i vonden] 249.-1 PROVAK ^SSIEK rauers HOOIJER I m m m I Groot feest in Joanneskerk 'Ze weten niet waar ze over praten' 'Minderhedenbeleid wordt vertoning' Soest huldigt zijn 'Zilveren Henken' -oDsstauranl woning Kampweg Dronken 'doorrijder' in de kraag gevat PAGli^v WOENSDAG 20 MEI 1992 SOESTER COURANT IACTUEEL! PAGINA 5 1 Waarom moeilijk als het makkelijk kan AL-KO I 1 I- I 1 VV V IX i Verfraaid interieur oogst veel bewondering illemVanOostei Basketbalveldje toegetakeld Zondag 31 mei: aatste aflevering 'Nummer 28' met Jan Jaap Weidema uit Soest spakenburg Basketbalvoorzitter verwerpt PvdA-plan over Beukendal Opnieuw ergernis over ambtelijk falen Dubbel 25-jarig jubileum bij afdeling BIT ON* o I I EM Soest optomewlsl' juidptomeo Tel.-eo WO GetüPlomee' Ongedwongen genieten van onze le klas keuken voor een aantrekkelijke prijs. Restaurant Bauers brengt sfeervol tafelen binnen ieders bereik. Reserveert u tijdig voor dineren op ons terras. Burg. Grothestraat SS Soest Telefoon 02155 - 1 25 16 voor de kantine van de Werf, waarover hij de laatste jaren het beheer voert. CjCltllQÖOXCIl Uit Menne omschreef hem als een altijd op gewekt en optimistisch persoon, die nooit een dag chagrijnig was. Ook hier bracht Aad Demage de com plimenten van de personeelsvereniging over, gevolgd door sector-directeur Joop van Tol, die hem omschreef als een "bindend element" en een soort "vader van de familie". Afdelingshoofd Gert Loois noemde hem een flexibel mens, die uitstekend kontakten wist te leggen, en roemde o.a. zijn restauratie werk aan de dorpspomp. Hij stelde vast dat Hoogeveen altijd al "dominant ach ter de tap" was geweest en dat hij van zijn hobby tenslotte zijn vak had kun nen maken: kastelein. De jubilaris zelf retourneerde in zijn slotwoord de algemene dank en waar dering aan zijn collega's, met wie hij een voortreffelijke verstandhouding had gehad. "Als je maar met elkaar overweg kunt en elkaar maar verstaat, dan hou je 't jaren vol." Geluidboxen zijn in het weekeinde uit een woning aan de Kampweg gestolen. De inbreker kwam binnen via een bo venlicht. De politie heeft vorige week een 44-ja- rige Soester aangehouden, die aan de Koninginnelaan een geparkeerde auto had aangereden en vervolgens was doorgereden. Aan de hand van het ken teken, dat door een getuige was geno teerd, kon de politie hem thuis achter halen. De man bleek niet in het bezit van een rijbewijs en had bovendien een forse slok op. Hij kreeg dan ook een proces-verbaal en - uiteraard - een rij verbod. 'NP DE TOPPER UIT HET SUNLINE j 3 jaar GARANTIE PROGRAMMA. Soesterbergsestraat 4 Soest - Tel. 11137 Bekroond in 1991 in de konsumententest. j 32 cm. 700 Watt met motorrem. j Snelwiel- I verstelling, incl. box. j lEïïi Winkelcentrum Soest-Zuid 02155.-|31() n 30 X 45. j "Sportliefhebbers" hebben vorige week het basketbalterreintje achter de Pil aan de Koninginnelaan grondig vernield. De daders leverden daarbij geen half erk, zoals uit de foto blijkt. Hén van de :ide palen werd dwars doormidden (gebroken en bovendien werden enkele figtscn in schroot veranderd. De afdeling Grocnbehecr van de ge beente had het ferreintje twee jaar ge leden volledig gerenoveerd. "Maar hier is geen kruid tegen gewassen," meent een woordvoerder. "Bij dit soort ge weld vraag je je af waarom je nog speel plaatsen voor jongeren aanlegt. De da ders moeten geen kleine kinderen zijn geweest. Misschien zouden ouders eens vaker moeten vragen wat hun kroost in de avonduren uitspookt..." asopzetkast 4.295,-. Dressoir cast 1.775,-. Eetkamertafel 170 Eetkamerstoel in stof p. st. vanal 130 x 70 cm, met 2 laden 1.495,-. 