ger (m/v) UW P9 MEER BIJ MIDDELMAN 950 scliweiiiakcr VSOP opent nieuw bureau in Soest 159,- enstam lACTUEEL E Heling wordt strenger aangepakt in Soest Arbeidsbureau helpt veel minderheden aan werkkring FOTO SWAGER 1 OPINIE l 'B en W niet gemotiveerd na bezwaren' Structuurvisie en milieu t Ütafaemnlter Hans Wewer Hairstyling J PAGINA 2 tinatie (NEC) itiltctlmhlterij WOENSDAG 24 JUNI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gemeente doet mee aan voorlichtingscampagne Gratis inkopen doen in auto SCHOEMAKER technische dienst DAT LEREN JACK VAN 'N JOET KOMT JE DUUR TE STAAN! DE KOPER VAN DE BUIT GAAT NIET VRUUIT! t&h www ccXJlu&t Mta&frfalfcll... Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties BEVu Meldpunt woonomgeving: tel. 25346 Poolse kinderen week op vakantie FUJIDL-öO Protesten van Actiegroep Hees Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Klachten bezorging Soester Courant Winkeldief in bezit van heroïne Uw totaalinstallateur P.A. van den DIJSSEL bv voor al uw installatiewerk LOODGIETER VERWARMING ELECTRA bij VERBOUW NIEUWBOUW ONDERHOUD Tevens STEGAS gas- onderhoud. Laanstraat 34a - Soest Telefoon 02155-12472 tierende Nederlandse enwerken voor de uit ten verschillende soor- oncurrentie is. organisatie zoeken wij d dat hij jaarlijks enkele ambitie om carrière te ilijkheid met een sterk te aan een nieuwe uit- inkennis en een aantal baar voor succes. 'oor 100% wil inzetten oedrijven te helpen be- 1 werk, goede werkom- 158, 3768 MD Soest, ■16451 (kantoor) en na terdag: an 10,50 STDIJK TELEFOON 12387 ibodem 'zus' mef trasfype 'zo'... het den van de juiste ■nbinatie is een hele ist. Daarom heeft k Woon komfort voor en aantal testbed- Kunt echterkanf. Heling is aan de orde van de dag. Het lijkt alsof mensen steeds tole ranter worden tegenover dit mis drijf. Daarom wil de overheid dit probleem aanpakken. Mensen maken zich schuldig aan een straf baar feit als ze gestolen goederen kopen. Opvallend weinig burgers realiseren zich echter dat niet al leen het vérkopen, maar óók het kopen van de buit heling is. Een zacht prijsje is voor veel mensen voldoende om een oogje dicht te knij pen. Bij de aanschaf van bijvoorbeeld die videorecorder die al zo lang op het verlanglijstje stond. Of die gloednieuwe leren jas, gekocht op de vrije markt, die door zogenaamde brandschade voor een habbekrats van de hand wordt ge daan. Door een wetswijziging kan heling nu strenger worden aangepakt. Daders, dus verkopers én kopers van gestolen goederen, komen sneller voor de rech ter en riskeren een gevangenisstraf van vier jaar, of een boete die kan oplopen tot maar liefst honderdduizend gulden. In dat geval kan die goedkoop aange schafte videorecorder iemand uiteinde lijk toch duur komen te staan. Zolang er een markt is voor de heler, wordt ook diefstal aangemoedigd en in stand gehouden, want: zonder steler geen heler. Om deze cirkel te doorbre ken moet de aanbieder van gestolen goederen strenger worden aangepakt. Maar de kopen moet ook wijzer wor den. Want er is natuurlijk altijd een ge dupeerde bij heling: degene bij wie de spullen gestolen werden. Publiekscampagne De wetswijziging is een goede aanlei ding voor de overheid om meer aan dacht te schenken aan heling. Het mi nisterie van Justitie ondersteunt daar om de bestrijding van heling met een publiekscampagne die bestaat uit een Postbus 51-spot op televisie en een aan vullende publieksfolder. Die folder ligt op het postkantoor en in de bibliotheek. Daarnaast stelt het ministerie voorlich tingsmateriaal beschikbaar. Op verschillende plaatsen in Nederland is hiermee ervaring opgedaan. In Nij megen startte men een tijd geleden al met de voorlichtingscampagne tegen heling. Politie, justitie en de gemeente gebruikten het voorlichtingsmateriaal om de kennis over heling te vergroten. Het succes van deze campagne, met de slagzin 'De koper van de buit gaat niet vrijuit', heeft ertoe geleid dat nu ook andere gemeenten het materiaal kun nen gaan inzetten. De koper van de buit In Soest start binnenkort de voorlich tingscampagne tegen heling. Op het po litiebureau zijn folders met informatie