:komt Kan ik vandaag geknipt worden? R.OLID Vernuur lJA Verdwenen Soest mt EERD ED! 4 betalen Volksspelen 1992: behendigheid en samenwerking mms Verdwenen Soest hervonden nieuws 2)attltuifen !0P SOEST! 18?s 21 ?5 19?5 15?5 59?5 22?5 5?5 32?o 27?5 Voor alle moeders die op vaderdag niet willen koken, is hier ons telefoonnummer: 1 38 07. WOENSDAG 17 JUNI 1992 SOESTER COURANT Rondje Soest ADER MLIJSTWERK \enlandsbier. tip! OP in s ERWACHTING Inbreker actief in jeugdcentrum Diefjes gepakt u co - V O - co Autodiefstal uit winkel aan Van Weedestraat Pleegzorg zoekt weekend-pleegouders Soest Monumentaal E^/an de >*/en Spullenhulp PAGINA 9 Prijswinnaars van Dauwtrapfietstocht AUtUfcWiC het restaurant Koelewijn Tic Soester Courant goede informatiebron X- /isAAZP\ Museum Oud Soest Speeltuin door Arie Wandelaar ■partouts in diverse n en op maat s, wanddecoraties sis op maat, kaarten efoon 02155-26260 WINKELCENTRUM OVERHEES TAMBOERIJN 29 TELEFOON 27777 Vrijdagavond Koopavond >os! ATIS lot L 25,95 GRATIS. olang de voorraad strekt. 5WA Garantiebedrijf. telbedrijven die 2 jaar intie op de oor 155-2 27 44 Wie deze week een voorbeschouwing erwacht over de op zondag 21 juni i.s. te vieren vaderdag kan beter gelijk itoppen met lezen, want het gaat over iets geheel anders, iets wat nog erger is. •e meest serieuze avondkrant die ons land rijk is, de NRC dus, berichtte on langs in de rubriek wetenschappen dat de tijd niet veraf is dat mannen in staat zullen zijn kinderen ter wereld te bren gen. Wonderlijke wending der natuur, of absolute en definitieve afkalving van gezond verstand? Arie als man zwanger. Ziet u 't voor u? In een positie-panty van De Ster of Middelman. Negen maanden niet meer roken en drinken. Met Marie als begeleidster naar zwangerschaps- gymnastiek. Na enig verder lezen maakte het be richt duidelijk dat het draagvader- schap voor Arie niet is weggelegd. 'Helaas' is hij ruimschoots de leeftijd gepasseerd om voor een inplanting in een mannenbuik in aanmerking te ko men. Neemt niet weg dat de nieuwe be vruchtingstechnologie die op komst is lichtingen die na Arie het daglicht za gen niet onberoerd kan laten. Vast staat in ieder geval, aangenomen dat 't ooit zover zal komen, dat de mens hoe langer hoe meer een werktuig van de wetenschap aan het worden is. Op zichzelf nuttig en soms zeer heil zaam, mits medische wetenschappers ervan doordrongen blijven dat ze zijn opgeleid voor het herstellen van de fecten en niet voor het experimente ren met embryo's die sinds het ont staan van de schepping niet voor man nen zijn gereserveerd. Overigens, Arie ziet 't allemaal zo'n vaart niet lopen. Alleen al op prakti sche gronden lijkt het hem niet haal baar, volstrekt onbegonnen werk. Neem bijvoorbeeld nou Arie's buur man. Stel dat de man zich beschikbaar stelt voor dit wetenschappelijk experi ment. Arie ziet 't hem niet doen, maar stel nou eens. Dan komt hij toch te lopen in een broekmaat die nog nooit ergens is ge fabriceerd. Een ander kenmerk van zwangerschap is voeten die gaan op zetten. Welke mannelijke gek is bereid om bij nacht en ontij met zijn onderda nen in een teiltje water te gaan zitten? Arie's buurman zeker niet. Marie is in haar verwachtingstijd onophoudelijk misselijk geweest, niet zelden ook van Arie, maar dat doet er nu even niet toe, in ieder geval wel een vooruitzicht waar mannen, die een gaatje laten