225° Verdwenen Soest rumbmiï 'We hebben er nog geen moment spijt van gehad' Verdwenen Soest hervonden nieuws iOP SOESTi 5 0 lüiêiüMinta Jenapl waarin O Nieuws van de bibliotheek De 'bot WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT Rondje Soest AAN HET WATER Soester Courant goede informatiebron Roel en Ger van Kooi-Hornsveld op zondag 5 juli zeventig jaar getrouwd Koelewijn Zweden stichting openbare bibliotheek Aanwinstenlijst volwassenenafdeling Romans Soest Monumentaal E^/an de ven «B8*66iHBSS»gi Museum Oud Soest j. cornelisse Sanitair WOENSDAG School vierd Waan I 'Olympist door Arie Wandelaar In het hoge gras aan de waterkant zat deze week een man over de Eem te tu ren. Hij was eigenaar van een buik, die veel weg had van een ballon na een ge slaagde landing. Zijn smoezelige over hemd hing overboord. Onderuit gezakt op zijn stuitje maakte hij de indruk er een dagje aan het wa ter van te willen maken. Een bruin buikje Grolsch werd be schermd in een knuist waarmee hij een losgeslagen stier tot zwijgen zou kun nen brengen, maar de vrolijke lach op zijn gezicht duidde erop dat geen le vend wezen van hem kwaad te duchten had. Arie liet zijn fiets in het gras vallen, nam plaats naast de ballon en werd vriendelijk toegeknikt. Een stem vol barstjes opende de con versatie. "Wat mij betreft mag het nu drie da gen achter elkaar gaan regenen." Hij blikt naar boven, waar de zon vele gaten in de blauwe wolkenhemel had geparkeerd, en vervolgde: "Ik heb altijd graag in de regen geze ten. Als kind al. Niks mooiers dan een natte pet halen. Of niet soms?" Hij wachtte Arie's commentaar niet af, zette de opening van zijn buikje Grolsch aan de mond en dronk met grote overgave. Hij besloot zijn passie voor vakmanschap is meesterschap met een boertje van verrassend gering volume, begroette met zijn hand z'n buik en stelde als een professionele kenner vast: "Zo, nou is er weer ruim te voor de rest van het bier." Opnieuw tastte hij met zijn ogen de hemel af en berustte. "Dan maar geen regen. Het is zo lang geleden dat we zo'n voorjaar en zomer hebben gehad. Bovendien, over het weer zeuren heeft geen enkele zin. Mensenhanden kunnen er toch niets aan veranderen." Een filosofie die Arie wel beviel. Rea lisme is een tijd van aanzwellende somberheid waar de kleinste minder heid de grootste meerderheid normaal denkende mensen op het verkeerde been wil zetten. "U had hier trouwens net moeten zijn", vervolgde de spreker. "Ik kreeg bezoek van vier eendjes. Ik had geen brood bij mij, dus die waren snel ver trokken. 'Weer zo'n gek met een fles bier', dachten ze waarschijnlijk. Na die enden komt er een zwaan. Weet u iets van zwanen?" Arie kwam niet verder dan met zijn hand de bocht in de hals van een zwaan te beschrijven. "Dat bedoel ik niet", vervolgde Grolsch. "Het karakter, daar gaat het mij om. Zwanen hebben last van terri toriumdrift." Arie verzocht om een nadere toelich ting. "Zwanen zouden zo in de Soester po litiek kunnen thuishoren. Neem bij ons nou die wethouder die vijf miljoen wil neertellen om een natuurgebied waar nu Zonnegloren staat in stand te houden. Zo'n mens lijkt op een zwaan. Dat is territoriumdrift. Doordouwen, een grote hals opzetten, maar aan het nut voor de gemeenschap voorbij gaan. Kunt u mij volgen?" Het begon Arie te dagen. "Dan zijn die vier eendjes zeker op de vlucht geslagen voor die zwaan?", ver onderstelde hij. Hij had de mogelijkheid nog niet uit gesproken of de zwaan kwam, met op geruime afstand de vier eendjes, aan gedreven. Het gezelschap achter zinde de zwaan niet. Ze trok de vleugels een tikkie op en nam een dreigende hou ding aan. De eendjes deden een paar slagen terug, maar