ZZl fnvort De Bron gaat sportief op vakantie 249.- [ONDERWIJS! BRANDSMA Aquaduck heeft ze klassiek en modern De 'boertjes' van de Achtbaan Milieubewuste De Savornin Lohmanschool Jenaplanschool: leef- en werkgemeenschap waarin ontwikkeling van het kind voorop staat verzamelt bijna 600 kilo oude metalen Waterinkschool wint Floralia-wedstrijd En dus ook voor uw slaapkamer. AQUADUCK- cornelisse bv. Sanitair j" Waarom moeilijk als het makkelijk kan~] AL-KO HOE PLEZIERIG KAN EEN REISVERZEKERING ZIJN? LEEF! A&O VERZEKERT. Geld, apparatuur en benzinebonnen uit wagen gestolen Win van lloorn Pillendoos uit praktijk huisarts PAGINA 14 WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 15 Met professionele verf van Sikkens glanst uw huis 2 jaar langer. School vierde 20-jarig bestaan Reinier-Jan de Lange wint 'metaalprijs' Vier Amersfoorters voldoen rekening in restaurant niet Inbrekers slaan op de vlucht voor politie 'Olympische' sportdag bij De Regentuuter Acht scholen doen mee aan 'water-project' Traditionele spelletjesdag in de wijk Overhees waterbedden A mersfoort'Zuid Bussum Leusdertveg 266 Huizerweg 40, 033 - 63 01 83 02159 - 2 00 94 Vrijdagavond koopavond. Aquaduck is aangesloten bij de NVWS. nstallatiebedrijf f/Mr Telefoon (02155) -1 30 14 3 jaar GARANTIE DE TOPPER UIT HET SUNLINE PROGRAMMA. Bekroond in 1991 in de konsumententest. 32 cm. 700 Watt met motorrem. Snelwiel- verstelling, incl. box. Soesterbergsestraat 4 - Soest - Telefoon 02155 -1 11 37 "heel plezierig Een bedrag van vijfhonderd gulden is in de nacht van donderdag op vrijdag uit een personenauto gestolen. Alsof dat nog niet voldoende was, nam de inbre ker tevens benzinebonnen en een cas setterecorder mee naar huis. De dader vernielde een scheerraampje van de wagen die eigendom is van een 34-jari- ge Soester. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX 17496 NIEUWBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Uit de praktijk van een huisarts is een pillendoos verdwenen. Om wat voor medicijnen het gaat, wist de politie niet te vertellen. De huisarts had vrijdag twee jongeman nen in zijn praktijkruimte aangetroffen. Ze hingen een duister verhaal op om hun aanwezigheid te verklaren en gin gen vervolgens weg. Later ontdekte de huisarts dat de pillendoos was ont vreemd. Brandsma Behang en Verf, Soesterbergsestraat 52, Soest Telefoon 02155-1 25 63 U vindt ons in het winkelcentrum "Hartje Zuid". Wij hebben volop parkeergelegenheid. De Prof. J. Waterinkschool uit het Smitsveen is vorige week winnaar ge worden van de Floralia-planten- kweekwedstrijd, georganiseerd door Groei en Bloei-Soest en de gemeente. De jury vond de "vuurtoren" waarin allerlei bloeiende planten waren ver werkt het mooist en beloonde dat met de hoofdprijs: een plantenwaardebon van 75 gulden. Acht van de veertien basisscholen die dit vooijaar een aantal jonge stekjes hadden gekregen deden aan de wed strijd mee. Die had als centraal thema "water" en de werkstukken van de deel nemende scholen kregen dan ook een toepasselijke entourage in en rondom de vijver aan het Raadhuisplein. Namens Groei en Bloei noemde me vrouw B. Sillevis Smitt de prijswinnaars in opvolgende rangorde, zodat de span ning er tot de laatste minuut in bleef. Alle acht scholen ontvingen overigens een oorkonde en een plantenbon, zodat er geen sprake hoefde te zijn van al te grote jaloezie. Alle werkstukken ver dienden dat trouwens ook, want ze wa ren bijna allemaal even prachtig - hele bloemenboten en zelfs een bloemen- vliegtuig - al was er natuurlijk maar één het allermooist: de vuurtoren van de Waterinkschool. De drie tweede prijzen gingen naar de De Savornin Lohmanschool, de Regen- tuuter en de Carolusschool; de drie der de prijzen waren voor de Ludgerus- school, Overhees en de Da Costaschool en de troostprijs was uiteindelijk voor de Prins Willem-Alexanderschool. Burgemeester De Widt reikte de prijzen uit en zei dat hij deze derde planten- kweekwedstrijd een heel