bo ren en een ritssluiting overwegen, bij stil zullen staan. Stel, nog steeds stel, dat Arie's buur man ja zegt tegen het experiment, dan kan hij zijn sportattributen gedurende negen maanden in de verhuur gooien. Dat is er dan niet meer bij. In plaats van zijn hoofd op zaterdag morgen onder de kap van zijn auto te steken wordt het toekomstbeeld be paald door sokjes breien. Toegegeven, wat zijn ogen zien maken zijn handen, maar dit is toch even andere koek. Trouwens, mogen zwangere mannen straks huilen? Er wordt, om voor Arie onnaspeurlijke redenen, wat natge maakt in de tijd die aan de geboorte voorafgaat. Is het toegestaan dat zwangere man nen meejanken? Volgens Arie zijn de Amerikaanse en Australische weten schappers die mannen in het kraam bed willen zien aan de beantwoording van dit soort en andere vragen nog niet toegekomen. Of 't een zowel als 't ander er ooit van komt? Zal de carrière van de man in de 21e eeuw een andere wending maken? Zien we straks beschilderde auto's die urine ophalen in het kader van de actie Vaders voor Vaders? Komen er gemengde kraamklinieken- Het zal Arie, en ook ongetwijfeld u, worst zijn. Ze doen maar. Zondag 21 juni Vaderdag. Marie en de kinderen doen er heel geheimzinnig over. Dat sfeertje wens ik u ook toe. Staan we weer gelijk met beide benen op de grond. Vader wil toch niet alles hebben! ARIE WANDELAAR Een inbreker is in het weekeinde op be zoek geweest in het JOC, het jeugdcen trum bij de Rank aan de Soesterbergse- straat. Bij het eerste onderzoek bleek er niets vermist te worden. Er was een raampje in de deur geforceerd. AI vele jaren biedt het gevarieerde programma van de inmiddels landelijk bekende Gildefeesten in Soest de ge legenheid om mee te doen aan de Volksspelen. Deze bestaan uit een ne gental behendigheidsspelletjes, die met een team van zes personen afge werkt worden. Vorige jaren schreven vele tientallen teams zich in, waarvan er maar 54 konden deelnemen aan de ze Volksspelen. Dit jaar verwacht het organiserend comité wederom een maximaal aantal van 54 teams die op zaterdagmiddag 29 augustus aan staande minstens 400 deelnemers kunnen animeren. Het programma van de Volksspelen heeft uiteraard weer een aantal wijzi gingen ondergaan ten opzichte van vo rig jaar. Sommige spelletjes hadden lang genoeg deel uitgemaakt van de Volksspelen of bleken minder geschikt, andere dienden aangepast te worden om ze zo attractief mogelijk te houden voor spelers en publiek. Daarbij is als uitgangspunt genomen dat kracht en snelheid ondergeschikt dienden te zijn aan behendigheid en onderlinge sa menwerking. Mannen en vrouwen heb ben zo evenveel kans om een goed re sultaat te behalen. Tel daarbij de gezel ligheid van een gemengd team en het Soesterbergsestraat 10 - 3768 EH Soest - Telefoon 02155 - 18613 recept van een geslaagde middag is dui delijk. AI 32 teams ingeschreven Veel Soester bedrijven en verenigingen zijn inmiddels aangeschreven en de eer ste inschrijvingen, inmiddels 32 teams, zijn al binnen. Uiteraard hoeft men niet in bedrijfs- of verenigingsverband in te schrijven. Elke combinatie van zes per sonen en één coach kan zich opgeven voor de Volksspelen, waarbij nogmaals wordt opgemerkt dat een gemengd team de voorkeur verdient. De enige beperking is dat deelnemers vijftien jaar of ouder dienen te zijn. Hoewel een goed resultaat natuurlijk nooit het