k-of achten? 9.- UUR Bauera RKAMES Duizenden bezoekers bij Van Arkel lACTUEËLf RHOËÏf Van Arkel-instituut in actie voor CAO KonicaMT~100 Boeren en natuurbeschermers spreken een andere taal, maar ze snappen elkaar best 15 „50% Aantal werkzoekenden in Soest minder dan duizend D66 op de fiets in het Eemland RHOEK ONTBIJTSERVICE f korting anstraat 89B 4-14430 - Baa TIP VOOR VADERDAG -Y Het laatste nieuws staat in de Soester Courant SILVERSTAR VIDEO CD HEEFT VOOR VADERS HET JUISTE GESCHENK! SILVER STAR CD SILVER STAR VIDEO BIJ ONS KUNT U SFEERVOL DINEREN BINNEN EN BUITEN. DD^ranL PAGINA 4 WOENSDAG 17 JUNI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant A.A. VAN BREUKELEN B.V. PST Groene Driehoek tegen grote AH Niet meer schil is een ussen van 'ECIAALZAAK r een cafétaria Werkonderbrekingkeuken hele dag plat SURPRISE, SURPRISE DETROMSLAGER Opbrengst 19.200 guldenvoor recreatieve doeleinden Vbn Oosten fotoservice leuk presentje. Derde lezing over 'Landelijk Gebied' jrsopruiming Bromfiets en fiets gestolen Autokraak Plasweg 7 zaterdag Enkele tientallen medewerkers van het Van Arkel-instituut aan de Helling weg hebben afgelopen maandag meegedaan aan de actie voor een betere CAO in de ge zondheidszorg. Met een demon stratieve werkonderbreking wer- :den de eisen van de vakbonden on- tdersteund. De keuken ging zelfs de (hele dag plat en de directie zorgde r s avonds voor de verspreiding van fde warme maaltijden, die verzorgd pverden door een cateringbedrijf. e actie werd in elk geval moreel ge steund door de directie van het insti tuut. Directeur Aijan van Dijk liet de medewerkers zelfs weten dat hij vond 'dat ze recht hadden op 6% in plaats van !de door de bonden geëiste 4,5 en de door de regering geboden 3%. "Het is van groot belang dat Nederland weet wat voor belangrijk werk in deze sector ivan de gezondheidszorg wordt gedaan, aldus Van Dijk, die beloofde zich deze week tijdens de onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers sterk te zullen maken voor de eisen. "Ik ben he lemaal bij jullie. Ik vind het prima dat jullie het werk onderbreken - ga zo door." Van Dijk wees er overigens op dat hij "aan handen en voeten gebonden was", maar was voorzichtig optimistisch over de uitkomst van de gesprekken. "Er komt wel een vier in." Hij sprak verder zijn bezorgheid uit over de bedreigde -zorgkwaliteit en de toenemende werk- i-druk. Schandalig Dat deden ook de beide vakbondsver tegenwoordigers die na hem aan het woord kwamen: Ruud Goeman (Ab- Meer dan 6000 compact discs in alle genres. Voor de "klassieke" vaders grote keus èn op woensdag van 13.00 - 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 -17.00 uur onze klassieke vakman/specialist Willem Smith. Tevens NIEUW op video: TOY SOLDIERS, aktie ANOTHER YOU, Richard Pryor/Gene Wilder THELMA LOUISE, speelfilm DOC HOLLYWOOD, Michael J. Fox Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Dillenburglaan 12 - 3761 JA Soest Telefoon 02155 -12340 Telefoon 02155 -1 23 40 De Heere van Zaenten Burg. Grothestraat 55 Groest 69 (t.o. Hilvertshof) Soest 1211 AE Hilversum, tel. 035 - 21 96 68 Telefoon 02155 - 1 25 16 Milieubeleid staat bij D66 centraal en daarbij horen ook voorstellen om on nodige gemobiliseerde mobiliteit te rug te dringen. In dit kader heeft de af deling Baarn van D66 onlangs een no ta 'automobiliteit' uitgebracht. Fiets gebruik is het trefwoord. Om dit be leid en het milieubeleid in het alge meen te onderstrepen organiseert D66 in de regio Eemland een fiets tocht. De organisatoren hopen dat de tocht de start zal zijn van een landelij ke traditie. Voor het evenement wordt iedereen van harte uitgenodigd. Het programma: Vanuit Soest (9.45 uur, NS-station