}ILER NIET DE EERSTEWEL DE BESTE! 14.95 19.95 5pr lACTUEEL! Swinkels wil Zonnegloren-terrein nu al 'veiligstellen' voor natuur 215, scliociiinlccr Kamer van Koophandel kraakt voorstel Structuurvisie Soest volledig af Open Hof mag van B. W. gaan uitbreiden Soest stuurt AH Koninginnelaan op waardebon FOTO SWAGER PAGINA 2 ie boiler door ïndelijke WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 ibedrijf ES 1-11 JUL11992 LAANSTRAAT 67 BAARN TEL. 02154 -1 55 88 'Woonbebouwing is planologisch monstrum' de herhaling 'N WERELD VAN VERSCHIL Spoorwegovergangen Talmalaan en Dalweg tijdelijk afgesloten 'Gemeentedag' op 19 september over veiligheid 4 Restaurant l van den Brink Nog niet op j vakantie, Geld uit fooienpot en speelautomaten Consumpties en prijzen weg uit verenigingspand SCHOEMAKER technische dienst 'Aanvankelijk optimisme omgeslagen in zorg' Bestaande wilg mag niet gekapt worden n Tijdelijk 2e foto afdruk gratis r zon in eter milieu OPRUIMING NATUURLIJK IA Soest, tel. 02155-17415 "Als wethouder van het grijze en het groene milieu, waaronder bos- en landschapsbeheer, de recreatie en het verkeer, zal ik met alle mo gelijke middelen trachten Zonne gloren veilig te stellen voor de be volking van straks. Woonbebou wing op deze plaats acht ik een pla nologisch monstrum." D66-wethouder Mieke Swinkels heeft vorige week een knuppeltje in het hoen derhok van de Soester Structuurvisie gegooid met een verrassende een mansactie binnen het College van B. W., dat het tot dusver zo aardig eens leek te zijn over de hoofdlijnen van de verdere ontwikkeling van Soest. De plannen voor het Zonnegloren-terrein zijn volgens eerdere afspraak weliswaar even uit de directe Structuur-discussie gelicht (en komen pas weer concreet aan de orde bij de besluitvorming over het bestemmingsplan Landelijk Ge bied), maar Swinkels omarmt het eer der al gelanceerde voorstel om het zie kenhuisterrein "terug te geven aan de natuur" nu al, omdat ze daarvoor de voor de Structuurvisie overschietende vijf miljoen opzij wil zetten. In het raadsvoorstel wordt over een minderheidsstandpunt van Swinkels niet gerept - wél over de afwijkende opinie van haar PvdA-collega Frans Kingma met betrekking tot de vestiging van Albert Heijn aan de Van Weede- straat/Burg. Grothestraat - en dat bleek alleen uit een terloopse vermel ding in de besluitenlijst van het College, de week daarvoor. Tijdens de wekelijk se ontmoeting met de pers gaf de D66-wethouder een toelichting op haar standpunt. Patstelling De vijf miljoen gulden die in het Struc tuur-potje overblijft - o.a. omdat een aantal ingrijpende verkeersmaatrege len intussen is afgeblazen - moeten vol gens Swinkels worden aangewend om het de stichting Molendael mogelijk te maken het gapende boekwaarde-gat van 7,5 miljoen te dichten, dat tot dus ver een belemmering is om van de ho gere overheid het "groene licht" te krij gen voor de realisering van een nieuwe De spoorwegovergangen aan de Tal malaan en de Dalweg zullen een aantal nachten worden afgesloten in verband met werkzaamheden van de Neder landse Spoorwegen. Gemotoriseerd verkeer zal dan moeten omrijden. Beide overgangen zijn afgesloten in de nacht van 1/2,2/3,6/7, 7/8 en 12/13 juli. De overgang op de Dalweg is te vens afgesloten in de nacht van 4 op 5 juli. De tijdelijke verkeersmaatregel geldt die nachten van 0.00 tot 6.00 uur. polikliniek aan de Dalweg. "We zitten wat dat betreft nog steeds in een patstel ling," aldus de wethouder. Volgens Swinkels heeft Soest geld ge noeg om zich de weelde te veroorloven het Zonnegloren-terrein aan de natuur terug te geven. Behalve de genoemde vijf miljoen wijst ze in dat verband op het door D66-fractievoorzitter Loet Jansen geopperde idee om de gronden van de nieuwe uitbreidingslocaties niet te verkopen maar in erfpacht te geven, wat nog eens 7,5 miljoen zou kunnen opbrengen (het ideetje is inmiddels overigens door de andere partijen ge torpedeerd), en de rente op de RNE- reserves. "Dat is genoeg om het speer punt van het Collegebeleid 1990/1994 - het milieu - conform het beleidspro gramma te realiseren," aldus Swinkels. 