bleven in convooi volgen. De scène nam de rest van het flesje bier in beslag. Na de laatste ontsnapte oprisping ver dwenen ze uit beeld. De zwaan vertrok naar rechts. Een eendje zwenkte naar links af, de ande re drie door het midden. "Nou hoefje niet alles op de politiek te betrekken", oordeelde de man aan de Eem, "maar dit is toch curieus." Arie kon het slechts beamen. ARIE WANDELAAR effiriemy Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines "Het komt allemaal vanzelf", relativeert Roel of Roelof van Kooi. Maar hij is er wat trots op dat hij zondag 5 juli precies zeventig jaar is getrouwd met Ger Hornsveld. "Het voornaamste is dat ik er nooit spijt van heb ge had", zegt oma Ger, een geboren en getogen Soestse van 92 lentes. "Ik ook niet, anders was ik die zeventig jaar niet bij haar gebleven. Ik ben haar altijd trouw geweest, en zij mij ook", vult de 98-jarige Roel haar aan. "Ik heb meegeholpen aan Het echtpaar is nog helder van geest en woont zelfstandig aan de Groen van Prinstererstraat. Beiden zijn dankbaar voor en gelukkig over het feit dat ze ei genlijk nooit ellende hebben gekend. "We hebben het altijd bar gezellig ge had", meent Roel. En Ger: "Het is na tuurlijk mooi dat je nog bij elkaar woont. De fijnste periode? Altijd!" Ze weet nog goed hoe het begon. "Er was een betoging in Amsterdam ("Van de PvdA", draagt Roel een steentje bij) en ik moest aan mijn vader vragen of ik meemocht, wantje was dan de hele dag weg. En ik mocht mee. Op onze trouw dag zijn we naar het gemeentehuis ge weest. Nee, foto's werden toen niet ge maakt. Na het gemeentehuis hebben we het met de familie) gevierd aan de Nieuwstraat, waar ik toen woonde en waar ik ook geboren ben." Antwoord Roel en Ger van Kooi waren vorige week maandag opnieuw op het ge meentehuis, maar dit keer op het nieu we aan het Raadhuisplein. Wethouder Jan Menne haalde hen van huis op, gaf ze een rondleiding en bracht ze later weer thuis. Ger: "In de trouwzaal vroeg ik: 'Meneer Menne, wat is daarop uw antwoord?' Wat moest hij lachen, zeg." Beiden vinden het nieuwe gemeente huis een pronkstuk voor Soest. "Mach tig mooi", oordeelt Roel en hij kan het weten, want hij heeft meer dan vijftig jaar als timmerman in de bouwwereld gewerkt. Braamhage, aan de kerk op het Nieu- werhoekplein, de woningen aan de Beetzlaan, de Emmakerk en nog veel meer." "Ja, er is veel veranderd", peinst Ger. "Vroeger konden we vanaf de Niéuw- straat de Koninginnelaan zien. Hier (op de Groen van Prinstererstraat-red.) was niks. Dit was de tuin van dikke Wil lem van Breukelen." Roel van Kooi kijkt nog steeds met het grootste plezier van de wereld terug op zijn arbeidsverleden. Hij begon bij Van Hornsveld en kwam later in dienst bij Van Breukelen van de Regentesselaan. Die werkgever zou hij 53 jaar dienen. Toen hij de halve eeuw had volge- maakt, kreeg hij in 1969 uit handen van de toenmalige burgemeester baron mr. S.P. Bentinck de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Na ssau. "Ik heb ook meegeholpen aan de bouw van een kamer voor prins Bern- hard. De prinsessen waren toen nog zulke jongens", zegt Roel, terwijl hij zijn hand amper een meter van de grond houdt. "Ze renden het bos in en als je zag hoe ze terugkwamen..." Aan de werkzaamheden op het paleis hield hij een medaille van Bernhard over. Maar Roel beschikt over een kast met tientallen medailles, onder meer van de twintig keer dat hij de avondvier daagse in Baarn liep en de viermaal dat hij deelnam aan de dagvierdaagse van Apeldoorn. Aan stilzitten had en heeft hij een hekel. Roel werkte tot zijn 92ste door. Hij was dan halve dagen actief bij tuincentrum 't Vaarderhoogt. Ger heeft zich