:ts in ie je wat. m mingen twintig e juiste irtsmaat V. Jan Splinters Testament Voor overheden oud en gehandicapt synoniem! Commissie Ouderenbeleid en het 'Welzijn' Eigen bijdrage ouderen omhoog Reacties van Lezers Belangrijke telefoonnummers 'f&TODfJ Awa.-.pAAKzuN pe H£f?eM vookpe WATlPNALe eaRABBLB 06-11 Ouderen en moderne apparatuur Sterke groei uitgaven voor sociale zekerheid PAGINA 24 WOENSDAG 17 JUNI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 25 Ouderenbus 19190 Maaltijdvoorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Seniorenvoorlichting 27997 l?lfJSUVAfBR RA/V &£&BRR£/V O.R££/V Ofiïf- AVONO VOOR. &BA//OR&V B/V AN&&R& &BHAM- CP/CART&'A/,,,,,, TNDöOR6FÜRf VOOR GEM&& DR6R0RP5H', 0UP&2EH EN -iAMPtOAR- efe effo cffc cffe Seniorenpagina even uit beeld Secretariaten Ouderenbonden Leeftijds discriminatie Overzicht cursussen en aktiviteiten Wandelen de beste medicijn Dagverzorging en kortdurende opname in bejaardenoord De armen man soeckt list: Daer den rijcken niet op en gist kanties (Noord-Holland, lolland, Friesland, IJssel- I kan men vanaf een mee- 1 hotelschip dagelijks 'ietstochten (van 40 a 50 aken. typisch Nederlandse rievorm was oorspronke- >oral gericht op buiten- s, maar staat tegenwoor- k sterk in de belangstel- in Nederlandse vakantie- rs. informatie tel. 020 - 198) itimeter. delhoogte moet (gemeten e bovenkant van het zadel n de grond) gelijk zijn aan enlengte plus 10% van die In het voorbeeld dus 77 neter. De stuurhoogte kan an naar wens worden aan- t. iste fietsmaat •rettigst fietst u als uw fiets aat is afgesteld, wone fietsen geldt: ehoogte (van trapas tot ikant zitbuis) 25 cm korter •eenlengte (van lies tot voet- zadelhoogte (bovenkant tot grond) 10% meer dan engte; stuurhoogte: aan te ;n naar wens van de berij- arift op een momument van j of neust wat rond op de :t. En als fietsers in het ver- straks misschien dezelfde :en als de automobilist krij- wordt fietsen in de stad nog enger. De Seniorenpagina valt on- Cuyplaan 101, 3764 TM der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Soest, tel. 13786 of 23681. De volgende Seniorenpa gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 9 september 1992. Kopij graag vóór 31 augus tus inleveren bij de redac tie; adres: zie hiernaast. SENIOREN PAOINA iC In een discussiestuk, opgesteld door Soester raadsleden en ambte naren, worden ouderen en gehan dicapten op één hoop gegooid. Maar ook de minister van Verkeer en Waterstaat meent dat juist ou deren en gehandicapten veel ge meen hebben. Hoe komt men er bij! Zijn alle ouderen gehandicapt, of zijn ouderen met een handicap gewoon gehandicapten. Er zijn toch ook jonge mensen met een handicap, maar de relatie jong en gehandicapten wordt niet gelegd. Oud en gehandicapt: dat klopt!? In het blad "Leeftijd" stond een le zenswaardig artikel over het imago van ouderen. Er bestaan nogal wat mythen rond de ouderdom zoals: Mensen met meer dan 65 levensja ren achter de rug zijn 'oud'; De meeste ouderen hebben een slechte gezondheid; De hersenen van ou deren functioneren niet meer zo goed als die van jongeren; Ouderen zijn niet meer productief; Ouderen denken over zichzelf als onaantrek kelijk en hebben geen behoefte meer aan seks. Er bestaat, kennelijk ook bij onze overheid, een idee dat ouderen zwak, seniel, hulpeloos, passief, al les goed vindend, afhankelijk en zieke wrakken zijn. In die lijn den kend is het voor de Soester overheid zo duidelijk als wat, voor de in spraak op het discussiestuk "WEL zijn zal ons een ZORG zijn", oude ren en gehandicapte samen op te roepen. "Want immers staat in het discussiestuk onder het hoofdstuk 'Gehandicaptenbeleid' het voorne men "de voorbereiding op nieuwe wettelijke taken en daarbij bezien of en zo ja, hoe/in welke mate het ou deren- en gehandicaptenbeleid geïntegreerd moeten resp. kunnen