loesterberg gaat eindelijk weer lit z'n bol op Koninginnedag 89° t tloemenzee bij dodenherdenking Verzamelgebouw Soesterberg geope e wereld. .ourant Luchtmacht klaar voor operatie-Cambodja Nieuw conflict gemeente en bestuur van Dorpshuis PAGINA 19 Antieke Shell-pomp weg in Soesterberg 'DESPITSHEUVEL' Vijf Soesterbergers in verkenningsgroep Elf jonge ondernemingen in pand aan Postweg |j||a 1—hypsos 'Publiekszaken' S'berg dicht Gereedschapsroof in Soesterberg Berichtgeving Soesterberg Kerkdiensten Medische dienst REDAKTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag een antieke Shell- benzinepomp ontvreemd uit de tuin van een woning in Mercury. De bewo ners hadden de pomp als ornament in de tuin staan. Ze stelden de politie op de hoogte van de diefstal. De ongekende klasse van Barbecue- Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Wij zijn geopend: Maandag t/m vrijdag 07.30-23.00 uur. Zondag vanaf 16.00 uur. Zaterdag vanaf 17.00 uur. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 linds jaren is Soesterberg weer uit z'n bol gegaan op Koninginnedag. De problemen binnen het Öranje Comité behoren tot de verleden tijd en [dat was donderdag uitstekend te merken op het ^orpsplein waar de activiteiten zich afspeelden. Iet begon met zwetende hardlopers en een Jeuirijk lint van driehonderd lampionnendra- j»ers en eindigde met een 'swingend' concert, gaarop het hele Dorpsplein meedeinde. Joke de klerk van het Oranje Comité voelde zich de ko- ïng te rijk tijdens het Oranjefeest en dat gold ook voor de overige leden van het comité. Waar de burgemeester van Soest doorgaans voor een nagenoeg leeg Dorpsplein stond, keek Hans de Widt ditmaal tegen een menigte aan. En het bleef druk op de locatie, waar van alles en nog wat te doen was. De jaarmarkt op de Banningstraat trok, traditie getrouw, tienduizenden kijk- en kooplustigen. Het door de Soesterbergse Ondernemers Ver eniging (SOV) georganiseerde evenement had jammer genoeg meer weg van een grote week markt. Te veel eetluchtjes en te weinig standwer kers. I istor Ypma rende van hot naar her. coach van de St. Carolusschool Vond iedere keer de inspiratie een nieu we 'yel' te bedenken en toen zijn team cfe zeskamp won, liet hij de wisselbeker et bier vullen. Het tekende de sfeer n Koninginnedag in Soesterberg. lontaan, ongedwongen en dus ontzet- d leuk. wat gebeurde er 's ochtends, toen de raperatuur nog niet zo aangenaam 'as? Via de verkeerstoren van vliegba- Soesterberg kreeg het Oranje Comi té horen dat zojuist vanaf Schiphol :n vliegtuig was opgestegen. De bal- •nnen moesten daarom nog even op de [rond blijven. Spreekstalmeester Frank de Berg, die onafgebroken de kwa- iteit van zijn stembanden etaleerde, ist wel wat om het kwartiertje te over- •ruggen. "Jongens, we gaan ons ge- 'oon even warm klappen." Iedereen jebruikte direct zijn handen om te klap- waarop de vierhonderd ballonnen ilsnog het luchtruim kozen. ~»e festiviteiten in Soesterberg waren 'oensdagavond al begonnen met de icholen-, de prestatie- en de volksloop [en de lampionnenoptocht. Bij de heren won Soesterberger Kees van Ham, ter wijl Ellie Moerman van AV Pijnenburg bij de dames als eerste over de streek kwam. Bij de groepen vijf en zes won nen Tristan Minning en Petra Jaarsma. Ivan Bruinier en Else Ellems waren de snelsten van de basisscholieren van de groepen zeven en acht. De volgende morgen om acht uur werd het feest intensief voortgezet. Terwijl Odeon door het dorp