Met de fiets... op vakantie in eigen land! Een fiets kopen? Wélke dan? Foto's tussen 'Poëzii Twee i Van he S orber Verzekerd in het zadel ANWB LANDELIJKE FIETSDAG WOENSD^ Stadsbeel Achtste ei Een stuur, een frame, een zadel en twee wielen. Een fiets. Maar daar houdt het al lang niet meer bij op. Toerfietsen, sportfietsen, ATB-fietsen, mountainbikes, hybri de fietsen...: elke smaak, stijl en acti viteit kun je tegenwoordig op twee wielen kwijt. Alle reden voor een bre de oriëntatie, alvorens u tot aankoop overgaat. Leuk. die verscheidenheid. Maar hoe weetje nu welke fietsje uit moet kiezen? Hel antwoord is natuurlijk: de fiets die bij je past. Maar daarmee ben je er nog niet, want hoe kom je daar nu achter? Het is raadzaam om eerst eens na te gaan. welk type fietser u bent. Gebruikt u de fiets voornamelijk voor alledaagse korte-alstandsritjes. kies dan voor de duurzaamheid en degelijkheid van de oerfiets: de toerfiets. De sportfiets is in feite de wendbare neef van de toerfiets - iets lichter en met een paar versnellingen en daardoor geschikt voor langere toertochten. Nog lichter is de supersporlfiets, met smallere ban den, drie lot zeven versnellingen, een sportzadel en een lichtgewicht bagage drager - geschikt dus \oor wie echt wal verder van huis wil. De semi-racefiets wordt ook wel super- lichte sportfiets genoemd. Hij doet den ken aan een echte racefiets, maar is wat completer uitgerust. Als u niet al te veel bagage meeneemt, kunt u de semi-race- fiets ook voor een fietsvakantie gebrui ken. Tol de categorie lerreinfielsen behoren de zogenaamde mounlain bikes of ATB's (Al! Terrain BicyclesJ. die zoda nig ontworpen zijn - met brede banden. \eel versnellingen en dergelijke-dal uer de weg mee afkunt, het ruige terrein op. Hybride fietsen zijn semi-raccfietsen met de karaktertrekken van een ATB: het zijn multifunctionele fietsen, die ge schikt zijn voor toertochten én vakan ties over zowel verharde als onverharde wegen. De randonneur is speciaal ontworpen voor de langere afstanden: deze fiets heeft extra veel versnellingenen kan veel bagage dragen - ideaal voor fietskam- peérvakanties dus. Wilt u echt sportieve prestaties leveien. kiest u dan voor de racefiets. Door z'n speciale eonst mei ie en lichte materialen is hij zeer licht, maar toch stevig, en ui teraard zit er minstens een dozijn ver snellingen op. Houdt u wel v an fietsen, maar heeft u zo af en toe een 'duwtje in de rug" nodig, dan is een snorfiets vv ellicht hel op uw lijf geschreven alternatief. Waar u er be hoefte aan heeft, schakelt u het motortje in en u zit w eer snor op uw Spartamet -de "fiets met iets'. De nieuwe ANWB-broehure 'Recrea- tiefietsen" zet alle (on Imogelijkheden op een rijtje en is een goede hulp bij de keuze van de fiets die meer dan al die andere bij u (én uw budget! j past. In de "wandel] zaal in het Soes sinds vorige we gericht van fot fotografe van Belgin Gokalp. Ie tientallen sti tanbul. De tei vrijdagavond f Stroband, voor missie Mindert: Belgin Gokalp neenhalf jaar in werkte ze een aan hoofd van een ai wijdde zich tegelij van de fotografe zich onlangs spo WVC van het ge rechtstreeks door der Jan Visser, di de kunst in zijn p ser was meteen z< prachtige foto's di een expositie. De opening, die v een groot aanta van instellingen i wijze banden o Turkse gemeenst omlijst met de kla Ier en de geur van band stelde in ziji genoegen vast da gemeentehuis ke Meer dan negei de dichtkunst ken waren afgel zameld in Kst Baarn, waar vc in successie de zie a la carte' 'dichtersdiner' grotendeels eet genheid, georg Visser en Nelle het Vlaams-N tuurtijdschift 1 Werner Paans Groeneveld). Zoals gebruikelij onthaald op een gi met een behoorlij