolder, tel. (030) 284555. TANDARTS P.P.A.F. van Bennekom, Laan van Vollenhove 810, Zeist, tel. (03404) 56237. KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463) 51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur; uitlenen van verpleegartikelen en informatie even eens 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum voor Maatschappe lijke Dienstverlening Soest-Baarn Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Afdeling gezinsverzorging en be jaardenhulp Elke dinsdag en woensdag 9.30-10.30 uur. Afdeling maatschappelijk werk Elke woensdag 9.30-10.30 uur. REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Privé (uitsluitend redaktie): J. van Beek Soesterbergsestraat 172 Telefoon 18228 In samenwerking met atletiekvereni ging Pijnenburg houdt het Oranje Co mité twee scholenlopen, één prestatie loop (allen gratis) en een volksloop (kosten: 4 gulden). Starts om 18.00, 18.15, 18.30 en 19.00 uur. 21.00 uur: Lampionnenoptocht Vertrek vanaf de Plesmanstraat, einde op het Dorpsplein. 08.00 uur: Reveille Odeon door het dorp. 08.00 uur: Paalzitters bestijgen de pa- 08.15 uur: Uitdelen ballonnen (tot 8.45 uur). 09.00 uur: Toespraak burgemeester Hans de Widt, Wilhelmus zingen en op laten ballonnen. 09.00 uur: Start zeskamp. 09.00 uur: Start Jaarmarkt op de Ban ningstraat. 10.00 uur: Koffiedrinken ouderen in De Drie Eiken. 10.00 uur: Handwerkmarkt. 11.00 uur: Optreden 'Masters of Disas ters'. 11.30 uur: Prijsuitreiking zeskamp. 12.00 uur: Demonstratie jazzballet. 13.00 uur: Klaverjassen in De Drie Ei ken. 13.30 uur: Optreden 'Masters of Disas ters'. 13.30 uur: Zwarte Markt voor de jeugd. 14.15 uur: Demonstratie jazzballet. 14.30 uur: Optreden Big Band Odeon. 15.30 uur: Einde Zwarte Markt. 16.00 uur: Demonstratie vrijwillige brandweer Soesterberg. 17.00 uur: Einde jaarmarkt. 19.00 uur: Bridgedrive in De Drie Ei ken. 19.30 uur: Concert 'Free Way'. 20.00 uur: Uiterlijk einde paalzitten. 20.15 uur: Prijsuitreiking paalzitten. 22.00 uur: Sluiting. Met uitzondering van de jaarmarkt op de Banningstraat vinden alle activitei ten op of rondom het Dorpsplein plaats. Het gemeentebestuur en verte genwoordigers van de vliegbasis Soesterberg zullen op 19 no vember een plechtige stille tocht houden ter nagedachtenis van 33 verzetsstrijders die op dié da tum in 1942 werden gefusil leerd. Het is de bedoeling dat zoveel mogelijk nabestaanden aan de plechtigheid deelnemen. Het is op 19 november vijftig jaar ge leden dat de fusillering plaatsvond. Van verschillende verzetsgroepen vonden die dag 33 mensen de dood op het terrein van de vliegbasis in Soesterberg. Vanaf 1946 werd elk jaar op 4 mei een stille tocht gehou den door het gemeentebestuur, het voormalig verzet Soest en vertegen woordigers van de vliegbasis. De plechtigheid werd begin jaren tach tig voor de laatste keer gehouden, omdat steeds minder nabestaanden deelnamen aan de stille tocht naar het 'Monument van de 33' op de vliegbasis. Het initiatief om de plechtigheid vijftig jaar na dato in ere te herstellen is afkomstig van commandant kolo nel H.R. Buffart van de vliegbasis Soesterberg. Burgemeester en wet houders van Soest hebben positief gerageerd op zijn voorstel. De nog bekende nabestaanden en het voor malig verzet Soest worden uitgeno digd. De stille tocht op 19 november naar het 'Monument van de 33' zal om 15.00 uur plaatsvinden. Leerlingen en het schoolteam van de St. Carolusschool zijn nauw betrok ken bij de dodenherdenking in Soesterberg. De basisschool heeft dit jaar het herdenkingsmonument aan de Kampweg geadopteerd en het monu ment en de omgeving schoongemaakt. Dit jaar zal er tijdens de herden king geen militaire wacht zijn. Een aantal leerlingen van de Carolus school zal wèl bij het monument staan. 