80 cm 910,-. Fraai gesfy/eerde part gedessineerde stof, Als 2'A bijpassende fauteuil 1.245,- »pavond van 7.00 - 9.QQ u,~| De KRO-televisie zendt zondag 31 mei de laatste aflevering uit van 'Num- ier 28'. Zeven maanden lang volgde de camera zeven jongeren die voor het erst op kamers gingen. Een hetero geen gezelschap: een corpsbal, een so- cio met lange rode haren, een ver koopster, een secretaresse in oplei ding. Jan Jaap Weidema uit Soest was èén van hen. i Jaap (20) woonde 31 weken in een door de KRO gehuurd oud herenhuis aan de rand van de Amsterdamse binnenstad. In ruil voor een gratis kamer werden hij en zijn huisgenoten zeven maanden lang door de camera gevolgd en geïn terviewd. De KRO zond elke zondag 'Nummer 28' uit, een verslag van de belevenissen van de zeven 'nieuwe zelf standigen'. Zo waren de kijkers getui gen van de ruzie die ontstond toen De- borah een schoonmaakrooster wilde in stellen, en zag televisiekijkend Neder land hoe Brenda op zoek ging naar een baan. "Eigenlijk zouden ze ons hier nog een jaar lang moeten laten wonen en aan het eind een week terug moeten komen met de camera." Jan Jaap heeft het erg naar zijn zin in 'Nummer 28' en dat is niet in de laatste plaats te danken aan Caro- lien, zijn huisgenote en tevens vriendin. Binnenkort loopt het huurcontract af en staat het zevental weer op straat. Ca- rolien en Jan Jaap gaan echter niet sa menwonen. Ze doen het omgekeerde: samenwonen, verliefd worden en weer apart gaan wonen. Als eerste probeerde de Soester de ge sprekken tijden de interviews voor 'Nummer 28' te sturen. Hij wilde zijn kijkende familie laten weten dat hij niet alleen maar met zijn corpsvrienden (Carolien vindt dat corpsballen zich ge dragen als zwijnen) in de kroeg zat en wel degelijk studeerde. "Ik heb een paar tentamens gehaald, maar dat komt nooit in de uitzending." De bewoners van 'Nummer 28' eten, als ze koken, met elkaar in de gemeen schappelijke kamer. "Dat is makkelijk en goedkoop." Dat die kamer tevens dienst doet als schuur, is voor Jan Jaap en zijn huisgenoten geen probleem. Omringd worden door fietsen maakt het eten er niet minder gezellig op. Jan Jaap heeft een kamer in onderhuur ge vonden die bijna net zo groot is als die hij nu heeft. Hij klaagt niet. Maar: "Ik moet wel huur gaan betalen." "Als je hoort wat ze uitbraakt, dan weet je echt niet waar ze mee bezig i». Dit lijkt wel werkverschaffing. Alleen de gedachte al is krom." Voorzitter Adri van Rouwendaal van basketbalvereniging The Red Stars reageert nijdig op het PvdA- plan om de gebruikers van sport hal Beukendal naar de gymzaal van de Kardinaal Alfrink Mavo te sturen. Dat plan is ingegeven door de intentie om de brandweerkazerne naar de loca tie van Beukendal te verplaatsen. Die mogelijkheid kwam te vervallen nadat de REMU afzag van koop van het brandweerterrein en verplaatsing fi nancieel niet meer haalbaar was. De PvdA kwam daarop bij monde van Wil Stekelenburg met het nieuwe plan. Hoewel de overige fracties de voorzet niet zien zitten, stellen burgemeester en wethouders een onderzoek in naar de haalbaarheid van het plan. Voor Van Rouwendaal staat de uit komst daarvan al vast. "Het is raar dat ze dit plan gaan onderzoeken. Het kost tijd en geld, terwijl je op voorhand weet dat het niets wordt. De