n rt «f^"r En dit zijn de knallers van deze week: 109 698 Soest stuurt AH Koninginnelaan op Bestuurder in slaap, auto in brand 10% tot 60% KORTING volle P voor uw Gewapende overval in Soester juwelierszaak Varkens schnitzels Sperziebonen ond hu» El TE KOOP ca. 3480 m2 bedrijfsterrein laüMSrci Ananasschijven Het a WOENSDAG 1 JULI 1992 70e JAARGANG NO. 44 Alleen Kingma houdt vast aan Van Weedestraat 3 Actueel 5 Actueel 7 Actueel 9 Actueel 11 Sport Op Soest Autokraak levert 3.800 gulden en een trui op Premie van 29 mille voor actie -25% verkeersslachtoffers Statenfractie WD juist tégen sterke stijging zuiveringsheffing Buit bestaat uit sieraden en geld OPRUIMING MET KORTINGEN TOT 50% 40% tot 50% korting op alle geselekteerde kostuums, kolberts en regenjassen 50% korting op alle geselekteerde overhemden lange en korte mouw 30% korting op alle pullovers en sweaters Zomerpantalons .799® Jacks 20 tot 60% Restanten schoenen HALVE PRIJS Soesterbergsestroot 51 Soest Totale koopsom: f 750.000,- Amersfoorter met verjaardagskaart op weg naar paleis Veel telefoontjes over geluidsoverlast Bromfiets uit berging gestolen Inbreker doorzoekt lokalen van school HOLLANDSE NIEUWE RUUD SMIT visspecialiteiten UITVERKOOP!!! BLIK 560 gram 500 gram 500 gram Cl 000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 - 15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars Dames u hoeft het niet ver te zoeken!!! onze seizoensopruiming HET VLEESCENTRUM Wilt u uw huis verkopen? HS Hendrik Smit WASIEL STEITNER 3SQ 0 T 0 3 33 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152" Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG De meerderheid van het College van B. W. volgt het advies van de raadscommissie Financiën/Economische Zaken, eerder deze maand, om geen nieuwe supermarkt in of bij de Van Weedestraat te vestigen maar die een plek te wijzen aan de Koninginnelaan. Bovendien staat nog hele maal niet vast dat Albert Heijn voor die nieuwe (beduidend kleinere) vestiging in aanmerking komt, want volgens B. W. moeten ook andere plaatselijke ondernemers kunnen meedingen. Bekend is dat de firma Janmaat (Schrikslaan) daarvoor in aanmerking zou willen komen. Deze niet verrassende, maar toch op merkelijke "draai" in het standpunt over het winkelplan-onderdeel van de Structuurvisie is de belangrijkste veran dering in het raadsvoorstel, dat het Col lege bij de gemeenteraad heeft neerge legd. Volgende week - op 9 juli - moet de definitieve besluitvorming plaats vinden. Voor een 1100 vierkante meter grote Albert Heijn-supermarkt aan of bij de Van Weedestraat lijkt Soest geen ruimte meer te willen scheppen. Als motieven voor de beleidswijziging noemt het College dat het accent van de winkeluitbreiding op deze manier meer naar de bevolkingsconcentraties wordt gebracht, dat extra verkeer in Soest en vooral in de Van de Weedestraat wordt voorkomen, dat de uitbreiding zo bin nen de afgesproken 5000 meter blijft, en - kennelijk bij nader inzien - dat de toewijzing van de helft van de afgespro ken 5000 meter naar de Van Weede straat in strijd is met de intentie om de meters gelijkelijk over de winkelcentra van Soest te verdelen. Het College refereert weliswaar nog eens aan de befaamde motie van 12 juli 1990, waarbij de gemeenteraad zich verplichtte tot een inspanning om AH aan de beloofde 1100-meter super markt te helpen op een geschikte loca tie, maar voelt zich daar kennelijk niet meer door belast. Een minderheid, be staande uit burgemeester De Widt en PvdA-wethouder Frans Kingma, vindt het overigens te vroeg voor een stellige uitspraak. Het onderzoek naar de loca- tie-"Kop van Weedestraat" (d.w.z. de Burgemeester Grothestraat) is nog niet zodanig afgerond dat die mogelijkheid al definitief moet worden afgewezen. Het hele College belooft overigens in hetzelfde