1 15,- irde 'Seizoensmarkt' Soest moet Soester verenigingsleven stimuleren taarten ttiwi Koninklijke onderscheidingen voor Verdienstelijke' Soesters scliocmakcE' Progressief Soest gaat geleidelijk over in Groen Links-afdeling 'Lange tunnel is de enige oplossing' ACTUEEL! Wildschut Optiek PAGINA 2 WOENSDAG 6 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 ssSWKSS»»» .ITEIT DOOR EIGEN :K ierdiergaarde en 98,- 279,- VVV-evenementenbureau van start bakkerij Twee raadsleden, twee melkslijters, een dirigent SCHOEMAKER technische dienst Gemeentepiano blijft binnen Soesterse gewond door vallend hek Fractie houdt formeel nog oude naam Bewonersvereniging Soest-Zuid over verkeersplan Twee zadels op manege gestolen De LAAGSTE PREMIE en toch A UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: \^5y SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. 'Kat langer opgesloten dan noodzakelijk' Kermis in Soest: 27 t/m 31 mei Politie op zoek naar getuigen van 'schennis' NS-overwegen Soest tijdelijk dicht OOK VOOR EEN ARTISTIEKE BRIL NAAR SOES™11* r?fE\N«êS konstante topkwaliteit te waar- kweekt 't Vaarderhoogt in eigen ïoogwaardig groen. Voor onze n nieuwe klanten de geruststel- ikerheid voor een pertect, je tuin. /sPyr, ïLKUIL oeder zaterdag al laat meegenie- u laat haar voor deze ene gelegen- uis, dat laten we aan u over. Uw sn zijn in ieder geval van harte n in de speelkoil bi| de diergaarde. Rieten stoel Kurhaus "originele kwaliteit" in honing- kleur van 119,- voor Tr e n dpakker et kamerstoel Antica Black iND OK WOONKOMFORT n' woonideeën Ieder z'n vëli van Buuren or brood en gebak ist - Tel. 11830 Op zaterdag 29 augustus, van 11.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags, beleeft Soest zijn eer ste "seizoensmarkt". Op en rond om het Raadhuisplein treden die dag allerlei Soester verenigingen voor het voetlicht om belangstel ling te wekken voor hun activitei ten en eventueel leden of dona teurs te werven. Inmiddels hebben zich ongeveer 50 Soester instellin gen - op zeer uiteenlopende gebie den - aangemeld. Onder hen ook een aantal verenigin gen, zoals koren, muziek- en sportver enigingen, die nu al hebben aangekon digd dat ze die dag een uitvoering of de monstratie zullen verzorgen. Daarvoor is het binnenplein beschikbaar, want de. - kraampjes komen in een kring langs de verhoogde rand van het plein te staan. Ook komt er een mobiel podium, waar op met name de muzikanten en zangers hun activiteiten zullen kunnen ont plooien. De raadzaal van het gemeentehuis was vorige week goed gevuld met vertegen woordigers van clubs en verenigingen, die wel oren hadden naar het aanbod van het gemeentebestuur. Onder lei ding van wethouder Jan Visser - samen met het WD-raadslid Bert Krijger des tijds ook verantwoordelijk voor de fes tiviteiten bij de opening van het ge meentehuis en de gemeentedag - wer den ze geïnformeerd over de mogelijk heden. Voorafgaand beleefden de aanwezigen tijdens de ongedwongen bijeenkomst de officiële start van het evenementen bureau dat de VW-Soest heeft opge zet. Verenigingen kunnen hun activitei ten daar voortaan aanmelden, zodat ze vermeld worden op de evenementen kalender die de VVV gaat verspreiden. Wethouder Visser schreef de "sei- zoensmarkt" als eerste evenement al vast in op het speciale formulier en overhandigde dat aan VW-voorzitter Günther Plomp. Het evenementenbureau wil alle - al thans zoveel mogelijk - activiteiten in Soest op cultureel, recreatief, sportief en ander (amusements)gebied coördi neren. "Iedereen krijgt bij de VW dan een totaalplaatje van wat er in Soest te beleven is," aldus Plomp. Hij liet weten dat Marjan de Vries, stagiaire bij de VW, zich speciaal