Misdaadprevi entie samen mei t gemeente, politie en Radio Soest U wilt bouwen? Let dan op de nieuwe regels! Speciale klachtentelefoon sociale dienst Toelichting op forumavond in september Drankje zonder alcohol Batterijbokaal voor De Regentuuter Gehandicaptenregeling en toekomstige wijzigingen Luister op zondag 14/6, 28/6,12/7, 26/7, 9/8 en 23/8 om 14.00 uur naar Radio Soest WOENSDAG 17 JUNI 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Op 1 juli 1992 zou als gevolg van de nieuwe Woningwet de bouwregelgeving ingrijpend wor den gewijzigd. De invoering van deze regels is echter uitgesteld tot 1 oktober 1992. Na deze datum zullen de nieuwe regels pas van kracht worden, tenzij de invoering ervan opnieuw wordt uitgesteld. Gemeentelijk nieuws op Radio Soest Geen avond-openstelling Wat zijn de belangrijkste wijzigin gen? De nieuwe woningwet deelt bouw werken in drie categorieën in. Mo menteel zijn dat er nog twee, name lijk bouwwerken waarvoor een bouwvergunning nodig is, en bouw werken waarvoor dat niet nodig is. Er is dus een nieuwe categorie toe gevoegd. Met ingang van 1 oktober 1992 zijn er de volgende bouwwer ken: één maand nadat de melding is ont vangen een beslissing nemen. Heeft u na één maand niets vernomen, dan kunt u beginnen met bouwen. Let wel op, n mag pas bouwen als de melding door de gemeente is "geaccepteerd" of ais u een maand lang niets hoort over uw melding. De melding wordt geaccepteerd als u voldoet aan drie aspecten: 1. vergunningvrije bouwwerken. Dat zijn bouwwerken die zon der toestemming van de ge meente kunnen worden ge bouwd. 2. meldingsplichtige bouwwer ken. Dit is een nieuwe categorie bouwwerken. Voordat u gaat bouwen, moet u dat melden bij de gemeente. 3. vergunningplichtige bouwwer ken. Hiervoor blijft de bouwvergun ning vereist. 1. Welke bouwwerken kunt u zonder toestemming bouwen? - Hondehokken, kippenrennen e.d. die niet hoger zijn dan 1 me ter, geen grotere oppervlakte hebben dan 2 vierkante meter en die geplaatst worden aan de zij kant van of achter de woning. Als voorwaarde geldt dat uw perceel voor maximaal 50 pro cent mag worden bebouwd. - Carports. Deze moeten een open constructie hebben. Dat houdt in dat er geen enkele wand in geplaatst mag zijn. Ook niet door bijvoorbeeld het bou wen een een garage of aan het huis. De carport mag niet hoger zijn dan 2.70 meter en geen gro tere oppervlakte hebben dan 20 vierkante meter. Ook hiervoor geldt dat maximaal 50 procent van uw perceel mag worden be bouwd. - Antennes die niet hoger zijn dan 5 meter, gemeten vanaf de voet van de antenne. - Schuttingen en andere erfaf- scheidingen die niet hoger zijn dan 2 meter en die aan de zij- of achterkant van de woning wor den geplaatst. - Dakramen. Hiervoor geldt dat de constructie van het dak van de woning niet mag worden aan getast. Als u één van deze bouwwerken wilt bouwen, heeft u hiervoor geen toestemming nodig van de gemeente. U mag zonder meer bouwen mits dat op veilige wijze geschiedt. 2. Voor welke bouwwerken geldt een meldingsplicht? - Voor achter- of zijuitbouwen (bijvoorbeeld een serre) aan een woning die niet groter zijn dan 50 kubieke meter; geen grotere diepte hebben dan 3 meter, ge meten vanaf de gevel van de wo ning, en niet hoger zijn dan 2.70 meter. - Voor bergingen, tuinschuur- tjes e.d. die niet groter zijn dan 50 kubieke meter, niet hoger dan 2.70 meter en die worden geplaatst aan de zij- of achter kant van de woning. - Voor dakkapellen die voldoen aan de volgende eisen: geplaatst aan de achterkant van de woning; niet breder dan de helft van het dak; de dakkapel moet geheel worden geplaatst in het dakvlak, de boven zijde van de dakkapel dient tenmin ste een halve meter onder de nok van het dak van de woning te blij ven. Voor deze bouwwerken geldt dat u uw voornemen om te bouwen schriftelijk moet melden bij de ge meente. De gemeente moet binnen 1. Betreft het wel een meldings- plichtig bouwwerk? Zo niet, dan wordt dit schriftelijk aan u me degedeeld. U mag dan niet bou wen. Vaak dient u dan alsnog voor het bouwwerk een bouw vergunning aan te vragen. 