JVR KEN ZONNEBRIL OPSTERKTE Molenschot krijgt steun van raad De Fiat Uno Skyline auto smeeing Meerderheid raad voor gifgebruik Chemokar doet z'n rondje Soest MAX MILIEU ACTUEEL t 22ü* <W scliocmaker Wildschut Optiek >78 ST ARMING Brandweer blust containers De Paardenkamp viert dertig-jarig bestaan wi' Gemeenteraad vergadert PAGINA 2 WOENSDAG 13 ME11992 SOESTER COURANT PAGINA 3 40 uur ilanten? Oh n 1 GRATIS ADVIES Architect mag beginnen met tekeningen voorzieningen zorgcentrum De Uno Skyline met 3.600,- voordeel College tegenover vier fracties en ambtenaren Getuigen gezocht van aanrijding Van Weedestraat Konijn op een oor na verorberd door bouviers Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Werkgelegenheid in provincie groeit meer dan gemiddeld SCHOENAKER technische dienst camera's chadeujke stoffen HIER schadé^estoffej accu's/ accuzuur afgewerkte olie batterijen benzinepetroleum bestrijdingsmiddelen chemische toiletafval cosmetica (toto) chemicaliën thermometers ctuele eigenschappen e je de kassa bedient, n leuke baan, dan zou nen. Want bij ons kun Ikom! meebrengt. Want wie onze klanten tevreden irootste kruidenier, we ngof van Paantjens ioest en en roep door »ekeken EMEN rma of maatschap istingen ridische Zaken IAP ek een weg terug? urt bieden luidige CV-ketel uwe Engel' van en zonder )eproefde ïnergiekosten Dstba d advies, jen vergelijkend advies tussen Blauwe Engel van Atag, met installateurs. eloppe zonder postzegel aan: 03 orde - gC Formeel heeft de gemeenteraad nog geen geld beschikbaar gesteld, maar moreel kan ze er in juli niet meer omheen 1,1 tot 1,7 miljoen gulden neer te tellen voor de voorzieningen van Molenschot in het zorgcentrum dat aan de Dalweg moet verrijzen. Dat bedrag vormt momenteel het gat in de begroting. Met uitzondering van Gemeentebelangen Groen Soest zetten alle fracties het sein op groen voor de architect. Hij mag de tekeningen gaan maken. Molenschot zal verhuizen naar de Dalweg-Noord, waar het met onder meer de polikliniek van Medisch Centrum Molendael deel uit zal gaan maken van het zorgcentrum, een nieuw miljoenenproject in Soest. Op 9 juli beslist de gemeenteraad tij dens de behandeling van de Structuur visie hoeveel geld ze over heeft voor Molenschot. Dat zal mede afhankelijk zijn van de overige beslissingen die het gemeentebestuur neemt ten aanzien van onder andere het verkeersbeleid. De PvdA was het meest concreet. Wil Stekelenburg: "Zorg gaat bij ons boven wegen. Wij hebben liever Molenschot dan asfalt en beton. Wij willen voor de ouderen een fantastische accommoda tie. Wat ons betreft had 'ie er al moeten staan. Wij hebben geld voor deze men sen over." Ook Progressief Soest zei ruim één mil joen gulden over te hebben voor een nieuw gebouw voor Molenschot. Het noemde een bedrag van 'een één met zes nullen'. Bert Krijger van de WD: "Het gaat nu om een principe-goed keuring. Over de consequenties van de exploitatie kunnen we het straks nog hebben. Het zorgcentrum moet er ko men en dan moet je de consequenties dragen. Dat willen wij." De christelijke combinatie GPV/SGP/RPF en D66 zegden even eens hun medewerking toe, maar lieten in het midden hoeveel geld ze ervoor over hebben. Zowel Loet Jansen als Wiebe Meilof vroeg zich af of de kosten niet kunnen worden gedrukt. Een en ander is afhankelijk van de bij drage die de provincie stort. De provin cie heeft haar goedkeuring verleent aan het nieuwbouw, maar heeft gezegd geen extra subsidie te zullen verstrek ken. 