verkrijgbaar, en op openbare plaatsen zoals cafés, scholen en bibliotheek han gen posters met bijvoorbeeld de slagzin Die fiets van een geeltj e komt je duur te staan'. Gericht op iedereen, maar met name op de jeugd. Dat het kopen van gestolen goederen ook strafbaar is, blijkt vooral bij jonge ren weinig bekend. De posters waar schuwen ervoor dat een goedkoop jack of een goedkope fiets gestolen kan zijn. Dat koopje is dus strafbaar, al is het nog zo verléidelijk. Iedereen kan helpen he ling te bestrijden. Door waardevolle spullen goed te merken en bij aangifte van diefstal een goede beschrijving te geven. Zodat spullen beter kunnen worden opgespoord. Maar voorkomen van heling door niet in te gaan op een verdacht aanbod is natuurlijk de beste werkwijze. Samenwerking De duizenden gevallen van heling die jaarlijks door de politie geregistreerd worden, zijn nog maar het topje van de ijsberg. Om heling echt goed te kunnen bestrijden, moeten politie, justitie en het gemeentebestuur samenwerken. Strengere controles van opkopers van tweedehands goederen, goud en auto's. Maar ook 'helinggevoelige' locaties als jeugdhonken, cafés en koffieshops nauwlettender in de gaten houden. Gratis boodschappen doen in een auto, dat schijnt tegenwoordig ook mogelijk te zijn. Het gebeurde vrijdagavond op het Ve- delaarpad. Daar nam een voortvluchti ge persoon boodschappen ter waarde van vierhonderd gulden uit een auto mee. Alsof dat zijn honger nog niet kon stillen, ontfermde hij zich tevens over een elektrische schrijfmachine. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies' video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' Op Iwllng staat 'n gevangenisstraf van maximaal 4 jaar of 'n forse geldboete Het gemeentebestuur kan heling terug dringen door bijvoorbeeld op basis van de Algemene Politie Verordening (APV) tijdelijk een café te sluiten waar veel wordt geheeld. Of die snuffel- markt, waar al vaker helers zijn betrapt, verbieden. Door een goede samenwer king is de kans op succesvolle helingbe strijding uiteindelijk het grootst. In het kader van de campagne 'De ko per van de buit gaat niet vrijuit', heeft het bureau Bestuurlijke Preventie on langs posters en publieksfolders ver stuurd naar scholen voor basis- en voortgezet onderwijs, buurthuizen, di verse sportclubs, sporthallen, biblio theken, Cultureel Centrum C-drie, Dorpshuis Soesterberg, enzovoort. De gemeentepolitie heeft eveneens posters en publieksfolders verstuurd naar de horeca en de rijwielhandelaren. Tevens controleert de politie regelma tig of ter verkoop aangeboden goede ren van diefstal afkomstig zijn. Dat ge beurt onder andere op vrijmarkten, rommelmarkten, zwarte markten; maar ook bij de registerplichtingen zoals rij wielhandelaren, opkopers en juweliers. Volgens de politie is het in het verleden éénmaal voorgekomen dat een horeca gelegenheid is gesloten, omdat daar on der meer werd geheeld. De publieksfolders van de campagne zijn verkrijgbaar bij het Infocentrum in het gemeentehuis en bij de receptie van het politiebureau. fTn8%'' Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 Middelman is een wooncentrum vol In on:e :éér uitgebreide sfeervolle verrassingen. Niet alleen in méér woontextielafdeling hebben we alles prettige prij:en, maar vooral ook in om het interieur helemaal at en heie méér keus. Zowel in zitmeubelen, maal naar uw smaak te maken! slaapkamers, woon wanden, gardero- En natuurlijk mag u rekenen op per bes en (thuis)- fect gemaakte gor- kantoormeubelen, <<77frrn(7TBr^^ dijnen en met teil- maar vooral ook in loos vakmanschap tapijten, vinyls, gor- AÉÉO P BÉ MM HBÉ;- tapijten, dijnen en vitrages. 