goed initiatief vond, omdat het heel veel te maken heeft met het milieu, waarvoor ook de gemeente Soest haar best doet. "Jam mer dat zoiets maar één dag te zien is," aldus de burgemeester. A A» """m /Jy Yr\ NIEUW: Authentieke kleuren Vraag bij ons om de kleurenkaart met de originele kleurencombinaties van Sikkens ■r. Vooral als je weet dat je nog een e lange dag te gaan hebt. Ik was tien tuten te laat en het is vreemd én zeer ant om een presentator op de radio te -en zeggen over jezelf: "Onze gast Pe- Koelewijn is er nog niet. Misschien •ft hij zich verslapen dus als de buren n aan de bel willen trekken? En Pe- als je in de auto zit en me hoort iet dan wel een beetje op maar maak n brokken... erigens liep ik Sjors een uur of tien la- wéér tegen 't lijfin Gothenburg! Om f tien zouden alle Zweden-gangen h melden in het kantoor van platen- atschappij Dino in Hilversum. Na- rlijk was ik de eerste want de 7? V-studio was daar een pijlschot idaan. "We hebben voor een heerlijk bijtje gezorgd", zeiden de secretares- die niet wisten dat ik al drie mikken t beleg en twee kannen koffie op had. waren met negen man, waaronder discjockey van de TROS, Tommy ers (platenproducer), Jan van ooy en Tony Berk, beiden van Dino, Chiel van Praag van Veronica. "La- we eerst een neutje nemen op de goe- afloop", opperde Tommy en haalde f flessen champagne te voorschijn. f was half tien in de ochtend... n Schiphol. Je zal toch maar in woner i van Rabat of Kuala Lumpur en je I nt nietsvermoedend op een mooie I idag aan op de nationale luchtha ven I i Nederland. En je ziet een mensen- I ysa, zó idioot uitgedost met oranje als I fdkleur, met rood-wit-blauwe oor- I skieuren op de wangen, met toeters, I ds, trompetten, trombones en trom- I 's, dat allemaal begeleid door drei- I de, juichende en opzwepende I nstliederen. Dan ga je linea-recta I r de information-desk en je vraagt of I iet in Rio bent aangekomen in plaats I in Amsterdam en dat het carnaval %ens jou dit jaar wel érg vroeg valt. als die lui van de informatie óók al loid zijn in oranje dingetjes, ga je I felen aan het gezond verstand van de ele Nederlandse natie. Ookhetcabi- I oersoneel in het vliegtuig was in 't I nje, en op de boord-televisie werden I tbalfilmpjes getoond. Het kon niet De vlucht naar Z weden leek wel een ooireisje met vijfhonderd uitgelaten I iters. Op het vliegveld van Gothen-1 g waren ze wat gewend want Neder-1 i had al een paar wedstrijden ge-1 ',ld, maar het uitgelaten ongeregeld nje zootje dat ze deze keer uit de j] gtuigen zagen rollen, sloeg alles, :ekerde een douane-beambte mij. it is er nou zo extra bijzonder aan dé- vedstrijd?", vroeg hij verbaasd. Ik beerde 't hem uitteleggen, maar zag auw dat dat vergeefse moeite was. toen we nd de gewonnen match weer gkwamen, in een uitzinnige stem- g, snapten die Zweden er helemaal ■x bal meer van. Mastercard organi- de onze trip en er stond op het vlieg- l een bus te wachten die ons naar een )t congrescentrum zou brengen 7 het algemeen verzamelen was. \daar bleek 't maar vijf minuten lo- naar het stadion. Vijftig kerels in bus en de enige vrouw was de eedse hostess..."Jeurratels, jeurra- jeurratels", begon plotseling zo- ir iemand te brullen en in no-time en al die vijftig mannen mee. Ik ook, -t ik met schaamrood bekennen. V/e den er trouwens een gewoonte van taakt om alle klinkers te laten klin- alle 'eu' en om 't een beetje eds te laten overkomen. Gelukkig reep de dame er niets van en ze lachte en maar. Een uur vóór aanvang van 'edstrijd zaten we in 't stadion. Mid- tussen de Duitse supporters. "Nou, ook weer lekker geregeld", zei Tony k maar ik wist uit ervaring dat er op nbunes niks aan de hand zou zijn. te jaar geleden ben ik naar Palermo xan om de wedstrijd Nederland te- Ier land te zien. De Italiaanse over- 'had de meeste belachelijke en over- 'en veiligheidsmaatregelen geno- De supporters uit de twee landen ien bij de ingang van het stadion t gescheiden gehouden, overal