'Onoverzichtelijk' Gemeentebelangen is wel voorstander van een betere huisvesting voor Molen schot, maar vindt het project van het zorgcentrum nog te onoverzichtelijk. Volgens wethouder Frans Kingma van welzijn is dat niet waar. "Molenschot is duidelijk, alleen de financiële bijdrage van de provincie nog niet. Het zieken huis mag de polikliniek bouwen. De fi nanciële toetsing wordt niet door de ge meente, maar door de provincie ge daan. Het verpleeghuis is ook onduide lijk, maar Den Haag moet nog een ver- pleegplan maken en een prioriteitenlijst samenstellen. We moeten ons niet met de financiële verantwoording van ande ren bemoeien. Het gaat nu om onze bij drage voor de vierkante meters van de voorzieningen", aldus Kingma die Els- Centrale deurvergrendeling en elektrische ruitbediening zijn wel heel opvallende extra's in de Uno Skyline. U vindt natuurlijk ook het schuif/kanteldak en een bijzonder chique in- en exterieur,voor slechts 950,- meer! (Adviesprijs 4.550,-) Numero Uno in compleetheid. Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 Amsterdamseweg 19. Amersfoort, tel.: 033-635535 ke van Gorkum echter niet kon overtui gen. Gemeentebelangen hield de hand op de knip. Directeur mevrouw E. Vischer had in de gecombineerde vergadering van de commissies financiën en welzijn juist aangedrongen op een snelle besluitvor ming. "De gedeputeerde heeft gezegd dat er haast is geboden en ons geadvi seerd nog dit jaar de eerste paal in de grond te slaan. We zijn hard aan het werk, maar lopen achter op ons sche ma. Het flankerend beleid in de oude renzorg is harde noodzaak. Daarom hopen wij dat u zich realiseert dat we nu de opdracht aan de architect moeten geven. Laat Molenschot door de moei lijke beslissing die u moet nemen niet de speelbal worden tussen u en de provin cie." De kosten voor het nieuwe Molenschot worden geraamd op 1,7 miljoen gul den. Als de provincie alsnog geld wil bijleggen voor de dagverzorging, de bil jartruimte en aanvullende recreatie ruimte, toiletvoorzieningen en garde robe, blijft er ongeveer 1,1 miljoen gul den over. Beide bedragen kunnen iets lager of hoger uitvallen. Bij de bereke ningen is uitgegaan van tweeduizend gulden per vierkante meter. Warme maaltijden De grootste ruimte wordt opgeslokt door de keuken: 360 vierkante meter en 720.000 gulden. D66 en GPV/SGP/RPF vroegen of de keuken niet wat kleiner kan of dat de warme - maaltijdvoorziening elders kan worden ondergebracht. Directeur mevrouw E. Vischer van Molenschot hielp hen uit hun droom. "Wij verzorgen nu elke dag 240 maaltij den. We moeten nu al logeerkamers en andere bergingen gebruiken om karren te stallen en eetcassettes op te bergen. We zijn begonnen met een handjevol vrijwilligers, maar hebben inmiddels een leger vrijwilligers. Dat betekent dat we meer voorzieningen nodig hebben. We mogen blij zijn dat we zoveel vrij willigers hebben, van wie de meeste kosteloos zijn. Uit gesprekken is geble ken dat dit voor kleinere centra moeilijk te doen is in verband met personeelslas ten in de keuken. We verspreiden nu meer maaltijden dan Amersfoort. We hebben het over langer zelfstandig wo nen. Nou, dat begint met een goede maaltijd. Veel mensen die bij ons ko men, hebben problemen met onder voeding. Bij onze warme-maaltijdvoor- ziening staat de kwaliteit voorop. Het bedrijfsleven springt tegenwoordig ook al in dat gat. Ze beginnen met een leuk tarief, maar worden dan steeds duur der. In België lopen ze daar al tien jaar op vooruit, maar tijdens een werkbe zoek heb,ik gemerkt dat dat doffe ellen de is. De medewerkers zijn niet gemoti veerd, omdat ze de middelen niet heb ben. Het eten ziet er öf allemaal groen öf allemaal oranje