/T\ Te veel nieuwe aanvragen voor welzijn Esperanto bevordert vriendschapskontakt tussen Soest en Kozle aanzienlijk :?ïfa'A Drie zomerkampen op De Vrije Teugel Soester kunstenaar biedt compositie aan voor raadhuiscarillon f VAKANTIE BEZORGERS WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 4 Commissie bespreekt subsidieverzoeken in september n \NereldI/1/inkel Thee uit Tanzania Vrijwilligers Vakature Bank 'Makkelijk zat?!' Bibliotheek op zaterdag gesloten Gevraagd Soester Courant 'Kunsttaal' geeft extra dimensie aan jumelage fe' HH - W Kinderboerderij De Vrije Teugel Dagje Dolfinarium, bosspel, kampvuur en nog veelmeer activiteiten V olksuniversiteit Soest/Soesterberg Meningen van lezers Belastingen Vrouw breekt arm bij val van fiets0rndat een Geluidsboxen uit auto ontvreemd Autoradio's en zonnebrillen weg 'Oxymoronvan Harry Schilder De heren en dames politici mogen in september een discussie gaan voeren over 31 subsidie-aanvra gen van diverse welzijnsinstellin- gen voor 1993. Het gaat in totaal om ongeveer achthonderdduizend gulden die eigenlijk niet beschik baar zijn. Het ligt aan de gemeenteraad welke aanvragen al dan niet worden gehono reerd en of er een dekking voor kan worden gevonden. Alle aanvragen heb ben betrekking op nieuw beleid. De meeste verzoeken zijn structureel, slechts sommige hebben een eenmalig karakter. De raadscommissie Welzijn behandelt het voorlopige voorstel op woensdag 2 september. De instellingen kunnen dan gebruik maken van het spreekrecht. Schriftelijk hebben ze tot 7 september de tijd om te reageren. Naar aanleiding van de reacties en de politieke uitspraken zullen burgemees- ^^^^jtichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Thee uit Tanzania koopt SOS Wereld handel sinds 1977 van staatsbedrijven. Deze kopen de thee op van kleine boe ren, die behalve groente en fruit ook wat thee verbouwen, en van plantages. Sinds kort hebben staatsbedrijven in Tanzania niet meer het alleenrecht op export. Het werd daardoor mogelijk rechtstreeks contact te leggen met een plantage (theecoöperaties zijn er niet in Tanzania.) SOS Wereldhandel koos voor de Her- kulu-plantage. Door de rechtstreekse export ontvangt Herkulu nu een hogere prijs voor de thee. De theearbeiders krijgen een redelijke beloning en een aantal gratis voorzieningen, zoals medi sche zorg en onderdak. Voor Salome Hausen begint om half zes de dag. Na een kop thee gaat ze op weg naar de plantage. Blootsvoets, want schoenen zijn schreeuwend duur: 3000 shilling, bijna net zoveel als ze met een maand theeplukken verdient. Salome werkt nu al driejaar bij Herkulu, behal ve als ze op haar shamba - het eigen stukje grond - moet werken. Op haar shamba verbouwt ze maïs, cas save, bananen en suikerriet voor eigen gebruik. Geld voor zaken als zeep, ba kolie, groente en schoolgeld voor haar dochter verdient ze bij Herkulu. Salo me is de enige kostwinner in huis, een man heeft ze niet. 's Middags om vier uur is ze klaar. Dan wacht het huishou den: water halen, hout verzamelen en eten koken. En de volgende dag om zes uur weer werken op plantage Herkulu. In de Wereldwinkel vindt u de thee uit Tanzania, van plantage Herkulu: prima thee tegen een redelijke prijs. Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 28132; dinsdag en donderdag 13.30-17.00; woensdag 9.30-12.00; vrijdag 9.30-17.00 en 19.00-21.00; zaterdag 9.30-17.00 uur. ter en wethouders op 15 september een definitief voorstel opstellen. Dat komt op 30 september ter sprake in de com missie Welzijn, waarna in de raadsver gadering van oktober de knoop wordt doorgehakt. Discussie De verwachting is dat een extra forma tieplaats voor het Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening een be langrijk discussiepunt zal worden. Voor 1992 is al 82.000 gulden uitgetrokken om een hulpverlener te kunnen aanstel len. Voor volgend j aar is een bedrag van 117.000 gulden nodig. Ook de extra huisvestingslasten voor de Pruttelpot van de Stichting Kindercen tra (26.000 gulden), de lastendekking van het Op Stapproject (46.815 gul den) en de dekking van het exploitatie tekort van de warme-maaltijdvoorzie- ning (32.267 gulden) zullen, naar ver wachting, speciale aandacht van de commissieleden genieten. Voor de overige aanvragen van in totaal 27 instellingen en stichtingen is het de vraag of het gemeentebestuur in dit sta dium extra geld beschikbaar wil stellen. Bij gebrek aan financiële middelen is het voorstel om alle verzoeken af te wij zen. Als de raad van mening is dat be paalde subsidie-aanvragen toch moe- Smitsweg 311, tel. 12630 "Computers? Daar begin ik niet meer aan op mijn leeftijd. Daar zijn we toch veel te klein voor. Dat kunnen we toch nooit betalen. Dat is me veel te ingewik keld. Ze kunnen me wel van alles wijs maken." Veelgehoorde reakties van vrijwilligers (en niet alleen van hen) als het om auto matiseren gaat. Terecht of niet, ze dui den in ieder geval op een knelpunt en dat is drempelvrees. Vrijwilligerswerk doe je vooral voor je plezier, maar wanneer er regelmatig tijdrovende klussen geklaard moeten worden gaat de lol er wel een beetje af. Laat je de computer het meeste werk doen, dan blijft er tijd over voor andere, aardiger zaken. Het zeer lezenswaardige boek "Makke lijk Zat?!" probeert de drempels te slechten door in heldere taal met veel praktische voorbeelden te laten zien wat automatisering behelst. Want het gaat niet alleen om de aanschaf van een computer, maar ook wat er daarvoor en daarna allemaal moet gebeuren. Gewa pend met die kennis blijven al te hoge verwachtingen binnen de perken en worden al te mooie verkooppraatjes doorzien. Het boek "Makkelijk zat?!" kost f 20,- en wordt op aanvraag toegezonden. Vanzelfsprekend kan het boek ook worden afgehaald worden bij de WB Soest-Baarn. WB met vakantie In verband met de zomervakantie deze week geen vakatures. Van 30 juni tot 17 augustus zal de Vrijwilligers Vakature Bank gesloten zijn. ten worden gehonoreerd, moeten b en w op zoek naar geldbronnen. Het bejaardencentrum vraagt een een malige subsidie van 108.000 gulden voor het aanzuiveren van de vervan gingsinvestering. Stichting Welzijns werk verzoekt om ruim 170.000 gulden voor diverse doelen, waaronder 95.000 gulden voor de inrichting van de voor malige Molensoos dat het nieuwe on derkomen van de stichting wordt. Stichting kinderboerderij De Vrije Teugel wil onder meer 35.000 gulden ontvangen voor een part-time kinder werker en 17 mille voor een medewer ker die de dierenverzorging op zich neemt. Artishock heeft een aanvraag ingediend voor verschillende culturele activiteiten. Het gaat om een totaalbe drag van 22.500 gulden. Uitbreiding Voor personeelsuitbreiding, de activi teiten en een podiumaccommodatie vraagt stichting Dorpshuis Soesterberg om 122.000 gulden. De Regionale Mu ziekschool Amersfoort heeft 35.000 gulden nodig om iets te kunnen doen aan