'Aangetaste schakels maken een miezerige ketting' 'Bent u nu helemaal door de ratten besnuffeld?' 'Een winkelstraat van zes miljoen wie neemt dat voor zijn rekening?' Eenrichtingsverkeer Van Weedestraat is doodsteek voor ondernemers i OPINIE I Autos voor S 'Dingi en wa WOENSDAG 6 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 2f vVOENSD/ Kanttekeningen bij het voorgestelde landschapsbeleid in Soest Lieve schrijvers... Collecte Astma Fonds 10 - 16 mei 'Schade r Reactie op College-voorstel voor winkelgebied Ineke Gr Vrouwen voor Vretk stopt actie tegen Franse kernproeven s Niet gehinderd door specifieke kennis van de achtergronden van het land schapsbeleidsplan voor Soest, ben je waarschijnlijk beter in staat om de hoofdlijnen van deze plannen in ogen schouw te nemen. Ook het feit dat ik pas enkele maanden in Soest woon, lijkt mij gunstig om opvallende zaken, wat betreft het gemeentelijk beleid op dit gebied, ook werkelijk nog als opvallend op te merken. Ik heb al geluiden ge^ hoord om mij heen, dat je het gewoon opgeeft na verloop van tijd, om je te verwonderen over onverklaarbaar of tegenstrijdig gemeentelijk beleid. Tegenstrijdig Ik ken het landschapsbeleid alleen uit kranteartikelen, maar de hoofdlijnen zijn duidelijk genoeg. Het lijkt op het eerste gezicht een prachtig plan, en ik ben ervan overtuigd dat er vele positie ve elementen in zitten. Een nieuw idee, ontwikkeld in een werkgroep waarin onder andere de ge meente is vertegenwoordigd, beoogt landschappelijke elementen in de kern van Soest als schakels met elkaar te ver binden. Het gaat hierbij om de Zuidelij ke Engh, het restant van de Engh tegen over het stadhuis, de Noordelijke Engh en de Lazarusberg. Bij nader inzien is het de vraag of de voorgestelde plannen serieus te nemen zijn. Het lijkt erop dat de predikaten 'groen' en 'milieuvrien delijk' weer eens uit de kast worden ge haald; intussen geeft de gemeente Soest vergunningen af om delen van de zo ge prezen waardevolle open ruimtes in Soest vol te bouwen! Wat betreft het resterende stuk Engh tegenover het stadhuis: hier blijft niet veel van over. Het voorkeursmodel - na bestuurlijk overleg - voor de Noordelij ke Engh houdt eveneens geen uitbrei ding in voor natuurlijke en landschap pelijke elementen. Sterker nog, het voorkeursmodel gaat uit van verklei ning van het gebied door bebouwing, waardoor een deel van de voorgestelde schakel voorgoed wordt weggevaagd. Bebouwing zou nodig zijn om al het moois - wat we kennelijk nog niet heb ben! - te kunnen betalen. Bebouwing noodzaak? Op woensdagavond, 29 april jongstle den, tijdens de voorlichtings- en in spraakavond over het toekomstige be stemmingsplan Noordelijke Engh, kwamen interessante gegevens naar vo ren. Onder ander het volgende: Wet houder J. Visser bevestigde dat bebou wing van een deel van de Noordelijke Engh niet noodzakelijk is voor de finan ciering om dit unieke, nog groene ge bied landschappelijk .e verbeteren en beter toegankelijk te maken voor Soes- tenaren. De vraag rijst meteen: waarom wordt er trouwens bebouwing voorge steld? Waarom wordt er niet eens een uniek gebiedje veilig gesteld en behou den voor volgende generaties, zonder er meteen een deel van af te knabbelen! Milieubelang versus economisch belang Als altijd het milieubelang in evenwicht moet worden gehouden door het eco nomisch belang, dan ziet het er somber uit voor Soest. In een volgend stadium zal weer een stukje Engh - of een ander nog resterend landschappelijk interes sant gebied - bebouwd moeten worden om het een ander te bekostigen, en dan weer een stukje, en dan weer een stukje, en dan weer... Wat valt er eigenlijk nog te verbinden? Oké, een stuk Zuidelijke Engh is er nog. Het stuk Engh tegenover het stadhuis is versnipperd, ten dele bebouwd, en wordt nog verder bebouwd. De open ruimte achter het stadhuis is over af zienbare tijd een woonwijk, en van de Noordelijke Engh wordt voorgesteld nog eens een aanzienlijk deel af te snij den en van huizen te voorzien. Dit be leid heet: het verbeteren van natuur en landschap! Wel, als pas ingezetene van Soest, valt dit beleid op als opvallend tegenstrijdig! Wacht maar, is mij al ver teld, over een paar jaar laat je de ge beurtenissen in Soest ook apathisch over je heen komen. Uitverkoop Nee, het is uitverkoop in Soest. De laat ste open plekken worden steeds meer dichtgetimmerd, kennelijk ook de plek ken waar nog interessante natuurwaar den aanwezig zijn! Ecologische structu ren zullen langs perken lopen en duiken mee betonneh tunnels in, om zich dan weer stevig verankerd te voelen in het grasveld! Het groene Soest wordt doodgeknuffeld door ambtenaren en projectontwikkelaars. Niet alleen de schakels