worden." Toch is het doel van het gehandi captenbeleid "bevorderen dat ge handicapten op een zo volwaardig mogelijk wijze kupnen deelnemen aan alle vormen van maatschappe lijk verkeer", en het doel van het ou derenbeleid: "Zorgdragen resp. bevorderen van een geïntegreerd circuit van voorzieningen waardoor ouderen die zorg kunnen verkrijgen welke zij behoeven". Wel twee verschillende doelstellin gen voor twee groepen die vermoe delijk voor de administratieve uit werking gemakshalve als één groep behandeld worden. Bij de uitgangs punten voor het gemeentelijke be leid wordt o.a. gesteld dat het gaat om het "tegengaan van doublures en overlappingen, opdat meer ge daan kan worden voor hetzelfde geld". En bij dit uitgangspunt wordt nader verklaard, dat daaronder moet wor den verstaan: "activiteiten met een vergelijkbare doelstelling en gericht op eenzelfde doelgroep" Dus toch weer ouderen en gehandicapte als één doelgroep beschouwen? Nogmaals, er zijn gehandicapten en ouderen en ouderen die gehandi capt zijn, zijn gehandicapten. Want alle gehandicapten zijn niet oud, net zo min als alle ouderen gehandicapt zijn. Het is duidelijk dat, zelfs nu nog, het imago van ouderen, van oud zijn, aan verbetering toe is. Maar hoe, maken wij onze overheden duide lijk wat "niet meer jong zijn" eigen lijk inhoudt? Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: In een extra vergadering heeft de Commissie Ouderenbeleid een vraagteken gezet bij het gemeente lijk voornemen in de welzijnssec tor een meer sturend beleid te gaan voeren. De commissieleden menen dat de gemeentelijke over heid vooral voorwaarden schep pend bezig moet zijn en het sturen aan de initiatiefnemers moet over laten. Sturen, zo menen zij, kan al snel ingrijpen" gaan betekenen en dat zou bijvoorbeeld bij het ouderenbe leid, dat voornamelijk draait op tal loze vrijwilligers, demotiverend kunnen gaan werken. Daar komt dan bij dat dikwijls, daar waar de overheid zich met de orga nisatie bezig gaat houden, de kosten aanzienlijk stijgen. Het verleden heeft daar genoeg voorbeelden van te zien gegeven. Voorzichtig waren de leden van de commissie het eens met het begrip "noodzakelijk geachte basisvoor zieningen", maar ook daar weer met de restrictie dat de plaatselijke overheid goed lopende organisa ties, opgezet door het particulier initiatief, zo lang deze goed functio neren, met rust moet laten. Wel zal, waar nodig, financiële steun, even tueel in verhoogde mate, gegeven moeten blijven worden. In dit kader werd door de commis sie het gemeentelijk voornemen het sociaal-cultureel ouderen werk te integreren in algemeen sociaal-cul tureel werk, alsook het afbouwen van subsidies, resoluut van de hand gewezen. Daarbij werd opgemerkt dat juist dit deel van het ouderen werk een ander doel dient dan het algemeen sociaal-cultureel werk en algemene instellingen nastreven. Huisvestingsnota Bij de behandeling van de "Bijstel ling Volkshuisvestingsnota 1992" werd opgemerkt dat in de praktijk blijkt dat "seniorenwoningen" niet in de eerste plaats en bij voorrang aan woningzoekende senioren wor den toegewezen. Het blijkt dat "se nioren-woning" te maken heeft met de grootte en de inhoud van het huis, zodat ook zgn. 'starters' daar voor in aanmerking komen. Op verzoek van de leden van de commissie ouderenbeleid zal een en ander verder uitgezocht worden, dit met het oog op toekomstige wo ningbouw voor senioren aan de In- sp. Schreuderlaan en andere, voor senioren zeer geschikte bouwloca ties in de gemeente. Ouderen die niet met moderne ap paratuur, bijvoorbeeld een compu ter, kunnen omgaan, worden vaak als "wat zielig" weggezet. Maar ook hier is "redding" mogelijk, voor de gene althans die daar behoefte aan heeft. En waarom zouden we niet! Amstelveen heeft een stichting "Ouderen aan de knoppen", waar ouderen kunnen leren omgaan met