G aruohoos /fl nieuws 1 CULTUUR WËLZjMj- Kosteres Plony Morren: 'Ik heb er wel eens nachtmerries van gehad...' Parochie-middag in Mariakerk Derde Wereldgroep Soest ontvangt positieve berichten uit Lins Spullenhulp [Vx f Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 27 MEI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 16 Zaterdag afscheid van Oude Kerk Nieuwe brochures in infocentrum NNereldI/I/inkel Rugzakjes van de Leu V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Blazersfestival pas in september stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de maand Kinderboerderij De Vrije Teugel j. cornelisse bv. Dakwerken Theater 'Message' zoekt spullen en leden Soester Courant goede informatiebron Evenementenkalender YYV-Soest 'The Cook, the Thief, his Wife and her Lover' 'Toto le Héros' Red Rooster Club "Als ze me vijftien jaar geleden hadden gezegd dat ik nog eens kosteres van de Oude Kerk zou worden, zou ik hard gelachen heb ben. Er is wel eens een mevrouw geweest die me een 'geboren kos teres' vond, maar dat is helemaal niet zo. Ik was alleen huisvrouw en verder niks..." Dat zegt mevrouw Plony Morren-Ro- meyn, die aanstaande zaterdag een punt zet achter haar kostersloopbaan in de Oude Kerk. Dat gebeurt met een feestelijke receptie die om 16.45 uur begint, om 16.00 uur voorafgegaan door wat in de officiële uitnodiging ver meld staat als een "ludiek" afscheid. Wat dat laatste betreft: mevrouw Mor ren heeft geen idee wat haar boven het hoofd hangt, maar helemaal gerust is ze er niet op. Het afscheidscomité bestaat uit een aantal notoire rakkers en ze is ei genlijk wel een beetje beducht voor wat die misschien voor haar in petto heb ben. In het centrum van de aandacht staan is eigenlijk niets voor haar. "Ik ben in m'n werk altijd op de achter grond gebleven. Ik vind het echt over dreven om er zo'n drukte van te ma ken." Maar ze ontsnapt er niet aan en ze heeft zich dus maar neergelegd bij het onver mijdelijke. Van haar plannetje - om op de laatste zondag gèwoon met de predi kant bij de deur te gaan staan, iedereen een hand te geven en een kopje koffie in De Deel te drinken - komt niets terecht. Dat valt vast niet mee voor iemand die altijd zo "onzichtbaar" mogelijk bleef, al hing het welslagen van menige kerk dienst, huwelijk of andere bijeenkomst juist van haar aanwezigheid af. "Ik zorgde er wel voor dat ik niet in de weg liep of opviel. Laatst was er iemand die me vroeg: maar waar ben jij dan, want ik zie je nooit! Ik liep ook niet ex pres door de kerk, want dan kijkt ieder een naar je. Als het nodig is liep ik bui tenom en regisseerde ik alles achterin de kerk." Daar was ook haar vaste stekje, onder het orgel en dicht bij de deur, waar ze meestal samen met haar man een oogje in het zeil hield. Aan haar aandacht ont snapte tijdens de kerkdienst weinig of niets. Haar gestalte is weliswaar niet im ponerend, maar als ze ging staan was dat voor de predikant toch meestal een duidelijk signaal dat er wat loos was: "Bijvoorbeeld als hij z'n microfoon ver geten was." Vreselijk "Uit wanhoop eigenlijk," is haar ant woord op de vraag hoe zij kosteres van de Oude Kerk werd. "Mijn man was af gekeurd, kwam dus hele dagen thuis en nam mij veel werk uit handen. Ik had niets meer te doen, maar ik ben ook geen type om stil te zitten. Al een paar keer had er in het kerkblad een oproep voor een koster gestaan, en toen