UITVERKOOP Z0MERK0LLEKTIE tot 50% korting En dit zij n de knallers van deze week: 398 CKXX) Belastingen en heffingen ondanks hoge reserves drie procent hoger Vertraging opvang van asielzoekers 10% tot 60% KORTING Naschoolse opvang bij Kindercentra Een huizen" hoo9 bod Hollandse garnalen 475 Vragen WD over afwijzing aanvraag uithoudingsproeven Gegarneerde huzarensalade Tomaten EJ De Ster damesmode De Ster kindermode Hil-ton herenmode Zigeunerschnitzel Gevraagd VAKANTIE BEZORGERS □ma ammcoa m Menne houdt rekening met minder inkomsten en meer uitgaven Zuiveringsheffing van provincie gaat ook omhoog Gemeente en Vluchtelingenwerk wel tevreden UITVERKOOP!!! De snoepjes uit zee nu lekker voordelig 100 gram RUUD SMIT visspecialiteiten 3 Actueel 3 Opinie 5 Actueel *m itsaj* i Ef- t J 7 Handel 9 Op Soest 11 Sport Deel Soest-Zuid zit uren zonder stroom thuis Prins jarig Wilt u uw huis verkopen? Hendrik Smit Start in november na verbouwing van Het Kasteel 500 gram kilobak 500 gram C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HET VLEESCENTRUM Soester Courant WASIEL STEITNER Ondanks dat de gemeente Soest goed bij kas zit, worden alle belastingen en heffingen volgend jaar met drie procent verhoogd. De afvalstoffenhef fing zal zelfs nog meer stijgen: van 273 naar 313 gulden. Wethouder Jan Menne is niet van plan voor suikeroom te gaan spelen en de reserves voor een deel aan te spreken. "De algemene reserve is een soort buffer om eventuele tekorten op te vangen", aldus de wethouder van financiën. Menne sluit niet uit dat in de toekomst de inkomsten van Soest zullen da len en de uitgaven zullen stijgen, ook al gaat de meerjarenbegroting 1993-1996 voorlopig uit van een 'overschotje van twee ton per jaar'. Dat laatste blijkt uit de eerste presenta tie van die begroting. De Soester begro ting sluit op 122 miljoen gulden. Van het rijk krijgt Soest jaarlijks 32,4 mil joen gulden (150 gulden per inwoner en 1.200 gulden per gebouw), maar Men ne vreest dat die bijdrage omlaag zal gaan. "De grotere gemeenten lobbyen voor een herwaardering van de rijksbij dragen. Ze willen dat niet meer wordt gekeken naar het aantal inwoners en gebouwen, maar meer naar het aantal bijstandsmensen en voorzieningen. In dat geval zou Soest erop achteruitgaan, want wij hebben relatief minder inwo ners met een uitkering en voorzienin gen." Volgens financieel expert Van Vliet van de gemeente is nog niet te zeg gen hoeveel Soest zou moeten inleve ren. Voor 1995 verwacht hij geen wets wijzigingen op dit punt. Het voorzichtige financiële beleid van Menne is ook geënt op mogelijke grote uitgaven. "Op verkeersgebied zijn veel uitgaven geschrapt. Maar als we die straks toch gaan uitvoeren, kost ons dat miljoenen." Dat de burger vanaf 1993 drie procent meer moet betalen voor al le belastingen en heffingen, vindt hij geen onoverkomelijke zaak. "Dat per centage ligt lager dan de loonsverho gingen", aldus Menne die ook wijst op de te verwachten inflatie voor 1992. Die ligt met 3,5 tot vier procent ook ho ger dan het percentage, waarmee de be lastingen stijgen. Reserves In de algemene reserve zit op dit mo ment zes miljoen gulden. Daarnaast be schikt de gemeente over 21 miljoen gul den uit het zogenaamde rentegebruik. De rente die de gemeente incasseert over die reserves, vormt een belangrijke bron van inkomsten voor de gemeente. In 1993 houdt de gemeente rekening met een verlies van 308 gulden, maar in de drie jaren daarna