Soest is klaar voor ontvangst Soest Twee kansen voor Nederlanders in Duitsland SOEST Uitwisseling op sommige punten licht gewijzigd Programma Soest-Soest /SPORT) Duitsers willen sportuitwisseling in stand houden Westfaalse Stadt Soest: meer sporters, maar vooral meer schoonheid PAGINA 14 ■ort 'f 4 Grote groep officiëlen van de partij Ruim honderd sporters minder dan in 1988 Voetbal meest beoefend in Duitse Soest WOENSDAG 13 MEI 1992SOESTER COURANT PAGINA 15 'Ehrenplakette' voor Plomp en Peter van Doorn Overwinning komt niet over de grens I7MEI Knickerbockers-Panters :iers-De Knickerbockers SVU-LTC Soestdijk 1 Soestdijk 2-Zoetermeer ehite-LTC Soestdijk 3 st-Zuid-Mijdrecht (Bos- :st-APWC, nacompetitie >st) G 18 MEI ort ile voetbal voor bedrijven npetitie Soester Bowling ok op dinsdag (C-drie) ïale zaalvoetbal voor be- linghal) inioren gemengd: Eemslag 1 8-2; Soest-Zuid 2-Biltho- est-Zuid 3-Bosheim 1 3-7; Vlmere 3 0-10. net 12jaar: Rijnhuijse-Soest- nioren gemengd: Ludenti 1 1-4; 't Spieghel 4-Soest- n met 17 jaar: Soest-Zuid 4-4. en met 15 jaar: Eemslag 1 0-8; Soest-Zuid 2 Loos- 1 met 15 jaar: De Nienhof 2 3-5. £uid 2-'t Spieghel 6-0. oren gemengd: Soest-Zuid -0; Soest-Zuid 2-Epe 3 7-1. nsbleek-Soest-Zuid 1 3-3. ïengd: Soest-Zuid 1-Luck )udegein-Soest-Zuid 2 2-6; Shot 5 3-5. e 20.91 meter; 2. Evert/Ger- ?8 meter; 3. Jaap Post/Theo 7.56 meter; 4. Gerrit van ker 15.03; 4. Jan Lievestro/ :lerslag 13.80; 6. Jan Aerts- nns 12.41; 7. Aart Schipper/ .78; 8. Henk Prinsen/Willem 11.73; 9. Henk van Riet/Ad 10. Theo Bosman/Willem La- 30; 11. Ton van Drie/Wout 1 9.74; 12. John Hibbel/Wij- 8.03; 13. Henk Altenaa; Kees 6; Jaap Koelewijn/Willem 15. Leo van 't Klooster/Ton :r 5.35. n van de jeugd van Soest- goed. In de ochtend haal- ensteams tussen de drup- punten binnen. Het eerste bestaande uit Arjan rt Loois, Tim Schrijver en dhart, zat dicht tegen een aan. Op het beslissende i Elbert Loois het punt net h toetrekken. De wedstrijd 2en gelijkspel, jongensteam tot vijftien ;en overtuigende wijze met sdrecht. In de middag ging wat moeizamer. Meerdere werden gestaakt wegens de :erste mixed-team daaren- n Doorn wel de wedstrijd ordt een belangrijke dag. I ontvangt dan De Meent 1, 5e in de afdeling. hte weersomstandigheden A-, B-, en C-junioren van Kooiweg hun eerste toer- seizoen. De B- en C-junio- norgens de spits af. Met na- ïioren leverden een prima or alleen van Terschuurse ezen en daarmee uiteinde de plaats in de eindrang- p te eisen. De B-junioren ider goed uit de verf. Twee -n een gelijkspel resulteer- atste plaats van het klasse- peelden de A-junioren hun 'oor een overwinning op n een gelijkspel tegen VRC ïdstrijd tegen Soest de be- gen. Ide een verdiende overwin- s, dat onzorgvuldig met de sprong. Daardoor werd :ij een beter doelgemiddel- sende winnaar. jeu de boules en bridge. Tekst en foto's: Johan van Beek [229 Soest 2 km Zèntrum Gewerbegebiet Soest - Ost Soest Duitsland is klaar voor de ontvangst van ongeveer 180 spor ters en zestien bobo s. Na vier maanden van voorbereiding worden de komende twee weken de puntjes op de 'i' gezet. "We zijn er j°?r we ^sler van het Sportamt. Het programma is inmiddels samengesteld. De deelnemende verenigingen uit de Staat Soest komen vanavond nog een keer bijeen. Daarna is het wachten op de Nederlandse gasten die vrijdag 29 mei om 13.00 