iOEDJ BOOM ÏHADE Strijd tegen verdroging Overhees scliwcmakcr 1 ACTUEEL T |ekKer we?r 3IENEN? Commissie schiet gaten in concept-plan Bezwaren tegen Van Weedestraat als 'slokop' van winkeluitbreiding TEN- RGERS Moezelwif). Groene Driehoek fel tegen uitbreiding winkelgebied Yan Weedestraat technische dienst Autodieven landen zacht op Praamgracht Omwonenden boos om 'groenkap' aan Torenstraat Soester K. Stertefeld ridder Oranje Nassau NDEN WOENSDAG 20 MEI 1992 SOESTER COURANT /MUI UCCLj PAGINA 3 IM" er 't Hoekje 1 Wicii van lloorn 'vm°m ?NV0B^ Ie woensdag- i uurtje over? ?ster Courant allers. tingentel. 14152 A/eedestraat 227 lening van de knal. Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Soest wil voorbeeldfunctie met rijkssubsidie 'Als dat geen hoofdwinkelcentrum is...' SCHOENAKER Inbrekers halen nat pak in Slangenbosje Restaurant van den Brink l Bedankt, Kantoor S.C. op 29 mei gesloten Politie haalt nat pak bij achtervolging Zangvogels in broedseizoen gestoord Dauwtrapfietstocht op Hemelvaartsdag Verlate uitreiking aan oud-gezagvoerder Als de cup een maatje groter moet zijn: C-, D- en E-cups Uw badpakspecialist Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Uw visspecialist: Vishandel Molenstraat 163 - Soest Tel. 02155- 1 84 02 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW RENOVATIE ONDERHOUD s bij ons terecht. 'P onderdelen ergenomen. oor u met de kunt u eventueel 'angende auto Telefoon 02155-21102 Cockbum's Pedro Domecq Peachtree ANDEL Politiek Soest lijkt nog niet te zijn gewonnen voor het nieuwe (con- cept-)plan voor de verdeling van de 5000 vierkante meter winkel oppervlak, waarvoor Soest nog ruimte biedt. Dat bleek vorige week tijdens de discussie - "in eer ste lezing" - over het plan, opge steld door de ambtelijke adhoc- projectgroep, in de raadscommis sie Financiën en Economische Za ken. Met name de forse groei aan de Van Weedestraat valt bij som mige fracties niet in goede aarde. Zij hebben een duidelijke voor keur voor verdere uitbreiding van de Smitshof. Ries van Logtenstein (CDA) toonde zich verrast over het feit dat zoveel vier- - kante meters - bijna de helft - terecht zouden komen aan de Van Weede straat. "Dat er nog altijd rekening wordt gehouden met Albert Heijn is terecht, maar we hadden gedacht dat de groot ste uitbreiding toch ergens anders ge realiseerd zou moeten worden." Hij wees erop dat de winkeloppervlakte aan de Van Weedestraat ook al auto noom kan groeien, zelfs zonder het nieuwe plan. Planologisch is er immers altijd de mogelijkheid om bestaande jjanden tot 15% uit te breiden. Sgfolgens Van Logtenstein is er nauwe lijks ruimte voor uitbreiding in de food- Séctor in Soest. "In de Smitshof komt al een grotere Albert Heijn. Twéé grote supermarkten - was dat nu wel het uit gangspunt?" Juist de Smitshof had vol- jgens hem de meeste groei-potenties, al wroeg hij zich af of het volbouwen van de "oksel" het winkelcentrum wel aan- rekkelijker zou maken. Het omleggen 'an de Weegbreestraat vond hij voor- ilsnog een onverstandige ingreep. lorna naar Smitshof? Jij Hans van Wuijckhuijse (Gemeente belangen) riep het hele plan grote weer standen op. Hij begreep niet waarom Soest 5000 meter extra winkels zou moeten krijgen als het DPO-rapport daarvoor geen economische ruimte aanwezig, acht. Geen probleem had hij met het bebouwen van "Burgerzaken" aan de Van Weedestraat, maar de Lin- denhof moest volgens hem de Linden- hof blijven. Met de plannen voor de