stuk dat het elke uitspraak van de raad zal respecteren. Minderheidsstandpunt Alleen Kingma stelt zich op het minder heidsstandpunt dat de Van Weede straat een kwaiiteitstrekker in de food- sector niet kan missen, wat nu wel het geval is. Die zorgt bovendien, aldus Kingma, voor een basis om ook de non- food-kwaliteit te behouden of te verbe teren, doordat het winkelcentrum dan ook aantrekkelijk wordt voor een klein warenhuis als de Hema. Volgens de PvdA-wethouder gaat het de AH-supermarkt ook maar voor een beperkt deel om kwantitatieve uitbrei ding (350 m.) en veel meer om louter kwaliteitsverbetering (500 m.). Boven dien verwacht hij een terugloop van de automobiliteit en kan een nieuwe AH aan de Van Weedestraat tegelijk bijdra gen aan het aanpakken van de parkeer en laad/los-problemen die er nu zijn. Een controleerbare ontwikkeling in goed overleg verdient verre de voor keur boven een niet-controleerbare op lossing, waarbij de problemen op de omwonenden worden afgewenteld. In het raadsvoorstel zijn de uitbrei dingsoppervlakten voor de diverse win kelcentra nu als volgt opgenomen: de Van Weedestraat krijgt ruimte voor 1350 meter, Soest-zuid ook; de Smits hof krijgt er 1100 meter bij, Overhees 300 en de Koninginnelaan 700 meter v.v.o. 'Denkfouten' Het (nieuwe) College-standpunt werd vorige week uitgebreid bediscussieerd in de raadscommissie, die eerst een aan tal insprekers aanhoorde. De heer Koe nis zette namens de Groene Driehoek kritische vraagtekens bij het standpunt van Kingma; de heer Kareisen (Smits- weg) drong nog eens aan op het beloof de overleg met de omwonenden, dat nog altijd niet had plaatsgevonden, en de heer Voortman (Kamer van Koop handel) uitte zijn bezorgdheid over de "denkfouten" die het gemeentebestuur dreigt te gaan maken door een te simpe le verdeling van de uitbreiding. "Je kunt non-food-winkels niet zomaar naar een wijk dirigeren; dan komen ze verloren te liggen. Een warenhuis hoort niet in een wijk als het Smitsveen, maar aan de Van Weedestraat," aldus Voortman. Over de Smitshof waren alle fracties het eens dat er goed overlegd moest wor den met de omwonenden en dat er alles aan gedaan moest worden, om het cen trum zo aantrekkelijk mogelijk te ma ken. Het CDA bleek bij monde van Besseline Gerritse voor de uitbreiding van de supermarkt van Jac. Hermans in Overhees, al had ze begrip voor de be zwaren. "Maar als die weggaat, bete kent dat de dood voor het winkelcen trum". Ze was het oneens met Kingma en voelde niets voor een grote AH aan de Burg. Grothestraat. Kees Boerkoel (PvdA) wilde juist geen grote AH aan de Koninginnelaan, maar gunde de firma Janmaat daar wel een plek. Volgens hem is de Van Weede straat als enige geschikt te maken voor het verkeer rondom een grote super markt. Tegenover de heer Koenis gaf hij nog eens een verduidelijking van het minderheidsstandpunt van zijn wet houder, waarbij hij benadrukte dat AH bijvoorbeeld een deel van de kosten voor de verkeers- en parkeervoorzie ningen zou kunnen betalen. Hema in oude AH? Tussen neus en lippen door deelde Boerkoel mee dat AH met de Hema al onderhandelt over een eventuele vesti ging van het warenhuis in het oude AH- pand. Door enkele bestaande winkels aan de Van Weedestraat op te kopen zou AH zijn plannen - maar dan op een voor de gemeente oncontroleerbare wijze - simpelweg kunnen doorvoeren, (Lees verder op pagina 3.) Swinkels wil Zonnegloren- terrein nu al Veiligstellen' voor natuur. Visser steekt structuur- miljoenen liever in Eng dan Zonnegloren. 