ik daar langs m'n neus weg over begon zei Dick v.d. Pol: 'Sufferd, dat had je moeten zeggen!' Later heb ik nog wel gepro beerd er weer onderuit te komen, want het leek me vreselijk: al die mensen die naar je kijken. Het schoonmaken van de kerk, dat leek me wel wat... Nou ja, 't is anders gelopen."Spijt heeft ze er trouwens nooit van gehad en vervelen de herinneringen heeft ze ook niet. "Nee, slapeloze nachten heb ik er niet van gehad, maar ik heb wel eens nacht merries gehad. Dan droomde ik dat het avondmaal was, en dat ik het brood ver geten was. Of dat ik een verkeerd vers op het psalmbord had gezet." Ze heeft, zoals ze zelf zegt: een "tic" van de paas kaars, de monumentale kaars op het podium van de kerk. Er is al eens ie mand gestruikeld over een snoer, en die greep zich vast aan de kaars. Die over leefde dat niet en sindsdien stond me vrouw Morren soms doodsangsten uit als er mensen op het podium rondlo pen. "Ik volgde ze altijd met arguso gen." In paniek Onlangs nog was ze echt wel een beetje in paniek toen er een huwelijk zou plaatsvinden en de mannen die met de restauratie van de toren bezig waren van niets bleken te weten. "Het bruine water gutste langs de toren omlaag en ik liep al in m'n goeie goed; ik probeerde naar boven te roepen dat ze moesten ophouden, maar ze hoorden me niet. Uiteindelijk heb ik de gemeente gebeld, en toen is er iemand naar boven gegaan om het te zeggen. Gelukkig waren we nog op tijd, maar ik was wel bijna aan het janken. Stel je voor dat de bruid be dolven zou zijn onder de troep. Het zweet stond me op de rug..." Al met al is het kosterswerk haar mee gevallen, al is het in de loop der jaren wel drukker geworden. "Ik begon met 16 uur, maar het zijn er intussen 26 perv week. Dat komt natuurlijk ook doordat de Deel - het wijkgebouw aan de Peter van den Breemerweg - erbij gekomen is. Vroeger had je alleen de consistorie. Maar het is tegenwoordig wel drukker met vergaderingen en bijeenkomsten." In de loop der jaren heeft ze van alles meegemaakt in de Oude Kerk, en ze kan daarover honderd-uit vertellen. "Maar dat vertel ik je allemaal niet, want je mag het niet in de krant zetten. Je beleeft hier van alles, vooral huwelij ken vond ik altijd leuk. Ik heb in m'n le ven een boel trouwjurken gezien. Nee, ik vond ze niet altijd even leuk, want er waren ook wel huwelijken bij die echt alleen maar voor de show in de kerk ge beurden. De mensen willen allemaal in. de Oude Kerk trouwen, soms kwamen ze van heinde en verre, omdat het zo'n mooi gebouw is. Voor de dominee was dat dan ook niet altijd zo makkelijk." Wereldfiguur Een onmiskenbaar hoogtepunt was het bezoek van Desmond Tutu aan Soest, die ontvangen werd in de Deel. "Ja, dat is toch wel wat, zo'n wereldfiguur. Ik sta nog op een foto tussen Tutu en zijn vrouw in. Dat maak je toch niet vaak Mevrouw Morren, nu dan toch op een prominente plaats in de Oude Kerk. mee. Ik vond het heel spannend, want wat moet je zeggen tegen zo'n man?" Ze heeft haar werk al die jaren met hart en ziel gedaan. "Het was heel leuk, maar ik word een beetje moe, en bin nenkort word ik vijfenzestig. Boven dien breng ik graag nog wat meer tijd door met m'n man, en in dit werk ben je toch ook veel avonden weg. Soms fiets te ik op één dag wel vijf keer op en neer, en in de winter moest ik soms al heel vroeg m'n bed uit om sneeuw te rui men." Vorige week nog heeft ze haar opvol