schommelt de be grote winst tussen de 224.000 en 264.000 gulden. In de afgelopen jaren hield Soest meestal nog meer over. Menne: "Vanaf 1983 hadden we altijd een voordelig saldo-resultaat. Dat bete kent niet dat we met te ruime hand heb ben begroot. We hebben juist goed ge let op de uitgaven en waar mogelijk be zuinigd." Personeel Menne gaat ook bezuinigen op de per soneelslasten. Dat zal overigens geen gedwongen ontslagen tot gevolg heb ben, al was het alleen maar omdat de gemeenteraad daar op tegen is. Menne: "Door betere efficiency en combinaties van functies hoeven we straks bepaalde plaatsen niet meer op te vullen. Dat rea liseren we middels een natuurlijk ver loop." De gemeente kan daarmee structureel geld besparen. Het gaat in eerste instantie met name om de afde lingen kaviz, verkeer en wegen en riole ring. Vanaf 1993 rekent Menne op een bezuiniging van enkele tonnen per jaar. Vanaf 1995 is de taakstelling 750.000 gulden op jaarbasis. Intussen gaan alle belastingen en hef- fingèn toch met drie procent omhoog. Dat de afvalstoffenheffing zelfs veertig gulden duurder wordt, heeft onder meer te maken met de herinrichting van de Schans, de verhuizing van Spullen- hulp naar de Schans en de hogere afval- kosten voor de gemeente. De gemeen teraad wil dat de vuilinzameling en -verwerking kostendekkend zijn. Dat wordt met de verhoging naar 313 gul den gerealiseerd. In 1994 zal de afval stoffenheffing vermoedelijk nog eens drie gulden stijgen. v rw Jan Menne: "De algemene reserve is een soort buffer om tekorten op te van gen. De zuiveringsheffing van de pro vincie wordt voor een gezin ver hoogd tot 263 gulden per jaar. Pro vinciale Staten (ps) hebben zich in grote lijnen achter het voorstel van Gedeputeerde Staten (gs) ge schaard. Gs wilde de zuiveringsheffing tot 266 gulden verhogen, maar de CD A-fractie van ps beperkte de ver hoging middels een motie tot 263,88 gulden. De WD had de zuiverings heffing nog verder willen verhogen, maar kreeg onvoldoende steun daarvoor. De verhoging van de heffing is nood zakelijk om de voorgenomen maat regelen voor het waterkwaliteitspro gramma te kunnen uitvoeren De huisvesting van asielzoekers in Soest heeft enkele maanden ver traging opgelopen. Het was de be doeling dat per 1 september 61 vluchtelingen een dak boven hun hoofd zouden hebben, maar dat wordt op z'n vroegst 1 januari van volgend jaar. Op dit moment ge nieten 49 vluchtelingen onderdak in Soest. De vertraging is een gevolg van de woonruimteverdeling. De woning bouwverenigingen hebben te maken met veel urgente gevallen en te weinig woningen. Bovendien is afgesproken dat de asielzoekers over zoveel moge lijk wijken van Soest worden verdeeld. Tot dusver hebben de corporaties Soest en St. Joseph vijftien huizen beschik baar gesteld. In december moeten dat er negentien zijn. De verwachting van de gemeente is dat aan dat streven kan worden voldaan. Soest ontvangt 110.000 gulden rijkssubsidie voor de opvang van asielzoekers. De gemeente Soest had aanvankelijk plaats voor 32 asielzoekers, maar be sloot in maart vorig jaar dat aantal uit te breiden tot 61. De samenwerking met de verschillende instellingen, waaron der de Stichting Vluchtelingenwerk, verloopt volgens de gemeente naar vol le tevredenheid. Het tweemaandelijks overleg tussen die stichting en de ge meente is van de baan. De partijen ont moeten elkaar als één van hen dat noodzakelijk acht. In de evaluatie van de gemeente staat dat