'Groene brug' Sinds enige maanden is er - overigens met de zegen van het volledige College van B. W. - een werkgroepje bezig met overleg over het aanboren van fondsen om Zonnegloren (of een deel daarvan) veilig te stellen voor de toe komst door te voorkomen dat het met huizen wordt bebouwd. Volgens deze werkgroep zouden de ecologische hoofdstructuur van de provincie en het "groene College" van Soest elkaar op die manier kunnen omarmen. De unie ke verbindingszone tusen Heuvelrug en Eemgebied zou gespaard kunnen wor den, want op de achtergrond staat de vrees dat een nieuwe woonwijk op het ziekenhuisterrein die "groene brug" op den duur steeds verder gaat aantasten. Swinkels: "Het gebeurt maar één keer in een mensenleven datje de kans krijgt zo'n uniek gebied te redden. Die kans moet je dan ook grijpen, vind ik, want juist door het sparen van schaarse na tuurgebieden dien je het welzijn van de bevolking." Dat er ooit een sanatorium is gebouwd - toen er voor tbc geen an dere geneeswijze dan "kuren in de bos sen" bestond - vindt ze begrijpelijk; dat het later een algemeen ziekenhuis werd lag ook nog voor de hand, want dat was een voortzetting van het gezondheids zorg-aspect. "Maar nu tbc noch andere gezondheidsvoorzieningen de bebou wing van natuurgebieden noodzakelijk maken, moeten we het welzijn van de bevolking op deze manier verzekeren." "Groene longen" betekenen volgens de wethouder in deze tijd van overbevol king en toenemend verkeer een belang rijke investering in het welzijn van de burgers. "Gezondheid en welzijn heb ben behoefte aan open, vrije natuurge bieden in een tijd dat Nederland dichts libt met wegen en bebouwing. Gezond ademhalen en de natuur op je laten in werken, daar wordt een mens ook beter van..." Visie Ze wijst erop dat met de Structuurvisie ook getracht wordt een "milieu-verant woord toekomstgebeuren" vast te leg- Wethouder Mieke Swinkels (D66): terug naar de natuur. gen. "Als je als gemeentebestuur met pijn en moeite nog nét een paar omstre den bouwlocaties weet aan te wijzen tot 2010, moet je tegelijk ook met beide handen de mogelijkheid aangrijpen om werkelijk unieke natuurgebieden als de Korte Duinen te beschermen. Dat is pas een échte visie op de toekomst." Nederland is een van de dichtstbevolk te landen van de wereld, aldus de wet houder. "De open ruimte is zó schaars dat planologisch verantwoord besturen betekent dat je spaart wat er te sparen valt, of het nu gaat om de Korte of de Lange Duinen, de Noorder- of de Zui- dereng, de Stompert, Hees of de Eem- polder." Swinkels wil het geld eventueel gebrui ken om als gemeente de aankoopbedra gen van de provincie of het Utrechts Landschap te verdubbelen of aan te vullen. "Schrapend moeten we tot een redelijk bedrag kunnen komen." Wat haar betreft is het ook denkbaar dat het lege ziekenhuis straks tijdelijk wordt verhuurd, zodat ook daaruit nog in komsten ten behoeve van de polikliniek getrokken kunnen worden. "We hoe ven niet het hele gat van 7,5 miljoen in één keer te vullen. Dat proces om het terrein terug te geven aan de natuur zal' ook zeker wel 25 jaar in beslag gaan ne men." 'Interessant' Namens de overige leden van het Colle ge beperkte burgemeester De Widt zich tot de opmerking dat de gedachte van Swinkels "interessant" was. "Maar de politiek moet zich daar maar over uit spreken; uit de gemeenteraad hebben we deze geluiden nog niet gehoord." Het leek hem trouwens nog niet zo een voudig om uit te maken wie bij eventue le verhuur van het ziekenhuisterrein als eigenaar/verhuurder ziou moeten op treden. "En de vraag is natuurlijk: vind je ook huurders...?" Soest doet dit jaar toch weer mee aan de jaarlijkse "gemeentedag". Die wordt gehouden op zaterdag 19 sep tember en zal in het teken staan van de "veiligheid" als centraal