Korpsen Soest en Soesterberg zijn toe aan uitbreiding Hoe krijgen we de criminaliteit klein? (1) Informatie-avond over de vrijwillige brandweer Alle winkelcentra pikken graantje mee van uitbreidingsmogelijkheden A Stru bes BLUFT U TOEKDKEN Brandweervrijwilligers gevraagd Enquête over stoepkrabben maand verlengd Winkelcentrum Zuid: auto's kunnen niet meer in voetgangersgebied komen WOENSDAG 6 MEI 1992 OP 'T HOOGT PAGINA Sociale veiligheid of steekt u liever de handen uit de mouwen' Geef u op als vrijwilliger bij de brandweer Dat is mogelijk op de INFORMATIE-AVOND op woensdag 13 mei in het brandweerhuis aan de Koppenlaan in Soesterberg en op donderdag 14 mei in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg in Soest. Beide avonden aanvang half acht. Telefonische opgave voor het bijwonen van deze avond: tel. 02155-93761 of 93762, met vermel ding van de avond die u wilt bezoeken. Gemeentelijk nieuws elke woensdag op Radio Soest Van Weedestraat wm WOENSD, ïêiMm Smitshof Overhees Samenvatting Brandweerüitrukken zijn helaas geen zeldzaamheid. In Soest bijvoor beeld rukte in 1991 de vrijwillige brandweer 217 keer uit. Deze door de burger als vanzelfsprekend ervaren hulp betreft gelukkig niet altijd spec taculaire branden of ernstige verkeersongevallen. In de regel gaat het om kleinere inzetten. Na betrekkelijk korte tijd kan de vrijwilliger inrukken na een hulpverlening, die zonder een groot echo in de gemeenschap of de media in de statistieken verdwijnt. Dat is typerend voor het optreden van de vrijwillige brandweer, want die doet het meeste werk doorgaans zonder dat dit grote krantekoppen oplevert. Zelden geeft een verslag meer informatie dan het "wie, wat, waar, wanneer en waardoor". Dat is misschien begrijpelijk gezien vanuit het standpunt van de media. Im mers, zelfs de grootste rampen wor den al snel door actuele meldingen verdrongen. Toch doet zo'n bericht vaak geen recht aan de inzetbaarheid en de prestaties van de vrijwilligers. Zij worden bijna altijd voor onver wachte en onvoorziene en daardoor moeilijke problemen geplaatst, ook als het gaat om ogenschijnlijk sim pele hulpverleningen. Er is nauwe lijks een situatie waarin geen sprake is van enig risico. Wie dat een uitdaging vindt, wie van spanning houdt, maar vooral wie zich geroepen voelt zoveel mogelijk onheil te voorkomen, en als daar eenmaal sprake van is dat onheil te beperken - voor diegene bestaat nu de gelegenheid zich als vrijwilliger aan te melden bij de vrijwillige brandweer Soest. Deze organisatie bestaat uit twee korpsen: Soest en Soesterberg. Ze behoren tot de re gio Eemland, waarvan de alarm centrale in de centrumgemeente Amersfoort is gevestigd. De brandweer Soest, die een kleine beroepskern heeft, bestaat verder uit 49 vrijwilligers in Soest en 28 in Soesterberg. De beroeps zorgen voor de dagelijkse leiding en schep pen voorwaarden die de vrijwilli gers in staat stellen zo goed mogelijk Sinds 1960 is de geregistreerde criminaliteit in ons land verzes voudigd. Steeds meer mensen krijgen te maken met inbraak, diefstal, vernielingen, geweld en agressie. Gemiddeld bent u elke drie jaar slachtoffer van kleine criminaliteit. Nederland be steedt per huishouden ruim dui zend gulden per jaar aan de ge volgen van criminaliteit. De vandalisme-schade aan ge- meentebezit liep in ons land op tot 100 miljoen gulden. In de zestiger en zeventigerjaren werd het aantal politiemensen met 53 procent uitgebreid, het aantal rechters met 28 procent, het gevangenispersoneel met 53 procent. De uitgaven van het Mi nisterie, van Justitie stegen van 230 miljoen tot 2,4 miljard gul den. En wat was de invloed hier van op de criminaliteit in deze periode? Geen enkele! Het ophelderingspercentage bij voorbeeld daalde van 60 tot on der de 25 procent. Preventie Aan het eind van de jaren zeven tig werd eindelijk een begin ge maakt met de preventie (het voorkomen) van