"Functionaliteit staat bij ons voorop" 1 HANDEL WANDEL I Monopoly-prijzen bij Super van Doorn 'Soester' spijkerbroeken en t-shirts voor schooljeugd in Brazilië Piet Hoek van Active Sports Nic van Dam: 'Practicum' en 'De Nieuwe Soester' scheppen zich een nieuwe horizon Nieuwe vestiging voor BGD Studio Karla Karwoczik PAGINA 8 WOENSDAG 13 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 Jadi's Mode steunt kinderproject DWG Drukkerijen smelten samen: GRATIS* KODAK K0L0RKID bij de nieuwe Kodak Gold n films SOEST Wij hebben onze studio gemoderniseerd en aangepast aan de wensen van de klant van deze tijd. Laat u eens aangenaam verrassen bii Studio Karla Karwoczik. Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 [practWn Practicum Vijftien jaar geleden staken winke liers van de Van Weedestraat, de Steenhoffstraat en de Burg. Grothe- straat de koppen bij elkaar. Zij sloten een verbond van vakmanschap en riepen de 'Winkelkring Van Weede straat' in het leven. Gezamenlijk zorgden zij er toen voor, dat de win kelstraat van feestelijke lantaarns werd voorzien. Na die eerste actie volgden er nog vele andere, waaron der de jaarlijkse Stuivertjesmarkt, de Rozenzaterdag en de acties met de feestdagen. Daarnaast zijn de Soes- ter ondernemers momenteel actief op politiek terrein. In de discussie over het toekomstige winkelbeleid wordt terdege rekening gehouden met de mening van de winkeliers. Ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Winkelkring ver schijnt iedere week in deze krant een interview met één van de leden. Een persoonlijk verhaal over de winkel, de produkten en vooral de mensen achter het succes van de zaak. Derde-Wereldgroep-voorzitterLeidje Tomassen heeft vorige week met veel genoegen 50 spijkerbroeken en even zoveel t-shirts in ontvangst mogen ne men bij Jadi's Mode, de bekende kle dingzaak aan de Soesterbergsestraat. De kleding is bestemd voor de kinde ren van het DWG-project in Lins (Brazilië). Spijkerbroek en t-shirt zijn daar het voorgeschreven "uniform" van alle kin deren die naar school gaan. Sommige kinderen kunnen niet naar school, om dat dergelijke kleding feitelijk onbe taalbaar is, benadrukte Tomassen, die met haar mede-bestuursleden Jaap den Oude en Jan Uit den Boogaard naar de winkel was gekomen om de forse stapel in ontvangst te nemen. De spullen wor den volgende week per container ver zonden. Tomassen toonde zich zeer ingenomen Soest heeft een redelijk groot aantal grotere en kleinere drukkerijen bin nen haar grenzen. Drukkerij De Nieu we Soester, tot voor kort onopvallend gevestigd aan de Middelwijkstraat, behoorde duidelijk tot de laatste cate gorie. Het bedrijf was eigendom van de gebroeders Hom, G.A. en J.C., die er altijd nadrukkelijk voor hebben ge kozen klein en specialistisch te blijven. De razendsnelle ontwikkelingen op technisch gebied in de grafische we reld en de omstandigheid dat geen op volging binnen de familie kon worden gerealiseerd, hebben mede geleid tot een samengaan met collega-drukkerij Practicum, na een snelle groei een veelzijdig grafisch centrum aan de To renstraat. De grafische wereld heeft zich in de achter ons liggende twee decennia in technisch opzicht razendsnel ontwik keld. De zo'n dertig jaar geleden nog populaire hoog- of boekdruktechniek, waarbij loodzetsel en zinken clichés een hoofdrol speelden, heeft plaats moeten maken voor het veel rationelere offset procédé. Een techniek die ook wel vlakdruk wordt genoemd en die inmid dels in de gehele bedrijfstak is inge voerd. De broers Hom hebben welis waar ook op die ontwikkelingen inge speeld, maar kozen daarbij doelbewust voor beperking van de formaties. Zij beschikten, naast boekdrukmachines, over zogenaamde klein-offsetappara- tuur, waarmee ze hun uitgebreide klan tenkring perfect konden bedienen zo lang het binnen bepaalde formaten bleef - in vaktermen A3 en A4 - en de oplagen tot niet al te grote hoogten ste gen. De bulk van de opdrachten lag in de sector 'handelsdrukwerk', zoals briefpapier, enveloppen, facturen, for mulieren, etcetera. De liefde voor het werk zorgde voor een perfecte kwali teit, hetgeen ze tot ver buiten de ge meentegrenzen een uitstekende repu tatie bezorgde. Investeringen In de brief die ze naar hun cliënten stuurden om dezen te informeren