Misdaadpreventie op Radio Soest in juni, juli en augustus Bescherming dorpsgezichten Verplaatsing milieuhinderlijke bedrijven ten dele geslaagd Misdaadpreventie voor vakantiegangers en thuisblijvers Hoe krijgen we de criminaliteit klein? (2) WOENSDAG 17 JUNI 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 2 tttezZ I O:.** r V* •,4—' *"*•-- r 'fl**t'7'*> Het gedeelte van de Birkt tussen de bebouwde kom van Soest en de grens met Amersfoort wordt als de meest gave concentratie van boerderijen beschouwd. Gezicht op de Grote Melm, een voor de nederzettingshistorie van Soest zeer belangrijke plaats. Voorlichting en inspraak Binnen het kader van de "Monumentenverordening Ge meente Soest" heeft de monumentencommissie van de ge meenteraad geadviseerd acht beschermde dorpsgezichten aan te wijzen. Wat verstaan we onder een beschermd dorpsgezicht? Een beschermd dorpsgezicht is een verzameling van onroerende zaken, die van algemeen belang wordt geacht wegens de schoonheid, de onderlinge ruimtelijke samenhang, dan wel vanwege de wetenschappe lijke of geschiedkundige waarde. Meer in juridische termen spreekt men over: beelden van de dorpsbe bouwing die een eenheid vormen en als zodanig een eigen schoonheid en/of karakter bezitten. Het gaat er bij een beschermd dorpsgezicht om, het karakter van zo'n gebied in de huidige verschij ningsvorm zoveel mogelijk voor de toekomst te behouden. Tot een beschermd dorpsgezicht behoren naast rijks- en gemeentelij ke monumenten ook bouwwerken die geen monument zijn maar die toch mede het karakter van zo'n dorpsgezicht bepalen. Monumenten Inventarisatie Project, MIP Zoals eerder vermeld, is het de ge meenteraad die de beschermde dorpsgezichten aanwijst. Bij de uit voering van het Monumenten In ventarisatie Project (MIP, 1986- 1988), waartoe alle gemeenten in ons land ingevolge de Monumen tenwet 1988 werden verplicht, is met de mogelijke aanwijzing van beschermde dorpsgezichten reke ning gehouden. Bij de inventarisatie zijn waardevol le ruimtelijke structuren binnen de grenzen van Soest beschreven. Op basis van deze gegevens heeft de monumentencommissie zich bera den over de benoeming van be schermde dorpsgezichten. Het plaatsen van een dorpsgezicht op de gemeentelijke monumenten lijst wil niet zeggen dat zo'n gebied door "bevriezing" blijvend in de huidige toestand wordt gehand haafd. Het gemeentelijk beleid dient er, waar het deze commissie betreft, op gericht te zijn dat wenselijke en noodzakelijke veranderingen in zo'n gebied kunnen worden inge bracht door een flexibel, maar ver antwoord beheer. Grote delen van Soest komen voor bescherming in aanmerking. Deze gebieden liggen grotendeels buiten de bebouwde kom. Genoemd wor den de Birkt met aansluitend het polderlandschap vanaf de Birk- straat tot aan de Eem; de Paltz en omgeving; het landgoed Pijnenburg met Op Hees; het gebied Kostverlo- ren, en een gebied langs de Amers- foortsestraat in Soesterberg met daarin de bebouwing van het Kon- takt der Kontinenten, het Cenakel, de Oude Tempel en de villa Eggher- monde. Ook binnen de bebouwde kom tref fen we waardevolle gebieden aan als de Soesterbrink (Kerkpad) en de Soester (Zuidelijke) Engh. De monumentencommissie advi seert de volgende gebieden als be schermd dorpsgezicht aan te wij zen: Gebied 1, Kerkpad, de Soesterbrink Een zone van de Soesterbrink, glo baal begrensd door de Korte Melm- weg, de Lange Brinkweg, de Korte Middelwijkstraat en het Kerkpad Zuidzijde/Noordzijde. Het gebied vormt een overgangszone tussen de bouwlanden van de Engh en de graslanden van de Eempolder, en vormde de langgerekte voormalige brink van Soest. In het zuiden sluit het gebied aan op de Kerkebuurt. Een nauwkeurige lokalisering van het gebied werd al aangetroffen in een document uit 1557. Gebied 2, De Soester Engh Het betreft een belangrijk restant van de Soester Engh. Dit nagenoeg onbebouwde gebied bezit nog het agrarische karakter en wordt van grote cultuur-historische betekenis geacht voor de identiteit van Soest. De verkaveling dateert uit de vroe ge middeleeuwen. Het restant van de Soester Engh, als hoger gelegen open bouwland, wordt doorsneden door enige lan delijke wegen met het Engherbergje als hoogste punt. Gebied 