'x'" QOOGJEfö Wooncentrum Middelman ligt direkt aan de grote weg van Soest naar Amersfoort. Birkstraat 99 te Soest. Tel. 02155-11004. NGERUS1? GERUST! De Vereniging Samenwerkende Ouder- en Patiëntenorganisaties (VSOP) heeft vrijdagmiddag het nieuwe bureau aan de Vredehof- straat in Soest geopend. Ook wer den het documentatiecentrum en de telefonische hulplijn in gebruik genomen en het project minderhe den gestart. De VSOP is een samenwerkingsver band van organisaties die betrokken zijn bij erfelijke en/of aangeboren af wijkingen. De VSOP groeit snel, zo bleek uit de openingstoespraak van voorzitter B.M. Reuser. Inmiddels zijn 36 landelijke organisaties met totaal tweehonderdduizend gezinnen als lid bij de VSÓP aangesloten. De VSOP is naast belangenbehartiger van de organisaties ook een landelijk informatiecentrum voor algemene er felijkheidsvoorlichting. Op allerlei vlakken is de vereniging actief. Het geautomatiseerde documentatie centrum en de daaraan gekoppelde te lefonische hulplijn is een geschenk van Voorzitter Reuser verricht de ope ningshandeling in het nieuwe bureau van de VSOP. Foto: Goos van der Wilt. het Nationaal Revalidatie Fonds. De VSOP in Soest is telefonisch bereik baar onder nummer 28155. In het kader van de sociale vernieu wing heeft de gemeente er een nieuw speciaal telefoonnummer bijgekre- gen. Het is het nummer 25346, waaronder vanaf heden het meld punt woonomgeving te bereiken is. Met die nieuwe telefoonnummers wil het gemeentebestuur iedere in gezetene van de gemeente tege moetkomen die bepaalde klachten heeft over zijn woonomgeving, zo dat hij of zij zich prettiger voelt. Het gaat hier om klachten als een los lig gende trottoirtegel, overhangend groen, vernielde of beschadigde ver keersborden, kapot plantsoenmeu- bilair of speeltoestellen met manke menten. Het zijn vaak kleine erger nissen die op een eenvoudige manier verholpen kunnen worden als men maar weet waar dit gemeld moet worden. Wie nummer 25346 belt, krijgt kon- takt met de dienstdoende opzichter. Krijgt deze inderdaad te maken met een duidelijke wens of klacht over de onderhoudstoestand van de woon omgeving, dan beoordeelt hij of de ze voor directe behandeling - als cri terium geldt binnen een uur - in aan merking komt, dan wel dat het vol doen aan de wens of het tegemoet komen aan de klacht meer tijd vergt. De melder krijgt dat direct te horen. De opzichter zal na de melding di rect kontakt opnemen met een uit voerende afdeling, zoals bijvoor beeld Verkeer, Groenbeheer of Rei niging. Met deze afdelingen is de af spraak gemaakt dat zij binnen 24 uur zorgen voor uitvoering. Het meldpunt is alleen te bereiken tijdens werkdagen. Het beleid van het arbeidsbureau in Oost-Utrecht ten aanzien van minderheden begint vrucht af te werpen. In het eerste kwartaal van dit jaar werden reeds negentig bui tenlanders aan een baan geholpen. Dat is al 33 procent van de doel stelling voor dit jaar. Als gevolg van het landelijk beleid wil het RBA Oost-Utrecht dit jaar 275 minderheden aan een baan helpen. Als de huidige trend zich voortzet, ver wacht het arbeidsbureau dat de taak stelling met twintig procent wordt over schreden. In de eerste drie maanden hebben al twee keer zoveel buitenlan ders werk gevonden als in dezelfde pe riode in 1991. In het kader van het minderhedenbe leid werd op 13 juni een arbeidsmarkt voor allochtonen gehouden. Het ar beidsbureau in Amersfoort spreekt van een succesvolle markt, waar twintig be drijven en opleidingsinstituten zich pre senteerden. De markt trok 350, voor namelijk allochtone bezoekers. Per 1 juni is een bedrijfsadviseur min derheden aangesteld. Het is Rianne Roding. Zij adviseert en ondersteunt bedrijven bij de instroom van etnische minderheden. Door middel van wer ving, selectie en begeleiding van kandi daten zullen bedrijven in de regio Oost Utrecht worden gestimuleerd meer al lochtonen in dienst te nemen. Schoolverlaters Het aantal schoolverlaters dat zich van af 1 april heeft ingeschreven als werk zoekende ligt aanmerkelijk lager dari in 1991. Op dit moment staan 480 school verlaters ingeschreven tegen 650 vorig jaar. Die ontwikkeling sluit aan bij de prognoses. Omdat het aantal jeugdigen afneemt, zullen steeds minder jongeren zich op de arbeidsmarkt aanbieden. Dat betekent dat de werkgevers zich meer en meer op andere groepen zullen moe ten richten. Het arbeidsbureau is daar op voorbereid en kan de werkgevers daarbij ten dienste zijn. Eind juli gaan 40 Poolse kinderen uit de Soester zustergemeente Kedzierzyn/ Kozle een week op vakantie: dat is fi nancieel mogelijk