trok, beklommen vijf paalzitters hun stek. Ze hielden het allemaal vol tot 's avonds acht uur, het geprogrammeerde einde van de wed strijd. De paalzitters hadden over be langstelling niet te klagen en kregen van alle kanten lekkernijen toegestopt. Muziek, dans, sport en spel, demon straties, de zwarte markt, de handwerk- markt en nog veel meer boden de dui zenden bezoekers bijna voortdurend een aantrekkelijk programma. Welis waar viel door een pauze de boel af en toe stil, maar gut, de boog kan niet elke minuut gespannen staan, ledereen kwam aan zijn trekken en dat was het voornaamste. Daar had Soes terberg jarenlang op zitten wachten en dank zij de actieve leden van het Oranje Comité werd de wens van alle Soester- bergers vervuld. Opvallend was ook dat veel Soester de 'bult' hadden overwon nen om een nieuwsgierige blik te wer pen. Niemand kan er spijt van hebben gehad, al viel de jaarmarkt tegen. Natuurlijk, er was van alles te zien. Maar de in de loop der jaren hebben de standwerkers steeds meer plaats moe ten maken voor de 'reguliere' handela ren. De vraag is of zij betere zaken de den dan het handjevol standwerkers dat, rap van tong, continu een leger voorbijgangers deed stilstaan. De men sen hingen aan hun lippen. Om de markt heen waren nauwelijks activitei ten, maar dat kwam doordat de overige festiviteiten op het Dorpsplein waren gecentraliseerd. De uitsmijter van het Oranjefeest was grandioos. De popgroep Free Way zorgde voor een daverend concert. De in 1968 opgerichte formatie legde jaren geleden de instrumenten neer, maar pakte die niet lang geleden weer op. Dit tot groot genoegen van de Soesterberg se bevolking die geen moment stil stond tijdens de nummers uit vooral de jaren zeventig. De gebouwen rond het Dorpsplein schudden op hun grondves ten, maar dat deerde niemand. Soester berg ging uit z'n bol. Alle vijf paalzitters hielden het twaalf uur vol. Van acht uur tot acht uur zaten ze in Een standwerker probeert enkelen van de tienduizenden bezoekers een schoencrè- het middelpunt van de belangstelling en hadden ze een perfect uitzicht op de festivi- me aan te smeren. Helaas moeten de standwerkers op de jaarmarkt steeds meer teiten. van alle kanten kregen ze lekkernijen toegestopt. Opeenenkelkrampgevalna plaatsmaken voorde 'reguliere'handelaren. Te veel eetluchtjes, te weinigstandwer- bleven de paalzitters zonder problemen op hun post. Foto: Johan van Beek kers. Toch schuifelden veel mensen voetje voor voetje langs de kramen. Bij het herdenkingsmonument op de Kampweg in Soester berg is maandagavond een bloemenzee aangelegd. Naar tatting vijfhonderd mensen waren daar getuige van de do- nherdenking. Vertegenwoordigers van de gemeente, debe- Iking van Soesterberg, de Verzetsstrijders, de Vereniging 'les ter bergs Belang, de Vrienden van het Vliegdorp en het Oranje Comité legden de eerste bloemenkransen neer. Daar na volgden leerlingen van de St. Carolusschool die het monu- ment hebben geadopteerd. Het was daarom voor het eerst dat een aantal basisscholieren in plaats van militairen de wacht hield aan de Kampweg. Na dat de scholieren bloemen hadden gelegd, volgde het défilé. Voor de krans legging verzorgde mevrouw Verweij een decla matie. Daarvoor was al een herdenkingsdiènst gehouden in gebouw De Hoeksteen en waren de kerkgangers in een stille tocht naar het monument gelopen. De vliegbasis Soesterberg was vorige week het ver trekpunt voor het luchtmachtmaterieel, dat wordt inge