Drentse Rijwielvierdaagse: Geschikt voor iedere fietsliefhebber Maak er een weekje Drenthe van FietsTrekTocht: Drenthe, paradijs voor fietsers m: Voor getrainde fietsers Pi duinrell Open Mountainbike- route steeds een andere startplaats Actie-route voor gezinnen met kleine kinderen DAAR KIKKER JE VAN OP 27e Editie van sfeervol Drents evenement van 14 t/m 17 juli 1992 Recreatieve fietsers Van kamperen tot compleet arrangement Fietsverhuur Uitgebreide folder 4 Dagen Fietsen van 14 t/m 17 juli 1992 WOENSDA Soesterbe Drietal a; na poginj II A.DUR0D AM /n,- 9," 6,- GROTE MENSEN, HEBBEN KLEINE WENSEN wn Ifiif i cAA'-i I Al sinds 1966 wordt ieder jaar in de maand juli de Drentse Rijwielvierdaagse georganiseerd. Een vierdaags fietsevenement dat uitblinkt door z'n prachtige fietsroutes, variatie in landschap, uit muntende organisatie, de gezellige en vriendschappelijke onderlin ge sfeer en de grote jaarlijkse belangstelling. Met diverse rustpun ten en activiteiten onderweg kan iedereen in z'n eigen specifieke tempo van dit grootse evenement genieten. Er is keuze uit tochten van 30, 40, 60, 100 en 150 km per dag of een van de speciale fietsroutes. Lees daarover meer op deze pagina. Dit jaar staat de 27e editie van dit. inmiddels beroemde fietsevenement op Liefhebbers van het ruigere werk kunnen bij de Mountainbike-route van de Rijwielvierdaagse hun hart ophalen. Weg van het asfalt en de klinkers. Zandpaden, bospaden, het vrije veld, alles wordt benut bij deze fietstocht voor bezitters van de Mountainbike, maar niet ten koste van de natuur! De fietsers moeten zich daarom nauwkeurig aan de uit gezette route houden. De tochten zijn 40 tot 50 km per dag, afhanke lijk van de zwaarte van het traject. Halverwege de route is een contro lepost met service-materiaal aanwe zig. Startplaats: Emmen. het programma. Deze fietsvierdaagse biedt volop gelegenheid om met de vele fietsmogelijkheden van Drenthe kennis te maken. Dankzij de grote be langstelling voor dit sportieve spektakel, blijft het niet bij fietsen alleen. Zo wor den er in de vele dorpen onderweg bijvoorbeeld gezellige Drentse markten gehouden, waar van alles te koop is en waar tegelijkertijd allerlei specifieke Drentse gebruiken en ambachten wor den vertoond. Al met al is de Rijwiel vierdaagse een uiterst sfeervol en ty pisch Drents evenement. De Drentse Rijwielvierdaagse kent een compleet fietsprogramma voor iedere fietsliefhebber, van jong tot oud. De fietser die van mooie fietstochten door een afwisselend landschap houdt, re gelmatig wil afstappen om iets te eten of te drinken, een bezienswaardigheid te bezoeken of om van de natuur te genieten, doet er goed aan een route van 40 of 60 km te kiezen. De 40 km en 60 km routes bieden uitstekende mogelijkheden om fietsen en ontspanning met elkaar te combine ren. Er is volop gelegenheid om tijd en aandacht te besteden aan de geboden activiteiten onderweg. De 60 km route is over het algemeen iets minder druk wat betreft het aantal fietsers, maar vergt wel een wat betere conditie. Op beide routes is begeleiding aanwe zig in de vorm van routebegeleiders, service-wagens en diverse controlepos ten. Vier dagen fietsen door het fraaie Drentse landschap: een feest voor jong en oud. Kampeerders kunnen tijdens de Drentse ^jj^^^^He^tartofaat- maken van de speciale campings op de sportveld neoutil sen. Deze campings zijn weliswaar eenvoud-g, doet.goed geoutH- leerd en bovendien dicht bij de start. Maar er zijn hotels den, Drenthe beschikt over een groot pensions, prachtige campings en luxe, connuii Daarnaast zijn er tal van particulierendie dede nfet Rijwielvierdaagse graag een gastvrij onthaal bieden. nr^ntho met het regelen van de overnachting, want het wor tijdens de Rijwielvierdaagse. Een variant op deze routes is de Vier- StedenTocht. Dezelfde routes van 40 of 60 km worden gefietst, maar dan iedere dag een route vanuit een andere start plaats. De startplaatsen zijn: Assen, Emmen, Hoogeveen en Meppel. De FietsTrekTocht