RELD Verdwenen Soest Kan ik vandaag geknipt worden? Oude Ambachtenmarkt wordt klapper Verdwenen Soest hervonden iOPSOESTj Kerstmarkt in Kerkebuurt miïmi OOK DINERS A LA CARTE .PAGINA E f/VOENSDAG 6 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 Rondje Soest ECIA LISTEN [EI £N IOEDER Voor 'elck wat wils' op Hemelvaartsdag (donderdag 28 mei) Initiatief Stichting Oude Ambachten Sanitair Kilometers file I Koelewijn Kampioen Boeken over |T van de ven In d'Oude Cnghe d'Oude Enghe V liiliMÜl Museum Oud Soest i'-A--m "l I'Imé'HVi v,;*ö r r,.„: ty%6Êsl!ÊSÊÊ£tV.' i IBiin \Wƒ-:?<-•:'*rv- m door Arie Wandelaar ie dienst lle service en garantie^ :>p fabrieksgarantie). ICS je maand mei is er een die, naarmate rie ouder wordt en gelegenheid ijgt zijn herinneringen eindelijk eens (e ordenen, steeds meer gemengde ge voelens oproept, egin deze week herdacht hij het me- lorabele feit 64 jaar geleden te zijn ipgericht. Dank u! "ie kon komen kwam van dichtbij en veraf aangemarcheerd. Ondanks het feit dat de jarige zijn toekomst al ach- ler zich heeft galmde het 'nog vele ja ren' de gehele dag. "Een mooi feest", oordeelde Marie aan het eind van de feestelijke zitting. Arie kon het van harte beamen. Maar toch... Verjaardagen worden anders als er fnensen ontbreken die je dierbaar zijn, die je letterlijk en figuurlijk gemaakt (lebben, wortels van 64 jaar leven en velzijn. Arie's moeder staat, ex-aequo met zijn Vader, vooraan in de rij van de onmis- baren. 'De kinderen zullen het straks beter rijgen dan wij", hadden ze samen af- esproken. "e, moeder voorop, hebben een hu welijksleven lang aan dit voornemen ewcrkt en er met hun mogelijkheden estalte aan gegeven. )e reisbagage die Arie van zijn ouders neekreeg was bescheiden, voor lechts één uitleg vatbaar en bevatte Irie stuks gereedschappen: Wees vertrouwd, maar vertrouw nie- nand, Werk hard, Vergeet je handen niet te vouwen. 4et het Ora et Labora heeft Arie de ninste moeite gehad. Zowel 't een als t ander werd hem dagelijks met de pa- ilepel ingegeven. Geen kerk in zijn ;eboorteplaats, en het waren er wat, of lij heeft ze in zijn jeugd van binnen ge- Jen. Ontelbaar zijn de kralen van de ozenkrans die in de meimaanden ver dicht door zijn vingers zijn gegaan. In lie tijd leerde nood nog bidden en dus lield oud aan jong voor dat een mens met minder niet toekon. Mei '45, het einde van de Tweede We reldoorlog, werd door zijn ouders eerst en vooral gezien als een overwin ning van het gebed, waarin de over winnaars van hogerhand hadden mo gen participeren. En wat het werken betrof waren, in clusief de schooluren, werkdagen van veertien uur eerder regel dan uitzon dering. Het stilzitten in schoolbanken, het maken van huiswerk werd gecom penseerd en afgewisseld met het laten wapperen van je handen. In de omge ving waar Arie vertoefde was kinder arbeid voor en na schooltijd bittere noodzaak. Verzuim wegens ziekte be hoorde tot de mogelijkheden, maar daarvan was eerst sprake als je hoor baar ijlde van de koorts. Kinderjaren tegen hef licht houden in relatie tot het eerste gebod - wees ver trouwd, maar vertrouw niemand - le veren Arie's belevingen iedere mei maand haarscherpe beelden op. Mei '44. Arie zestien jaar oud. Na spertijd opgepakt bij het in ontvangst lemen van illegale pamfletjes. Huis tan-huis-blaadjes, waarvan hij er één tad bezorgd bij iemand die 'verkeerd' met als gevolg Oranje-hotel cheveningen. 'ooit zag de lucht er zo mooi blauw it, de zon zo stralend, als de dag van :ijn vrijlating. "!en vrijlating, die Arie dankte aan zijn toeder die zich als een kloek voor tem in de strijd had geworpen, en ene "iel Mundt, destijds hoofd van de ilaatselijke SD, zover had gekregen at de Scheveningse expeditie tot drie eken werd beperkt. 