Smitshof was hij wel gelukkig. Volgens hem zou ook de eventuele Hema daar beter tot zijn recht komen dan aan het Nassauplantsoen. Ook D. van Arkel (GPV/SGP/RPF) had zijn twijfels over de richting die in het plan wordt aangegeven. "U kent toch de moeite die veel mensen in Soest ermee hebben?" Kees Boerkoel (PvdA) had eerder al la ten weten dat hij minder moeite had met de Van Weedestraat-plannen, al vond hij ze minimaal en wilde hij eerst zien wat de gevolgen van de verkeers maatregelen zouden zijn. Met de plan nen voor Soest-zuid was hij niet tevre den, omdat er naar zijn smaak te veel parkeerplaatsen moeten worden op geofferd. Doodzonde Loet Jansen (D66) vond dat de Smits hof ruimer ingevuld kon worden en voorzag daar de grote supermarkt die Ahold in Soest wil. Ook pleitte hij nog eens voor uitbreiding van Soest-zuid naar de westkant. Hij vond dat het Col lege nog maar eens poging moest doen om de grond - eigendom van bouw maatschappij Uyland - te verwerven. "Het is doodzonde om die ruimte onge bruikt te laten." Wethouder Menne wees die suggestie apert van de hand. Volgens hem viel er met de firma Uy land niet te praten. "Daar komen we niet verder mee. Onteigenen zou een mogelijkheid zijn, maar dat gaat jaren duren en veel geld kosten. "Joop Ebbers (WD) zette tenslotte grote vraagte kens bij de plannen voor een Hema- vestiging aan het Nassauplantsoen. Ook hij nam afstand van de toezegging aan Ahold voor medewerking aan een nieuwe supermarkt in de buurt van de Van Weedestraat. Met een grote AH- supermarkt aan de Smitshof leek een nieuwe vestiging in Soestdijk hem ta melijk overbodig. Waardering had hij voor de plannen in Soest-zuid, waar hij overigens in tegenstelling tot Boerkoel juist een aanzienlijke uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen voorzag. Historie i Wethouder Jan Menne wees er in zijn beantwoording op dat het College in menig opzicht voor een dilemma staat. Ook de winkeliers moeten hun wensen in het uiteindelijke plan kunnen terug vinden, meende hij. "Maar als u zegt: dit is niet wat wij willen, dan is daarover natuurlijk te praten.De raadsleden die twijfelden aan de noodzaak van een nieuwé AH in Soestdijk wees hij nog maar eens op de motie die de gemeen teraad destijds had aangenomen. "We hebben intussen een hele historie achter ons. Soest heeft zich tegenover Ahold uitdrukkelijk verplicht een uiterste krachtsinspanning te leveren bij het zoeken naar een reële plek. Daar zijn we nu mee bezig." Hij wees de tegenstanders er verder op dat de Van Weedestraat relatief ge sproken de minste uitbreiding krijgt, "maar nominaal, inclusief AH, natuur lijk het meest." Hij benadrukte verder het verschil tussen AH-Van Weede straat en AH-Smitshof, omdat de laat ste geen "echte" Albert Heijn is maar een franchise-zaak. "Dat is óns pro bleem toch niet," wierp Van Wuijck huijse hem tegen. "Nee," aldus Menne, "maar de ondernemers zien dat toch anders, uit het oogpunt van concurren tie." Kleine Hema Volgens Menne staat de Hema niet af wijzend tegendVer een vestiging op de kop van het Nassauplantsoen. Het zou dan wel gaan om een non-food-vesti- ging volgens een nieuwe (kleine) for mule. "De plannen voor een Hema worden langzamerhand concreter in Soest," aldus de wethouder. De winkel zou volgens hem aanzienlijk minder parkeerplaatsen vergen dan de AH-su- permarkt. "De Hema-directie heeft op onze suggestie nog wel even nagedacht over de Smitshof, maar die nogal reso luut van de hand