2. Past het bouwwerk binnen het bestemmingsplan? Dit plan geeft regels over wat en waar er gebouwd mag worden. Als de melding niet voldoet aan het be stemmingsplan, zal worden overwogen of er, vrijstelling moet worden verleend. Totdat er over de vrijstelling is beslist, mag u niet bouwen. Het feit dat uw melding in strijd is met het bestemmingsplan zal schriftelijk binnen één maand aan u worden medegedeeld. Als er uiteindelijk geen vrijstelling wordt verleend, krijgt u geen toestemming om te bouwen. 3. Voldoet het bouwwerk aan re delijke eisen van welstand? De welstandscommissie adviseert burgemeester en wethouders of een bouwwerk voldoet aan re delijke eisen van welstand. Als een bouwwerk hier niet aan vol doet, krijgt u geen toestemming om te bouwen. Overigens wordt een melding niet getoetst aan bouwtechni sche eisen. Als u gaat bouwen, moet u echter wel voldoen aan diverse bouwtechnische eisen. Deze eisen worden genoemd in het Bouwbesluit. Dit kan men inzien bij de Afdeling Ruimtelij ke Ordening en Bouwzaken in het gemeentehuis. 3. Voor welke bouwwerken geldt een vergunningsplicht? Voor alle andere bouwwerken blijft een bouwvergunning no dig. Voor deze categorie bouw werken verandert er weinig. Uw bouwaanvraag wordt nog steeds getoetst aan: het bestemmings plan; bouwtechnische eisen, en aan redelijke eisen van welstand. War wel verandert, is dat voor aanvragen om een bouwvergun ning geldt dat u binnen 3 maan den nadat u de complete aan vraag heeft ingediend, een be slissing moet hebben ontvangen. Deze termijn kan worden ver lengd als uw bouwplan in strij d is met het bestemmingsplan en voor het bouwplan vrijstelling wordt overwogen. Waar moet een melding of een bouwaanvraag aan voldoen? Meldingsplichtig bouwwerk: Om een bouwwerk te kunnen mel den, dient u gebruik te maken van speciale formulieren. Deze zijn, vanaf 1 oktober 1992, te verkrijgen bij de Afdeling Ruimtelijke Orde ning en Bouwzaken. Bij de formu lieren dienen bouwtekeningen (schaal 1:100) van zowel de be staande als de nieuwe situatie en een situatietekening (schaal 1:1000) in drievoud te worden ge voegd. Vergunningsplichtig bouwwerk: Om een bouwvergunning aan te vragen, dient u gebruik te maken van speciale aanvraagformulieren. Deze zijn te verkrijgen bij de Afde ling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken. Bij de formulieren die nen ook bouwtekeningen en een si tuatietekening te worden gevoegd in drievoud. De afhandeling van uw melding of aanvraag kan soms worden bespoe digd als u, voordat u de aanvraag of melding indient, overleg pleegt met de Afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken. De medewerkers van deze afdeling kunnen u dan bij voorbeeld wijzen op de noodzaak eerst contact op te nemen met de brandweer of andere afdelingen van de gemeente. Voor alle informatie omtrent bou wen kunt u terecht bij de medewer kers van de Afdeling Ruimtelijke Ordening en Bouwzaken. De balie van de afdeling is iedere werkdag van 8.30 tot 12.30 uur geopend en bevindt zich in het gemeentehuis, Raadhuisplein 1 te Soest. Telefo nisch kunt u zich van 08.30 tot 17.00 uur tot de afdeling wenden. Wij adviseren u om bij twijfel of een bouwwerk al dan niet vergunning- vrij, meldingsplichtig of vergun- ningplichtig is, contact op te nemen met de Afdeling Ruimtelijke Orde ning en Bouwzaken. Dit kan pro blemen achteraf voorkomen. Begin september zal er een folder verschijnen waarin de wijzigingen in de bouwregelgeving op een rij zul len worden gezet. Tevens zal de fol der diverse tips en aanwijzingen be vatten die kunnen helpen bij een vlotte afhandeling van uw melding of bouwaanvraag. In de maand september zal een fo rumavond worden gehouden, waarop de leden van de welstands