gers - een groepje vrijwilligers die het kosterswerk gezamenlijk op zich ne men - geïnstrueerd. Ze denkt dat het werk hun nog wel eens zal tegenvallen, want er komt ontzettend veel bij kijken. Mevrouw Morren zag er ook niet tegen op iets extra's te doen. Zo fietste ze bij voorbeeld onlangs nog heel Soest af om rozen in een bepaalde kleur te vinden, op speciaal verzoek van een bruidspaar van buiten Soest. "Dan hoor ik wel om me heen: mens, je bent knettergek!" Het afscheid zal haar moeilijk vallen, denkt ze. "Ik zal 't werk missen. Maar ja, 't moet - ik word vijfenzestig. Ik doe het ook voor m'n man, dan hebben we wat meer tijd voor elkaar. Maar de om gang met al die mensen, dat zal ik wel missen..." Het is al sinds 13 jaar, de periode waarin de nieuwe Mariakerk in Soestdijk in ge bruik is, een goede traditie een paro chie-middag te houden. Dit jaar wordt het parochie-feest gehouden op zondag 31 mei, 's middags van 14.00 tot 17.00 uur. Op deze middag, waarvoor de Maria kerk wordt veranderd in een soort bra derie, is voor iedereen, jong en oud, iets gezelligs te doen. Met het feest beoogt men een flink be drag bijeen te brengen ten bate van het sociale werk dat de Filippijnse zuster Mila in de hoofdstad van de Filippijnen, Manilla, verricht onder de ontheemde straatjeugd. Kortom: een feest met een goed doel, dat ieders belangstelling waard is. Uit Lins (Brazilië) ontving de Derde- Wereldgroep Soest positieve berich ten over het kinderprojekt. Els Koop berichtte dat de veestapel, waarvoor met Soester hulp enkele goede kalve ren zijn aangekocht, zich gestadig ver betert. De melkproduktie stijgt hier door, waardoor er, na levering aan de fabriek, meer overblijft voor het eigen gebruik op de communidade en voor verkoop aan gezinnen. De jongens die een meubelmakersop leiding volgden zijn door de grootste meubelmakerij in de stad in dienst ge nomen. Ook voor de volgende groep is er plaats. Voor geschoolde vakmensen is er duidelijk werk. De pas driejaar oude koffiestruiken be ginnen al een aardige oogst te geven. Ook de sinaasappelboompjes, waar voor in Soest certificaten zijn en worden verkocht, groeien goed en de oudste boompjes zullen naar verwachting het volgende jaar al vrucht dragen. Ook de maïs en bonen staan er goed voor. De gezonden gebruikte postzegels wor den goed verkocht en met de opbrengst kan een deel van het schoolmateriaal worden bekostigd. Ook vreemde mun ten zijn voor dit doel erg welkom. Maandelijks komen er nu studenten van de tandartsenopleiding naar het projekt om de kinderen te controleren en zo nodig te behandelen. Voor meer ingrijpende behandelingen moeten ze dan naar de 'school'. De reparaties, nodig na de overstro mingen rond de jaarwisseling, zijn voor een deel klaar. Soest heeft ook hiervoor extra steun gegeven. Tot zover de berichten uit Lins. Afgelopen week is er weer een flinke zending met materiaal, door Soest bij eengebracht, naar het verzendpunt in Capelle a.d. IJssel gebracht en binnen kort worden verscheept. Dat er nog steeds behoefte bestaat aan allerlei za ken, in Lins niet of moeilijk te krijgen, blijkt uit de vraag van Els Koop om toe zending van tandenborstels, viltstiften in alle mogelijke kleuren en ook wek kers en horloges. U weet waar u terecht kunt met uw overtollige (hele en schone) spulletjes? Emmalaan 6, Theresiastraat 15, Cla- roenstekerpad 30 en 41, Hartmanlaan 20, Wiardi