IOW i ra 'fortman!! n EB wl ■S?s Groepswonen - Ouderen - Soest, GOS (3) Sfe E- 1WELZIJNI i kunststof, s. ie's I meer GEN gant een alist' 4 '"'ZsïSi-' LINDEN Belangrijke telefoonnummers s.w.o.s. 02155-27997 PAGINA 26 CENTRUM 7 62 EN Soes I 62 28 WOENSDAG 6 MEI 1992 INHANDEL SOESTER COURANT Reacties van Lezers De Seniorenpagina valt on- Cuyplaan 101, 3764 TM der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Soest, tel. 13786 of 23681. De volgende Seniorenpa gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 17 juni 1992. Kopij graag vóór 8 juni inle veren bij de redactie; adres: zie hiernaast. Er komt een eerste woongroep van ouderen in Soest; de locatie is er... m l\ Twee initiatiefgroepen [Begin 1991 leek het even heel goed "te gaan. In de Vereniging GOS yormden zich twee intiatiefgroe pen, elk tussen de 15 en 20 leden groot. Eén van beide groepen stelde zich ten doel op redelijk korte ter- nijn te willen gaan groepswonen. In nauw contact met Woningbouw vereniging Soest werd gezocht naar nogelijke locaties en via WS werd ons te verstaan gegeven dat het mo gelijk zou zijn van de gemeente een [ocatie verwerven in het uitbrei dingsgebied Klein-Engendaal. Daar zou WS dan een contingent kunnen krijgen om er een woon complex te realiseren. gig» Spreekuren SWOS Secretariaten Ouderenbonden Aktiviteiten KBO/St. Jozef Activiteiten ANBO-Soest Nieuw bestuur ANBO - Soesterberg Activiteiten PCOB-Soest Aktiviteiten PCOB-Soesterberg Ouderenbus 19190 Maaltij dvoorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Seniorenvoorlichting 27997 Thuiszorg moet maatschappehjker Seniorenvoorlichting Elf provinciale indicatiecommissies op één lijn Dagverzorging Groot Engendaal een succes i i?r "T| Licor 43 .Af. Floryn Citroen brandei# al 49 tel, 12490 SENIOREN PAGINA Sandeman Sherry Scotch Liqu Er gebeurde van alles, toen de ge meente aan het eind van de jaren tachtig besliste dat er een nieuw gemeentehuis en een nieuw poli tiebureau moesten komen in Soest. De Soester ouderenbonden ANBO, Unie-KBO en PCOB, sa menwerkend in het COSBO- Soest, hadden het idee dat er in on ze gemeente wel eens interesse kon bestaan onder de ouder-wor- denden om te gaan groepswonen. Ze namen toen twee initiatieven: Ze wendden zich tot de politiek met de vraag of de leegkomende gebouwen gereserveerd zouden kunnen worden voor dit doel, en ze zochten contact met Woning bouwvereniging Soest, met het voorstel samen een onderzoek te gaan instellen naar de mate van die interesse. Het eerste initiatief liep uit op een fiasco: Het oude gemeentehuis en de directe omgeving zouden (ge deeltelijk) worden bestemd voor ouderenhuisvesting, maar niet voor groepswonen. Bovendien kwam/komt een groot deel hiervan terecht in de vrije sector en ook dat was niet de bedoeling geweest van de COSBO-Soest. En het oude politiebureau? Ga maar eens kijken. Na dat aanvanke lijke idee van de COSBO kwamen er nog meer plannen. Maar het ou de gebouw staat er nog steeds doel loos en mistroostig bij, zonder dat iemand daar een bordje "Schand paal" bij heeft gezet. Maar het tweede initiatief van het samenwerkingsorgaan leidde tot het beoogde onderzoek. Het werd groot aangepakt en uit het versche nen eindrapport bleek dat in Soest de interesse voor groepswonen nogal groot was onder de ouder wordenden. Uit dit initiatief werd eind 1990, na een voorbereidende fase waaraan zo'n 35 vrijwilligers actief deelnamen, de Vereniging Groepswonen-Ouderen-Soest, af gekort de GOS, geboren. De bedoeling van deze vereniging was en is: het haar leden mogelijk te maken intiatiefgroepen te vormen; te bevorderen dat deze van initia tiefgroepen woongroepen kunnen worden; de belangen van die groepen bij overheid en woningbouwvereni ging te behartigen; en bovendien haar leden, maar ook de Soester bevolking in het al gemeen op de hoogte te houden van de resultaten hiervan. Dit laatste deed de GOS zelf actief op deze