in de voorgestelde groene ke ten voor het centrale deel van Soest zijn al zwak, de keten wordt tot de dag van vandaag aangetast! Het beleid wordt gekenmerkt door tweeslachtigheid. Hebben we te maken met een wolf in schaapskleren? Welk argument ook voor bebouwing zou kunnen worden aangedragen, het argument dat zoveel mogelijk mensen van het mooie groene Soest moeten kunnen genieten, is een drogreden, want als de gemeente Soest zó met haar uit- en inbreidingsbeleid doorgaat, zal zij eerlijkheidshalve binnenkort een streep moeten trekken door het predi kaat 'groen'. Dan slaat 'groen', anders dan gemeenteplantsoenen, niet meer op Soest zelf, maar op haar omgeving, waar het wat lastiger is om het 'om te leggen'. Verval accepteren? De vraag is waarom de Soestenaren het accepteren dat de gemeente bouwver gunningen afgeeft om de laatste mooie open ruimtes - en zoveel zijn het er niet meer - vol te bouwen! Een briefkaart naar Burgemeester en Wethouders met de korte mededeling, dat de laatste open ruimtes in Soest met landschappe lijke waarden beschermd en behouden moeten blijven, zou iedereen op de post kunnen doen. Een sluitingsdatum is hierbij niet echt van belang, want een gemeente die werkelijk naar haar inwo ners luistert, laat zich hierbij door niets hinderen. Drs. F.A.P. de Zanger Geacht College, geachte gemeente raadsleden, Ik ben mevrouw Ticheler van de Lange Brinkweg. En ik wil u hier het een en ander vertellen over Lange Brinkweg, Korte Brinkweg en over de Van Wee- destraat. Om te beginnen citeer ik uit een zeer recent concept-raadsvoorstel voor de vergadering van 9-7-1992: "Wij moeten ons realiseren dat wij daarvan (bedoeld wordt het autover- bruik!) ook de minder aangename ge volgen in zekere zin moeten accepteren en dat het niet aangaat van die gevol gen, zodra het 'eigen straatje' in het ge ding is, verschoond te blijven dan wel tegen een zeer hoge prijs die gevolgen af te wentelen op de gemeenschap." Waar hebben jullie het over? Wiens straatje betreft dit en wie wentelt wat af op de gemeenschap? Wie is de gemeen schap? Het enige juiste antwoord hier is: a. We hebben het over de Van Weede- straat. b. Het straatje van de gemeente win kelkring (zie pagina 5 van de bijlagen bij het concept-raadsvoorstel.) c. De gemeente winkelkring wentelt af op de gemeenschap. d. De Soester bevolking c.q. de omwo nenden van de winkelstraat. De winkelfunctie wordt door de ge meente winkelkring gesteld boven de verkeersfunctie (zie pagina 3, eerste vier regels van genoemd concept), ter wijl de visie van de bevolking nergens gewaardeerd wordt. Want had men on derzoek gedaan, dan was gebleken dat de bevolking de woon- c.q. leeffunctie boven de winkel verkeersfunctie stelt! "Bent u nu helemaal door de ratten be snuffeld?", zou mijn vader zeggen. Aan wiens brein is het idee ontsproten om van de Van Weedestraat een een- richtingsweg te maken en het gehele doorgangsverkeer af te wentelen op de Lange Brinkweg? Een onmogelijk idee! De Lange Brinkweg is een ongelooflijk waardevolle weg voor Soest als onder deel van 's plaats karakter waar vele Soesters van overtuigd zijn. Aan de Brink staan meerdere monumenten en de Brink is zelfs onderdeel van een VW-fietsroute waarbij het karakter en de monumenten aandacht krijgen. Wie hier natuurlijk ook bewust van zijn, zijn de bewoners van de Lange Brinkweg zelf. Ik schets u een beeld van de Lange Brinkweg. Een karakteristiek viaduct voor een trein, een klein dorps kruis- puntje, waarin een gildeboom geplant is, daartegenover een aandoenlijk die- renweitje dat iedere lente en zomer vele mensen doet stilstaan om van het jonge leven te genieten. Zowel auto's als fiet sers nemen de tijd om te stoppen. Er wordt gefilmd en gefotografeerd. Aan de andere kant van de gildeboom liggen volkstuintjes die met enthousiasme worden bewerkt. De weg vervolgend zien we oudere vrijstaande woningen met gezellig aangelegde erven die met verve en liefde onderhouden worden, want dat geeft woonplezier. Dan... weer een klein dieren-erf met een groente- c.q. coniferentuin, aan de overkant woont een boer die hard werkt en af en aan rijdt met trekkers, giertanken, melkwagen en ander rijdend gereed schap. Ook krijgt deze boer wel eens bezoek van de kadaver-ophaaldienst, van vee wagens die vee halen en brengen. Tij dens alle maanden anders dan de zo mermaanden komt er regelmatig een veevoederwagen die langdurig voer komt lossen. Ernaast een schapen- en geitenweitje, vervolgens nog eens pri ma verzorgde vrijstaande woningen en enige groentetuinen. Dan naast het Raadhuisstraatje een ganzenwei en er tegenover ligt het slachthuis waar veel laden en lossen plaatsvindt. Ook hier vinden we een boer, die