gemaakt door vele bijdragen van vooral particulieren in Soest. Volgende week donderdag ver trekt een aantal bestuursleden van de Vereniging Soest - Kedzierzyn/Kozle naar Polen om een bedrag van meer dan f 3000,- te overhandigen aan de burge meester van Kedzierzyn/Kozle en en kele ambtenaren van o.a. de sociale dienst. Niet alle kinderen die men een weekje mee wil nemen naar de bergen kunnen mee. Een bijdrage is daarom nog steeds van harte weikon op bankrekening RA BO Soest 37.99.36.224, onder vermel ding van Zomeraktie 1992 Kedzierzyn/ Kozle, Postgironummer van de bank: 21.27.75. Omdat de bestuursleden naar Kedzier zyn/Kozle met hun eigen auto('s) rei zen is er weinig gelegenheid om pakket ten mee te nemen. Informatie: voorzit ter Bert Krijger, tel. 16959, of coördi nator reizen en vervoer Jan Strietman, tel. 10149, van de Vereniging Soest- Kedzierzyn/Kozle. r *Oro(Hir, VOLAUTOMATISCH FOTOPLEZIER Stijlvol en comfortabel. Akcieve auto- focus met focus lock. Volautomati sche filmbehandeling. Automatische belichting. "Zelfdenkende" flitser. Sympatieke prijs. FOTO-VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG 13.00 - 18.00 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG 09.00 - 18.00 UUR. KOOPAVOND VRIJDAG VAN 19.00 - 21.00 UUR. ZATERDAG 09.00 - 17.00 UUR. De ernstige bezwaren die zijn geuit tij dens de inspraakavond op 1 juni t.a.v. Hees, waar ook bij een aantal partijen duidelijk naar voren is gekomen dat Hees als bouwlocatie ter discussie staat, zijn kennelijk voor B&W niet belangrijk. Dit blijkt uit het voorstel aan de raad. Nu ook de bewoners van de omgeving Jachthuislaan tot de conclusie zijn ge komen dat op hen een overval is ge pleegd ten aanzien van de structuurvisie fase 4 blijkt wel op welke wijze de ge meente Soest "Natuurlijk" meent haar politiek te moeten bedrijven. B&W stellen dat de keuze van de bouwloca ties na voorafgaande inspraak op 23 ja nuari jl. is genomen. Als men hier het referendum bedoeld, dan was de keuze slechts tussen bouwen of minder bouwen en niet concreet wat locaties betreft. De 'nul-optie' was al helemaal geen keuzemogelijkheid. Tij dens de inspraakavond op 1 juni stelt de PvdA zich op het standpunt, dat over wijziging van de eenmaal gekozen loca ties bij het raadsbesluit van 23 januari niet meer te praten valt. Wat hebben we dan nog aan inspraak; de fase van be sluitvorming kunnen we dan wel over slaan. Gelukkig denken niet alle partij en er zo over. De keuze van het SEC-terrein als wo nen in bossfeer is een duidelijk voor beeld hoe er met de locaties wordt om gesprongen. Eerst staat het duidelijk aangegeven in de structuurvisie; even later blijkt dat dit niet de bedoeling was (of was het te proberen?). In het belang van de volkshuisvesting behoefte zouden 300 woningen in het gebied Hees/Bosstraat moeten worden gebouwd. In de structuurvisie wordt voor dit gebied gesproken over bouw van met name vrijstaande woningen. Hoe kan men dit rijmen met de behoef te aan sociale woningbouw? Juist 'ex tensieve woningbouw' (lees bungalows, villa's e.d.) past niet binnen het volks huisvestingsplan. Verder is het ronduit belachelijk dat men over inbreiding spreekt van 300 woningen waar op dit moment zo'n kleine 100 woningen in het gebied Hees/Bosstraat te vinden zijn. Bij in tensivering van de bebouwing zal de landschappelijke waarde van het ge bied sterk worden aangepast, de buffer zone tussen de woonkern en de bossen verliest haar functie en de verkeerspro blematiek Den Blieklaan neemt toe. Uit het huidige vastgestelde streekplan blijkt uitdrukkelijk dat in dit gebied geen uitbreiding van bebouwing mag plaatsvinden. Nu er echter een nieuw streekplan in de maak is, lijkt het erop dat in dit gebied geen uitbreiding van bebouwing mag plaatsvinden. Nu er echter een nieuw streekplan in de maak is, lijkt het er op dat de gemeente de structuurvisie zal aandragen om het streekplan te beïnvloeden, maar een feit is, dat er tot op heden gen aanwij zingen zijn het provinciaal beleid op dit punt te wijzigen, zodat de vraag is wat de realiteitswaarde is van de voorlig gende structuurvisie t.a.v. Hees. Hees