gewezen. Volgens haar voldoet het winkelcentrum niet aan de kwaliteitsnormen voor een He ma-vestiging." Hulsbergen onderstreepte overigens nog eens dat de Hema bepaald niet staat te springen om naar Soest te komen. "Maar ze denken er wel over na, omdat Soest dat zo graag wil." Het zou vol gens hem gaan om een Hema van 600 meter winkeloppervlak, volgens een nieuwe non-food-formule, zoals al ge realiseerd in Wassenaar en Best. "Een gewone Hema zou ten koste gaan van de filialen in Baarn en Amersfoort, dus daar staat de directie niet voor te trap pelen. Ze zien de Smitshof als een buurtcentrum, en daar gaan ze dus ze ker niet zitten." Hulsbergen wees verder nog op de be zwaren van de omwonenden tegen uit breiding van de Smitshof. "Albert Heijn trekt daar zoveel mensen, dat de verkeersafwikkeling wordt verstikt. Daarom is er ook een andere kruising nodig." Overigens liet hij weten dat de in het concept-plan genoemde winkel bebouwing langs de Ossendamweg op een vergissing berustte. Dat onderdeel is inmiddels ingetrokken. De gemeente Soest gaat de verdro ging in het Soesterveen bestrijden. Daarvoor moet een groot aantal technische maatregelen worden getroffen. De kans bestaat dat Soest subsidie van het rijk krijgt en dat het project een voorbeeldfunc tie voor andere gemeenten zal zijn. De provincie heeft de rijksbijdrage in middels aangevraagd. Verdroging treedt op in veel gebieden waar nieuw bouwwijken uit de grond zijn gestampt. In Overhees hadden veel bewoners en kelejaren geleden grote problemen met wateroverlast in de kruipruimten. De gemeente nam toen afdoende maatre gelen. In het projectvoorstel van de provincie Utrecht wordt gesteld dat de ontwate ring van nieuwbouwwijken waarschijn lijk een negatieve uitwerking heeft op de ontwikkeling van natuurgebieden rond die wijk. Die problematiek wordt alleen maar vergroot als Soest straks be sluit in het Soesterveen nog meer wo ningen te laten bouwen. Ook het Wa terleidingbedrijf Midden-Nederland (WMN) in Soestduinen heeft een rol gespeeld in de lage waterstand. Al voor de Tweede Wereldoorlog onttrok WMN drie tot negen miljoen kubieke liter water uit de grond. Het is de bedoeling dat de uitvoering van het project in januari 1993 van start gaat. Bij een acceptabele waterstand zal het afvoerwater zoveel mogelijk in de grond en het openwaterstelsel worden gebrogen. Als de grondwaterstand te hoog dreigt te worden, kunnen dan maatregelen worden getroffen met be hulp van een gemaal- en stuwpeilbe- heer. Dat zou ertoe moeten leiden dat de grondwaterstand in en buiten de woonwijken hoger zal zijn dan nu, zon der dat dit wateroverlast met zich mee brengt voor de bewoners. Burgemeester en wethouders hebben reeds ingestemd met het project, dat een voorbeeldfunctie moet krijgen. Het kan de gemeente maximaal 70.000 gul den kosten, maar het college gaat ervan uit dat het rijk de kosten vergoedt. Het platform De Groene Drie hoek (Stadhouderslaan, Lange en Korte Brinkweg e.o.) is fel gekant tegen de uitbreidingsvoorstellen in het concept-winkelplan voor zover ze betrekking hebben op de Van Weedestraat. Namens het plat form stak mevrouw Van der Kooy vorige week haar afkeuring niet onder stoelen of banken. "Als dat geen hoofdwinkelcentrum is, dan weten wij het niet meer..." 9l. 12490 Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Mevrouw Van der Kooy voerde als eni ge inspreker het woord tijdens de com missievergadering waar het plan in eer ste lezing werd