1 Uitbreidingsplan Hartje-Zuid al klaar. Agenten bereiden op eigen wijze regionalisering voor. Commissie Minderheden: te veel tijd kwijt aan praten over voortbestaan. Gert de Ruygt krijgt 'Dick' op z'n broek. Pleintjesbasketbal: unieke pret. Nieuwe voorzitter Smeeing/BDC. Jeugdclubkampioenschap DVSB gedeeld. Marion van de Broek naar NK. Echtpaar Van Kooi zeventig jaar getrouwd. Een autokraker kon zaterdagmid dag zijn geluk niet op, toen hij een bedrag van 3.800 gulden in een auto aantrof. Op klaarlichte dag had hij op de Di Lassostraat het scheerraampje van de wagen vernield. Behalve het geld nam hij ook de trui van de 23-jarige eigenaar uit Hilversummer mee. De gemeente Soest krijgt een bedrag van f 28.999,60 uitgekeerd als premie in de actie"-25% verkeersslachtof fers". De premie wordt toegekend door het ministerie van Verkeer en Water staat aan gemeenten waar het aantal slachtoffers gedaald is. Ook in Soest was dat vorig jaar het geval. Het doel van de actie is uiteindelijk dat het aantal slachtoffers in het jaar 2000 een kwart minder bedraagt dan in 1986, het "peil jaar" van de actie. Nog 18 andere Utrechtse gemeenten ontvangen even eens een premie, variërend van f 4.500 voor Renswoude tot f 59.300 voor Zeist. In tegenstelling tot de berichtgeving in de Soester Courant van 24 juni j.l. is de WD-fractie in Provinciale Staten van Utrecht tégen de sterke stijging van de zuiveringsheffing. De heer Boone, die namens de WD het woord voerde, bepleitte dat bij het treffen van milieumaatregelen ook ge keken moet worden naar het rende ment van die maatregelen en naar de lasten voor de burgers en bedrijven in de provincie. De VVD is daarom van mening dat het tarief zuiveringsheffing minder sterk behoeft te stijgen dan het college van Gedeputeerde Staten had voorgesteld, te weten 8,5% excl. loon- en prijsstijging. Voor 1993 kwam dit uit op een totaal van 12% tariefstijging, terwijl de WD niet verder wilde gaan dan 6% excl. inflatie. De WD verzet zich al jaren tegen de overmatige stijging van de zuiverings- lasten en nam het initiatief tot een doel matigheidsonderzoek. Daaruit bleek dat de provincie Utrecht wel redelijk doelmatig werkt, maar dat meer geke ken moet worden naar het rendement van de zeer hoge investeringen. Met na me heeft de VVD gewezen op de gerin ge resultaten van een verdergaande fos- faatbestrijding in vergelijking met de hoge kosten daarvan. Daarnaast diende de WD een amen dement in om de stikstofverwijdering, die een geringe bijdrage aan het milieu levert maar wel hoge lasten met zich brengt, uit het investeringsprogramma 1994 te schrappen. Dit amendement werd aangenomen. Waar de WD concrete voorstellen deed om de tariefstij ging belangrijk te rug te brengen, bepleitte het CDA slechts een vermindering van enkele guldens per jaar. Aan een zekere stijging valt niet te ont komen. Er is de VVD echter veel aan gelegen dat de echt noodzakelijke mi lieumaatregelen worden genomen en dan ook op brede maatschappelijke ac ceptatie kunnen steunen. Bij een gewapende overval op een juwelierszaak aan de Rem- brandtlaan zijn een onbekende hoeveelheid sieraden en een geldbedrag buitgemaakt. De twee gemaskerde mannen die de eigenaar met een pistool be dreigden, zijn spoorloos. De overval werd donderdagmorgen om kwart over negen gepleegd. De overvallers kwamen de zaak binnen en richtten een pistool op de eige naarvan de juwelierszaak. Ze dwon gen hem de kluis te openen. Daaruit gristen ze sieraden en contant geld weg om vervolgens met de noorder zon te vertrekken. Uit de winkel werd niets ontvreemd. Het is niet be kend hoe het tweetal is gevlucht. Om ongeveer negen uur heeft die zelfde ochtend een vrouw op de hoek van de Rembrandtlaan en de Prins Bernhardlaan aan een daar werkzame metselaar gevraagd of er op de Rembrandtlaan een juweliers zaak is gevestigd. De politie wil graag in contact komen met de naar schatting dertig-jarige vrouw, omdat haar mogelijk iets vreemds is opge vallen. Volgens de politie heeft de vrouw niets met de overval te ma ken. De politie vraagt ook andere eventuele getuigen zich te melden op het