is een avontuurlijke route voor fietskampeerders die het leuk vinden om over meerdere dagen een langer traject af te leggen. Deze tocht van 60 tot 70 km per dag leidt de deelnemer op een speelse wijze in vier dagen van de ene startplaats naar de volgende. Overnachten is mogelijk op de Rijwielvier- daagse-campings in de vier startplaatsen. De bagage gaat iedere dag achterop de fiets, of wordt bezorgd door de bagage-nabreng-service. Camping en bagage-nabreng-service moet u wel vooraf boeken! Op deze routes is geen speciale begeleiding aanwezig. Men kan in geval van nood wel telefonisch contact opnemen met de centrale post in Assen. Startplaats: Meppel. Voor getrainde fietsers, die de uitda ging zoeken in snelheid en afstand, zijn er routes van 100 en 150 km per dag. Deze tochten mijden de drukte en smalle fietspaden, zodat in een hoger fietstempo grotere af standen kunnen worden afgelegd. Dank zij het sterk afwisselende land schap ontstaan er vier boeiende routes! Startplaats: Assen Een compleet verzorgd arrangement kan ook. De Rijwielvierdaagse heeft een aantal speciale arrangementen samen gesteld om vier dagen fietsen te combi neren met een comfortabele en aange name vakantie in een goed hotel of een sportief verblijf op de camping. Bel voor meer informatie de VW-Vakantiecentra- le Drenthe, tel. 05920-54888. Heeft u geen fiets, of kunt u hem moeilijk meenemen. Dan kunt u altijd een fiets huren. Goede en degelijke fietsen in alle maten zijn in Drenthe volop verkrijgbaar. Voor alle informatie, aanmeldingen of vragen kunt u terecht bij het secreta riaat van de Drentse Rijwielvierdaagse. Voor de liefhebbers van het ruigere werk zijn er tijdens de Rijwielvier daagse speciale mountainbike-toch ten uitgezet. Hier kunt u ook de uitgebreide folder aanvragen. Adres: Drentse Rijwielvierdaagse, Postbus 10010, 9400 CA ASSEN, tel. 05920-53838. Weg van asfalt en klinkers, zonder de natuur schade te berokkenen; zo gaat dat tijdens de mountainbike-routes. De Actie-route is speciaal uitgestip peld voor gezinnen met kleine kin deren. Bij deze fietstochten is on derweg van alles te doen. Zoals sport en spel, puzzelen, muziek, creatief of technisch bezig zijn. De routes zijn 30 tot 40 km per dag en bijzonder leuk en spannend voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Er is een intensieve begeleiding aan wezig in de vorm van routebegelei ders, service-wagens, controlepos ten en diverse actiepunten. Startplaats: Hoogeveen. Ook de "passagiers" genieten volop tijdens de Drentse fietstochten. Fietsen is een heerlijke ontspan nen, actieve en gezonde bezig heid. Fietsen doe je voor je ple zier. In combinatie met een mooi landschap, een netwerk van goed onderhouden en vrij- liggende fietspaden, wordt fiet sen een waar genoegen. Drenthe is een dunbevolkte, voorname lijk agrarische provincie, gelegen in het noordoosten van Nederland. Een uniek, soms glooiend landschap herinnert aan de voorbije ijstijd. Grafheuvels, hune bedden, heuvelruggen en stroomdalen zijn tastbare en goed bewaard gebleven restanten van een ver verleden. Een uitgebreid netwerk van vrijliggende fietspaden stelt de fietser in staat om op een vriendelijke en ongedwongen wijze deze mooie provincie te verken nen. Veel fietsliefhebbers brengen daar om regelmatig een paar dagen of meer in Drenthe door. Bij de Actie-route voor gezinnen met kleine kinderen is onderweg van alles te doen: sport en spel, puzzelen, muziek, creatief of technisch bezig zijn. r 0 1P" i f Op zaterdag l\ de zesde Natio mentendag gei teiten binnen spitsen zich to maar het startsi avond in de O door wethoude In Europa worde september Oper gehouden. Ook ir Soest en Soesterl De meeste monui gankelijk. De m kenbaar aan de en er is tevens eer schikbaar. Wethouder Visse tember om 19.0C de Oude Kerk. D sitie van Paul Chi oud-Soestertoon dermans schilder De meeste monu tember zijn open terberg. Het gaa Casino aan de I< Borromeuskerk Twee jongens var tien-jarige man z: de politie aang kort