over het samengaan met Drukkerij Practi cum, wordt gewag gemaakt van 'bun deling van krachten uit bedrijfsecono mische overwegingen'. Dat betekent in dit geval dat de familie Hom, zonder op de zekerheid te kunnen rekenen dat hun bedrijf na pensionering van de di rectie zou worden voortgezet, niet uit was op noodzakelijke, maar dure inves teringen, die voor een periode van tien jaar onverantwoord leken. "Maar ook de markt zelf biedt op den duur onvol doende ruimte voor een versnipperd aanbod van te kleinschalige capaciteit", vermeldt het schrijven verder. Voeg daarbij het ontbreken van uitzicht op bedrijfsopvolging in de familielijn en er Drukkerij Practicum aan de Toren straat, waar de gebroeders Hom een nieuw onderdak voor hun bedrijf heb ben gevonden. ligt voldoende stof voor overleg met een potentiële partner. En dat hebben de Hommen gedaan. Ze stapten naar de heer A. Meijer van Drukkerij Practi cum, waarmee ze al vele jaren goede contacten onderhielden, en de zaak was snel beklonken. De belangen van beide bedrijven waren er prima mee gediend, de lopende orders konden zonder enig bezwaar in de planning worden inge past en ook het personele onderdeel van de overeenkomst was geen vraag stuk: de heer G.A. Hom vindt een plek in de bedrijfsleiding, zijn oudere broer zal volgend jaar als drukker een punt achter zijn loopbaan zetten. De overige medewerkers van De Nieuwe Soester worden toegevoegd aan het bestand van Practicum. De samensmelting heeft per 1 mei jongstleden haar beslag ge kregen. De drukkerij aan de Middel- wijkstraat gaat dicht, de machines zul len voor een deel bij Practicum in ge bruik worden genomen, een ander deel wordt verkocht. Er staan bij De Nieuwe Soester enkele 'juweeltjes uit de oude doos', die overigens nog feilloos func tioneren. Twee 'Heidelberger Degels' zijn inmiddels verkocht. Een oerdege lijke en indrukwekkende cilinderpers en een glanzend onderhouden loodzet- machine, voor ingewijden een Linoty pe, wachten nog op nieuwe eigenaren. De broers Hom doen er met grote moeite afstand van. Broer 'J.C.' heeft vijftig jaar aan de persen en zethaak ge staan, broer 'G.A.' is met veertig dienstjaren ook al aardig op weg. Ze zijn beiden jong begonnen. De Nieuwe Soester was hun leven. Vroeger De Nieuwe Soester stamt uit de jaren dertig. Pa Hom heeft er eerst als chef gewerkt en later een aandeel in het be drijf verworven. De beide zonen, di rect-van-school-achter-'de bok', ver wierven de rest van de aandelen en zet ten het bedrijf voort. Kalm, tevreden, met een goede en trouwe klantenkring, Bij Super van Doorn vond vorige week de feestelijke uitrei- I king plaats van een aantal prijzen, door de klanten gewonnen 1 in de grote Monopoly-wedstrijd die de Super-organisatie on- I langs organiseerde. Bij besteding van f 25,- of een veelvoud I daarvan werd een Monopoly-"straatkaartje" verstrekt, en de I combinaties daarvan leverden kansen op fraaie prijzen op. 1 Van de duizenden ingezonden winnaarsformulieren - "We I hadden een paar winkelwagentjes vol,aldus Super-drogist I Harry de Raaf - bleken er uiteindelijk enige tientallen een prijs op te leveren. Van de winnaars, die overigens ook nog een pakkende slagzin hadden moeten verzinnen, was een aantal uitgenodigd om hun prijs persoonlijk in ontvangst ne men bij de supermarkt in Honsbergen Tien 115-staatloten kwamen op die manier terecht bij de fam. Honer, twee paraplu's gingen naar de fam. Van Steendelaar en De Zoete, een walkman was voor de familie Izeboud en de fam. Opmeer mocht een nieuw Monopoly-spel mee naar huis In Hilversum wordt vandaag de nieu we hoofdvestiging van de Bedrijfsge zondheidsdienst Gooi- en Eemland officieel geopend. Rond deze datum is het 12'/2 jaar geleden dat de BGD, vanuit een leegstaande vleugel van ziekenhuis Zonnegloren te Soest, ge start is met haar werkzaamheden. In de startfase vielen ca. 3.000 werkne mers uit een tiental bedrijven en 6.500 werknemers uit de bouwnijverheid on der de zorg van de BGD. Thans kunnen meer dan 20.000 werknemers uit ruim 100 bedrijven en instellingen, 6.500 werknemers uit de bouwnijverheid en ca. 2.000 werknemers uit het wegtrans port een beroep doen op de BGD. De eigen personeelsformatie van de BGD is gegroeid van vijf werknemers naar 35 werknemers op dit