uit." Ondanks dat een meerderheid van de gemeenteraad bereid is de gif spuit weer in de strijd tegen het on kruid te gooien, blijft het college van Soest volharden in een aanpak zonder chemische middelen. Dat werd donderdag duidelijk toen de commissie milieu bijeen was. Ruim een jaar geleden schafte de ge meente het gebruik van chemische mid delen af. Dertien maanden later zijn de fracties van het CDA, de WD, de PvdA en GPV/SGP/RPF van mening dat handmatige bestrijding van de pru nus of Amerikaanse vogelkers te veel geld kost. Per jaar is vijftig mille be schikbaar, maar dat is te weinig aldus de vier fracties, waarvan het CDA en de PvdA met een wethouder in het college zijn vertegenwoordigd. Niettemin is het CDA bereid het beleid om te gooien. "Er is moed voor nodig te beseffen datje niet zonder spuit kunt." De voorstanders van beperkt gifge bruik zijn dan ook niet van plan 'poli tiek te scoren' door tegen het gebruik van een chemisch middel te stemmen. Half miljoen Ook de afdeling groenbeheer meent dat chemische middelen nodig zijn om de kosten binnen de perken te houden. De ambtenaren hadden voorgesteld de stobben van afgezaagde vogelkersbo men van een laagje gif te voorzien. Dat zou afdoende moeten zijn om de hand matige bestrijding ter waarde van vijftig mille te kunnen uitvoeren. Zo niet, dan verwacht de afdeling een uitgavenpost van een half miljoen. Het college denkt er anders over. Wet houder Mieke Swinkels (D66) hield voet bij stuk en het college zal zijn voor stel aan de gemeenteraad dan ook handhaven. Dit tot genoegen van GGS, D66 en Progressief Soest. Of het voor stel haalbaar is, kan worden betwijfeld, want er zit een addertje onder het gras. Immers, als de fracties van CDA, WD, PvdA en GPV/SGP/RPF compleet verschijnen, hebben ze samen zestien stemmen. En dat zijn er meer dan die van de elf tegenstanders van gif. De brandweer moest maandagavond in actie komen bij de katholieke basisschool Soestdijk (straks de daltonschool "De Driesprong") aan de Sint Theresiastraat. Daar bleken tweesulo-containers in brand gestoken te zijn. De containers brandden geheel uit en door de hitte sprong er bovendien een ruit van de school. De brandweer had aan één straal voldoende om het vuur te blussen. De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding, die zich afgelo pen vrijdagmiddag omstreeks 16.00 uur voordeed op de Van Weede straat. Ongeveer ter hoogte van het kantoor van de Soester Courant en de Wilhelminaboom stak daar plot seling een 5-jarig jongetje de straat over, tussen de geparkeerde auto's door. Hij knalde daarbij tegen de au to van een 65-jarige Soester, die in de verkeersstroom reed en geen ho ge snelheid had. Het jongetje moest met o.a. letsel aan zijn ribben in het AZU worden opgenomen. Omdat de toedracht van het ongeval nog vragen oproept, verzoekt de politie eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen (tel. 19444). Een bewoonster van de Wieksloter- weg werd in de nacht van zaterdag op zondag gewekt door hevig geblaf. Ze stapte haar bed uit en zag in het donker twee honden - vermoedelijk bouviers - wegrennen. Pas de vol gende morgen ontdekte ze dat de honden het gaas van haar konijne- hok hadden stukgebeten en dat het beestje zelf verdwenen was, op één oor na... Inmiddels heeft de eigenaar van de honden zich gemeld. Hij heeft beloofd de schade te vergoeden. Op De Paardenkamp is het za terdag groot feest. Het natio naal rusthuis voor paarden aan de Birkstraat bestaat dan dertig jaar. Reeds 201 oude 'pen- sioenppaarden' genoten of ge nieten op boerderij de Vosse- veld