daarvoor g( aan de Fokkerst Die melding wai gekomen, maar ter plekke warer kers en een per had gestaan, re werden ze alsno Fokkerstraat ha< men, maar twee bekenden al een Soesterberg te h DUINRELL, VOL MET SPETTERENDE ATTRAKTIES Het zomerseizoen van de pretparken is begonnen. De poorten staan weer open voor miljoenen mensen die de aantrekkingskracht van een pretpark niet kunnen weerstaan. Duinrell ontvangt vanaf 1984 tot heden ruim één miljoen bezoekers per jaar. Hiermee behoort het park tot de top van de in Nederland bezochtte attraktieparken. Duinrell is gelegen in de Wassenaarse bossen en duinen. Men kan er genieten van de mooie na tuu r, maar er is ook van alles te beleven. Naast het bekende attraktiepark, het Tikibad, en een aantal nieuwe attrakties zoals, de 'Splash', de Choq Magie Show, een dierenfilm in het 3D-filmtheater, biedt Duinrell een gezellige camping, het luxe Duinga- lowpark en de groepsakkommodatie 'Duinhostel'. Splash Als eerste in Europa heeft Duinrell de nieuwste attraktie 'Splash'. Een enorme boot, waarin twintig personen kunnen, wordt naargrote hoogte getakeld. Daar wordt de boot losgelaten en het gevaarte' glijdt vervolgens over een steile schans naar beneden. Na een vrije val van twintig meter komt de boot met een enorme 'splash' in de vijver terecht. Je moet zeker niet bang zijn voor water. Het zijn namelijk niet een paar druppel tjes die je tegemoet komen, maar een zee van water. Over de vijver is een brug gebouwd. Vanaf hier kan, wel of niet beschermd door glas, naar de splash gekeken wor den. Zonder de bescherming van glas is natuurlijk leuker, maar ook natter. Splash is de grootste attraktie naast het tropisch Tikibad. Tikibad Het tropische Tikibad is eigenlijk een begrip. Deze attraktie van Duinrell heeft zelfs een Award gekregen; de 'Industry Leadership Award 1990'. Deze Award wordt jaarlijks toegekend aan een waterpark dat opmerkelijke bijdragen en vernieuwingen heeft geleverd ten De spetterende Splash Choq Magie Show. t op de voorgrond Hans Klok, Sittah en de danseressen van de behoeve van de waterparkenindustrie. Deze 'hele-jaar-door' attraktie heeft o.a. vier overdekte watérglijbanen, waar onder de twee supersnelle en steile banen, de 'Blits' en de 'Flits'. Totaal bijna vijfhonderd meter glijplezier. Verder heeft het Tikibad een golfslagbad met vier verschillende soorten golven, snelle onderwaterjets, een draaikol- kenbad, onderwatermuziek, hot-whirl- pools, een Tikisauna, solarium, een knuffelwand en voor waaghalzen een vrije-vai-glijbaan. Magie Na het zien van de Choq Magie Show zal niemand meer beweren dat een illusionist 'een soort goochelaar' is. Het hele zomer seizoen door is deze show op wereldniveau te zien. Het middel punt van dit spektakel is de illusionist Hans Klok en zijn assistente Sittah. Hans Klok, 23 jaar, begon zijn carrière op 10-jarige leeftijd, toen hij met zijn goocheldoos optrad voor vriendjes en vriendinnetjes. Op zijn veertiende werd hij al Nederlands en Europees jeugd kampioen. In 1985 ging hij na het behalen van deTommvCooper Trofee zich meer en meer specialiseren in het creëren van illusies. Na het winnen van de eerste prijs van het Internationale Magie Fachkongress in 1991, was zijn succes een feit. Hans Klok is niet alleen de jongste in zijn vak, maar behoort daarbij ook tot de absolute top. Voor de voorstellingen in Duinrell heeft Hans Klok nieqvve illusies voorbereid en uitgewerkt. U kunt tijdens de Choq Magie Show getuige zijn van nog nooit vertoonde trucs, waarvan de 'zvveefact' de meest opzienbarende is. Volledig los van enig attribuut, zal Sittah boven het podiumzweven en Hans zal haarzonder aan te raken al zwevend verplaatsen. Het 'sprankelende' Fafa Showballet uit Den Haag ondersteunt de show. Samen met Hans Klok en Sittah zorgen zes danseressen voor een temperament volle voorstelling. De show wordt tot september drie maal per dag opgevoerd, en belooft een half uur spanning die grenst aan het onge looflijke. Gratis attraktiepark