E- Verdwenen Soest R.OUD VërRïïüF emka looi weer' miiïmnï iOP SOEST! Veel prijzen in avondfietsvierdaagse Verdwenen Soest hervonden Panorama van 3,6 ton agse V- mi Soest, sta klaar: Pommetje Horlepiep komt eraan! Boeken over Oud Soest bij: Braamhagekoor zwaait bestuursleden uit PAGINAl 2 f ter ontsnapt iwernood aan ig met auto monnee weg 000 gulden isje weg door taand raam terbergs riool ngt uitkomst WOENSDAG 27 MEI 1992 Rondje Soest 1 KWESTIE VAN HOUDEN VAN... SOESTER COURANT PAGINA 13 Tempo Toer en Super Van Doorn tevreden over verloop l^zande ven Museum Oud Soest v o - co 'Karakters' in hal gemeentehuis Siamese tweeling-appel ontdekt Afscheid van dames Van der Weerdt en Van Trigt Ritueel slachten op 11 en 12 juni Ingebroken BeveiligiwSen Groot Marokkaans kinderfeest in het Kruispunt jdens de rondgang door Soes- Dieten (vier jaar), Cindy rt (vier jaar), Michael Bak- iar), Mare Ravenhorst (vijf anne Hoksbergen (vijfjaar), lademakerstraat 31) (zes co (Bakkeneslaan 12) (zes ent (Gen. Winkelmanstraat jaar), Mylene (Gemini 24) Wendy Dorrestein (zeven a Jongerius (acht jaar), Ger- se (acht jaar), Jacqueline negen jaar). Alle winnaars gefeliciteerd! juni apen en individuele deel- :el. 51705. ekpunt zal zijn bij het elke dag om 18.30 uur In verband met de veran- keerssituatie moet er ook re opstelplaats gevonden jdig bekend worden ge- formatie daarover is ver- Tij het Dorpshuis. spontaan van haar fiets op te laten vallen ontsnapte een Soesterbergse donderdag gen aanslag die wel eens fata- i zou kunnen hebben gehad, reed over de Plesmanstraat i zwarte Opel Calibra aan- volgens haar opzettelijk op 1. De politie werd ingescha- ials de Koninklijke Mare- Jet onderzoek wordt voort- e aan de hand van het kente- wagen. ar van een cafetaria aan de tlaan mist sinds het weekein- rtemonnee met een geldbe- 300 gulden. Hij had de beurs een keukenkastje. Op een onbewaakt ogenblik hoorde van het kastje dichtslaan en (i kijkje nam zag hij een jon- benen nemen. Die bleek toen de politie ter plaatse '°ek wordt voortgezet. danks het fraaie zomerweer oppassen geblazen is met le ramen ondervond vorige 50-jarige medewerker van aan de Amersfoortsestraat >erg. Een onbekende dader 1 har,d maar naar binnen te een tasje te grijpen en ermee gaan. De onfortuinlijke ei- de de politie op de hoogte. e werd zaterdag gealar- or een medewerkster van iciale milieu-afdeling, die verbazing had geconsta- -en militaire tankwagen de m zijn tank loosde op de ectieput aan de Kamp- De politie onderzocht de vam tot de conclusie dat er |iiet zo veel aan de hand iolering op het Kamp van defect en om de militaire toch op een enigszins fat- manier kwijt te raken was e per tankwagen af te voe- :htstreeks op het riool in rg te lozen. Een en ander rieg met de gemeente zijn en. De provinciale dame 'iets, maar verzekerde dat tot op de bodem zou uit- door Arie Wandelaar I Arie verkeert nogal eens in kringen waar mensen een beroep op mensen doen, teneinde het leven draaglijk te maken, draaglijk te houden. Heel dicht bij huis, in Soester verzor gingshuizen bijvoorbeeld, is het prin cipe mensen hebben mensen nodig een dagelijkse aktualiteit. Twee categorieën Soester aardbewo ners spelen daarin de hoofdrollen. Se nioren, die door leeftijd of andere om standigheden voor de dagelijkse din gen afhankelijk zijn geworden, en een nog steeds te klein legertje vrijwilli gers en vrijwilligsters dat met woorden en daden warmte een praktische hulp biedt. Arie werd opgevoed met het principe dat het mogelijk moet zijn op aarde de hemel te kunnen verdienen. Op welke manier kwam destijds niet helemaal uit de