rs ie zone Jtö WIÉ iWrni Joanneskerk viert 1272-jarig bestaan Lange wacht tijden op vrijdag en zaterdag? Welnéé! Kolorkids weer bij Foto Van Oosten 'Smitsveen Leeft': zaterdag 13 juni Willem van Oosten houdt elf dagen fotofeestweek Provincie wil zuiveringsheffing verhogen tot 226 gulden WOENSDAG 13 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 7 SMIT BV SS Eigentijds interieur voor kerkgebouw n in de zenkrant. crant! Voordelen, recreatiekaarten en wedstrijd Niet afgerekend, wel ingerekend Beeld verdwijnt uit restaurant Vandalen slopen reflectorpaaltjes Gestolen auto teruggevonden Dummy, Blacky, Pretty, Fresh en Goldy invaderen winkels Ontwerpprogramma waterkwaliteit 1993 Groot wijkfeest bij gereedkomen renovatie Radio Soest: postbus 3062 Asbeststof tot minimum beperkt Meningen van lezers Aardedonker Soest! sdrukte computer- uw software. kleine tot gunstige prijzen. ketten ets 'Isdrukwerk PZ Amersfoort 033 618747* Vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven .02155-19954 rothestraat 48 s waarin een metamor- en. Witmarmeren vloe- aai stucwerk, luxe bad- iramen (draai/kiep) en s inhoud van circa 600 jevoerdmetc.v.-gasen 'ervlak485 m2. indeling: nitterende open haard- lime hal. 1 e Verdieping: er en separaat 2e toilet ig: 2 slaapkamers, dou- n bergzolder. praktijkpand. Door de en uitstekende bereik- -ich bij uitstek leent als <15 m2. otaal 140 m2 onderver- a 100 m2), 2 vertrekken, en hal. Verdieping: gro- grote overloop en extra Komende zondag -17 mei - wordt leen bijzondere dag voor de Joan- |nes-parochie, de jongste katholie ke kerkgemeenschap van Soest. Met een feestelijke eucharistievie ring (10.00 uur) wordt stilgestaan bij het 1272-jarig bestaan van hel jkerkgebouw aan de Willaertstraat (tegen C-drie) en tegelijk vindt de [officiële ingebruikneming plaats van het nieuwe interieur, gevolgd door een informele jubileumbij eenkomst voor de parochianen en andere genodigden. De Joannesparochie zeifis al ouder dan Jde Joanneskerk. In de jaren '60 en '70 fontstonden de wijken Smitsveen en ■Klaarwater. In het begin werden hier en ■daar wel huiskamervieringen gehou- Iden, maar de behoefte aan een "eigen" ■kerk groeide uiteraard met de toename ■van het aantal katholieken. Langza- I merhand ontstond op die manier de pa- tlrochie "Soesterveen", die uiteindelijk onderdak vond in de Open Hof, het ■kerkelijk centrum dat hervormden en gereformeerden in Soest-west inmid- fldels deelden. De officiële oprichtings- J datum van de Joannes-parochie is 1 ja- I nuari 1976. De eerste pastor was Theo I de Groot en in het begin was ook pastor IW. Mali nauw betrokken bij het wel en I wee van de jonge parochie. Bij de nadering van de jaren '80 zorgde de totstandkoming van de verschillen- I de "Overhezen" voor een gestadig toe- nemende groei, waardoor ook de be hoefte aan een eigen kerkgebouw zich I steeds sterker deed voelen. Daartoe deed zich een mogelijkheid voor bij de realisering van het dorpshuis De Borg, j zoals het cultureel centrum C-drie aan- j vankelijk heette. De Joanneskerk werd min of meer onderdeel van het com plex; de grote toneelzaal kon desge wenst aan de kerkzaal worden toege voegd (andersom ook) en sindsdien is de Joanneskerk de meest flexibele kerk j van Soest, vermoedelijk zelfs in meer dan één opzicht. In het najaar van 1979 werd de kerk feestelijk ingewijd door kardinaal Al- frink. De Joanneskerk is inmiddels het "huis" voor meer dan 2300 katholieken in de west-wijken van Soest, met pastor Cor Spithoven als hun leidsman. Tets bijzonders' Dat de viering van het jubileum "iets bijzonders" moest worden staat al maanden vast. Sinds november vorig jaar zijn er maar liefst drie commissies uit de parochie aan het werk geweest: de werkgroep interieuraanpassing, het jubileum-actiecomité en de werkgroep liturgieviering. Aan de vooravond van de viering van het jubileumfeest kan I worden vastgesteld dat ze alle drie ruimschoots in hun opdracht zijn ge slaagd, aldus Cees Groen, voorzitter van het parochiebestuur. Vooral de werkgroep interieuraanpas- sing verdient in dit verband een speciale vermelding, aldus Cees Groen, want dit driemanschap heeft de Joanneskerk in feite het nieuwe, sfeerrijke "aanzien" - inwendig, welteverstaan - gegeven, dat komende zondag op feestelijke wijze wordt "onthuld". De werkgroep be stond uit pastor Cor Spithoven, Leo Weusten ("het creatieve brein") en Piet Bögels ("de alles-regelaar" en de man die met name in praktische zin over r gouden handen blijkt te beschikken), uiteraard met de onmisbare steun van een groot aantal parochianen die op een of andere manier praktische assistentie verleenden. 'Aankleding' De interieur-aanpassingen vormen met elkaar een hele waslijst: het podium bij voorbeeld is uitgebreid met een rolbaar gedeelte, er zijn diverse technische ver nieuwingen doorgevoerd en uiteraard is de kerk opnieuw gestoffeerd, maar vooral de kunstzinnige "aankleding" - grotendeels ontsproten aan het artistie ke brein van Leo Weusten, in het dage lijks leven docent aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht - trekt de aandacht. Zo heeft de Joanneskerk vanaf aanstaande zondag een nieuw kruisbeeld, een Joannesdoek, nieuwe lezenaarsdoeken, panelen over het Conciliair Proces, diverse nieuwe orna menten (o.a. aan het altaar) en zelfs eer. wandschildering, allemaal naar ont werp van Leo Weusten. Die wandschildering is aangebracht op de uitneembare wandpanelen tussen de kerkzaal en de grote zaal van C-drie, en Een deel van de wandschildering, waarin de bolvormige lampen van de kerkzaal als het ware zijn "opgeno- Leo Weusten is de bedenker van de kunstzinnige verfraaiingen in het inte rieur van de Joanneskerk. het is eigenlijk jammer dat die a.s. zon dag - gezien de te verwachten drukte - niet op hun plaats kunnen blijven. Om de kerkgangers toch een idee te geven wordt geprobeerd de voorstelling weèr te geven met behulp van dia-projectie. Dat de hele operatie niet "zomaar een opknapbeurtje" is, maar een doordach te en vooral ook kunstzinnig verant woorde interieurverandering, staat vast. Welke ideeën en gedachten daarin precies gestalte hebben gekregen wordt in de bijeenkomst van zondag uitge legd, maar is ook vastgelegd in een spe ciaal herinneringsboekje, samengesteld door Leo Weusten, dat a.s. zondag wordt gepresenteerd. De betekenis en de symboliek van het nieuwe interieur worden daarin uitvoerig belicht, op een manier die het boekje ook een "cate- chetische" waarde mee geeft, zodat het langere tijd bruikbaar is. Kostenpost Bij zo'n ingrijpende vernieuwing komt uiteraard een forse kostenpost om de hoek kijken, maar ook in dat opzicht blijkt de Joannesparochie de wind mee te hebben. De financiële actie (streefbe drag 15.000 gulden) is uitstekend ge slaagd. Het comité had al een mooi be ginnetje door de 6000 gulden die pastor Spithoven enige jaren terug bij zijn zil veren priesterjubileum kreeg aangebo den en die hij toen al direct bestemde voor het jubileumfonds. De andere 9000 gulden werden door speciale ac ties bij elkaar gebracht, en bovendien kwamen er geschenken "in natura", zo als de gratis levering van vloerbedek