commissie mondeling toelichting geven op de nieuwe Woningwet. Dan kunnen ook vragen worden ge steld. Ingrids geheim Voor circa 12 glazen Benodigd: 1 liter zwarte-bessensap, 1 liter appelsap, 1 dl. citroensap, 2 ci troenen (gewassen en in plakken gesneden), ijsblokjes, sodawater (gekoeld). Doe het bessesap, het appelsap, het citroensap en de plakken ci troen in een glazen kom. Laat het mengsel ten minste twee uur op een koele plaats staan. Verdeel het daarna over grote glazen. Voeg aan ieder glas enke le ijsblokjes toe en vul de glazen bij met wat sodawater. Proost! Het buurtpreventieproject in de deelnemende wijken in Soest en Soesterberg is een schot in de roos. Een voorbeeld daarvan is het bevei ligingsproject voor drive-in wonin gen aan de Varenstraat, Valeriaan- straat en Weegbreestraat. Van de 240 garages in deze buurt is inmid dels zo'n 75 procent met eenvoudi ge middelen aanzienlijk beter tegen inbraak beveiligd. Dat geeft de be woners een rustiger gevoel dan voorheen; van de 14 inbraken in de wijk in 1991 werden de meeste via de garagedeuren gepleegd. De aandacht in deze buurt ging dus vooral uit naar maatregelen voor een betere beveiliging. Hiervoor werden pakketten opgesteld, waar uit de bewoners konden kiezen. De prijzen ervan varieerden van 8 tot 40 gulden. Inmiddels is het gros van de deuren voorzien van extra ver grendeling. In aanwezigheid van buurtpreven tie-coördinator Ad Ophorst, briga dier van politie, bevestigden me vrouw M. Wassenaar en de heer H Godthelp (beiden als bewoners lid van de buurtpreventiegroep) één van de grendels in de serie. Andere maatregelen zijn de (brom)- fietsgraveeraktie voor de buurtbe woners op zaterdag 13 juni, 's mor gens van 10 tot 12 uur, tegenover de woning Valeriaanstraat 112, en het binnenkort plaatsen van extra lan taarnpalen bij de parkeerpleintjes tussen de straten. Met ingang van woensdag 3 juni wordt op Radio Soest het gemeen telijk voorlichtingsprogramma "Van 't Raadhuisplein" in plaats van een half uur, één uur lang uitge zonden. Het tijdstip van uitzending ligt elke woensdag tussen 11 en 12 uur. Elke zaterdagochtend wordt het programma tussen 8 en 9 uur herhaald. In de uitzendingen wordt nader ingegaan op de besluiten die burgemeester en wethouders die week hebben genomen. Ook worden de officiéele bekend makingen als bouwzaken en hin derwetzaken meegedeeld. Daarnaast wordt achtergrondinfor matie gegeven over allerlei gemeen telijke zaken en wordt op bepaalde zaken dieper ingegaan. Een goede gelegenheid dus om zich op deze manier nader op de hoogte te stellen van het gemeentelijk ge beuren. Het programma wordt af gewisseld met muziek. Zaterdag 18 juli is de laatste uitzen ding voor de vakantie. Op woens dag 9 september begint het weke lijkse programma weer. In de maanden juli en augustus is er geen avondopenstelling van het ge meentelijk informatiecentrum, het bureau Huisvesting en het bureau Burgerzaken. De eerstvolgende avondopenstel ling zal zijn op vrijdag 4 september. Sinds drie jaar bestaat er in de gemeente Soest een speciale klachtenre geling voor cliënten van de gemeentelijke sociale dienst. Aan Wibo Rip, hoofd van de afdeling sociale dienstverlening, de vraag waarom de ge meenten deze klachtenregeling in het leven heeft geroepen. Er is toch ook een klachtentele foon? Rip: "Het komt voor dat een cliënt de burger die contact heeft met de afdeling sociale dienstverlening) het niet eens is met de genomen be slissing. Dan kan hij daartegen be zwaar maken bij burgemeester en wethouders, en misschien zelfs nog beroep instellen bij de provincie en de Raad van State. Die mogelijkhe den liggen allemaal vast in de wet. Daarbuiten is er veel dat te maken heeft met de contacten van de bur gers met de sociale dienst en dat niet binnen het wettelijk kader valt. Omdat veel mensen voor hun inko men afhankelijk zijn van de sociale dienst, hebben burgemeester en wethouders