Voor degenen die even tot rust willen komen of nog wat langer in Duinrell willen blijven, is er de gezellige camping, het Duingalowpark met vier of zes pèrsoons luxe Duingalows of de groepsakkommodatie Duinhostel. Bij een overnachting is bovendien het attraktiepark gratis, dus kan er nog' langer genoten worden van 'Tender Savage', een nieuwe indringende 3-dimensioneIe film van het wilde dierenleven in de verste uithoeken van de Oost Afrikaanse jungle, of de Aqua Shute, de waterglijbaan waarin je droog kan iblijven, de Aqua Swing, een zweefmolen met waterverrassingen, De Kikker-8-baan met tjoep-tjoepstralen, de rodelbanen, de botsbootjes, drie com puter gestuurde shows en nog véél meer. Duinrell, een echte opkikker voor iedereen. ,r Jarig j I Alle jarigen in Nederland worden op Duinrell extra in het zonnetje gezet. Of het nu - de le of de 100e verjaardag is, I iedere jarige mag gratis in het attraktiepark, Madurodam is te bereiken per Auto: In Den Haag richting 'Scheve- ningen Zeehaven' rijden. Daarna de borden met 'Madurodam' volgen. Openbaarvervoer: Vanaf station Den Haag tram 1 of 9. Bus 22. NS-dagtocht 19. Openingstijden: In 1992 is Madurodam dagelijks geopend van 26 maart t/m3 januari 19,93 Juni*, juli en augustus dagelijks van 09.00 - 23.00 uur; September* dagelijks van 09.00 - 21.30 uur; Okt*, nov*, dec* en jan* dagelijks van 09.00-18.00 uur. *De kassa sluit een half uur eerder T oegangsprijzen: Volwassenen 65+ Kinderen van 2 t/m 12 Adres: Haringkade 175, 2584 EE Den Haag/Scheveningen. Telefoon- 070 -3553900. MADURODAM, DE GROOTSTE MINIATUURSTAD Nederland is in werkelijkheid één groot Madurodam en Holland is gebouwd door Nederlanders. Volgens de dichter Bertus Aaf jes verklaart dit het succes van de miniatuurstad Madurodam. Maar Madurodam is niet zo maar een verzameling mooie gebou wen. Het probeert de geschiedenis van Nederland zo goed moge lijk in miniatuur weer te geven, en volgt daarbij de veranderingen op de voet. Madurodam is Nederland gezien door een vergroot glas. Wassenaar Duinrell is te bereiken per: Auto: Richting Den Haag vanaf de A44/N44, ANWB-borden Duinrell volgen. Openbaarvervoer: Vanaf NS-station Den Haag bus 90, vanaf sta tion Leiden bus 43. NS-dagtocht 31 of NZH combikaart (combikaart is busreis en toegang Duinrell op één kaart). Tarieven: Attraktiepark exclusief Tikibad: Volwassen ƒ17,50 65+ ƒ12,50 t/m 3 jaar gratis Tikibad inclusief Attraktiepark Volwassen ƒ19,50 T/m 3 jaar ƒ5,00 Openingstijden: Attraktiepark: t/m 25 oktober 1992 zijn de atrrakties geopend van 10.00 tot 17. 00 uur. (hoogseizoen en hoogtijdagen tot 18.00 uur) Tikibad: t/m 30 augustus en in de herfstvakantie van 10.00 tot 22.00 uur. Daarbuiten gelden afwijkende openingstijden. INFOBAND: Attraktiepark; Tikibad /Tikisauna; Camping: 01751 - 40260 Reserveren Duingalows: 01751 - 19314 Op 2 juli 1992 is het 40 jaar geleden, dat Madurodamde poorten voor het publiek opende. Hoewel de opzet van de miniatuurstad niet is veranderd, is de collectie die in het stadje staat, aan veel veranderingen onderhevig geweest. In de afgelopen veertig jaar zijn een aantal maquettes verdwenen of vervangen, doordat deze bijvoorbeeld ook uit het straatbeeld in Nederland verdwenen zijn. Het materieel moet ook vaak worden vervangen. Denk maar aan alle nieuwe trein- of vliegtuigmodellen, die er worden gemaakt. Dit was o.a. het geval bij de dubbeldekstrein van de Nederlandse Spoorwegen. Jaarlijks worden er nieuwe maquettes aan de miniatuurstad toegevoegd. Zo komt dit jaar het Muiderslot op de plaats Nederlands draaiorgel speelt aan de waterkant. Een land is niets zonder bewoners. Daarom heeft Madurodam ook enkele duizenden bewoners. Poppetjes die alle facetten van het leven in Nederland benadrukken. Zo zijn er uiteraard fietsers, supporters in het voetbal stadion, mensen die op de trein staan te wachten, overal kom je ze tegen. Geschiedenis Mevrouw Boon-van der Starp, lid van de Raad van Bijstand van de Stichting het Nederlands Studenten