veel poëzie, een tenschap, een vin kunst en veel, hee gen. Centrale figi Adriaan Roland 1 dichters" - die mii de (klassiek getoi de Soester compc Van 10 mei tot in galerie het A twee exposities gaat om werker Japan en de I Boxhoorn. De worden zondag opend. Beide kunstenaar aanwezig zijn. Va glas te zien. Box .childerijen op d> sen- De exposities ziji derdag, vrijdag e :n 17.00 uur te ook na afspraak, ^ulownahuis is ;emeester Groth Japanse kunst Jan Visser, 1 unst, opende roeneveld ei aamse schild Dilbeek. Hij is r literair tijdschri •entoonsteling at een drielui oorstellende Leid". et drieluik ij olfoorlog in 1 gedoe? ben uitgebreid met de meest gangbare AN WB-produkten, zoals de IRK en het camping-carnet. Voor de maand mei hebben we in samenwerking met de ANWB een bijzondere fietsroute uitge stippeld, die onder meer langs een Oud hollandse tingieterij voert; houders van Toeractiefkaarten krijgen als aanden ken een tinnen theelepeltje mee. Natuurlijk kun je de Betuwe ook met je auto doorkruisen, maar dan mis je wel wat de fietsje biedt: het directe contact met de bloeiende bloesemweelde. En dan mis je veel." Deze en andere routes zijn voor Toerac- tiefleden gratis; de overige deelnemers betalen 3,50. Toeractiefkaarten kunt u aanvragen bij alle ANWB-vestigin- gen. Meer informatie over deze tochten kunt u inwinnen via de afdeling Centrale Informatie, telefoon 070 - 3141420. Via hetzelfde telefoonnummer kunt u het boekje 'Op Stap In Nederland' aan vragen, waaruit u allerlei ideeën op kunt doen voor interessante dagjes uit in ei gen land. Zelf uw fietsroute uitstippelen Natuurlijk kunt u ook zelf uw fietsroute uitstippelen. Kees Lucassen, fietsredac- teur van het ANWB-blad 'Óp Pad' en - uiteraard - zelf een fervent fietser: „Als ik in Nederland een dagje uit fietsen ga, stippel ik mijn route uit aan de hand van de ANWB-toeristenkaart; daar staan namelijk ook alle vrijliggende fietspa den op, en die voeren je juist vaak langs de mooiste plekjes, zoals verlaten wei landen en boeiende bospercelen. Om mijn actieradius te vergroten, neem ik alle tijd om naar een interessant ge bied toe te fietsen; vervolgens neem ik de trein terug. Het voordeel is datje, door rekening te houden met de weersver wachting, de wind mee kunt 'pakken', waardoor je een heel eind weg kunt fiet sen. Maar als je een gedetailleerde kaart neemt, vind je ook dichter bij huis vast nog wel plekjes, waar je nog nooit ge weest bent. Let ook eens op de campings die op de kaart zijn aangegeven; die lig gen altijd wel in de buurt van mooie plekjes. Natuurlijk fiets ik ook wel eens een route uit één van de gidsen; voordeel daarvan is dat je precies weet wat je tegenkomt, hoe oud een molen is, wat er op die be paalde plek allemaal gebeurd is, enzo voort. Maar als je zelf een route uitstip pelt, heb je veel meer het idee datje zélf 'ets gevonden hebt. En dat is, in een tijd waarin alles al 'gedaan' en ontdekt is, een heel bijzondere ervaring." De 14 toeristenkaarten van de ANWB bestrijken heel Nederland plus het 'bo venste' gedeelte van België met een schaal van 1:100.000 (1 cm 1 km), waardoor ze bij uitstek geschikt zijn om als fietskaart te fungeren. In de ANWB-winkels vinden de fietsen- e padvinders een ruime keuze aan Kaarten, boeken en gidsen. Ook zullen zij veel baat hebben bij de WV-fiets- kaarten (schaal 1:50.000) en de fiets- tnappen met topografische kaarten (schaal1:50.000) van uitgeverij Dwars- «ap m Nijmegen. De kaarten, gidsen en Axrafn ZIJn verkrijgbaar bij alle ANWB-en VVV-kantoren. 5, k ,r'?en ct,e veel aandacht aan fiet sen besteden z.jn o.a. 'Fiets' (van uitge verij Fiets BV) en het ANWB-tijdschrift m JC !