de wachtlijst en de Stichting Kin dercentra vraagt, naast een bedrag voor de huisvestingslasten, om 22.500 gul den voor verschillende uitgaven. Het Internationaal Vrouwencentrum heeft een verlanglijst, waar een prijskaartje van ruim 21 mille aan hangt. Verder zijn nieuwe subsidie-aanvragen ingediend jioor De Drie Eiken in Soes terberg, Stichting Jeugdwerk Soester berg, het Federatief Sociaal Cultureel Werk, de Stichting Welzijn Ouderen Soest, dienstencentrum Honsbergen, emancipatie, de patiëntenverenigin gen, Stichting Openbare Bibliotheek, Kunstzinnige Vorming Onderwijs, het Nederlands Bach Ensemble, Karbiet en Mirakel. Zes andere aanvragen van De Kringen, Stichting Kindercentra (ver vanging bij ziekte), Pantheon, Museum Oud Soest, MGT/WBV en Ozan wor den op voorhand afgewezen door het college. In de maanden juni, juli en augustus is de Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan op zaterdagochtend ge sloten. voor dë voor de maanden juli en augustus. EXTRA BELONING! Aanmelden: tel. 1 41 52 Wat Esperanto kan betekenen voor de kontakten tussen mensen uit landen waar heel verschillende talen gesproken worden, is in de afgelopen dagen nog eens onder streept door het bezoek van Anto- nina Cielecka aan Soest. De Pool se onderwijzeres was een weekje te gast bij Peter Roelofs en Gien van Gijn aan de Vosseveldlaan, en de communicatie verliep uitstekend. Een van de voornaamste oogmerken van de door dr. Zamenhoff in de vorige eeuw ontwikkelde "kunsttaal" was juist de bevordering van de onderlinge ver standhouding tussen mensen met ge heel verschillende moedertalen, en dat geldt nog steeds. Waar anderen zich meestal met veel moeite voor elkaar verstaanbaar maken - veel Soesters hebben de beperkingen van het kontakt met vrienden uit Kozle inmiddels aan den lijve ondervonden - bedienen Es perantisten zich vlot van hetzelfde idioom, zonder misverstanden of moei zaam "getolk". Antonina Cielecka, in het dagelijks le ven werkzaam in een opvangcentrum voor jonge kinderen (3-6 jaar) in Ked- zierzyn/Kozle, spreekt zelf nog maar een paar jaar Esperanto. In 1987 werd in de Poolse hoofdstad Warschau een jubileumcongres gehouden van Espe rantisten, waaraan 6000 mensen uit de hele wereld deelnamen. Op de Poolse radio werd daaraan veel aandacht be steed en Antonina besloot de radioles- sen - driemaal per week - op een bandje op te nemen. Op die manier maakte ze zich de nieuwe taal snel eigen. "Het leek niet zo moeilijk, en dat was het ook niet. Ik had op school al Frans geleerd en ik dacht dat ik er wel iets aan zou kunnen hebben." Verbroedering Dr. Peter Roelofs uit Soest is een "oude rot" in het Esperanto. Hij spreekt en schrijft de taal al vanaf zijn jonge jaren: sinds hij als HBS-er in Amsterdam in 1927 een circulaire in de bus vond. "Het achterliggende idee, de verbroe dering van mensen, sprak me aan," al dus de Soester. "Ik leerde de schriftelij ke lessen zondagsmorgens, als ik in bed lag." Ook in zijn werk heeft Roelofs veel voordeel gehad van het feit dat hij met 5. Esperantisten over de hele wereld ge makkelijk kon communiceren. Hij werkte bijvoorbeeld jarenlang mee aan een organisch-chemische encyclopedie van Elsevier en kon door middel van Esperanto snel en gemakkelijk aan in formatie komen waar anderen - door de taalverschillen - soms maanden voor nodig hadden. "Zo kwam ik vaak aan informatie die je op een andere manier niet kon krijgen." Zijn kennis van het