al die 'moderne apparaten'. Het idee is afkomstig, zo leert ons een artikel in "Het Parool" van Op bouwwerk en de stichting Welzijn Ouderen, uit Amstelveen. Er worden nu een accommodatie gezocht en financiële middelen om in een in Amstelveen te vestigen centrum ouderen wegwijs te maken in deze zaken. Er zullen "themaka mers" worden ingericht, w^ar alle denkbare apparatuur, die in het da gelijks leven een rol speelt, aanwe zig is. Enkele bedrijven hebben al toegezegd de apparaten in bruikleen te geven. Het zou aardig zijn ook in Soest eens te bekijken of er voor een der gelijke "educatie" belangstelling is. In Amstelveen heeft men notabene al een "aanmoedigingssubsidie" van WVC ontvangen. Omdat de Seniorenpagina ge koppeld is aan de maandelijkse huis-aan-huis verspreiding van de Soester Courant en de eerst volgende huis-aan-huis versprei ding in Soest en Soesterberg pas op woensdag 9 september is ge pland, gaat de redactie van de Se niorenpagina tot 31 augustus met vakantie. Daarna staat zij weer geheel tot uw dienst. Zij re kent op uw begrip, maar vooral ook op uw daadwerkelijke me dewerking via "ingezonden brie ven" of anderszins. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75, 3765.EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: D. de Jager, Dorpsplein 50, tel. 03463-52428. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. In Amsterdam zetten de oude renbonden hun campagne tegen leeftijdsdiscriminatie voort. Men heeft er in een halfjaar 64 geval len van dit ongeoorloofd onder scheid geconstateerd. Veel klachten kwamen er binnen van mensen tussen de 30 en 40 jaar, die dan al op basis van hun leeftijd worden achtergesteld. En dat geldt dan niet alleen een baan, maar ook toelating voor cursussen en opleidingen. De leeftijd waarop iemand tot de "ouderen" gerekend wordt, valt blijkbaar steeds vroeger. Kan nu ook de leeftijdslimiet waarop men lid kan worden van een "ou derenbond" verlaagd worden? Het boekj e van de WerkgroepCur sussen en Activiteiten' van de Stich ting Welzijn Ouderen Soest, zal in de tweede helft van de maand JULI huis-aan-huis bezorgd worden. Daarin staan alle activiteiten, in de ruimste zin van het woord, vermeld die onder auspiciën van de SWOS voor het seizoen 1992-1993 geor ganiseerd zijn. Ook de daaraan ver bonden kosten zijn opgenomen als mede een aanmeldingsformulier. Het is zaak in de tweede helft van ju li de brievenbus met wat meer zorg in de gaten te houden, omdat soms het boekje tussen de huis-aan-huis reclame zou kunnen verdwijnen. Een dagelijks wandelingetje is een uitstekend medicijn. Dat voorkomt klachten waarvoor bezoek aan een arts, en dikwijls ook de apotheek, voorkomen kan worden. Agressie ve laxeermiddelen, bij een stagne rende stoelgang, kunnen in veel ge vallen dan achterwege blijven. In de jubileumcampagne van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij ter bevordering der Phar- macie (KNMP) wordt daar aan dacht aan besteed onder de kop: "Van astronautenvoeding tot ze melen." "Je ziet steeds meer ouderen in de apotheek. Sommigen zijn gelukkig nog heel gezond, maar anderen hebben vaak hulp nodig. Ze sukke len niet alleen met hun gezondheid, maar hebben ook problemen met de ontlasting, een slechte eetlust, geen zin om voor zichzelf te koken of last van uitdroging", aldus de KNMP. In het dan volgende advies worden gebruik van voedingsvezels aange raden, aandacht voor eetgewoon ten en ook gewezen op het goede ef fect van voldoende beweging. Deze maanden loopt de actie "Ver telt u mij eens..." in de apotheken en die actie is bedoeld om de bezoeker te laten merken dat er behalve ge neesmiddelen ook nog allerlei an dere vormen van farmaceutische zorgen in de apotheek te krijgen zijn. Het provinciebestuur heeft nieuwe bijdragen vastgesteld die nog thuis wonende ouderen moeten betalen voor