<Te ^mies, 'Op Pad', dat maandehjks reportage3 van fietsreizen nemén? .nee!" u nu een proefabon- eerstp t 015 dan ontvangt u de erste 3 nummers voor een tientje. De Landelijke Fietsdag: een verademing! Zeeland. De IRK bevat ook kre dietcoupons, waarmee rekeningen van medische kosten en reparaties betaald kunnen worden. De ANWB verrekent dat dan weer op een later tijdstip. Als u ANWB-lid bent, weet u zich in de hele wereld verzekerd van personenhulp: de organisatie van de repatriëring van een patiënt of stoffelijk overschot, begeleiding van een patiënt, hulp bij onvoor ziene financiële problemen, hel toezenden van medicijnen, de or ganisatie van de terugreis als fami lie-omstandigheden dat noodza kelijk maken en hulp bij het ver krijgen van vervangende reisbe- scheiden. Het ANWB-lidmaat- schap geeft in Europa, de landen rond de Middellandse Zee en de Verenigde Staten, Canada, Indo nesië, Australië en Nieuw-Zeeland ook recht op rechtshulp, voor zo ver dit geen verband houdt met een voertuig. Diefstal voorkomen Van fiets naar niets. Het is zo ge beurd. Voorkomen kun je het niet altijd, verzekeren wel. Zeker als de fiets mee op vakantie gaat, is een fietsverzekering een absolute must. Voor zowel nieuwe als tweede hands fietsen bestaat er een water dichte verzekering: het ANWB Fiets Garant Plan. Het ANWB Fiets Garant Plan is bedoeld om diefstal van uw fiets te voorkomen of de schade zo klein mogelijk te houden. Deze verzeke ring biedt drie zekerheden: een vol ledige dekking voor 3 of 5 jaar, een voorgeschreven Unigarant goed gekeurd veiligheidsslot en de Na tionale Fiets Registratie - een cen traal systeem dat uw fiets regi streert aan de hand van postcode, frame- en slotnummer (dit kost u niets en het vergroot de kans dat een gestolen fiets weer terecht komt). Dat een fiets een handzaam vervoermiddel is, weten dieven ook. Maar er zijn meer risico's die een zorgeloze fietsvakantie bedreigen: ziekte, een ongeval, schade, een kapotte fiets ofjuri- dische problemen. Met de juis te voorbereidingen en een goe de (fiets)verzekering zit u een stuk steviger in het zadel. Wilt u zichzelf verzekeren van een zorgeloze fietsvakantie, dan zult u er natuurlijk allereerst voor moe ten zorgen dat u in een goede condi tie verkeert. Daar kunt u aan wer ken door reeds ruim van tevoren regelmatig tochten te maken, waarbij u de afstanden langzaam opvoert. De kleding is belangrijk; deze moet afgestemd zijn op de te verwachten weersomstandighe den, maar mag uw bewegingen niet belemmmeren. Ook in technisch opzicht dient u het een en ander voor te bereiden. Versleten remblokjes, gerafelde versnellingskabels, loszittende spaken en oude banden - het zijn kleine mankementen die uw va kantie lelijk in het honderd kunnen gooien. Laat uw fiets daarom ruim voor het vertrek een grondige in spectie ondergaan. En: wat stoppen we in de fietstas? Waardepapieren, een reparatie set, reserve-onderdelen, kampeer- spullen, een verbanddoos, medicij nen, woordenboeken, de walk man, de camera..? Belangrijke vraag, want zonder bagage kom je niet echt ver... Verzekeringen Natuurlijk kunt u niet alles vóór zijn. Daarom is het aan te bevelen om een Internationale Reis- en K redietbrief IR Kaan te schaffen en een reisverzekering af te sluiten. De IRK geeft in Europa en de lan den rond de Middellandse Zee recht op voertuighulp; de voor een reparatie noodzakelijke onderde len worden over de hele wereld na gezonden. Rechtshulp in verband met een voertuig geldt in Europa, de landen rond de Middellandse Zee, de Verenigde Staten, Canada, Indonesië, Australië en Nieuw- Een dagje fietsen: zo'n Dat de fiets een uitkomst is voor de korte etappes van alledag, hoef je weinig Nederlanders uit te leggen. Elke dag