3, De Birkt Naast de boerderijstrook langs het Kerkpad wordt een identieke situa tie aangetroffen langs de Birkstraat, met name waar het 't gedeelte van de Birkstraat betreft gelegen tussen de bebouwde kom van Soest en de grens met Amersfoort. Deze strook wordt als de meest gave concentra tie van boerderijen beschouwd, die wordt gekarakteriseerd door mo- numenbtale boerderijen en dito op rijlanen. Bij enkele boerderijen worden nog schaapskooien aangetroffen als herinnering aan de in deze omge ving vroeger aanwezige heidevel den. Gebied 4, De Paltz, de Kleine Paltz, en een gebied met grafheuvels gelegen ten zuiden van de spoorlijn Amersfoort-Utrecht Het landgoed de Paltz werd vroe ger de "Grote Engh" genoemd en komt op een kaart uit 1698 van "du Roy" voor als "Hoogh Hees". Het heeft dan nagenoeg dezelfde om trek als de huidige Paltz en vormt een soort enclave in het woeste hei- de- en duingebied uit die tijd. Het totaal roept een beeld op van een ongerept en waardevol gebied. Gebied 5, het landgoed Pijnenburg en Op Hees De kaart geeft nog exact het gebied aan dat in opdracht van de St. Pau- lus Abdij van Utrecht vanaf 1399 is verkaveld als veeontginningsgebied met als basis De Zoom. De 14de eeuwse stroken-ontginning is nog geheel in tact. Het veengebied dat vroeger Laag Hees werd genoemd, is in zes hoeven verdeeld. In de 18de eeuw komt het gebied in bezit van de eigenaar van Pijnen burg die er gedeeltelijk parkbos van maakte. Het Spiehuis (op een wig vormig perceel) stamt uit die tijd. Het betreft hier een ongerept waar devol gebied. Gebied 6, De Grote Melm Een voor de nederzettingshistorie van Soest zeer belangrijke Aangelegd als laad- en losplaats ten behoeve van het vervoeren van turf afkomstig uit het Soesterveen. De kenmerkende bebouwing is ter plaatse aanwezig. Gebied 7, het gebied Kostverloren Gebied begrensd door de Praam gracht, de Wieksloterweg westzijde en de Beckeringhstraat evenwijdig aan de Biltseweg met bebouwing die van waarde is als voorbeeld van de oude bebouwing op het aangren zende landgoed Pijnenburg. Deze kenmerkende bebouwing wordt ook teruggevonden in het aanslui tende gebied op het grondgebied van Baarn, De Lage Vuursche en Den Dolder. Aan de Beckeringhstraat ligt "De Eikenhorst", een buitenplaats in landschapsstijl uit 1745. Gebied 8, omgéving Egg- hermonde, Oude Tempel, het Cenakel en het Kontakt der Kontinenten Aaneengesloten reeks buitenplaat sen, langs de Amersfoorsestraat. De buitenplaatsen vormen tezamen het belangrijke cultuurhistorisch waardevolle gebied in Soesterberg. Bij het landhuis Egghermonde is de oorspronkelijke tuinaanleg herken baar. Op het terrein van het Cena kel en het Kontakt der Kontinenten wordt een lanenstructuur met oude bomen aangetroffen, die vroeger deel uitmaakte van een buitenplaats op deze plek. Kenmerkend voor dit gebied is de midden 17de eeuwse vakkenverkaveling die nog wordt aangetroffen langs een deel van het tracé van de Amersfoortsestraat. De vlakkenverkaveling heeft in hoofdzaak bijgedragen aan het ont staan van genoemde buitenplaat- Consequenties Overeenkomstig de Monumenten verordening gemeente Soest zullen de door de gemeenteraad aangewe zen dorpsgezichten op de gemeen telijke monumentenlijst worden ge plaatst. Naar het oordeel van de monumen tencommissie verdient het aanbe veling de ligging van de te bescher men dorpsgezichten op korte ter mijn vast te leggen in de nieuw te ontwikkelen bestemmingsplannen. Daarmee wordt bereikt dat niet al leen monumentale bouwwerken worden beschermd, maar ook de ruimtelijke structuur met de daar aan verbonden waarden. In een als beschermd dorpsgezicht aangewezen gebied is het verboden gebouwen en/of bouwwerken ge heel of gedeeltelijk af te breken zon der of in afwijking van een schrifte lijke vergunning van het college van burgemeester en wethouders (sloopvergunning). De bewoners van panden gelegen binnen de grenzen van de te be schermen dorpsgezichten zijn in middels schriftelijk geïnformeerd over het advies dat de monumen tencommissie aan het college heeft uitgebracht. Bij het infocentrum in de hal van het gemeentehuis is voor belangstellenden nadere informatie beschikbaar met kaartjes van de be treffende gebieden. Op maandagavond 