Esperanto kwam hem goed van pas bij zijn activiteiten voor de Vredesbeweging, waarvan hij al jaren actief lid is. Zo kwam Roelofs en kele jaren geleden in kontakt met een aantal van zijn Poolse "taalgenoten", o.m. bij de opstelling van een brief aan de Nederlandse minister-president Lubbers, die een rol speelde bij het "proces tegen de staat" inzake de kwes tie van de kruisraketten. De aanleiding daarvoor was gelegen in het feit dat met name Noord-Polen, net als de voorma lige DDR, destijds tot het "doelgebied" van de Nederlandse kernwapens werd gerekend ingeval het tot een geweldda dige confrontatie tussen Oost en West zou komen. Extra dimensie Tweè jaar geleden was Roelofs in Ked- zierzyn/Kozle, waar hij kontakt legde V.r.n.l.Peter Roelofs, Antonina Cie lecka, Gien van Gijn. met Antonina Cielecka, die inmiddels voorzitter is van de Esperanto-afdeling in de zustergemeente van Soest. Geza menlijk bogen zij zich over de Poolse vertaling van de brief, die o.a. door een groot aantal Esperantisten werd onder tekend. Sindsdien onderhielden zij vooral schriftelijk kontakt, en dat liep tenslotte uit op de logeervakantie van vorige week, waarvan men zou kunnen zeggen dat de jumelage Soest-Kozle daarmee een extra dimensie heeft ge kregen. Antonina, die vorige week o.a. met de bus van Opole naar Utrecht in Soest ar riveerde en maandag weer vertrok om via Parijs en Wenen uiteindelijk weer naar Polen terug te gaan, bewaart heel positieve indrukken van haar eerste be zoek aan Nederland en Soest. Ze be zocht o.a. het hoofdkantoor van de Es- peranto-organisatie in Rotterdam, maakte een havenrondvaart en een uit stapje naar de Floriade - "Ik heb nog nooit zoiets moois gezien" - en wandel de heel wat in Soest en omgeving. Ze nam o.a. een kijkje bij de kaasboerderij en het museum Oud-Soest, en is vooral onder de indruk geraakt van de tuinen en het vele groen in onze woonplaats. Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 2 juli Een schoolreis van de Flevoschool uit Almere. Tevens van 9.30 tot 11.30 uur de laatste bijeenkomst van de volwasse- nengroep. Deze start na de vakantie in september weer, dezelfde tijd en plaats. Na schooltijd komen enkele kinderen hun verjaardagspartijtje vieren. Vrijdag 3 juli De laatste schoolreis van dit seizoen komt uit Muiderberg. Het is de Oranje Nassauschool die met 60 kinderen komt. Na schooltijd ook de laatste kin derpartijtjes van dit seizoen 1991/ 1992. Zaterdag 4 juli Voorbereidingen voor de eerste kamp- week die maandag 6 juli start. Er kun nen voor de drie kampweken nog kin deren bij. Belt u even als u uw kind (eren) wilt opgeven 18136. U krijgt dan uitgebreide informatie en reken maar dat de kinderen een leuke kampweek hebben. Mededelingen We zijn aan het einde van een zeer druk seizoen. De kinderboerderij heeft het afgelopen jaar haar best gedaan om het de kinderen van Soest naar de zin te ma ken. We hopen dat we daarin geslaagd zijn. Na de kampweken hebben de me dewerkers van de kinderboerderij zelf vakantie en begin september zijn we weer paraat. Het is verstandig als u nu reeds verjaar dagspartijtjes voor het najaar en het winterseizoen boekt. Het loopt storm en veel plekken zijn al bezet. Voor tach tig gulden kunt u al met tien kinderen een gezellig leuk veijaardagsfeest vie ren, dat wij compleet verzorgen. Komt u met meer kinderen? Dat kan, dan betaalt u acht gulden per kind ex tra. Samen met u overleggen wij wat de leukste