Hulleman opSek Verdwenen Soest Verdwenen Soest hervonden Gildefeesten Soest 1992: meer dan een week activiteiten miiitmn* Installatiebedrijf j. comelisse bv. Loodgieterswerk Klachten bezorging Soester Courant Plaat Soester Courant goede informatiebron Meningen van lezers V reemdelingendienst PAGINA 19 kantoor effnemv Boeken over T vandeven Oud Soest Dij: Lihris IV Complete Boekhandel. 0§^§DAG2Ö"ivibi 1992 SOESTER COURANT jOP SOEST! De kracht van de reclame ligt in de herhaling Ambachtenmarkt rekent op veel belangstelling Rondje Soest EN ERSTANDS- lUWELUK Marco Bakker zingt met 'Apollo' Museum Oud Soest Telefoon (02155)-1 30 14 Mar co Bakker is op 27 augustus pre sent in de feesttent aan De Blaak. voor Soest en omgeving om deze unie ke avond bij te wonen. Er wordt een muzikale rondreis gemaakt door grote delen van Europa. Sportieve evenementen Evenals voorgaande jaren verzorgen de Soester verenigingen AV Pijnenburg, Tempo Toer en het Wandelcomité Ja- cob van Gaesbeek verschillende spor tieve evenementen, zoals een recreatie ve fietstocht op maandagavond 24 au gustus, een avondwandeling op dins dagavond 25 augustus, een Gildeloop op woensdagavond 26 augustus en een Toer(gilde-)tocht op zaterdagmorgen 24 augustus. Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. THE WORLD'S FINEST SUNGLASSES MANUFACTURED BV UUSCH LOMi I BRILLEN - OOGMETING - CONTACTLENZEN I Optometrist O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRAAT10 - 3761 CM SOESTDIJK - TELEFOON 02155 1 38 59 's Maandags gesloten Ik heb de afgelopen week in de studio gewerkt aan een leuk en bijzonder pro ject; de liedjes komen op een speciaal voor het Europees voetbalkampioen schap gemaakte CD. 'Liedjes voor Oranje' is de titel en bijna alle Neder landsecoryfeeën werken eraan mee, on derleiding van diverse producers. Over twee weken komt de schijf uit en er wordt dan nogal veel tam-tam om ge maakt. Veronica bouwt er een speciaal gala omheen met als gasten de spelers van het Nederlands elftal die naar Zwe den gaan, en zendt dat op 4 juni uit. Ver der worplt er zendtijd gekocht bij de Ster en besteedt vooral De Telegraaf veel aandacht aan het project. Het idee tot het maken van deze CD komt van Dino-platendirecteur Tony Berk, een ouwe makker, die vier jaargelden ook al hoog scoorde met een voetbalplaat waarop het onvergetelijke 'Wij houden van Oranje' door André Hazes stond. Drie maanden geleden nodigde hij mij uit, samen met wat andere creatieve jon gens, waaronder Tommy Peters (onder andere producer van De Havenzan gers), Annie Schilder en nog wat groot heden. Tony gooide er een lunch tegen aan in 't Rechthuis in Kortenhoef, een Aan de Edelachtbare heer Hans de Widt, Burgemeester Zeer geachte heer, Voor het in ontvangst nemen van de vierhonderd handtekeningen van de Turkse en Marokkaanse minderheden inzake de zeven maanden geleden ge schorste chef-vreemdelingendienst wil ik u via deze weg mijn dank betuigen. Deze zeer overtuigende verklaring over zijn onschuld komt overeen met mijn waarneming en die van andere minder heden van buitenlandse afkomst die ja renlange ervaring hebben opgedaan bij de betrokken dienst. De verzamelde handtekeningen direct door te sturen naar de Officier van Jus titie, die het onderzoek nog steeds leidt, getuigt van bestuurlijke wijsheid en te vens medeleven met uw burgers. Als inwoner van uw gemeente, van