alle bóeren- werkzaamheden te verrichten heeft, zo als die eerdergenoemd zijn. We kennen allen het pannekoekenhuis met aan weerszijden prachtige boeren-gebou- wen. Tot aan de brandweerkazerne treffen we opnieuw goed onderhouden en vriendelijk ogende woningen van mensen die zeer gemotiveerd hun erf bewerken en op peil houden. Achter de Lange Brink - richting spoorlijn - liggen nog meerdere boerenbedrijven die al jarenlang - jarenlang dus! - hun werk en leven hier vinden met al hun werkver keer. Verder kan men op de Lange Brink genieten van paardenverkeer: sjeesjes met een of twee paarden, men sen met een paard aan de teugel lopend door de Brink; koeien die een enkele keer loslopen, fietsers die langzaam fietsend van deze weg genieten, mensen met een heuse oude bakfiets die hun za ken heen en weer brengen. Ook ziet men op de Lange Brink vele personen auto's met aanhangers vol met tuinaf val, bouwafval dat allemaal naar de stort gebracht wordt. Behalve dit beeld is er nog een beeld en dat is het beeld van circa dertien jaren geleden, namelijk: stoepen met stoe pranden en van een breedte die het ver antwoord maakt er te wandelen! Stoe pen met stoepranden en van eeri breed te waar hoge bomen hun plaats vonden, bomen die het geschetste straatbeeld nog aantrekkelijker maakten. Maar nu, want hier komt de maar... Maar nu kan wandelen niet meer, want dertien jaren geleden zijn alle Lange Brink-bomen geveld, zijn de stoepen versmald en is zelfs aan een zijde de stoeprand verdwenen. De bomen - zo was destijds toegezegd - zouden terug komen (eiken), maar dat is men blijk baar ergens in de notulen vergeten. Toch leeft nog de hoop die bomen ooit terug te krijgen. De verdwenen stoe pranden moesten het autoverkeer be gunstigen, autoverkeer dat absoluut af breuk deed aan het authentieke karak ter van de Lange Brink. Wandelen met een kinderwagen en een kind aan de hand, vergeet het maar, wandelen met een moeilijk ter been zijnde moeder, vader of andere persoon, het is bijzon der ingewikkeld door de hier en daar zeer smalle stoep. Het autoverkeer op de Lange Brink beïnvloedt - behalve dan op zondag.' - inmiddels het geschet ste straatbeeld: lawaai, racen, toeteren, inhalen als een trekker etcetera niet snel genoeg rijdt. Vooral in de spits en rond om het middaguur is er geluidsoverlast en onveiligheid. Ik spreek nog niet eens over de aan het huis duidelijk voelbare trillingen veroorzaakt door al die pas santen. En wat dacht u van de vele uit laatgassen die straks bij filevorming, veroorzaakt door boerenwerkverkeer, onze leefomgeving vergiftigen alsook het ecologische gebied erachter? Circa 7.000 aiito-bewêgingen per dag produ ceren heel wat gif! Tot zover het huidige straatbeeld van de Lange Brinkweg en ik zou u willen zeg gen: Ga er eens een kijkje nemen! Doe dat eens! Want dat heeft u - getuige uw barre vergissing tijdens uw laatste Voor stel met betrekking tot het maken van een eenrichting Lange Brinkweg - be wezen nog nooit eerder gedaan. De heer P. Kuijer heeft u tijdens een in spraakavond erop moeten wijzen dat bij eenrichtingverkeer de boeren met al hun werkverkeer door de winkelstraat zouden moeten rijden. Hé, dat had u zelf nog niet ontdekt, want direct vol gend op die opmerking bedacht u dat de Lange Brink dan toch maar tweerich tingsverkeer moest blijven behouden. Want, bah, al dat hooi, die gier, die ka davers, dat veevoer etcetera over de winkelstraat, bah, bah. Tot zover de Lange Brink. Nu de Van Weedestraat. Afsluiting van het kruis punt met de Stadhouderslaan en een richtingverkeer van het punt Burge meester Grothestraat/Korte Brink tot aan het station. Eenrichtingverkeer door de Van Weedestraat, een dusda nig brede straat waar met alle gemak langzaamrijdend tweerichtingsverkeer kan plaatsvinden. Hoe gaat die straat er op de stille uren uitzien: een spook- straat waar nauwelijks iemand komt, waar praktisch niemand winkels lopend gaat bekijken, waar een zeer gebrekkige sociale controle plaatsheeft, zodat tij dens de sluitingsuren en in het weekend andere krachten vrij spel kunnen heb ben. Geen parkeergelegenheid in de Van Weedestraat die toch voldoende breed is om dit toe te staan, dit is een sterke winkeldrempel voor publiek dat even snel een boodschap moet doen. De afsluiting van het kruispunt is een tweede winkeldrempel, want publiek dat voor z'n plezier naar Soest komt, komt dan niet meer. Immers, voor de Van Weedestraat moet je dan toch zo veel moeite doen om er te komen, ach nee, dan blijft men liever in Soest-Zuid of Baarn. Al die moeite om op de Van Weedestraat te komen wordt nog eens vergroot door de vele obstakels die het werkverkeer aan de Lange Brink biedt. Dat wordt dus uren