Eerste drie projecten van buurtpreventie afgerond Nieuw bestemmingsplan voor noordkant van Soesterberg ii Op maandag 11 mei inspraak over Soesterberg-N oord Studeren met behoud van ABW- of RWW-uitkering geeft meer kans op werk Kermis Soest eind mei Lezingen in kader van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied WOENSDAG 6 MEI 1992 OP 'T HOOGT ï-T*? A J Uitbreiding van industrieterrein is noodzakelijk PAGINA 4 Belangstellenden gezocht voor werkgroep Emancipatiebeleid Tijdelijke afsluiting van overwegen Dinsdag 9 juni: Eempolders Donderdag 10 september: Bos, heide en stuifzand (natuur, recreatie en houtproduktie) Donderdag 12 november Natuurlijk oefenen Woningen in hel plangebied voor het nieuwe bestemmingsplan Soesterberg-Noord dienen niet zonder meer te wor- ,~i den wegbestemd, maar vervanging door bedrijvigheid moet mogelijk blijven. «wsw* m t 5 r 1 Afhankelijk van de omvang van de uitbreidingen kunnen nieuwe aan sluitingen op de Amersfoortse- straat worden overwogen, die te vens dienen als verbinding tussen Soesterberg-Noord en -Zuid Bureau Zandvoort heeft voor de gemeente een Nota van Onderzoek en Beleid opgesteld. In deze nota staan de uitgangspunten voor het nieuwe bestemmingsplan. De noodzakelijke uitbreiding van het industrieterrein in Soesterberg is de belangrijkste reden geweest om het bestemmingsplan Soesterberg- Noord te vernieuwen. Daarnaast dateert het geldende bestemmingsplan uit de tijd dat er bijvoorbeeld geen of nauwelijks sprake was van mi lieu-eisen. Vanzelfsprekend worden die nu wel opgenomen voor het ge bied ten noorden van de Amersfoortsestraat. De uitbreiding ten behoeve van in dustriële vestiging kan op korte ter mijn worden gerealiseerd op een deel van de sportvelden van de voetbalvereniging Soesterberg aan de Sterrenbergweg. Hier komt, als daarvoor voldoende belangstelling bestaat, ook het bedrijfsverzamel gebouw voor startende onderne mers uit Soest en Soesterberg. Op langere termijn wordt ook ge dacht aan een uitbreiding van het bedrijventerrein in oostelijke rich ting, dus vanaf de Veldmaarschalk Montgomeryweg richting Amers foort. Tenslotte zal bij de verdere uitwerking van het nieuwe bestem mingsplan de mogelijkheid worden opengehouden om ooit, indien de voetbalvelden aan de Sterrenberg worden verplaatst, ook deze ruimte te bestemmen voor industrievesti ging- De verbinding van Soesterberg- Noord met de rest van de bebouwde kom wordt als onvoldoende erva ren. Daarom wordt het nieuwe plan aangegrepen om deze relatie te ver beteren. Bij de inrichting en vorm geving van Soesterberg-Noord wordt rekening gehouden met de nabijheid van het woongebied ten zuiden van de Amersfoortsestraat en de woningen in het plangebied zelf. Deze laatste dienen niet zonder meer te worden wegbestemd, maar vervanging door bedrijvigheid moet mogelijk blijven. Het spaarzame groen in de woon omgeving moet worden uitgebreid en dan tevens geschikt zijn als lunchpauzeplek voor de werkne mers van de bestaande en toekom stige bedrijven. De voor Soester berg karakteristieke laanbeplanting moet in de noordrand worden voortgezet. Door bebouwing en op gaande beplanting ruimtelijk te be geleiden (de opzet is om de minst hinderlijke en meest representatie ve (delen van) bedrijven langs de Amersfoortsestraat te situeren om dat hier in feite sprake is van een zichtlokatie) moet het gebied zich straks als een herkenbaar deel van Soesterberg presenteren. Op maandag 11 mei wordt in gebouw De Hoeksteen aan de Buys Bal lotlaan in Soesterberg de inspraakavond gehouden over het nieuwe bestemmingsplan Soesterberg-Noord. De bijeenkomst begint om half acht. De planning met betrekking tot de voortgang van dit bestemmings plan ziet er verder als volgt uit: woensdag 20 mei Laatste datum inleveren inspraakreacties dinsdag 30 juni Behandeling in de commissie ruimtelijke ordening Hierna gaat Bureau Zandvoort het ontwerp-bestemmingsplan ma ken. Luchtfoto van het gebied Soesterberg-Noord, waarvoor een