/T\ i CULTUUR WELZIJN I Zomertentoonstelling 'De Hazelaar': 'Beelden in Soest '92' Jeugdtheaterschool 'Mirakel' speelt musical voor Unicef Avondje cultuur bij Derde-Wereldgroep MG houdt openbare repetitie en instrumentenparade f WOENSDAG 13 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 18 Van 17 mei tot 12 september mm 1 'Gesmeerde Bliksem' in Eemland College KRO-bijeenkomst met voorzitter Braks Crossmotor weg Inbraak Eemweg Kinderboerderij De Vrije Teugel Spullenhulp NNereldH/inkel Pecan-noten uit Peru Geslaagde bijeenkomst in GRiftland College Maandag 18 mei, Gildehuis V olksimiversiteit Soest/Soesterberg Mozart Quirine Viersen in concert SOV Wie vergelijkt leest de Soester Courant Kampeervakanties Mayindra Meningen van lezers Wallage In sommige religies en in een aan tal vormen van science-fiction is sprake van 'andere1 of 'parallelle' werelden. Werelden die de onze zouden kunnen zijn, ware het niet dat er zich meer of minder duide lijke discrepanties voor doen waar het ons gevoel van werkelijkheid betreft. In de science-fiction wordt al snel duidelijk dat het om een pa rallelle wereld gaat doordat er meer dan een maan is of helemaal geen, of doordat de wereld wordt bevolkt door wezens die wij in on ze aardse omgeving absoluut niet kennen. De beschrijvingen van de andere we reld in religieuze zin lopen sterk uiteen: de .mensen die haar tekenen en om schrijven, manifesteren zich in tegen stelling tot science-fiction-auteurs niet als fantasievol onderzoeker, maar als godsdienstig vorser. Er is dan ook geen eenduidigheid in de werelden die zij be schrijven en waarvan zij ons voorhou den dat die ons na deze staan te wach ten. Overigens hebben beide groepen gemeen dat wat zij ons voortoveren hooguit zou kunnen bestaan. Er is im mers nimmer een bewijs voor dat be staan geleverd. Het al dan niet bestaan van andere, parallelle of droomwerel den is iets waar grote groepen mensheid zich kortere of langere tijd mee bezig houden. Sommigen scheppen zich zelfs zo'n wereld. En nog weer een kleinere groep maakt die schepping waarneem baar, tastbaar. Wie tussen 17 mei en 12 september de tentoonstelling 'Beelden in Soest '92' bezoekt, zal ongetwijfeld worden be kropen door het gevoel een andere we reld te bezoeken. Een wereld die er geen is van de dagelijkse werkelijkheid, maar die er dicht genoeg bij staat om de onze te kunnen zijn. Hoewel de jaarlijk se beeldententoonstelling van 'De Ha zelaar', het inkoopcentrum voor beel dend kunstenaars aan de Bosstraat 2 in Soest, geen thema-tentoonstelling is, zijn de ons vreemde werelden in het werk van een aantal exposanten na drukkelijk aanwezig. Om te beginnen is er de wereld van Jur- rien Strelitski (Nederland). Dat is een getormenteerde wereld, een wereld waarin communicatie onmogelijk lijkt of slechts futiel is, bijna zinloos daar door. Zijn werk suggereert dat, in te genstelling tot de gangbare opvattin gen, de bron van het menselijk lijden niet voornamelijk wordt bepaald door wat er zich in iemands schedel aan ge dachten en gevoelens afspeelt, maar dat een evengrote portie afkomstig is van buitenaf, door politieke of religieuze in doctrinatie, door sociale wantoestan den, maatschappelijke onrechtvaardig heden, kortom de donkere kant van dit bestaan. Door het uitlichten daarvan schept Strelitski een wereld die in we zen de onze is, maar die door de ver schuivingen in accenten en opvattingen de onze niet langer lijkt te zijn. In het werk van de beeldhouwer Wim van Tol (Nederland) komt een door hem geschapen 'avondland' naar vo ren, waarin zowel de figuratie als de ab stracte elementen een logische samen hang