Soest dijk) en Baarn (9.45 uur, NS-Station Baarn) wordt ge fietst naar het officiële startpunt in Eemnes. Startpunt voor treinreizigers is NS-station Baarn. In de stationsfiets- stalling kunnen fietsen worden ge huurd. Het is aan te bevelen om tijdig een fiets te reserveren onder telefoon nummer 02154-14007. Houd rekening met een borgsom van f 50,-. Kosten van deelname: f 7,50 (koffie, pont, stoomgemaal). Kamerleden De fietstocht wordt in Spakenburg on derbroken voor een lunchbijeenkomst in restaurant 'De Mandemaaker' met het thema 'Het milieubeleid van D66, dichtbij en ver weg'. Sprekers zullen zijn de Tweede-Kamerleden van D66 Eis- ma, Tommei en Ybema. ook vanuit de Eerste-Kamerfractie zal een vertegen woordiging acte de présence geven. Verder zijn aanwezig de Utrechtse Sta tenfractie, het regiobestuur van Utrecht en afdelingsvertegenwoordigers uit het Eemland. Dick Tommei leidt de bijeenkomst in met een kort overzicht van de D66-visie op de duurzame ontwikkeling van het milieu. Op 28 maart heeft het D66-con- gres zich uitgesproken over dit onder werp. Uitkomst: milieu boven econo mie. Heet van de naald zal Dick ook vertellen van zijn ervaringen tijdens de wereldmilieuconferentie in Rio de Ja- neiro. Doeke Eisma zal ingaan op het onderwerp landinrichting en milieu. De keuze is landbouw of natuur. Of is er een compromis mogelijk? Gerrit Ybe ma zal kanttekeningen plaatsen bij het dilemma milieu en economie. Streek genoot Henk Potman sluit de presenta tie af met een Eemlands perspectief. D66 is onder andere voor het aanleggen van een hoogwaardige openbaar-ver- voerverbinding met het Flevoland. De druk op het Eemland kan zo vermin derd worden. Na de bijeenkomst gaat de tocht onder begeleiding van een Jan Plezier verder naar het historische stoomgemaal 'Her tog Reijnout' in de polder Arkemheen, het officiële eindpunt. Voor deze loca tie zijn vertegenwoordigers van de regio Gelderland, de Gelderse Statenfractie en de afdeling Nijkerk uitgenodigd. AA. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN FvonMEUHlENbvT adviseurs in... «oninginnelaan 40, 3762 DG Soest hypothekenvastgoed ossuionlién Tel. 02155 - 17962 23789 f Gevraagde koopsom f 98.000,- plaats Soest adres Wilhelminalaan ligging centraal en mooi gelegen woning vrijstaand, aaraqe, c.v., grote tuin |ca. 479 m2) indeling entree, toilet, kelder, ruime woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer zolder bergzolder met vlizotrap algemeen enig achterstallig onderhoud, verbouwingsplan aanwezig Gevraagde koopsom f 319.000,- plaats Soest adres Heetakker ligging achter nieuw gemeentehuis woning 14 halfvrijstaande woningen met garage indeling entree, meterkast, toilet, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toil., extra hobbyruimte (12 m2) zolder zolder met vaste trap, mogelijkheid voor 4e slaapkamer algemeen ca. 350 m2, optimale warmte-isolatie, traditionele bouw, type A, Al v.a. v.o.n. f 412.000,- Gevraagde koopsom f 92.500,- Soest Alb. Cuyplaan de Engh 4-kamer appartement op de 4e etage woonkamer met open haard en parketvloer, moderne keuken, hal, toilet, 2 slaapkamers, douchecel berging op de begane grond, zeer verzorgd appartement plaats Soest adres van Goyenlaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement op de 4e etage indeling hal, toilet, douche, keuken, ouderslaapkamer (v/h 2 slaapkamers), balkon algemeen berging op de begane grond plaats adres ligging woning indeling algemeen De bewoners van de Groene Drie hoek voelen niets voor een nieuwe AH-supermarkt achter de Burge meester Grothestraat. In de eerste plaats is er geen behoefte aan uitbei- ding in de food-sector, vond inspre ker H. v.d. Dijssel vorige week in de