verf, maar wie op afstand dit vrijwilligerswerk bekijkt, ziet deze ge lovige gedachte, omstreden overigens, gestalte krijgen en krijgt ook meer zicht op de inhoud en betekenis van iets als God heeft mensen nodig. Een conclusie waarmee overigens niet gezegd wil zijn dat dit vrijwilligers werk dus slechts van toepassing is op mensen die in leven na dit leven gelo ven en op basis daarvan nu reeds aan een enkele reis voor later werken. Eén wezenlijk kenmerk hebben ze wel met elkaar gemeen: vrijwilligerswerk van deze soort is "slechts" een kwestie van houden van. Anders is het onbestaanbaar dat men sen bereid zijn dagelijks, of vele malen per week, als tafeltje-dekje-koerier in flats en andersoortige woningen als voedselverstrekker op te treden. Hou- den-van-mensen kan niet anders dan de basis zijn voor al degenen die in verzorgingshuizen onbetaald werk verrichten, door slechts te luisteren zich openstellen voor mensen die, door welke oorzaak dan ook, door fa milie, vrienden en kennissen niet meer verstaan of begrepen worden of, meer regel dan uitzondering, wat bezoek betreft van de buitenwereld zijn afge sneden. Soester vrijwilligers die van dit huma ne menselijke keurkorps deel uitma ken, ze treden overigens binnen en buiten de verzorgingshuizen op, gaan ieder jaar om deze tijd met degenen die ze verzorgen een wat ongewisse periode tegemoet. Vakantie. Wie zou het ze niet gunnen? Konsekwentie is echter wel dat het in stituut tafeltje-dek-je moet blijven draaien om ouderen aan hun natje en droogje te helpen. En de aanspraak waar zovelen in het najaar van hun le ven door op de been blijven is ook iets waarop niet kan en mag worden inge leverd. Weet u wat in het hele gebeuren zo ei genaardig is? Het zijn, zomer en winter, het hele jaar door, altijd dezelfden die willen in springen of het laten afweten. Een wijsheid die Arie niet van zichzelf heeft, maar die hem werd verteld door iemand, nauw bij het organiseren van vrijwilligerswerk betrokken en dus met recht en gezag van spreken. Opvallend ook de argumentatie die eensgezind bij de afwijzing van het verzoek om hulp naar voren wordt ge bracht. In negen van de tien gevallen: geen tijd... Dat is toch een merkwaardige verkla ring voor mensen die in de VUT zitten of reeds met pensioen zijn. Want wat is nou eigenlijk tijd? Ervan uitgaande dat mensen, zoals u en ik, per etmaal acht uur slapen, blij ven er dus 16 uur over. Zeg dat we daarvan dagelijks 14 uur opmaken aan stofzuigen, de keuken, de tuin, bood schappen, afwassen, opruimen, lezen en televisie kijken, dan blijven er vol gens berekening toch altijd nog twee uur over. Ach, in feite is deze rekenarij natuur lijk allemaal flauwekul. Waar het om gaat, is de vraag of je er zin in hebt een paar keer per week iets te onderne men dat afwijkt van het dagelijkse pa troon, de dagelijkse sleur. Marie heeft Arie wel honderd keer verteld dat ze over haar leven een boek zou kunnen schrijven. "Moet je doen", luidt dan steevast Arie's antwoord. Maar ze doet het niet. Ze zal het pas doen als ze werkelijk wil. Maar ze wil nog niet echt. Ze is bang dat ze het niet kan, ze durft niet. Het is best voorstelbaar dat er onder Arie's lezers mensen zijn die best iets voor vrijwilligerswerk voelen, maar zichzelf bij voorbaat een etiket op plakken van niet kunnen en niet dur ven. Voor deze toeschouwers langs de zij lijn deze welgemeende raad: Ver schuil u eens niet achter "geen tijd". Ruil die schroom eens in voor "een kwestie van houden van." Maak het leven van uzelf en van een ander eens anders. Juist in deze maanden wordt er op u gewacht, sterker nog, naar