allerbelangrijkste is op de Volksspelen, kpn men vorig jaar duide lijk een gezonde rivaliteit tussen de deelnemende teams bespeuren. Aan het team Lest Best de zware taak om hun eerste prijs te verdedigen, aan de anderen de uitdaging deze op een spor tieve manier voor hun eigen team te veroveren. Opgave is mogelijk bij het secretariaat van het organiserend comité, Lange Brinkweg 115 te Soest, Tonnie Hagen, tel. 02155-21185. Na inschrijving ont vangt u in de week voor de Volksspelen een beschrijving van de af te werken spelen. De uiterste inschrijfdatum is 31 juli 1992 en de kosten bedragen f 30,- per team. De politie heeft vorige week vier Soes ter knaapjes in de leeftijd van 8 tot 10 jaar in de kraag gevat, die geld hadden weggenomen uit de kas-lade van een bus. Dat gebeurde terwijl de chauffeur de bus even had verlaten bij de halte aan de Di Lassostraat. De knaapjes hadden vijftig gulden buitgemaakt, die ze uiter aard weer moesten afstaan. Verkoop - Verhuur - Reparaties van gereedschappen en machines voor de vakman en de doe-het-zelver Industrieweg 37b - Tel. 19589 Een auto is vorige week woensdag op klaarlichte dag gestolen uit een winkel aan de Van Weedestraat. Het betreft een zogenaamde Dinky Toy ter waar de van 24 gulden en 95 cent. De dievegge, een 37-jarige Soester vrouw, werd buiten de zaak aangehou den. Tegenover de politie bekende ze dat het speelgoed met opzet niet had af gerekend. Informatie-avond op 23 juni In de hele provincie Utrecht zijn nog zeker twintig weekend-pleegouders voor kinderen met een verstandelijke handicap nodig. De Centrale voor Pleegzorg is daarom samen met de So ciaal Pedagogische Dienst op zoek naar mensen die gemiddeld één week end per maand een gehandicapt kind willen opvangen. Het betreft kinderen in de leeftijds groep van 4 tot 18 jaar. Ze zijn verstan delijk en soms ook lichamelijk gehandi capt. De meesten van hen wonen nog thuis. Door hun handicap eisen de kin deren veel aandacht en geduld van hun ouders en de eventuele broertjes en zus jes. Om dat te kunnen opbrengen is het voor het hele gezin nodig om zo nu en dan even op adem te kunnen komen. Wanneer het gehandicapte kind af en toe een weekendje naar een pleegadres kan, krijgen zowel het kind als de overi ge gezinsleden de kans om tot rust te komen. Daarna kunnen ze er samen weer een tijdje tegen en lukt het de ou ders vaak om langer voor hun kind te blijven zorgen. De Centrale voor Pleegzorg zoekt men sen die het leuk vinden om tijd en ener gie aan een gehandicapt kind te beste den. Alleenstaanden, echtparen of sa menwonenden die in prinipe voor een periode van minimaal twee jaar gemid deld één weekend per maand en/of één of twee weken in de vakantie een ge handicapt pleegkind willen opvangen. Ze ontvangen daarbij ondersteuning van van een begeleider en een financië le vergoeding. Voor iedereen die hier meer over wil weten, organiseert de Centrale voor Pleegzorg een informatie-avond op dinsdag 23 juni. Telefoon 030-33 23 73. Ook de foto van vorige week is ons nu onthuld: verschillende lezers (en leze ressen!) hebben ons blokjes en brokken informatie aangedragen. We weten nu dus een stuk meer, maar we weten nog niet alles. Waar het was is nog onduide lijk. Achter het verenigingsgebouw, hoorden we; tijdens een excursie, zei een ander. En het jaartal is ook nog niet helemaal zeker: 1923, 1924, 1925? Maar, vanuit 