18.00 uur Vlaggen halfstok (tot zons ondergang). 19.00 uur Herdenkingsdienst in ge bouw De Hoeksteen aan de Buys Bal lotlaan. 19.45 uur Stille tocht naar het monu ment aan de Kampweg. 19.58 uur Last Post. 20.00 uur Twee minuten stilte. 20.02 uur Wilhelmus (twee couplet ten). Kinderen brengen zes vlaggen in top. 20.10 uur Declamatie mevrouw Ver- weij. 20.10 uur Kranslegging door vertegen woordigers van de gemeente Soest, de Verzetsstrijders, de Soesterbergse be volking (directeur Carolusschool), Oranje Comité Soesterberg en andere officiële instanties. 20.20 uur Défilé. De 'schoonmaakdag in Soesterberg gaat niet door. Het idee, afkomstig van Abbas Nazeri van de Vereniging Soesterbergs Belang, heeft geen ge hoor gevonden bij de bevolking. Dat bleek donderdagavond ook weer tijdens de tweede informatie-avond. Evenals op de eerste bijeenkomst in maart liet de Soesterbergse bevolking het afweten. Nog geen vijftien mensen kwamen naar de tweede informatie avond toe. Er viel dan ook slechts één conclusie te trekken: de schoonmaak dag in Soesterberg is niet haalbaar. De burgers van het vliegdorp zullen derhal ve niet in groten getale en met onder steuning van de gemeente de straat op gaan om hun dorp schoon te maken. Aanstaande zaterdag (2 mei) kan er van 9.00 tot 12.00 uur weer oud papier worden gebracht naar de container bij De Hoeksteen aan de Buys Ballotlaan 2. De hervormde gemeente rekent graag weer op aller medewerking. Burgemeester Hans de Widt viert morgen van 8.45 tot 10.45 uur Konin ginnedag in Soesterberg. Hij zal een toespraak houden op het Dorpsplein en aanwezig zijn bij het zingen van het Wilhelmus. De Widt geeft om 9.10 uur het start schot van de zeskamp, waarna hij de verschillende onderdelen zal bekijken. Ook brengt de burgemeester een be zoek aan bejaardencentrum De Drie Eiken, waar hij met de ouderen koffie drinkt en de handwerkmarkt zal aan doen. Om kwart voor elf vertrekt hij naar Soest om daar de activiteiten te be zoeken. In verband met de festiviteiten voor Koninginnedag gelden op woensdag 29 en donderdag 30 april tijdelijke verkeersmaatregelen in Soesterberg. Op woensdag 29 april is tussen 18.00 en 20.00 uur een aantal wegen afgesloten. Het gaat om het Dorpsplein, de Buys Ballotlaan (tussen de Plesmanstraat en de Generaal Winkelmanstraat) en de Generaal Winkelmanstraat (tussen de Buys Ballotlaan en het Dorpsplein). Op donderdag 30 april is het Dorps plein tussen 6.00 en 12.00 uur voor alle verkeer gesloten. De Banningstraat gaat op woensdag 29 april om 22.00 uur dicht in verband met de te houden jaarmarkt. Op 30 april wordt de weg om 22.00 uur weer voor verkeer geopend. Een vijftien-jarige jongen uit Soester berg is op zijn fiets in botsing gekomen met een auto. De automobilist reed echter door. Het ongeluk gebeurde woensdag op de Generaal Winkelmanstraat. De auto kwam uit een uitrit, ter hoogte van de Albert Plesmanstraat en vergat de fiet ser voorrang te geven. De jongeman kwam op de motorkap van een rode au to terecht. De politie zoekt getuigen van het ongeval. Het Oranje Comité Soesterberg heeft ook voor dinsdag 5 mei een program ma georganiseerd. Dat begint om 10.00 uur met een filmvertoning in het Dorpshuis en eindigt met een Franse avond. Alle activiteiten vinden op of rond het Dorpsplein plaats. De film gaat over de festiviteiten in Soesterberg op donderdag 30 april (Koninginnedag) en de dodenherden king op maandag 4 mei. De beelden worden vertoond in zaal twee van het Dorpshuis. Er zijn voorstellingen om 10.00 en 14.00 uur en bij voldoende be