d oproerpolitie in oorlogsuitrusting iét vervaarlijke Duitse herders. En het eind van het liedje bleken op de ines Ieren en Hollanders door el- te zitten, daarmee had men een e gemaakt. Maar er gebeurde niks: tebben zelfs nog een polonaise ge len met de Ierse aanhang... weden was de controle ook streng, r lang niet zo opgefokt als in Italië. vóór me zaten een paar Noren, te zijn zeker neutraal", vroeg ik ar- m. Het waren jongens van een jaar ijfentwintig. "Wij zijn voor Hól- riep hij bijna beledigd. "Jullie 'n t mooiste voetbal, maar overi- üjn we sowieso tégen Duitsland. Jók al?dacht ik verwonderd, hoe lat toch komen? Toen het binnen ninuten 1-0 voor Nederland werd, '.n die jongens bijna nog meer uit de an de Hollanders. Ik heb m 'n oran- ultje, truitje en petje plus m 'n ratel he jongens gegeven. Ik had toch tl twee stuks van meegenomen. we s nachts in de aankomsthal schiphol liepen, maakte ik voor de keer mee dat er niemand door de ne werd uitgelicht voor een nader rzoek, hoewel honderd man van :gioen luidkeels zongen: "Ik heb do hasj, ik heb een kilo hasj!" De niers glimlachten maar en als je heek, zag je dat ze allemaal wel op i of andere manier iets oranjes aan j Duizenden supporters kwamen diegtuigladingen de hal binnen, ik buiten in de auto zat, hoorde ik g zingen, klappen, ratelen, trom- i en toeteren. En in bed suisden ren nog steeds. Van onder uit m 'n lering schoot ineens naar boven: retels, jeurretels, jeurretels." Ik mde me niet meer. Die Zweedse zal ongetwijfeld gedacht hebben 't efn vrolijk kinderliedje was dat 'eciaal voor haar hebben gezon- I Met een groot aantal feestelijke activi teiten heeft de Achtbaan, de r.k. basis school aan de Van Hamelstraat, vori ge week het twintig-jarig bestaan ge vierd. Een aantal van die activiteiten stond in het teken van de gehandicap tensport. Woensdagmorgen ging de bovenbouw bijvoorbeeld in een feestelijke optocht naar Beukendal, waar ze kennis konden maken met sporten zoals die door rol stoelers en blinde mensen worden be dreven. Ze kregen daarbij de nodige in structies van enkele medewerkers van de gehandicaptensportorganisatie Fase uit Amersfoort. Zitbadminton, rinkel bal en rolstoelrijden met hindernissen bleken voor de Achtbaan-kinderen best leuke ervaringen te zijn. Er stond overigens ook een speurtocht op het programma. Dat gebeurde allemaal nadat op het schoolplein eerst de vlag was gehesen, en het "Olympisch vuur" ontstoken was. Alle groepen verzamelden zich verkleed op het plein, in een uitdossing die iets te maken had met de "landen" die de verschillende groepen vertegen woordigden. Eén groep presenteerde zich bijvoorbeeld als bewoners van het "boerenland" (foto). Tussen de bedrijven door genoten zo wel de schooljeugd zelf als de ouders van de opvoering van de (zelfgeschre ven) musical "Popfestival", die een groot succes was. De drukbezochte fan- cy-fair van vrijdag - in de Vijverhof - had ook alles met de gehandicapten sport te maken. De netto-opbrengst (1000 gulden) werd pondsgewijs ver deeld: 500 gulden voor Fase, 500 gul den voor de school. De "boertjes" namen vorige week goedgemutst plaats in het vliegtuig op het schoolplein. De politie van Soest heeft vrijdag vier Amersfoorters aangehouden wegens flessetrekkerij. Ze hadden kort daarvoor gedineerd in een restaurant aan de Birkstraat, maar hadden de rekening van 388 gulden niet betaald. Het viertal beloofde na de aanhouding het verschuldigde bedrag alsnog te gaan betalen. Twee inbrekers zijn vrijdagnacht op de vlucht geslagen voor surveillerende po litie. Twee jongemannen ontkwamen op twee bromfietsen. Ze werden betrapt op de Johannes Poststraat, waar ze een personenauto probeerden te openen. Bij controle bleek dat een portierraam was bescha digd. Bij de wagen lag een stuk straatte gel, waarmee het tweetal heeft gepro beerd de ruit te vernielen. Een klein beetje feest was het vorige week op de De Savorpin Lohman school aan de Driehoeksweg. Dat had alles