'erug thuis, ontdaan van al zijn bra- oure, lichtte moeder hem het Gods onder toe. "Nood leert bidden, maar e moet er zelf ook iets aan doen", uidde haar verklaring. Meer woorden eerden er niet aan besteed. Slechts als e vermoedde of constateerde dat krie in zijn latere leven het Ora slor- lig invulde of verzuimde werd het Mei 44-gebeuren fijntjes in herinnering [ebracht. ïen probater middel om de accu op te aden heeft Arie nooit gevonden. *Jadat na de oorlog goed en fout waren ;escheiden, orde op zaken was ge teld, brak de tijd aan dat het feno- neen 'Moederdag' uit de luiers werd ;ehaald en in opdracht van de com- ercie tot volwassenheid gebracht, det de nuchterheid van een Gro ningse deed moeder de tweede zondag n mei af met: "Allemaal flauwekul, ullie moeten je centen in je zak hou- len." Daar stelden Arie en zijn twee iroers tegenover dat ze die dag moe- Iers kroketten kwamen proeven, al net en zonder aanhang onderweg wa- en. Kroketten draaien dus moeder.' ïen traditie die tot acht jaar geleden leeft mogen standhouden. Omdat ze ater in Braamhage woonde waren de croketten van het programma ge- chrapt. Daarvoor in de plaats namen laar jongens haar mee uit eten. Voor- if geen optocht in de gangen van Iraamhage. Slechts één van ons Irieën mocht haar komen afhalen. 'Ik ben al zo bevoorrecht. Laten we oorkomen mensen pijn te doen die >p Moederdag niets te vieren heb- en", was de uitleg die ze aan deze lenstregeling gaf. cht jaar geleden, twee maanden voor loederdag, liet ze haar huisarts en inderen op een zondagmorgen weten 'er geen zin meer in te hebben'. eertien dagen later was ze definitief niet meer bij ons. Zondag 10 mei aanstaande Moeder dag. Marie heeft op een alleraardigste manier de krokettentraditie van moe der overgenomen. Groot succes, de kwaliteit uitstekend. Alleen... de smaak is anders. ARIE WANDELAAR Installatiebedrijf j. cornelisse bv. c De Oude Ambachtenmarkt op donderdag 28 mei (Hemelvaarts dag) belooft traditioneel een grote klapper te worden. Aan de succes formule van het jaarlijkse evene ment in de Kerkebuurt is weinig gesleuteld, maar de organiserende Stichting Markt Oude Ambachten haalt niettemin enkele nieuwe ac tiviteiten binnen. Zoals bijvoorbeeld de oude kinderspe len op de hoek van de Olijkeweg en de Kerkstraat. De jeugdige bezoekers van de markt kunnen er onder meer tollen en hoepelen. Het aantal activiteiten bij De Schaaps kooi op het terrein van de firma Van der Grift aan de Ferdinand Huycklaan is uitgebreid. Nieuwe elementen vormen een harmonicaspeler en de clown Ben- no die ook poppenkastvoorstellingen zal geven. Een boerendansgroep uit de Achterhoek, een hoefsmid en een tuig- maker geven doorlopend demonstra ties. De Warmbloed Paardenfokvereni- ging Eemland zet twaalf tot vijftien an tieke koetsen neer en er komt een kraam voor kleine huisdieren, waar kinderen mee kunnen spelen. Het scha pen-scheren (elektrisch en met de hand) vindt ook plaats rond De Schaapskooi, waar een hapje en een drankje kunnen worden genuttigd. Een draaiorgel zorgt voor de vrolijke noot. Dauwtrappen De markt begint om tien uur, maar de ervaring leert dat veel mensen al om ne gen uur door de Kerkebuurt kuieren. De onvervalste vroege vogels kunnen om vijf uur al op de fiets stappen voor het traditionele dauwtrappen. De Stichting heeft een parcours van ruim 25 kilometer uitgezet. Deelname aan de tocht kost twee gulden. Start en finish zijn bij De Schaapskooi