gymzaal van de school is veel te klein voor de sporten die in Beukendal worden beoefend. Je kunt er niet eens officiële wedstrijden spelen. Dat geldt voor basketbal, maar ook voor handbal en zaalvoetbal." Onrust Het moet nu maar eens afgelopen zijn met de onrust rond Beukendal, vindt Van Rouwendaal. "Red Stars is qua le den en uren de grootste gebruiker van Beukendal. Daarom klimmen we in de pen. Je denkt eindelijk dat de onzeker heid over Beukendal achter de rug is en dan lees je dat de één of andere gooche merd met dit waanzinnige plan komt. Red Stars beschikt over de één van de grootste jeugdafdelingen van de bas ketbalclubs. We stippelen een beleid uit, willen volgend seizoen met de ju nioren naar de eredivisie promoveren. We proberen het voor de jongeren aan trekkelijk te maken om te basketballen, maar dan moet je wel zekerheid heb ben. Uit de opmerkingen van haar (Wil Stekelenburg-red.) blijkt dat ze niet weet hoe de verenigingen spelen en hoe ze gebruik maken van de zaal. Boven dien zijn er geen toeschouwersfacilitei ten, twee kleedkamers is te weinig en waar moeten we parkeren? Nu heeft niemand last van de gebruikers, waar om zou je ze dan in een woonwijk laten sporten? Ze moeten nu maar eens op houden met onrust stoken. Als er plan nen zijn, moeten ze die eerst goed uit dokteren, voordat ze er weer mee naar buiten komen. Als Beukendal tegen de vlakte moet, zullen ze eerst een nieuwe sporthal moeten bouwen. De gymzaal van de mavo is te klein en alleen Aqua Indoor kan de sporters niet opvangen. Dat bleek wel weer tijdens de zaalruim te verdeling. Dank zij de inschikkelijk heid van de verenigingen zijn we er in onderling overleg uitgekomen." "Waarom gaat de kazerne niet naar het Coca-Colapand? Dat heeft de gemeen te al in haar bezit. Aanpassen is goed koop, maar de zaal is niet geschikt. Dan moeten ze nog een nieuwe hal bouwen en de pachter van restaurant Beukendal uitkopen. Is dat voordeliger? Nee, actie gaan we niet ondernemen, want dit plan gaat toch niet door. Maar ze moeten nu maar eens ophouden. Op deze manier krijg je alleen maar een hoop onrust binnen de vereniging." Het gist opnieuw in de commissie Minderheden. In de afgelopen maanden leek de rust te zijn weer gekeerd na het hooglopende con flict met de ambtelijke afde ling-WVC, met als inzet de nieuwe verordening, maar vorige week barstte de bom opnieuw. Ook dit maal gold de algemene veront waardiging de als uiterst lackoniek ervaren ambtelijke begeleiding en het gebrek aan interesse bij het ge meentebestuur. De commissie sprak in eerste instantie nog in alle rust over de mogelijkheden om de deelname van de etnische min derheden aan de sportbeoefening in Soest te bevorderen. Afgesproken werd dat daarvoor een campagne wordt op gezet, die met name de Turken en Ma rokkanen moet stimuleren om te gaan sporten. Zowel de gemeente als de sportclubs zouden aan die campagne moeten meedoen, en liever niet via op 't Hoogt - zoals chef-sport Gerda van der Linden eerst opperde - maar via de Turkse krant en vooral via mondelinge uitnodigingen, eventueel ook via Radio Soest. Over de wijze waarop de minderheden daarbij ook in financiële zin tegemoet gekomen moet worden, liepen de me- In twee feestelijke bijeenkomsten heeft de gemeente Soest vorige week het zilveren jubileum gevierd van de medewerkers Henk van Doorn en Henk Hoogeveen. De eerste werd donderdagmiddag in het zonnetje gezet in de kantine van de Werf, de