criminaliteit. Gemeentebesturen begonnen het heft in eigen hand te nemen. Via actieve vrouwengroepen, scholen, welzijnsinstellingen en gemeentelijke afdelingen wer den preventieve beleidsin strumenten ontdekt, ontwikkeld en gebruikt. In 1981 ontstond het fenomeen "bestuurlijke preventie", dat door twintig gemeenten werd opgepikt. In 1984 was dit aantal verdubbeld. Ook de politie veranderde van strategie door voorlichtingscam pagnes en verscheidene experi menten. Maar helaas vond er in die perio de een verdubbeling van het aan tal misdrijven plaats (tot 1.074.000) en zakte het opspo ringspercentage tot 20 procent. De gemeentelijke ontwikkeling rondcriminaliteitspreventie zette zich in de tweede helft van de ja ren tachtig voort. Het aantal ge meenten dat actief aan preventie werkte, groeide in die periode verder van veertig naar honderd en richtte zich met name op van dalisme en sociale veiligheid. In 1985 kwam het kabinet met de nota "Samenleving en Criminali teit", nadat de commissie Roet hof een aanzet had gegeven. De zwaarste verantwoordelijkheid lag volgens de regering bij de ge meente, onder het motto: daad kracht, durf en inventiviteit. Honderd gemeenten sloten zich aan bij de stichting Netwerk (14 maart 1984), die een zogenoem de Gouden coördinatorengids uitgeeft en een Projectenbank heeft opgezet. De effecten wer den meteen zichtbaar. De sfijging van misdrijven tussen 1985 en 1989 bleef beperkt tot 1 procent per jaar. Woorden, woorden, woorden, zult u zeggen. Soest draait al een aantal jaren volop mee. Maar we gaan méér doen. Nog vóór de zomer gaan we plannen ontwikkelen in sa menwerking met Radio Soest om met elkaar de criminaliteit klein te krijgen. Met uw daadkracht, durf en inventiviteit. U hoort van ons! J.V. te functioneren. Ze houden zich bo vendien bezig met brandpreventie- ve taken. Samen met de vrijwilli gers, die in de gemeente Soest erg belangrijk zijn omdat zonder hen de korpsen niet zouden bestaan, vor men ze de uitrukdienst. Voor de vrijwilligers betekent dat meestal repressieve dienstverlening: bij het bestrijden van branden, hulpverle ningen (het redden van mens en dier), en het voorkomen van gevaar door het vrijkomen van gevaarlijke stoffen. Van de vrijwilliger wordt niet alleen verwacht dat hij uitrukt bij alarme ring via de "pieper" die hij op zak draagt. Om de kennis en de vaardig heden op peil te houden, is er de we kelijkse oefenavond op dinsdag en worden verschillende cursussen ge geven. Van hen die zich aanmelden wordt in ieder geval verwacht dat zij minstens drie opleidingen volgen: tot brandwacht, brandwacht eerste klas en hoofdbrandwacht. Hoe gro ter de kennis is, des te meer zijn de vrijwilligers inzetbaar zonder de ei gen veiligheid uit het oog te verhe zen. Uiteraard staat de vrijwilliger veel modern materieel ter beschik king, zoals blus-, hulpverlenings- en redvoertuigen. Het vrijwilligerswerk is een hobby die eigenlijk geen geld kost; inte gendeel, er staat zelfs een zij het be scheiden onkostenvergoeding te genover, niet alleen voor uitruk, maar ook voor het volgen van oplei dingen en de oefenavonden. Naast het korps is de Vereniging Vrijwilli ge Brandweer van Soest(erberg) ac tief, die door het organiseren van festiviteiten ervoor zorgt dat ook de Omdat de vrijwillige brand weerkorpsen van zowel Soest (49 man sterk) als Soesterberg (28 man/vrouw) aan verster king toe zijn, is een aktie van start gegaan met als doel vrijwil ligers te werven, zowel mannen als vrouwen. Zij die direct geïn teresseerd zijn, kunnen zich schriftelijk aanmelden op het adres Brandweer Soest (met vermelding korps Soest of Soesterberg) Postbus 2000, 3760 CA Soest. Wie eerst meer wil weten, kan de informatie-avond bezoeken, die in Soesterberg wordt gehou den op woensdag 13 mei in het brandweerhuis aan de Koppen laan, en in Soest op donderdag 14 mei in de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Beide bijeenkomsten