altijd beziggehouden met de opvoeding van de kinderen, zingt nog immer de liedjes van onder anderen Vera Lynn en gaat elke donderdagmid dag naar de Emmakerk om te jokeren. "Nee hoor, mijn man heb ik nooit voor joker gezet. Ik zeg juist nog elke dag lie ve dingen tegen hem." "Ja, ze heeft haar mondje wel klaar", bevestigt Roel die in Lage Vuursche werd geboren, maar op 25-jarige leef tijd naar Soest verhuisde. Het echtpaar kreeg een zoon (Bram) en Roel en Ger van Kooi vormen na ze ventig jaar nog steeds een gelukkig paar. Foto: Johan van Beek een dochter (Gerrie). De familie werd in de loop der jaren uitgebreid met vijl klein- en zeven achterkleinkinderen. Ger is zelf de jongste van vier zussen. Haar zussen leven allemaal nog en zijn 93, 95 en 96 jaar. Op zondag 5 juli houdt het echtpaar van 15.00 tot 16.30 uur een receptie in het Duivenzaaltje aan de Koningsweg (achter de Elf- pomp). Ger: "Dansen? Als er één is, die wil, maar dan moet het wel een walsje zijn." Mosterd na de maaltijd, ik geeft toe. We denken nu al niet meer aan voetball. De Olympische Spelen staan voor de deur. De Tour begint over een paar dagen en Wimbledon is in volle gang. Maar toch wil ik even genotuleerd zien dat ik De wedstrijd van de eeuw'heb bijgewoond. Ja, ik bedoel de partij van Nederland te gen Duitsland in Z weden. Zoals u ongetwijfeld al weet, was 't een gekkenhuis in het Ullevi stadion in Go- thenburg en het was een absolute top dag in mijn levenDie begon al héél vroeg: 's morgens om zes uur. Want ik had twee dagen van tevoren toegezegd mee te werken aan het NCRV-pro gramma "Goedemorgen Nederland". Dat programma begint om zeven uur in de ochtend, realiseerde ik me een dag la ter pas. "Maar dat geeft niks", verzeker de presentator Sjors Fröhlich mij, "we zorgen voor een lekker ontbijtje en de sfeer houd je wel wakker.Ja dat klinkt wel leuk, maar als om zes uur de wekker afgaat, denk je daar iets genuanceerder REDACTIE SOESTER COURANT Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Privé (uitsluitend redaktie): A. C. Post Speenkruidstraat 5 Telefoon 21297 J. van Beek Soesterbergsestraat 172 Telefoon 18228 e& Alberl Cuyplaan 202 3 764 TW Soest Bloem, Marion. De honden van Sli- pi. Een jonge Indische vrouw reist met haar man en kind naar Indonesië om familieleden van haar ouders op te zoeken. Ellroy, James. De zwarte Dahlia. Twee politiemannen in Los Angeles raken geobsedeerd door het beeld dat ze zich hebben gevormd van een jonge prostituée die op gruwelijke wijze is vermoord. Keiharde Ameri kaanse politieroman naar authentie ke gegevens van een geruchtmaken de onopgeloste moord in 1947. Higgins, Jack. Dans des doods. Een Amerikaanse marineman en een Brits geheim agent krijgen tij dens de Tweede Wereldoorlog een uiterst gevaarlijke spionage-op- dracht in Frankrijk. King, Stephen. Dolan's Cadillac. Een onderwijzer heeft na de dood van zijn geliefde vrouw nog maar één doel voor ogen: de dood van de man die haar uit de weg liet ruimen omdat ze toevallig getuige was van één van zijn wandaden. Monfreid, Henry de. De hasjkruier. Reisverhaal van een Frans avontu rier die in de jaren '30 hasj tracht te smokkelen van Djibouti naar Suez. Pirsig, Robert M. Lila: een onder zoek naar zeden. Tijdens een boottocht overdenkt een man de filosofische waarden die de Amerikaanse samenleving beheer sen. Ross, Tomas, Walhalla. Nederlandse thriller over een trans port waarbij een verboden Ameri kaans neutronenwapen gestolen wordt door IRA-terroristen en Pa- lestijnen. Studieboeken 629.2 Dahl, Felicity. Aan tafel met Roald Dahl: in en rondom Gipsy House, herinnerin gen en recepten van Roald Dahl en Felicity Dahl. Am.