bureau aan de Dalweg of te bel len (tel. 19444). Een buurtonderzoek heeft tot dus ver niets opgeleverd. "Het is zoeken naar een speld in een hooiberg", al dus een woordvoerder van de poli tie. Het vermoeden bestaat dat de twee overvallers tussen de twintig en de 25 jaar oud zijn. Zekerheid daarover bestaat niet. Restanten riemen en stropdassen79" in 1 of meerdere percelen, in samen werking met de gemeente Soest, totaal gelegen aan de Koningsweg/hoek Nieuwegracht t.b.v. representatieve bedrijfsbebouwing voor Soester bedrijven. Bebouwingsmogelijkheden: bouwhoogte gedeeltelijk ca. 11.50 m. Parkeren op eigen terrein verplicht, rekening te houden met de aanwezige groenstructuur. Verdere informatie hierover te verkrij gen bij de gemeente Soest (dhr Stufkens). Voor bouwplan is art. 19 proc. vereist. excl. belasting en kosten koper. Selektie gegadigden vindt plaats in nauw overleg met de gemeente Soest. Aanmelding uitsluitend schriftelijk, via postbus 3111, 3760 DC Soest, tot medio augustus. Gunning voorbehouden. Toewijzing grond en verkoop begin september. Hierover kan niet gecorrespondeerd worden. Op de Kerkstraat is maandagmorgen rond zeven uur een personenauto in de brand gevlogen. Dat gebeurde nadat de wagen tegen een lantaarnpaal was gebotst. De bestuurder, een 43-jarige Amersfoorter, bleef ongedeerd. In zijn verklaring aan de politie vertelde hij dat hij op weg was naar paleis Soestdijk om een verjaardagskaart voor prins Bernhard af te geven. De prins werd maandag 81 jaar. Op de Kerkstraat, kort voorbij de Y-splitsting met de Birk- straat en de Soesterbergsestraat, sukkelde de man echter in slaap. Het gevolg was dat hij van de weg afraakte en tegen de lantaarnpaal tot stilstand kwam. De man was toen klaarwak ker en kon tijdig de wagen verlaten. De brandweer bluste het vuur. Of de kaart uiteindelijk de jarige prins heeft bereikt, wist de politie niet te melden. De zomerdagen worden over het alge meen door de meeste mensen als prettig ervaren. Toch heeft iedere medaille een keerzijde. De politie krijgt de laatste weken veel klachten over geluidsover last en moet regelmatig uitrukken om te bemiddelen of te berispen. De geluidsoverlast wordt voornamelijk veroorzaakt door muziekinstallaties die mee naar buiten worden genomen door mensen die van het mooie weer genie ten. Bij te veel decibels zijn anderen daar echter de dupe van. De politie ver zoekt muziekliefhebbers rekening te houden met andere zon- of scha- duwaanbidders die buiten zitten of be zig zijn. Op de Rubenslaan is zaterdagnacht uit een berging een bromfiets gestolen. Het voertuig is eigendom van een 38-jarige Soester. Een poging tot inbraak aan de Olijke- weg mislukte. De bewoners van het huis missen niets. Aan de Paulus Potterlaan is donder dagnacht ingebroken in een schoolge bouw. Volgens de eerste lezing van de politie wordt er niets vermist. De inbre ker vernielde een raam, drong vervol gens naar binnen en doorzocht diverse kasten in de lokalen en kantoren. Uitsluitend topkwaliteit Op zee gekaakt en licht gezouten Bij ons vakkundig schoongemaakt Altijd vers van het mes van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 02155 -1 52 88 sportieve MODE OP ONZE OVERBEKENDE TOPMERKEN ZUID PROMENADE 12 - SOEST-ZUID - TELEFOON 02155-23530 c-noo Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-I6251 Nog net voor de vakantie: Fikse kortingen, is begonnen!!! Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, leder-accessoires, Schoenen ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 FRICANDEAU per kg 11?° DIKKE RIBLAPPEN per kg 10?° Reepjes TJAPTJOI per kg 1 3?° Altijd kwaliteit en betaaibaar. Informatie bij MAKELAAR Dl) OP MAA T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 P® jr ~A Ij L jA N ]e G Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1