beginnen om half acht. In verband met de or ganisatie stelt de brandweer het op prijs dat men zijn/haar be zoek aankondigt. Dat kan via de telefoonnummers (02155) 93761 en 93762. De wervingscampagne is bij voorkeur bedoeld voor geïnte resseerden in de leeftijd van 18 tot 35 jaar. Zij moeten woon achtig en het liefst ook werk zaam zijn in Soest resp. Soester berg. Omdat zij ook onder werktijd kunnen worden opge roepen, verdient het aanbeve ling zich alleen aan te melden indien men hiervoor het fiat van de werkgever heeft. Overigens gaat de wervingscampagne in Soesterberg gepaard met een brief aan de directies van bedrij ven met een beroep op hun me dewerking indien een werkne mer zich voor de gemeenschap wil inzetten door het lidmaat schap van de vrijwillige brand weer. De campagne wordt onder steund door posters en wer vingsfolders, waarvan het de be doeling is dat ze worden opge hangen in winkels en winkel centra, in openbare gebouwen, bedrijven etc. partners en de kinderen zich bij het werk van de brandweervrijwilliger betrokken voelen. Kortom, vrijwilliger bij de brand weer zijn is een actieve, spannende en gezellige hobby vol afwisseling. Het gaat immers niet alleen om het blussen van branden, maar -om maar een paar voorbeelden te noe men- ook om reddingswerk, inzet bij verkeersongevallen en het oprui men van gevaarlijke stoffen. Wie geïnteresseerd is het lidmaatschap van het vrijwillige brandweerkorps in Soest of Soesterberg, kan zich hiervoor aanmelden. Adressen en telefoonnummers staan in het bij gaande artikel. De enquête stoepkrabben in het april-nummer van Op 't Hoogt (zie achterpagina) wordt verlengd tot en met de maand mei. Bij de bloemis ten/ tuincentra, herkenbaar aan de vlinderposter, liggen formulieren klaar. Een zakje bloemenzaad is uw beloning! Iedere woensdag, 's morgens van elf uur tot half twaalf, wordt op Ra dio Soest het programma "Van het Raadhuisplein" uitgezonden. Deze rubriek bevat actuele gemeentelijke informatie, verzorgd door Staf Voorlichting. Het programma wordt elke zater dagmorgen herhaald, 's morgens van half tien tot tien uur. Soest bereidt een Structuurvisie voor, waarin de ruimtelijke ordening van Soest voor de periode tot 2010 wordt aangegeven. De voorbereiding geschiedt in vier fasen. In fase drie, waarin een scenario als hoofdrichting is gekozen, heeft de gemeenteraad voor het winkelbestand van Soest be sloten "in de kern van Soest plannen te ontwikkelen dan wel medewerking te verle nen aan plannen tot uitbreiding en verbetering van de winkelcentra in over- Overwegingen: eenstemming met het karakter van de verschillende centra, met inachtne ming van een toelaatbare uitbreiding van het winkeloppervlak met circa 5.000 vierkante meter (verkoopvloeroppervlak, VVO) en de ruimtelijke mogelijkheden". - Soesterbergsestraat 61 (PUEM), 100 m2. Totale capaciteit 1.050 vierkante meter verkoopvloeroppervlak. Uit het distributie-planologisch on derzoek (DPO) blijkt, dat er slechts een beperkte economische ruimte aanwezig is (ongeveer 2.000 vier kante meter). In de facet-studie "Toekomstig Winkelbeleid Soest" zijn de uitkomsten van het DPO meegenomen en is geadviseerd een aantal zogenaamde kwaliteitsme ters toe te voegen tot een totaal van 5.000 vierkante meter verkoop- vloeroppervlak. Nu dient dit WO verdeeld te wor den over de vier bestaande winkel centra aan de hand van de volgende maatstaven: 1. karakter van de winkelcentra; 2. ruimtelijke mogelijkheden; 3. economische mogelijkheden; 4. winkels zo dicht mogelijk bij be volkingsconcentraties; 5. uitbreidingsmogelijkheden voor de supermarkten (trekkers) in de winkelcentra. Daarnaast is van belang dat de ove rigens kleine uitbreiding van het woningbestand zal plaatsvinden aan de noord- en westkant van de bebouwde kom. Winkelcentra Gelet op de toekomstige uitbrei ding van het woningbestand en op het karakter van de winkelcentra, zouden de volgende