Beckmanstraat 186 en Vale riaanstraat 77. U kunt ook bellen: 14622, 13452 of 17692. In het gemeentelijk INFOrmatiecen- trum is weer een groot aantal nieuwe brochures gratis verkrijgbaar. Aller eerst is dat de brochure 'Huuraanpas- singen 1992'. Per 1 juli gaan de huren omhoog. Ook gelden dan nieuwe be dragen voor de berekening van de huurverhoging. In de brochure wordt verder aandacht besteed aan servicekosten, individuele huursubsidie, het bezwaar maken tegen huurverhoging en hoe kan men huur- verlaging aanvragen. Een andere brochure is 'Wijs op reis' met adviezen en tips voor hen die met vakantie naar het buitenland gaan. Aandacht wordt in deze brochure be steed aan geldige papieren, het dieren- paspoort, verzekeringen, geld, belas ting en douane en criminaliteit. De provincie heeft een nieuwe brochu re uitgegeven met 'Tips over zwemmen in open water in de provincie Utrecht'. Hierbij wordt ingegaan op de water kwaliteit, de veiligheid en ook op de Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Woensdagmiddag 14.00-16.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Eén van de bergvolken van Thailand, Leu genaamd, staat bekend om zijn handgeweven stoffen. Daarvan worden spreien, gordijnen en kleding voor ei gen gebruik gemaakt. Voor de export maken ze prachtige blauw/groen gewe ven rugzakjes. Al generaties lang wordt de speciale weeftechniek doorgegeven van moeder op dochter en de Leu zijn trots op deze traditie. Tachtig vrouwen hebben zich aaneengesloten tot een coöperatie. Zij weven niet uitsluitend voor eigen ge bruik, maar ook voor de verkoop. Mede dankzij het weven is de welvaart in het dorp waar deze Leu wonen - Ban Chon Dai - flink toegenomen. De wo ningen zijn niet van palmblad of bam boe, maar van hout; sommige nieuwe huizen hebben zelfs een stenen onder verdieping. De straten zijn goede begaanbaar en er is een lagere school. Vijf procent van de weef-inkomsten leggen de vrouwen opzij in een gemeen schappelijk fonds. Daarvan willen ze binnenkort een coöperatieve winkel beginnen. Maar ook in de Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9A, zijn de mooie rug zakjes nu te koop, die de SOS Wereld handel uit Culemborg importeert. Ope ningstijden: dinsdag en donderdag 13.30-17.00 uur; woesndag 9.30- 12.00 uur; vrijdag 9.30-17.00 en 19.00-21.00 uur; zaterdag 9.30-17.00 uur. Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Glas graveren De techniek van het glasgraveren kan op alles wat van glas is worden toege past: borden, flessen, karaffen, enz. In drie lessen leert u op glazen voorwer pen met een pen diamantje op pa troon graveren, bijvoorbeeld namen, data, dieren, bloemen, enz. Éénmaal gegraveerd, altijd gegraveerd. Voor de ze cursus, geschikt voor jong en oud, is het niet nodig de tekenkunst te beheer sen. Aanvang cursus: dinsdag 22 septem ber, 13.30-15-00 uur; en dinsdag 22 september, 19.30-21.00 uur. Aantal lessen: 3. Docenten van beide cursus sen is mevr. Annie Bleumer-de Reus. Cursusadres: Annie's Boetiek, Konin- ginnelaan 34. Cursusprijs: f 36,- (mate riaalkosten f 20,- via docente). Demonstratiekoken in de mag netron In deze cursus wordt u geïnformeerd over de vele mogelijkheden die een magnetron kan bieden. In twee lessen leert u een heel menu te bereiden, van voorgerecht tot nagerecht. Ook gebak en diverse sauzen komen aan de orde. Tevens krijgt u uitgebreide informatie over allerlei