uur met vier bussen vanaf sporthal Beukendal vertrekken en vier uur later bij het Schulzentrum aan de Paraieser Weg worden ver wacht. In de daaropvolgende 48 uur zullen zestien wedstrijden worden gespeeld, maar zullen vooral ook de sportieve banden worden verstevigd. En dat is hard nodig, want 'der Sportvergleich' wordt voor de laatste maal in de huidige opzet gehouden. "De interesse bij ons is nog steeds groot. We hebben tot nu toe geen problemen om de Nederlanders onder te brengen bij gastgezinnen", zegt Uwe Tasler. Hij is als medewerker van het Sportamt Soest nauw betrokken bij de organisatie van de uitwisseling. Het is veertig jaar geleden dat Soest en Soest voor de eerste keer bij elkaar op bezoek kwamen. Vanaf 1968 werd dat contact jaarlijks gerealiseerd, maar in 1970 besloten de vriendensteden dat de uitwisseling om de twee jaar zou plaats vinden. Op initiatief van de vorig jaar opgerichte Vereniging Sportraad Soest wordt de uitwisseling nog dit jaar geë valueerd, waarna naar een andere structuur zal worden gezocht. Er is in Soest steeds minder geld beschikbaar voor de sportsector. Hoewel het ge meentebestuur onlangs bijna een half miljoen gulden voteerde, is het de vraag of de sport volgend jaar weer een stuk van de taart krijgt. De sportraad vindt het onverantwoord om eens in de twee jaar twaalf- tot 21.000 gulden aan de uitwisseling te besteden, te meer daar het aantal bestuurders van gemeente wege groeit. Ook stelt de sportraad dat de animo voor de tweejaarlijkse ont moetingen afneemt bij de clubs. Reiner Brügger, voorzitter van de Duit se sportraad èn basketbalclub Soest'70, betreurt de beslissing van het Neder landse Soest. Hij is al sinds 1968 bij de uitwisselingen betrokken. "Zoveel geld kost de uitwisseling toch niet. Wij zijn ongeveer achttienduizend D-mark kwijt. Maar als we naar jullie komen, hoeven we alleen de bussen te betalen. Dat geldt dit jaar voor jullie. Ik heb be grepen dat ze de uitwisseling willen uit breiden op het culturele vlak. Maar dan komen er nog meer mensen en kost het allemaal nog meer geld." Dat betekent overigens niet dat Brüg ger een tegenstander is van de uitbrei ding met culturele activiteiten. "Er is ie der jaar al contact met Apollo." et zou leuk zijn als je ook met een koor, een to neelgroep en een volksdansgroep naar elkaar toe zou gaan. Wij hebben daar echter nog geen concrete plannen voor. Wij willen graag bij de ontvangst van de officiële gasten horen wat hun ideëen zijn." Karl J. Hoffmann van Westfalen Post ontmoette tijdens ski wedstrijden in Duitsland zijn Nederlandse vriend Re- né van Zee die lid is van de sportraad en AV Pijnenburg. Van Zee bracht hem het ontij, zoals Hoffmann dat zegt. Hoffmann is tevens voorzitter van Leichtathletik-Club Soester Börde en loopt al vanaf 1970, zowel beroeps- als hobbymatig in de uitwisseling mee. "Het is toch zonde. Er is nergens ter we reld een uitwisseling, waarbij zoveel mensen elkaar ontmoeten. Alleen al vanaf 1968 zijn zo'n drieduizend men sen naar elkaar toe gekomen en dan heb ik het nog niet eens over de reisjes die de clubs tussendoor maakten. Ik ben erg teleurgesteld. Ik heb begrepen dat er maar zes of zeven atleten uit Soest ko men. Ik vind dat erg jammer. We had den graag een ploeg van twintig atleten ontvangen." De Duitsers weten pas sinds twee maanden dat de