ogenblik. In de toekomst is te verwachten dat bin nen een periode van drie tot vijfjaar het aantal te verzorgen werknemers van 10.00 tot 15.000 zal toenemen. Daar naast is het mogelijk, dat de BGD op korte termijn een aanzienlijke taak zal krijgen in het kader van de landelijke aanpak inzake terugdringing van ziek teverzuim. Naar verwachting zal de BGD een belangrijke rol gaan vervullen voor zieke werknemers gedurende de eerste drie tot zes weken van hun ziek teperiode. Al deze ontwikkelingen hebben ertoe geleid dat de bestaande huisvesting drastisch moest woden aangepast. De oude hoofdvestiging in Soest en de de pendance te Naarden zijn opgeheven en samengevoegd in een nieuw en ruim eigen gebouw in Hilversum. De depen dance in Amersfoort blijft bestaan en zal binnen één a twee jaar aanzienlijk worden uitgebreid. De opening van de nieuwe hoofdvesti ging wordt verricht door Johan Steke lenburg, voorzitter van de FNV. Tij dens zijn toespraak zal hij met name in gaan op de nieuwe EG-kaderrichtlijn inzake arbeidsomstandigheden die per 1 januari 1993 van kracht wordt. Deze kaderrichtlijn, die op een aantal onderdelen verder gaat dan de Neder landse Arbowet, zal voor vele Neder landse bedrijven en instellingen aan zienlijke gevolgen hebben. Zo zullen bijvoorbeeld vanaf 1993 alle werkge vers, ongeacht het aantal in dienst zijn de werknemers, verplicht worden een Arbozorgsysteem op te zetten en uit te voeren. De BGD is één van de gespe cialiseerde diensten waar een beroep op i kan worden ter ondersteuning bij de opzet en de uitvoering van een dergelijk zorgsysteem. Een goede uit voering kan echter alleen worden ge realiseerd met optimale medewerking van werkgevers en werknemers. Op dit vlak ligt dus een duidelijke taak voor de sociale partners. Een goed Arbozorg systeem kan een wezenlijke bedrage le veren aan het terugdringen van het ziekteverzuim en de WAO-instroom. Nieuwe Kolorkids in Olympische kleuren. Je krijgt er steeds één kado bij een 2-pack van de nieuwe Kodak Gold II films. Heerlijk zacht om mee te knuf felen. Lekker sportief om mee te spelen. Spaar ze alle vijf! Zolang de voorraad strekt bii een 2-pack kleinbeeldfilm mncrmiumn 24 of 36 Kodak zich bezig met hardlopen, tennis of wa terpolo. Daardoor weetje wat er leeft in dit vak. Je pikt nieuws sneller op en je voelt de klant aan." Bijblijven is een must. Vakliteratuur, instructiedagen van fabrikanten en bij scholingscursussen zorgen er, samen met het enthousiasme en de eigen inte resse van de medewerkers, voor dat zij van de hoed en de rand op sportgebied weten. "Zeker voor een zaak van ons niveau is het belangrijk veel te weten. De manier waarop je verkoopt, bepaalt of je een goede zaak bent. De kunst is niet iets te verkopen, maar het juiste produkt aan de juiste persoon te verko pen." Sport en vrijetijd liggen steeds dichter bij elkaar. Piet Hoek: "Er worden veel linken gelegd tussen mode en sport. Onze sportkleding is absoluut modieus, we hebben het nieuwste van het nieuw ste, maar dat is niet het enige criterium. Functionaliteit staat bij ons voorop." Torens f raat De huidige sportspeciaalzaak begint zijn geschiedenis dertig jaar geleden. Dan opent de vorig jaar overleden naamgever Nic van Dam een schoenen zaak aan de Torenstraat. Dit kleine Foto: Goos van der Wilt. winkeltje verruilt hij in 1975 voor een ruimer pand, gevestigd aan dé winkel straat van Soest, de Van Weedestraat. Daar begint hij voorzichtig met waar hij zich later in zal specialiseren: sportarti kelen. In 1978 worden de deuren van het gloednieuwe pand op Van Weede straat 14 geopend. Daar is de ruim geoutilleerde sportspeciaalzaak nog steeds te vinden. "Eind 1989 hebben we een keuze ge maakt. De nadruk kwam steeds meer te liggen op sportartikelen. Eerst zijn we gestopt met de verkoop van luxe leder waren. Eind 1990 begon de opheffings uitverkoop van de modeschoenen," vertelt Piet Hoek. Een keuze maken was noodzakelijk. "Vroeger ging men uit van de gedachte dat het ene produkt het andere sterk maakte. Het warenhui sidee: mensen die voor sportartikelen kwamen, namen een kijkje bij de schoe nen en omgekeerd. Dat idee is echter achterhaald. Want het betekent ook hinken op twee gedachten: ben je nu een sportzaak of een schoenenzaak. Omdat de sportafdeling bleef