kortdurende opname, nachtop- vang of dagverzorging in een verzorgingshuis. Ook zijn regels opgesteld voor het verwijzen (indiceren) van ouderen naar deze zogeheten flanke- rend-beleidvoorzieningen. Tenslotte is ook de regeling voor het interge meentelijk vervoer van en naar voorzieningen voor dagverzorging ver lengd. Jaarlijks stelt de provincie bijdragen beschikbaar voor flankerend beleid en stelt de bijbehorende subsidie-voorwaarden vast. Vorig jaar is 27,9% van het natio naal inkomen besteed aan de socia le zorg. Toch was dat ten opzichte van het jaar daarvoor (1990) 0.2% minder. In dat jaar steeg de uitgave voor de sociale zekerheid met f 12.8 miljard en die werden vooral ver oorzaakt door de gestaag oplopen de uitgaven voor de gezondheids zorg, de toename van het aantal mensen in de AOW en het groeien de beroep op de arbeidsongeschikt heidsregelingen. Tot 1995 wordt een verhoging van de uitgaven verwacht van f 5 mil jard per jaar. Vooral bij mannen bo ven de 40 jaar, neemt de arbeidson geschiktheid toe. In de leeftijd van 60 tot 64 jaar is 38% van de manne lijke bevolking aangewezen op een arbeidsongeschiktheidsuitkering. En de voornaamste klachten zijn rugklachten psychische klachten. En deze laatste klachten nemen vooral toe in de leeftijdscategorie van 15 tot 44 jaar. De eigen bijdrage van ouderen voor kortdurende opname en dagverzor ging zal per 1 juli van dit jaar wor den verhoogd van zes gulden per persoon per dag naar 9 gulden. Voor nachtopvang moet vanaf die datum 4,50 gulden per persoon be taald worden (is nu drie gulden per nacht). De hoogte van de eigen bijdrage wordt voor een groot deel bepaald door de kosten van voeding (warme maaltijd) en door vaste kosten en organisatiekosten. De kosten voor nachtopvang bedragen de helft van de kosten voor dagverzorging of kortdurende opname. De bijdrage was al jaren niet meer verhoogd. Overigens kunnen ouderen die moeite hebben met het betalen van een eigen bijdrage eventueel een beroep doen op bijzondere bij stand. De verhoging van de eigen bijdrage leidt tot toename van de budgetten voor kortdurende opname en dag- verzorging en daarmee tot uitbrei ding van het aantal dagen dat ver zorgingshuizen deze vorm van op vang kunnen bieden. Het provinciebestuur wil verder dat ouderen die gebruik maken van de voorziening voor flankerend beleid vanaf 1 juli ook een indicatie heb ben van de indicatiecommissie, net zoals ouderen ook een indicatie moeten hebben om in een verzor gingshuis te worden opgenomen. Voor 1992 wordt tenslotte - net als in 1990 en 1991 - 25.000 gulden provinciaal subsidie uitgetrokken voor intergemeentelijk vervoer van en naar voorzieningen voor dagver zorging. Jan Splinter, in z'n beste Pak, ging naar Horregaard in Delft. Dat was een Verzorgingshuis, want Jan was al lang over de Helft. Kinderen had Jan nooit gehad, Hij was niet getrouwd geweest. En zijn vrienden in de Kroeg zag hij vroeger nog het meest. Boekhouder was Jan van beroep. Nu was hij Oud en Overbodig, Zijn trouwe Diensten lang vergeten, Jan had Verzorging nodig. Jan Splinter kreeg een goed Idee trok dus naar Horregaard en zei tegen de dienstdoend zuster: "k Ben oud, waar is dokter Van der Vaart?' Zij bracht hem naar de Directeur Die zei: 'Ik kan weinig voor je doen. Oud, Stram en bijna Blind, 't is geen excuus. Ook hier draai alles om de Poen!' De Bijstandswet behoort allang tot het verleden, Maar krijg je soms Pensioen?' 'Nou nee', zei Jan wat schuchter, 'Ik moet het zonder doen.' Wel krijg ik iedere maand Een beetje van de Staat. Bovendien heb ik wat Centen verstopt, als het daar om gaat.' De Directeur keek somber zei: 'Jan, 't is vast en zeker niet ge noeg, Volgens mij bracht je het vroeger Regelmatig met scheppen naar de Kroeg.' 'Mijnheer', riep Jan vertwijfeld 'Doe me dit niet aan. Wat betekent Uw verhaal, Dat ik naar Brinkmans Zorgzaam moet gaan?' 