Soest is een park rijker De voltooiing nadert Park Klein Engendaal nadert voltooiing Soester jeugd kreeg skatebaan primeur Een groene oase om van te genieten Moerasvijver voor kikkers en padden Lanenpatroon in park "Klein Engendaal" PAGINA 2 WOENSDAG 17 JUNI 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 3 •k Verklaring bij de letters in de plattegrond pimpelmees De definitieve besluitvorming van het verkeersbeleidsplan in juli aanstaande bepaalt of aan de oostzijde van het nieuwe park "Klein Engendaal" nabij de spoorwegovergang een parkeerplaats zal wor den aangelegd. Verdere afronding van dit parkdeel kan dan plaats vinden. De verwachting is dat vele Soesters, ook van buiten de wijk Klein Engendaal, het park zullen aandoen. Moeras vijver in aanleg in park Klein Engendaal. Voor ontwerp en directievoering van het nieuwe park "Klein En gendaal" waren verantwoorde lijk de gemeentelijke afdeling Groenbeheer en Landscape Stu dio Theo van 't Klooster. De aanleg werd verzorgd door de Fa. Bruil verenigde bedrijven, Fa. H.G. van Dorrestein en de af deling Groenbeheer. jk. adje. j. 5 e Torenstraat kappen tweg nog geen Van it. das, die volgens het teheerplan de Birk- jversteken: een strop- Eerst hadden we vier in de hoofdwegen- jen werden er twee sa- en nu hebben we er ie". aangeschoten wild. i kunst van het haalba- cei van een gemeente. t: Love at first sight. r: "Ik bestuur op ïrij De Staelenhoef 25 )f belegen? Wil Stekelenburg Igens de Gooi- en Ee- Is de burgers iets dat tost persé niet willen, je ze dat niet door de ïsterberg is ons streven. gt: het beste onder de andigen zijn er maar i Soest, maar verkeers- m zijn er hier wel van Vinny Aukes- ig in de Amersfoortse an 14 mei: "De opvoe- lionden is heel belang- voedt de hondenbezit- rth wint de "Kent u ee" van Radio Soest. g: Kent u Henk Gerth? 'p 't Hoogt ben je ner- eendelaar in The Talk of (Radio Soest): "Het zou ijn als de sportuitwisse- t-Soest "om Zee" werd jaagpad ook onder een anning? ogt: Dat staat! 'omassen voor Radio en goeie vent strijkt z'n j rhemd". Hemelvaartsdag: van een restaurant traat in Soest is een estolen. Het beeld, »ons (de vier jaarge- nd, werd vermoede- nen door een groep amstreeks deze tijd an de zaak bracht", ersfoortse Courant. is nu af: Welke tijd? oen wordt niet ver- De aheloPen maanden is hard gewerkt aan de realisering van een tweede echt Soester" park. Dit buurtpark "Klein Engen daal is gelegen aan het eind van de Bosstraat nabij de spoor- wegovergang. J Voorgeschiedenis Bij de vaststelling van het bestemmingsplan Klein Engendaal hebben de gronden aan het einde van de Koningsweg en Bosstraat de bestemming openbaar groen gekregen als recreatief verblijfs- en wandelgebied voor de wijk Klein Engendaal. Daarmee is de basis gelegd voor de realisering van een interessant park van circa 2,9 hectare groot. De vergadering van de commissie financiën van 1 februari 1990 gaf haar fiat aan het door de afdeling Groenbeheer gemaakte groenontwerp. Een be langrijk discussiepunt daarbij was de inpassing van een beeldentuin. De dis cussie toen deed recht aan het getoonde ontwerp, waarin kunst en cultuur werden geïntegreerd met natuur en landschap. Daarna volgt een jaar van planvoorbereiding met inschakeling van het ontwerpbureau Landscape Studio Theo van 't Klooster. Skateboardbaan als begin van het activiteitencircuit. Plattegrond van het park Klein Engendaal. Wat voegt het park "Klein Engen daal" toe aan het reeds groene ka rakter van de gelijknamige woon wijk? Allereerst zal de grootte van het totale terrein, zo'n 29.000 vierkante meter, ervoor zorgen dat er ruimte is voor natuurbeleving, al moet gezegd worden dat het ver keerslawaai van de Koningsweg in het voorbereidende stadium een storende factor leek. Door nabij de Koningsweg de wandelpaden ver diept aan te leggen, is nu van ge luidshinder nauwelijks meer spra ke. Een aanwinst vormt ook het grote aanbod van recreatiemogelijkhe den voor kinderen, jeugdigen en volwassenen. Wij noemen er u een paar. Aan de oostzijde van het park zijn in de hoofdwandelroute diverse spel en speelmogelijkheden opgeno men. Zo zijn er klimtoestellen, een bandenzwengel en de in een ander artikel op deze pagina al genoemde skateboardbaan. Op de nabij gele gen grasvelden kunnen diverse bal spelen worden beoefend. Voor kunstminnend Nederland vormt natuurlijk de beeldentuin van atelier Flazelaar een boeiend onder deel van het park. Met jaarlijks wis selende tentoonstellingen van kun stenaars uit binnen- en buitenland wordt de beeldende kunst aan het wandelend publiek getoond. De