Hongaarse afkomst, heb ik kunnen er varen dat het met vreemdelingen om gaan en het te behandelen van hun pro blemen op zeer correcte en vooral men selijke wijze geschiedt. Te vergelijken met andere diensten in de grote steden waar ik vroeger ge woond heb of ervaring mee had, be hoort Soest naar mijn stellige overtui ging tot een gemeente waar voor cor rupte handeling absoluut geen ruimte was. Uw bereidheid in deze zaak past hele maal in de ervaren handelwijze van de dienst en zal, naar ik aanneem, het aan zien van uw politiecorps zeker doen toenemen. Ik hoop dat er zeer spoedig een uit spraak gedaan wordt, dat deze man ge zuiverd wordt van de verdenkingen en hij eerherstel krijgt. Bedenk wat het voor hem en zijn gezin betekent zeven maanden op 'non-actief te zijn. Als er strafbare feiten waren geweest, waren ze al lang boven water gekomen. Probeert u, uit hoofde van uw functie, tot ieders tevredenheid deze zaak zo spoedig mogelijk af te ronden. De rust in uw politiecorps keert dan we derom terug en Soest kan van de lande lijke lijst geschrapt worden, waar cor ruptie werd geconstateerd. God geve u de nodige wijsheid en de kracht bij het uitoefenen van uw be stuurlijke taken ten behoeve van onze mooie gemeente Soest. Hoogachtend F.H. Szabo Steen hoff straat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels herberg met een reputatie en een paar jaar geleden gekocht door de echtgenoot van Berdien Stenberg. De platenbaas had een gulle bui, dus ik bestelde meteen een maaltje oesters, spoelde die weg met een prijzige Riesling en liet daarna een heerlijke gebakken tong serveren. "Eet je buikje maar vol", zag ik Toon den ken, "want daar gaan de hersencellen goed van werken. Hij opperde het volgende plan: "Laten we nu eens een bijzondere plaat maken rond het EK-gebeuren de komende zo mer. IkhebmetdeKNVB een exclusivi- teits-overeenkomst die inhoudt dat geen enkele andere platenmaatschappij iets met Oranje kan doen. Niet vocaal en ook niet wat betreft foto 's op platenhoe zen en dergelijke. Daarvoor heb ik wat florijnen en ducaten moeten neertellen maar dat heb ik er best voorover. Net als jullie ben ik Oranje-fan en ik heb 't ge voel dat we in Zweden de cup weer pak ken. Dan zitten wij met die plaat op de eerste rang. Pakken we 'm niet, dan heb ben we pech gehad, ga ik goed de boot in maar hebben we in ieder geval veel lol gehad. Ik wil graag een CD niet mét maar voor Oranje. Speciaal daarvoor geschreven liedjes die gezongen worden door het gros van de belangrijkste ar tiesten in Nederland. Daarom wordt te zijner tijd een TV-gala gebouwd, een soort uitzwaai-gala voor onze voetbal lers. Suggesties graag. Ik had net een nogal heet gebakken aardappeltje in mijn mond dus liet ik mijn beurt even voorbijgaan. "De Koel is sprakeloos", fluisterde Jan van Ackooy, productma nager van platenfirma Dino. "Geens zins met sz", reageerde ik even later, "maar m 'n tong werd geroosterd. Wat voor soort genre artiesten zie je voor je?", vroeg aan de man die de bon voor 't etentje zou aftekenen. "Van alles", legde Berk uit, "van Vader Abraham tot Paul van Vliet en alles daartussen.Een heel legernamen werd geopperd en uiteinde lijk zoueen iedereen deel daarvan bena deren. Mijn rijtje zag er nogal imposant uit omdat dat ook mensen waren die ik persoonlijk kende: mr. Piet er van Vol lenhoven (maar aan hem moest worden gevraagd of zijn