u uitgeke ken. ARIE WANDELAAR effioBKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 -1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines Ongeveer driehonderd mensen hebben vorige week meegedaan aan de avondfietsvierdaagse van Tempo Toer en Super Van Doorn. Het jaarlijkse fietsevenement werd donderdagavond afgesloten bij de supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat. De weersomstandigheden waren dit jaar ideaal. De deelnemers konden dan ook volop genieten van de omgeving, waardoor de routes waren uitgestip peld. Behalve veel fietsplezier, werden de fietsers onderweg getrakteerd door Van Doorn. Ook konden ze meedoen aan een prijsvraag. Wendy Schoon won een radio, C.E. Boes-van de Hoven een walkman, C. Hagen een dartspel, M. Muis luxe artikelen, Astrid Janssen een tas, Bouke Westra een kiddiekraft, Ma rijke Schut een glazen schaal, A. van der Wal een handdoekenset, Diana Eren een hangmat en Anne Kuiper een VHS-band. Tijdens de tocht op de dinsdag mochten de deelnemers bij het pontje van Eem- dijk raden hoeveel sinaasappels er op een hoop lagen. Het juiste aantal was 287. Niemand raadde het exacte aantal, maar A. A. de Ruiter-van de Berg zat er met 286 het dichtste bij. Zij won een cassette-deck. De overige prijswinnaar waren: voetbal: A. Verbeek (285), dartspel: M. van den Dijssel (290), luxe badlaken: M. van Zoeren (290), tas: L. Schrijver (280), pop: Jeroen Ruepert (280), glazen schaal: P.J. van Rijswijk (280), sleepketting: Synja Meijneken (295), paraplu: Joke Egbers (295), VHS-band: Markus en P. van Rijn (bei den 296). Foto: Goos van der Wilt. Een van de jeugdige deelnemers ge niet zichtbaar van zijn geurige beloning. Zaterdag 6 juni: Open Dag bij Stimulans Op zaterdag 6 juni aanstaande houdt Manege Stimulans een open dag op de Birkstraat 131 in Soest. Deze zal be ginnen om 10.00 uur met een optocht door Soest van Pommetje Horlepiep in een koets. Onder begeleiding van de Bereden Po litie Utrecht en de drumband Ooster kwartier wordt de bevolking van Soest opgeroepen om met versierde fiets naar de Birkstraat mee te gaan. Het pro gramma zal daar beginnen met een de monstratie van de Bereden Politie en van de Ponyclub Stimulans. Vervolgens staat een Polo-demonstra- tiewedstrijd van drie tegen drie ruiters op het programma. De dag gaat door met een grandioze Modeshow van rijkleding en een Dres suur demonstratie door beroepsruiters. De muzikale omlijsting bestaat uit op tredens door de kinderen van Stimulans zelf en een jazzband. Speciaal voor de kinderen de extra activiteiten zoals het springkussen, het ponyrijden, straatte kenen en samen een manege bouwen van speelgoed. De dag heeft als doel sponsors en geld te werven, zodat Stimulans haar activitei ten kan uitbreiden. De activiteiten be staan uit het verzorgen van (therapeuti sche) paardrijlessen en vakantiekam pen voor gehandicapte en kansarme kinderen. De stichting begon in 1984 heel een voudig met vakantiekampen voor der tig kinderen. In 1985 werd speciaal voor dit doel de boerderij aan de Birk straat aangeschaft. Inmiddels zijn de ac tiviteiten enorm uitgebreid. Naast alle paardrijlessen kunnen tweehonderd kinderen per jaar van de vakantiekam pen genieten, in het nieuwe logiesge bouw. Welbekend door de tv-uitzen- ding 'De Uitdaging'. Bovendien biedt Stimulans circa 45 wel en niet gehandi capte stagiaires per jaar de kans om op een leuke werkplek ervaring op te doen. De combinatie van vakantiekampen, paardrijlessen en stageprojecten maakt Stimulans uniek. Het is de enige plek in Nederland waar de kinderen geïnte greerd hiervan kunnen genieten. "Wel