met de samenstel ling van de (maandelijkse) kalender zal bezighouden en zal fungeren als aan spreekpunt voor iedereen die iets op touw zet. Desgewenst helpt de VW ook bij de organisatie. Gildefeest bijt niet Visser ontvouwde vervolgens de opzet van de seizoensmarkt, waarbij hij alvast maar liet weten dat dit evenement en het Gildefeest elkaar waarschijnlijk niet in de weg zullen zitten. "Wie naar hei Gildefeest gaat, vindt vast wel een uur tje tijd om langs het Raadhuisplein te gaan, en vermoedelijk gaat het toch 'ook om een ander publiek. Dat hoeft elkaar niet te bijten." Hij had overigens al wat "bedankjes" binnen van verenigingen of instellingen die van medewerking afzagen, zoals de toneelvereniging Utile Dulci en het Dorpshuis, die zich voornamelijk op Soesterberg willen richten, de bridge club Schoon Slem, die al leden zat heeft, het Cross Team Soest, dat eerst een ei gen crossterrein van de gemeente wil, en de,kinderboerderij, die "aan het eind van z'n latijn" verwacht te zijn na een vol zomerprogramma. De deelnemers kunnen een hele (f 30,-) of een halve kraam (f 15,-) huren en worden voorzien van koffie. Het ge meentehuis zelf blijft dicht, zodat er voor de "sanitaire stops" een toiletwa gen zal moeten komen. De gemeente zorgt in een aantal gevallen wel voor elektriciteit en beloofde ook alvast warm water voor de aquariumvereni ging, waarvoor Visser grappenderwijs direct al de raadhuisvijver beschikbaar stelde. Bij hoge uitzondering wist de Volksuniversiteit alvast de toezegging in de wacht te slepen dat zij er met een caravan mag komen staan, hoewel de wethouder zijn persoonlijke "mooi- weer-garantie" afgaf. Wethouder Visser schrijft de Sei zoensmarkt in voor de evenementenka lender bij VVV-voorzitter Plomp. 'Feest van maken' Visser liet verder weten dat het de ver enigingen vrij staat hoe ze hun aanwe zigheid tijdens de markt gestalte willen geven. "We gaan er met z'n allen een feest van maken, dus alles mag." De vergelijking met de Amsterdamse "uit markt" of de Amersfoortse seizoens markt durfde hij nog niet aan, maar wat hem betrof werd het net zoiets, "op Soester niveau". Radio Soest zal overi gens de hele dag in de lucht zijn om de markt "live" te verslaan en de wethou der beloofde burgemeester De Widt te vragen om het evenement op passende wijze te openen. Het overgrote deel van de in totaal 70 vertegenwoordigde verenigingen - 50 - liet zich direct al inschrijven. Ruim 20 daarvan gaven zich op voor enigerlei "uitvoering". Alle instellingen die niet aanwezig konden zijn kunnen zich voor informatie wenden tot volgende ge meente-medewerkers: Henk van Rijkem (WVC), tel. 93615; Joop van Haaften (Voorlichting), tel. 93512; Gerda v.d. Linden (Sport), tel. 93541. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Vijf inwoners van Soest zijn vorige week woensdag - aan de voor avond van Koninginnedag - na mens Hare Majesteit de Koningin door burgemeester De Widt in de raadzaal van het gemeentehuis be giftigd met een koninklijke onder scheiding. Zij vertegenwoordig den het Soester aandeel in de jaar lijkse lintjesregen, al werden ook elders enkele Soesters vereerd met een benoeming. Wie op de dag voor Koninginnedag met mistige verhalen op het gemeentehuis wordt ontboden moet langzamerhand wel weten dat hem iets dergelijks boven het hoofd kan hangen, maar voor som migen bleek het verzoek toch als een complete verrassing te zijn gekomen. Burgemeester De Widt repte in dat ver band met genoegen van de "trucjes" om de mensen mee te tronen, ook als ze van plan waren geweest hun dag heel anders door te brengen. De Widt herinnerde eraan dat Napo leon ooit begonnen was met het sys teem van onderscheidingen, om