zoons eventueel wilden meedoen, want aan een piano-plaat hadden we niks), Freek de Jonge, Ro- bert LongPater Moeskroen, Lee To- wers, Stef Bos, BZN, de jongens van Goede Tijden, Slechte Tijden via hun kapper Gert van de Wetering) en Albert West. We hielden er rekening mee dat een hoop mensen om de een of andere reden niet zouden willen of kunnen meedoen. De anderen hadden ook nog al wat zwaargewichten: Toon Her mans, Herman Finkers, Johnny en Rijk, Paul de Leeuw, Willeke Alberti, Ron Brandsteder, Koos Alberts en nog wat sterren. Ik kreeg al snel door dat 't om de bliksem niet zou meevallen mijn rijtje ingevuld te krijgen. Eerst belde ik Robert Long. Die zat in zijn huis aan het Comomeer in Italië. "Pronto Robertol", riep ik joviaal in mijn beste Italiaans. "De Nederlandse leeuw én het volk hebben je nodig, en ik ook. "En ik legde 'm 'tplan uit. Het werd een kort telefoontje. "Peter, zei je voet bal?" klonk het van verre. "Je weet dat ik graag meedoe aan buitenissige pro jecten, maar voetbal zegt me geen snars. Interesseert me ook niet. De bal is rond, da's het enige wat ik ervan weet. Bel me de volgende keer gerust voor iets anders maar voor een voetballiedje pas ik." E ven dacht ik nog dat hij misschien al zo veritaliaanst was dat hij misschien uit chagrijnigheid zo praatte omdat Italië in Zweden niet mag meedoen, maar Ro berts hart is van goud, dus verwierp ik direct weer die gedachte. "Lijkt me leuk", zei Freek de Jonge toen ik hem aan de lijn had, "maar ik sta op 't punt om naar Thailand en Zuid-Afrika te gaan. Ik heb eens een bijdrage geleverd voor een voetbal-boekje dat Teun de Winter heeft samengesteld. Vraag die tekst op, maak er een leuk melodietje op en dan hoor ik 't van je als ik terug ben. Ddaagl" De tekst was subliem, maar werkelijk absoluut onbruikbaar voor 't doel. Ik vroeg mijn vriend Harry van Hoof of hij mr. Pieter wilde benaderen. "Hetgaat niet om hemzelf, maar om zijn zoons", benadrukte ik nog. Harry zou zijn best doen. Hij werkt nogal veel sa men met de heer Van Vollenhoven op muzikaal gebied, dus er moest een kans zijn. "Zijn eerste reactie is niet direct hoopgevend", meldde Harry lachend. "Hij zei dat één muzikale clown in mijn familie genoeg is en eigenlijk vindt hij ook dat zijn kids maar eens zelf hun cre- dit-cards moeten gaan verdienen.Dat werd dus ook niks. BZN was te druk met hun eigen nieuwe CD, Stef Bos zat net midden in zijn toernee en communi ceerde alleen via zijn antwoordapparaat en een paar jongens van Goede Tijden Slechte, Tijden stond er niet onwelge vallig tegenover maar lieten daarna niks meer van zich horen. Het zat me niet mee. Uiteindelijk is 't allemaal voor el kaar gekomen. Ik heb een heel leuke op name kunnen maken met Lee Towers en Albert West en schreef een liedje voor Willeke Alberti, waarmee zij erg blij was. Verder nam ik het liedje, dat be stemd was voor de Goede Tijden-cast, zelf maar op. Er staan op de CD ook ju weeltjes van onder andere Vader Abra ham, André Hazes, Gerard Cox, Her man Finkers, Ron Brandsteder, Hanny, Koos Alberts en de Havenzangers. Aan al die artiesten en aan mij zal 't niet lig gen: Nederland wint weer de Europa Cup. We hebben er nu al over gezongen. M'n oranje truitje en petje liggen al klaar. Tussen twee haakjes, als nu de helft van Nederland zo dadelijk ook die CD koopt, kan ik een kaartje en een vliegticket kopen voor de