tweede volgde een dag later in de kantine van de brandweer. ningen uiteen. Individuele subsidiëring stuit op wettelijke bezwaren, maar voor een "categorale" subsidiëring zijn er wel mogelijkheden. Overigens wees Gerda van der Linden nog op de moge lijkheden die de sociale dienst biedt als het betalen van contributie een pro bleem is. Vervelende reacties Volgens haar is geld echter niet de voornaamste reden waarom de minder heden zo weinig meedoen aan de geor ganiseerde sport in Soest. Ze waar schuwde ook tegen al te veel nadruk op dat aspect, omdat de publiciteit rond om de zwemles-subsidie voor Turkse vrouwen vervelende reacties - schrifte lijk en telefonisch - had opgeroepen. "Er is veel meer achtergrond-informa tie nodig over het waarom van het sti muleringsbeleid. Daarom moeten we niet alleen over geld praten." De commissie sprak vervolgens over het Lokaal Educatief Plan 1992, waar bij echter essentiële informatie werd ge mist. Dat leidde al tot irritatie, maar vooral het feit dat de commissie de stukken nauwelijks had kunnen bestu deren en direct al een oordeel moest ge ven leidde tot verontwaardiging. De gang van zaken rondom de nieuwe ver ordening - alweer - leverde opnieuw munitie voor heftige verwijten. Zo was er van het overleg met de wethouder Kingma, dat begin april op uitdrukkelij ke aandrang van de politiek had plaats gevonden, nog geen verslag beschik baar, hoewel dat wel was beloofd. King ma was inmiddels op vakantie en de commissie moest mede daardoor onder ogen zien dat de nieuwe verordening niet meer in de gemeenteraad van juni behandeld zou kunnen worden. Het bleek zelfs twijfelachtig of juli wel ge haald zou worden. 'Weer helemaal mis' Commissie-voorzitter Dik Stroband noemde het uitstel nog enigszins wel willend "een punt van zorg", maar van uit de commissie zelf klonk de veront waardiging in alle toonaarden. "Het gaat weer helemaal mis," aldus een bo ze Wim van den Bergh, die daarin door andere commissieleden werd bijgeval len. "Stukken zijn er niet, komen te laat, zijn incompleet, en als je daarover klaagt word je nauwelijks serieus geno men. De commissie is langzamerhand een alibi voor iets wat helemaal niet meer functioneert. Alles blijft op die manier liggen. We kunnen de commis sie beter opheffen, want het hele min derhedenbeleid wordt zo een complete vertoning!" Volgens hem hadden de aanwezige buitenlanders door het ge brek aan voorbereiding ook geen klap begrepen van de discussie over de sportnota en het educatieplan. Ook anderen vonden de gang van za ken "buitengewoon onbevredigend". "Het gebeurt allemaal veel te laconiek. Als Kingma met vakantie is, dan is er toch een andere wethouder die hem moet vervangen...?" aldus het nieuwe commissielid Hans van den Berg. "Een commissie kan toch niet zonder veror dening? Misschien willen ze ons wel he lemaal niet meer..." Stroband beloofde de commissie op korte termijn pogingen te ondernemen om vast te stellen of er nog afspraken te maken waren met de wethouder en de ambtelijke afdeling. Of dat nog op tijd zal zijn om de nieuwe verordening voor de zomervakantie te laten ingaan is ech ter dubieus geworden. In een stampvolle Joanneskerk is zondagmorgen op feestelijke wijze het 12,5-jarig jubileum gevierd, waarmee tegelijk de afronding plaatsvond van de interieurver nieuwing in het kerkgebouw, die de laatste weken gestalte heeft ge kregen in een aantal "beeldrijke'" elementen. Het uiteindelijke re