thema. Volgens Burgemeester De Widt was het College eerst niet van plan om een (derde) "open dag" te organise ren. De eerste - in 1990 bij de ope ning van het gemeentehuis - was weliswaar een doorslaand succes, maar de tweede - vorig jaar - trok re latief niet veel belangstelling. "We wilden het eigenlijk maar een jaartje laten rusten," aldus De Widt, maar volgens hem biedt het thema veiligheid voldoende aanleiding om weer een evenement op te zetten. Dat zal zich gaan concentreren bij het raadhuis en het politiebureau, dat dan inmiddels ook vijf jaar be staat. Het veiligheidsthema is ook onder werp van een landelijke campagne over rampenbestrijding, waarop door de Eemland-gemeenten geza menlijk wordt ingehaakt, en boven dien is er een mooi aanknopingspunt in de campagne die de politie en de gemeente samen met Radio Soest deze zomer op touw hebben gezet. In het voorbereidingsgroepje zitten o.a. wethouder Visser (voorlich ting), hoofdinspecteur De Natris (politie), de heer Moraal (brand weer) en anderen. Vermoedelijk zullen ook de stichting Slachtoffer hulp en het bureau Bestuurlijke Pre ventie bij het evenement betrokken worden. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 kom dan van het mooie weer genieten bij ons op i het terras. 4 Wij zij geopend: dindag t/m vrijdag 4 lunch vanaf 11.30 uur. 4 diner vanaf 17.30 uur. 4 J Zaterdag en zondag 4 diner vanaf 17.30 uur. 4 's Maandags gesloten. 4 Ongeveer vijfhonderd gulden is uit een snackbar aan het Nieuwerhoekplein ge stolen. De inbreker nam de munten uit een fooienpot en twee speelautomaten mee. Hij was vorige week binnengeko men door de achterdeur van de zaak te forceren. Foto's, prijzen, bier, frisdrank en chips verdwenen in het weekeinde uit een clubgebouw aan de Den Blieklaan. In brekers zijn daarvoor verantwoorde lijk. Ze forceerden twee deuren pm zich toegang tot het gebouw te verlenen. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De Eemlandse Kamer van Koop handel is allerminst te spreken over het uiteindelijke resultaat van de Structuurvisie voor Soest, die volgende week wordt vastgesteld door de gemeenteraad. Het meest aanvechtbaar vindt de Kamer het winkelbeleid, waarin het College van B. W. niet verder komt dan het in vijf porties verdelen van de beschikbare ruimte over de wij kwinkelcentra Van Weedestraat en Soest-zuid (elk 1350 meter) en de buurtcentra Smitshof, Over- hees en Koninginnelaan (1100, 300 en 700 meter). Er wordt volle dig voorbijgegaan aan alle advie zen van de ondernemersorganisa ties en hun experts, aldus de Ka mer. De brief waarin de Kamer het uiteinde lijke raadsvoorstel volledig afkraakt, begint overigens met een complimentje aan het gemeentebestuur. "De aanpak waarbij de direct betrokkenen in de voorbereidende fase werden betrokken heeft ons aangesproken. Wij hadden dan ook hoge verwachtingen van het uiteindelijke resultaat." Nu de Kamer echter de balans opmaakt is haar aanvankelijke optimisme omge slagen in zorg, laten voorzitter Heilij- gers en secretaris Witte het College we ten. Met de belangen van het Soester bedrijfsleven over een brede linie wordt onvoldoende rekening gehouden, vin den ze. De Kamer heeft daarom ernsti ge bezwaren tegen het voorstel: "Het daarin getrokken ruimtelijk kader biedt het Soester bedrijfsleven absoluut niet de noodzakelijke armslag voor de ko mende jaren." Als de gemeenteraad het Collegevoor stel volgt, is er van een verantwoord winkelbeleid in Soest geen sprake meer, aldus de Kamer. Zij constateert dat zich "een merkwaardige besluitvorming" heeft voltrokken, want dwars tegen alle unanieme adviezen van de winkelorga nisaties en andere adviseurs in dreigt er een structuur te worden gekozen die volstrekt geen rekening houdt met de functie en onderlinge positie van de di verse winkelcentra. "In een over een reeks van jaren ge groeide situatie laat de uitbreidings ruimte zich niet zomaar gelijkelijk ver delen over de centra. De