zet voor de VN-operatie die het vredesproces in Cam- odja moet begeleiden. Daar is een Nederlandse ver kenningsgroep actief van 25 militairen: 11 KLu-man- Ienen 14mariniers. Onderhenzijn vijf Soesterbergers: ie heren Van BeekBeuker, Schuering en Westerbeek, nder aanvoering van majoor Zuurbier. Op verzoek van de Verenigde Naties stelt Nederland voor het luchttransport in Cambodja o.a. enkele F-27 Troopships en Alouette Ill-helikopters ter beschik king, resp. van het 334- en het 298-Squadron, beidege- legerd op de vliegbasis Soesterberg. De vliegtuigen en helikopters zijn voor de gelegenheid wit geschilderd en voorzien van VN-opschriften. Foto: Goos van der Wilt. 1 i 12*sta* ln,»rieutboo-A 2 jj" Afcnen 1 "«ite»behar,deling B 'v 1 3 triviaal bewaking 4 te huur 5 c 0e Waterbeoderwmksi i" Nederland B V 7 ARTLA DESIGN NL ,r KUWHK [7 i? l.ROt 1 IA ja WooBpecicer S^tems V° Zaterdag 9 mei en zondag 10 mei HUISARTS Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt, Dolderseweg 57A, Den Dolder, tel. (030) 293100. TANDARTS Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: F. Bosschart, Boskant 3, Zeist, tel. (03404) 21497. KRUISWERK Medisch Centrum, Rademakerstraat 43, tel. (03463) 51540. Spreekuur wijkverpleegkundigen: elke werkdag 13.00-14.00 uur; uitlenen van verpleegartikelen en informatie eveneens 13.00-14.00 uur. MAATSCHAPPELIJK WERK Stichting Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening Soest-Baam-Eemnes, Generaal Winkelmanstraat 103 (geref. kerk), tel. (03463) 52606. Spreekuren: Afdeling gezinsverzorging en be jaardenhulp Elke dinsdag en woensdag 9.30-10.30 uur. Afdeling maatschappelijk werk Elke woensdag 9.30-10.30 uur. In verband met Hemelvaartsdag is de Dependance Publiekszaken in het Dorpshuis op donderdag 28 mei geslo ten. Het bedrijfsverzamelgebouw aan de Postweg in Soesterberg is offi cieel geopend. Een jaar nadat de eerste onderneming zich in het pand vestigde, zijn alle 1.800 vier kante meters verhuurd. Het gebouw is eigendom van Bouw Maatschappij Uyland (BMU). Via be middeling van onder meer bedrijfscon- tactfunctionaris W. Hulsbergen van de gemeente Soest zijn met name jonge be drijven naar de Postweg verhuisd. Hulsbergen mocht daarom de officiële openingshandeling verrichten door een bord met de namen van de elf bedrijven te onthullen. Volgens Hulsbergen heeft een bedrijfs verzamelgebouw veel voordelen. "De ondernemers voelen zich samen sterk en kunnen hun 'know-how' uitwisse len. Ze kunnen gezamenlijk voorzie ningen treffen en elkaar versterken De 3.400 gulden huurverhoging die de gemeente voor de biblio theek in Soesterberg aan Stichting Dorpshuis Soesterberg gaat beta len, zal worden verminderd op de subsidie van het Dorpshuis. Dat heeft het college per brief laten weten aan het stichtingsbestuur. Dat is in beroep gegaan. door bij elkaar opdrachten te plaatsen", aldus de bedrijfsfunctionaris die de on dernemers op het hart drukte elkaar te stimuleren. De elf bedrijven hebben samen 24 ar beidsplaatsen, maar dat kunnen er best meer worden, meende Hulsbergen. Na mens het gemeentebestuur complimen teerde hij het particulier initiatief van de BMU en hij sprak tevens de erkentelijk heid van de gemeente uit. "De vraag naar kleinere bedrijfsruimte is vooral bij jonge,, startende ondernemers erg groot. Een verzamelgebouw zoals dit leent zich daar bij uitstek voor. We zijn blij dat het gebouw al na één jaar vol is." Dat de belangstelling voor verzamelge bouwen groot