weer klimmen ruim 3,5 miljoen landgenoten in het zadel - van woning naar werk of winkel, en vice versa. En dat terwijl het weer vaak verre van ideaal is. De fiets. Zo gewoon eigenlijk. Zo gewoon, dat velen gewoon niet op het idee komen dat juist die alledaagse tweewieler je op een heel speciale manier aan de sleur van alledag onttrekken kan. L' zult niet de eer ste zijn die verslaafd raakt aan de ongekende vrijheid van de fietsva kantie. Want hoe anders kunt u zo veel zien en bijna nergens aan ge bonden zijn? Alvorens u besluit om met de fiets op vukantietegaan. wilt u natuurlijk we ten wat zoal de mogelijkheden zijn. Hel klinkt overdreven, maar: u kunt letterlijk en figuurlijk alle kanten op. In eigen land. of waar ook in Europa; met uw eigen fiets of op een gehuurde tweewieler; via kant-en-klare arran gementen. opeigen houtje of iets daar tussenin; individueel of groepsgewijs, etcetera. Voor inlichtingen over al deze soor ten fietsvakanties kunt u verschillen de bronnen aanboren. Voor een eer ste oriëntatie kunt u terecht bij de ANWB-winkel. Daar vindt ueen rui me keuze aan kaarten, boeken en gid sen. De brochure 'Fietsend met Vakantie' betekent voor ANWB-leden een gra tis informatiebron. Bij de ANWB- reisbureaus kunt u bovendien fiets reizen boeken, en voor routesugges ties en meerdaagse fietsarrangemen- ten kunt u ook bij de VVV terecht. Fietscampings Geen land ter wereld kan zich meten met ons vlakke Nederland... als het om fietsvriendelijkheid gaat. Het fe nomeen fietscamping is daar een ty pisch voorbeeld van. Fietscampings - herkenbaar aan een driehoekig groen schild -garanderen fietsende vakantievierders die vóór 19 uur arriveren ruimte voor mini maal één overnachting - ideaal voor fietsers die niet houden van strak ge plande tochten langs vooraf gereser veerde kampeerterreinen. Nadere in formatie kunt u inwinnen bij hel sa menwerkingsverband van de betrok ken campings en de ANWB: de Stich- Wateen gejakker! Als haastige schichten draaien we ons afgeladen pro gramma af, en voor we het weten is de dag weerom en de week voorbij... Maar de lente is te mooi om eraan voorbij te snellen. Willen we werke lijk op adem komen en ervan genieten, dan zullen we moeten terugscha kelen naar een lagere versnelling - naar het ritme van de fiets. Op de fiets adem je de voorjaarsfris heid met volle teugen in - te snel om verveeld te raken, te ontspannen om iets van de lentepracht te missen. Kortom: fietsen is 'groen, gezond en gezellig'. Om deze heilzame combi natie kracht bij te zetten, organiseert de ANWB op 9 mei in samenwer king met de VVV's, de Tros, de Ne derlandse Hartstichting en Becel de 19e Landelijke Fietsdag. Zeshon derd opstappunten bieden die zater dag aansluiting op de 200 mooiste fietsroutes van Nederland. Het lijkt allemaal zo'n gedoe. Voor je goed en wel 'buiten' bent... En dan moet je ook nog maar eens snel weer thuis zien te komen... Bovendien: waar moet je héén? Toch ben je na een uurtje fietsen al gauw zo'n 20 kilome ter van huis. En: terugkomen doe je altijd, en snel ook - een uniek netwerk van wegwijzers staat er borg voor. Trouwens, kun je eigenlijk wel ver dwalen met al die uiterst gedetailleer de routekaarten? Waar u ook fietst, overal komt u ze tegen - die witte richtingbordjes en paddestoe len, die u feilloos de snelste weg van A naar B (èn naar huis) wijzen. Is snelheid niet uw grootste zorg. dan kunt u ook de zeskantige bordjes volgen. Deze marke ren de rondgaande ANWB-routes door interessante en mooie stukjes Neder land. Samen met regionale en lokale overheden en organisaties zijn inmid dels meer dan 180 van zulke trajecten uitgezet en elk jaar komen er nieuwe bij. De routes (met een lengte