'Ik vraag alleen een Kamertje, Een Vriend soms op bezoek, Zo nu en dan een Neutje En een Radio in de hoek.' 'M'n beste Jan,' sprak Van der Vaart, 'dat wil toch iedereen?? Maar om hier te wonen Gaat het om het Geld, om 't Geld alleen!' Toen fluisterde Jan zachtjes: 'Kunt U een Geheim bewaren? Ik heb namelijk op de Beurs Nogal wat geld weten te vergaren: Een beetje speculeren En een BV in Gent. Ik zal bewijzen leveren. Wedden dat U teveden bent?' Een afspraak werd toen snel ge maakt. d'Administrateur en het Bestuur, Allen waren hoogst verbaasd, Want Jan was werkelijk Duur. BV-tje hier, BV-tje daar, Sociale Zaken wist van geen poen. De Belasting ook belazerd, Jan bleek in zeer Goeden Doen! Contant geld was het natuurlijk niet. 't Vermogen bestond uit deviezen. Verzilverd, dat kon dus niet Zonder aan d'Overheid te verlie zen. Jan had ten diepste nagedacht wilde slechts de noodzakelijke Zorg, Na zijn dood kreeg de Directie De Koffer, die was zijn Borg. 't Leek iedereen een prachtig plan. Jan's dood was immers zeer dichtbij En het geheim van Jan Splinters Koffer Maakte Horregaard Zorgenvrij. Weg was nu het Gevaar, De angst voor Degradatie. Horregaard geen Brinkmans Zorg zaam Dankzij deze Gouden Relatie. De Directeur was opgelucht. Hij bleef werken met Betaalde krachten. Geen Gerondijnjes, geen Vrijwilli gers, die slechts betutteling brachten Jan kreeg een mooi Appartement, De Zusters waren Schatten. Zij hadden slechts één opdracht: 'Leg Splinter in de Watten!' En ondanks 't heerlijke Getroetel Kwam Jans Einde toch nog onver wacht Magere Hein kwam Splinter halen Stilletjes, als een Dief in de nacht. Sober werd Jan toen begraven Horregaard betaalde zelfs de kist. De Directeur sprak enkele woorden Deed alsof hij van geen Rijkdom wist. De koffer werd ontsloten Door de Directeur van Horregaard Want ieder wilde nu snel weten: 'Wat is die Goudmijn waard?' Bovenop de Papieren Lag een luxe Envelop Deze werd vlug geopend Want er stond alleen een Datum op. Ze bevatte slechts één velletje Met als aanhef: 'Aan de heren, die in hun Jacht naar Geld Het nimmer zullen leren'. Jan had de boel Bedonderd en niet zo'n beetje ook. De deviezen waren Vals. Men was danig van de Kook Geen stuiver was het zaakje waard Nog erger zelfs, geen Cent! De directeur zuchtte moedeloos: 'Die Jan was een geslepen Vent.' Bedrog had Splinter Een einde zonder Zorgen. De directeur dacht schuldbewust Aan de bejaarden van Morgen: 'Wat is er loos in Nederland Als Geld de Maatstaf is Voor goede Zorg op d'Oude Dag? Dan is er iets zeer grondig mis!' Het verhaal van de oude Jan Splin ter stamt uit de tijd rond 1500 en kwam enige jaren geleden in het nieuws toen het PvdA Kamerüd Marcel van Dam de uitdrukking 'zo kwam Jan Splinter door de winter' gebruikte. De winter staat voor de oude dag, waarop het moeilijk werd door de tijd te komen. In het oorspronkelijk verhaal doet Jan alsof hij door slimme handel een koffer vol geld heeft weten te verga ren. De zusters van het gasthuis waar hij aanklopt voor hulp kijken 's avonds door het sleutelgat als Jan zijn geld zit te tellen. Daar had hij natuurlijk op gere kend. Hij vermaakt de koffer in ruil voor onderdak aan het gasthuis. Na zijn dood wordt er een feestmaal aangericht voor alle betrokken be stuurders, maar dan blijkt dat de koffer slechts waardeloze muntjes bevat. De tekst eindigt met de moraal: 'Al le die Heeren dient ofte Vrou- wen/Ghedent altijt om die daghen die ouwen/Soo wie wel penninghen spaart ende vergaert/Waer hy comt hy is lief en .waert'. Een aangepaste versie van Jan Splinter lijkt op zijn plaats nu de heer E. Brinkman, trendsetter be zuinigingen op de ouderenzorg als minister van WVC, lijsttrekker van het CDA en mogelijk eerste minis ter zal worden. Anneke van Renssen Willem Winters ft

Soester Courant | 1992 | | pagina 25