22 juni 1992, aanvang 20.00 uur, verschaft de monumentencommissie in de raad zaal van het gemeentehuis nadere toelichting op haar advies. Ingezetenen en in de gemeente be lang hebbende natuurlijke en rechtspersonen worden aansluitend in de gelegenheid gesteld, in deze voorbereidingsfase van de besluit vorming, hun mening en wensen kenbaar te maken. De vorige keer eindigde ik met: U hoort nog van ons! Welnu, wij verzorgen deze zo mer voor Radio Soest zes uit zendingen op zondagmiddag over misdaadpreventie. Om precies te zijn voor u, als vakan tieganger of thuisblijver, twee programma's van een uur, die we allebei twee keer herhalen. Zie elders in dit blad. Het is toch te gek dat wij in onze mooie gemeente met 40.000 aar dige mensen weinig kans zien met elkaar buurten en wijken in de gaten te houden en te vrijwa ren van baldadigheid, kleine cri minaliteit en vernielingen. Veiligheidszorg Veiligheidszorg is geen exclusie ve taak voor politie en justitie. De burgemeester blijft verantwoor delijk voor de openbare orde, maar de verantwoordelijkheid voor de veiligheidszorg moet een gedeelde verantwoordelijkheid worden met alle wethouders, ie der op zijn eigen terrein. "De burgemeester coördineert", al dus mr. E. M. d'Hondt tijdens een congres op 3 april over het Mc Kinsey-rapport "Veiligheid en Politie - een beheersbare zaak". Uit dit rapport blijkt dat de onveiligheid in Nederland bij ongewijzigd beleid zal toenemen. Veiligheidszorg moet een partij politieke zaak worden, die per portefeuillehouder opgepakt en verantwoord wordt. Als porte feuillehouder van voorlichting wil ik graag een poging doen die verantwoordelijkheid op me te De heer dr. A.H.G. Rinnooy Kan, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO), vertelde op dit con gres dat de schade die door crimi naliteit ontstaat, per jaar in Ne derland vier miljard gulden be draagt. Zowel in N ederland als in Zweden stijgt de criminaliteit als de economische welvaart groeit. De conclusie die de heer E.H.A. de Natris, waarnemend korps chef in Soest, trok na dit congres, is dat de discussie over de inte grale veiligheidszorg op plaatse lijk niveau moet worden gestart. Daarin past de gestelde verant woordelijkheid voor de veilig heidszorg van de wethouders en van de niet gemeentelijke instel lingen alsook het bedrijfsleven. Wie zich in deze discussie wil mengen, kan zich in verbinding stellen met de Stuurgroep Be stuurlijke Preventie in Soest (Anne van den Hof, telefoon 93673). J.V. De gemeente heeft enige tijd geleden het fabriekspand Weteringpad 13 aangekocht, waarin voorheen Coca Cola was gevestigd. Het zou moeten gaan dienen als huisvesting voor milieuhinderlijke bedrijven teneinde deze weg te krijgen uit de woongebieden. Naar aanleiding van publika- ties dat de aankoop van het pand voor ruim 3 miljoen gulden een mis koop zou zijn, hebben we enkele vragen voorgelegd aan Sjaak Pot, hoofd van de afdeling milieubeheer. Is het tot nu toe zinvol geweest het pand aan te kopen voor het doel dat het gemeentebestuur destijds voor ogen stond? En wat heeft de ge meente gedaan na aankoop van het pand? Pot: "Het pand werd gekocht met als doel sanering van milieuhinder lijke bedrijven. Het fonds stads- en dorpsvernieuwing biedt de moge lijkheid om jaarlijks een bedrag te besteden aan de verplaatsing van milieuhinderlijke bedrijven. In 1988-'89 werd een lijst opgesteld met elf bedrijven, waaronder drie in de agrarische sector. De gemeente kon niet meer doen dan het opstel len van een lijst alsmede een subsi dieverordening. Daarmee werden de betreffende ondernemers onvol doende gestimuleerd. Om actief tot verplaatsing te kunnen overgaan, hebben we voorgesteld bedrijfster rein aan te kopen waardoor een onderhandelingsmogelijkheid werd gecreëerd. Vervolgens, met de koopakte op zak, werden de bedrijven nogmaals benaderd. Zoals de bedoeling was, werden de gesprekken hierdoor se rieuzer en concreter". Wat waren de resultaten Pot: "Twee bedrijven zijn daadwer kelijk naar het Coca Cola-pand ge gaan (Westra en Van Buuren). Tij dens de onderhandelingen bleek één bedrijf (Alblas) bereid te zijn activiteiten (autospuiterijen) te sta ken. Met een andere spuiterij was daarvóór al overeenstemming be