driejaar geleden beslo ten tot een aparte klachtenregeling. Omdat die inkomensfunctie juist zo'n vitaal geheel is in het dagelijks bestaan, heeft de gemeente niet wil len volstaan met enkel het telefoon nummer van de klachtentelefoon. Daarnaast speelt de ingewikkeld heid van de problematiek een rol: de meestal langduriger contacten met één contactambtenaar. Ook worden er wél pittige gesprekken Op 5 juni j.l. heeft de openbare ba sisschool De Regentuuter aan de Weegbreestraat de "batterijbokaal" in ontvangst mogen nemen. Deze milieubeker voor scholen wordt ie der jaar door de gemeente Soest uit gereikt aan een school die zich het afgelopen schooljaar op de één of andere manier heeft ingezet voor het milieu. De Regen tuuter heeft de prijs vooral te danken aan de inzet van groep 6, 7 en 8 van Margriet Miedema. Deze groep heeft namelijk tijdens de klein chemisch afval campagne zoveel k.c.a. ingezameld en ingeleverd, dat een prijs wel op z 'n plaats was. Deze intensieve actie had tot resultaat dat alle kinderen zo'n beetje k.c.a. -des kundigen zijn geworden! De batterijbokaal is dit jaar voor de vierde keer uitgereikt. Dit gebeurt elk jaar op 5 juni, Wereldmilieudag. De prijs werd eerder gewonnen door de R.K. Montessorischool, de Da Costaschool en De Postiljon. gevoerd: bijvoorbeeld met een jon gen die net van school komt en hele maal niets onderneemt om aan de slag te komen. Dan kun je ambtelijk zeggen: Je hebt geen recht op uitke ring; met het gevolg dat er weinig of niets verandert aan het probleem van de jongen. Maar je kunt ook zo'n schoolverlater confronteren met zijn gedrag, dus goed doorspre ken wat zijn houding wezenlijk voor hem betekent. Dat is niet altijd pret tig voor iemand. Nou, als een con tactambtenaar daar te ver mee zou gaan, is het verstandig om een for mele klachtenprocedure te heb ben". Is er in die drie jaar gebruikgemaakt van de klachtenregeling? Rip: "Gelukkig maar weinig. We hebben in drie jaar maar elf klach ten ontvangen. Daarvan zijn er drie tijdens de behandeling ingetrokken. Dus uiteindelijk maar acht klachten in driejaar. Wat, laat daar geen mis verstand over bestaan, er nog altijd acht teveel zijn. Maar over het alge meen is men wel over ons te spre ken. De laatste jaren hebben we twee keer een enquete onder onze klan ten gehouden, en de uitkomsten daarvan waren positief'. Kun je iets zeggen over de aard van de klachten? Rip: "Het gaat in een aantal geval len over de procedure, de werkwijze van de afdeling sociale dienstverle ning, een publicatie over vermeen de fraude, en discriminatie op grond van etniciteit". Wat gebeurt er met een klacht? Rip: "We hebben een zogenoemde klachtencoördinator. Dat is een "onafhankelijk" ambtenaar die elke inkomende klacht onderzoekt. Eventueel helpt hij de klager zijn of haar verhaal duidelijk te krijgen. De coördinator geeft vervolgens een advies aan een commissie. In die commissie zitten mensen van de vakbonden, van plaatselijk werkende instellingen op het terrein van maatschappelijke zorg, een duskundige op het gebied van rechtshulp, en een lid van het colle ge van burgemeester en wethou ders. Als dat nodig is, kan de klager nog eens voor de commissie zijn klacht toelichten. De commissie geeft dan uiteindelijk aan burgemeester en wethouders een advies. Dit college besluit of de klacht gegrond is (dat wil zeggen de klager heeft gelijk) of juist ongegrond. Dat gebeurt allemaal binnen zes weken. Het slot is dan dat bij ge gronde klachten het afdelingshoofd van de sociale dienst van burge meester en wethouders de opdracht krijgt om en misschien ook aanbe velingen hoé dergelijke klachten in de toekomst te voorkomen". Wat kun je doen om klachten te voorkomen? Rip: "Nou, heel belangrijk is dat zowel de contactambtenaar als de klant van de sociale dienstverlening (wanneer er een kleinigheid mis is en er dus nog helemaal niet echt over een klacht gesproken kan wor