vertonen. Van Tol schept een ei gen archeologie, de mogelijke restanten van een andere wereld dan de onze, bij na van een cultuur, een totale levens vorm die aan de onze is voorafgegaan. Tot half juli zal er in de bij 'De Hazelaar' horende galerie extra aandacht aan het werk van Wim van Tol worden besteed. Wolfgang Bier (Duitsland) wijst ons op een 'andere wereld' die ver weg lijkt., maar die dagelijks onze huiskamer bin nensluipt via journaalbeelden. De we reld van krijgszucht en geweld. Veel vuldig voorkomend thema in zijn werk is de helm, symbool van de bereidheid a Ë«fcA.; van de drager tot de strijd. Het stalen kapsel dat het levendige, persoonlijke aan het oog onttrekt en een martiaal on menselijk masker toont. Het staler masker waarbinnen zich de doodsangst nestelt. Zijn 'esthetiek van geweld schokt en dwingt tot bezinning. Calevi Tenhovaara (Finland) maakt op weer een andere wijze een eigen pre historie. Zijn wereld is wereld degelijk gebaseerd op wat hij als werkelijkheid ervaart, alleen geplaatst in een andere, mogelijk ooit bestaand hebbende tijd. De beelden die hij schept met alle mo gelijke materialen, lijken stil te staan, maar roepen het idee op gewoon met hun bezigheden door te zullen gaan als wij even niet kijken. In de galerie van 'De Hazelaar' krijgt het werk van Calevi Tenhovaara gedurende de tweede helft van de expositie speciale aandacht. Ook de wereld van Insa Winkler (Duit sland) is ontleend aan een niet bestaan de. Die van haar is echter gesitueerd in de toekomst. Haar sculpturen laten ons zien wat er met onze omgeving en onze realiteit zou kunnen gebeuren als de kern- en milieurampen, waarvoor steeds meer mensen waarschuwen, zich werkelijk een keer zouden voltrekken. Enerzijds schept zij nu alvast de ver wrongen restanten van wat eens een trotse beschaving was en anderzijds houdt zij zich bezig met het opnieuw richting geven van de natuur. Een rich ting die wordt bepaald door het mate riaal waarmee zij op dat moment werkt. Dorothé van Driel (Nederland) is geen uitzondering waar het de creatie van een eigen wereld betreft. Haar wereld is echter niet zozeer verbonden met de historie, een mogelijke toekomst of an dere wezens. Met een fascinatie voor glas weet zij haar eigen belevingswereld voor anderen te visualiseren en toegan kelijk te maken. Zij schept uiterst oor spronkelijke plastieken. Oorspronke lijk niet alleen in de benadering van het materiaal, waarbij zij zich bijna onmo gelijke eisen stelt, maar ook in het ver beelden van haar 'parallelle wereld'. Ei- Van 28 tot 31 mei speelt de jeugdthea terschool "Mirakel" een aantal voor stellingen van de musical "Gesmeerde Bliksem" in het Eemland College in Amersfoort, De 50-er jaren musical, zoals hij wordt genoemd, is o.a. geba seerd op liedjes uit "Grease". De opbrengst van de voorstellingen komt ten goede aan Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties, en in het bijzonder aan het Unicef-project in Bolivia. De try-outs vinden plaats op donderdag 28 en vrijdag 29 mei, aan vang 20.30 uur, entree f 14,-. Op zaterdag 30 mei vindt de gala-pre mière plaats, aanvang 20.30 uur, entree f 30,-; gevolgd door een matinee (voor Mirakel-leden) op zondag 31 mei, aan vang 14.00 uur, entree f 10,-, en een laatste voorstelling op zondagavond 31 mei, aanvang 20.30 uur, entree f 15,-. Alle voorstellingen worden gegeven in gebouw Constantijn van het Eemland College aan de Daam Fockemalaan 12 in Amersfoort. Kaarten zijn te koop bij de ACR, Zonnehof 4A, tel. 033- 633034; bij Mirakel, Stadsring 36, tel. 033-618475; bij de SNS-banken in de regio en aan de zaal vanaf een uur voor aanvang. Op woensdag 13 mei is KRO-voorzit ter ir. Gerrit Braks present tijdens de openbare jaarvergadering van de KRO-afdeling Utrecht, die gehouden wordt in O.L. Vrouwe ter Eem in Amersfoort. Braks zal met de leden van gedachten wisselen over "De koers van de KRO te midden van veranderin gen". Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. Een 32-jarige bewoner van het Luyte- naarpad mist sinds vorige week zijn crossmotor. Het voertuig stond enige dagen lang in de tuin van zijn huis ge parkeerd, en toen hij terugkwam bleek de motorfiets te zijn gestolen. Onbekende daders hebben in het week einde ingebroken in de container van een loodgietersbedrijf uit Soest, die aan de Eemweg stond. Er bleek een hangs lot te zijn vernield. De buit bestond uit een aantal thermostaatkoppen. Een van de objecten in de beelden tuin: "Demokratische Bepflanzung" van Insa Winkler. genzinnig in het experiment en het zoe ken naar de grenzen van haar innerlijke mogelijkheden. De beeldhouwer Joost Barbiers (Ne derland) hakt zijn beelden uit graniet, hardsteen, marmer, en andere materia len. Aanvankelijk figuratief begonnen is uit het hakken zelf zijn belangstelling voor abstracter werk voortgekomen. Wie, zoals Barbiers, ervan uitgaat dat een beeld verstopt zit in de steen totdat de beeldhouwer het te voorschijn haalt, ontdekt tijdens dat proces van weghak ken van het overtollige vanzelf de schoonheid die vormen kunnen hebben die niet zijn gerelateerd aan bestaande vormen van planten, dieren of mensen. Dat vorm alleen voor hem niet vol doende is tonen zijn jongste beelden. Bezinning op zijn eigen plaats in de we reld, tezamen met zijn gevoeligheid voor de magie en krachten in de kos mos, geven zijn beelden een levendig aureool mee, Joseph Yandersteen De tentoonstelling bij 'De Hazelaar', Bosstraat 2, Soest-Zuid, gaat open op 17 mei en sluit op 12 september aan staande. Openingstijden: maandag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Yedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 14 mei Vandaag een schoolreis van de De Wie ken uit Amersfoort. Na de schoolreis komen Ernst en Suleika hun verjaar dagsfeestje vieren. En uiteraard zijn 's ochtends de volwassenen actief die weer allerlei mooie dingen maken. Zij zijn er van 9.30 - 11.30 uur. Vrijdag 15 mei De St. Janschool uit Amsterdam komt langs met kleuters. Zij krijgen een prachtige schoolreis aangeboden. Na schooltijd komen Julika en Robert feestvieren, want zij zijn jarig. Zaterdag 16 mei De clown verwelkomt de kinderen die jarig zijn vanaf 13.30 uur. Zij nemen dertig vriendjes mee en komen lekker feesten. Ook kunnen kinderen meehel pen met de verzorging van de dieren. Dinsdag 19 mei De Lidwinaschool uit Amsterdam komt langs voor een schoolreis. Dit is voor de medewerkers ook erg leuk, want kinderen uit Amsterdam staan versteld van onze kinderboerderij. Dat is pas echt genieten! Woensdag 20 mei Van 9.30 - 11.30 uur: Peuter/ouderac tiviteit. Gezellig spelen voor ouder en kind. Kost drie gulden per paar. Om 14.00 uur begint de theatervoorstelling voor kinderen van vier tot en met taalf jaar. Kom op tijd, zodat je verzekerd bent van een plaatsje. Na de voorstel ling limonade en activiteiten. Mededelingen Iedere dag na schooltijd kunnen kinde ren vanaf tien jaar meehelpen met de verzorging van de dieren. Zij krijgen deskundige begeleiding en leren zo veel over de dieren, hun gedrag en hun voe dingsgewoonten. Het is wel de bedoe ling dat de kinderen die mee willen doen, zich voor langere tijd binden. Dus niet zomaar af en toe komen. Anders kost het meer tijd en energie dan het op levert voor de dieren. Verjaardagspartijtjes kunnen nu al ge boekt worden voor de periode vanaf september. Wees er tijdig bij om teleur stelling te voorkomen. Want niet iedereen weet, is dat het ter rein iedere dag toegankelijk is van 8.00 -18.00 uur. Dit is gratis. U kunt dan van de mooie omgeving genieten en naar de dieren kijken. Activiteiten zijn er van dinsdag tot en met zaterdag. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Woensdagmiddag 14.00-16.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen; Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Het had nogal wat voeten in de aarde voordat de Peruaanse noten "pecan" heetten. Rond 1500 aten Indianen ze volop: de bomen groeiden in het wild, een naam hadden ze niet voor de noten. Daarop kwamen de Spanjaarden, die ze "een soort walnoten" noemden. Ten slotte maakten de Franse er "la Paca- nière" van. Nog niet eens zo lang is de officiële naam pecan. De benaming van de Spanjaarden was overigens zo gek nog niet: gepeld lijken ze inderdaad op walpoten, maar de smaak is verfijnder. Pecan-noten komen nog steeds voor een deel van wilde bomen, maar vaker van nieuwe aanplant. Eén van de coö peraties die pecan-noten aan SOS We reldhandel levert, Rosario de Yauca, heeft haar boomgaarden in de Ica-val- lei, 320 km. ten zuiden van Lima. Tot voor kort verkocht Rosario de noten ongepeld, maar door zelf een pel- en in- pakmachine aan te schaffen - die de ge pelde noten vacuüm verpakt - verhoog de de coöperatie de werkgelegenheid, de exportmogelijkheden en haar inko men. U vindt de pecan-noten dan ook kersvers in de Wereldwinkel. Een kleine honderd belangstellen den bezocht vorige week de infor matie-avond van de Derde-We- reldgroep Soest in het Griftland College, die vooral in het teken stond van de (Derde-Wereld)cul- tuur. Dat werd op aansprekende wijze tot uitdrukking gebracht in Indiase en Antilliaanse dansen. Genoten werd er eerst van de boeiende uitvoering van enkele zeer oude tem- peldansen uit het zuiden van India, die al rond het begin van onze jaartelling werden vastgelegd in de Natya Shastra, het oudste theorieboek over muziek en dans. Om de talrijke bewegingen be grijpelijk te maken werden ze eerst uit gelegd en voorgedaan. "Nos Caribe", dat daarna optrad, vormde daarmee een sterk contrast. De eerste serie dansen was gebaseerd op oude Europese dansen, zoals de wals, de mazurka en de danza. Deze dansen, oorspronkelijk ingevoerd door slaven handelaren en -houders, werden door de slaven overgenomen en op eigen wij ze bewerkt. De tweede serie had Afri kaanse invloeden als achtergrond; deze waren dan ook vuriger. Veel van deze dansen dienden als communicatiemid del tussen de slaven, die van hun eige naars onderling niet mochten praten. Aan het slot werd een "tambu" gedanst, een dans die met name bij de jaarwisse ling wordt uitgevoerd en waarin de ru zietjes en twisten van dat moment wor den bezongen en uitgebeeld. De dans De Indiase danseres tijdens het optre den in het Griftland College. werd nog eens herhaald, met medewer king van een aantal bezoekers, die op het podium werden gehaald. Eerder waren de projecten van de Der- de-Wereldgroep gepresenteerd in het openingswoord van penningmeester Ton Elderenbosch, die voorzitter Leid- je Tomassen - wegens gemeentelijke verplichtingen afwezig - verving. De bezoekers, onder wie ook burgemees ter De Widt, konden verder een blik werpen op de fototentoonstellingen van de projecten in Lins (Brazilië) en India, en ook de kraam van de Wereld winkel deed goede zaken. Evenals in voorgaande jaren organi seert het Soester Muziek Gezelschap een openbare repetitie met een instru mentenparade, op