te maken met het milieuproject, dat daar vorig jaar onder leiding van Koos van Zandwijk (een van de ou ders) van start is gegaan. De kinderen werden daardoor bewust gemaakt van de "waarde" van allerlei restmateriaal en de betekenis van gescheiden afval inzameling. De schooljeugd is het hele jaar druk be zig geweest met het verzamelen van oud metaal en de leerlingen mochten raden naar de uiteindelijke hoeveelheid. Wie het totaalgewicht het dichtst benaderde kreeg de "metaalprijs". Dat bleek Rei nier-Jan de Lange uit groep 4 te zijn, want hij zat maar een kilootje naast het juiste gewicht: 597 kg. De prijs - een kunstzinnige trofee op basis van rest materiaal - werd hem uitgereikt door Dick Neuteboom, milieu-educatief me dewerker van de gemeente Soest. Een alternatieve prijs was er voor Bart He- reijgers en de school zelf werd beloond met een wisselprijs. Het oude metaal is inmiddels ingele verd bij de handel en de opbrengst - zo'n 200 gulden - wordt gebruikt voor het "adopteren" van een stukje natuur van Natuurmonumenten. In de eigen milieu-informatiekrant van de school laat Koos van Zandwijk verder nog we ten dat de leerlingen er met het inzame len ook voor hebben gezorgd dat er 1300 kilowatt aan energie is bespaard, omdat voor het maken van nieuw alu minium uit oud maar 5 van de ener gie nodig is ten opzichte van de vervaar diging uit erts. "Daar kun je een lamp van 50 watt drie jaar voor laten bran den." De prijsuitreiking vond plaats op het schoolplein, en Van Zandwijk gaf ter gelegenheid daarvan nog een stukje aanschouwelijk milieu-onderricht door de leerlingen op krachtdadige wijze te laten zien hoe je een leeg frisdrankblikje plattrapt. Reinier-Jan de Lange krijgt van Dick Neuteboom (l.) de metaalprijs. Rechts Koos van Zandwijk en schooldirecteur H. Flinterman. IVIet als thema de Olympische Spelen werd afgelopen vrijdag de laatste sportdag van "De Regentuuter" in het schooljaar 1991-1992 gehouden. Er waren acht onderdelen: trefbal, voet bal, slagbal, handbal, hockey, lijnbal, korfbal en basketbal. Het festijn werd gehouden op het sportveld aan de Smitsweg. Met behulp van gymnas- tiekvakleerkracht Eric Bos, ouders en team is het een sportief succes gewor den. Eén van de doelstellingen van de school is het samenwerken van kinderen, ou ders en team. Door deze samenwerking zijn veel dingen mogelijk op de Jena planschool, één van de wat minder be kende onderwijsvormen in het basison derwijs. In Nederland zijn op dit mo ment ruim 200 scholen van dit type. Het Jenaplanonderwijs is in de eerste helft van deze eeuw ontwikkeld door Peter Petersen (1884-1952). Hij was als psycholoog verbonden aan de expe- rimenteerschool van de Universiteit van Jena. Tijdens zijn observaties van kinderen zag hij een aantal kenmerken, die aan de basis liggen van het doen en laten van kinderen. Deze noemde hij de basisbehoeften: beweging, zelfstandig heid, samenzijn en leiding. Hij stelde zich ten doel een school op te zetten als echte leef- en werkgemeenschap. Daar in moest de persoonlijke ontwikkeling van het kind voorop staan. Petersen formuleerde een aantal princi piële uitgangspunten, waar elke Jena planschool naar dient te streven: De school gaat in haar opvoeding uit van een maatschappijbesef, waarbij de mens niet alleen gericht is op prestatie en onderlinge wedijver, maar waar ge luk vooral te verkrijgen is door en met de ander; Een gemeenschap waarin gerechtig heid, recht, inspraak en een natuurlijk gezag wordt nagestreefd; Er wordt uitgegaan van de menselijke activiteiten: gesprek, spel, werk en vie- ring; Er is een wezenlijke inbreng van kin deren en ouders in de school; Men houdt rekening met de behoef ten en mogelijkheden van elk kind; Kinderen en opvoeders moeten zich zelf kunnen en durven zijn in relaties tot elkaar; De groep is een werk- en leefgemeen schap, waarbij de kinderen hun eigen verantwoordelijkheid leren kennen en waarbij die kinderen de vrijheid wordt gegeven, die ze