behandeld. Volgens haar hadden de opstellers de afgelopen maanden zo'n beetje zitten slapen, want de raad had in januari toch al besloten dat de Van Weedestraat géén hoofd winkelcentrum mocht worden, maar dat de nieuwe winkelruimte evenwich tig over Soest zou worden verdeeld. Er zou ook geen uitgebreide nieuwbouw in de omgeving komen en er zouden even min ingrijpende verkeersmaatregelen genomen worden. Het plan dat de pro jectgroep volgens haar nu "doodleuk" presenteerde - uitbreiding met zo'n 2500 meter - maakte van de Van Wee destraat min of meer sluipend tóch een hoofdwinkelcentrum, vond ze. De meeste winkels worden, alsof er niets besloten is, neergezet waar de minste mensen wonen. De 1100 meter voor Albért Heijn en de 600 meter voor de Hema betekenden volgens haar geen "kwaliteitsverbetering", maar gewoon het verplaatsen van koopkracht en in elk geval: "méér winkelpubliek, méér drukte in het verblijfsgebied, méér au to's van en naar de Van Weedestraat, méér parkeeroverlast en méér druk op de omgeving". Op die manier, aldus mevrouw Van der Kooy, wordt behoef te gecreëerd aan ingrijpende verkeers maatregelen, parkeergarages en wo ningbouw om alle kosten te dekken. Winkels naar de mensen Ze had ook haar twijfels over de status van het plan, dat ze een "raadselachtig raadsvoorstel" noemde, en herhaalde nog eens de visie van de Groene Drie hoek: "De winkels moeten naar de mensen gebracht worden, zodat de mensen niet met de auto naar de win kels hoeven. Dat betekent dat de mees te vierkante meters winkeloppervlak naar de winkelcentra bij de hoogste be volkingsconcentraties gebracht moeten worden." Volgens de Groene Driehoek is uitbrei ding van de Van Weedestraat met 2500 meter "niet even wat gaten vullen" in het winkelfront: er komt gewoon 1/3 winkeloppervlak bij. "Dat móet vastlo pen en dat mag dus niet doorgaan," al dus mevrouw Van der Kooy. Wethouder Menne vond overigens dat ze dat zaken "veel te absoluut" stelde. Er was ook helemaal geen sprake van een raadsvoorstel, verduidelijkte hij, maar een "eerste lezing" van een plan dat opgesteld is door de projectgroep, dat slechts een leidraad is voor de be spreking en dat B. W. alleen voor kennisgeving hebben aangenomen. Er komen nog meer inspraakgelegenhe den, aldus Menne, namelijk op 11 juni, op 25 juni en op 9 juli, als de raad een definitief besluit neemt. De politie kwam vorige week in actie na een telefoontje van een bewoner van de Noorderweg, die bij zijn thuiskomst was gestuit op twee onbekende man nen. Die gingen er bij de onverwachte confrontatie als een haas vandoor, in de richting van het Slangenbosje. De poli tie besloot tot een zoekactie, die ten slotte succes had: de beide mannen werden aangetroffen in een sloot, waar ze tot ongeveer hun nek in het water stonden. Het duo werd opgebracht en verhoord. Het bleek te gaan om twee Duitsers, resp. 52 en 47 jaar. Ze hadden uit de woning aan de Noorderweg niets mee kunnen nemen, maar hadden di verse waardevolle spullen bij zich waar van de herkomst nog nader moest wor den onderzocht. t Soesterbergsestraat 122 - Soest J Telefoon 02155 - 1 27 06 J Frank, Jo, Sinnie, Bas, J Michiel, Jair, Olaf, Seb, Martin, An en Eelco voor 't zo snel opknappen van ons restaurant. J Lies, Charly, Stephan en Claudia Ott. Wij zij geopend: dindag t/m vrijdag J lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. t Zaterdag en zondag 4 diner vanaf 17.30 uur. t 's Maandags gesloten. Het kantoor van de Soester