die afspraak vol gens iedereen goed werkt. Ook de sa menwerking met de vreemdelingen dienst werkt goed. Asielzoekers die langer dan een jaar in Nederland wo nen, moeten zich om de veertien dagen melden. Gezinnen kunnen volstaan met een maandelijks bezoek aan het po litiebureau. Woonruimte Het is de bedoeling dat asielzoekers met een zogenaamde status binnen drie maanden de opvangplaats verlaten. In de praktijk blijkt het evenwel niet altijd mogelijk binnen die termijn vervangen de woonruimte te vinden. Als asielzoe kers een toegewezen woning weigeren, moet streng worden opgetreden, vindt de Stichting Vluchtelingenwerk. De werkgroep van de stichting beschikt momenteel over zes medewerkers. Dat waren ei; acht en de stichting is van me ning dat er grote behoefte bestaat aan een vrouwelijke vrijwilliger die alleen staande vrouwen of moeders gaat bege leiden. De Stichting Vluchtelingenwerk zegt veel waardering te hebben voor Trema die taallessen verzorgt. Voor die lessen is een wachtlijst per 1 september. Twee vrijwilligers zijn echter bereid gevon den de asielzoekers, die moeten wach ten, voorlopig bij te staan. Al met al zijn de gemeente en Vluchte lingenwerk tevreden over de opvang van asielzoekers. Discriminatie-proble men zijn bij beide partijen niet bekend. sportieve MODE herenkleding OP ONZE OVERBEKENDE TOPMERKEN ZUID PROMENADE 12 - SOEST-ZUID - TELEFOON 02155-23530 van weedestraat 149 3761 cd soest tel 02155-15288 Heling wordt strenger aangepakt in Soest. Arbeidsbureau helpt veel minderheden aan werkkring. Protesten van actiegroep Hees. e t 1 L™... ^mÊÊUSÉJSkiA Uitreiking certificaten Trema '87. 'Mas Ayu': een stukje Madura in Soest met een vleugje Singapore. KvK in zee met advocaten. Verdwenen Soest. Geslaagden 1992. Jeugdteam Soest-Znid Nederlands kampioen. Bewoners van de Sparrenlaan en de Larixlaan hebben maan dag urenlang zonder stroom ge zeten. Dat werd veroorzaakt doordat een laagspanningska- bel door een graafmachine was stukgetrokken. Tussen 11.00 en 18.00 uur moesten de Soesters het zonder stroom doen. De herstelwerkzaamheden namen lange tijd in beslag, omdat de Regio nale Elektriciteits Maatschappij Utrecht (Remu) eerst moest onder zoeken welk traject van de kabel was vernield. In totaal verbrandde 150 meter kabel. De vernieling werd aangericht bij het padvindershonk aan de Sparren- laan. Een graafmachine raakte daar een kabel. Daardoor ontstond kort sluiting aan de kabel en de hoofdka bel. Als gevolg van de schade kwa men de huisaansluitingen aan de Sparrenlaan en de Larixlaan zonder stroom. Om 18.00 uur konden de bewoners weer gebruik maken van de elektrische voorzieningen. Mede werkers van de Remu hebben de hoofdkabel van de kabel naar de padvinders losgekoppeld, zodat de stroomstoring voor de bewoners kon worden verholpen. Dat neemt niet weg dat 150 meter kabel moet worden vervangen. Dat is een dure operatie. Hoeveel de her stelwerkzaamheden kosten, was gis termorgen nog niet bekend. Volgens een woordvoerster zal de Remu de kosten al dan niet geheel trachten te verhalen op het aannemersbedrijf dat de schade aanrichtte. Hierover is al overleg met de aannemer. Z.K.H. Prins Bernhard wordt maandag 29 juni 81 jaar. Informatie bij MAKELAARDIJ Q|> MAA T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 H Stichting Kindercentra Soest start in november met naschoolse op vang voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Op werkdagen kunnen de kinderen