en aan het dauwtrappen is een prijsvraag verbon den. Ambachten Veel belangstelling trekken elk jaar de ambachtslieden. Ditmaal kunnen de bezoekers onder anderen een klompen maker, een Twentse mutsenmaakster, een midwinterhoornmaker, een Grol- sche wantenbreister, een stoelenmatter, een Staphorster stipwerkster, een Hin- delooperschilder, een kantklosster, een vlasbewerker, een tingieter, een siers- mid, een graveerder, een imker en een glasblazer aantreffen. Ook handelaren krijgen een plaatsje op de markt. Dat is nodig om de markt fi nancieel mogelijk te maken. De am bachtslieden kosten de Stichting geld, terwijl de handelaren de noodzakelijke dukaten in het laatje van de stichting brengen. Tot dusver gaf de gemeente een financiële bijdrage als de markt een negatief saldo had. De Stichting kon maximaal op vijfduizend gulden reke nen. Die zekerheid valt dit jaar weg. De kosten van de markt bedragen der tigduizend gulden. Penningmeester Alexander verwacht echter dat de Stichting quitte kan draaien en dus uit de kosten komt. Bestuurslid Ben van Os laat weten dat het aantal verkoopkramen is verhoogd, in verband met het wegvallen van de ge meentelijke subsidie. Om de kramen te Op zaterdag 19 december zal in de Kerkebuurt een kerstmarkt worden gehouden. Het betreft een nieuw initiatief van de Stichting Markt Oude Ambach ten Soest. Alle vergunningen en ontheffingen zijn al verkregen. Alle activiteiten moeten in het teken staan van kerst. Zo worden bijvoor beeld alleen handelaren toegelaten, die kerstbomen, -verlichting en -stukjes verkopen of oliebollen, soep en kerststollen. Het bestuur pro beert verder oude-ambachtslieden voor onder meer wanten-breien en schaatsen-slijpen naar de markt te halen. Verder wordt gedacht aan een troubadour, en dé Warmbloed Paar- denfokvereniging Eemland zal in ie der geval zes tochtjes met de arreslee door de buurt verzorgen. "We wilden iets anders naast de ou- de-ambachtenmarkt en de gilde- feesten", verklaart bestuurslid Ben van Os. "Er is afgesproken dat de le vendigheid van de Kerkebuurt na de restauratie van de Oude Kerk moet worden vergroot. De buurt leent zich bij uitstek voor een dergelijk evenement. Alle voorzieningen zijn er. In een aantal gemeenten, vooral in het zuiden, worden al kerstmarkten gehouden. Maar in de directe omge ving van Soest nog niet. We denken in eerste instantie aan ongeveer veertig kramen. We beginnen be perkt om vervolgens, net als bij de oude-ambachtenmarkt, eventueel uit te breiden. We hopen dat het een jaarlijks terugkerend evenement wordt." Mensen die informatie willen heb ben over de mogelijkheid om tijdens de kerstmarkt een kraam te huren of iets anders willen doen, kunnen con tact opnemen met Annemiek Ben der van de Stichting Markt Oude Ambachten Soest, tel. 20387. Archieffoto van de Oude Ambach tenmarkt in de Kerkebuurt van Soest. Op 28 mei valt er weer veel te zien tijdens de zeventiende editie. Foto: Goos van der Wilt. vullen, hoeft de Stichting niet meer zo veel moeite te doen als in de beginjaren. "De mensen vragen al in oktober naar een kraam", aldus Van Os. Hij schat dat negentig procent van de deelnemers van 1991 ook dit jaar van de partij is. De overige publiekstrekkers zijn voor het eerst in Soest of stonden vorig jaar niet op de markt. De markt zal komen te be staan uit 190 kramen. Centrale post De Stichting Markt Oude Ambachten Soest bemant een centrale post op de hoek van de Neërweg en de Kerkstraat. Als ouders hun kind zijn kwijtgeraakt of een kind zijn ouders, kan men zich bij de Stichting melden. Ook voor infor matie kan een