-V.s. 947.6, Garrison, Jim. J.F.K.: op het spoor van de moordenaars van John F. Kennedy. Verslag van het onderzoek naar de moord op J.F. Kennedy door de openbare aankla ger van New Orleans. 418.2 Kahn, Sandra S. Het ex-vrouw syndroom. Praktische adviezen voor vrouwen bij het verwerken van een scheiding. 376.3 Korving, R.A. Bijzonder verbonden: 100 variaties op het telefoontoestel. Uitgave n.a.v de prijsvraag en rei zende tentoonstelling '100 variaties op het telefoontoestel'. De boete voor boeken die te laat in geleverd worden is 15 cent per boek per dag voor volwassenen, en 8 cent per boek per dag voor kinderen. De maximale boete voor volwassenen is 4,50 en voor kinderen 2,- per boek. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Alweer een foto uit het verre verleden van deze serie: de kolommen van de Soester Courant. Pas nu weten we, dank zij speurwerk van een van onze ei gen bestuursleden en het herinnerings vermogen van een van zijn familiele den, van bijna alle afgebeelden de naam - en soms nog wat meer. Dat waren dus: 1.? 2. Heintje (Hentje?) van den Dijssel 3. Mietje van den Breemer (van En- gendaal) 4. Gijsje van den Breemer ("Gijsje van Knelis") 5. dochter van J. van Burgsteden, ge huwd met mevr. Stalenhoef, woonde op de boerderij van Teunis Stalenhoef. 6. Gijsje van 't Klooster. 7. Griet 't Klooster. 8. Martha van 't Klooster, later ge trouwd met P. Brouwer. 9. Jongen uit het buurt. 10. Nelletje van Hofslot, getrouwd met "Peter van Gard" van den Breemer. 11. Jansje van 't Klooster ("Janseme- nu") getrouwd met Toon van 't Kloos ter ("Toon van Mart"). 12. Kaatje Mossing, getrouwd met Be rend van den Dijssel. 13. Giep Grift, getrouwd met Bouw huizen. 14. Keetje Bouwhuizen. 15. Steefje van den Dijssel. 16 17. Knelis van 't Klooster ("Knelis van Toon van Mart"). 18. Pietje van den Dijssel (Peet). 19. Cornelis van den Breemer ("van Jan van Mart"). 20. Griet van den Breemer ("Griet van Cornelis van Engendaal"). Zijn er nog lezers die de namen van de twee onbekenden weten in te vullen? Voor de volledigheid: de foto werd ca. 1915-1920 genomen! 110 Monumenten in beeld, tekst en gedichten Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris Uw Complete Boekhandel. Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Theater Musicals (seizoen 92/93): Wall Street Crash; Tsjechov; Hair; Cyrano; Jose- phine; in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Rock Metal-muziek: Midsummer Metal Meeting; Gein Pop; Waldrock; Little Village. Taptoe Breda, 19 t/m 29 augustus, nu reeds te boeken. Juli circusmaand In de omgeving van Soest: Circus Sar- rasani, Duits reuze-circus, Hilversum t/m 5 juli, Utrecht 12 t/m 16 augustus; Circus van Moskou, Zeist 14 en 15 juli, Bussum 10-12 juli; Groot Circus van Azië, Carré, Amsterdam, 11 augustus t/m 6 september, ook matinés op woensdag en zondag. Juli jazzmaand Loosdrecht Festival 3 t/m 25 juli; Drum Rhythm Festival, Amsterdam 2, 3 en 4 juli; North Sea Jazz Festival, Den Haag 10, 11 en 12 juli. One-man shows Herman van Veen; Paul van Vliet; An- dré van Duin; Bert Visscher; Herman Finkers; Paul de Leeuw; Youp van 't Hek; Jules Deelder. Voor al deze thea ter-optredens in het seizoen 92/93 is het nu reeds mogelijk te reserveren. VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075. a: Eerlijkheid gebiedt ons te melden dat de foto van deze week ons niet helemaal onbekend is. - We hebben een idee waar het was en wié het was. Eigenlijk is het nog niet helemaal historie, denken we. Maar we zouden toch graag van mensen horen die er wat méér over te vertellen hebben. Dus: wie ziet u hier bezig met wat, wanneer kan het geweest zijn, waar was het, en hoe ziet het er nu uit? Als u ons kunt helpen, horen we het graag van u. U kunt de redactie bellen of schrijven, of mensen van Museum Oud Soest, o.a. Boris Berkhout, tele foon 16372. Alvast bedankt! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Installatiebedrijf Telefoon (02155) -1 30 14 Met een groot aant teilen heeft de Ach school aan de Van ge week het twinti vierd. Een aantal stond in het teken tensport. i Woensdagmorgen bijvoorbeeld in eei naar Beukendal, w< maken met sportei stoelers en blinde dreven. Ze kregen structies van enkel de gehandicaptens uit Amersfoort. Zi bal en rolstoelrijd» bleken voor de best leuke ervarinj - roverigens ook eei maatschappij Dino in Hilversum. Na- programma. tuurlijk was ik de^ eerste want de Dat gebeurde allt J 1 Schoolplein eerst i over. Vooral als je weet dat je nog een héle lange dag te gaan hebt. Ik was tien minuten te Iaat en het is vreemd én zeer pikant om een presentator op de radio ie horen zeggen over jezelf: "Onze gast Pe. ter Koelewijn is er nog niet. Misschien heeft hij zich verslapen dus als de buren even aan de bel willen trekkenEn Pe ter, als je in de al"° zi' en me hoo'< schiet dan wel een beetje op maar maak geen brokken... O verigens liep ik Sjors een uur of tien la ter wéér tegen 't lijf in Gothenburg! Om half tien zouden alle Zweden-gangers zich melden in het kantoor van platen 3 j« GARA NCRV-studio was daar een pijlschot vandaan. "We hebben voor een heerlijk ontbijtje gezorgd", zeiden de secretares sen, die niet wisten dat ik al drie mikken met beleg en twee kannen koffie op had. We waren met negen man, waaronder een discjockey van de TROSTommy Peters (platenproducer), Jan van Akooy en Tony Berk, beiden van Dino, en Chiel van Praag van Veronica. 'Ta- ten we eerst een neutje nemen op de goe de afloop", opperde Tommy en haalde vier flessen champagne te voorschijn. Het was half tien in de ochtend... Dan Schiphol. Je zal toch maar inwoner zijn van Rabat of Kuala Lumpur en je komt nietsvermoedend op een mooie middag aan op de nationale luchthaven van Nederland. En je ziet een mensen massa, zó idioot uitgedost met oranje ah hoofdkleur, met rood-wit-blauwe oor logskleuren op de wangen, met toeters, ratels, trompetten, trombones en trom mels, dat allemaal begeleid door drei gende, juichende en opzwepende bronstliederen. Dan ga je linea-recta naar de information-desk en je vraagt of je niet in Rio bent aangekomen in plaats van in Amsterdam en dat het carnaval volgens jou dit jaar wel érg vroeg valt.1 En als die lui van de informatie óók al, getooid zijn in oranje dingetjes, ga je twijfelen aan het gezond verstand van de gehele Nederlandse natie. Ook het cabi- ne-personeel in het vliegtuig was in 't oranje, en op de boord-televisie werden I voetbalfilmpjes getoond. Het kon niet op. De vlucht naar Zweden leek wel een schoolreisje met vijfhonderd uitgelaten kleuters. Op het vliegveld van Gothen burg waren ze wat gewend want Neder- land had al een paar wedstrijden ge speeld, maar het uitgelaten ongeregeld oranje zootje dat ze deze keer uit de vliegtuigen zagen rollen, sloeg alles, verzekerde een douane-beambte mij. Wat is er nou zo extra bijzonder aan dé ze wedstrijd?", vroeg hij verbaasd. Ik probeerde 'them uitteleggen, maar zag al gauw dat dat vergeefse moeite was. En toen we nd de gewonnen match weer terugkwamen, in een uitzinnige stem ming, snapten die Zweden er helemaal geen bal meer van. Mastercard organi seerde onze trip en er stond op het vlieg- veld een bus te wachten die ons naar een groot congrescentrum zou brengen waar het algemeen verzamelen was. Vandaar bleek 't maar vijf minuten lo pen naar het stadion. Vijftig kerels in een bus en de enige