nieuw bestemmingsplan wordt voorbereid. Links, net boven de Amersfoortsestraat, worden de onderste twee sportvelden ook bestemd voor industriële bedrijvigheid. De Stuurgroep Emancipatiebeleid heeft onlangs een deelnotitie afge rond over Emancipatie en Ouder Worden. In mei wil de stuurgroep starten tmet een nieuw onderwerp: de deelnotitie "Emancipatie in sport". Voor het samenstellen van deze deelnotitie zoekt de gemeente geïn teresseerden die zitting willen ne men in een daarvoor in te stellen werkgroep die uit ongeveer tien personen zal bestaan. Hiertoe heeft de stuurgroep aan alle sportvereni gingen in Soest een brief geschreven waarin wordt verzocht om deel te nemen in de werkgroep Emancipa tie in Sport. Hierop hebben slechts drie verenigingen gereageerd. Dit betekent dat er tot nu toe drie leden voor de nieuwe werkgroep zijn en deze dus nog met zeven moet wor den aangevuld tot tien personen. Daarom in deze Op 't Hoogt de op roep voor personen die zitting wil len nemen in de werkgroep. Wilt u samen met de stuurgroep Emanci patie meewerken aan de deelnotitie Emancipatie in Sport, dan verzoe ken w u zich hiervoor op te geven bij de gemeente, afdeling WVC, toe stel 93599. De tijd die erin gaat zit ten, is ongeveer twee keer in de maand een dagdeel. Zodra er voldoende deelnemers zijn, wordt een informatie-avond gegeven, waarop onder meer een uitleg wordt gegeven over het I emancipatiebeleid en hoe de stuur-1 groep daar gestalte aan heeft gege- ven. Met name is aan de orde de rol van de vrouw in de sport. Eventuele vragen kunnen belang stellenden richten tot mevrouw B. Krook, afdeling WVC, tel. 93599. Buurtpreventie, waarbinnen de bewoners, de politie en de gemeente nauw samenwerken om de veiligheid van de betrokken buurten te bevor deren, kan drie van haar eerste projecten tevreden afsluiten. Binnen deze buurten is vol enthousiasme gewerkt aan het voorkomen van vandalisme, diefstal en geweld. Op een speciaal voor de buurt georganiseerde bijeen komst hebben de bewoners bijvoorbeeld adviezen gekregen van de poli tie voor het beter beveiligen van hun woningen. Volgens de centrale fi guur in de buurt, de buurtcoördinator, zijn de adviezen goed opgevolgd. De gemeente heeft gezorgd voor het aanbrengen van extra verlich ting óp de plekken die door de be woners worden aangeraden omdat zij zich er onbehaaglijk en angstig voelen. De bewoners hebben elkaar vanaf de start in 1990 beter leren kennen, waardoor het gemakkelij ker was om onderling afspraken te maken over zaken als het extra let ten op verdachte situaties bij afwe zigheid. Nu, ruim anderhalf jaar later, zijn de belangrijkste maatregelen getroffen en zijn de drie buurten als het ware verzelfstandigd. De intensieve on dersteuning door de politie en de gemeente is hierdoor niet langer no dig. Indien er opnieuw sprake is van criminaliteit, kan de buurtpreven tie echter zonder meer weer worden opgestart. De buurtcoördinator weet de weg bij de gemeente en de politie; hij weet dat de deur hier voor blijft openstaan. Mevrouw Anne van den Hof, ge meentelijk coördinator bestuurlijke preventie, en brigadier Ad Op- horst, coördinator buurtpreventie en als zodanig aanspreekpunt bij de politie, kijken tevreden terug op de periode vanaf eind 1989, toen de eerste stappen werden gezet op weg naar buurtpreventie. In 1990 gin gen na een selectie kort na elkaar de eerste negen projecten van start. Bestuurlijke preventie zorgde voor de organisatie en bekeek samen met de buurtbewoners welke punten vooral aandacht verdienden. Aan het verbeteren van de zwakke plek ken, met name op het gebied van in braakgevoeligheid, wordt hard ge werkt. In een aantal gevallen is dat zelfs al in die mate gebeurd, dat het hele preventieproject in die buurten kon worden afgerond. Van nog twee van de resterende projecten verwachten zij dat deze nog in de loop van het j aar kunnen worden af gesloten. Naast het verzelfstandigen van be staande projecten blijft er ook aan dacht voor