detailhandel kent nu eenmaal een hiërarchische structuur, die om een genuanceerde aanpak vraagt. Gebeurt dat niet, dan reageert de markt onverbiddelijk. Win kels zullen verdwijnen en uiteindelijk is de kans groot dat een heel centrum ver loedert." Supermarkt Als het de gemeenteraad werkelijk ernst is met het instandhouden van dit belangrijke deel van de economische sector, aldus de Kamer, moet er ten minste rekening worden gehouden met de volgende zaken: 1. in alle winkelcentra moet de onder nemers enige ruimte geboden worden; naast nieuwbouw moet ook een zekere ruimte voor uitbreidingen worden inge past; 2. de Van Weedestraat heeft een eigen tijdse kwaliteitssupermarkt gewoon hard nodig; het verdient verreweg de voorkeur dat de gemeente daarvoor mogelijkheden aangeeft; gebeurt dat niet, dan zoekt het bedrijf zelf naar een oplossing en of dat dan het voor de ge meente meest gewenste alternatief is, is dan nog maar zeer de vraag; 3. een supermarkt aan de Koninginne laan is volstrekt geen alternatief voor een grote kwaliteitssupermarkt aan de Van Weedestraat; het is een te perifere locatie zonder voldoende draagvlak, zeker op korte en middellange termijn; 4. de gemeente moet actief bevorderen dat er een warenhuis komt aan de Van Weedestraat, waardoor de noodzake lijke bijdrage wordt geleverd aan de handhaving van de koopkrachtbinding in de non-food-sector; 5. de uitbreiding van de Smitshof moet worden ingevuld met branches in de da- gelijkse-goederensfeer, want alleen zo is er op langere termijn sprake van een echte versterking van het winkelcen trum. Bedrijventerreinen De Kamer is ook teleurgesteld over de voorgestelde keuzen voor de bedrijven terreinen. Op langere termijn is in de Structuurvisie geen enkele uitbreiding van de gevestigde bedrijven voorzien, stelt ze vast, en een bedrijf moet al mi lieuhinderlijk zijn wil de gemeente iets aan opvang doen. Nieuwegracht II gaat helemaal op aan de opgespaarde be hoefte van de afgelopen jaren en of de Richelleweg - waar de Kamer zeer voor is - wordt goedgekeurd door de hogere overheden is nog maar zeer de vraag. Veel bedrijven kunnen zo hun uitbrei dingsplannen niet realiseren en dat leidt onherroepelijk tot hun vertrek, en dus tot verlies van werkgelegenheid. "Bij het toerisme en de recreatie is het beeld al niet veel anders," gaat de Ka mer verder. Ook hier mist zij de opvang voor de uitbreiding van de bestaande bedrijven, hetgeen op den duur zal lei den tot kwaliteitsverlies en ongewenste wildgroei in het buitengebied. Tenslot te breekt ze ook de staf over het ver keersbeleid dat in de Structuurvisie ge stalte lijkt te gaan krijgen: "Ook hier worden geen doeltreffende oplossingen aangedragen." Klemmend beroep De Kamer van Koophandel besluit de brief aan het College met een "klem mend beroep" om met de aangedragen aandachtspunten rekening te houden. "Een economisch beleid dat niet gedra gen wordt door de betreffende sector, dient geen enkel belang. Niet dat van de ondernemers en niet dat van de gehele gemeenschap." Het College van Burgemeester en Wethouders is akkoord gegaan met de uitbreidingsplannen voor de Open Hof, het gezamenlijke hervormd en gereformeerd kerkelijk centrum aan de Veenbesstraat. Aan de zuidkant van het gebouw mag er 120 vierkante meter worden aangebouwd. Eigenlijk past de uitbreiding niet in het bestemmingsplan, maar ruimtelijk ge zien zijn er geen overwegende bezwa ren en de gemeente zal dus meewerken aan een artikel 19-procedure. De Open Hof moet groter worden omdat het kerkbezoek de laatste jaren aanzienlijk gestegen is, en dat komt weer doordat de hervormde en de gereformeerde kerk - die vroeger aparte diensten orga niseerden - tegenwoordig "samen doen". De multifunctionele ruimte in het mid den van het gebouw, waar in geval van drukte nu een aantal kerkgangers on derdak vindt, is daartoe eigenlijk onge schikt. De klimatologische omstandig heden onder het lage plafond zijn niet erg