Nederlanders het roer willen omgooien, maar weten net zo min als de Nederlanders voor welke koers zal worden gekozen. Een ronde langs vertegenwoordigers van de ge meente, de sportraad en de clubs leert dat Soest Duitsland het liefst op de ou de voet doorgaat, maar dat een uitbrei ding in de vorm van een nieuwe dimen sie geen probleem zal zijn. Het woord is aan Soest Nederland. Het programma van Soest-Soest verschilt op sommige punten ten opzichte van dat van 1988, toen Nederland voor het laatst te gast was bij de Oosterburen. Voor de zondagochtend is geen activiteit georganiseerd. Vier jaar geleden werd op de laatste dag een groot sport- en spelfeest gehouden in het Jahn Stadion. Ook voor dit jaar was het de bedoeling dat alle deelne mers daar naar toe zouden komen, maar de verrassing die de Duitsers in het kader van het veertig-jarig bestaan van de uitwisseling in petto hadden, gaat niet door. Besloten is geen alterna tieve bijeenkomst op touw te zetten. Daartegenover staat dat alle sporters vrijdagavond al om acht uur bij het raadhuis worden verwacht. Daar geeft 'Duty Free' tot tien uur een live-optre den. De formatie uit de omgeving van Soest is populair bij muziekliefhebbers. Met uitzondering van dansen vinden al le sportwedstrijden op zaterdag plaats. De dansers bijten vrijdagavond reeds het spits af. De meeste duels worden in of rond het Schulzentrum aan de Paradieser Weg afgewerkt. Ook het grote Sportlerball, een traditioneel onderdeel van de spor tuitwisseling, wordt in het Schulzen trum gehouden. Hoewel het programma reeds op papier staat, is het mogelijk dat tussentijds wij zigingen worden doorgevoerd. Bij aan komst in Soest (ook al bij het Schulzen trum) krijgen alle Nederlandse gasten een volledig programma-overzicht, do cumentatie van de Stadt Soest en enkele herinneringen. Een aantal clubs heeft buiten het offi ciële programma andere activiteiten ge organiseerd. De betreffende sporters horen dat vanzelf na aankomst. Expositie In verband met het veertig-jarig bestaan van de uitwisseling heeft sportredacteur Karl J. Hoffmann van Westfalen Post een tentoonstelling ingericht. Hij heeft zoveel mogelijk oude kranteberichten, souvenirs, foto's en documenten verza meld. De expositie is vrijdagavond te zien in het raadhuis. Ook tijdens het Sportlerball op zaterdagavond kan de verzameling in het Schulzentrum wor den bekeken. VRIJDAG 29 MEI 13.00 uur Vertrek per bus vanaf sporthal Beukendal. 17.00 uur Ontvangst in Schulzen trum Soest Duitsland, met aanslui tend huisvesting gastgezinnen. 19.00 uur Dansen (locatie nog niet vastgesteld). 19.00 uur Ontvangst officiële gas ten op het raadhuis. 19.30 uur Huldiging ex-wethouder Günther Plomp en Peter van Doorn op het raadhuis. 20.00 uur Tentoonstelling veertig jaar Soest-Soest in het raadhuis. 20.00 uur Show Time. Live-muziek van 'Duty Free' in de Innenhof van het raadhuis (tot 22.00 uur). ZATERDAG 30 MEI 10.00 uur Atletiek (Jahn Stadion). 10.00 uur Judo (Pestalozzischool). 10.00 uur Tennis (Stadtpark). ZATERDAG 30 MEI 10.00 uur Volleybal (Schulzen trum). 10.00 uur Tafeltennis (Börde- school). 11.00 uur Damesvoetbal (Georg Dülberg sporthal). 13.00 uur Badminton (Hansa Mu- loschool). 14.30 uur Basketbal (Schulzen trum). 16.00 uur Handbal (Bördeschool). 16.00 uur Heren voetbal (Jahn Sta dion). 