commissie Financiën, en bovendien leidt het maar tot extra verkeers drukte. "Het winkelcentrum aan de Van Weedestraat is nu ongeveer net zo groot als de andere drie samen, en dan is het vreemd dat daar de helft van de uitbreiding nog eens bij komt." In een kring van een kilometer rond om de van Weedestraat zijn al vier supermarkten, en niemand zit dus op een grote AH te wachten, meen de v.d. Dijssel. "Dat extra concur rentie goed is voor de consument geldt alleen op korte termijn; omdat de sector nu al verzadigd is zullen an dere winkels hun deuren moeten sluiten. Op de lange duur neemt het aantal aanbieders dus af, en dan zal de consument de nadelige gevolgen daarvan wel ondervinden." n BEDDEN I i5 21 EN TEXTIEL 9 van 12.00 tot 23.30 uur van 13.00 tot 21.00 uur in 7 - Soest 2155-216 05 Onafgebroken betraden de mensen zaterdag het terrein van het Van Ar kei Instituut aan de Hellingweg. De jaarlijkse ba- zar/rommelmarkt trok, mede dank zij de uitnodigende weers omstandigheden, duizenden bezoekers. Hoeveel mensen pre cies het hek passeerden, durfde medewerkster The Eising niet te zeggen. "Tot drie uur is de stroom doorgegaan. Daarna werd het in één keer rustiger. Aan de bazar/rommelmarkt hielpen alleen al 150 medewer kers. Het aantal activiteiten was groot. Grote feestvreugde ontstond toen één van de bewoners van het Van Ar kei Insti tuut de hoofdprijs van het Rad van Avontuur won. Hij be- schikt nu over een mountain-bike. De bazar/rommelmarkt leverde het Van Arkel Instituut 19.200gulden op. Dat is iets minder dan vorig jaar, maar toen liep ook het Indonesië-project, waarmee veel geld werd bin nengehaald. Het geld zal worden besteed aan recreatieve doeleinden. "We zijn toe aan een tafeltennistafel en een nieuw voetbalspel. Bo vendien gaan we op zomerkamp en we moeten nog tenten heb ben. Die kosten nogal wat, dus we kunnen het geld goed ge bruiken aldus Eising. Foto: Goos van der Wilt. illen, etc. pelden Wilt u iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud 02155 - 22871 Het aantal werkzoekenden in Soest is gedaald tot onder de dui zend. Het Regionaal Bureau voor de Arbeidsvoorziening Oost-U trecht heeft momenteel 935 Soes- ters zonder baan geregistreerd staan. Ook in omliggende gemeenten nam de werkloosheid af. Volgens het arbeids bureau is dat een normale ontwikkeling voor deze tijd van het jaar. De seizoens werkloosheid neemt af en de arbeids markt neemt meer mensen op. De verwachting is dat het aantal werk zoekenden in juni en juli zal stijgen. Dat wordt veroorzaakt door de schoolverla ters. De meesten van hen zullen waar schijnlijk vrij snel werk vinden of verder gaan studeren. Vol. aut. kleinbeeldcamera. Autofocus, auto flash, flash on, flash off, zelfontspanner, auto filminleg, auto transport, auto rewind en DX. 57 Wlnkelcentmm Soest-Zuid 02155-13109 Van Weedestraat 147 Soestdijk 02155-25942 oelden rSHION' 'Overhees' De confrontatie waarop sommigen misschien hadden gehoopt bleef uit. Boeren en natuurbeschermers zitten weliswaar nog lang niet al tijd op één lijn als het om de inrich ting van het landschap gaat, maar ze krijgen wel steeds meer begrip voor eikaars positie. Die onder toon was vorige week duidelijk te bespeuren tijdens de derde lezing over het Landelijk Gebied van Soest, in het kader van het nieuwe bestemmingsplan georganiseerd door de gemeente en het IVN- Eemland. Een beetje onwennig stonden Kees Wantenaar - vertegenwoordiger van de Soester boerenstand - en Peter Veen - representant van de plaatselijke na tuurbeschermers - vorige week min of meer tegenover elkaar tijdens de (op nieuw drukbezochte) lezing in de raad zaal. Beiden lieten hun licht schijnen over de Eempolders, een belangrijk