langstelling tevens om 20.00 uur. De Soesterbergse jeugd kan zich vanaf 11.00 uur uitleven met straattekenen. Om 14.00 uur is, eveneens op het Dorpsplein, de start van een fietspuz- zeltocht. En om 19.00 begint in De Drie Eiken een Franse avond met onder meer jeu de boules. Het Oranje Comité verzoekt alle bur gers de vlag uit te hangen. Hij was de Nederlandse pionier op exportgebied na de T weede Wereld oorlog. Hij reisde ontelbare kilometers en schudde op alle continenten de handen van staatshoofden. De zelfbedachte term 'ervarings-trans fusie ligt op het puntje van zijn tong. Hij is de geestesvader en oprichter van de Stichting Nederlandse Export Combinatie, waarvan hij direc teur was en nu nogsteeds voorzitter is. Op 1 juni legt hij die functie neer. L. Fokkema, 79 jaar, trekt zich terug. "Alzou ik het een ramp vinden als ik niet meer naar de Frankfurter Messe zou kunnen gaan. In het riante en sfeervolle kantoor aan de Soesterbergsestraat op het grensge bied met Soestduinen hangt een por tret van Nagib, de verdrijver van ko ning Faroek en de eerste president van Egypte. Fokkema heeft hem persoon lijk ontmoet. Zoals de op-en-top za kenman ook op audiëntie kwam bij andere presidenten, keizers en konin gen. "Ik begon altijd met het bezoeken van staatshoofden om hen te bedanken voor de gastvrijheid in hun land. Of ik vroeg ze of ze een beurs wilden openen. Je kreeg een vorstelijke ontvangst..Ik gaf ze dan een Delftsblauw of koperen wandbord met de vaste tekst 'Interna tionale handel bevordert de vriend schap der volkeren'. Dat was dermate neutraal, dat niemand zich eraan stoot te. De volgende dag zag ik mezelf in de krant staan met de kop 'Nederlandse zakenman biedt enzovoort'. Vervol gens belde ik zakenmensen op. Die hadden mij ook in de krant zien staan. En dan hadden ze altijd tijd voor me. Soms kwamen ze ook naar mijn hotel kamer. Dan stalde ik daar het een en an der uit." Fokkema richtte in 1952 de Stichting Nederlandse Export Combinatie (NEC) op. Bij de start waren honderd bedrijven lid. Inmiddels zijn dat er 550. De ondernemingen zijn geen concur renten van elkaar. De leden brengen in het buitenland eikaars produkten aan de man en weten zich via de NEC ge steund door twee verkopers die negen maanden per jaar over de wereld zwer ven om de artikelen van de leden aan de te prijzen. Spelenderwijs "Het was niet eens een idee. Het is van zelf gekomen, puur spelenderwijs. Van huis uit ben ik conservenfabrikant. Na de oorlog moest ik op reis om de export te bevorderen. Dan zat je 's avonds in een hotel en zag je een andere Neder landse zakenman zitten. Het bleek dat hij bijvoorbeeld een uur voor of na mij een afspraak bij dezelfde klant had. Dan is het toch makkelijker als één het werk van twee doet? Niet veel later was ik op reis en ging ik ook voor hem op pad. Als je voor je collega iets mee neemt en hij betaalt een deel van de reis, dan doe je als zakenman echt wel je best voor hem. Als iemand iets voor mij heeft gedaan, zit ik vandaag te denken wat ik voor hem kan doen. Het ging erg snel, omdat je elkaar tegen het lijf liep. We hadden het voordeel dat we veel goedkoper konden reizen en we stegen in aanzien bij de importeurs, omdat die zaten te wachten op agenturen. Wij konden gelijk van alles bieden. En dan had je nog de ervarings-transfusie. We konden met elkaar praten, omdat we el- kaars concurrenten niet waren. Ieder een weet wel iets wat de ander niet weet en zo kom je ontzettend veel te weten. Er kwamen steeds meer mensen achter me aan om te vragen of ze mochten meedoen en uiteindelijk hebben we de notaris statuten laten opstellen. Korte statuten hoor", zegt