18.00 uur Aankomst wielrenners van Soest en Soest (Schulzentrum). 20.00 uur Groot sportfeest (Schul zentrum). ZONDAG 31 MEI 16.00 uur Vertrek per bus vanaf het Schulzentrum aan de Paradieser Weg. Hoewel de leden van de Vereniging Sportraad Soest niet zijn ingegaan op de uitnodiging van Soest Duits land om een kijkje te komen nemen bij de sportuitwisseling, zal een vrij grote groep officiële deelnemers aanwezig zijn. Behalve burgemeester Hansa, de Widt, zullen de wethouders Jan Menne en Frans Kingma, gemeente secretaris Wim de Kam en sectordi recteur Joop van Tol met hun vrou wen van de partij zijn. Namens de af deling sport gaan Gerda van der Lin den en Piet Hoogendoorn mee. De gasten worden gehuisvest in Ho tel Hansa dat aan de rand van de stad vanaf de Autobahn zichtbaar is. Kingma en zijn vrouw zullen echter op hun nadrukkelijk verzoek loge ren bij Bürgemeister Helmut Brüse- ke. Twee jaar geleden logeerde Brü- seke met zijn vrouw bij het echtpaar Kingma. In totaal reizen 180 sporters naar Soest. Dat zijn er 110 min der dan in 1988, toen de Duit sers ook als gastheren optraden. Boogschieten, zwemmen en hockey zijn om uiteenlopende redenen van het programma geschrapt. Onder zocht wordt nog of vrouwengymnas- tiek doorgaat. Nieuw onderdeel is zaalvoetbal voor dames. Handbal is het best vertegenwoor digd in de sportuitwisseling. Smeeing/BDC vaardigt 25 perso nen af naar Soest Duitsland. Volley bal en voetbal zijn tweede met 22 mensen. Basketbal en dansen volgen met elk twintig sporters. Bijna alle sporters worden onderge bracht bij Duitse gastgezinnen. Een uitzondering vormen de heren- voetballers van SEC. Zij overnach ten op eigen verzoek in een hotel. Voetbal is in Soest (D) de meest be oefende sport. De zeven clubs tel len in totaal 2.321 leden, ruim 900 meer dan in Soest (NL). Turnen (inclusief gymnastiek) is in Duit sland goede tweede met 2.042 le den. In Soest (NL) staat tennis met 2.138 leden op de eerste plaats. In Duit sland neemt die sport 'slechts' de vierde plaats in met 1.241 leden. Badminton, in NL derde met 608 beoefenaars, komt er in Duitsland bekaaid af met 144 sporters en een negentiende plaats. Op de Duitse 'hitlijst' komen onder meer gewichtsheffen (317), vlieg sport (116) en boksen (77) voor. Die ontbreken in het rijtje van de afde ling sport in Soest (NL). De Duitsers ontberen daarentegen onder meer soft- en honkbal, schaatsen, korfbal, Direct na afslag op de Autobahn zijn de spitsen van de ka rakteristieke kerktorens te zien. Het veelbelovende aangezicht bedriegt geenszins. Wie enkele kilometers verder de stadswallen passeert en in het ruim duizendjaar oude centrum komt, inhaleert een bijzonder indrukwekkende sfeer. Het exterieur van de Wiesenkirche is een kopie van de Kölner Dom. Oud-wethouder Günther Plomp en Peter van Doorn krijgen op vrijdag 29 mei de Ehrenplakette van de Stadt Soest. Het eerbetoon valt hen ten deel vanwege de inspanningen die zij hebben getroost voor de sportuitwisseling. Beiden worden in de Westfaalse stad gezien als de stuwende krachten ach ter de tweejaarlijkse ontmoetingen. Van Doorn was jarenlang voorzitter van de commissie sportuitwisseling. Plomp speelde als sportwethouder eveneens een vooraanstaande rol in de contacten met Soest Duitsland. Een modern pronkstuk van Soest. Het theater werd in november vorig jaar ge opend. Het kostte 22 miljoen