vrouw was de Zweedse hostess... "Jeurratels, jeurra- tels, jeurratels", begon plotseling zo- maar iemand te brullen en in no-time deden al die vijftig mannen mee. Ik ook moet ik met schaamrood bekennen. V/e hadden er trouwens een gewoonte van gemaakt om alle klinkers te laten klin ken alle 'eu' en om 't een beetje Zweeds te laten overkomen. Gelukkig begreep de dame er niets van en ze lachte alleen maar. Een uur vóór aanvang van de wedstrijd zaten we in 't stadion. Mid den tussen de Duitse supporters. "Nou, da's ook weer lekker geregeld", zei Tony Berk maar ik wist uit ervaring dat er op de tribunes niks aan de hand zou zijn- Twee jaar geleden ben ik naar Palermo gegaan om de wedstrijd Nederland te gen Ierland te zien. De Italiaanse over heid had de meeste belachelijke en over dreven veiligheidsmaatregelen geno men. De supporters uit de twee landen werden bij de ingang van het stadion strikt gescheiden gehouden, overal stond oproerpolitie in oorlogsuitrusting en mét vervaarlijke Duitse herders. En aan het eind van het liedje bleken op de tribunes Ieren en Hollanders door el kaar te zitten, daarmee had men een foutje gemaakt. Maar er gebeurde niks:' we hebben zelfs nog een polonaise ge houden met de Ierse aanhang... In Zweden was de controle ook streng, maar lang niet zo opgefokt als in Italië- Vlak vóór me zaten een paar Noren. "Jullie zijn zeker neutraal", vroeg ik ar geloos. Het waren jongens van een jaar °f vijfentwintig. "Wij zijn voor Hól' land!", riep hij bijna beledigd. "Jullie spelen 't mooiste voetbal, maar overi gens zijn we sowieso tégen Duitsland. Die óók al?, dacht ik verwonderd, hoe zou dat toch komen? Toen het binnenf vijf minuten 1-0 voor Nederland werd, gingen die jongens bijna nog meer uit del bol dan de Hollanders. Ik heb m 'n oran j je sjaaltje, truitje en petje plus m 'n ratel aan die jongens gegeven. Ik had toch overal twee stuks van meegenomen. Toen we 's nachts in de aankomsthal van Schiphol liepen, maakte ik voor de eerste keer mee dat er niemand door de1 pJL -t n douane werd uitgelicht voor een nader art;v;tpjtpn. onderzoek, hoewel honderd man van het legioen luidkeels zongen: "Ik heb een kilo hasj, ik heb een kilo hasj!" De douaniers glimlachten maar en als je goed keek, zag je dat ze allemaal wel op de een of andere manier iets oranjes aan hadden. Duizenden supporters kwamen met vliegtuigladingen de hal binnen. Toen ik buiten in de auto zat, hoorde ik ze nóg zingen, klappen, ratelen, trom melen en toeteren. En in bed suisden m 'n oren nog steeds. Van onder uit m 'n herinnering schoot ineens naar boven Jeurretels, jeurretels, jeurretels." Ik schaamde me niet meer. Die Zweedse dame zal ongetwijfeld gedacht hebben dat het een vrolijk kinderliedje was dal wij speciaal voor haar hebben gezon gen... Met als thema werd afgelopt sportdag van schooljaar 19* waren acht om bal, slagbal, h: korfbal en basl gehouden op Smitsweg. Me tiekvakleerkra team is het eei den. Eén van de dot is het samenw ders en team. I zijn veel dingt planschool, kende onderw .'derwijs. In Nt ment ruim 20' Het Jenaplam helft van dezi Peter Peterse als psycholooj rimenteerschc van Jena. Tij< kinderen zag 1 die aan de ba: laten van kind basisbehoefte heid, samenz I zich ten doel i echte leef- en in moest de j van het kind Petersen fom piële uitgang planschool n De school van een maa mens niet all en onderling luk vooral te de ander; Een geme heid, recht, i activiteiten: ring; Er is een v deren en ou Men houc ten en moge Kinderen zelf kunnen elkaar; De groep i schap, waar verantwoon waarbij die gegeven, di« De opvoi tisch leren vensechte s Stimulati keling in dt

Soester Courant | 1992 | | pagina 14