van 30 tot 60 km) beginnen vaak in de buurt van NS- stations - handig als u uw fiets in de trein meeneemt, of wanneer u een fiets van de Spoorwegen huurt. ANWB-fietsroutes die langs NS-sta- tions voeren en routes met een beweg- wijzerde aanlooproute vanaf de sta tions, vindt u in de ANWB-fietsgidsen en in het boekje Er-op-uit! van de NS. Het is te koop op de stations. Gidsen en routes De ANWB heeft zojuist een vernieuwde serie fietsgidsen voor Nederland uitge bracht. Elke gids beschrijft de twintie mooiste fietsroutes - gemiddeld jj mii komt. Het routeboekje kost 3 gulden en is verkrijgbaar bij alle deelnemende ANWB- en VVV-kantoren. U kunt de boekjes nu al kopen, maar ook na afloop van de Landelijke Fietsdag, tot onge veer 15 september. Voor veel attracties gelden op 9 mei for se kortingen, terwijl ook allerhande ho- reca-aanbiedingen de Fietsdag extra aantrekkelijk maken. De organisatie van de Landelijke Fietsdag is in handen van de. ANWB. de Tros en de VVV's; de Nederlandse Hartstichtingen Becel tre den op als sponsor. De Tros zal op 9 mei in radio-uitzendingen verslag uitbren gen van de Landelijke Fietsdag. Snelle inschrijvers ontvangen van Becel een handig fielstasje. Becel ondersteunt de Landelijke Fietsdag met het oog op de onafscheidelijke samenhang tussen de factoren die een gunstige invloed heb ben op hart- en vaatziekten: verstandig eten, meer bewegen, minder roken. „De Landelijke Fietsdag is een goed voor beeld van hel harmonieuze samengaan van plezieren gezondheid", aldus Becel. En...u steunt de Hartstichting Opde Landelijke Fietsdag fietst u tevens voor een goed doel: een gedeelte van de opbrengst gaat naar de Nederlandse Hartstichting. Deze slichting organi seert vakanties onder medische begelei dingvoor kinderen met een aangeboren hartafwijking. Als u meefietst op de Landelijke Fiets dag. kunnen nog meer hartpatiëntjes van een hartversterkende vakantie ge nieten. Voor meer informatie kunt u het speciale Landelijke Fietsdagnummer van de ANWB bellen: telefoon 070 - 3141460. lang - in een bepaalde streek of provin cie. Het gaat daarbij vooral om de routes die met de zeskantige witte bordjes zijn gemarkeerd; maar ook ónbewegwijzer- de routes passeren de revue. Elk traject is op een kaartje ingetekend. Behalve routebeschrijvingen geven de gidsen achtergrond-informatie over het landschap en de bezienswaardigheden die u onderweg tegenkomt. In totaal zijn 350 tochten beschreven en nauwkeurig in kaart gebracht. Een fietstocht eindigt altijd waar u begonnen bent; er is dus geen vast beginpunt. In elke gids vindt u tevens de fietsverhuuradressen (bij NS- stations). ting Voorlichting Fietscampings, telefoon 070 - 3248684. Rondtrekkende fietsers kunnen na tuurlijk ook gebruik maken van het groeiende aantal eenvoudige trek kershutten op campings. Van Den Helder tot aan de Belgische grens Misschien hebt u de gezonde smaak van fietsen te pakken gekregen en bent u toe aan wat langere fietstoch ten. Welnu, dan kunt u ruimschoots aan uw trekken komen! Nog niet zo heel lang geleden heeft de Stichting Landelijk Fietsplatform in samenwerking met enkele overheids instanties en de Westvlaamse Vereni ging voor Vrije Tijd de 360 km lange Noordzee-routegerealiseerd. Deze in beide richtingen gemarkeerde 'LFF loopt van Den Helder langs de Noordzeekust lot aan de Belgische grens (en verder). Sinds vorig jaar is er ook een beweg- wijzerde oost-west-route. Deze Mid den-Nederlandroute, de 'LF4', loopt van Scheveningen (met aansluiting op de Noordzee-route) naar Ensche de. waar zij aansluit op de Duitse 'Radweg 1' naar Höxter; de route is 250 km lang. Een bijbehorende gids met informa tie over landschap, steden, dorpen en