het opstarten van nieu we projecten. Binnenkort is Soest weer èen nieuw project rijker en moeten inbrekers in weer een buurt erbij extra oppassen. Ook zijn on langs twee projecten in Smitsveen samengevoegd tot één groot pro ject. Bij het opzetten van een buurtpre ventieproject verzamelt de politie eerst de gegevens in de buurt met betrekking tot criminaliteit. De be woners vullen deze gegevens aan, omdat, helaas, nog steeds niet alle zaken worden aangegeven bij de politie. De kwetsbare plekken in de buurt worden bekeken en de mel dingen die bij het meldpunt sociale veiligheid zijn binnengekomen, worden bij het geheel betrokken. In overleg tussen bewoners, gemeente en politie wordt vervolgens beke ken wie allemaal wat gaat doen. Dan volgt een voorlichtingsavond voor de buurt. Als zo'n veertig pro cent van de bewoners wil meedoen, is er voldoende draagvlak voor het opstarten van het project. Er wor den eenvoudige doelen afgespro ken, er wordt een stappenplan ge maakt en er worden regelmatig ver gaderingen gehouden over de voortgang. Vanaf de start reageren de bewo ners alert op verdachte situaties en geven zij onregelmatigheden in de buurt door. In de uitvoeringsfase wordt er echter hard gewerkt aan het concreet realiseren van eenvou dige zaken als het door de bewoners gezamenlijk aanbrengen van extra verlichting in trapportalen en het aanbrengen van goede schuiven op garagedeuren. De buurten gaan ieder op een eigen wijze met preventie verder. Zo gaat een buurt verder met buurtbeheer; daar is preventie een regelmatig te rugkerend onderwerp op de agen da. In een andere buurt komt pre ventie jaarlijks op de agenda van het buurtcomité, of het wordt bespro ken in de huurderscommissie. Met het afsluiten van de eerste drie projecten is de belangstelling voor preventie niet afgenomen. "Inte gendeel, wij blijven ons inzetten voor een veilig Soest", aldus Anne van den Hof en Ad Ophorst. Als u een bijstandsuitkering heeft (ABW of RWW), is die in beginsel als tijdelijk bedoeld. Want de bij standsverlening is erop gericht om u weer aan het werk te helpen. Oók als u op dit moment nog niet kunt werken, bijvoorbeeld omdat u nog de zorg heeft voor jongere kinderen. Waarom zou u dan al vast niet gaan studeren? De kans op werk wordt dan straks zoveel groter! Het is zonder meer toegestaan met behoud van bijstand deel te nemen aan een opleiding om opgelopen onderwijs-achterstand tot en met middelbaar niveau in te halen (tweede-kans onderwijs). Dit is vooral van belang als u boven de 30 jaar bent, want dan kunt u niet meer voor studiefinanciering levens onderhoud) van het Ministerie van Onderwijs en Wetenschappen in aanmerking komen. Avondonderwijs, maar ook studie bij de open universiteit of een verge lijkbare studie bij het schriftelijk on derwijs kan in de regel zonder pro bleem worden gevolgd met behoud van uitkering. Als de studie of cursus nodig is voor inpassing in de arbeid, worden de studiekosten -zoals boeken, lesgeld, reiskosten- veelal door het arbeids bureau vergoed. Wél is het van be lang dat u uw verzoek om kosten vergoeding vóór het begin van de studie bij het arbeidsbureau in dient. Voorwaarde daarbij is, dat u als werkzoekende bij het arbeidsbu reau ingeschreven staat. Soms komt het voor dat noch het Ministerie van Onderwijs, noch het arbeidsbureau een vergoeding in de studiekosten geeft. Als het tóch voor u noodzakelijk is de studie te volgen om daarmee de kans op werk te vergroten, dan kan de Alge mene Bijstandswet uitkomst bie den. De studiekosten worden dan door de gemeentelijke afdeling so ciale dienstverlening vergoed. U moet zich dan wél voor aanvang studie bij de afdeling sociale dienst verlening melden. Voor zover aan u opgelegd, blijft de verplichting om als werkzoekende bij het arbeidsbureau ingeschreven te staan ook tijdens de studie of op leiding bestaan. Wél kan ontheffing worden verleend van de sollicitatie plicht. Wij wensen u goede studieresulta ten toe. Want door studie