1992 bekeken is dat toch al aardig nauwkeurig - laten we aanne men dat het 1924 is geweest. En wat u zag waren leerlingen, plus le raar, van de landbouwwinteravond- school. En wie u zag waren, links begin nend en wel met de staande rij: meester Lieshout Jan Hilhorst Jan van de Hengel Piet Stalenhoef Gerrit Pronk Dan, knielend, links beginnend: Bart Smeeing Henk van Roomen Antoon Kok Dorus Wigman Helmus Kok Jan van Roomen (met vlinderdasje) (daaronder) Jan de Bruin En dan zittend/liggend op de grond: Henk Hilhorst Wim Hofslot Hoe lang zo'n opleiding duurde weten we nog niet, maar dat er hard aan ge werkt werd, dat hoorden we wél. Veel dank aan alle mensen die de moeite na men ons in te lichten! 110 Monumenten in beeld, tekst en gedichten Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Liliri- l\v Complete Boekhandel. Kringloopcentrum Parallelweg 7 tel. 18730 Openingsuren: Woensdagmiddag 14.00-16.00 uur Donderdagavond 19.00-21.00 uur Zaterdagmorgen 10.00-12.00 uur Spullen brengen: Donderdag 9.00-12.00 uur en tijdens openingsuren Spullen ophalen: (grotere hoeveelheden) Alleen op donderdagochtend na telefonische afspraak De Dauwtrapfietstocht op Hemel vaartsdag, voorafgaande aan de festivi teiten van de Oude Ambachtenmarkt, is ook dit jaar een groot succes gewor den. Ongeveer 300 fietsers gingen tus sen vijf en zes uur 's morgens op weg om te genieten van de omgeving. Onder hen bevonden zich behalve veel Soes- ters ook deelnemers uit Almere, Amersfoort, Baarn, Utrecht, Lage Vuursche en Bilthoven. Velen deden ook mee aan de speciale gratis prijsvraag, waarvoor ze een aan tal vragen over Soest moesten beant woorden. Uit de goede oplossingen werden de volgende prijswinnaars ge loot: dhr. H. Helmhout, Van Maarenplein 5, Soesterberg; mw. B. Out, Nieuwstraat 50; W. van Vloten, Pelikaan weg 23; Dennis van Beek, Bartolottilaan 7A; Ronald Dorresteijn, Torenstraat 2A; Mariëlle Tol, Gemshoorn 50; dhr. D. v.d. Veen, Groen van Prinstererstraat 46, Baarn; dhr. G. Huyvoets, Draailier 107; mw. A. de Ruyter-v.d. Berg, De Schans 2. De prijzen worden thuisbe zorgd. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Ook op Radio Soest, elke donderdag 9.30-10.00 uur. Evenementen Circus Renz, eenmalig optreden, 21 juni, de Eng, kaarten o.a. bij de VVV. NorthSea Jazzfestival: 11,12,13 juli Den Haag; dagkaart f 75,- reserve ring. Nu reeds te reserveren: Youp van 't Hek, Jules Deelder, André van Duin, Herman Finkers, Brigitte Kaandorp voor het seizoen 1992-1993. Iets weten? Vraag het de VW! De VW is een onuitputtelijke bron van informatie over dagaccommodaties, korte vakanties in eigen land, dagtoch ten, fietstochten, wandelroutes. Ook voor uw mueseumjaarkaart, CJP-pas en VW-geschenkbon, kaartjes voor concerten, toneel, popconcerten in alle theaters; sportvisaktes voor iedere vis ser boven de 15 jaar, telefoonkaarten met 20, 45 en 115 tikken (5, 10 of 25 gulden). Ook verkrijgbaar: boekje landelijke fietsdag - elke provincie heeft een eigen boekje met fietsroutes die men kan vol gen - en "Tuinen in Utrecht", botani sche, kasteel- en landgoed-tuinen evenementenkalender, f 2,-. VW-Soest/Soesterberg, Steenhoff straat 9A, maandag-vrijdag 9.30-16.30 uur, tel. 12075. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 - 1 38 07 Ieder mens heeft zijn of haar eigenaar digheden en aangezien artiesten ook mensen zijn, vormen zij daarop geen uitzondering. Ikzelf heb jaren geleden een paar miniatuur-voetbalschoentjes gekregen van Piet Lagarde, toen nog hoofd bij Adidas. Die schoentjes han gen vanaf die tijd in mijn auto. Inmid dels heb ik al vijf andere wagens versle ten, maar de mascotte verhuisde steeds mee. Het zijn plastic dingsigheidjes met een rubber onderkant. Door een paar keer wassen zien ze er niet meer uit en vooral in een spiksplinternieuwe auto slaan die schoentjes nergens op. Maar ik laat ze aan de achteruitkijkspiegel han gen omdat een soort bijgeloof me zegt dat er onheil kan komen als ik ze niet meer in de Mercedes heb. Als ik ergens moet optreden, controleer ik altijd de kleedkamer om te kijken of ik er gemak kelijk uit kan komen als er zich iets zou voordoen. Want sommige kleedruimtes zijn op de meest mogelijke en vooral on mogelijke plaatsen ingericht. In kelders onder de bühne bijvoorbeeld, waar je knap in de knoei kan komen als je snel de benen moet nemen, bij brand of bij andere calamiteiten. Er is een artieste die altijd een teddy beertje in haar kledingzak meeneemt. De harige pop zit onderin en vóórdat ze de planken opgaat, aaide ze even 'in the blind' over haar kleinood. Op een avond had een collega het beertje eruit gehaald en daarvoor een grote pad in de plaats gelegd. Toen ze met haar hand in de zak ging en het koude natte ding voel de, gilde ze de hele tent bij elkaar. Ze weigerde daarna op te treden. Niet om dat die pad in de zak zat, maar meer om dat ze haar beertje kwijt was. Toen dat weer boven water kwam, rendeze het to neel op. Vanaf die tijd kijkt ze echter eerst voordat ze haar hand in de bagage- zak steekt. Nico Haak tekende vaak een karika- tüurtje van zichzelf op de muur van de kleedkamer met daaronder de tekst: "Haak gevraagd, feest geslaagd." De bekende accordeonist Harry Mooten studeerde eens lang op het zware Bach- werk 'Das wohltemperierte Klavier'. Op piano al een hele kluif en op accor deon bijna ondoenlijk. Bij sommige passages had Harry op de partituur B geschreven. Toen hem gevraagd werd wat dat betekende, zei hij: 'Diepassages zijn zó moeilijk, ik moet eerst drie bor rels drinken voordat ik die überhaupt aandurf!" De Belgische artiest Eddy Wally is een verhaal apart. Hij is een nareist van de eerste orde. Beschouwt zichzelf min stens als de gelijke van Elvis Presley en Frank Sinatra. Hij komt op een in een wijde (belachelijke) cape. Zijn twee dochters fungeren als het ondersteu nend koor- en dansgroepje. Op zichzelf is daar niks mis mee, ware het niet dat diemeidenzo'n tachtig kilo per stuk we gen en bovenbenen hebben als halfvol wassen eiken. In hun hotpants is dat dan ook duidelijk te zien. Maar juist door dat extreme is Eddy, vooral in Vlaanderen, onmetelijk populair. Er komen honder den mensen opzijn optreden af omdat ze die grap wel eens willen meemaken. Ed dy vertaalt dat dan voor zichzelf in vak manschap. Nu is de man niet gek. Hij heeft een eigen zaal met daarnaast een bloemenwinkel. Zijn 'fans' koppen in die bloemenwinkel een ruikertje om dat dan de vedette aan te bieden tijdens diens show. Eddy neemt de hulde min zaam in ontvangst, geeft het boeket aan een medewerker achter de coulissen en die gaat er als een speer mee naar de win - kei waar ze weer verkocht worden aan de volgende bewonderaar. De meest uit gekookte recycling in de wereld! Jaren geleden