beroep worden gedaan op de medewerkers van de Stichting. Telefoon (02155)-1 3014 De Oude Ambachtenmarkt lokt ie der jaar zoveel mensen naar de Ker kebuurt, dat in Soest kilometers file ontstaan. Hemelvaartsdag is de eni ge dag van het jaar, waarop de ver keersdienst in Driebergen kond doet van het bestaan van Soest. Het bestuur van de Stichting Markt Oude Ambachten Soest raadt elke Soester aan de auto thuis te laten staan. Het dient aanbeveling te voet of op de fiets te komen of om met het openbaar vervoer te reizen. Tijdens de markt is de Kerkebuurt afgesloten voor verkeer. De Paltz- en Eemgeuzen geven demon straties op het grasveld naast de Oude Kerk. Op hetzelfde terrein krijgen Stichting Colombine, Radio Soest, Mu seum Oud-Soest, Foster Parents Plan en de EHBO gratis een kraam ter be schikking. De Paltz- en Eemgeuzen dragen overi gens ook zorg voor het plaatsen van de dranghekken. Leden van de wandel vereniging Olympia maken 's avonds de Kerkebuurt schoon. De markt is om 17.00 uur afgelopen. Ik heb het kampioenschap van PSV van zeer nabij meegemaakt. Net als dat van vorig jaar. Harry van Hoof, nu een ge waardeerd orkestleider en vroeger lid van Peter en zijn Rockets, heeft samen met WilHoebee, onder andere producer vanAndré van Duin en Benny Neyman, een artiestenbureau in Eindhoven. Sinds een paar jaar organiseren zij voor PSV evenementen. Drie weken geleden belde Harry me op. "Peer, zoals het er nou uitziet, wordt PS V kampioen. Dat zal al gebeuren als de jongens volgende week van Gronin gen winnen, anders is het feest een week later als ze thuis de Graafschap onder het gras hebben gestopt. Blijf die twee data staande-bij, want jij moet dan aan treden. Er is wel een probleempje als ze al kampioen worden in Groningen. Ze spelen dan uit, dus duurt het een uur of wat vóórdat de 'boysin Eindhoven zijn. De supporters moeten dus al die tijd worden beziggehouden, want in de stad is 't vanaf ongeveer vijf uur 's middags een gekkenhuis. En om de zaak in de hand te houden, hebben we een paar door de wol geverfde artiesten nodig die de mensen bezig kunnen houden totdat de rood-witten zijn gearriveerd. Iedereen weet inmiddels dat PSV die middag in Groningen Meisterwerd. "Maar waarom moet 't zolang duren om die jongens in Eindhoven te krijgen?", riep ik nog door de telefoon. "In plaats van met de bus kunnen ze toch een bin- - 1 M A Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 UUU boest IDIJ. Librisfj» Complete Boekhandel. Naast het 'TEGELEN". heeft onze keuken zich in de loop der tijd gemanifesteerd als een verrassend goede ervaring dus niets staat u in de weg voor een ruime keuze ■eeM uit onze kaart geschikt voor partijen tot 70 personen RAPPE* TC A PP BAR EETCAFE Middelwijkstraat 2 Soest Tel.: 02155-13331 >,3 mai 6 e <mr .*saa .jaBBlakttrl fi'. TT*- '\P Het stenige geval dat u deze keer vindt ressant. Zijn er nog lezers die weten Lezers die de ontbrekende inf< Het stenige geval dat u deze keer vindt afgebeeld, is nog geen verdwenen Soest, maar het scheelt niet veel meer. Het maakte deel uit van een groter ge heel en dat zult ujaiet meer vinden. En het is wel een bijzonder stukje verleden, want het heeft nog niet zo lang geleden zelfs een landelijke krant 'gehaald'. Geen écht verleden dus, maar wel inte- ,*A - ressant. Zijn er nog lezers die weten waar ze in de gemeente dit bouwwerk kunnen vinden? En zijn er nog mensen die misschien het naadje van de kous weten? Uw reacties graag bij de redac tie of bij mensen van Museum Oud Soest, onder andere Boris Berkhout, tel. 16372. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Wat u 1 april op de foto zag afgebeeld, bezig met de oogst, was de familie Ver woerd, destijds wonend aan de Ring weg nummer 10, ongeveer waar nu de Titus Brandsmastraat is. Alle namen kunnen we u (nog) niet geven, maar dat komt vooral doordat er een aantal loon- dorsers in beeld staat, dat alleen voor die oogst binnen Soest was. Ze waren hier een week en trokken dan weer verder, om uiteindelijk in Eek en Wiel te raken waar ze thuis hoorden. De elf volwassenen, van links naar rechts, waren: Johanna Helena (Leny) Verwoerd, geboren 1918; onbekend; vader Jan Verwoerd, geboren in 1885, en in 1937, toen deze foto genomen werd, dus 52 jaar; moeder Johanna He lena Verwoerd-Schouten, geboren in 1890; onbekend; onbekend; Johannes (Joop) Verwoerd uit 1917; onbekend; Pieter Verwoerd, uit 1914; onbekend; onbekend. De drie jongeren op de voorgrond, waren: Karei, uit 1927; Pie- ternella (Nelly), uit 1931; en Frederik (Freek), die in 1929 was geboren. Het is niet duidelijk of één van de 'on bekenden' misschien broer Willem was, geboren in 1912. Wat het gewas was, dat op de foto wordt geoogst, is ook niet zeker, volgens Freek Verwoerd (van hem en van zijn zuster Nelly kwam de informatie) was het buntgras, dat eerst werd gedroogd en daarna met de ma chine in olie werd omgezet. Volgens an deren was buntgras uitsluitend een on kruid. Wat op de Eng geoogst werd, af gezien van aardappelen, was rogge, soms iets haver, soms nog wat boekweit - u mag kiezen. Toch weer een foto die voor ons is gaan leven. Dank voor de informatie.' nonraoo Soesterbergsestraat 10 - 3768 FH Soest - Telefoon 02155 - 18613 effiriBKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren nenlandse vlucht nemen? Dat scheelt nogal wat!" Dat was volgens Harry club-politiek. Zo 'n toestel zal toch eens neerpletteren met al die miljonairs er in... Buiten het verschrikkelijke mense lijke aspect, in zo 'n geval kan de Eind- hovense club zich volgend seizoen op maken voor het spelen van degradatie voetbal. Maar toch. Als clubs Europa cupvoetbal spelen, gaan ze toch óók niet met de bus? Om acht uur 's avonds zou ik optreden op het bordes van het stadhuis van Eindhoven. Kieft, Romario, Ellerman, Van Breukelen en de rest van het team werden rond negen uur verwacht, dus tot zolang werd ik geacht de fans, verza meld op het Stadhuispleinbezig te hou den. Om zeven uur was er nog bijna nie mand, maar een uur later stonden er vijftienduizend supporters in de stro mende regen op hun helden te wachten. Ik ken de Eindhovense voetballegioe nen, want ik heb zelf bijna vijfentwintig jaar in die stad gewoond. Herriemakers zijn het, schreeuwlelijkerds ongetwij feld, maar met een goed hart en hond strouw. Ik heb m'n best gedaan voor die rood-witte massa die kliedernat elk lied je meezong. Onze Lieve Heer zal wel een Ajax-aanhanger zijn, want de he mel huilde onafgebroken. Er staat een kunstig geknutselde fontein-waterval op dat plein. Tientallen supporters ston den tot aan hun enkels in het water (tem peratuur acht graden, schat ik) om beter te kunnen zien. Ik had met die jongens te doen, maar zelf schenen ze er geen hin der van te ondervinden. Ondertussen was in het stadhuis, in de droge hal op de eerste verdieping, óók een feestje aan de gang. Lekker droog en lekker warm met een big-band en drankjes. Dat waren de notabelen en de bevoorrechten dieeven- eens wachtten op de kampioenen. On getwijfeld bezield met dezelfde liefde voor de club, maar toen ik me na m 'n optreden (ik had ook m 'n portie gehad van de regen buiten) naar de kleedka mer spoedde, ging mijn hart