DM, waarvan de Stadt Soest acht miljoen DM moest neertellen. Mede daardoor is er niet of nauwelijks geld over voor nieuwe (sport)in- vesteringen. Soest Westfalen: 44.000 inwoners, 14.000 sporters in clubverband. Soest (Utrecht): 42.000 inwoners, 10.000 sporters in clubverband. Het percentage georganiseerde spor ters in Soest (D) is aanzienlijk groter dan in Soest (NL). Voorzitter Reiner Brügger van de sportraad in de Stadt Soest: "In Duitsland vind je in de dor pen en kleinere plaatsen relatief veel meer verenigingen dan in de grote ste den. Wij hebben meer clubs dan Dort- mund." Het zijn er niet minder dan 75, laat Uwe Tasler van het Sportamt weten. "Alle denkbare sporten zijn hier vertegen woordigd. Zelfs Drachenfliegen." Voetbal spant de kroon met zeven clubs. Ze beschikken allemaal over een eigen accommodatie, zoals alle buiten accommodaties eigendom van de clubs zijn. Een uitzondering vormt het voor veel Soesters bekende Jahn Stadion, waar atletiek en voetbal beoefend kun nen worden. De clubs moeten zichzelf bedruipen, vertelt Brügger. "Dat doen ze door sponsoring en reclame. De clubs heb ben het financieel moeilijk, maar het lukt ieder jaar weer." Tasler weet dat de Stadt Soest jaarlijks 177.800 DM besteedt aan de 75 vereni gingen. Elke club krijgt een basissubsi die van 200 DM. Daarnaast incasseren ze 2,50 DM per lid. De overdekte accommodaties zijn wel in het bezit van de Stadt Soest. De ge bruikers hoeven geen zaalhuur te beta len. Tasler kan niet één-twee-drie bo ven tafel halen wat dat de gemeente kost. Een verschil: Basketbalclub Soest'70 vraagt haar leden 120 DM contributie per jaar. Een senior bij basketbalvereni ging The Red Stars 'dokt' jaarlijks 260 gulden. Soest (D) beschikt over een buiten zwembad: het Freibad. Het verouderde Hallenbad is gesloten. De noodzakelij ke renovatie van de overdekte voorzie ning vergt een investering van zeker twee miljoen DM en dat vindt het ge meentebestuur te veel van het goede. Geen geld Brügger: "We hadden een plan voor een nieuw overdekt recreatie- en sport- zwembad, maar dat ketste af op de kos ten van veertien miljoen DM. Ook had den we een plan voor een nieuwe voet balaccommodatie, maar die kost acht miljoen DM. Ook teveel. Er is geen geld meer, ook al omdat de exploitatielasten van het Schulzentrum en het ziekenhuis nog zwaar op onze schouders rusten. Het is zeker dat het nieuwe, overdekte zwembad er komt. We weten alleen niet wanneer. Soest heeft geen geld meer. Ik laat je zo zien waar het geld is inge stopt." Even later rijdt hij naar het nieuwe theater. Vanaf die plek aanvaardde vier jaar geleden het Nederlandse gezel schap de terugreis. De locatie is niet meer te herkennen. Een modern thea ter is sinds november vorig jaar het ei gentijdse pronkstuk van de gemeente. Kosten: 22 miljoen DM, waarvan 14 miljoen door de rijksoverheid is gefi nancierd. Schoonheid Veel meer schoonheid ontbloot het ou de stadscentrum, dat ruim duizend jaar geleden in de middeleeuwen ontkiem de. Iedereen die op de Autobahn de af slag Soest/Möhnesee neemt, ziet direct de trotse torens van de verschillende kerken die de Stadt Soest rijk is. Het ou de centrum wordt bij elkaar gehouden door authentieke stadsmuren, waar langs een wandelroute loopt. De Wiesenkirche en de St. Patrokli Dom springen het meest in het oog. Beide kerken