den), dat die twee mensen die kleine misser zo snel mogelijk uit de we reld helpen. Het is namelijk vaak zo, dat wanneer er iets mis gaat, er ver volgens meer dingen fout gaan. Je moet je de behandeling van een uitkeringsaanvraag als een ketting voorstellen. Veel mensen binnen onze organisatie zijn achter elkaar bezig met één uitkeringsaanvraag. Die medewerkers zijn dan de scha kels in die ketting, om in de beeld spraak te blijven. Wanneer één schakel niet sterk genoeg is of zelfs breekt, is dat van invloed op alle an dere schakels; dan vormt de ketting geen keten meer. Dat houdt wel in dat de klant van de dienst zelf het initiatief moet nemen om direct een manco aan te kaar ten". Als er dan toch van alles misloopt, wat is er dan aan te doen? Rip: "Dan kun je op het gemeente huis bij de afdeling voorlichting of bij de sociale dienst zelf een klach tenformulier uit het folderrek halen en daarop invullen wat de klacht is. Mensen die het moeilijk vinden om het op papier te zetten, kunnen daarbij assistentie krijgen van de klachtencoördinator. De formulieren zijn duidelijk her kenbaar in het folderrek: ze hebben een helgele kleur. Daar ligt ook een vouwblad waarin geïnteresseerden dit allemaal nog eens kunnen door lezen". Nu het rijk voor 1994 een nieuw decentralisatiebeleid heeft ont wikkeld ten aanzien van de Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) en de Regeling geldelijke steun huisvesting gehandicapten (RGSHG), betekent dit voor de gemeenten dat zij een deel van de taken van het rijk gaan overne men. Eén van de gevolgen van de decentralisatie is dat de gehandi capten zelf een grotere bijdrage moet betalen in kosten die voor hen gemaakt worden. Het ge meentebestuur wijst er met nadruk op, dat de verantwoordelijkheid voor dit besluit en de nadelige ge volgen ervan voor de betrokken doelgroep bij het kabinet ligt en niet het gevolg is van gemeentelijk beleid. De RGSHG bijvoorbeeld wordt zodanig gewijzigd dat van de in de woning van een gehandicapte te treffen voorziening nog slechts 75 procent wordt vergoed; de reste rende 25 procent zal de gehandi capte zelf uit eigen middelen (een lening?) moeten betalen. Is dit niet mogelijk, dan is een kostendekken de doorberekening in de huur het gevolg. Dit zal eventueel conse quenties hebben voor de Algemene Bijstandswet en de Individuele Huursubsidie. Wat de AAW betreft, zijn de voor zieningen die hier momenteel onder vallen (voor 85 procent tegemoet komingen in vervoerskosten) per 1 januari 1994 ook toegankelijk voor personen ouder dan 65 jaar. Naar verwachting heeft deze uitbreiding (vrijwel verdubbeling) van de doel groep tot gevolg dat de kosten twee keer zo hoog zullen worden. Om deze stijging op te vangen, is beslo ten het voorzieningenniveau terug te brengen tot 50 procent. Het is in middels op 90 procent gebracht, het wordt in 1993 met 20 procent ge kort en in de jaren tot en met 1996 telkens met 10 procent. Het totale voorzieningenniveau is daarmee met ingang van 1996 teruggebracht tot 50 procent. Over de voorwaarden waaronder decentralisatie van voorzieningen voor gehandicapten kan worden in gevoerd, hebben het kabinet en na mens de gemeenten de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) volledige overeenstemming bereikt. Zo zal het kabinet eerst zelf het voorzieningenniveau tot 70 procent terugbrengen voordat een deel van het pakket wordt overge heveld naar de gemeenten. Daarna worden de gemeenten financieel in staat gesteld een geleidelijke over gang naar een voorzieningenniveau van 50 procent te realiseren. Van de voorzieningen die thans on der de AAW vallen (werk-, leef-, woon-, zorg- en inkomensonder steunende) worden de categorieën leef- en woonvoorzieningen naar de gemeente overgeheveld. Er worden geen wettelijke indicaties gegeven over wat het gemeentelijk beleid na decentralisatie moet zijn. i '1 .u A i

Soester Courant | 1992 | | pagina 32