dan tot 18.00 uur terecht in Het Kasteel, de voormalige Emma huishoudschool aan de Talmalaan. De Stichting kan niet eerder met die dienstverlening beginnen, omdat het nieuwe pand van Kindercentra nog wordt verbouwd. De werkzaamheden zijn in het najaar afgerond. Daarna wordt begonnen met de naschoolse op vang. "Het doel is.de kinderen een veilige, ve- trouwde en huiselijke sfeer te bieden, zodat ze hun vrije tijd op een prettige en verantwoorde manier kunnen door brengen", zegt Yvonne Geelen van Kindercentra. "Het is een combinatie van een pedagogisch klimaat en een vrijetijdskarakter. Dat klinkt mooi, hè. Ouders kunnen vanaf november 48 we ken per jaar gebruik maken van de diensten van Kindercentra. De'Stich ting is namelijk ook tijdens school vakanties geopend. In eenj^hoolweek draait de naschoolse opvang 21 uur per week, tijdens vakanties niet minder dan vijftig uur. "Dan kunnen de kinderen de hele dag bij ons terecht. Tijdens de schoolvakanties zullen we activiteiten organiseren, net als de ouders zouden doen. We gaan bijvoorbeeld naar het zwembad of houden een sprookjes- of kasteelweek", legt Geelen uit. Voor de naschoolse opvang heeft Kin dercentra plaats voor twee groepen van zestien kinderen. De kosten zijn afhan kelijk van het inkomen van de ouders. Iemand die 1.600 gulden netto per maand verdient, moet 31 gulden per maand bijdragen. Voor iemand met een salaris van 2.500 gulden kost de na schoolse opvang 160 gulden per maand en iemand die 4.500 gulden of meer verdient, betaalt maandelijks 418 gul den. Een en ander is weer afhankelijk Nu nog een puinhoop, straks een kas teel.Foto: Goos van der Wilt. van de mogelijkheden waaruit kan wor den gekozen. De kinderen kunnen zo wel tijdens schoolweken als vakantie weken worden opgevangen of alleen tij dens schoolweken of alleen tijdens vakantieweken. Dat er behoefte bestaat aan naschoolse opvang staat voor de Stichting Kinder centra vast. Yvonne Geelen leidt dat af aan het feit dat nu al aanmeldingen zijn binnengekomen. Na de verbouwing wordt in november gestart. Voor inlich tingen, tel. 28050. De fractie van de WD is in de pen ge klommen naar aanleiding van de we- reldruiterspelen 1994. Burgemeester en wethouders hebben geen toestem ming gegeven voor uithoudingsproe ven op de Vlasakkers. Die proeven zouden op 30 juli en 6 au gustus moeten worden gehouden, zo blijkt uit de aanvraag van de Neder landse Hippische Sportbond (NHS). De WD wil weten waarom het college geen medewerking wil verlenen, terwijl VAN WEEDESTRAAT 7-8-8a - SOEST Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02t55-[6Z5! op hetzelfde terrein ook met tanks wordt geoefend. Bovendien worden op de Vlasakkers ieder jaar de nationale kampioenschappen cross country voor de bereden politie gehouden. "Is er overleg geweest met de NHS al vorens tot afwijzing over te gaan?", vra gen de liberalen. "En is de NHS daarte gen in beroep gegaan?" De fractie wil tevens weten wanneer het college een beslissing neemt over het eventuele be roep. Daarnaast vraagt de WD per brief of b en w bereid zijn de aanvraag in de com missie financiën en sport te behandelen. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Magere RUNDERLAPPEN per kg 13?» SCHOUDERROLLADE per kg 1 0?® KALKOENFILET per kg 1 3?® Altijd kwaliteit en betaalbaar. voor de voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING Aanmelden: tel. 1 41 52 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1