openingstijden van de beeldentuin zijn maandag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur, en zaterdag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Slingerende wandelpaden van leemgrind voeren u langs een vlin- derweide en een moerasvijver. Het westelijk gelegen weiland met boomgaard vormt een afwisselend beeld van natuur en cultuur. Het weiland van 5.000 vierkante meter wordt momenteel verhuurd aan en schapenliefhebber van Noorse Göt- land-schapen. Direct aangrenzend is een eikebosje aangeplant, waarin de natuur de vrije loop zal worden gegeven. Bij de groei van een gevarieerde strui ketage zullen zangvogels er een goede nestgelegenheid vinden. De gegraven greppel vormt een over winteringsplaats voor amfibieën. Bij de inrichting van het park "Klein Engendaal" was de aanleg van de moerasvijver een spectacu laire gebeurtenis. Tijdens het uit graven van de vijver werd de geo logische ontstaansgeschiedenis van de bodem blootgelegd. Aan de oppervlakte werden zgn. "vorsts- pleten" zichtbaar. Het ontstaan hiervan is een gevolg van uitzon derlijke koude-periodes van tien duizenden jaren geleden. Bij tem peraturen van 25 graden Celcius onder nul vertoonde de bodem scheuringen. Door opvulling van deze scheuren met andersgekleurd zand is dit verschijnsel nu zicht baar. Een probleem tijdens de graaf werkzaamheden bleek het toestro men van grondwater. Door het op enige diepte aanbrengen van een drainageleiding kon het overtollige water worden weggepompt en kon den de werkzaamheden worden hervat. Voor ogen staat het creëren van een moerasvijver waarin zich een na tuurlijke plantenbegroeiing ontwik kelt. Als vanzelf zal dan een levens gemeenschap (biotoop) ontstaan voor waterminnende amfibieën als kikkers en padden. Door de vijver bodem voldoende diep uit te graven en af te dichten met een natuurlijk kleimateriaal, is een permanent wa terreservoir gegarandeerd. Met de aanplant van een aantal moerasplantjes zal de natuuront wikkeling een handje worden ge holpen. A eikenbosje B greppel C boomgaard D dierenweide met stal E beeldentuin F beukenhaag G eikenlaan H poel met moerasvegetatie I talud met bloemenmengsel J moseik K beukenlaan L rhododendron Eikenlaantje in het park, richting beeldentuin. M hulsthagen N vlinderweide O eikenlaan P Toegangspoort Q gras/speelvelden R spel/speelattributen S begin activiteitenbaan T Beatrixlinde U bomen met bodembedekkers V houtwal W parkeerplaats X draaicirkel In het voorjaar van 1991 werd in het park "Klein Engendaal een zgn. "Eunramp" geplaatst, die sa men met een aantal jeugdige ken ners was uitgekozen. Van heinde en verre kwamen jonge liefheb bers van het rollerskating op be zoek in Soest. Het nabij gelegen station Soest- Zuid vormde de ideale treinverbin ding met de regio. Met een skate board onder de arm werd Soest in korte tijd "ontdekt". Het geplaatste model skateboardbaan bleek uniek voor de regio. Enige overlast van al te enthousiaste jongeren was daar bij onvermijdelijk. Een patroon van lanen vormt één van de belangrijkste kenmerken van het nieuwe park "Klein Engen daal". In het ontwerpstadium werd op het terrein een volledig over groeide eikenlaan ontdekt. De loop van deze laan sloot wonderwel aan op de hoofdentree van de nabij ge legen voormalige Malvahoeve, thans kunstatelier. Dit pand, dat da teert van 1908, was gebouwd als woonhuis maar heeft naderhand als pension gefungeerd voor Indische Nederlanders. De ontdekking van de oude Eiken laan was uitgangspunt voor het ont wikkelen van een rechtlijnig paden- stramien. Contrasterend hiermee werd in het park een op zichzelf staande activiteitenbaan opgeno men. De hierin opgenomen ele menten zijn gerangschikt in een af lopende reeks van intensief naar ex tensief gebruik. Hiermee wordt de totale ordening in het park van cul tuur/actief naar natuur/passief be nadrukt. Andere belangrijke terreinkenmer- ken vormen de ligging aan de voet van de Soester Engh, de oorspron kelijk aanwezige vochtige vegetatie, en de aanwezig houtwallen die de verbinding vormen met het achter land van Overhees. Een moeilijke opgave was het, deze terreinken- merken te laten samengaan met de functies die wij heden ten dage toe bedelen aan parken. Inmiddels heeft de baan een groot aantal "skaters" plezier gebracht. Daarnaast vormt de plek voor een groot aantal j ongeren een vaste ont moetingsplaats waar de dagelijkse nieuwtjes worden uitgewisseld. Met wat extra verlichting kunnen even tuele negatieve effecten in het oog worden gehouden. Maar jong zijn we allemaal geweest.

Soester Courant | 1992 | | pagina 31