Fokkema terwijl hij z'n wijsvinger en duim een centimeter of tien uit elkaar houdt, "want we hiel den niet van vergaderen. Het ging ons er alleen maar om, dat het goed ging." Neclenburgh "We vestigden ons in Utrecht, omdat dat een Jaarbeursstad was. Maar in 1968 zijn we naar Soest gegaan. We wil den naar buiten, zodat we veel mensen konden ontvangen. We hebben dit ge kocht en het Neclenburgh genoemd. Met 'gh', dat staat beter. Het is een ple zierige entree met een huiselijke sfeer. De buitenlanders die hier komen, krij gen een volledige service. NEC groeit en bloeit nog steeds. We zijn kernge zond. Er zijn na ons heel wat export combinaties opgericht, maar die heb ben het nooit lang volgehouden. In Bel gië begonnen ze de BEC en in Dene marken de DEC, maar ook die zijn, zover ik weet, nooit zover gekomen. De leden van NEC zijn familie van elkaar geworden. Ze verkopen voor elkaar en doen aan ervarings-transfusie. Wil je in het buitenland wat betekenen, dan moetje wat te bieden hebben. Met onze leden hebben we groepen gevormd. De één verkoopt een das, de ander een jas en een derde een broek. Dat kunnen wij allemaal in één keer aanbieden. Dat is onze formule. We zijn heel, heel selec tief. Ieder lid heeft het recht van veto. Als er iemand lid wil worden en maar één lid is daar tegen, dan gebeurt het niet." Fokkema was na de bevrijding een pio nier op exportgebied en introduceerde overal ter wereld het Nederlandse be drijfsleven. En dat was nodig ook. Hondekar "Nederland was toen nog onbekend. De mensen reisden niet veel. Als mijn vader naar Amerika ging, zat hij een tijdlang op de boot en dat moest een half jaar van tevoren worden voorbe reid. Tegenwoordig bel je 's middags op, zit je 's avonds in het vliegtuig en ben je overmorgen op tijd om met je buurman te kaarten. In 1950 was ik in Vancouver bij een zakenman. Zijn dochter had wel eens iets over Neder land gelezen en las uit een boekje voor: 'Het Nederlandse hoofdmiddel van vervoer is de hondekar, waarmee men zich van en naar het landgoed begeeft'. Ik bedoel maar. Het was wel een oud boekje hoor. Andere mensen dachten dat Nederland dicht bij Kopenhagen lag. Nou, die hadden nog gelijk ook." Fokkema is naar zijn zeggen vergeten weg te gaan bij NEC. In zijn kantoor, dat de vergelijking met een suite glans- L. Fokkema: "Als mijn vader naar Amerika ging, zat hij een tijdlang op de boot en dat moest een halfjaar van tevoren wor den voorbereid. Tegenwoordig bel je 's middags op, zit je 's avonds in het vliegtuig en ben je overmorgen op tijd om met je buurman te kaarten. Foto: Goos van der Wilt. rijk wint, vertelt hij dat het allemaal vanzelf ging. "Ze deden steeds een be roep op me. Maar na 1 juni hou ik op. Ik heb het zelfgewild. Ik heb nog een hele boel werk liggen. Maar ik ga ook nog graag een dagje op beurzen kijken. Ik heb nog veel relaties met bedrijven en het kan zijn dat ik af toe als adviseur op treedt. Maar als je er niet meer dagelijks bij betrokken bent, raak je de 'feeling' kwijt. Het zakenleven is bijzonder dy namisch en er is veel veranderd, en er verandert nog steeds veel. Daar veran der je niets aan." "Ik zou niet meer weten hoevel reizen ik heb gemaakt en in hoeveel landen ik ben geweest. Er zijn landen verdwenen en er zijn landen bijgekomen. Ik ben een keer bij Tito in Joegoslavië geweest. Buiten Serajewo botste ik tegen een boerenkar. In die tijd was het allemaal niet zo goed geregeld met verzekerin gen. Ik zei dat ze het presidentiële paleis moesten bellen en vragen naar de secre taris van Tito. Toen was het zo geregeld, niet dat Tito er ooit iets van heeft gewe ten."

Soester Courant | 1992 | | pagina 7