aankunnen. De opvoeding is gericht op het kri tisch leren denken in praktische, le vensechte situaties; Stimulatie van een creatieve ontwik keling in denken en doen. Stamgroepen De hierboven genoemde punten zijn het streven van een school, iedere school geeft daaraan zijn eigen invul ling. Een aantal karakteristieke ken merken van een Jenaplanschool zijn echter wel aan te geven: de kinderen zijn binnen de school gegroepeerd in stamgroepen, met een leeftijdsverschil van twee tot driejaar. Binnen een stam groep bestaan tafelgroepen, waarin kinderen samenwerken en elkaar hel pen. Mensen zijn verschillend qua leeftijd, geslacht, kuituur, ervaring, etc. Binnen een Jenaplanschool wordt geprobeerd kinderen op een rechtvaardige en vreedzame manier te leren omgaan met verschillen en tegenstellingen. Respect voor anderen en eerbied voor het leven zijn belangrijke waarden. De genoemde verschillen zijn wezenlijk voor een stamgroep. Kinderen leren in een stam groep ook verschillende mogelijkheden van zichzelf kennen, als jongste in een groep en later als oudste. Wereldoriëntatie De groepsleerkracht helpt de kinderen bij dit ingewikkelde leerproces. Een be langrijk vormingsgebied is wereld oriëntatie. Daarin leren kinderen om te gaan met de natuur om zich heen, de mensen dichtbij en verder weg en met de zin van het leven en de wereld. Zij doen dit door verhalen van andere kin deren, de groepsleerkracht, gasten in de school, mensen buiten school, maar ook door het stellen van vragen, zelf te experimenteren, op zoek te gaan in het dokumentatiecentrum en bij mensen, dieren en dingen zelf. Kortom, de kinderen zijn zelf, vaak in de vorm van projecten, onderzoekend en ontdekkend bezig. Informatie moet vaak gelezen worden. Om iets goed te kunnen onthouden is het goed dat op te schrijven. Je moet mondeling en schrif telijk verslag doen van je werk. Om in formatie te begrijpen moetje vaak kun nen rekenen. Om dit soort zaken doelmatig aan te le ren wordt er geregeld aan groepen kin deren die aan dezelfde stof toe zijn (ni veaugroepen) les gegeven: de instruk- ties. Soms gebeurt dit binnen de stam groep, soms aan niveaugroepen dwars door de school heen en moet het kind naar een andere groepsleerkracht. Weekplan Het traaitionale lesrooster is vervangen door een ritmisch weekplan, een afwis seling van een aantal basisactiviteiten: gesprek, spel, werk en viering. Door in gesprek te zijn kun je elkaar informeren en leren begrijpen. Tijdens het kringge sprek worden plannen gemaakt en voor Sportieve prestaties van de Regentuu- ter-jeugd. een deel het werk beoordeeld. Door sa men te spelen leren de kinderen reke ning te houden met elkaar en worden ervaringen verwerkt. Het werk omvat alle instruktiemomenten en de periode waarin de leerlingen zelfstandig met hun werk bezig zijn. De viering brengt een ordening in de tijd (weekopening en -sluiting, verjaardagen), laatje lief en leed met elkaar delen en je leert elkaar ook op een andere manier kennen. Ook Soest heeft een Jenaplanschool, gevestigd aan de Weegbreestraat 104. Voor informatie over het onderwijs systeem en de school kan men zich wen den tot de directeur, Ria van der Weerdt. De Bron heeft de jaarlijkse sport- en speldag weer achter de rug. De acht groepen van de christelijke basisschool aan de Sweelinckstraat trokken vorige week woensdag in de ochten duren de wijk in. Op diverse veldjes en speelplaatsen moesten de groepen vier tot en met acht verschillende sporten bedrijven. Voetbal, korf bal en slagbal waren enkele van de onderdelen. Ook kregen de leerlingen spelletjes voorgeschoteld die alle in het thema van vakantie stonden. De eerste drie groepen van De Bron werden beziggehouden op het trapveld aan de Dorpsstreek. Ook zij konden spelletjes doen, waarbijzij werden herinnerd aan de komende vakantie weken. Het ziet ernaar uit dat de leerlingen en het schoolteam van De bron dit jaar sportief op vakantie gaan.

Soester Courant | 1992 | | pagina 15