ondergaan momenteel een ingrijpende restauratie die pas in 2010 wordt afgerond. Kosten: tiental len miljoenen DM. De kerkgemeen schappen, andere instanties en de rijks overheid nemen de kosten op zich. In het stadscentrum liggen vierduizend parkeerplaatsen en nog is het een hele klus om een vrij plekje te vinden. Op bestuurlijk niveau is een discussie gaan de het centrum autovrij te maken, maar gezien de omvang van de stadskern is het besluit daarover niet zonder slag of stoot gevallen. Tot nu toe is alleen de oude marktplaats en de promenade verboden terrein voor alle verkeer. Hoewel aan de rand van de stad een groot winkelcentrum en een bouw markt uit de grond zijn gestampt en veel consumenten naar buiten trekken, doen de meeste middenstanders hen zaken in het oude stadsdeel. De klant weet hun te vinden. Het fietsbeleid is in Westfalen nog niet zo ver doorgedron gen als bij de bestuurders van Soest (NL). Hoewel die ook nog steeds in de knoop zitten met de verkeersknelpun ten aan de Van Weedestraat, de Ossen- damweg en de verbinding Nieuweweg/ Koninginnelaan. Aan de buitenkant van Soest is in de loop der jaren een be drijventerrein tot stand gekomen. De werkgelegenheid wordt echter voor het belangrijkste deel geleverd door de dienstverlenende sector. Veel werkne mers hebben een administratieve func tie. Sfeer Soest (NL) mag trots zijn op de Kerke- buurt, maar die kan met geen mogelijk heid tippen aan de sfeer die het centrum van Soest (D) ademt. De reeds ge noemde eeuwenoude kerken, waaron der de Wiesenkirche (een kopie van de Kölner Dom), voeren de boventoon, maar de typische Duitse vakwerkhui zen zijn in Soest aan de lopende band vervaardigd. En dat op slechts 250 kilo meter afstand van het Raadhuisplein, O verhees en het vervallen Verenigings gebouw St. Jozef. De Nederlandse sporters krijgen de kans om de Stadt Soest te bezichtigen. En zoals het een sporter betaamt, moe ten ze die kans benutten. Een groot aantal vak werkhuizen siert de binnenstad. Zoals op de Marktplatz. Vroeger werd hier de markt gehouden, te genwoordig niet meer. De Marktplatz is, afgezien van de voetgangerszone (of de pro menade), de enige locatie in de Westfaalse stad waar gemoto riseerd verkeer wordt geweerd. In de laatste vijf edities van de spor tuitwisseling Soest-Soest blijkt het moeilijk op vreemde bodem een overwinning te behalen. Vanaf 1982 wonnen de gastheren en -vrouwen de sportieve ontmoetin gen. In 1982 versloeg Nederland de Duit se gasten met 14-11. Twee jaar later werd het 18-12 in het voordeel van de Duitsers die in 1984 met lege han den naar huis gingen: 26-12. In 1988 bleef de winst in Duitsland (22-16) en tijdens de laatste confrontatie stuurde Nederland de gasten met een 19-9-nederlaag naar huis. Het ziet er dus somber uit voor de Nederlandse sporters. Das Schulzentrum am Paradieser Weg. Hier komen de Nederlandse gasten aan. Hier worden de meeste activiteiten gehouden en hier aan vaarden de Nederlanders de terugreis. In het complex volgen twaalfhonderd leerlingen een middelbare'oplei ding. In het stadscentrum van Soest kom je de mooiste gebouwen tegen. DeSt. Patrokli Dom torent trots boven de stad uit en is reeds vanaf de afslag van de A utobahn zicht baar. De kerk wordt gerestaureerd. De werkzaamheden zullen pas in 2010 worden afgerond.

Soester Courant | 1992 | | pagina 15