heel bijzonder, deze keer", schreef een lezer ons. "Want de foto van de auto en de familie Stam heeft di rect iets te maken met de woning die de ze week staat afgebeeld. Op de onderste foto staat namelijk de smidswoning van de man met het strohoedje op de bo venste foto, Piet Schouten." De man die ons dit schreef was W.M.E. van Egdom uit Het Hart afkomstig. We kunnen nauwelijks beter doen dan zijn brief hier weergeven. "Het huisje en de smederij, links zicht baar op de foto, stonden aan een stukje weg dat ook al lang niet meer bestaat, een gedeelte van de Belvedereweg, ge legen tegenover de Krommeweg aan de Beckeringhstraat, waar thans het be drijf TBS is gevestigd. Voor zover ik mij kan herinneren, heeft de gemeente dit stuk openbare weg in de zeventigerjaren van de hand gedaan aan het TBS-concern. Onvoorstelbaar! In mijn jeugdjaren, de jaren vijftig, noemden we hem niet Piet van Kaatje, maar was deze nam in de volksmond verbasterd tot Piet te Kaatje. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris LHv Complete Boekhandel. Tegen het oude jaar kon hij de jeugd van het Hart tot zijn vaste klantenkring rekenen. Piet te kaatje was dan voor hen een prima leverancier van het zo fel be geerde carbid, waarmee je in die tijd je Buisman-blikje kon laten knallen. Over de legendarische persoon Piet Schouten bestaan nog vele andere ver halen, maar dit is wat ik me van hem herinner." Tot zover de heer Van Egdom. Van le zer Jan Veldhuizen, die in zijn jonge ja ren naast de smederij van Schouten woonde, kregen we aanvullend infor matie. De Veldhuizens hadden een kruidenierswinkel aan de Belvedere weg en er tegenover woonde bakker Kruseman met zijn gezin. Die kneedde, aldus Jan Veldhuizen, het brood nog op de ouderwetse manier: met zijn voeten (dat moet zo ongeveer 1940 zijn ge weest). Jan kende het gezin Schouten heel goed - "het was er altijd heel gezel lig" - met de meisjes Annie, Katrien, Riek, To, Bep, zoon Thijs en dan het jongste meisje. Tussen de smederij en de woning van Schouten was een zeer diepe (wel vijftien meter!) waterput. Ook die zal wel verdwenen zijn toen het geheel omstreeks september 1974 werd afgebroken om plaats te maken voor het TBS-bedrijf. De foto moet al een jaar of negentig ge leden zijn genomen, wéar dat was, daar hebben we ook wel ideeën over. Maar eigenlijk zouden we het aardiger vinden van u te horen of deze kinderschaar u iets zegt. Zitten er nog bekende gezich ten bij? Hebt u net zo'n foto in uw ver zameling? Hebt u er zelf misschien ook nog mee te maken gehad...? We zijn benieuwd! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! U CO 111 Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b Tel. 19589 Tot medio juli exposeert de Finse kun stenaar Calevi Tenhovaara (1940)een elftal "karakters" in de grote hal van het gementehuis. Ze zijn gebaseerd op im pressies van menselijke karakters en vertegenwoordigen eveneens de stem mingen en karaktertrekken van de kun stenaar zelf: van hard en nors tot rond en vriendelijk. De materialen die Ten- hovara gebruikt zijn even uiteenlo pend: van brons tot leer en van hout tot steen. Zich baserend op de Noordse mytholo gie schept de kunstenaar daarnaast ook "environments", waarvan op dit mo ment "Spirits of the Forest" te zien is in de Beeldentuin De Hazelaar aan de Bosstraat. De expositie in het gemeen tehuis loopt parallel aan de tentoonstel ling "Beelden in Soest '92", die daar tot 12 september te zien is. Nee, komkommertijd is het nog niet, maar vreemde verschijnselen op het gebied van groente en fruit kunnen zich kennelijk ook in andere jaargetijden