zijn soldaten tijdens zijn talrijke veldtoch ten te motiveren. Vandaag-de-dag worden ze uitgereikt aan mensen die zich jegens staat en maatschappij op bij zondere wijze verdienstelijk hebben ge- De gedecoreerden, geflankeerd door hun echtgenotes en burgemeester De Widt, onder het portret van Hare Majes teit in de raadzaal. Het gemeentebestuur verwacht heel wat van de seizoensmarkt op 29 au gustus, en de deelnemende vereni gingen werden vorige week dan ook opgewekt hun beste beentje voor te zetten om van het evenement een feest van allure te maken. De mu- ziekmakers - koren, bands, korpsen - kunnen op een groot podium te recht, waar ze zo ongeveer van alle gemakken zullen worden voorzien, maar niet van een piano. Nee, aldus wethouder Visser, dat gaat niet. Volgens hem is een beken de Soester pianoverhuurder niet be reid een instrument beschikbaar te stellen voor het buitenevenement. Jammer, maar op pianoklanken vanaf het Raadhuisplein hoeft Soest op 29 augustus niet te rekenen. Dat is niet alleen betreurens- maar ook merkwaardig, gezien het feit dat de gemeente Soest tegenwoordig zélf een piano heeft. Het instrument staat meestentijds mooi maar onge bruikt te glanzen in de wandelgang naar de raadzaal en wordt alleen van stal gehaald voor lunchconcertjes en andere muzikale tussendoortjes in het gemeentehuis. Wethouder Visser reageerde afwij zend op de suggestie om de gemeen tepiano ter beschikking te stellen. Een duidelijke reden daarvoor gaf hij niet. Zo'n seizoensmarkt is leuk, zal hij wel gedacht hebben, maar on ze eigen piano gaan we d'r mooi niet aan wagen... Toch opmerkelijk voor een gemeen tebestuur dat zich erop laat voor staan het culturele klimaat van Soest te willen bevorderen, met name in de "voorwaardenscheppende sfeer". Cultuur in Soest? Dat moet dan maar van een geluidsbandje kó men- maakt. Dat gold in elk geval voor alle Soester onderscheidenen, aan wie de burge meester de versierselen uitreikte ten overstaan van echtgenotes, familie, vrienden en bekenden op de tribune van de raadzaal. Voor elk van hen had hij waarderende woorden, meestal ge paard met een kort overzicht van hun loopbaan en hun andere maatschappe lijke activiteiten. Ridders Joop Ebbers, sinds 1966 raadslid voor de WD en indertijd ook een raadspe riode wethouder van o.a. Financiën en bedrijven, werd bij koninklijk besluit benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Dezelfde onderschei ding kreeg zijn collega Kees Verheus, raadslid voor het CDA en sinds enige jaren fractievoorzitter. Hij was verder actief in o.a. het kerkelijk leven in Soes terberg. Verheus had overigens in 1980 al de eremedaille in zilver met de zwaar den gekregen, en heeft dus in zekere zin promotie gemaakt. Eremedaille goud De bekende Soester musicus Gerard Een 27-jarige Soesterse is maandag avond vrij ernstig gewond geraakt door een ijzeren hek, dat plotseling losraakte van de keilbouten waarmee het in de muur was bevestigd. Het hek viel op de vrouw, die daarbij een gecompliceerde beenbreuk en vermoedelijk ook een bekkenfractuur opliep. Het ongeval vond plaats bij een winkel aan de Soes- terbergsestraat, juist toen de vrouw het hek wilde sluiten. Een voorbijganger en een passerende verpleegkundige ver leenden eerste hulp. De vrouw werd overgebracht naar ziekenhuis de Lich tenberg in Amersfoort. De zelfstandige politieke partij Progressief Soest gaat in de ko mende periode geleidelijk aan over in een echte afdeling van Groen Links. De ledenvergade ring heeft daartoe vorige week met overgrote meerderheid besloten. De raadsfractie behoudt voorals nog - op formele gronden - haar oude naam. Tot nu toe was Progressief Soest op pa pier een lokaal