sliep ik in Hamburg in een hotel op dezelfde kamer als Jack Jersey. Dat doe ik nóóit meer. We waren met een heel stel gaan stappen en ieder een was moe als een hond. "Dat wordt lekker meuren zei ik tegen Jack in de badkamer terwijl ik m 'n tanden aan 't poetsen was. Hij antwoordde niet en toen ik opkeek, zat hij als een goeroe midden op bed in de kleermakerszit. Hij had nog een drankje uit de mini-bar ge haald. Ik dook m 'n bed in, met m'n ge zicht naar de muur, en wachtte op Klaas Vaak. Maar die wilde niet komen. Het licht was nog aan. "Hé Jack", riep ik half onder de dekens, "schiet eens op. Dan kan 't licht uit.Ik hoorde wat ge rommel in de mini-bar; hijging nog een neutje pakken. Na een kwartier werd het me te dol. Ik draaide me om en zag Jer sey nog steeds geheel aangekleed in kleermakerszit midden op bed zitten. Hij zag er knap ongelukkig uit. Ik wist dat hij erg bijgelovig is en vooral, zoals veel Indische mensen, veel waarde hechte aan dingen als Stille Kracht. "Ga nou eens slapen, joh", zei ik. Met iets van gêne in zijn ogen antwoordde hij: "Ik durf niet. Ik ben bang om te gaan slapen met het licht uit.Verwonderd vroeg ik waarom dat was. "Voodoo", verklaarde hij heel benepen... En hoe ik ook argumenteerde, hij was niet van dat idee af te brengen. Ton, van geluidsbureau Optonica, kan alleen een topprestatie leveren als hij eerst een mop heeft verteld. Vorige weejf had hij weer een leuke: "De paus stond op het balkon van het Vaticaan en sprak zijn Urbi et Orbi voor een paar hon derdduizendmensen. Opeens zei de Va der dat hij een trieste mededeling had voor de gelovigen. "Mijn hart is er slecht aan toe", riep hij de schare toe. "Volgens de doktoren heb ik nog maar een maand te leven. Het enige dat mij nog kan red den is een ruilhart. Maar dat kan ik toch, als oude man, niet aan jullie vragen?" Iedereen op het plein kwam als één man overeind. "Pape, neem mijn hart, neem mijn hart", klonk het uit honderddui zenden kelen. De Paus was zeer aange daan door de blijk van liefde van al die mensen. "Nee, nee", wierp hij nog tegen, "Dat kan ik van jullie niet verlangen. Maar de gelovigen hielden vol: "Pape, neem mijn hart."Goed dan riep de Vader met de verstikte stem. "Het zij zo. Ik heb hier een veertje. Dat laat ik naar beneden dwarrelen. En op wiens schou der het veertje land, zal mijn donor zijn.Onder doodse stilte liet hij din getje naar beneden zweven. Toen het veertje halverwege \vas, hoorde men eerst héél zachtjes, maar allengs luider en luider op het plein het geluid van hon derdduizend lippen: Pfftm pffffft, pftfft... Een schommel, een rekstok, een wip en zelfs een draaimolen - tegenwoordig verwachten we méér van een speelter rein, maar in de tijd dat deze foto werd genomen moet het best een aardige speeltuin zijn geweest. En wanneer werd deze foto dan geno men? Jaren dertig, is onze schatting, vaag als dat is. Maar misschien zijn er wel lezers die er wat naders over kun nen vertellen. En lezers die weten waar deze speeltuin te vinden was - en het moet binnen de gemeente Soest zijn ge weest. Veel meer houvast bieden we niet - kandemand ons verder helpen? Zoals steeds: bij de redactie van de Soester Courant of bij mensen van Mu seum Oud Soest, onder meer Boris Berkhout, telefoon 16372. Onze dank! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking!

Soester Courant | 1992 | | pagina 9