kookgerei dat geschikt is voor de magnetron. Natuurlijk mag u van alles proeven en krijgt u de recepten mee naar huis, zodat u thuis zelf aan de slag kunt gaan. Als u nog niet in het be zit bent van dit veelzijdige apparaat, dan is deze cursus een goede gelegen heid om u te oriënteren. Aanvang cursus: donderdag 24 sep tember, 20.00-22.00 uur; en donder dag 8 oktober, 20.00-22.00 uur. Do cente van beide cursussen is mevr. H. van Leeuwen. Cursusadres: De Open Hof, Veenbesstraat 2. Cursusprijs: f 50,-. Aantal lessen: 2. Inlichtingen en aanmeldingen Volksu niversiteit Soest/Söesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195; maandag en woensdag 13.00-16.00 uur; dinsdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Donder dag 28 mei, Hemelvaartsdag, is het kantoor gesloten. aanwezigheid van sanitaire voorzienin gen. En dan zijn er nog de brochures 'Nieu we maatregelen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid terug te drin gen', 'Je maakt het met een mbo-diplo- ma', 'Heling en nog even en we weten niet beter, 'Laat een ander niet meero ken, ook niet op het werk', 'Ziektewet' en 'Alles over Aids'. Op veler verzoek hebben de Baarnse Muziekkring en kasteel Groeneveld be sloten het blazersfestival in en om het park van het kasteel, dat aanvankelijk was gepland op zondag 7 juni (Eerste Pinksterdag), te verplaatsen naar zon dag 13 september. Het festival valt dan samen met de feestelijke sluiting van de bloemkunsttentoonstelling, die van 6 t/m 13 september wordt gehouden. Ensembles die aanvankelijk bezwaar hadden tegen een optreden op 7 juni kunnen zich nu alsnog aanmelden bij het secretariaat van de Baarnse Mu ziekkring: Prof. Fockema Andreaelaan 35, 3741 EJ Baarn, tel. 02154-14652. Met nadruk wordt overigens vermeld dat het optreden van het Groeneveld- jeugdorkest wél doorgaat op 7 juni. Na een dag intensief repeteren wordt er om 16.00 uur een openbar concert gegeven op het rondeel voor het kasteel, o.l.v. dirigent Bert Nellestijn. De toegang is gratis. Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het kunstwerk van de maand is van de schilder-graficus C.W.M. Dolk. Het is een zeefdruk en heet 'Bank en portret'. De kunstenaar is in 1949 geboren in Rotterdam en studeerde aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Utrecht. Volgens de criticus Philip Peters 'zet hij de dingen neer waar hij ze wil hebben, zonder compromis, zonder behaagzucht. Zijn schilderijen ver werven hun algemene betekenis doordat de verleidelijke franje weg- geschilderd wordt, zodat hij tot de kern komt van wat hij wil uitbeel den.' Openingstijden van de Kunstuit leen, Willaertstraat 49, Soest: Maandag- en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 28 mei Vandaag gaan alle medewerkers van de kinderboerderij een dagje uit. Niet naar de kinderboerderij, maar naar... verras sing. We hebben zo hard gewerkt dat we ons even gaan ontspannen. Vrijdag 29 mei We gaan er weer tegen aan. Vandaag vieren twee kinderen hun verjaardags partijtje met twintig vriendjes. En om dat het de laatste vrijdag van de maand is, houden we ook kinderrestaurant. Dit betekent dat kinderen vanaf tien jaar kunnen helpen met koken onder des kundige leiding en dat iedereen kan ko men eten. De kokers beginnen om 15.45 uur en de eters worden om 18.30 uur verwacht. Tijdig reserveren zodat wij weten wat er ingekocht moet wor den. Zaterdag 30 mei