maakt u zich sterk voor werk! Nog vragen? Als u na het lezen van dit artikel nog vragen heeft, komt u dan gerust langs bij de afdeling so ciale dienstverlening, Raadhuis plein 1 te Soest, of bel 02155- 93557. In verband met onderhoud aan de overwegen zijn de komende dagen verschillende overwegen afgesloten voor het verkeer in beide richtin gen. Op het baanvak Den Dolder- Baarn: maandag 11 mei tussen 7.30 en 12.00 uur Berkenlaantje en tus sen 12.30 en 13.30 uur Wieksloter- weg; dinsdag 12 mei tussen 7.30 en 11.00 uur Foekenlaan en tussen 12.30 en 16.00 uur Kolonieweg en woensdag 13 mei tussen 7.30 en 12.00 uur Molenstraat. De jaarlijkse kermis in Soest wordt van woensdag 27 tot en met zondag 31 mei op het Evenemententerrein op de Engh gehouden. Het belooft weer een gezellig evenement te worden, want het aantal attracties kent een grote verscheidenheid. Er is dan ook voor 'elk wat wils'. De attracties en eetstands zijn zoda nig geplaatst dat een gemakkelijke loop ontstaat, zodat alle evenemen ten op een eenvoudige manier be reikt kunnen worden. Als aiuacuca kunnen bijvoorbeeld genoemd worden: botsauto's, Mount Eve- rest, crazy frog, spookhuis, Hawaii trip en 1'ouragan. Voor de 'kleinste' bezoekers zijn er babysport en -buggy, om er een paar te noemen. Daarnaast zijn er verschillende be hendigheidsspelen zoals schuifspel, videoland, holly cranes en balco. Natuurlijk zijn er ook de bekende eetkramen zoals nougatkraam en suikerspin. Over bepaalde aspecten van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied, waaraan door het bureau Zandvoort wordt gewerkt, worden dit jaar enkele lezingen gehouden. Een aantal daarvan is al achter de rug, drie volgen er nog. Elke lezing aanvang telkens 20.00 uur, toe- Door de heer C.E. Wantenaar, agrariër te Soest en lid van de Landin richtingscommissie Eemland. Onderwerp: De landbouwkundige betekenis van het Eempolderge- bied, met name de positie van de rundveehouderij en de ontwikkelin gen met betrekking tot de natuur- en milieuaspecten. gang gratis) in het gemeentehuis wordt voorafgegaan door een excur sie onder leiding van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie (IVN) Eemland in het betrokken gebied, en een kleine expositie van foto's en kaartmateriaal in de hal van het gemeentehuis. Door de heer Drs. P.H. Veen, hoofd van de stafeenheid Milieu-onder zoek en Milieu-educatie van de gemeente Apeldoorn, lid van het 1 VN en voorzitter ad interim van de Soester Commissie Milieubeheer. Onderwerp: de ecologische betekenis van de Eempolder aan de hand van de waarden: flora (het kwelmilieu) en fauna (weidevogels en win- tergasten). Waar nodig wordt een relatie gelegd met het verleden. Deze lezing wordt voorafgegaan door een wandeling onder leiding van het IVN op zondag 10 mei door de Soester Eempolder. Vertrekpunt: Parkeerplaats Oude Kerk, Soest. Door de heer ir. J.J. Mulder ten Kate, adjunct-directeur afdeling Vast goed Landelijk van de AMEV (eigenaar Soester deel Pijnenburg). Onderwerp: Het duurzaam bosbeheer zoals de AMEV dat ziet. Door de heer ing. H. Kampf te Soest, natuurtechnicus bij het ministe rie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer, en lid van de gemeente lijke comissie Milieubeheer in Soest. Onderwerp: Het optimale beheer van de Soester bossen, heideter- rcintjes en stuifzandgebieden vanuit het oogpunt van de natuur. Deze lezing wordt voorafgegaan door een fietstocht, georganiseerd door de gemeentelijke afdeling Groen en Recreatie op zondag 6 september om 14.00 uur. Door luitenant-kolonel J. A. de Vries, Eerstaanwezend Ingenieur-di recteur van de directie Utrecht van de Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen van Defensie. Onderwerp: Het gebruik en beheer van de defensieterrcinen in het landelijk gebied van Soest. Deze lezing wordt voorafgegaan door een fietstocht door de defensieterreinen op zondag 8 november om 14.00 onder leiding van het ministerie van Defensie.

Soester Courant | 1992 | | pagina 36