van hun welverdiende rust. Tijdens de feestdag worden, zoals op elke open dag, nieuwe paarden ver welkomd. Ditmaal zijn dat er drie. Jolanda, een 24-jarige merrie, is een Gelders rijpaard. Het dier verblijft al sinds januari op De Paardenkamp in verband met het overlijden van de eigenaar. De Stamboek Haflinger pony Lore- Iei (28) is om dezelfde reden ook al enkele maanden woonachtig aan de Birkstraat. Ragna, een 26-jarig Fjor- denpaard komt zaterdag uit Lunte- ren over. In 1992 overleden tot dusver twee paarden. Cinderella heeft zestien jaar in Soest gewoond. Ze overleed door verval aan krachten. Erik over leed aan de gevolgen van een suiker ziekte. Hij werd 23 jaar en is bijna drie jaar op De Paardenkamp ver zorgd. Feestprogramma Het feestprogramma op De Paar denkamp begint zaterdag om 13.30 uur. PVO zal het feest inluiden met muziek. Om 14.00 uur wordt de open dag geopend door de voorzit ter, waarna de nieuwe paarden wor den begroet. PVO zal ook tussen 14.30 en 15.00 een concert verzorgen. De mede werkers van De Paardenkamp geven doorlopend demonstraties van de verzorging van de paarden. Op het erf staan verkoopkramen en er is een rommelmarkt. In de achterste loods wordt voortdurend de video-film 'Vier seizoenen Paardenkamp' ver toond. Het dertig-jarig bestaan van De Paardenkamp valt overigens samen met de dertigste veijaardag van de gasten Sunny Boy en Sacha. In 1991 zijn er in de provincie Utrecht ruim 7000 arbeidsplaatsen bijgeko men. De groei van de werkgelegen heid in Utrecht is opnieuw hoger dan het landelijk gemiddelde: twee pro cent (tegenover landelijk 1,3 procent). Ondanks de absolute toename in ar beidsplaatsen eist de teruglopende landelijke economische ontwikkeling ook haar tol voor de Utrechtse groei van de werkgelegenheid. In 1990 was nog sprake van een groei van 4,2 pro- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* cent. Dit blijkt uit het jaarlijks onder zoek van het Provinciaal Arbeids plaatsen Register (PAR). De sterkste groei is te zien in de econo mische dienstverlening (kantorensec tor); daar is sprake van een toename van 5,6 procent. De grootste terugval is te zien in de sector 'overige diensten', waaronder de overheid en semi-over- heid. De groei daar bleef beperkt tot 0,4 procent. Via het arbeidsplaatsenregister is voor het eerst ook de mobiliteit van de Utrechtse werknemers onderzocht. Ruim driekwart van de mensen die in de provincie Utrecht werken, woont er ook. De overige Utrechtse werknemers (zo'n 82.000 mensen) wonen buiten de provincie. Het grootste deel van hen blijkt afkomstig uit de provincie Gel derland: zo'n 27.000. Noord- en Zuid- Holland tellen elk 20.000 mensen die de grens met Utrecht overschrijden om naar hun werk te gaan. Zij werken voor al in de gemeenten langs de provincie grens. De pendelaars zijn voor het me rendeel mannen. Er zijn nog geen gege vens over hoeveel personen uit de pro vincie Utrecht elders in Nederland wer ken. Verdere gegevens uit het onderzoek: ruim 42 procent van alle werkzame per sonen woont en werkt in de eigen ge meente. Voor mannen is het percentage 38 procent, vrouwen werken relatief vaker in de eigen woongemeente dan mannen: 49 procent. Ook is gebleken dat in het stadsgewest Utrecht 63 pro cent van de werkenden in het stadsge west zelf woont. In het stadsgewest Amersfoort is dat 66,5 procent. De werkgelegenheidsenquête en het pendelonderzoek zijn uitgevoerd onder alle bedrijven en instellingen in de pro vincie Utrecht. Ut- Bru(n Batterijen resten dic>}nen m, osse,, 'fjnerth; tjtm De Chemokar, de speciale vrachtwa gen