king en andere zaken. De Maria-paro- chie (Soestdijk) zegde de zusterparo- chie "in het Veen" eveneens een cadeau toe en daarvan wordt de nieuwe ge luidsinstallatie bekostigd. Het jubileumfeest begint zondag - bij uitzondering - al om 10.00 uur (de ge bruikelijke zaterdagavonddienst ver valt voor deze ene keer) met een feeste lijke eucharistieviering voor jong en oud, waaraan ook wordt meegewerkt door het parochiekoor en het kinder koor. Het thema van de viering is: "Zo maar een dak", en dat klinkt eigenlijk veel te bescheiden. Het staat immers wel vast dat de Joanneskerk in de ko mende jaren voor velen heel wat meer dan "zomaar een dak boven wat hoof den" zal zijn. Soesterbergsestraat 10 - 3768 EH Soest - Telefoon 02155 - 18613 Willem van Oosten doet mee aan de Nederlandse Fotofeestweek die vandaag van start gaat. De actie in de fotozaken aan de Soesterberg sestraat en de Van Weedestraat loopt tot en met zaterdag 23 mei. De fotofeestweek biedt de klanten veel voordelen. Zo is het speciale recycling- toestel tot en met 23 mei in prijs ver laagd. In plaats van 16,95 betaalt de consument slechts 9,95 voor de camera die één keer kan worden gebruikt. De ingeleverde toestellen worden geschikt gemaakt voor hergebruik. Bij besteding van 25 gulden krijgt de klant gratis het Magazine Fotofeest 1992. In de kleurrijke uitgave staan tal van onderwerpen over fotograferen en apparatuur. De nieuwste ontwikkelin gen komen aan bod en tips en suggesties om nog betere foto's te maken staan in het blad. In de magazine zijn ook kortingsbon nen opgenomen voor negen bekende attracties, waaronder de Beekse Ber gen, Ouwehands Dierenpark en het Aututron in Rosmalen. In het kader van de Nederlandse Foto feestweek wordt ook een landelijke fo towedstrijd gehouden, die is georgani seerd door Bureau Voorlichting Foto Film Video en de Nederlandse Spoor wegen. Het is een amateurwedstrijd, waaraan iedereen kan meedoen. Het thema is 'een andere kijk op de wereld'. Degene die dat het meest origineel in vult, kan een vlieg/treinreis winnen. Dqaarnaast zijn tal van andere prijzen te winnen. Het totale prijzenpakket vertegenwoordigt een waarde van 33.000 gulden. Bij Foto Willem van Oosten aan de Soesterbergsestraat en de Van Weedestraat ligt een wedstrij- dormulier klaar. Een vrouw uit Soest heeft maandag niet afgerekend in een kledingzaak aan de Burgemeester Grothestraat, maar werd even later wel ingerekend. De 52-jarige Soestse werd betrapt op diefstal van goederen met een totale waarde van veertig gulden en 85 cent. Ze kreeg een proces-verbaal. In een restaurant aan de Torenstraat is zondag een beeld verdwenen. Het stelt de 'Four Seasons' (de vierjaargetijden) voor. De eigenaar deed maandag aan gifte1 bij de politie. Het vermoeden be staat dat een groep jongelui, die zondag te gast was, achter de diefstal zit. Onbekende daders hebben vorige week enige tientallen plastic reflectorpaaltjes langs de Van Weerden Poelmanweg vernield. De politie constateerde de vernieling zaterdag op het stuk tussen het voormalige Natuurbad en 't Hoogt, aan beide zijden van de weg. Bovendien bleek bij een bushalte een afvalemmer te zijn vernield. Een auto die vrijdag bij een autobedrijf aan de Koningsweg in Soest werd ge stolen, is enige tijd later aangetroffen in Epe. De Fiat Tipo, eigendom van een bedrijf uit Laren, bleek spoorloos toen een medewerker de wagen wilde opha len. Een telefoontje van de Epese poli tie bracht klaarheid. De auto kon onbe schadigd worden teruggegeven. De twee winkels van Foto Van Oosten zijn weer geïnvadeerd