samenwerkingsverband van PPR, PSP, EVP en onafhankelij- ken, die niet bij een van de landelijke partijen waren aangesloten. In 1990 be sloot Progressief Soest nog de gemeen teraadsverkiezingen in te gaan onder de inmiddels 16 jaar oude en vertrouwde naam. Die verkiezingen leverden twee zetels op. die bezet worden door Jan Visser (momenteel wethouder) en Leidje Tomassen. De meeste leden van Progressief Soest zijn inmiddels lid geworden van Groen Links, waarin o.a. de landelijke PPR, PSP en EVP zijn opgegaan. De leden vergadering sprak overigens nadrukke lijk de wens uit dat Progressief Soest/ Groen Links blijft samenwerken met partijlozen en onafhankelijken, die zich aangetrokken voelen tot haar ideeën en gedachten. In de naamvoering van de raadsfractie verandert voorlopig om formele rede nen niets. Visser en Tomassen blijven zich dus vooralsnog presenteren als de gekozen vertegenwoordigers van Pro gressief Soest. Wel zal bij bijzondere bijeenkomsten - bijvoorbeeld het be kende politieke café van Progressief Soest ("Proest") - en bij acties alvast na drukkelijk de naam van Groen Links worden gehanteerd. Steun De ledenvergadering ondersteunde unaniem het werk en de opstelling van de fractie in de gemeenteraad en het be leid van de Progressief Soest-wethou- der in het College van B. W. In dat verband werden met name genoemd de houding van Progressief Soest ten aan zien van de Structuurvisie, het organi seren van de lezingencyclus over het be stemmingsplan Landelijk Gebied, in samenwerking met het IVN, en de - achteraf - raadbreed gesteunde nacht wake bij het politiebureau, waarvoor nachtelijke sluiting dreigt. Het bestuur van Progressief Soest/ Groen Links, dat bestaat uit Hilda v.d. Wal, Ad v.d. Haar, Klaas Levinga en Klaas v.d. Schoot, werd uitgebreid met nieuwkomer Kees van Ham. De Bewonersvereniging Soest- Zuid is het pertinent oneens met de voorstellen van het gemeente bestuur voor de aanpak van het verkeersknelpunt Ossendamweg. Zij constateert dat die alleen de doorstroming van het verkeer bevordert, maar dat de leefbaar heid voor de bewoners op geen en kele manier wordt verbeterd. De enige oplossing is een (lange) tun nel, vanaf de noordkant van de spoorbaan tot aan de Oude Utrechtseweg. De leefbaarheid van de Ossendamweg en de Vondellaan zal volgens de vereni ging zelfs beduidend verslechteren door het voorstel van B. W., want het verkeer neemt alleen maar toe. Alleen Twee zadels met toebehoren, met elk een waarde van drieduizend gulden, zijn bij een manege aan de Birkstraat gestolen. Een 39-jarige Soesterberger en een Soester (31) deden aangifte van de diefstal. VOOR AL UW VERZEKERINGEN Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11 De kat die twee weken geleden uit het kunstwerk bij Aqua Indoor werd gehaald, had al veel eerder uit zijn benarde positie kunnen worden be vrijd. Dat is de mening van J.A. Schaefer uit Soest. De medewerker van de PTT had de kater al voor het paas weekeinde horen miauwen. "Ik heb er nog een buschauffeur bij gehaald, die daar op dat moment was. Je kon duidelijk horen dat de kat erin zat. We hebben het allebei bij de mensen van Aqua Indoor gemeld. Er liepen zelfs mensen van de brandweer die hadden gezwommen. Als ze meteen actie hadden ondernomen, was de kat veel eerder bevrijd." De kat werd pas op woensdag 22 april uit het kunstwerk gehaald. Dat was zes dagen nadat Schaefer het dier had horen miauwen. Medewer kers van Aqua Indoor hebben het dier ook gehoord, maar dachten la ter dat de kat alweer was weggelo pen. Pas toen ze na Pasen opnieuw 'gemiauw' hoorden, werd een red dingsactie op touw gezet. Medewer kers van dierentehuis 't Hart lokten de kat met vis in