bezienswaardigheden langs de route kunt u bij de ANWB, de VVV's en de boekhandel verkrijgen. Leden kun nen bij de ANWB een set kaarten ko pen, waarop alle andere (niet beweg- wijzerde) lange-afstands-fietsroutes zijn ingetekend en beschreven. Ze voeren veelal over vrijliggende fiets paden en rustige binnenwegen. Een extra dimensie Bent u niet zo'n typische fietskam- peerder of lange-afstand fietser, maar wilt u het stalen ros wel graag bij de hand hebben, dan zijn er ook nog an dere mogelijkheden. Zo kunt u uw fiets simpelweg 'parkeren' op de dis sel van uw caravan. Op die manier hebt u meteen een prachtige eigen stalling op de camping. Neemt u de fiets mee op de auto, dan verleent u uw vakantie een extra dimensie: waar u er zin in heeft zet u de auto aan de kan t en springt u op de pedalen - heer lijk de natuur in. Meer hierover leest u in de ANWB- brochure 'Fiets mee op vakantie'. De brochure 'ANWB-erkende Fiets- verhuurders' vertelt u meer over de mogelijkheden om tijdens uw vakan tie in Nederland fietsen te huren. Alle 200 ANWB-fietsroutes zijn van wegwijzers voorzien. Maar er is meer te zien, langs de kant van de weg. Behalve schitterend natuurschoon vindt u langs elke route tal van interessante attracties, waarvoor u alleen maar even van uw fiets hoeft af te stappen. Veel monumen ten zijn speciaal die dag voor u open ge steld, en zelfs de molens draaien, want het is op 9 mei ook Landelijke Molen dag. In tegenstelling tot andere jaren hoeft u de routes niet meer binnen een bepaalde tijd af te leggen. U bepaalt zelf aan de hand van het routeboekje waar en hoe laat u wilt starten. Ontspannen en genie ten van het landschap, daar gaat het om; vandaar dat er ook geen medailles meer worden uitgereikt. Per provincie is er een routeboekje uitge geven; daarin vindt u niet alleen de start en opstappunten, maar ook de plaatsen en attracties die u op de routes tegen- De route: hoe kom je er? Tenzij ueen 'doortrapte' wielrijder bent, zal het u in de meeste gevallen te ver voe ren om ook nog eens naar de beschreven routes toe te fietsen. Dat is ook niet no dig. U kunt de fiets ook op de auto mee nemen, of in de trein: of u huurt er één bij het beginpunt van de fietsroute. Wilt u uw tweewieler met de auto meene men. dan kunt u dat het beste doen op het dak. met behulp van dakdragers, of op fietsrekken, die u vrij eenvoudig op de trekhaak van uw auto kunt monte ren. De fiets 'achterop' geeft extra kleur aan uw dagje uit: waar u er zin in heeft zet u de auto aan de kant en springt u op de pedalen - heerlijk de natuur in. Meer hierover leest u in de ANWB-brochure 'Fiets mee op vakantie'. Over de moge lijkheden voor het vervoer van de eigen fiets per trein geeft de NS de folder 'Fiets en trein' uit (met informatie over meene men, huren, versturen en stallen). Betuwse bloesemweelde Hoe gaat dat nu in de praktijk: zo'n dag je uil mei ui ïieia. We vragen het aan Jan Kragt, kantoor houder van de Tielse VVV: „Tiel ligt midden in het Gelders Rivierengebied - een streek met uiteraard veel water, kronkelende dijk weggetjes, oude stad jes en natuurlijk de boomgaarden, die vanaf half april een maand lang volop in bloei staan. Kortom: een ideaal gebied om juist nü fietsend van te genieten. In dit gebied hebben we - in samenwerking met de recreatieschappen en de ANWB - een aantal bewegwijzerde fietsroutes uitgezet van gemiddeld 50 km lang, met namen als de 'Linge route', de 'Maas en Waal route' en de 'Betuwe route'; in de gids 'Fietsen in het Gelderse Rivierenge bied' staan ze alle 20 beschreven. Sinds kort fungeert de VVV Tiel tevens als agentschap voor de ANWB, wal in houdt dat we ons dienstenpakket heb-

Soester Courant | 1992 | | pagina 28