Drie kinderen vieren vandaag hun ver jaardag bij ons, nemen veel vriendjes mee en hopelijk is de clown ook weer blij. Verder kunnen kinderen vanaf tien jaar helpen met de verzorging van de dieren onder deskundige leiding. Dit kan iedere dag na schooltijd, maar za terdag heb je lekker veel tijd. Installatiebedrijf Telefoon (02155)-1 3014 Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 te boeken bij VW-Soest. Musical Cats, Carré, Amsterdam, 28 november-31 maart 1992. Drive-inn bioscoop, RAI, Amster dam: Thelma Louise, Batman, Die Hard I. Chippendales, RAI, Amsterdam, ok tober. Geinpop voor Unicef, 22 augustus in De Bilt. Jazzfestival, Breda, 28-31 mei. Circus Sarrasani, Hilversum, 30 ju- ni-5 juli. Herman van Veen, Den Haag, 10-12 september. North Sea Jazzfestival, Den Haag, 11-12 juli. Nana Mouskouri, Den Haag, 20 sep tember. Lee Towers, Katwijk, 25 september. 7e Midzomer Bluesfestival, kasteel Wijchen, 28 juni. Al deze concerten zijn van maandag t/m vrijdag te bespreken bij de VW, 10.00-16.00 uur. Donateurs kunnen opbellen! VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075. Nederland Tuinenland Bezoekersgids voor tuinen en tuinar chitectuur in Nederland. Een prakti sche tuinengids op zakformaat, te ge bruiken naast andere informatie. Met actuele basisgegevens van alle open baar toegankelijke tuinobjecten: lig ging, stichtingsjaar, openingstijden, op pervlakte, ontwerper etc., en nadere in formatie, zoals stijlkenmerken, bijzon dere gebouwen, beelden, waterpartij en, boomsoorten etc. Met ruim 1300 objecten zoals tuinen, parken, landgoederen, buitenplaatsen, walplantsoenen, kloostertuinen, pasto- rietuinen, botanische tuinen, thematui- nen, modeltuinen en recreatieparken. De meest complete en gedegen gids van Nederland op dit gebied, ideaal voor autokastje, rugzak, fietstas en jaszak. Verkrijgbaar bij VW-Soest, Steen hoffstraat 9A, tel. 12075. Dinsdag 2 juni Vandaag komt een groep schoolkinde ren meedoen aan het natuurproject. Woensdag 3 juni De Eemdalschool uit Baarn komt voor een schoolreisje. Mededelingen: Wilt u donateur worden? Dit kan al tijd. Wij zorgen ervoor dat uw bijdrage goed besteed wordt aan het verder verf raaien van de kinderboerderij. U kunt uw gift overmaken op gironummer 4496858 t.n.v. kinderboerderij "De Vrije Teugel", postbus 3139, 3760 DC Soest. Er kunnen kinderen komen kampe ren tijdens de grote vakantie. Voor in formatie kunt u bellen van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 - 18.00 uur onder nummer 18136. Het interkerkelijk jongerenkoor "Mes sage" uit Baarn bestaat binnenkort tien jaar en bereidt zich voor op het jubi leumconcert, volgend jaar. Met het oog op het jubileum wordt op zaterdag 5 september een fancy-fair georganiseerd op de Brink in Baarn. Wie spullen over heeft waarvan anderen nog plezier kun nen beleven wordt verzocht kontakt op te nemen met Caroline van Kley, tel. 02154-22719. Ze worden graag opge haald. Nieuwe leden zijn altijd welkom. Wie tussen 15 en 40 jaar is en van zingen houdt, kan gerust langskomen tijdens de repetities in het Brandpunt, Baarn, op zondagavond van 19.30 tot 21.30 uur. Donderdag 28 mei 05.00-06.00: Dauwtrapfietstocht VW, schaapskooi F. Huycklaan/P.v.d.Breemer- weg. 07.00-10.30: Dauw-duatlon, zwemmen en hardlopen, aansluitend ontbijt in Aqua Indoor; f 12,50 incl. medaille. 10.00-17.00: Oude Ambachtenmarkt, Kerkebuurt. 