Courant is op vrijdag 29 mei gesloten. Van zelfsprekend is het kantoor ook op donderdag 28 mei (Hemelvaarts dag) de gehele dag dicht. Dat betekent overigens niet dat er geen kopij kan worden ingeleverd. Kopij kan in de brievenbus, links van de voordeur, worden gedeponeerd. De politie heeft vorige week drie jon gemannen kunnen arresteren die na een wilde achtervolging met een ge stolen auto op spectaculaire wijze in de Praamgracht belandden. Een van de inzittenden, een 21-jarige Weespe- naar, raakte daarbij gewond en moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het incident had een lange aanloop: omstreeks 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag kreeg de poli tie een telefoontje van een bewoner van de Prins Hendriklaan, die drie jongens aan een auto zag rommelen. De politie nam een kijkje en stelde vast dat de kna pen verdwenen waren, maar dat de auto was doorverbonden. Hij bleek in Amersfoort gestolen te zijn en de benzi netank was leeg. Tegen vijf uur 's morgens werd de poli tie opnieuw gealarmeerd, nu door be woners van de Varenstraat, met een mededeling van ongeveer dezelfde strekking als het eerste telefoontje. De drie knapen waren nu actief aan de Va leriaanstraat. De politie ging er met ge zwinde spoed op af en probeerde het drietal in te sluiten door met politieau to's de Valeriaanstraat te blokkeren, zowel naar de Eigendomweg toe als naar de Veenbesstraat. De wagens stonden nog maar net op hun plaats toen de verdachte auto - een Opel Ka- dett - om de politieblokkade heen in de richting van de Koningsweg scheurde. Via de Beckeringhstraat en de Biltse- weg reed hij met een snelheid van soms 140 km/u in de richting van het paleis. Het kruispunt Trier werd met ongeveer 100 km/u overgestoken, waarbij het rode licht volkomen werd genegeerd, waarna de wagen op de Praamgracht uit de bocht vloog, over de kop sloeg en een zachte landing op het water van de Praamgracht zelf maakte. Omwonenden van de onlangs door de gemeente aangekochte en gesloopte woning naast de Oude Kerk aan de Torenstraat hebben vorige week pro test aangetekend tegen de gemeente lijke "groenkap" in de voormalige tuin. Vooral het tijdstip van de opera- iie vinden zij buitengewoon ongeluk kig gekozen: midden in het broedsei zoen. Mevrouw Gera Berends van de Neer- weg constateerde tot haar verbijstering dat medewerkers van de afdeling Groenbeheer vorige week dinsdag druk bezig waren met het weghalen van bo men en struiken uit de tuin van het huis, dat destijds eigendom was van de fami lie Nic. van Dam. De gemeente kocht het huis onlangs aan om het te slopen. Op die manier zou - zo was de redene ring - het uitzicht op de Oude Kerk van een belemmerende factor zijn ontdaan, zodat de historische Kerkebuurt beter tot zijn recht zou komen. Volgens mevrouw Berends, die o.a. ac tief lid is van het IVN en zeer geïnteres seerd is in het lot van de vogels, had de gemeente daarvoor geen slechter tijd stip kunnen uitkiezen. Het is naar haar mening toch al erg jammer dat het huis moest wijken en dus ook de bijbehoren de groen, maar dat daarmee ook de nes ten van een aantal broedende zangvo gels zijn verwoest heeft helemaal haar teleurstelling gewekt. Ze zocht direct contact met de gemeen telijke afdeling Groenbeheer, waar ze volgens haar zeggen alle begrip voor haar protest vond. Het kappen vond overigens plaats op aanwijzing van de afdeling Grondzaken, met als argument dat de tuin op korte termijn geëgali seerd