waarmee de afdeling Reiniging van de gemeente het KCA (Klein Chemisch Afval) voortaan gaat opha len, heeft gisteren zijn eerste rondje gemaakt door Soest. De wagen deed, onder begeleiding van een draaiorgel, tussen 08.00 en 15.30 uur negen halte plaatsen aan. Dat gebeurde volgens het vaste schema voor de tweede dinsdag van de maand: Vosseveldlaan, Zuidpromenade, St. Willibrordusstraat, Tamboerijn, Klari net, Honsbergen, Smitshof, Colenso en Koninginnelaan, zoals dat dus ook het geval zal zijn op 9 juni, 14 juli, 11 augus tus etc. Volgende week (19 mei) wordt ronde II gereden, zoals voortaan elke derde dinsdag van de maand, dus op 16 juni, 21 juli, etc. De Chemokar rijdt dan de volgende route: Johannes Poststraat, de Akkeren, Dalweg, Rubenslaan, Prins Hendriklaan, Albert Cuyplaan, Boekweitland, Prinsenhof en Paulus Potterlaan. Op 26 mei vindt voor de eerste keer - ook dan nog met draaiorgel - de ronde plaats volgens het schema van de derde dinsdag van de maand: Groen van Prin- stererstraat, en vervolgens naar Soes- terberg: Rademakerstraat, Buys Bal lotlaan, Koopenlaan, Apollo, om terug te keren naar Soest: Varenstraat, Veen besstraat, Weegbreestraat en opnieuw Soesterberg: de Simon Stevinlaan. De exacte halteplaatsen en stoptijden staan overzichtelijk vermeld in het hal teplaatsenschema, dat inmiddels huis- aan-huis is verspreid. MONTUUR COMPLEET MET GLAZEN' (N UW EIGEN LEES- OF AFSTANDSTERKTE VOOR 'N UITERST PLEZIERIGE PRIJS ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 De gemeenteraad vergadert op donderdag 21 mei om 19.30 uur in het ge meentehuis. De agenda luidt: 1. Spreekrecht. 2. Vaststelling van de notulen van de openbare vergadering van 19 maart 1922. 3. Ingekomen stukken. 4. Vragenhalfuurtje. 5. Voorstel 92-47: reactie/commentaar op Initiatief-voorstel van de frac tie Gemeentebelangen Groen Soest betreffende pru- nusbestrijding. 6. Voorstel 92-77: Initiatief-voorstel van de fractie Gemeentebelangen Groen Soest betreffende aanpassing van de verorde ning subsidiëring oud papier en advies van het college daarover. 7. Voorstel 92-50: betreffende Nota actualisering financieel beleid voor zover het betreft het aspect van het al dan niet afschrij ven op grondkosten. (tijdens raadsvergadering van 16-04-'92 staakten de stemmen over voorstel college). 8. Voorstel 92-52: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aan schaf van een derde veegauto. (tijdens raadsvergadering van 16-04-92 staakten de stemmen). 9. Voorstel 92-78: tot het geven van een straatnaam. 10. Voorstel 92-59: tot het nemen van een voorbereidingsbesluit voor het perceel Burg. Grothestraat 28-30. 11. Voorstel 92-60: tot wijziging van de "Verordening staangeld woonwa genstandplaatsen 1992" en de wijziging van de bij de "Legesverordening 1991" behorende tarieventabel. 12. Voorstel 92-61: tot wijziging van de tarieven leges Brandbeveiligings verordening in verband met de vaststelling van het "PREVAP". 13. Voorstel 92-65: tot intrekking van de Verordening op de commissie Mi lieubeheer alsmede vaststelling van de Verordening op de commissie Milieubeheer 1992. 14. Voorstel 92-56: tot wijziging van de Verordening leerlingenvervoer ge meente Soest. 15. Voorstel 92-73: tot het vaststellen van een meeijarenprogramma 1994-1998 in het kader van de Monumentenwet 1988. 16. Voorstel 92-54: tot het vaststellen van het jaarverslag 1991 in het kader van het Bijdragenbesluit openbare lichamen Wet alge mene bepalingen milieuhygiëne. 