10.00: Hemelvaarttoernooi Soester Schaakclubs, EHBO-gebouw, f 10,-. 10.00-13.00: Recreatiezwemmen, Aqua Indoor, speciaal tarief f 4,50. 10.00: Verenigingstoernooi om Ti- me-Out-trofee: badminton, volleybal, zaal voetbal en korfbal, Banninghal, Soester berg. 20.30: "The Cook, the Thief, his Wife en her Lover", filmhuis Artishock, f 7,50/5,-. Kermis op de Eng. Vrijdag 29 mei 12.30-17.30: Spelletjesdag: koekhappen, sjoelen en kinderbios, Aqua Indoor. 14.30-18.00: Shock-inn jongerensoos, Artishock. Open huis Big Boss Bouwmarkt, div. de monstraties, Nijverheidsweg 6. 19.00-22.00: Aqua Swimfit, volwasse nen, gratis Vibrosaun en sauna, Aqua In door, f 10,-. 20.30: "Toto le Héros", filmhuis Artis hock, f 7,50/5,-. Zaterdag 30 mei 10.00-14.00: viswedstrijd De Snoekbaars, kinderen 5-14 jaar, vijver Obrechtstraat. 10.00: internationaal jeugd voetbaltoer nooi, 10-18-jarigen, s.o. Soest, Bosstraat. 10.00: Duo-zwemmen: twee voor de prijs van een, Aqua Indoor. 22.00: Blues Night, Red Rooster Club, Artishock. Zondag 31 mei 10.00-12.30 Gezinszwemmen, Aqua In door. 10.00: vervolg toernooi, s.o. Soest, Bos straat. 12.30-17.00: Stormbaan en kinderbios, Aqua Indoor. Maandag 1 juni 17.30: Start Avondvierdaagse 1, fa. van Asch, Industrieweg. Dinsdag 2 juni 17.30: Avondvierdaagse 2, Industrieweg. Woensdag 3 juni 14.00: Kindermiddag Overhees, Vijver hof, f 1,50/3,-. 14.00: Kindertheater 4-12 jaar, De Vrije Teugel, f 1,-. 17.30: Avondvierdaagse 3, Industrieweg. Opgaven voor deze rubriek: VW- evenementenbureau, Steenhoffstraat 9A, tel. 28017. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 28 mei: Op donderdag 28 mei presenteert het Filmhuis Artishock de hilarische film 'The Cook, the Thief, his Wife and her Lover' van regisseur Peter Greenaway. Greenaway uit in deze film zijn oprech te woede over het egoïsme en de heb zucht die onze beschaving ondermij nen. Dit levert een fascinerende film op. Het verhaal speelt zich grotendeels af in een restaurant 'Le Hollandais' geheten, naar het beroemde schilderij waarop Frans Hals in 1616 een banket van offi cieren van de St. Jorisschutterij vastleg de. Een grote reproduktie hiervan do mineert de eetzaal. Elke avond komt de dief met zijn vrouw en trawanten in het restaurant dineren. Het gezelschap ver toont grote gelijkenis met figuren van het schuttersstuk. De dief mishandelt zijn vrouw, verne dert iedereen in het openbaar en praat aan tafel luid over stoelgang en sex. Hij is de plaag van deze luxe eetgelegen heid. De kok gedoogt hem vanwege zijn geld, dat hem in staat stelt de meest verfijnde en dure schotels te serveren, De dief is zo egocentrisch dat hij aan vankelijk niet eens in de gaten heeft dat zijn vrouw hem bedriegt met een mede gast. De minnaars vrijen tussen de gan gen door, eerst in het damestoilet en la ter in de keuken, onder het wakend oog van de kok. Wanneer de dief er achter komt, helpt de kok ze te ontvluchten in een vrachtwagen met bedorven vlees. Via maffia-praktijken komt de dief ach ter hun schuilplaats en neemt wraak. Dat lokt echter weer tegenwraak uit... In 'The Cook...' zitten geen spelletjes, letters of cijfers, zoals in Greenaways voorgaande films. Deze keer heeft hij de kleuren van de regenboog gebruikt. Het restaurant is rood, de parkeerplaats blauw, de boekenopslagplaats is goud kleurig. Wanneer de acteurs van de ene naar de andere ruimte gaan, verandert hun kleding ook van