sultaat, dat voor het eerst in de be doelde samenhang te zien was, oogstte veel lof en bewondering. De Joanneskerk - ditmaal uitgebreid met de grote zaal van het naastgelegen cultureel centrum C-drie - was al ver voor de aanvang van de eucharistievie ring vrijwel tot op de laatste plaats be zet. Laatkomers moesten zelfs genoe gen nemen met een plekje op het po dium van C-drie. De dienst, waarin veel gezongen werd en ook de beide koren een werkzaam aandeel hadden, werd geleid door pastor Cor Spithoven en kende al aan het begin een plechtig hoogtepunt: het binnendragen van het nieuwe kruisbeeld, evenals de meeste andere nieuwe elementen ontworpen en uitgevoerd door Leo Weusten. Oud-pastor Theo de Groot sprak een feestwens uit, in samenwerking met twee meisjes die hij precies 12,5 jaar ge leden had gedoopt. Ze ontstaken een doopkaars aan de Paaskaars en boden een boeket aan. In zijn preek stelde pas tor Spithoven o.m. vast dat de Joannes kerk weliswaar niet de allure had van een middeleeuwse kathedraal, maar toch méér was dan zomaar een verza meling stenen met een dak erop: "Een- levend lichaam, een plek waar met ons iets gebeuren kan." Verwijzend naar het nieuwe Joannes- doek - waarop de doop van Jezus door Joannes is afgebeeld - hield hij een vurig pleidooi om het kerkgebouw te laten functioneren, niet om krampachtig vast te houden aan het verleden, maar om inspiratie op te doen voor het leven van alledag. Optimistisch kruis Leo Weusten legde vervolgens uit wat hem bij het nieuwe kruisbeeld voor ogen had gestaan: niet de lijdende, ster vende Jezus, maar Jezus die de dood voorbij is. Daarom waren spijkers en doornenkroon achterwege gelaten en is Jezus uitgebeeld als degene die verrij zend loskomt van het kruis, met zijn ar men uitgestrekt als overwinnaar. "Een optimistisch kruis," aldus Weusten, "waaruit naar voren komt dat het laat ste woord is aan Leven en Liefde." Ook verklaarde hij de tegenover het kruis beeld opgehangen thema-doeken van het Conciliair Proces: de zon van de ge rechtigheid, de duif van de vrede en de regenboog van de heelheid van de schepping. In de dienst van de tafel traden naast pastor Spithoven ook de pastores Alke made en Mali naar voren, evenals sta giaire O. Zwijnenburg. Na afloop was het dringen in de caféruimte van C-drie, waar alle bezoekers van koffie werden voorzien. Daarna ontrolde zich een feestelijk middagprogramma, op nieuw met optredens van het kinder koor en het gemengde koor. Cees Groen, vice-voorzitter van het paro chiebestuur, sprak een dankwoord uit aan allen die hun medewerking hadden verleend aan de interieurvernieuwing, dat met veel applaus werd onderbro ken. Wandschildering Leo Weusten kreeg opnieuw het woord om een toelichting te geven op zijn wandschildering, die - omdat de wand zelf voor de gelegenheid was verwijderd - als dia op een scherm werd geprojec teerd. In de schildering zijn, van rechts naar links langs een zwarte balk die de ruimte van het heelal verbeeldt, ele menten herkenbaar als de chaos van het begin, de ordenende schepping, de sa menleving en de mensen, evenals het kruis, dat een centrale plaats inneemt, en tenslotte de plaats waar de gemeente de verbondenheid met Christus viert: het altaar. Ook de liturgische kleuren wit, paars, rood en groen zijn in de schil dering terug te vinden. De bijeenkomst werd afgesloten met de aanbieding van een boekje waarin het nieuwe interieur - ook de Christus-mo nogrammen, de