moest worden, o.a. uit veilig heidsoverwegingen. Dat de tuin moest verdwijnen is volgens mevrouw Berends nog tot daaraan toe. "Als de gemeente dat meteen bij de sloop van het huis had laten gebeuren, dus vóór het broedseizoen, zouden we er nog vrede mee gehad kunnen heb ben, of anders hadden ze beter kunnen wachten." Van de gestolen auto bleef weinig meer over dan een wrak. De politie, inmiddels geassisteerd door collega's uit Baarn en de Marechaussee, verwachtte weinig goeds van deze af loop en had de ambulance al gealar meerd, maar tot ieders verbazing kro pen de drie inzittenden kennelijk onge deerd uit de auto, waarna ze in de moes tuin van het paleis - aan de overkant van de gracht - uit het zicht verdwenen. De politie kon weinig anders doen dan de achtervolging voort te zetten en ook zelf te water te gaan. Het drietal kon vervol gens aan de overzijde worden gegre pen. Behalve de Weespenaar - die ach teraf toch gewond bleek te zijn en met inwendig letsel en vermoedelijk een hersenschudding naar het ziekenhuis moest - ging het om twee Amersfoor- ters van resp. 19 en 17 jaar. Zij man keerden niets. Op Hemelvaartsdag, donderdag 28 mei, is er weer de traditionele dauw trapfietstocht. Tussen 05.00 en 06.00 uur 's morgens kunnen de vroege vogels vanaf de schaapskooi op het erf van de fam. Van de Grift (hoek Ferdinand Huycklaan-Peler van den Breemer- weg) vertrekken voor een tochtje van ongeveer 25 km, dat hen zal voeren langs verschillende mooie plekjes in de omgeving. Men moet niet vreemd op kijken als men al fietsende reeën tegen komt. Dauwtrappen is al een heel oude bezig heid. Vroeger dacht men dat men ge zondheid en kracht opdeed als men omstreeks deze tijd 's ochtends vroeg buiten vertoefde. De deelnemerskosten bedragen twee gulden. Onderweg zijn er voor de fiet sers verrassingen en men kan ook mee doen aan een gratis prijsvraag, waarbij men vijf vragen moet beantwoorden. Vanzelfsprekend zijn er voor de goede oplossingen verschillende leuke prijzen te winnen. Inschrijven voor de Dauwtrapfietstocht kan men zich op 28 mei vanaf 05.00 uur. Bordjes in de Kerkebuurt zullen aangeven hoe men bij de schaapskooi komt. Burgemeester De Widt reikte vorige week woensdagmiddag nog een "ver late" koninklijke onderscheiding uit. De heer K. Stertefeld uit Soest kreeg in de kleine trouwzaal van het ge meentehuis de versierselen uitgereikt die hem als ridder in de orde van Oranje Nassau toekwamen. Stertefeld, die op 29 april buitenslands was en dus de "lintjesregen" in Soest moest missen, is oud-gezagvoerder van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, tegenwoordig Nedlloyd. Hij werkte bij na veertig jaar bij de rederij waar hij in 1952 als stuurmansleerling begon en o.a. het bevel voerde over de Nedlloyd Loire, een van de grote schepen. In die functie was hij volgens burgemeester De Widt ook een soort ambassadeur van Nederland geweest. Later bekleed de hij een walfunctie. De kersverse ridder - afkomstig uit een geslacht dat al 150 jaar de zeeën heeft bevaren, zoals hij vertelde, en die alle maal na afloop van hun loopbaan waren onderscheiden - bedankte op zijn beurt de burgemeester voor het attente ge lukstelegram, dat deze hem had nage zonden. De plechtige uitreiking werd bijgewoond door enkele familieleden en een vertegenwoordiger van de rede rij, die de heer Stertefeld ook nog een draagmedaille namens de maatschappij overhandigde.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3