finale op 26 juni in Göteborg, snapt u wel? - m B A Winkelcentrum "Hartje-Zuid"-Tel. 12419 Over belangstelling zullen de organisa toren van de jaarlijkse Oude Ambach tenmarkt - op Hemelvaartsdag in Soest - zeker niet te klagen hebben. Reacties uit het hele land bewijzen dat. Voor de 17e keer zal de historische Kerkebuurt van Soest op 28 mei het de cor zijn van een flink stukje nostalgie. Zo'n tachtig oude ambachten worden gedemonstreerd, er worden schapen geschoren en paarden beslagen. Als folkloristische dansgroep is de "Smos as Walaer" uit het Gelderse Barchem/La- ren uitgenodigd. Zij brengt op het erf van de fam. Van de Grift bij de schaaps kooi typisch Gelderse boerendansen van rond de eeuwwisseling. Het optre den wordt afgewisseld met een voor stelling - speciaal voor de jeugd - van clown Benno en poppenkast. De markt duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Een huisje, zoals er zoveel in Soest heb ben gestaan. Moeilijk te plaatsen voor wie er niet iets speciaals mee heeft... Maar dat pand ernaast, dat moet houvast geven. Wie helpt ons aan een naam, een plaats en misschien nog wel een bijpas send verhaal? We zijn nieuwsgierig! door Arie Wandelaar ,1 is nu ongeveer een jaar geleden ee" meerderheid van hel College B W struikelde over het voorne- ran een aantal ondernemers om De Eng een occasionshow te hou- 1' iilisivaar was een vergelijkbare show al eerder geweest, maar in 1991 ;rd ontdekt dat een dergelijk gebeu- ischade voor het milieu zou kunnen Rekenen. Oe afloop van het gekissebis kan u be- ijffld zijn. De ondernemers, naar bui- fa tredend als Soester Dealerkring ensten zich niet in een hoek te laten fjten, dreigden aan te kloppen bij de laad van State en deden met succes *n beroep op politiek Soest. Na nogal ia! gehakketak over en weer werd hel tenslotte eind-goed-al-goed voor de eden van de Soester Dealerkring. Geen milieu-vuiltje werd er na de oc- asionshow op De Eng aangetroffen, jetgeen verwachtingen wekte voor de eccasionshow 1992. Een show die op het punt staat eraan te komen. Donderdag 21, vrijdag 22 en laterdag 23 mei vormt De Eng op nieuw het decor voor wat in de regio ils de grootste occasionshow wordt beschouwd. Zo'n 400 occasions, gepresenteerd door zestien dealers, wachten op ge noemde dagen op nieuwe eigenaars. Bewijs van goed gedrag voor het ver loop van de occasionshow in 1991. Toch zullen de vele bezoekers die de komende dagen op De Eng worden venvacht niet uitsluitend tegen de gouden kalveren aankijken. Het fenomeen fiets zal zich namelijk ook nadrukkelijk manifesteren. Vierwielers in concurrentie met twee- wielers. Het is of slager Van Asch zijn afnemers vegetarisch voedsel aan prijst, Van der Linden en zijn collega's een pleidooi houden voor alcoholvrije dranken, de gezamenlijke Soester ver kopers van tabakswaren u bij aankoop van sigaren en sigaretten ernstig on derhouden over de gevaren die aan het roken verbonden zijn. Schijn bedriegt. Over de gehele wereld wordt er dage lijks gewerkt om auto's schoner te krij gen, in eigen land wordt de auto lang zaam maar zeker niet meer als vervui ler nr. 1 gezien, kortom gezond ver stand lijkt op basis van deze verande ringen een kans te krijgen. Arie heeft zich laten vertellen dat deze conclusie de basis is geweest voor het geen zich op 21, >22 en 23 mei aan staande op De Eng gaat afspelen. Duidelijk is natuurlijk dat