altaardoeken, het ta bernakel - en wat er al was (het Maria beeld en het gebrandschilderde raam) in hun samenhang worden toegelicht, zowel in tekst als in tekeningen. De twee eerste exemplaren werden aange boden aan pastor Spithoven en Cees Groen. Het boekje werd door Weusten overigens opgedragen aan allen die - soms letterlijk met zweet en bloed - hadden bijgedragen aan de totstandko ming van het nieuwe interieur. Het Joannesdoek: de doop van Jezus door Joannes, is een van de "aanwin sten Het nieuwe kruisbeeld kreeg zondag morgen zijn vaste plaats in de kerk. Burgemeester De Widt feliciteerde Henk van Doorn met zijn zilveren jubi leum (donderdag). van de gemeente en het uitbaggeren van de raadhuisvijver na de papieren Ar mada van wethouder Jan Visser op Ko ninginnedag. Ook Aad Demage, voor zitter van de personeelsvereniging, bood hem zijn gelukwensen aan. Uiter aard waren er bloemen en geschenken in de vorm van cadeaubonnen. Van Doorn zelf maakte van de gelegenheid gebruik om Van Tol tegen te spreken over de geschiedenis van zijn sollicita tie: volgens hem was de gemeente wel vijf keer aan de deur geweest om te soe batten of hij in dienst wilde komen, waartoe hij zich pas had laten overhalen toen de gemeente wat meer wilde schokken. Nóg een jubileum Een dag later spoedde grotendeels het zelfde gezelschap zich naar de fraai ver sierde brandweerkantine voor het jubi leum van Henk Hoogeveen - "Een her halingsoefening in een andere entoura ge," aldus Douwe van Boven - zij het dat loco-burgemeester Jan Menne hier de burgervader verving. Hij wees erop dat ook het brandweergebouw precies 25 jaar geleden in gebruik was geno men, zodat er sprake was van nóg een jubileum. Hoogeveen, aanvankelijk metselaar, is in brede kring bekend geworden als "barkeeper" tijdens allerlei gemeente lijke bijeenkomsten - met name in de brandweerkantine, die dan ook een beetje "zijn" kantine is geworden - al geldt dat tegenwoordig nog sterker schreef hem als het type "recht voor z'n raap". Het hoofd van de afdeling BIT, Gert Loois, maakte hem in dichtvorm de nodige complimenten voor zijn inzet bij het werk waarbij hij o.a. de inrichting van de stemlokalen, het vlagvertoon Wethouder Menne overhandigt het kado aan Henk Hoogeveen (vrijdag). deze .sseues Onvermijdelijk vertoonden beide jubi leumvieringen nogal wat overeenkom sten, want jarenlang waren de beide Henken rechtstreekse collega's en zij kregen dan ook lof toegezwaaid uit na genoeg dezelfde monden. Evenmin was er verschil te ontdekken in de verschaf fing van hapjes en drankjes. Feitelijk viel ook het jubileum op dezelfde dag, maar Van Doom was juist daarom 'uit geweken' naar de donderdag. Ceremo niemeester Douwe van Boven trad ech ter eveneens bij beide gelegenheden in die functie op. Te midden van zijn gezin en zijn colle ga's was schilder Henk van Doorn op de Werf het eerste voorwerp van de alge mene vreugde. Hij werd toegesproken door burgemeester Hans de Widt, die hem omschreef als een man die kleur aan het leven gaf - "Uw werk is zicht baar, dat van ons bestuurders lang niet altijd" - en vergeleek hem met een tan ker of een locomotief, die misschien wat moeilijk op gang komen maar eenmaal in beweging nauwelijks te stuiten zijn. Een vakman en voorwaar geen slaafse medewerker, concludeerde De Widt. "En dat stimuleren we graag." Sector-directeur Joop van Tol lichtte Van Doorns ambtelijk doopceel en om-

Soester Courant | 1992 | | pagina 5