maandag 18 mei. De leerlingen repeteren vanaf 18.30 uur en het grote orkest begint om 19.30 uur. Geïnteresseerden, jongelui en volwas senen, zijn van harte welkom en kunnen de instrumenten uitproberen. In sep tember/ oktober start een nieuwe leer- lingengroep. Het SMG zoekt vooral leerlingen die hoorn, tuba, trombone of slagwerk wil len spelen, maar ook andere blaasin strumenten, zoals hobo, klarinet, fluit, saxofoon of trompet, zijn welkom. Het SMG heeft diverse instrumenten in huis die tegen geringe vergoeding gehuurd kunnen worden. Voor gevorderde leerlingen bestaat de mogelijkheid in de bestaande leerlin- gengroep of het grote orkest te komen spelen. Het Soester Muziek Gezelschap repeteert 's maandags vanaf 18.30 uur tot 22.00 uur in het Gildehuis, achter Museum Oud-Soest, Steenhoffstraat 46. Telefonische inlichtingen: Edith Goudswaard, tel. 25114; Annie de Bree, tel. 22532; Dick Hesselink (dirigent), tel. 11392. Het SMG is ook te vinden op zaterdag 16 mei in de Flint in Amersfoort, waar de Regionale Muziekschool Amers foort Open Huis heeft. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 In de cursus "Weense klassieken, Mo zart; evenwicht en chaos" zal een aantal bekende en (misschien minder be kende werken van Mozart beluisterd, diepgaand bestudeerd en in dialoog be sproken worden. Waarin onderscheidt de muziek van Mozart zich van bijvoor beeld die van Bach? Wat gebeurt er in onszelf èn in de muziek dat wij er emo tioneel op reageren? Aandachtspunten zijn o.a.: - Muziek vertelt een verhaal. Dat ver haal is niet voor iedereen hetzelfde maar de ingrediënten zijn wel herken baar voor iedereen: vreugde, angst, spanning, hoop, rust enz. - Kenmerken van de muzikale stijl (me lodie, ritme, harmonie, begeleiding, or kestklank enz.) - Vormprincipes van de periode der "Weense Klassieken" (vgl. de belang stelling voor de Griekse bouwkunst en sculptuur); hoe "ziet" evenwicht in de muziek eruit? - De veronderstelde relatie tussen de evenwichtige muziek van Mozart en de chaos die zijn leven was; mythe en wer kelijkheid over de verhouding Mo zart/ Salieri; aandacht voor enkele wer ken die in de film "Amadeus" uitge voerd worden. Suggesties voor te behandelen werken zijn welkom. De cursus is vooral be doeld voor diegenen die met een zekere concentratie naar klassieke muziek kunnen en willen luisteren en die zoe ken naar verdieping van hun betrok kenheid bij de behandelde muziek. Kennis van het notenschrift is niet ver eist. Aanvang cursus: dinsdag 29 septem ber, 20.00-22.00 uur lx per 14 dagen). Docent: dhr. Joost van Leeuwen. Aan tal lessen: 6. Cursusadres: Schrikslaan 64. Inlichtingen en aanmeldingen: Volksu niversiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a. Tel.: 22195. Kantoor ge opend: maandag en woesndag van 13.00 tot 16.00 uur, dinsdag en don derdag van 10.00 tot 13.00 uur. Morgenavond (14 mei) geeft de Soester Orkest Vereniging haar halfjaarlijkse concert in de Petrus en Pauluskerk aan het Kerkplein. Aan het concert wordt solistische medewerking verleend door de beroemde celliste Quirine Viersen. Op het programma staan o.a. de "Wa- termusic" van Handel en de 8e symfo nie van Beethoven, evenals het Adagio voor strijkers van Sam. Barber. Hoog tepunt is het Concert voor cello en or kest van Robert Schumann, waarin Quirine Viersen als soliste optreedt. Kaarten a f 10,- (65-f/cjp f 7,50) zijn verkrijgbaar bij de VW en 's avonds bij de kerk. Het concert begint om 20.15 uur. Ook in 1992 houdt kinderboerderij De Vrije Teugel haar terrein weer be schikbaar voor kinderen die van een kampeervakantie houden. Het is voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar mogelijk hun tent op te slaan op onze weide. In zo'n week kunnen de kinde ren meedoen aan allerlei activiteiten. Er worden grote dingen gebouwd: er is een bosspel; we doen aan theater; er zijn spelletjes; het is mogelijk pony te rijden en nog veel meer dingen die voor kinderen leuk zijn. Het is de bedoeling dat kinderen hun eigen tent meenemen, maar is er geen voorradig, dan zijn er nog andere slaapplekken. Het is een feestelijke week voor kinderen die dan ook echt kunnen genieten van hun gro te vakantie. Alle drie de kampeerweken duren van maandag 12.00 uur tot zaterdag 12.00 uur. De data zijn: van 6 juli tot en met 11 juli; van 20 juli tot en met 25 juli en van 3 augustus tot en met 8 augustus. We hebben de goede gewoonte dat ou ders naar inkomen betalen. Dit bete kent dat de sterkste financiële schou ders ook het meeste bijdragen. 140 Gulden per kind voor ouders met een minimum inkomen. 190 Gulden per kind voor ouders met een modaal inkomen. 250 Gulden per kind voor ouders met een hoger inkomen. Bij deze prijzen is alles inbegrepen, zo dat de kinderen geen extra's (zakgeld) hoeven mee te nemen. U kunt uw kind(eren) opgeven voor een kampeerweek van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 - 18.00 uur, tel. 18136. Eind juni is er een ouderavond om kennis te maken met de ouders van de kinderen die komen. Tevens wordt er dan over de inhoud van de kampwe- ken gesproken. -Q- o KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ JfÜ^ m TUINBOUW EN PLANTKUNDE - Lezing over druiventeelt Wie de beschikking heeft over een vrije muur op het zuiden of zuidwesten, zou eens een buitendruif moeten planten. In ons klimaat kan een druif, mits beschut geplaatst, uitstekend gedijen en goed vrucht dragen. De bekendste buiten druif-rassen zijn de witte 'Witte van der Laan' en de blauwe 'Rembrandt' en de 'Boskoop Glory'. Donderdagavond 21 mei sluit Groei en Bloei het seizoen met een lezing over druiventeelt door de heer Alkema. In tegenstelling tot wat algemeen wordt gedacht zijn de meeste buitendruiven goed winterhard. Als men een druif wil gaan planten is een aantal punten van belang. Men zou denken dat de verzorging van zo'n druif een hoop werk geeft; in de praktijk valt dit echter erg mee en het is een werkelij ke schitterende bladplant die een wat saaie muur een zuidelijk tintje geeft. De lezing begint om 20.00 uur in het EH- BO-gebouw aan de Parallelweg. Voor leden van Groei en Bloei is de toegang gratis; anderen kunnen voor f3,- naar binnen. Sap maken Woensdagavond 20 mei aanstaande is de slotavond van het succesvolle cur susjaar 1991/1992. In deze cursus leert men hoe men zuiver sap van verse vruchten kan maken, een gezond en vaak goedkoop alternatief voor andere (fris)dranken. Na de pauze wordt een toost uitgebracht op het nieuwe cursus seizoen 1992/1993. Kom ook proeven. Cursuskosten zijn voor leden f 10,-; niet-leden f 12,50. Aanvang: 20.00 uur in het milieu-educatief Centrum 'De Kwekerij', Molenstraat 157. Nadere in formatie en inschrijvingen bij Joyce Bartels, tel. 13906. Excursie Voor de excursie naar Nederlands' grootste orchideeënkwekerij en de twee fraaie privé-tuinen in Groningen zijn nog plaatsen vrij! Datum: zaterdag 4 ju ni aanstaande. Kosten voor leden f 37,50; niet-leden f 45,-. Informatie en inschrijvingen (tot 22 mei aanstaan de!) bij P.J. Wijk, tel. 14780. Ieder jaar worden wereldwijd medita ties gehouden. Eén daarvan is de volle- maan-meditatie, als de maan in stier komt. Deze meditaties zijn heel krach tig en door met zovelen, over de gehele wereld, tegelijk te mediteren werkt de oproepende kracht heel