uit naar die massa daarbuiten. Voetballers, al zijn ze nóg zo beroemd, voelen dat ook feilloos aan. Want zij ko men bijna altijd uit het volk en weten zich gedragen dóór het volk. Daarom zie je vaak dat een doelpuntmaker naar het hek rent waarachter de trouwste schare verzameld is, om dan in de om heining te klimmen om zo de vreugde met die massa te delen. Maar ja, verschil moet er zijn en dat weet de leiding van een grote organisatie als PS V ook. Zon der de zakelijke extra's van de bevoor rechten kan dit soort voetbal-bastions niet (meer) draaien. Vorig jaar trad ik ook al op na het behalen van het kam pioenschap van PSV. Dat was in de 'bu- siness-ruimte' in het stadion, samen met René Froger en Corry Konings. Een prachtige avond in een fantastische ou tillage. Via een reusachtig raam kon je het stadion overzien. Sommige zaken mensen bleven ook tijdens de wedstrijd achter het glas naar het gebeuren op het veld kijken, werd me verteld. Waar ze Zi'n in hebben, dacht ik toen. Want niets is te vergelijken meteen spannende wed strijd die je volgt in de open lucht. Tus sen de mensen. Of 't nou op de tribune is of in een staanvak, die je binnenkort in Nederland nergens meer aantreft. Via die 'business-ruimte' kom je heel ge makkelijk op de tribune. Ik ben daar een half uurtje gaan zitten. Het stadion was excellent verlicht en ik weet zeker dat manager Ploegsma daar ook vaak ge noeg gezeten heeft. Mijmerend op de tri bune, kijkend naar een perfect aange legd, maar leeg, grasveld. In een com pleet verlaten, fantastisch stadion. Maar als je je ogen dicht deed en je fantasie de vrije loop liet, hoorde je de geluiden van vijfentwintigduizend mensen. Wat een kick gaf me datIk zag mezelf weer als jochie van een jaar of tien die ging kijken bij de voetbalcub Eindhoven. Mijn hel den van toen op het gras en de droom dat de trainer zijn oog op mij liet vallen. "Hé!" riep hij naar mij. "Kom eens hier. Ben jij niet Peter Koelewijn die ik zo goed heb zien voetballen op het Kerk plein? We hebben jou nu nodig. Val maar meteen in. Die Ploegsma moet ook zijn dromen hebben als hij daar zit. Ook de onzeker heden voelen die hij niet mag laten blij ken, want je investeringen zijn vooral gedaan in ménsen en dat blijven voet ballers altijd. Hoe geniaal ze ook zijn. De manager van een kampioensploeg heeft altijd gelijk, zou je zeggen. Maar juist iemand als Ploegsma weet wat een 'bullshit' die stelling is. En met hem de trainer. Kijk maar naar Bobby Robson. Nee, de mensen die altijd gelijk hebben, zijn de zogenaamde importante randfi guren om de clubs. Zij, die hun mening vrijblijvend kunnen spuien en nooit risi co lopen. En natuurlijk de jongens en meisjes van de media. Ik heb vorige week weer even aan die vijftienduizend kletsnatte PS V-supporters gedacht. Dat was ver na die ongelooflijk mooie wed strijdvan Ajax tegen Torino. Toen op de TV beelden waren te zien van het geheel verlaten Torino stadion. Op dat ene vak na met een paar duizend Ajax-aanhan gers die verplicht moesten nablijven van de Turijnse politie. Bijna twee uur zaten ze daar, zingend en juigend voor hun club. En toen dat moment dat de Ajax- spelers, fris gewassen en in hun blazers, het veld weer opkwamen. Bergkamp, Roy, Menzo en de rest begrepen het. Dat waren hun mensen. Daar gingen ze nog even heen. Als je dat hebt gezien, weet je dat er niks mis is met voetbal. Dan moet het een koud kunstje zijn om de voetbal vandalen in elk stadion en daar buiten te isoleren en te elimineren. Maar daar heb ik 't al eens over gehad... Peter Koelewijn

Soester Courant | 1992 | | pagina 9