wachten voordat men is waar men zou willen wezen. Een veel gezonder idee is: versmal de straat door de trottoirs te verbreden, maak twee smalle rijstroken met bij voorbeeld midden in schuine insteek- parkeerhavens (met parkeermeters?), zodat men kortdurend parkeert en leg een fatsoenlijk breed fietspad aan waar bij brommers aan een snelheidslimiet worden gehouden. Bouw een fiks aan tal verkeersdrempels in op de rijstroken en op de fietspaden zodat racen uit den boze is. Laat daarbij het kruispunt be staan, maar maak een effectieve roton de met opnieuw verkeersdrempels zo dat de verkeerssnelheid zo laag moge lijk blijft en het verkeer blijft rijden. Af sluiting verstopping, weet u nog? Nu even naar de winkeliersvereniging. Ergens in het nabije verleden heb ik de uitspraak gehoord: "Wij willen de las ten van onze vernieuwingsplannen ab soluut niet op de schouders leggen van de omwonenden! Wat is dit voor een le ge uitspraak? Waar blijft u, vereniging, met uw betrokkenheid bij het. leefmilieu van uw omwonenden? O is dit een stra tegie: de gemeente trekt de kar en u wast naderhand uw hapden in on schuld? Het zou u heel wat meer good will opleveren als u bij uw plannen onze belangen in het oog gehouden had! Verzin voor de afwisseling eens een op lossing die toont dat u met ons mee denkt, die voor u en ons een acceptabe le structuur draagt. Ik heb een vraag aan u: Waar woont u? Woont u aan de Van Weedestraat? Het gros woont luxer dan boven de winkel, het gros woont waar het drukke winkelverkeer niet komt. Ja, waarom zou u zich druk maken over omwonenden en hun parkeer- en ver keerslast? Een barre interesse voor uw directe klanten spreidt u ten toon! Maar ach, geld vergoedt veel, niet? Tot slot nog even onze gemeenteraads leden. Wie bent u allen? Wat voor een lichaam bent u tezamen? Ik wil u helpen antwoorden. U dient een representatie ve afspiegeling te zijn van de bevolking. U dient te vertegenwoordigen: de be langen, de wensen en de noden van de bevolking zoals die in uw gemeente le ven. Ja, u herinnert het zich weer. U was het even vergeten, nietwaar? Heeft u onderzocht waar deze wensen, belan gen en noden liggen? Ja, zegt u: wij houden inspraakavonden, wij zenden kilo's brieven rond om mensen te infor meren en te enquêteren en wij adverte ren overduidelijk in de plaatselijke kranten. Ja, natuurlijk. En wat u ook doet is veel, heel veel geld besteden aan onderzoekingen door onafhankelijke adviesbureaus van velerlei aard. Maar wat u niet doet cn wat veel minder geld kost, is, en nu komt een duidelijke tip: huis aan huis onderzoek plegen op die plaatsen waar volgens uw, ja uw, over tuiging veranderingen moeten plaats vinden! Ga eens luisteren, eens kijken wat er bij de mensen leeft. Ga eens op ontdekkingstocht en tracht eens uit te vinden wie er allemaal behoefte heeft aan uw grootscheepse vernieuwings drang en zoekt u eens uit of er misschien kleinschaliger geopereerd kan worden in uw gemeente. Dit kon wel eens an ders uitvallen dan u hoopt. Als laatste dit: de meeste mensen hier gaan nooit langer uitgebreid winkelen en zeker niet driemaal per week. Vele mensen winkelen hier vaker kort, want hoe groot is Soest nu helemaal? Een volwassen winkelstad zal het nooit wor den! Ambitieus is uw plan, uw wens, om in Soest een winkelstraat te creëren die zo'n verandering brengt. Ambitieus is uw plan om met het geld - dat de ge meente eindelijk na jaren weer tot z'n beschikking heeft - een winkelstraat te verbeteren die in een uithoek van Soest ligt, aan de noordzijde slechts, waar ook nog eens minder publiek woont, pu bliek dat gewend is voor z'n spullen naar grotere steden te rijden en dat zal blijven doen! En moet voor dit ambi tieuze plan zoveel overhoop gegooid worden? En moet voor dit ambitieuze plan met z'n winkelend publiek dat hier niet woont het omliggende gebied met z'n bewoners wijken? En moet voor dit ambitieuze plan de charme van de Kor te Brinkweg (waaraan een aantal prach tige bomen!) plus de Lange Brinkweg verkracht worden? In deze lange brief heb ik geen aandacht besteed aan het spoorwegviaduct, aan het hoofdriool, aan de wateroverlast na een langdurige regenbui en aan andere verkeersmogelijkheden met betrekking tot de oplossing van uw verkeerspro bleem. Evenmin heb ik toespelingen gemaakt op de bestemming voor de plek die het kruispunt Stadhouderslaan-Van Wee destraat vrijmaakt. De gedachten die u hierover zult hebben zouden wel eens grootwinkelbedrijven kunnen betref fen, maar wees gewaarschuwd: de be volking - waarvoor u hier zit - is het daar niet mee eens. Arhelemaal niet als hun leefomgeving hierbij in gevaar komt. Er gaan nu steeds geruchten over een AH en over onteigenen van