centra in aan merking komen voor uitbreiding: - Van Weedestraat; - Soest-Zuid; - Smitshof; - Overhees. In principe zou een gelijke verdeling het uitgangspunt kunnen zijn, dat wil zeggen 1.250 vierkante meter verkoopvloeroppervlak per winkel centrum. Aan de hand van de eer der genoemde vijf maatstaven zal dit getal per winkelcentrum nader worden gedifferentieerd en con creet worden bepaald. Capaciteit, bouwlokaties en rand- voowaarden per winkelgebied: Uitgangspunt is een aaneengeslo ten winkelfront en verbinding tus sen de twee delen van het winkelge bied. Geplande bouwlokaties zijn: - Van Weedestraat 225-255 (Al- blas), 300 vierkante meter ver koopvloeroppervlak - Van Weedestraat 221-225 (Van Huisstede), toename 150 m2 VVO; - Van Weedestraat 35 (voormalig gebouw van de gemeentelijke afde ling bevolking), 300 m2 VVO; - Van Weedestraat 139 (De Lin- denhof), ten behoeve van Hema?, 600 m2 WO. Totale capaciteit: 1.350 vierkante meter verkoopvloeroppervlak. Daarnaast is nog steeds in onder zoek een vestigingsmogelijkheid voor een AH-supermarkt van 1.100 m2 WO. Voor de verkeers- en parkeerpro- blematiek wordt verwezen naar het betreffende gedeelte in het Ver- keersbeleidsplan. Dit voorziet on der meer in extra parkeeraccom modatie aan de beide uiteinden van de Van Weedestraat. Soest-Zuid Verzocht is om uitbreiding van de Zuidpromenade aan de noordkant, richting Verlengde Kolonieweg, met 500 m2 WO; - Soesterbergsestraat 43 tot en met 49, toename met 400 m2; - Zuidpromenade 31, uitbreiding met 50 m2; :-L i De eigenaar van de Zuidprome nade, Aegon, en de Federatie Midden- en Klein Bedrijf (MKB) Soest, hebben een voorkeur voor uitbreiding van de Zuidpromenade. Onzeker is of er vanuit de markt belangstelling bestaat voor de uitbreiding Soesterbergsestraat 43 tot en met 49. De grootste behoefte aan uitbreiding bestaat bij de supermarkt C 1000. De parkeerproblematiek: De ruimtelijke mogelijkheden in Soest-Zuid zijn zeer beperkt. Uitbreiding van Soest-Zuid leidt tot grote parkéerproblemen. Bij de uitbreiding richting Verlengde Kolonieweg verdwijnt een groot aantal (20) parkeerplaatsen; deze zullen elders gecompenseerd moeten worden. Daarnaast zal de uitbreiding met ongeveer 1.050 m2 WO zo'n 40 extra parkeerplaatsen vragen. Het gaat dus in totaal om 60 parkeerplaatsen. Deze kunnen, ten dele gevonden worden door aankoop van enkele panden langs de Verlengde Kolonieweg in combinatie met een herinrichting van het resterende parkeerterrein. Daarnaast zal evenwel nog ruimte gevonden moeten worden voor circa 40 parkeerplaatsen, die aangelegd zouden kunnen worden op het perceel Soesterbergsestraat 61. Alvorens groen licht te geven aan de uitbreiding van Soest-Zuid zal zekerheid dienen te bestaan over een toereikende parkeercapaciteit. De eigenaar en de beheerder, res pectievelijk Nederlanden 1870 en Zadelvast Beheer, hebben met de winkelkring Smitshof een plan in voorbereiding dat voorziet in een renovatie en een beperkte uitbrei ding van dit winkelcentrum. Deze uitbreiding moet worden be schouwd als een eerste fase en om vat: - een gedeeltelijke opvulling van de oksel 200 m2 WO; - een strook achter (ten noordoos- Vooral om het inbrekers, met name de snelkrakers onder hen, moeilijket maken, heeft de gemeente de winkels aan de Zuidpromenade voor auto's c bereikbaar gemaakt door aan beide ingangen van het winkelcentrum aan Soesterbergsestraat en die bij de parkeerplaats paaltjes neer te zetten. Hu door is het onmogelijk dat auto 's bij de winkels komen. In het verleden is l i gebeurd, dat 's avonds en 's nachts inbrekers de auto 's tussen de winkels pi i keerden, waardoor ze niet opvielen. Als het dan stil was, sloegen ze hun slt j laadden de auto 's vol en gingen er ongehinderd vandoor. Op deze manier zijn in de afgelopen zes jaar tal van snelkraken in het wink centrum gepleegd, waarvan negen bij dezelfde zaak. Mede naar aanleidt hiervan kwam via