de zestien organiserende dealers geen kosten maken, tijd verspillen om vlinders te vangen. Alles draait om zaken doen. Eén keer per jaar gezamenlijk uitpakken en met kwaliteit en lage prijzen van de Soes ter occasionshow een spraakmakend gebeuren maken. Dat men daarbij afziet van oogklep pen door ook de fiets tijdens deze show te promoten getuigt, naast een soepele opstelling, ook van zin voor realiteit die dealers aan de dag leggen. Degenen die zich in Soest met zorg voor het milieu bezighouden, hebben deze kans voor open doel met beide handen aangegrepen om op een res pectabele manier hun visie naar buiten te brengen. Alles wat met auto en... fiets te maken heeft, is voor deze dagen gemobili seerd, al is de belangstelling van Soes ter rijwielzaken, met uitzondering van de firma Jac. de Bruin, opmerkelijk gering. En zo kijken we vanaf morgen aan tegen fonkelnieuwe fietsen die da gelijks als prijzen te winnen zijn, het leenfietsgebeuren van de ANWB, voorlichting over fietsvakanties en tal van andere interessante en informa tieve zaken, zoals bijvoorbeeld een gratis milieukeuring van uw auto. Voeg daaraan toe dat er, ook in ander opzicht, commerciële hoogstandjes zijn, en het is duidelijk dat dit ver standshuwelijk tussen gemeentelijke overheid en commercie het verdient om tot een (jaarlijks) succes uit te groeien. ARIE WANDELAAR Entertainment Zoals gebruikelijk omvatten de gilde- feesten veel (muzikaal) entertainment. Naast de showavond met onder meer Marco Bakker op donderdagavond 27 augustus, is er op zaterdagavond 29 au gustus een Feest-/Dansavond waaraan zullen meewerken de First Showband, Henk Wijngaard en Saskia en Serge. Op 30 augustus is er een Zondagmor genconcert verzorgd door de Eemlan- der Blaaskapel, 's Avonds zal het Ko ningsbal worden opgeluisterd door de Havenzangers. Maandag 31 augustus worden de gilde- feesten afgesloten met bekende discjoc- keys als Martijn Krabbé voor het jonge re publiek. Volksfeest Zaterdag 29 augustus wordt het gilde- terrein weer het centrale ontmoetings punt voor de (Soester) gemeenschap. Even na tien uur start het Volkspaar- denfeest, georganiseerd in samenwer king met de Warmbloed Paardenfok- vereniging Eemland, de Kinderspelen en vanaf 12.00 uur de Volksspelen. Maximaal 54 teams zullen hier in negen spelen tegen elkaar uitkomen; gezellig heid en niet het winnen staat bij dé Volksspelen voorop. Al op dinsdagavond 25 augustus zullen enkele tientallen tractorchauffeurs met elkaar aan de slag gaan in een tractorbe- hendigheidswedstrijd, die vorig jaar zeer succesvol is verlopen. Dit jaar zal de behendigheid nog centraler staan dan de snelheid waarmee het parcours moet worden afgelegd. Buitenrit De eerste activiteit in het kadèr van de Gildefeesten Soest 1992 is een nieuwe activiteit, namelijk een buitenrit met aanspanningen door de omgeving van Soest. Naar verwachting zullen meer dan twaalf leden van de Warmbloed Paardenfokvereniging Eemland met meer dan twaalf aanspanningen vanaf 11.00 uur een buitenrit maken vanaf De Schaapskooi aan de Ferdinand Huyck- laan. Het Groot Gaesbeeker Gilde zal in samenwerking met een aantal Soester verenigingen, voor de achttiende maal in successie, in de periode van 23 tot en met 31 au gustus tal van sportieve, muzikale en gilde-activiteiten organiseren in het kader van de Gildefeesten Soest 1992. De meeste activiteiten zullen