reikt. Twee naastgelegen bedrijven (Abbel en Stork) hebben een ter reingedeelte gekocht, waardoor zij (beter) aan de gestelde milieu-eisen kunnen voldoen. Met één bedrijf (Hilhorst aan de Schoutenkampweg) is zeer lang on derhandeld, wat met steun van de gemeente geleid heeft tot het vin den van een andere lokatie, aan de Nieuwegracht. Verder kon ook een bouwbedrijf geholpen worden. De agrariërs even buiten beschouwing latend omdat het Cola-pand aan het Weteringpad daarvoor niet ge schikt is, houden we nog drie bedrij ven over". Is de actie mislukt? Pot: "Ja en nee. Er zijn uiteindelijk maar twee bedrijven naar het Wete ringpad verplaatst en dat is weinig. Aan de andere kant ben ik van me ning, dat de ondernemers nadruk kelijker over het verplaatsen of beëindigen van de activiteiten moe ten zijn gaan nadenken, omdat we in de gesprekken een alternatief hadden. Ik schrijf de twee bedrijfs beëindigingen en die ene verplaat sing mede toe aan onze actieve op stelling. Tenslotte is nog geprobeerd te on derhandelen met bedrijven die niet op de lijst stonden maar milieuhy giënisch ongunstig zijn gelegen". Wat gaat de gemeente met het nu nog leegstaande gedeelte van het ge bouw doen? Pot: "De laatste optie is -en dat is ook altijd de bedoeling geweest- het restant op de vrije markt te verko pen. We zijn naar mijn mening erg ver gegaan om bedrijven in de doel groep in dit pand onder te brengen. Maar op enig moment moet je een streep trekken vanwege het rente verlies dat je elke maand lijdt". We hebben het nog niet gehad over de agrariërs. Een paar van hen zitten ook midden in de woonbebouwing. Wordt daar wat mee gedaan? Pot: "Daar ligt het probleem wat anders. Voor één bedrijf hebben we geprobeerd overeenstemming te bereiken door de mogelijkheid te openen een woning te realiseren. De onderhandelingen daarover lo pen nog. Een tweede is door inkrimping van het bedrijf afgevoerd van de lijst. Het derde bedrijf zal mogelijk in het kader van de ruilverkaveling ver plaatst kunnen worden". Wat rest ons nu nog? Pot: "Met één bedrijf (Kok) zijn nog onderhandelingen gaande. Een ander heeft verplaatsing altijd perti nent geweigerd. In zo'n geval kun je als gemeente alleen nog denken aan onteigening". Zadelpijn op Hemelvaartsdag: autvtrappen. "Bij de entree van een restaurant aan de Torenstraat in Soest is een groot beeld gestolen. Het beeld, The Four Seasons (de vier jaarge tijden) genoemd, werd vermoede lijk meegenomen door een groep jongelui die omstreeks deze tijd een bezoek aan de zaak bracht", meldt de Amersfoortse Courant. Wij vragen ons nu af: Welke tijd? Zelfs het seizoen wordt niet ver meld! Dom-Cantorijk. Kerkeraadsel. Soest, Kei-stadje. Eigenwijsweg. Vogels aan de Torenstraat kappen met broeden. Korte Brinkweg nog geen Van Tweedestraat. Toekomstige das, die volgens het Landschapsbeheerplan de Birk straat moet oversteken: een strop das? Inspreker: "Eerst hadden we vier knelpunten in de hoofdwegen structuur. Toen werden er twee sa mengevoegd, en nu hebben we er nog maar drie". Harry Witte: aangeschoten wild. Politiek is de kunst van het haalba- Soest, een kei van een gemeente. Op 't Hoogt: Love at first sight. Jan Visser: "Ik bestuur op stroom". Kaasboerderij De Staelenhoef 25 jaar: Jong of belegen? Raadslid Wil Stekelenburg (PvdA) volgens de Gooi- en Ee- lander: "Als de burgers iets dat veel geld kost persé niet willen, dan moet je ze dat niet door de strot drukken". SIOS Soesterberg is ons streven. Op 't Hoogt: het beste onder de Verkeerskundigen zijn er maar een paar in Soest, maar verkeers- deskundigen zijn er hier wel 41.000... Uitspraak van Vinny Aukes- Voorsprong in de Amersfoortse Courant van 14 mei: "De opvoe ding van honden is heel belang rijk". Maar wie voedt de hondenbezit ters op? Henk Gerth wint de "Kent u Soest-trofee" van Radio Soest. Quiz-vraag: Kent u Henk Gerth? Zonder Op 't Hoogt ben je ner gens. Jan van Steendelaar in The Talk of the Town (Radio Soest): "Het zou jammer zijn als de sportuitwisse- ling Soest-Soest "om Zee" werd geholpen". Valt het jaagpad ook onder een jachtvergunning? Op 't Hoogt: Dat staat! Leidje Tomassen voor Radio Soest: "Een goeie vent strijkt z'n eigen overhemd".

Soester Courant | 1992 | | pagina 30