Seniorenpagina; het laatst [in een artikel van woensdag 30 mei 1990, waarin werd beloofd meer te faten horen wanneer er sprake zou ijn van vorderingen in dit streven. [En dat gebeurt nü pas. Was er dan geen nieuws? In ieder geval geen nieuws dat aangaf dat het doel in licht kwam. |En ineens kwam de vaart er echt in: le groep moest voor2juni 1991 een [pakket van wooneisen gereed heb- Iben om dat contingent te verkri jgen. Maar daarvoor moest de verza meling van GOS-leden eerst nog leen "groep" worden. Geen kleinig- Iheid! Aan de gemeente werd extra I subsidie gevraagd en gekregen om [twee professionele groepswerkers Ivoor deze "spoedklus" aan te trek ken. Het werd hard werken en het [groepsproces had resultaat: lOp 2 juni was de nieuw-gevormde Igroep een echte groep geworden en Ihad ze de klus geklaard: Het pakket Ivan wooneisen lag op tafel bij WS iDaarna werd het stil om de groep: PT'w'jé. de locatie die in het vooruitzicht was gesteld was er niet... en kwam er niet. De woningbouwvereniging deed haar best en de gemeente voerde besprekingen, maar de loca tie werd niet verworven. Niet in juli, augustus en nog steeds niet in fe bruari 1992. De andere initiatiefgroep had min der haast, maar ook daarvoor, wist men, kwam een locatie beschik baar. In eind '91 zou het zwembad De Turf worden afgebroken en de ze groep wist niet beter dan dat zij daar een locatie zouden krijgen. Maar de desillusie bij de groepsle den was groot toen men via de pers moest vernemen dat het terrein al bij voorbaat was verkocht aan een projectontwikkelaar, die daar mooie dingen zou gaan bouwen, maar niet voor groepswonen! De le den van deze groep, de Vereniging GOS en de wethouder zijn daar, elk op eigen wijze, van geschrokken. De wethouder ging het zelf vertel len aan de groep en hield ze als troost een paar andere locatie-klui ven voor, waarover de groep na tuurlijk na moest denken. Vandaar die stilte op deze pagina van de kant van de GOS. Er gebeur de genoeg met en in de Vereniging, maar echte vorderingen: nee! Toch een doorbraak Uiteindelijk lijkt het tij een beetje te keren.. Toen het resultaat van de Gemeente om de locatie in Klein- Engendaal te verwerven steeds maar op niets uitliep, nam wethou der Kingma het initiatief een werk groep in het leven te roepen, be staande uit twee ambtenaren, twee functionarissen van WS en een klei ne afvaardiging van de GOS, om een locatie te zoeken die op korte termijn tot bouwen zou kunnen lei den. En die is gevonden! En inmiddels door het College van B.& W., na raadpleging van de raadscommis sies Volkshuisvesting en Financiën, aan WS toegewezen, om daarop een wooncomplex te realiseren. Deze locatie ligt onmiddellijk ach ter het nieuwe kantoorgebouw van "Advisie Computer Consultants B.V.", in de bocht van de Konings weg, waar die grote gele halve bol len op de weg ligen in een nieuw stukje Klein-Engendaal aan de (nog aan te leggen) Koperwiek. De groep heeft daar "ja" tegen ge zegd (dat kwam goed uit, want de naam voor hun complex was al ge kozen, n.1. Koningsdael (van Ko ningsweg Engendaal). Een architect is aangetrokken, de heer Zwerus van het Apeldoornse bureau MTB. En de eerste schetsen worden nu met de woongroep en WS besproken. Waarschijnlijk wor den in het te bouwen complex 24 woningen gebouwd, ongeveer tien 4-kamerwoningen en de rest3-ka- merwoningen. Dat zijn er meer dan de groep had voorzien, zodat de groep nog uitbreiding kan hebben. Als alles gaat zoals gepland zal er na de bouwvakvakantie gebouwd wor den en zal dit complex worden op geleverd in de tweede helft van 1993. Echter: de andere GOS-groep, die de locatie De Turf aan z'n neus voorbij zag gaan, wordt nu voor de tweede maal "gepakt". Er was een nieuwe locatie voor deze groep, ge noemd door wethouder Kingma, toen hij persoonlijk de groep ging vertellen dat De Turf helaas niet door kon gaan. In de brief nu, die de Vereniging GOS ontving van het College van B.