is, onderstreepte Huls bergen met cijfers. De gemeente heeft onderzoek verricht naar de mogelijkhe den voor een derde verzamelgebouw aan de Sterrenbergweg in Soesterberg. Daar zijn inmiddels 23 kandidaten voor. In het verzamelgebouw aan de "Daar het niet bekend is hoe de exploi tatie over het jaar 1992 zich zal gaan ontwikkelen, komt het ons prematuur voor reeds nu te korten op een voorlo pig vastgestelde subsidie. Naar onze mening kan een dergelijke korting slechts geschieden bij de vaststelling van de definitieve subsidie 1992", schrijft het bestuur, dat zich beroept op een artikel van de algemene subsidie verordening. Het bestuur van het Dorpshuis vraagt het college daarom te wachten tot de exploitatie van 1992 be kend is. Dat zal in de loop van volgend jaar zijn. Het meningsverschil tussen het bestuur van het Dorpshuis en het college komt vrijdag 15 mei ter sprake in het gemeen tehuis. De commissie beroepschriften zal dan om 16.30 uur beide partijen aanhoren en uiterlijk twee weken daar na advies uitbrengen aan burgemeester en wethouders. Dat advies wordt door gaans overgenomen door het college en de gemeenteraad. Een bewoner van de Chr. Huygenslaan in Soesterberg deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van vijf motorzagen uit een bestelwagen die op de Anthonie van Leeuwenhoek gepar keerd stond. De zagen hadden een ge zamenlijke waarde van 6900 gulden. Bovendien werd voor nog eens 2000 gulden aan andere gereedschappen meegenomen. Hoe de diefstal kon plaatsvinden is niet bekend. De gemeente besloot begin dit jaar de bibliotheek tegemoet te komen. De 'bieb' kreeg van het Dorpshuis een huurverhoging van 3.400 gulden per jaar opgelegd. Het bestuur van de bi bliotheek weigerde daarmee akkoord te gaan, waarop het Dorpshuis-bestuur de bibliotheek de huur opzegde. De ge meente maakte een einde aan die kwes tie door financieel bij te springen. Dat bedrag zal echter worden ingehou den op de voorlopig vastgestelde subsi die aan het Dorpshuis van 1992. Het bestuur van het Dorpshuis heeft daarte gen geprotesteerd. "Soesterbergse" kopij voor de Soes ter Courant kan - uiterlijk op zondag - worden ingeleverd bij Dory Elie, Morane 13 in Soester berg, tel. 52391. Het materiaal kan ook - uiterlijk op maandag - rechtstreeks worden ge zonden aan de redaktie: Van Weedestraat 227, 3761 CD Soest (of postbus 57, 3760 AB Soest), tel. 02155-14152, fax 02155-24904. Zondag 10 mei ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Zaterdag 19.00 uur Zondag 10.30 uur HERVORMDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.00 ds. P. van Breugel, Scherpenzeel Nieuwe Gracht I in Soest zijn momen teel zeven bedrijven gevestigd. Zij be slaan alle 1.400 vierkante meter opper vlakte. Bij de officiële opening had S. Uyland een attentie voor de huurders van het gebouw. Zij bedankten op hun beurt Uyland met een goede fl^s. I Studio Pitlo uit Zeist verzorgde enkele demonstraties. De I beweeglijke jongedames waren niet de enigen, want doorlo pend was er van alles te zien en te beluisteren op het Dorps plein. De sfeer in Soesterberg was spontaan, ongedwongen, onderhoudend en amusant. Het dorp over de 'bult'ging uit z 'n bol tijdens Koninginnedag. De nieuwe leden van het Oranje Comité kunnen tevreden zijn, de problemen binnen het comité behoren tot de verleden tijd. Het bord is onthuld. Het ambachts verzamelgebouw aan de Postweg in Soesterberg is officieel geopend.

Soester Courant | 1992 | | pagina 19