groeien, hebben we ervoor gekozen ons daarin te specialiseren." Optima forma De zaak wordt grondig verbouwd en is op 28 maart vorig jaar heropend. Het resultaat is een sportzaak optima forma met een eigen werkplaats voor het slij pen en waxen van ski's. Active Sports Nic van Dam heeft voor iedere enthou siaste sportbeoefenaar het juiste mate riaal in huis. Niet alleen binnen het bedrijf, ook daarbuiten is de Soester sportspeciaal zaak bezig zich te profileren. Zo organi seerde men bijvoorbeeld een testdag voor rackets bij een Soester tennisver eniging. "Daarmee ga je als bedrijf naar de klant toe, in plaats van andersom. We gaan zeker vaker dit soort activitei ten organiseren." Een ander voorbeeld van naar buiten treden is het ondersteunen van getalen teerde sporters. "We gaan de Soester triatleet Jack Belt sponsoren. Dat past helemaal in onze filosofie. We hebben daarmee niet een feedback met sport door iemand uit ons team, maar door iemand uit de sport zelf. En dat vind ik nou leuk." met de belangeloze medewerking van de heer J. Muizelaar van Jadi's Mode, die bij de aanschaf een bemiddelende rol heeft gespeeld. De kleding kon daardoor tegen een zeer voordelige prijs worden aangekocht. De heren A. Meijer rechtsen G.A. Hom (links) in overleg met het oog op nieu we horizonten. Foto: Goos van der Wilt. vooral uit op kwaliteit. Ze deden 'alles' wat met het vak te maken had. Topsco rer is zeker het vignet van TBS, dat u op alle putdeksels in heel de wereld kunt aantreffen: een simpel driehoekje (maar eenvoud is nog steeds kenmerk van het ware), dat in zijn oorspronkelij ke vorm als diapositief ornamentje on der de vaardige, artistieke handen van medewerker Dirk de Zoete vandaan kwam. Dirk, hij is helaas niet meer on der ons, deed zulke zaken iks; tegen woordig moetje voor een beetje logo of vignet, mits besteld bij een zichzelf res pecterend 'design'-bureau, al gauw een paar ton neertellen... De tijden veran deren. Drukkerij Practicum, in een klei ne twintig jaar gegroeid van 'sneldruk- kerij', waar in het begin ook driftig werd gestencild, naar een compleet grafisch centrum in een magnifiek nieuw ge bouw aan de Torenstraat, zal de zaken van De Nieuwe Soester graag en goed voortzetten en behartigen. Practicum beschikt onder andere over een hyper moderne, recentelijk geïnstalleerde tweekleuren-offsetpers. Elk type druk werk, van familiedrukwerk tot en met het meest ingewikkelde kettingformu lier, kan in elke oplage bij Practicum worden ondergebracht. Ook voor re clamedrukwerk is het bedrijf goed inge richt. Het kan gebruik maken van een eigen ontwerpafdeling en een compu tergestuurde fotografische zetterij, waar ook de opmaak in eigen beheer wordt verzorgd. De familie Hom is blij met de gang van zaken en drukkerij Practicum heeft er een prachtig pakket klanten bij, tot ver buiten de eigen re gio, waardoor, zakelijk gezien, zich nieuwe horizonten aandienen. I "We hebben de naam altijd bezig te I zijn. Active Sports Nic van Dam slaat dus niet alleen op actief sport beoefe- f nen, maar ook op het bedrijf zelf, dat altijd in beweging is. Zo hoort het ook I bij een goede sportspeciaalzaak. We I zijn een bedrijf met een jonge, dyna- i mische uitstraling, waar echter heel wat jaartjes sportervaring rondlopen." I Aan het woord is Piet Hoek van Active I Sports Nic van Dam. Hoek maakt al I tien jaar deel uit van de vaste kern van medewerkers van deze sportspeciaal zaak aan de Van Weedestraat. Als be drijfsleider zorgt hij ervoor dat "de zaak draait zoals hij draaien moet." "Het is letterlijk en figuurlijk een dyna misch vak," vertelt hij. De combinatie van sport en het winkelbedrijf is hem op het lijf geschreven. "Ik ben geïnteres seerd in alle sporten. Dat is het raakvlak dat je met de klant hebt. Je bent met mensen bezig die net als jij graag met sport bezig zijn. Dat geldt overigens voor alle medewer kers. De interesse in de klant is volgens hem de kracht van het bedrijf. "Wij zijn allemaal actieve sportbeoefenaars. De één is voetbalkeeper, de ander houdt V.l.n.r. Dhr. J. Muizelaar (Jadi's), Jaap den Oude, Leidje Tomassen en Jan Vit den Boogaard. Het pand van De Nieuwe Soester aan de Middelwijkstraat krijgt een andere bestemming. Foto:Goosvgndermt

Soester Courant | 1992 | | pagina 9