& W. en waarin akkoord werd ge gaan met de toewijzing van de loca tie-Koperwiek aan de eerste groep, werd gelijktijdig te verstaan gege ven dat "dit vooralsnog de enige lo catie is ten behoeve van deze bij zon- dere woonvorm"(bedoeld wordt groepswonen, zoals inmiddels zo'n 150 woongroepen in Nederland zich hebben gevestigd). Het College vervolgt dat "Alvorens een locatie voor een tweede woon groep beschikbaar te stellen willen wij eerst de uitkomsten en resulta ten van het onderhavige project (aan de Koperwiek) in overleg met de Vereniging GOS, de Woning bouwverenigingen en de functione le raadscommissie evalueren" Een tegenvaller dus opnieuw voor die tweede woongroep, die even oud is als de andere groep, en die zich nu moet voelen als'een tweelingbroer die aan de ouders toestemming vraagt om te trouwen en dan te ho ren krijgt: "We wachten eerst eens af hoe je broer het ervan afbrengt." Maar deze groep geeft de moed niet op en heeft zich voorgenomen toch door te gaan met het groepsvor- mingswerk. En ook deze groep kan er nog best wat kandidaat-leden bij gebruiken. Groepswonen is, alles bij elkaar, een tijdrovende en energie-kosten de bezigheid. Zowel voor het be stuur van de Vereniging als voor de deelnemers aan de groepen. Door een lid van de groep-Koningsdael werd dit als volgt onder woorden gebracht in een spontane toevoe ging aan door haar gemaakte notu len van een groepsbijeenkomst: "Onze groep is ongeveer 16 maan den intensief bezig gewest met het (voorbereiden op) het groepswo nen. De eerste maanden met pro fessionele begeleiding. Die was mo gelijk gemaakt door ondersteuning van de gemeente. Als ik nu zie en hoor hoe diverse mensen uit onze ouderengroep, perfect en met ont zettend veel inzet, zóveel werk ver zetten: Hulde daaraan! Ik vind dan, dat we best een beetje recht hebben op een mooie, leefba re woning met zonnige tuin! En ik hoop als echte Soesterse dat de ge meente èn WS ons bouwproject net zo mooi maken als ons gemeente huis, ons politiebureau, ons Aqua-Indoor en het WS-gebouw. Deze plek in het plan Klein En gendaal - de toekomstige Koper wiek - is aangewezen als locatie voor het Groepswonenproject. Foto: Coos van der Wilt. Dit zijn de visitekaartjes van Soest geworden en ik vind, dat wij als woongroep-Koningsdael hier zeker bij horen!" Als u mee wilt gaan doen Mochten er lezers zijn die meer in formatie willen hebben over de ver eniging GOS (want daarvan moet u eerst lid worden!), stuur dan een kaartje naar: Vereniging GOS, postbus 129, 3760 AC Soest, met daarop 'Verzoeke informatie'. Begrijp goed: De groepen hebben belangstelling voor gezonde men sen, die zichzelf uitstekend kunnen redden en energie over hebben voor de groep. Leeftijd vanaf 55 jaar. Wij horen nogals eens 'actieve ou deren' zeggen: 'Leuk idee, maar ik ben er nü nog niet aan toe. Weet dan: Als u er 'aan toe bent', kun tu niet meer meedoen met groepswo nen, want groepswonen-ouderen is zeker geen nieuwe vorm van een verzorgingstehuis! Wij blijven u op de hoogte houden met de plannen en de bouw/uitvoe ring en met de behoefte aan nieuwe leden in de Vereniging. De Stichting Welzijn Ouderen Soest houdt op de drie dienstencen tra, De Vijverhof, Honsbergen en De Drie Eiken, spreekuren. Daar kunt u terecht met vragen over bij voorbeeld bejaardenhulp, de aan schaf van een rolstoel, de blindenbi bliotheek. enzovoort. De spreekuren zijn in De Vijver hof: Maandag van 15.00 - 16.00 uur Vrijdag van 11.00 - 12.00 uur Tel. 23139. In Honsbergen: Maandag 13.30 - 14.30 uur Woensdag van 09.00 - 10.00 uur Tel. 10607. In De Drie Eiken: Donderdag van 10.00 - 11.30 uur Vrijdag van 13.30 - 14.30 uur Tel. 51402. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: mevr. C. Eeftens, Dorpsplein 98, tel. 53552. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Soosmiddagen Op de woensdagen 13, 20 en 27 mei, telkens om 14.00 uur in de Vij verhof. Woensdag 27 mei is tevens de sluiting van het seizoen 1991/1922. Kontaktpersoon KBO/St. Jozef evenementen: mevrouw Jacobs, tel. 15350. In de maand mei: mevr. Remkes, tel. 15474. KBO/St. Jozef-reizen •Vrijdag 22 mei: grote asperge- tocht, met bezoek aan aspergeboer derij en aspergediner. Dinsdag 30 juni: Friese-meren- tocht, met demonstratie meubel schilderen in Hindelopen, boot tocht over de Friese meren en diner in Elburg. Donderdag 6 augustus: Delft, be kend om zijn blauw, met bezoek aan de "Porceleyne Fles" en Rotterdam met rondvaart door de havens. Kontaktpersoon KBO/St. Jozef- reizen: mevr. Korte-Tieland, Joh. Poststraat 30, tel. 13960. Zondag 24 mei, aanvang 14.00 uur: Laatste praatmiddag van dit seizoen. Toegang voor alle Soester 50+-plussers. Dinsdag 23 juni: Bustocht voor ANBO-leden naar Texel. Tijdens de laatst gehouden leden vergadering is het afdelingsbestuur als volgt samengesteld: de heren C. van Rijthoven, voorzit ter; D. de Jager, secretaris; G. Dus- schooten, penningmeester; en als leden de dames M. Dusschooten en R. Bruining, en de heren W. Alke- ma en H. van Basten. De bijeenkomsten en het bowlen voor het seizoen 1991/92 zijn beëindigd. Molentocht Op dinsdag mei vindt er een mid- dagtocht plaats langs de molens van Kinderdijk en door de mooie pol ders in de omgeving. Startom 13.00 uur bij de Ichthuskerk, hoek Talma- laan - Albert Cuyplaan. Terug komst circa 18.00 uur. Onderweg wordt gestopt voor een koffie-/ theepauze. Kosten voor leden f 25,-, voor niet-leden f 30,-. Infor matie en aanmelden bij mevrouw A. Frankena, tel. 15590. Woensdag 13 mei: De Drie Ei ken, 09.45 uur, bestuursvergade ring. Donderdag 21 mei: De Drie Ei ken, 09.45 uur, koffieochtend met inleidingen door de heer Taai: Ou deren op weg en Nieuwe verkeers- veiligheidswetten. -•-•vi f r/-\vjii \i/-\ c- Naarmate we gemiddeld ouder worden en in toenemende mater ervoor kiezen om zo lang mogelijk op ons zelf te willen blijven wonen, zal de behoefte aan "thuiszorg" toe blijven nemen. Thuiszorg wil zeggen, hulpverle ning in de thuissituatie bij onge makken, invaliditeit, chronische ziekten e.d., waarvoor we lange tijd gewend waren om deze te zoeken in verzorgings- en verpleegtehuizen; maar dan wel weggerukt uit de ei gen vertrouwde omgeving van huis en buurt, maar vooral ook van de- daar bestaande sociale kontakten. In een rapport van de Commissie "Toekomstscenario's Eerstelijn en Thuiszorg" zegt prof. Schadé - voorzitter van die commissie - dat gerekend moet worden met een toename van de vraag naar thuis zorg met 1% per jaar. Daarnaast zal de thuiszorg inhoudelijk verande ren; complexer worden, omdat de problematiek van de oudere oude ren in de breedte zal groeien. Gezondheidszorg die hierop wil in spelen zal boven op het pakket op genezing gerichte hulpverlening zorgprogramma's en zorgarrange- menten moeten kunnen aanbieden om mee te groeien met de toene mende vraag naar thuiszorg; kwan- tatief, maar vooral ook kwalitatief en adequaat. Thuiszorg is niet meer te beperken tot een aantal "uitzonderlijke" ge vallen van verzorgingsnood, maar zal zich moeten ontwikkelen tot een zorg voor iedereen die daaraan be hoefte heeft, een zorg ook die kan voldoen aan de volle zorgbehoefte. Thuiszorg zal maatschappelijker moeten worden, stelt prof. Schadé. Op werkdagen bezet van 09.30 tot 12.00 Uit onderzoek blijkt dat de sociale voorzieningen te weinig worden benut en nog onvoldoende worden gezien als een recht (zoals de AOW dat is) en nog te veel als een vorm van armenzorg of bedeling. Vooral ouderen maken weinig ge bruik van dat recht. Daarnaast heb ben zij vaak een hoge drempelvrees om naar officiële instanties te gaan en is er een gebruik aan informatie omtrent de mogelijkheden. Oude ren kunnen daardoor in financiële problemen komen, zonder dat dit nodig is. Direkte en tijdige informatie kan hulp bieden. Met dit doel voor ogen zijn er in Soest seniorenvoorlichters