een vangkooi. van de Schepop - jarenlang dirigent van o.a. Apollo, het Petrus en Paulus kerk koor, het Molenschotkoor en nog een aantal koren, werd onderscheiden met de eremedaille in goud, o.a. vanwege zijn aandeel in de promotie van Soest op muzikaal gebied. Van de Schepop kan zijn medaille voortaan naast de pauselijke "Pro Ecclesia et Pontifice" hangen. Eremedailles zilver Eremedailles in zilver waren er voor twee Soester melkslijters, die vorig jaar hun activiteiten beëindigden: de heren J.E. Smink en P.J. van Wegen. Beiden hadden een melkwijk in Soest-zuid, waar ze in de loop van vele jaren een zeer vertrouwde en gewaardeerde ver schijning werden. Burgemeester De Widt liet verder weten dat in Utrecht op diezelfde dag de oud-domcantor Maar ten Kooy uit Soest zou worden onder scheiden. Een andere Soester ingezete ne, de heer Stertefeld, oud-gezagvoer der bij de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, verbleef buitenslands en krijgt de onderscheiding - ridder Oranje Na ssau - te gelegener tijd. De jaarlijkse kermis in Soest wordt van woensdag 27 tot en met zondag 31 mei op het evenemententerrein op de Engh gehouden. Het belooft weer een gezel lig evenement te worden, want het aan tal attrakties kent een grote verschei denheid. Er is dan ook voor 'elk wat wils'. De attrakties en eetstands zijn zo danig geplaatst dat een gemakkelijke loop ontstaat, zodat alle evenementen op een eenvoudige manier bereikt kun nen worden. Als attracties kunnen genoemd wor den: botsauto's, mount everest, crazy frog, spookhuis, hawai trip en 1'oura- gan. Voor de 'kleinste' bezoekers zijn er baby sport en buggy om er een paar te noemen. Daarnaast zijn er verschillen de behendigheidsspelen, zoals schuif- spel, videoband, holly cranes en balco. Natuurlijk zijn er ook de bekende eet- kramen, zoals nougatkraam en suiker spin. De politie Soest is op zoek naar ge tuigen van een geval van "schennis der eerbaarheid", dat zich afgelopen zondagmiddag 3 mei voordeed aan de Peter van den Breemerweg. Tus sen 15.00 en 15.30 uur fietsten daar drie kinderen in de richting Soest, toen ze werden ingehaald door een lichtblauwe personenauto. De be stuurder bleef naast de kinderen rij den. Hij had zijn rechterportier- raampje geopend en vroeg het drie tal of ze hem konden helpen. Wat hij daarmee bedoelde, bleek toen de kinderen naar binnen keken en zagen dat de man zich gedeeltelijk had ontkleed, waarbij hij een zeker lichaamsdeel presenteerde. De kin deren - twee meisje van 11 en 10 en een jongen van 6 jaar - reageerden erg ontdaan, aldus de politie. Het incident deed zich voor op de Peter van den Breemerweg tussen de Spiekerweg en de eerste haakse bocht. Volgens de politie fietsten di verse mensen tijdens het incident voorbij. Hun wordt dringend ver zocht zich met de politie in verbin ding te stellen (tel. 19444, toestel 260/243). Hun informatie wordt vertrouwelijk behandeld. de tunnel - waar het College niets voor voelt - komt zowel ten goede aan het verkeer als aan de veiligheid en de leef baarheid voor de bewoners en de moge lijkheden van het openbaar vervoer. De verkeersbelasting zal toenemen, meent de vereniging. Zij wijst daarvoor o.a. op de woningbouw in Klein Engen- daal; de inrichting van het industrieter rein Nieuwegracht II; de verkeerscon- centratie op de hoofdroutes; de bouw plannen voor de locaties Hees/'Bos straat, Koningsweg en Koninginne- laan/Jachthuislaan; de voorgenomen verandering van het kruispunt Birk- straat/Vondellaan en de bewegwijze ring die het verkeer naar de Van Wee destraat in de toekomst niet via de Birk straat maar via de Ossendamweg moet leiden; en de nieuwe aansluiting op de A28. De vereniging