sterk. Bij de Wesak-meditatie wordt het aspect van liefde en wijsheid aangeraakt, of ook wel de vereniging van de Christus en Boeddha genoemd. Wil men meer in formatie of wil men zich opgeven, dan kan dat in de winkel van Mayindra aan de Kerkstraat, tel. 25599. Heling Voor de laatste keer in dit seizoen wordt donderdag 14 mei weer een he ling- en meditatie-avond gehouden. De avond zal beginnen met een meditatie/ visualisatie waarbij ieders eigen helen de mogelijkheden wakker worden ge schud en waardoor er al een stukje ge nezing kan gaan plaatsvinden. Na de pauze is er de mogeüjkheid tot indivi duele energiebehandeling, door één van de medewerkers. Het zijn altijd hele speciale avonden en zullen na de zo mervakantie weer voortgezet worden. Heeft men interesse of wil met zich op geven, dan kan dat bij Mayindra aan de Kerkstraat, tel. 25599 (10.00 - 18.00 uur). Kinderen zijn kinderen. Gelukkig maar. Een spiegel voor volwassenen. Niet alle kinderen worden even gemak kelijk complete volwassenen. Sommige kinderen hebben daarbij speciale hulp en ondersteuning nodig. Soms betekent dit dat kinderen ook een speciale school nodig hebben. Een school waar ze extra aandacht en speciale ondersteuning krijgen. Niet alleen voor hun lees- en re kenproblemen, maar ook voor hun on zekerheid, hun boosheid, hun angst om dingen niet goed te doen. De plannen van staatssecretaris Walla ge bedreigen het voortbestaan van een zelfstandige MLK-, IOBK- en LOM- school. Scholen voor Speciaal Onder wijs moeten in een bepaalde regio gaan samenwerken met scholen voor 'ge woon' basisonderwijs. In de plannen van Wallage maken de basisscholen echter uit of - en zo ja welke vorm - het Speciaal Onderwijs blijft bestaan. In de regio Amersfoort betekent dit dat twee LOM-scholen en drie MLK-scholen een samenwerkingsverband sluiten met basisscholen uit Amersfoort en de om liggende regio. De kans dat bij dergelij ke beslissingen het belang van het kind niet het belangrijkste argument zal zijn, is levensgroot aanwezig. Natuurlijk moeten kinderen zoveel mogelijk op een school, hun eigen school, onderwijs krijgen. Maar alleen als ze daarbij onbe schadigd blijven en zich niet de hele dag een buitenbeentje voelen. Kinderen en ouders hebben er recht op om ook op een school voor Speciaal Onderwijs te recht te kunnen als dat een betere op lossing is. 'Liever gewoon op een spe ciale school, dan speciaal op een gewo ne school.' De ouders en het team van de Anne Annemaschool en de Kingmaschool vinden dat kinderen - ook in de toe komst - recht hebben op Speciaal On derwijs. Een voorwaarde daarvoor is het behouden van de eigen zelfstandig heid. 12 Mei is de dag waarop de Twee de Kamer de wetsvoorstellen van staatssecretaris Wallage behandelt. Op 11 mei, de landelijke actiedag in het Speciaal Onderwijs, voeren het team en de ouders van de Anne Annemaschool en Kingmaschool (scholen voor kinde ren met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den in Amersfoort) actie voor het be houd van het Speciaal Onderwijs. Op 11 mei zijn 35 kamerleden uitgenodigd. Dat zijn alle kamerleden die in de regio wonen, plus de onderwijsspecialisten van alle fracties. De heer Lankhorst van Groen Links heeft al toegezegd om 's ochtends een kijkje te zullen nemen op de Kingmaschool. Kinderen, personeel en ouders van beide scholen komen zo veel mogelijk met een das op school. Wallage doet ons immers de das om! In en om de school zullen wij ludiek de dassen overal omheen knopen. Het Speciaal Onderwijs moet immers blij ven bestaan! Besturen en schoolteams, Anne Annemaschool, Kingmaschool I

Soester Courant | 1992 | | pagina 18