17. Voorstel 92-53: tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de her inrichting van de "Schans", inclusief de inpassing van Spullenhulp, het aanbrengen van vloeistofdichte vloe ren in de stallingsruimte van de Brandweer en de garage en de inzameling van grof huisvuil te Soesterberg. 18. Voorstel 92-55: tot vaststelling van de kosten ter uitvoering van het pro gramma voor de basiseducatie over het jaar 1991. 19. Voorstel 92-72: tot het verlenen van medewerking door het vergoeden van kosten voor voorzieningen als bedoeld in artikel 82 van de Interimwet (voortgezet) speciaal onderwijs aan het bestuur van de christelijke school voor voortgezet speciaal onderwijs De Lasenberg. 20. Voorstel 92-75: tot het nemen van een besluit als bedoeld in artikel 54 van de Wet op het basisonderwijs inhoudende dat met het huidige aantal openbare scholen voldoende wordt voorzien in de behoefte aan openbaar onderwijs in de gemeente. 21. Voorstel 92-76: tot voorlopige vaststelling van de uitgaven en inkom sten ten behoeve van de materiële instandhouding van de openbare basisscholen over 1991. 22. Voorstel 92-74: tot vaststelling van het delegatiebesluit inzake het ver kopen van grond onder intrekking van het huidige be sluit. 23. Voorstel 92-71: tot aankoop van het perceel Waldeck Pyrmontlaan 61 van J.A. Smeeing Beheer B.V. en de verkoop aan deze B.V. van de woningen Eigendomweg 3 en 5. 24. Voorstel 92-66: tot verkoop van grond gelegen voor en achter de wo ning Eigendomweg 41 aan mevrouw M. Kuit-Lubben en de heer F.A. Kuit. 25. Voorstel 92-67: tot verkoop van grond met opstal (rioolgemaal), gele gen aan de Kampdwarsweg te Zeist aan de Provincie Utrecht. 26. Voorstel 92-68: tot verkoop van grond gelegen bij Prinsenhof 10 aan mevrouw Y.S.J.A. Sebel-America. 27. Voorstel 92-69: tot verkoop van grond gelegen achter de woningen Va leriaanstraat 169 t/m 183 en bij Valeriaanstraat 169a aan de heer J. Weehuizen en mevrouw J.J.F. Weehui zen-Reehorst en 8 anderen. 28. Voorstel 92-70: tot verkoop van grond gelegen voor en opzij van de wo ning Waldeck Pyrmontlaan 45 aan de heer G.H. de Weerdt. 29. Voorstel 92-63: van de Commissie voor de beroepschriften tot het ge grond verklaren van het beroepschrift van de Stichting "Vrienden van het vliegdorp" tegen de weigering van een subsidie voor het jaar 1992. 30. Voorstel 92-64: van de Commissie voor de beroepschriften tot het on gegrond verklaren van het beroepschrift tegen de wei gering van een aanlegvergunning voor de uitbreiding van het bungalowterrein op het perceel Birkstraat 118b. Spreekrecht a. De totale inspreektijd per openbare raadsvergadering bedraagt 30 minuten. Het in spreken vindt voorafgaande aan de behandeling van het betreffende agendapunt plaats en bedraagt maximaal 3 minuten per persoon of groepering. b. Het spreekrecht (één termijn) geldt niet bij de agendapunten: opening, vaststelling van notulen, mededelingen, vragenhalfuurtje en bij voorstellen tot benoeming van personen. c. Het spreekrecht geldt niet bij een agendapunt waarvoor reeds eerder in de raads commissie^) de mogelijkheid heeft opengestaan van het spreekrecht aldaar gebruik te maken. d. Van het gestelde onder c. is uitgezonderd het agendapunt waarbij ons college een gewijzigd voorstel heeft verzonden, dan wel schriftelijk een reactie heeft verzonden op de ontvangen commissie-adviezen. Het spreekrecht heeft dan alleen betrekking op de wijzigingen. e. De wens om gebruik te maken van het spreekrecht moet uiterlijk 14.00 uur op de dag voorafgaande aan de vergaderdatum van de raad bij het kabinet van de burge meester schriftelijk of telefonisch gemeld worden.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3