zich afspelen op en rond het gildeterrein De Blaak aan de Fer dinand Huycklaan te Soest Koningschieten Het programma is opgebouwd rondom het jaarlijkse Koningschieten van de le den van het Groot Gaesbeeker Gilde. Op zondag 30 augustus zullen ongeveer 140 leden van dit gilde gaan strijden om het Koningschap, als opvolger van de huidige Koning Nol Hagen. Zowel op zaterdag 29 als op zondag 30 augustus worden ook tal van andere schietwed strijden georganiseerd, zoals het Kam- pioenschieten, het Prijsschieten alsook Gelukschieten. Naast de gildeleden kunnen ook andere belangstellenden aan deze wedstrijden deelnemen en hun schietkunsten tonen. Schützenverein Het is alweer bijna tien jaar geleden dat het Groot Gaesbeeker Gilde en de Schützenverein 'Die Grosse Westhofe' uit Soest/Duitsland eikaars gildefeest bezochten. Dit komt omdat beide gilde feesten in ongeveer dezelfde periode worden georganiseerd. Toch vonden beide verenigingsbesturen dat de ban den weer aangehaald moesten worden. Daarom zal een uit vijftig personen be staande delegatie van 'Die Grosse Westhofe' op zondag 30 augustus aan wezig zijn bij de gildefeesten en zal er 's middags een aparte schietwedstrijd tus sen beide verenigingen worden georga niseerd. Marco Bakker, Apollo en Dacapo Op donderdagavond 27 augustus zal wederom een showavond in de tot thea terzaal omgebouwde feesttent worden georganiseerd. Dit keer wordt er een af wisselend en avondvullend programma geboden rondom de bekende zanger Marco Bakker. Op deze avond wordt Marco Bakker muzikaal begeleid door het Salonorkest Dacapo, dat ook na af loop nog voor gezellige dansmuziek zal zorgen. Om de avond een Soesters tintje te ge ven zal het dit jaar negentig jaar be staande Mannenkoor Apollo Marco Bakker tijdens een aantal nummers met zang ondersteunen en zal het ook een paar muzieknummers uit eigen reper toire vertolken. Een mooie gelegenheid Het Koningschieten, ook dit jaar het hoogtepunt van de Gildefeesten. Ook weer zo'n foto waarmee we niet lang op de "uitslag" hebben hoeven wachten. Die schitterende limousine van vorige week - we weten nu dat dat een Brennabor Torpedo is geweest, een Duits produkt ui de jaren '20. En wie u in die auto zag, waren voornamelijk le den ven de familie Stam, bekend in Soest (en daarbuiten?) doordat ze met hun acht vestigingen de grootste Re- nault-dealer in Nederland vormen. mee is begonnen; zoon Geerlof (de hui dige Senior, waar we dit hele verhaal van hebben); zuster Marie Stam; mevrouw Stam-Dorrestijn; vriendin mevrouw Van der Lee, vrouw van de broodbakker aan de Burgemeester Grothestraat; en helemaal rechts met strohoed monteur Piet Schouten (Piet van Kaatje), die later "'t smidje van Soest" zou worden. Nog even voor de volledigheid: Stam als bedrijf dateert van 1913, en tevoren was Herman Stam chauffeur bij de fa milie Boissevain die toen in de iwtte vil la woonde tegenover de Prins Hendrik hoeve. Met dank voor de informatie die we kregen! De foto, zo hoorden we van de huidige Stam senior, Geerlof Stam, is genomen in 1922, ter gelegenheid van een con cours d' élé gance. Waarschijnlijk stond het gezelschap opgesteld achter de (eerste) vestiging van de firma aan het Nieuwerhoekplein. U zag, van links naar rechts: met pet, achter de auto staande, mon teur Frans Kok; Herman Stam, waar het Stam/Renault-verhaal allemaal

Soester Courant | 1992 | | pagina 19