on derdeel van het Soester buitengebied en niet zelden het onderwerp van een dis cussie tussen boeren en natuurbescher mers, die soms het karakter heeft gehad van een gesprek tussen twee doven. De conclusie van de geanimeerde bijeen komst onder leiding van wethouder Jan Visser mag misschien zijn dat boeren en natuurbeschermers weliswaar nog niet dezelfde taal spreken, maar dat ze el kaar best begrijpen... Peter Veen beet het spits af en onthaal de zijn gehoor op een uiteenzetting over de geologische ontstaansgeschiedenis van het Eemland en de sporen die daar van ook nu nog terug te vinden zijn in bodemgesteldheid, flora en fauna. De gevolgen van de intensieve landbouw waren volgens hem duidelijk waar neembaar, o.a. aan de hand van cijfers over broedende vogelparen. Die zijn oostelijk van de spoorlijn talrijker dan westelijk en Veen onderscheidde dan ook tussen "west-kieviten en oost-kie viten", resp. tureluurs en grutto's, die het soms knap moeilijk hebben. Veen ging ook in op de actuele discussie over de kraaien- en eksteijacht, die vol gens sommigen weer ingevoerd moet worden om de weidevogels te bescher men. Hij verklaarde zich tegen "op gaand geboomte", waarin de roofvo gels bij voorkeur nestelen, en pleitte daarom zelf voor het kappen van bosjes langs de A.P. Hilhorstweg en langs de spoorbanen, om ze te vervangen door laag struikgewas. Het nieuwe asiel aan de Eemweg noemde hij "een funeste ontwikkeling": "een stedelijke voorzie ning die met het landschap niets te ma ken heeft." Regeltjes en wetten Kees Wantenaar vertoonde een diase rie over landinrichting (ruilverkave ling) die in Eemland op stapel staat en maakte van de gelegenheid gebruik om zijn hart te luchten over de talrijke re gels en wetten waaraan de moderne boer zich te houden heeft. "De overheid dreigt er zelf in vast te lopen," aldus de melkveehouder. "Zo ontstaat een heel bureaucratisch apparaat en kosten structuren die heus niet per definitie lei den tot een beter natuur- en milieube leid." Hij waarschuwde in dat verband tegen maatregelen die het maatschap pelijk "wel aardig doen", maar die vooi de boeren knellend zijn en bovendien weinig effect hebben. Wantenaar liet enigszins deemoedig weten dat boeren vroeger wel fouten hadden gemaakt. "Dat deden we onbe wust; we kenden de gevolgen immers niet. Boeren zijn net mensen..." Hij pleitte voor een evenwichtig landbouw beleid, gebaseerd op een gezonde be drijfsvoering en ingepast in de ontwik keling van natuur en milieu, maar waar schuwde tegen "de waan van de dag". Peter Veen vond Wantenaars verhaal wat "al te breed", maar maakte hem en zijn collega's toch een voorzichtig com pliment door te stellen dat het in Soest allemaal wel meeviel. "De landbouw maakt hier niet zo'n ongunstige in druk. Wantenaar vond dat de beschul digende vinger voor de milieuproble matiek in elk geval niet alleen naar de boeren moest worden uitgestoken en stelde vast dat er stap voor stap vooruit gang wordt geboekt. "Minister Alders zei dat het milieu de minima geen cent mag kosten, maar waarom zouden de boeren dan het gelag moeten beta len...?" Minder boeren Tijdens de discussie met "de zaal" voor spelde Wantenaar dat het aantal boeren in Soest - nu ca. 120 - nog wel verder zou teruglopen, al zullen sommige agrarischê bedrijven groeien in het ka der van de landinrichting, die immers grotere percelen toestaat. Veen maakte naar aanleiding van op merkingen over de kraaien-en ekster- overlast wat relativerende opmerkin gen. Volgens hem viel het aantal roof vogels heus wel mee. "Het is echt een fabeltje dat het allemaal zo erg is." Hij hield het er trouwens op dat het in veel gevallen niet om kraaien maar om kau wen ging, al werd