plezierig. De uitbreiding sluit daar om aan op het hoge deel van het kerk gebouw, met een toegestane bouw hoogte van 6,5 meter. B. W. verbinden aan de goedkeuring twee eisen. In de eerste plaats mag de wilg, die nu in de weg komt te staan, niet gekapt worden. De boom kan volgens Aan deze kant komt de uitbreiding van het kerkgebouw; de wilg (rechts) moet verplant worden. de afdeling Groenbeheer van de ge meente ook best verplant worden naar een alternatieve locatie. De tweede voorwaarde is dat er verlichting wordt aangebracht op het voetpad tussen het kerkgebouw en de naastgelegen Veen- besflat. De ruimte daar wordt smaller en daardoor zal er een "sociaal onveili ge situatie" ontstaan. Met een lamp aan de gevel van het gebouw kan dat gere geld worden. Aanvullende parkeer plaatsen zijn niet nodig, want het be staande parkeerterrein is met 80 plaat sen ruim voldoende. (Vervolg van pagina 1.) waarschuwde Boerkoel. Volgens hem was AH al eigenaar van het perceel ach ter de bestaande supermarkt. Neks Blömmers (VVD) vond de uit breiding in Overhees bespreekbaar als de problemen zouden worden opgelost. Ze deed de suggestie eventueel de sloot bij C-drie maar te dempen. Wat de Van Weedestraat betreft wilde ze van wet houder Menne eerst eens horen hoe veel uitbreidingsmeters er intussen al waren toegezegd aan de diverse winke liers. Anders zou de voorgestelde ver deling volgens haar nogal "acade misch" zijn: "Wat gebeurt erbij Alblas, en wat bij het oude politiebureau?" Wat de Koninginnelaan betreft vond ze 700 meter veel te groot en 350 ruim vol doende. Harry Witte (Gemeentebelangen) wil de niets weten van een AH aan de Van Weedestraat en vond dat de Zaandam- se grootgrutter de winkel van Jac. Her mans daar maar moest overnemen. Hij vond het trouwens helemaal een waan zinnig idee dat winkels altijd maar moe ten groeien. "De burgers vragen daar niet om en het verbetert niks." Witte was zeer geporteerd voor de uitbreiding van de Smitshof, waar volgens hem ook de Hema naar toe moest, en zag voor de supermarkt in Overhees alleen moge lijkheden in de naastgelegen bloemen- zaak, met "non-food" op het dak van de bestaande vestiging. Leidje Tomassen (Prog. Soest) was mordicus tegen een grotere AH aan de Van Weedestraat, maar wilde de moge lijke vestiging aan de Koninginnelaan wel openhouden, liefst voor de volle 700 meter of meer. Ook zij verwees Jac. Hermans in Overhees naar de bloe- menzaak. Loet Jansen (D66) stelde zich op het standpunt dat bij elke uitbreiding eerst gekeken moet worden naar de ver- keerseffecten. "De locaties moeten zo gekozen worden dat er zo min mogelijk gereden hoeft te worden", en dat gold zeker voor de Van Weedestraat. Kruidenieren Wethouder Menne constateerde bij de commissie min of meer overeenstem ming over Overhees, de Koninginne laan en de Smitshof. "Daar komen we wel uit." Alleen over het aantal meters voor een supermarkt op de Koningin nelaan kreeg hij van de commissie geen eenduidig antwoord. De wethouder en de raadsleden kruidenierden er dan ook lustig op los, waarbij allerlei getal len tussen de 150 en de 700 meter (of meer zelfs) over de tafel gingen. Menne stelde wat voorbarig vast dat be halve de PvdA ook de WD voor een grote AH aan de Burg. Grothestraat koos, wat hem verwijten opleverde van Neks Blömmers: "U droomt kennelijk hardop. We willen eerst weten wat de effecten zijn, waar AH ook komt." De wethouder verdedigde tenslotte nog eens de keuze voor 5000 meter winkel uitbreiding. "De winkeliers kwamen in de facetstudie uit op 5500 meter, dus ons getal is heus niet wereldvreemd uit de lucht gegrepen." kleurenr waardebon |K\IV>TI ÓK'-.v. FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155 -1 3917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG DINSDAG T/WI VRIJDAG KOOPAVOND VRIJDAG VAN ZATERDAG 13.00 - 18.00 UUR. 09.00 - 18.00 UUR. 19.00 - 21.00 UUR 09.00 - 17.00 UUR. Kodak Kwaliteit prints {V

Soester Courant | 1992 | | pagina 3