door de kolorkids. Zowel aan de Soesterbergsestraat als aan de Van Weedestraat kan in het bezit wor den gekomen van vijf nieuwe 'kids'. Dummy, Blacky, Pretty, Fresh en Gol dy zijn de namen van de kolorkids. Wil lem van Oosten heeft vierduizend beestjes in huis gehaald. Bij de aanschaf van twee Kodak Gold II kleinbeeldfilm, van 24 of 36 opnamen, levert Van Oosten er een gratis kolor- Als Provinciale Staten op 17 juni in stemmen met het verhogen van het ta rief zuiveringsheffing tot f 88,80 per vervuilingseenheid (v.e.), gaat een ge zin in de provincie Utrecht volgend jaar f 266,40 betalen voor bet zuive ren van het afvalwater. Dat is bijna 29 gulden meer dan in 1991. Huishoudens van twee of meer perso nen betalen voor drie vervuilingseenhe den. Een eenpersoonshuishouden moet dan volgend jaar f 88,80 betalen. Bedrijven krijgen een aanslag die geba seerd is op de werkelijke vervuiling. Met de verhoging komen GS de af spraak uit 1990 na dat het tarief tot 1995 met niet meer dan 8,5 procent (exclusief loon- en prijsstijgingen) zal worden verhoogd. Dat de totale verho ging ruim twaalf procent bedraagt, is te verklaren door loon- en prijsstijgingen. De opbrengst voor de zuiveringsheffing gebruikt de provincie om het afvalwater in Utrecht te zuiveren en de waterkwa liteit te verbeteren. De vervuiling van het oppervlaktewater wordt op twee manieren aangepakt. Het afvalwater van huishoudens en bedrijven wordt op rioolwaterzuiveringsinstallaties gerei nigd, voordathet in het oppervlaktewa ter (sloten, vaarten, kanalen en rivie ren) terecht komt. Daarnaast maakt de provincie plannen om kwetsbare gebie den te beschermen tegen verontreinigd water. De totale opbrengst voor 1993 is ge raamd op ruim 107 miljoen gulden. Dat is twaalf miljoen meer dan dit jaar. Ruim negentien miljoen gulden is nodig voor de post 'apparaatkosten' (perso neel, huisvesting, automatisering en dergelijke). Bij de provincie Utrecht werken ruim tweehonderd medewer kers aan de zorg voor een goede water kwaliteit. Milieu-eisen Voor de aanpassing en exploitatie van de 26 rioolwaterzuiveringen in de pro vincie is in 1993 ruim 75 miljoen nodig. Vanwege de steeds strengere milieu-ei sen, zijn er steeds nieuwe aanpassingen van de zuiveringen nodig. Bijna twee miljoen is voor onderzoek bestemd. De overige elf miljoen is bestemd voor nieuwe activiteiten en overige kosten (automatisering, vergoedingen aan an deren, invorderingskosten en dergelij ke). Nieuwe activiteiten zijn onder andere het opstellen van een waterkwaliteits beheersplan (twee ton), subsidies voor gemeenten voor het aanleggen van rio lering in buitengebieden (1,4 miljoen), onderzoek naar microverontreinigin gen (twee ton), bijdragen aan projecten voor integraal waterbeheer (ruim 2,7 ton). De bijdrage van de provincie in 1993 voor aansluiting van woningen en be drijven in het landelijk gebied op de rio lering is overigens maar de helft van het bedrag dat Gedeputeerde Staten eerst hadden gepland. GS willen voor 1994 en volgende jaren wel het gehele bedrag beschikbaar stellen. Middenmoot Het tarief van de waterkwaliteitsbe heerders elders in Nederland in 1992 per vervuilingseenheid varieert van ruim veertig gulden tot 120 gulden. Met f 79,20 zit de provincie Utrecht in de middenmoot. De Statencommissie Water vergadert op 18 mei over het voorstel van GS om het tarief zuiveringsheffing te verho gen. De commissie voor Water en Bo dem, die uit vertegenwoordigers van al lerlei belangenorganisaties bestaat, buigt zich op 6 mei over het voorstel van het dagelijks bestuur van