opgeleid. Vrijwilligers die kennis van zaken hebben en de weg weten. Mensen die kunnen en willen hel pen om geïnformeerd te worden; om de weg te wijzen, niet naar zo maar een loket, maar exact naar een afdeling en eèn met name genoem de persoon; mensen ook die willen helpen bij het invullen van formu lieren en het maken van afspraken, eventueel zelf meegaan. Bij deze hulpverlening is de privicy volledig gewaarborgd. De seniorenvoorlichters zijn te be naderen via een centraal telefoon nummer op de administratie van de SWOS. Dit nummer is: 27997. De elf indicatiecommissies in de provincie Utrecht hebben besloten in het vervolg één gedragswijze te volgen met betrekking tot de be handeling en afhandeling van indi catie-aanvragen. Men gaat werken met dezelfde aanvraagformulie ren. De commissies beschouwen hun taak als een die ten dienste staat van de hulpverlening aan ouderen. Bij het in behandeling nemen van aan- Dank zij de inzet van de vrijwillig ster, de activiteitenbegeleidster en de projectleidster; dank zij ook de financiële steun van de provincie Utrecht (ruim 42.000 gulden) is het dagverzorgingsproject voor psychogeriatrische patiënten in Groot Engendaal een succes. De doelstelling, het bieden van veilig heid en een gezellige plek voor de deelnemers, is ruimschoots be haald. Aan het project namen in 1991 ge middeld tien personen per maand deel. Men werkt nu met een drie maandelijks schema. Daarin staan de aktiviteiten vermeld die de ko mende maanden aan bod komen. Vaste aktiviteiten zijn krantlezen, groepsgymnastiek en bakken, ter wijl koken iedere laatste donderdag van de maand op het schema staat. Iedere drie maanden is er ook een themamiddag die de seizoensveran deringen betreft. Geregeld gaat men ook met een paar deelnemers naar de markt en men is bijvoorbeeld naar het Dolfi narium geweest en naar het tuin centrum "Overvecht". Het jaar werd afgesloten met een kerstfon due voor alle deelnemers met een gast. Het vervoer naar het dagverblijf is volledig in het schema van de oude- renbus opgenomen. Vijf deelne mers maken gebruik van de oude- renbus; één van de rolstoeltaxi; één deelnemer komt met een taxi en twee maken gebruik van eigen ver voer. De deelnemers betalen per bezoek een eigen bijdrage van zes gulden, plus een klein bedrag voor de mate riaalkosten. In de zes gulden is een warme maaltijd, koffie en thee inbe grepen. Voor het vervoer met de ouderenbus betaalt men f 2,50 per rit. vragen gaat men uit van de wens van de ouderen zelf; de betrokken ou dere dient zelf het initiatief tot de aanvraag genomen te hebben. De commissies wensen nadrukkelijk uit te gaan van de opvatting dat het verzoek om een indicatie uitslui tend ligt bij de oudere en niet bij fa milie, hulpverlening e.d.; tenzij na tuurlijk op grond van een onder zoek daaraan voorbijgegaan moet worden. Overigens zijn de commis sies van oordeel dat de hulpverle ningsrelaties zo weinig mogelijk moeten worden belemmerd door de werkzaamheden van de indicatie commissie. De indicatie betreft: opname in een verzorgingshuis; opname in een verpleeghuis of gebruik van dagbe handeling in een verpleeghuis. Daarbij worden de volgende ter men gebruikt: "urgent"; "noodza kelijk"; "tijdelijke duur op grond van een tevoren in te schatten om standigheid". Nog voor de zomer 1992 zal overal in de provincie Utrecht een en hetzelfde aanvraag formulier worden gebruikt. Het Provinciaal Overleg van Indi catiecommissies gaat ervan uit dat dor deze gezamenlijke standpunt bepaling een reële bijdrage wordt geleverd aan de totstandkoming van een effectief, op de hulpvraag van ouderen gerichte indicatiestel ling, ongeacht de woonplaats van de betrokkene in de provincie. De indicatiecommissie in het ge west Eemland is gevestigd te Amersfoort (Zonnehof 10, tel. 033-618841) en dagelijks, behalve op donderdag, bereikbaar van 09.00 tot 12.00 uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 27