heeft zich verenigd in een actie groep om te voorkomen dat de plannen van de gemeente zullen worden door gezet. Ook al is het nu nog een plan dat moet worden uitgewerkt en doet wet houder Visser voorkomen dat je je er in dit stadium helemaal niet druk over moet maken; straks is het bij het indie nen van bezwaren bij een bestemmings plan veel moeilijker om nog iets te wijzi gen. We zullen ons tot het uiterste ver zetten en geen gelegenheid ongebruikt laten om te protesteren. P.A. Bolwerk coördinator actiegroep Hees Op maandagavond 1 juni jl. is aan de orde geweest de behandeling van de vierde fase van de structuurvisie. Ook deze keer kwam de visie weer zwaar onder vuur, waarbij verschillende ne gatieve aspecten van de uitwerking van deze visie aan de orde zijn gesteld, onder meer door een elftal sprekers. In de verslagen in de bladen is echter minder cq. te weinig aandacht besteed aan de milieu-aspecten, indien deze vi sie gerealiseerd zou worden. Met name is dit punt aan de orde gesteld door de heer J.L.M.M. Damen van de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu. De ge volgen van deze visie zullen voor het milieu bijzonder ingegrijpend zijn, met name voor het natuurterrein in het ge bied Hees/Bosstraat, waaronder het le Heeserlaantje valt. Bij brief van 18 juni 1992 heeft voor melde Stichting deze punten aan de or de gesteld en uiteengezet aan het Colle ge van B&W van de Gemeente Soest. In die brief is naar voren gebracht, dat het betreffende gebied belangrijke fau- nistische waarden heeft. Het kent een rijke vogelstand en de eigenaren van een deel van de gronden hebben beslo ten om een grote poel voor amfibiën aan te leggen. De begroeiing ter plekke is bijzonder verscheiden, variërend van weide tot houtwallen, bosjes en water partijen. Hierdoor hebben de natuur waarden op dit terrein zich in belangrij ke mate kunnen ontwikkelen. Gelet op het vorenstaande is het merk waardig, dat deze aspecten kennelijk bij de beoordeling van de structuurvisie, met name voor wat betreft het hiervoor aangegeven gebied, geen of nauwelijks aandacht krijgen. Wanneer er nu niet een halt wordt toegeroepen aan de ont wikkelingen, zoals die door de gemeen te Soest worden voorgestaan, dan zul len de gevolgen bijzonder ingrijpend en negatief zijn en blijvende schade ver oorzaken. Kennelijk is aan deze aspec ten niet voldoende aandacht gegeven, zoals dat in het verleden meer is ge beurd, met alle gevolgen van dien. De huidige problemen zijn te verklaren vanuit het gemis in het verleden aan voldoende inzicht in de milieu-aspec ten. Het is derhalve zaak, om nu zorg te dragen, dat de structuurvisie in de hui dige vorm niet kan en ook niet mag worden gerealiseerd. Er zijn bepaalde gebieden die niet meer mogen worden aangetast. Wordt dat wel gedaan, dan leidt dat tot totaal verlies van bijzonder belangrijke gebieden, die belangrijke waarden hebben. Het is dan ook om die reden, dat de di rectie van de Stichting Behoud Natuur en Leefmilieu dringend een beroep op het College van B&W van de gemeente Soest heeft gedaan, inhoudende dat het bewuste natuurterrein in de gemeente Soest behouden kan blijven voor de toekomst. Stichting Behoud Natuur en Leefmi lieu, Wijk bij Duurstede. Kwartjesmarkt bij de Retoerbeurs op zaterdag 27 juni. Een kraam vol snuisterijen en hebbedingetjes voor slechts 1 KWARTJE per stuk. Open di. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) Baarn, Dahliastraat 20, tel. 02154 - 21895 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. De politie heeft een man uit Westza- nen aangehouden, die verdacht wordt van twee winkeldiefstallen. De dief (25) werd in een winkel aan de Van Weedestraat betrapt toen hij een videorecorder vanuit de vitrine pro beerde te stelen. Een week eerder wa ren bij een soortgelijke poging vijf auto radio's uit een zaak aan de Steenhoff- straat verdwenen. Getuigen herkenden de man van die diefstal. Hoewel hij ont kende, kreeg hij twee processen-ver baal van de politie. De Westzaner had ook nog een hoe veelheid heroïne bij zich. Die werd in beslag genomen. %APPt&*

Soester Courant | 1992 | | pagina 2