voordoen. Me vrouw Sukel van de Wiardi Beckmanstraat deed vorige week in elk geval een merk waardige ontdekking. Ze kwam net thuis van de markt, waar ze appels had gekocht, en bij het uitpakken stond ze opeens met een ietwat vreemd uitgevoerd exemplaar in haar handen, dat bij nadere beschou wing een tweeling bleek te zijn: twee appels, aan elkaar gegroeid tot één vrucht, of misschien vanaf het begin al-opz 'n Siamees, zoals dat heet - aan elkaar gegroeid. Ofdeappel(s) een bijzondere smaak had(den)is nog niet bekend, want zo 'n appel eet je natuurlijk niet op zonder 'm eerst een poosje te be wonderen. Het vooij aarsconcert dat het Braamha gekoor vorige week woensdag in de grote zaal van het verzorgingshuis aan de Inspecteur Schreuderlaan verzorgde had wel een heel bijzonder karakter. Dat was niet alleen te danken aan de zang, die zoals altijd ook nu weer ge tuigde van ernstige studie onder leiding van dirigent G. van de Schepop en met begeleiding van pianiste mevr. E. Huy- nink-v.d.Burg. Nee, het bijzondere karakter lag vooral in het afscheid van de voorzitster en de secretaresse van het koor. resp. me vrouw A. v.d. Weerdt-Vos en mevrouw C.M. van Trigt-van Eyk, die deze func ties bijna twintig jaar lang op voortref felijke wijze hebben vervuld. Helaas moest mevrouw Van Trigt verstek laten gaan, omdat ze tijdens de generale re petitie plotseling onwel was geworden. Dirigent Gerard van de Schepop bracht de beide bestuursleden namens het koor dank voor alles wat ze in al die tijd MevrouwVan der Weerdt, voor het laatst als voorzitter van het Braamhage koor. hadden verricht. Het uitvoerige programma van het koor werd afgewisseld door zang van de voortreffelijke Soester tenor Charles Gabriël, die een aantal aria's uit diverse opera's ten gehore bracht. Op de foto staat mevrouw van der Weerdt voor het laatste als voorzitster van het Braamha gekoor achter de microfoon. Al gezien? Kijk dan nog maar eens goed. Dit fraaie panorama heeft u, ja ook u, 8,50 gulden gekost. Voor het slordige bedrag van 360.000 gulden heeft de gemeente Soest het voormalige pand van Nic van Dam gekocht om het 'puistje van Menne' vervolgens voor bijna tien mille tegen de vlakte te laten gooien. Doel: een beter zicht op de Oude Kerk en de Kerkebuurt. Misschien dat u in het najaar, als de blaadjes van de bomen zijn gedwarreld, meer waar voor uw geld krijgt. Maargoed, vergelijk en oordeelt uzelf U kunt nu gratis een kijkje gaan nemen. Maar kijk wel uit met oversteken. Het ritueel slachten zal dit jaar op donderdag 11 juni plaatsvinden. De Islamitische gemeenschap zal die dag in het slachthuis aan de Lange Brink- weg terecht kunnen. Het Slachthuis heeft een vergunning om het ritueel slachten uit te voeren. Daarmee wordt voorkomen dat dieren thuis worden geslaéht of in de kofferbak van een auto naar andere plaatsen wor den vervoerd. Tot nu toe zijn 170 schapen en tien koeien aangeboden. Als het aanbod voor het ritueel slachten te groot wordt, kan ook op vrijdag 12 juni ritueel wor den geslacht. Nooit te laat voor een gratis advies. Fazantpad 46, Soest Tel. 24142 Op vrijdag 29 mei organiseert het Ma rokkaans Comité samen met de Stich ting Welzijnswerk Soest van 13.00 tot 17.00 uur een kinderfeest voor alle Ma rokkaanse kinderen van 4 tot 12 jaar uit Soest en Soesterberg. Er is een kleur- wedstrijd, een Willem Ruis-spel, een kegelbaan en vele andere spelen. Er zijn ook leuke prijzen te winnen en als af sluiting van de middag is er een leuke verrassing. Het feest wordt gehouden in het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200.

Soester Courant | 1992 | | pagina 13