gronden. Ge meente, let op uw zaakje, anders zult u met nog vele eisen tot schadevergoe ding moeten rekenen. Want 7.000 au to's of meer per dag (waaronder vracht vervoer en bussen) zullen een vernie lende uitwerking hebben op de smalle en zwakke Brink en de oudere, meren deels éénsteens huizen. A J.M. Ticheler-Mars Inderdaad, de gemeentelijke plan nen over de Structuurvisie en alles wat daaruit voortvloeit maken de tongen los in Soest. Waar zoveel overhoop wordt gehaald verdient dat vanzelfsprekend ook alle aan dacht. De Soester Courant stelt haar kolommen graag ter beschikking om de ideeën en gedachten die onder de bevolking leven door te geven, zoals op deze opinie-pagina blijkt. Toch is er een grens aan wat de krant kan verwerken, zowel wat betreft de lengte als de leesbaarheid van de ar tikelen. De redaktie doet dan ook een dringend beroep op de schrijvers om het tekstvolume voortaan te be perken tot maximaal één a anderhalf A-viertje. Langere teksten moeten in het vervolg helaas zonder meer terzijde worden gelegd. Zoals bekend: in de beperking toont zich de meester... Redaktie Geen lucht meer kunnen krijgen, bij voorbeeld doordat iemand al spelend iets te lang een kussen op uw neus en mond drukt, dat gevoel kennen we alle maal. Maar Cara-patiënten leven in meer of mindere mate dagelijks met dat gevoel. Patiënten met astma, chroni sche bronchitis of longemfyseem heb ben last van benauwdheid. Hun longen werken niet goed, daarom gaat adem halen bij hen niet vanzelf. Nederland ken anderhalf miljoen Cara- patiënten. Elk jaar komen er nog pa tiënten bij. Mede dank-zij het werk van het Astma Fonds is er belangrijke voor uitgang geboekt in de behandeling van Cara-patiënten. Daardoor is de kwali teit van het leven van veel patiënten aanzienlijk verbeterd. Medicijnen ver lichten veel, maar de oorzaken van ast ma, bronchitis en longemfyseem zijn nog niet achterhaald. Elk jaar is meer geld nodig om Cara-patiënten een leef baarder leven te geven. Het Astma Fonds geeft dit geld uit aan wetenschappelijk onderzoek en aan di recte patiëntenzorg, zoals aangepaste sportbeoefening, revalidatie en hulp verlening. Geld is ook nodig voor het opzetten van cursussen aan artsen en verplegenden, zodat zij hun werk beter kunnen doen. Bovendien is er voorlich ting nodig, over hoe je met de ziekte kunt leren leven. Voor al deze activitei ten is in 1992 ten minste 13,5 miljoen gulden nodig. Help het Astma Fonds In de week van 10 tot en met 16 mei 1992 is de nationale Astma Fonds-col lecte. Geef twee uurtjes van uw tijd en help mee door te collecteren. Meld u als collectant bij: mevrouw C. van Brussel, Waldeck Pyrmontlaan 14, tel. 18126. Geacht College: U maakt het bewoners die willen inspreken op de verkeersplannen, niet eenvoudig. De informatie in Op "t Hoogt is volstrekt onvol doende om houvast te bieden en alleen na intensieve bestudering van de nota waarin uw voorstel be schreven staat, wordt enigszins duidelijk wat u van plan bent. Bovendien wordt in de nota voor de zo veelste keer de insprekers bij voorbaat verweten, dat zij alleen voor hun eigen straatje praten en geen oog hebben voor de belangen van het geheel van Soest. Wij vinden het uiterst kwalijk dat in ge meentelijke stukken dergelijke insinua ties steeds weer naar voren wordt ge bracht. Uite het voorstel blijkt dat u mikt op een uiteindelijke situatie van éénrichtings verkeer in de Van Weedestraat, waarbij het verkeer in de andere richting over Lange en Korte Brinkweg wordt geleid. Zoals wij op de eerdere informatie avond lieten weten, wijzen wij dat vol strekt af. Het gevolg is namelijk dat-het verkeer op de Brink toeneemt van 1600 tot ongeveer 10.000 verkeersbewegin gen per dag. U geeft zelf al aan dat de Lange en Kor te Brinkweg niet geschikt zijn als vollle- dige parallelroute voor het doorgaande verkeer van de Van Weedestraat. Dat zijn wij zeer met u eens. De 'Brinken' zijn vanouds bedoeld voor bestem mingsverkeer voor bewoners en yoor de agrarische en andere bedrijven. Ge zien het ontbreken van trottoirs en fiets paden is er met het huidige verkeers aanbod al sprake van een onveilige si tuatie. Het voorstel om er dan maar een halve parallelroute van te maken, betekent feitelijk dat u van de Brink een door gaande weg gaat maken. Dat leidt tot een onaanvaardbare toename van ver keer, geluidsoverlast, onveiligheid en uitlaatgassen. Bovendien ontstaat de vreemde en waarschijnlijk zeer gevaar lijke situatie dat over dezelfde weg het verkeer in de ene richting tienmaal zo intensief is als in de andere richting. Het is ons overigens een raadsel hoe in dezelfde nota kan worden beweerd dat de Nieuweweg verkeersarm moet wor den gemaakt, omdat deze een