Sanatorium, kwam met de suggestie een minia tuurstadje te bouwen om het sanato rium finadeel te steunen. In 1946 had zij namelijk in Engeland een minia- van het niet meer bestaande kasteel Voordensteijn en in oktober is het nieuwe Ministerie van VROM te zien. Ook nieuw is het huis van George Maduro, waar Madurodam zijn naam aan te danken heeft. Beeld Madurodam geeft een goed beeld van ons land en de bewoners. Alle details worden tot in de puntjes nagemaakt. Zo staan er gebouwen uit alle tijdperken, van de middeleeuwen tot heden. Er zijn kerken, musea, paleizen, maar ook banken, winkels, kantoren en fabrieken. De miniatuurstad heeft zelfs een eigen haven, een vliegveld en station. En natuurlijk, anders zou het niet compleet zijn, de molens en de grachten. Er is niet alleen veel te zien, maar ook te horen. Orgelmuziek bij de kerk, de kermis die in volle gang is, en een echt tuurstadje gezien. Het bleek dat de eigenaar van dit miniatuurstadje zoveel geld hiermee verdiende, dat hij jaarlijks een aanzien - lijk bedrag kon afstaan aan de Londense ziekenhuizen. In dezelfde tijd ontmoette mevrouw Boon het echtpaar Maduro uit Willem stad. Zij wilden een monument oprich ten voor hun, in het concentratiekamp Dachau overleden zoon, George Maduro. Mevrouw Boon stelde voor om in plaats van een monument, een miniatuurstadje op te richten. Het echtpaar Maduro vond dat een goed idee. Gewapend met plannen en tekeningen werd steun gezocht van directeuren van grote concerns. Iedereen bleek enthou siast. De KLM gaf dadelijk toestemming en de Nederlandse Spoorwegen be loofden spontaan dat Madurodam de beste spoorweginstallatie van heel Nederland zou krijgen. De burgemeester van Den Haag stemde toe dat het stadje in Den Haag gebouwd zou worden, en er kon begonnen worden met de bouw. Een grote verrassingen was daarbij dat de toenmalige koningin Juliana het goedkeurde, dat kroonprinses Beatrix burgemeester werd van dit stadje. Deze functie heeft zij tot haar troonsbestijging in 1980 vervuld. Nu is Hare Majesteit Koningin Beatrix beschermvrouwe van Madurodam. Op 2 juli 1952 vond de officiële opening plaats. De netto winst van Madurodam werd jaarlijks geschonken aan het Nederlands Studenten Sanatorium. In 1964 sloot het sanatorium de deuren, omdat TBC een overwonnen ziekte was onder de studenten. Sindsdien worden Sociaal culturele instellingen voor jongeren tussen 12 en 25 jaar, zowel gezond als gehandicapt, gesteund door het bestedingsfonds van Madurodam. Toekomst In de veertig jaar da t Madurodam bestaat is het in opzet niet veranderd. Natuurlijk zijn er wel steeds nieuwe maquettes bijgekomen. Maar nu is men op het punt aangekomen dat er nauwelijks nog uitbreidingsmogelijkheden over zijn. Daarom is besloten tot het opzetten van een geheel nieuwe minia tuursta dwaar in de bezienswaardigheden uit de diverse steden of gebieden meer bij elkaar komen te staan. De bestaande maquettes krijgen nagenoeg allemaal een plaats in het nieuwe Madurodam. Dit moet ook wel, want een maquette, die aan zeer strenge kwaliteitseisen moet voldoen, kost al gauw enkele tienduizenden guldens. Maar dit bedrag weerhoudt Maduro dam er niet van om de komende jaren in nieuwe bouwwerken te investeren. Zo staan bijvoorbeeld een deel van de Deltawerken en toonbeelden van mo derne architectuur zoals dat te zien is in Amsterdam Zuid-Oost, op het verlang lijstje. Dat de bouw van een geheel nieuwe miniatuurstad niet van vandaag op morgen gerealiseerd is, mag duidelijk zijn. Zo iets neemt snel een paar jaar in beslag. Maar gelukkig blijft Maduro dam, zelfs tijdens de uitbreiding, altijd voor publiek toegankelijk. Madurodam is er voor iedereen. Ook gehandicapten hoeven dit niet te missen. Er is een speciale route voor rolstoel gebruikers door Madurodam, en het restaurant en toilet zijn aangepast. In juli en augustus is er het Madurodam Moonlight Miracle, een klank- en lichtspel, dat een heel ander licht werpt op Madurodam.

Soester Courant | 1992 | | pagina 18