de Provincie. Provinciale Staten stellen het tarief op 17 juni vast. De Woningbouwvereniging "Soest" gaat op zaterdag 13 juni, samen met de bewoners van de wijk, de gereedkoming van de renovatie van de Smitsveen-flats vieren. Dat gebeurt met een groot wijkfeest, in samen werking met allerlei instellingen die in de wijk actief zijn op sociaal en cultureel gebied. De bedoeling is aan Soest te laten zien dat het Smits veen een leuke wijk met goede voorzieningen is, waar veel activiteiten plaatsvinden. Het motto is dan ook: 'Smitsveen Leeft!' Daarvoor heeft de woningbouwvereni ging zich verzekerd van de medewer king van de winkeliersvereniging Smitshof, de huurdersbelangenvereni ging "Het Soesterveen", de diverse or ganisaties in het wijkcentrum Het Soes terveen en de muziekvereniging PVO. Het programma wordt bovendien mo gelijk gemaakt door een groot aantal vrijwilligers en bedrijven die bij de re novatie betrokken zijn geweest: aanne mersbedrijf Vermeulen Urbibouw, Apeldoorn; Batec b.v., Hoofddorp; Ioodgietersbedrijf Soest; schildersbe drijf Timmer, Baarn; Bruil-Arnhem- groep. Rommelmarkt en braderie Het feestelijke programma voor die za terdag staat bol van de evenementen. Zo organiseert PVO vanaf 11.00 uur haar jaarlijkse rommelmarkt aan de Smitsweg, met een uitgebreid assorti ment goederen wn vcci Koopjes, en start om 12.00 uur aan de Weegbreestraat een gezellige braderie van de winkeliers van de Smitshof, met ditmaal een aantal "ongewone" handelaren, bijvoorbeeld kramen met knuffeldieren, aardewerk en haarverzorging. Een aantal kramen wordt bemand door kunstenaars. De braderie duurt tot ca. 17.00 uur. Terras en ballonnen Het parkeerterrein van de Smitsweg 31-309 (de eerste grote flat) wordt tus sen 11.00 en 22.00 uur omgevormd tot een gezellig terras, waar 's middags di verse bands optreden evenals PVO. Rondom het terras komen kraampjes met etenswaren te staan: saté, vis, pof fertjes, patat, shoarma, Vietnamese loempia's, frisdrank en alcoholvrij bier. Om 17.00 uur kunnen alle kinderen meedoen met de grote ballonnenwed strijd, georganiseerd door de huurders belangenvereniging. De ballonnen kunnen (met een wedstrijdkaart) wor den opgehaald bij het wijkcentrum aan de Smitsweg. Er zijn 2000 ballonnen beschikbaar, die om 17.00 uur de lucht ingaan. De verste maken kans op een leuke prijs. Oplevering en show Daaraan vooraf-tussen 16.30 en 17.00 uur - vindt de officiële oplevering van de renovatie plaats. Dat gebeurt met een plechtige handeling, maar wie en wat - dat blijft nog even een verrassing. Deze "opening" wordt gevolgd door een zeer gevarieerd showprogramma op het parkeerterrein, van 17.00 tot 22.00 uur, gepresenteerd door Krijn Torringa. De show wordt geopend door een vrolijk gekleurd showballet, be kend van de televisie, dat verder in de loop van de avond nog enkele malen zal optreden. Verder zijn er optredens van een spectaculaire limboshow (met me dewerking van het publiek), een steel- wave-band, de zanger Johnny (bekend van "Je hebt me belazerd"), de zangeres Daisy D., de zanger Mike West, een Zangeres Daisy D. Turkse band uit Soest en dansschool Slingerland. Quiz en activiteiten Daarnaast is er een quiz met vragen over het Smitsveen, waarbij mooie prij zen te winnen zijn, beschikbaar gesteld door de Smitshof-winkeliers. Om 21.00 uur is er een grote verloting met mooie prijzen. Ook de instellingen in het wijkcentrum aan de Smitsweg zijn die dag in de weer met allerlei activiteiten. Het Internatio naal Vrouwencentrum heeft een ten toonstelling over Turkije met gebruiks