woon straat is, en het verkeer over de Brink, toch ook een woonstraat, moet worden verzesvoudigd. U gaat in uw plannen uit van een gelei delijke ontwikkeling. Kennelijk moeten de omwonenden langzaam rijp worden gemaakt voor het accepteren van steeds meer ongemak, onveiligheid en over last. En voor het accepteren van steeds verdergaande maatregelen om het ver keer op de Brink ruim baan te geven. Uit alle rapporten en discussies is dui delijk dat als er al een verkeerspro bleem is op de Van Weedestraat, dit vooral een doorstromingsprobleem is, dat wordt veroorzaakt door parkerende winkelbezoekers en stilstaande vracht wagens. Ook wethouder Swinkels merkte in een gesrpek met ons op, dat er op de Van Weedestraat eigenlijk geen probleem is, maar dat voorkomen moet worden dat de doorstroming wordt belemmerd door parkeren. Dan moet dat opgelost worden door het creëren van parkeerruimte elders. En door tegelijkertijd maatregelen te ne men waardoor parkeren door winkel publiek in omliggende straten wordt te gengegaan. Want als aan de koppen van het winkelgebied kan worden gepar keerd, zullen veel automobilisten juist in het midden (aan de Korte Brink en de FC Kuyperstraat) op zoek gaan naar een parkeerplaats. Dat betekent meer zoekgedrag en dus nog meer overlast in die straten. Dat moet onmogelijk ge maakt worden door alleen parkeergele genheid te geven aan bewoners. Alle maatregelen in uw voorstel, zoals het opnieuw openen van de verbinding Korte Brinkweg/Burgemeester Gro thestraat en het invoeren van het één richtingsverkeer, zijn niet meer gericht op het verbeteren van de verkeerssitua tie, maar op het verbeteren van het win kelklimaat en het mogelijk maken van een verdere uitbreiding van het winkel gebied. Ten koste van zware financiële offers, grote overlast voor omwonenden en in strijd met eerdere besluiten over de Structuurvisie. Een met maar een be perkte verbetering van het winkelkli maat als gevolg. Problemen worden zo niet opgelost, maar afgewenteld op de omgeving. Wij vragen ons af in wiens belang deze zogenaamde verbetering is. Willen de bewoners van Soest dit, willen de win keliers aan de Van Weedestraat dit of speelt op de achtergrond nog steeds Ahold een rol? Op de informatie-avond hebben wij een antal voorstellen gedaan om de ver keersproblematiek op te lossen. Een gedeelte van uw voorstel spreekt ons dan ook aan. - invoeren van een snelheidsbeperking tot 30 km/u op de Van Weedestraat vinden wij een goed idee; - opheffen van de parkeerplaalsen ei het inrichten van parkeerterreinen vooij het winkelpubliek vinden wij alleen dan goed als tegelijkertijd maatregelen won den genomen om parkeren door win-! kelpubliek in de omgeving tegen tj gaan; - laad- en losplatforms, ook prima maai alleen als tegelijkertijd het laden en los sen in de FC Kuyperstraat en het Kerk- pad worden verboden en als het snel wordt ingevoerd; - herinrichten van de Van Weedestraai met oversteekplaatsen, fietsenrekkei en gekleurd asfalt is ook uitstekend; - herinrichting van de Lange en Kont Brinkweg lijkt ons nodig, Snelheidsbe- perkende maatregelen, een goed trot toir, fietspaden en het opheffen var parkeerplaatsen voor met-bewonen zullen de veiligheid zeer ten goede ko men. Ook zonder verzesvoudiging vat het verkeer; - het is toe te juichen dat u bent terugge komen van eerdere plannen om he kruispunt Stadhouderslaan/Van Wee destraat geheel of gedeeltelijk af te slui ten, Wij zouden het nog beter vindel om het kruispunt te vervangen door eer' rotonde, zoals wij eerder bepleit heb ben. Daarvoor is voldoende ruimte be schikbaar, het bevordert de doorstro ming en past ook goed in het niemvi verkeersbeeld. Of wilt u liever geei geld uitgeven aan het kruispunt zodaj later toch op de kop van de Stadhou derslaan een winkelcomplex met pai| keergarage kan verschijnen? In uw voorstel wordt gesteld dat wij di minder aangename gevolgen van he opheffen van verkeersknelpunten ooi moeten accepteren en dat het niet aan gaat van die gevolgen zodra het eigei straatje in het geding is verschoond tl willen blijven dan wel tegen een zeei hoge prijs die gevolgen af te wentelei, op de gemeenschap. Daarmee slaat u de spijker op de kop Want de keuze is eigenlijk heel eenvou dig: of u investeert een paar honderd duizend gulden in het verbeteren van dt verkeerssituatie aan de Van Weede straat of u spendeert ettelijke miljoener om het woongenot en de veiligheid vac de bewoners aan omliggende straten te verpesten. Mensen die een b de (denken te) h dag bij de firma slaan. Voor het staat dan een au forse schade, en 1 Een winkelstraat van zes miljoen. Wil de bezoekers van idoen naar het bet herstel van de w< Het in Soest a schadebedrijf