niet helemaal duide lijk of het daardoor minder erg was. De jacht op de roofvogels zou volgens hem hooguit een jaar effect hebben, "Ze hebben zat broedgelegenheid en dan sta je na een poosje weer met je ge weer..." Kraaien fourageren volgens hem niet in de Eempolders, maar juist in de bebouwde kom: "de menselijke sfeer". Veens pessimistische beschou wing over de stand van de weidevogels kreeg trouwens tegenspraak, o.a. van boer Pieter Kuijer en de heer De Gier van het IVN, die heel andere ervaringen hadden opgedaan bij het tellen. Ruilverkaveling Volgens Wantenaar is het twijfelachtig of de ruilverkaveling Eemland inder daad zal leiden tot de 49 geplande boer derijen. Volgens hem hangt dat hele maal af van de mate waarin de boeren zullen willen investeren en naar zijn oordeel was het klimaat daarvoor niet gunstig. "Dat aantal halen we waar schijnlijk niet." Soest krijgt in het kader van de landinnrichting ruimte voor vier nieuwe boerderijen: twee aan het Bre meentje, twee aan de A.P. Hilhorstweg. Wantenaar betwijfelde verder of het ef fect van de landinrichting wel zo nega tief zal zijn op natuur en milieu als som migen vrezen, zeker als de toeganke lijkheid van de polders niet al te ruim wordt gemaakt. Hij wees in dat verband op de geplande "hondenroosters" bij het Bremeentje, al stelde hij verder vast dat de Eemland-polders geen "aards paradijs" waren, noch voor de boeren, noch voor de weidevogels. t maat 92 fm 188 j De "stakende" medewerkers van het Van Arkel-instituut verzamelden zich op het grasveld om een paar toespraken aan te horen. Een bewoonster van het Choristenpad keek in het weekeinde wel op haar neus. Ze miste niet alleen haar bromfiets maar ook een fiets. Die waren allebei weggehaald van het erf van haar wo ning. Onbekenden hebben in het weekeinde een auto opengebroken aan de Plas weg. Een van de portieren was gefor ceerd. Daarbij werden twee dure zon nebrillen, een trui en een pakje sigaret ten buitgemaakt. MEXX - BF - MCGREG0R De drie procent die de overheid - na vijf weken nadenken - uit de algemene mid delen wil betalen noemden Goeman en Van Sprang volstrekt onvoldoende, maar ze benadrukten ook dat het om méér ging dan hun materiële positie. Daarbij werd o.a. gewezen op secun daire arbeidsvoorwaarden, zoals het functiewaarderingssysteem, de kinde ropvang en de vergoeding voor slaap- diensten. Volgens de vakbonden kunnen de werkgevers zich overigens niet ver schuilen achter de overheid, maar zul len ze zelf met een beter bod moeten komen, al trekt dat uiteraard een wissel op de beschikbare budgetten voor an dere uitgaven. "Het geld is er," aldus Van Sprang, "het is alleen een kwestie waaraan de regering het wil uitgege ven." Kinderen ontzien De actie had vooral een demonstratief karakter, waarbij de afspraak was ge maakt dat de kinderen van het van Ar kel-instituut in elk geval niet de dupe zouden mogen worden. Daarom bleef 'de actie beperkt tot een werkonderbre king van een uur en stond alleen de keu ken de hele dag op non-actief. De lunch werd overigens, zoals gebruikelijk, door de groepsleiders zelf verzorgd. Voor de warme avondmaaltijd werd een beroep gedaan op een cateringbe drijf en de directie belastte zich per soonlijk met de verspreiding ervan. vaKabo) en Caroline van Sprang (CFO). Zij hekelden met name het re geringsbeleid en vooral de mooie woor den van staatsscretaris Simons, die de werknemers in eerste instantie een sala risverhoging uit hun eigen pensioen fonds in het vooruitzicht had gesteld, zodat ze die uiteindelijk zelf zouden moeten betalen. "Schandalig," aldus Goeman, die Simons in dat verband "niet te vertrouwen" noemde.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5