Slachtofferhulp bij het meldpunt sociale veiligheid, o derdeel van de bestuurlijke preventie, het verzoek binnen, maatregelen te i men om het inbrekers op z 'n minst moeilijker te maken. De heer P. W. Lit van het gemeentelijk meldpunt sociale veiligheidreageei direct. Eén van de gedupeerde winkeliers deed de suggestie om het centn door het plaatsen van paaltjes af tesluiten. Lit legde dit idee voor aan behe der van het winkelcentrum; de gemeente; de politie, en de winkeliersvere ging. Het resultaat ervan was dat inderdaad besloten werd paaltjes in grond te slaan. Dat is inmiddels gebeurd. Met de aan wezige zitbanken en bloembakken werd dankzij direct reageren van de gemeentelijke afdel wegen en rioleringen een min of meer natuurlijke afsluiting gerealiseerd, als de foto laat zien. MW.felsK ten van) het centrum 200 m2 WO; - onder de flat (verplaatsing bergin gen) 100 m2 VVO. Capaciteit eerste fase 500 m2 WO. Deze uitbreiding wordt voorgesteld om de bestaande supermarkt zo economisch mogelijk uit te breiden. Planologisch bestaat bezwaar tegen deze uitbreiding omdat de ruimte lijke werking en de parkeercapaci teit van de ruimte ten noordoosten van het centrum worden aangetast. Om deze reden wordt de volgende variant voorgesteld: - een gehele opvulling van de oksel 400 m2 WO; - onder de flat (verplaatsing bergin gen) 100 m2 WO. Capaciteit eerste fase 500 m2 WO. De tweede fase met een capaciteit van 500 vierkante meter verkoop vloeroppervlak is geprojecteerd over de Weegbreestraat en op het openbaar groen ten zuidwesten van de Weegbreestraat. Hierbij wordt de Weegbreestraat afgesloten of omgeleid, waardoor een U-vormig centrum ontstaat met de open zijde naar de Smitsweg. Overwegingen: Voor de tweede fa se zal het verkooppunt voor motor brandstoffen moeten verdwijnen. Veel aandacht zal moeten worden besteed aan de detaillering om de sociale veiligheid te verbeteren. Hierover bestaan momenteel veel klachten. Ook zal de parkeerac commodatie verbeterd en uitge breid en de verkeersveiligheid ver hoogd moeten worden. De kruising Smitsweg/Weegbreestraat wo i een T-aansluiting. Het winkelcentrum Overhees he nauwelijks ruimtelijke mogelijkl den. De aanwezige superma heeft wel te kennen gegeven te v len uitbreiden. Plannen daartoe i de achterzijde (Dorpsstreek) 2 om planologische redenen afgev zen. De enige mogelijkheid is de permarkt (met 300 vierkante me verkoopvloeroppervlak) uit te bi den ten koste van het parkeerple tje achter het winkelcentrum. Da door gaan ongeveer tien parke plaatsen verloren, die in de dire omgeving (Willaertstraat) geco penseerd kunnen worden. Het totale voorstel overzie: voorziet het dus als volgt in de deling van de 5.000 vierkante me verkoopvloeroppervlak - Van Weedestraat 1.350 m2 W - AH-supermarkt (nog in ond zoek) 1.100 m2 WO; - Soest-Zuid 1.050 m2 WO; - Smitshof (eerste en tweede fa 1.000 m2 WO; - Overhees 300 m2 WO. 1995-2000: g< gen per jaar; gen; Totale capaciteit 4.800 m2 WCE, Aangezien het hier een eerste glo bale uitwerking betreft, waarbij til plannen niet tot de laatste vierkanti meter zijn gedetailleerd en vraag» 2000-2005' a kens moeten worden geplaatst at 6 ter de uitbreidingen Smitshof twee de fase, kan gesteld worden dat i ze verdeling past binnen de rai voorwaarde. De vierde fast is gebaseerd o| heeft genome: 2010 nog geb( pende verandt breiding van c 1.500. De uitbreidin kern van Soest rondingsscena seerd binnen t waarvan de glc moet plaatsvir 1. Koninginn 450 woningen 2. Koningswej 3. Hees/Bosst 4. nabij Braa Griftland, in t 5. diverse kleir behoud van ht het algemeen t ting van open bouwde kern t vinden. Behalve dat d de periode vai niet méér dan worden uitge meenteraad o bij de ontwil mingsplannen tingsbeleid i moet worden het tempo van woningvoorra plaats te vindi van het volger 1 gen per jaar; gen;A 2005-2015: g gen per jaar; gen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 34