aanstaande zat Met een open I we bedrijfspan racht 29 ingew ren officieel g Stichting Stimi centrum voor kansarme kind< teert daar op t nier van mee. wil dat voor zijn rekening nemen? Platform De Groene Driehoel H. de Koning (bws Stadhouderslaam E. Vrouwe (bws Lange Brinkweg H. Koenis (bws Korte Brinkweg eo Voor de ondernemers in het win kelgebied Van Weedestraat zijn de voorstellen van de gemeente om te komen tot eenrichtingsverkeer en het parkeervrij-maken van de win kelstraat onaanvaardbaar. De Van Weedestraat functioneert thans doordat de winkels goed bereik baar zijn en de auto-consument bijna voor de deur van de winkel kan parkeren. De aantrekkelijkheid van het winkelge bied wordt niet verhoogd door de voor gestelde verkeersmaatregelen, maar door ruimte te geven aan vestiging van ontbrekende branches en noodzakelij ke uitbreiding van bestaande winkels. Het aanbod van goederen in de Van Weedestraat is afgestemd op het 'bood schappen doen', waarbij eenrichtings verkeer de ondernemer schaadt, omdat het winkelgebied zeer slecht bereikbaar wordt voor de consument. De aanbevelingen gedaan in de facet studie 'Toekomstig winkelbeleid' gaan uit van een rondweg achter de Brink weg en de bouwlocaties. Het raadsbe- sluit van 23 januari jl. verlaat deze op ties. Het is voor ondernemers onbegrij pelijk om dan t.b.v. het lossen en laden te komen met verkeersmaatregelen die de bereikbaarheid van de winkels niet ten goede komen en waarmee de woon buurt opgezadeld wordt met"niet-be- stemmingsverkeer. Een betere afstemming van de huidige verkeersstromen in het winkelgebied is wenselijk en hiervover heeft de verga dering van ondernemers zich laatstelijk uitgesproken. Ten aanzien van deze punten is ook overleg geweest met een afvaardiging van de bewoners van de Groene Driehoek. Daarbij is overeen gekomen dat het overhevelen van ver keer vanuit het winkelgebied naar de Brinkweg niet aanvaardbaar is. Moge lijkheden tot gedeeltelijk afsluiten van de Stadhouderslaan om het winkelfront beter op elkaar aan te laten sluiten zou den nader uitgewerkt moeten worden, omdat hier aanvullende maatregelen mee gemoeid zijn. Het lijkt de ondernemers dan ook zin vol om - gezamenlijk met verkeersdes- kundigen, stedebouwkundigen, bewo ners en ondernemers - ten aanzien van het kruispunt nader te bezien welke mogelijkheden en onmogelijkheden het bovenstaande kan bieden. Daar naast is het van belang om op korte ter mijn te komen tot een invulling van de 'open gaten' in het winkelfront van de Van Weedestraat, het reguleren van het lossen en laden, maar vooral tot het ver wijzen van doorgaand verkeer over het tracé Koningsweg. Rapportage 'werk aan de winkel' (april 1990) Geeft een analyse van knelpunten, re kening houdend met het goed functio neren als winkelgebied. Belangrijkste knelpunten zijn onvoldoende mogelijk heden voor uitbreiding binnen het hui dige bestemmingsplan en het niet aan eengesloten winkelfront. Er wordt uit- gegeaan van het omleiden van het (doorgaande) verkeer via het tracé Ko ningsweg. Rapportage 'Winkelen in de jaren negentig' (februari 1991) Doel is het winkelaanbod kwalitatief zodanig te verbeteren dat het winkelge bied Van Weedestraat kan voldoen aan zijn functie als verzorgingsgebied. Facetstudie 'Toekomstig winkelbe leid' (maart 1991) Geeft aanbevelingen met betrekking tot het toekomstig winkelbeleid. In de ze notitie wordt uitgegaan van een rondweg achter de Lange Brinkweg en de woningbouwlocaties. Raadsbesluit van 23 januari 1992 N.a.v. deze raadsvergadering komt de gemeente Soest, waarbij t.a.v. het win kelbeleid Van Weedestraat een staps gewijze aanpak van de verkeersproble matiek wordt voorgesteld, tot: vaststel ling van tijden voor lossen en laden; vrij van parkeren maken van de straat, in samenhang met het aantal van centrale parkeervoorzieningen; eenrichtings verkeer waarbij de Brinkweg-route via de spoorwegtunnel wordt geprojec teerd. Overlast Met de voorgestelde plannen wordt niet alleen de ondernemer geschaad omdat het winkelgebied zeer slecht be reikbaar wordt voor de consument, ook de bewoners van de achterliggende straten gaan overlast van verkeer krij gen. Eenrichtingsverkeer vanuit Soest- dijk naar Amersfoort staat haaks op de consumentenstroom. Dat betekent meer autokilometers. Voor alle duidelijkheid zetten de Win kelkring-ondernemers op een rijtje waar de van Weedestraat wél bij gebaat is: A. Een bouwplan dat voorziet in win kels langs de Van Weedestraat, als op vulling van het gat tussen Jac.» Hermans an de ABN AMRO, is dringend ge wenst en zou een goede versterking ge ven aan het 'hart' van het winkelgebied (Lindenhof). B. Bij het buiten gebruik stellen van een rijbaan van de