voorwerpen, kleding, foto's/dia's/vi deo; zelfgemaakt handwerk; drankjes en hapjes en volksdansen door Turkse kinderen (misschien ook volwassenen). De opbrengsten zijn bestemd voor de overlevenden van de aardbeving in Turkije. Het Turks Cultureel Centrum verzorgt het optreden van een Turkse band, een terras met parasols op het plein, Turkse grill-gerechten, volks dansen en een optreden van de saz-mu- ziekgroep. Kinderspelen De Stichting Welzijnswerk Soest orga niseert een stuivertjesmarkt achter de flats en allerlei kinderspelen: zoals een overdekt luchtkussen, clowns en gooc helaars, geit melken, bigwheelers met pilonnen, suikerspin, slangentunnel, wervelwind, doelschoppen, tennisbal len gooien, steltlopen en jeu de boules, 's Avonds is er een (besloten) inloop programma voor de bewoners, met een optreden van Blue Train (jazz en blues), hapjes en drankjes en natuurlijk dansen. De andere instellingen in het wijkcentrum - peuterspeelzaal Pippe- loentje en Vluchtelingenwerk - verle nen de nodige hand- en spandiensten. Verkeer Omdat het die zaterdag wel behoorlijk druk zal zijn, word iedereen aangera den zoveel mogelijk met de fiets te ko men en de auto thuis te laten. De Smits weg en de Weegbreestraat (het deel waar op donderdag markt wordt ge houden) worden afgesloten. Parkeer gelegenheid is er aan de Nieuweweg, de Veenbesstraat en de Varenstraat; vrij willigers geven de nodige parkeeraan- wijzingen. Zanger Johnny Willem van Oosten en de vijf nieuwe kolorkids ontvangen u met open armen aan de Soesterbergsestraat en de Van Weedestraat. Foto: Goos van der Wilt. kid bij. Bovendien is bet voordelig om een twee-pack van Kodak te kopen. De klant is dan vier gulden goedkoper uit dan wanneer hij twee keer één filmpje haalt. De actie van de kolorkids geldt zolang de voorraad strekt. Maar in juni komt Foto Van Oosten met een nieuwe actie. Dan krijgt hij weer andere kolorkids. Die worden gratis aan elke klant ver strekt, die een filmpje inlevert voor ont wikkelen en afdrukken. Radio Soest heeft sinds kort een nieuw postbusnummer. Correspon dentie voor de lokale omroep kan voortaan gericht worden aan: Radio Soest, postbus 3062, 3760 DB Soest. Van der Lugt Asbestverwijdering uit Den Briel is in maart gestart met het verwijderen van asbestdakplaten van woningen van de Woningbouwvereni ging Soest aan de Groen van Prinste- rerstraat, de Troelstrastraat en de Schaepmanstraat. De werkzaamhe den maken onderdeel uit van een to taal-renovatieproject, dat tot het eind van dit jaar zal duren. Met het oog op mogelijke risico's ten gevolge van vrijkomend asbeststof bij het verwijderen van de dakplaten heeft de gemeente in goed overleg met de GGD aanvullende afspraken gemaakt met de Woningbouwvereniging Soest, met de hoofdaannemer en met de as- bestverwij deraar om gedurende de pe riode van het project de concentratie asbeststof zo laag mogelijk te houden. De afspraken komen erop neer dat as best dakplaten zoveel mogelijk onge broken worden losgewerkt, verpakt en verwijderd, om de kans op verspreiding van asbestvezels en -stof tot een mini mum te beperken. 't Is gewoon schandelijk en gevaarlijk. Waarom zó laat de openbare verlich ting aandoen? Waarom iedere avond niet minstens een half uur eerder? Denk aan 't verkeer en de voetgangers! Veelal is 't nu om 21.30 uur donker. Zondag j.1. werd de verlichting nog 20 min. later ontstoken! Om 21.50 uur! Opbellen helpt niet! Hopende dat dit stukje gelezen wordt door de betreffende instantie(s) en dat verbetering optreedt. J. v.d. Berg

Soester Courant | 1992 | | pagina 7