kleur. Aanvang 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP/Pas-65 f 5,-. Vrijdag 29 mei: Op vrijdag 29 mei vertoont het Film huis Artishock 'Toto le Héros', het de buut van de Belgische Jaco van Dor- mael. Deze film was de onbetwiste win naar van de Caméra d'Or in Cannes 1991. Wat humor betreft kan 'Toto le héros' in omgekeerde zin goed worden vergeleken met een ander Frans ge sproken bioscoopsucces van de laatste maanden, de film 'Delicatessen' die eerder in het Filmhuis Artishock te zien was. Het macabere en zwarte van de laatste maakt in 'Toto le héros' echter plaats voor bizarre luchtigheid. We schrijven het jaar 2027. De oude Thomas ziet terug op een saai leven. Hij herinnert zich zijn jeugd, toen hij meen de dat hij bij zijn geboorte was verwis seld met het buuijongetje Alfred. Dat riep veel afgunst op. Tenslotte is Tho mas ervan overtuigd dat de welgestelde Alfred zijn leven heeft 'gestolen'. Hij besluit gewapend met een pistool het bejaardenhuis te verlaten en wraak te nemen. Van Dormael plaatste de film in de toe komst om een jeugd te kunnen situeren in de jaren vijftig van deze eeuw. De lul ligheid en truttigheid van die jaren le nen zich bij uitstek voor humoristische situaties. Van Dormael maakt daar op een verfrissende manier gebruik van. Hij loopt zó hard en origineel van sta pel, dat je je afvraagt of hij dat tempo vol kan houden. Maar of er niets aan de hand is sleept Van Dormael zijn publiek met dezelfde vaart en originaliteit naar het einde van de film toe. Van Dormael permitteert zich allerlei vreemde uitstapjes, maar betoont zich vooral een regisseur die weet wat een leuk verhaal is en hoe hij het plezier van het kijken moet overbrengen. Slechts zelden kom je bijvoorbeeld, zeker in een komische film, een zo oprecht, ero- tiserende scène tegen als die, waarin Thomas en zijn zusje Alice in bed liggen en zij haar lichaam ontdekt. Als deze scène zich dreigt te herhalen als Tho mas twintig jaar later een dame ont moet, met wie hij dezelfde bizarre grap pen kan uithalen, doet zich een ontroe rend hoogtepunt voor... Aanvang 20.30 uur. Toegang f 7,50- leden/CJP/Pas-65 f 5,-. Zaterdag 30 mei: In mei organiseert de Artishock Blues Night niet alleen het concert van De Bretels, maar natuurlijk ook een nor male Blues Night. Deze maand wordt het podium gevuld door de Red Roos ter Club, een nieuwe band die werd op gebouwd op de fundamenten van de le gendarische groep Boem Boem. deze groep was in zijn oorspronkelijke vorm ook al in Artishock te beluisteren. Na het uiteenvallen van Boem Boem heeft de kern, bestaande uit Henkie Old-Boy, Louis B-Good en Dr. Ha Stammers besloten de juiste mensen te zoeken om de gaten weej op te vullen. Dat is wonderwel gelukt Het repertoire bestaat uit moderne Rhythm Blues, swingend en dans baar. De Red Rooster Club brengt mu ziek met karakter, vol enthousiasme en met respect voor de 'oude meesters'. Eén en ander wordt aan het publiek ge presenteerd onder het motto 'Let the good times roll'. De Red Rooster Club bestaat uit: Hen kie Old-Boy: zang/mondharmonica; Louis B-Good: gitaar/achtergrond- zang; Peter van Grunsven: toetsen; Hans van Zwalum: slagwerk. Aanvang: 22.00 uur. Deur open 21.30 uur, dicht 23.30 uur (of eerder als het vol is). Toegang f 7,50; leden/CJP/ Pas-65 f5,-. Kaarten in de voorver koop verkrijgbaar tussen 12.00 en 13.00 uur.

Soester Courant | 1992 | | pagina 16