Stadhouderslaan (tussen Lange Brinkweg an Van Weedestraat) ontstaat een bouwlocatie die op verler- lei wijze ingevuld en vormgegeven kan worden. Het is niet uitgesloten dat het huidige ABN AMRO-bijkantoor bij de bouwplannen betrokken kan worden. C. T.b.v. het functioneren van het win kelgebied is het niet alleen belangrijk om het winkelfront aan beide zijden van het kruispunt naar elkaar toe te bren gen; ook voor de consument is het aan trekkelijk als het winkelfront in het kernwinkelgebied aaneengesloten wordt. D. De aansluitingen Lindenlaan en FC Kuyperstraat bieden mogelijkheden voor uitbreiding van bestaande winkels. Voor het vml. bureau Burgerlijke Stand en Van Weedestraat 225 (Huissteden) zijn reeds bouwplannen ingediend, evenals voor Van Weedestraat 2-6 (no taris en Hilhorst). E. Gezien de ligging aan het uiteinde van het winkelgebied is de locatie van een kijkje gaan ni het nieuwe indus Het zal bepaald i om het juiste schi te raden. Misver; uitgesloten, wani al (maar nu nog aard) vastgestel beëdigde schade king zal plaatsv mei om 11.00 ui Wie het juiste sch den - of het zo die maakt kans op ee trekkelijke prijze door de firma's ker en Foto Swa een schitterende prijs een fototoes een walkman. De deelnemers a op die manier teg zonder goed doe teur P. Stalenhoe een warm hart w het vml. politiebureau geschikt voor Stichting Stimu een trekkersfunctie, zo mogelijk in eer schadebedrag m dienstverlenende sector. ingevuld op een s F. Een mogelij kheid van uitbreiden vai u j Vï de thans te kleine vestiging van AH i; 1S- Dat be vergroting van de huidige vestiging o aan lm,u.an^' binnen de mogelijkheden op de kop var koopt da N de Stadhouderslaan. G. T.b.v. de bereikbaarheid van de in dividUele winkels is het belangrijk on thans niet te komen tot een eenricb tingsverkeersvorm. Ook het parkerer langs de Van Weedestraat moet moge lijk blijven, waarbij t.b.v. het lossen/la den ruimtes aangemerkt moeten woi den. Achter de bebouwing rond he kruispunt en bij het vml. politiebureai kan aanvullende ruimte voor parkerei gecreëerd worden. Een nader onder zoek naar een beter ontsluiting van par keerlocaties achter winkels is gewensi Het geregelde verkeerskruispunt kar met een rotonde beter passend gemaal worden binnen het winkelgebied. Oo! is dan een 30-km-zone denkbaar, waar bij het bromfietsverkeer over de rijbaa' geleid wordt. Gelet op bovenvermelde punten ma Vanaf vrijdag ken de ondernemers in de Van Weede Casa, de bel straat ernstig bezwar tegen de voorge aan de |jur stelde plannen, waarbij sprake is va |traat, een aa eenrichtingsverkeervorm en het par zwn ^an j keervrij-maken van het winkelgebiec Voor het beter afstemmen van het ver keer en vet verblijfsklimaat in het wie yijngaara. H Icp.lpp.HipH u/nrHpn Ha mmfan a t/m( gemengde te guratief als al vallend kleurg Van huis uit is I Werpster en -tek voor destijds Utrechtsé kunst de Hogeschool werkte vervolge een Brabantse c Na haar huwelij lancer nog het m van ook volgen; ren in haar wei met name in he Enkele jaren gel gaan naar de kenvaardigheid volgde lessen m en later schilder mie in Den Hai lessen bij Me] C de Vrije Akade hoefte voelde oi andere met po uit. De beeldende k paplepel ingegc architect en tek niet onverdiensi mee, maar stimi de akademie te pen is iets totaal ren, aldus Ineke is nogal vast, he kunstuiting en los van komen. Vrije Akademi Ze is dan ook ze ze "fantastische kelgebied worden de punten A t/m nogmaals onderstreept en aangegever om te komen tot een kwalitatieve ver betering. J.S. Nol Voorzitter Winkelkring Van Weede straat Op 8 april j.1. nam de Franse regerin, het besluit de kernproeven in de Stil' Zuidzee tot het volgend jaar op 11 schorten. Voor de vele groepen in Ne derland die al jarenlang hebben gepro testeerd tegen deze kernproeven wa dat reden om verheugd te zijn. De groep Vrouwen voor Vrede-Soe< voerde al sinds 1987 - samen met vee Soesters - actie door middel van pr° testbrieven, handtekeningen, de be kende raamposters "Alweer een Frans; kernproef' en kaarten aan de Frans; ambassade. Deze vorm van actie word nu beëindigd, in de hoop dat ze volgend jaar niet opneiuw nodig zal zijn. Het Franse besluit is een goede stap ii de richting van een wereldwijd verbot op kernproeven, vindt Vrouwen voo Vrede. De vredesgroepen zullen er b: de kernwapenmogendheden op blijver aandringen het Franse voorbeeld I' volgen. Ze zijn ervan overtuigd da kernwapens geen bijdrage kunnen leve ren aan een vreedzame en rechtvaardi ge wereld en zullen hun stem laten ho ren in de hele wereld, in Nederland ei helaas met sluiti ook in Soest tegen de ontwikkeling valaltijd komt een jj kernwapens. Ie malen per jaai

Soester Courant | 1992 | | pagina 20