wijst verder op de autonome toename van het autover keer en merkt op dat AGV met een groei van 35% tot 2010 veel te "opti mistisch" is. Afgezien van de laatste factor is dit alles het gevolg van het gemeentelijk beleid. "Wij vinden het dan ook vanzelfspre kend dat de gemeente de consequenties niet uit de weg gaat en voor de enige goede oplossing kiest - de tunnel - ook al is die kostbaar." Dat de tunnel 14 miljoen gaat kosten (terwijl er eerder altijd bedragen zijn genoemd in de orde van 20 a 30 mil joen!) is minder onoverkomelijk dan het lijkt, aldus de bewonersvereniging. Zij wijst in dat verband op subsidiemo gelijkheden en bovendien hoeft zo'n In verband met het onderhoud worden in de komende periode enkele NS-overwegen in Soest tijdelijk afge sloten voor het verkeer in beide richtin gen. Baanvak Den Dolder-Baarn: Maandag 11 mei: Berkenlaantje: 7.30 tot 12.00 uur; Wieksloterweg: 12.30 tot 13.30 uur. Dinsdag 12 mei: Foekenlaan: 7.30 tot 11.00 uur; Kolonieweg: 12.30 tot 16.00 uur; Woensdag 13 mei: Molenstraat: 7.30 tot 12.00 uur. Baanvak Baarn-Amersfoort: Woensdag 13 mei: Eemweg: 12.00 tot 16.00 uur; Donderdag 14 mei: Weideweg: 7.30 tot 12.00 uur; Grote Melmweg: 12.30 tot 16.00 structurele oplossing niet in één of en kele jaren te worden bekostigd. Een fi nancieringstermijn van 50 jaar is heel wel denkbaar, en daarmee worden de jaarlasten aanvaardbaar in verhouding tot de zwaarte van de problematiek. Niet acceptabel Volgens de vereniging zullen de voor stellen van B. W. onvoldoende blij ken, zodat elke investering daarin bij voorbaat al als verloren moet worden beschouwd. Geen van de voorstellen is gericht op de bevordering van de leef baarheid, terwijl dat juist het hoofdpunt van de Structuurvisie is. "Het is niet ac ceptabel als de gemeente allerlei pro blemen oplost op een manier die het probleem voor de bewoners van de Os- sendamweg/VondelIaan gróter maakt, en deze relatief kleine groep uit de tota le bevolking vervolgens maar met de problemen laat zitten." De vereniging komt ook met een aantal suggesties en altenatieve voorstellen. Zo vindt ze dat er pas in Hees en aan de Koningsweg gebouwd mag gaan wor den als de beoogde tunnel in gebruik genomen is en dat er desnoods dwin gende maatregelen genomen moeten worden om het vrachtverkeer tussen het industrieterrein Soest en de A28 via Den Dolder te leiden. Als de hoofdrou te door de tunnel leidt, is daar toch een maximumhoogte van 3,80 meter, en dat ondersteunt die maatregelen bij voorbaat. Verder wil men snelheidsbe- perkende maatregelen. Sluipverkeer Ook over enkele andere verkeerssitua ties heeft de bewonersvereniging Soest- Zuid een standpunt bepaald. Het sluip verkeer over de Foekenlaan/Esdoorn- laan/Dennenweg kan worden tegenge gaan door de Den Blieklaan verkeers luw te maken tussen Bosstraat en over weg, en het sluipverkeer over de Van Beuningenlaan/Bartolottilaan kan on mogelijk worden gemaakt door een richtingsverkeer, hetzij vanaf de Soes- terbergsestraat, hetzij vanaf de Birk straat, óf door de weg tussen de Van Beuningenlaan en de Bartolottilaan af te sluiten. Het uitwijken van het sluip verkeer via Vosseveldlaan en/of Hilde- brandlaan moet dan ook voorkomen worden door aanvullende maatregelen. Als de tunnel er komt, zal de sluiproute Braamweg/Dennenweg vanzelf haar betekenis verliezen, aldus de bewoners vereniging, en tenslotte moet het kruis punt Dennenweg/Heideweg opnieuw worden ingericht, zodat het duidelijker en overzichtelijker wordt, en daarmee veiliger. Mod. P183 BRILMODE - CONTACTLENZEN OOGMETING - OOGDRUKMETING Gediplomeerd Optometrist, lid O.V. Zuidpromenade 14, 3768 EM SOEST Tel. 02155-222 12

Soester Courant | 1992 | | pagina 3