activiteiten voor uw kind is. Een feest op maat voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Tot slot van dit seizoen bedanken wij al le (jaar)stagiaires en vrijwilligers die het samen met de leiding van de kinder boerderij mogelijk maakten om er een fantastisch seizoen van te maken. Dui zenden kinderen deden mee met onze activiteiten en hebben volop genoten. Duizenden uren vrijwilligerswerk van veel mensen, waarvoor onze oprechte hartelijke dank. De kinderboerderij in Soest streeft er naar om de leukste en gezelligste kin derboerderij van Nederland te worden. We zijn goed op weg. Helpt u ons mee? Hebt u vragen of klachten, zeg het ons en bent u tevreden, zegt het voort! Tot ziens! Steenhoffstraat 9A, tel. 22195 Talencursussen Spaans 1, 2 en 3 In het komend cursusseizoen staat ook Spaans op het programma van de Volksuniversiteit, zowel voor begin ners als gevorderden op verschillende niveaus. Spanje staat dit jaar volop in de belangstelling. Denkt u maar aan de Wereldtentoonstelling in Sevilla, die nog tot medio oktober geopend zal zijn of aan de Olympische Spelen die deze zomer in Barcelona gehouden worden. Maar ook los van deze aktiviteiten blij ven de Spaanse taal en cultuur de moei te waard. In vrijwel alle landen van La tijns Amerika wordt Spaans gesproken. In de cursussen Spaans nemen spreek- en luistervaardigheid een belangrijke plaats in, terwijl natuurlijk ook de lees- en schrijfvaardigheid en de grammatica de nodige aandacht zullen krijgen. - Spaans 1. Aanvang: maandag 21 sep tember, 19.00-20.30 uur. Docente: mevr. N. Jansen. - Spaans 1. Aanvang: dinsdag 22 sep tember, 13.15-14.45 uur. Docente: mevr. N. Jansen. - Spaans 1. Aanvang: woensdag 23 sep tember, 20.35-22.05 uur. Docente: mevr. A. Smits. - Spaans 2. Aanvang: woensdag 23 sep tember, 19.00-20.30 uur. Docente: mevr. A. Smits. - Spaans 3. Aanvang: dinsdag 22 sep tember, 14.45-16.15 uur. Docente: mevr. N. Jansen. - Spaans 3. Aanvang: maandag 21 sep tember, 20.35-22.05 uur. Docente: mevr. N. Jansen. Cursusadres van alle bovengenoemde cursussen: Mavo Soest, Valeriaanstraat 167a. Cursusprijs: f 200,-. Aantal les sen: 25 van 1 /2 uur. Italiaans 1 en 2 Niet alleen voor de liefhebbers van de zon is Italië een geliefd vakantieland, maar ook voor diegenen die oog heb ben voor de rijkdom aan cultuur van dit land. In het cursusaanbod van de Volksuniversiteit mag Italiaans dan ook niet ontbreken. - Italiaans 1. Aanvang: woensdag 23 september, 19.00-20.30 uur. Docente: mevr. A. Ruepert. - Italiaans 2. Aanvang: woensdag 23 september, 20.35-22.05 uur. Docente: mevr. A. Ruepert. Cursusadres voor beide cursussen: Ma vo Soest, Valeriaanstraat 167a. Cursus prijs: f 200,-. Aantal lessen: 25 van 1V2 uur. Inlichtingen en aanmeldingen Volksu niversiteit Soest/Soesterberg, Steen hoffstraat 9a, tel. 22195. Donderdag 2 luli van 10.00-13.00 uur is het kantoor vóór de zomervakantie het laatst ge- apend. Vanaf donderdag 20 augustus is het kantoor weer geopend voor inschrijvin gen. Open Dag: zaterdag 29 augustus van 9.30-13.00 uur in de Muziek school, Kerkplein 1. Kinderboerderij De Vrije Teugel staat aan de vooravond van de laatste klus van het seizoen. De zo merkampen staan voor de deur en dat betekent drie weken lang drukte aan het Vedelaarpad. Het is alweer de negende keer dat di recteur Leo van den Berg en een leger van vrijwilligers en stagiaires een vakantie voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar hebben voorbereid. Het eerste zomerkamp is van maandag 6 juli tot en met zaterdag 11 juli. De daaropvolgende kampen beginnen op 20 juli en 3 augustus. Tot dusver zijn ongeveer zeventig kinderen opgege ven. In totaal is er plaats voor honderd tot 110 vakantiegangers. "We missen nu een vaste groep kinde ren, die vijf, zes keer is geweest, maar nu te oud is geworden. Een aantal van hen loopt nu onder begeleiding wel mee als hulpleider", zegt Van den Berg. Hij is ervan overtuigd dat de kampen vol ko men. "Elke dag komen nog aanmeldin gen binnen." Te hoge gemeentebelastingen. Wat is Jan Menne toch blij met zichzelf, zoals verwoord in de Soester Courant van 24 juni. Hij gaat voorbij aan het feit dat hij niet kan rekenen en meent de burgers steeds hogere lasten in rekening te moeten brengen. Wat zijn we toch slecht af met bestuur ders die vanuit de politiek op die plaat sen zijn terechtgekomen. Het geld van de reserves komt de burgers toe, en niet om straks allerlei leuke dingen te doen wat strekt tot meerdere eer en glo rie van de bestuurders. Hij denkt er niet aan dat de burgers reeds zijn opgezadeld met stijgende be lastingen, huren, huurwaardeforfait, enfin te veel om op te noemen en nu weer zuiveringsheffing afvalstoffenhef fing. Het wordt tijd dat de bestuurders eens beseffen dat het zo niet langer kan. Ze zullen het straks echt wel merken bij de verkiezingen, maar voor die tijd doen ze weer allerlei beloften die ze nooit waar maken. W. van der Kolk Programma Het programma ziet er globaal hetzelf de uit als in voorgaande jaren. Dit keer is gekozen voor het thema water. Dat houdt onder meer in dat de kinderen een dag naar het Dolfinarium in Har derwijk gaan, een avondspel in de Lan ge Duinen met een zeemeermin doen en op de kinderboerderij een eigen wa terwereld mogen maken. Verder staan onder meer een vossejacht, een span nend bosspel, toneelspel en knutselen op de agenda. De bonte avond op vrij dag ontbreekt niet, net zomin als het kampvuur dat die avond wordt aange stoken. Van den Berg: "Het programma is goed, dus veranderen we niet te veel. Op de boerderij gaan we ook veel met de dieren doen. We hebben leiding ge noeg." De kinderen nemen zelf een tent mee, waarin ze slapen. Deelnemers die niet over een tent beschikken, hoeven ech ter niet in de open lucht te overnachten. Ze kunnen in de tent van een kampge noot rusten of in één van de ruimten van De Vrije Teugel. Mensen die belang stelling hebben voor de zomerkampen, kunnen nog contact opnemen met Van den Berg. Hij is overdag bereikbaar op de kinderboerderij, tel. 18136. De kosten zijn afhankelijk van het sala ris van de ouders. Iemand met een mini muminkomen betaalt 140 gulden per kind per week. Een modaal huishouden moet 190 gulden betalen en het tarief voor de hogere inkomens bedraagt 240 gulden. Waarzegger Van den Berg trad kortgeleden op als waarzegger in het gemeentehuis. Voor de leden van de commissie Welzijn pleitte hij voor geld voor een extra be roepskracht. De Vrije Teugel heeft an derhalve beroepskracht en dat is in de ogen van Van den Berg veel te weinig. "Al onze activiteiten zitten boordevol. We zitten aan onze top. Ik heb in de af gelopen twee maanden 110 verjaar dagsfeestjes moeten weigeren. We zou den veel meer schoolreisjes en verjaar dagen kunnen aannemen. Maar dan zouden we meer gebouwen moeten neerzetten en dat laat het bestemmings plan niet toe. Bovendien zou het ten koste gaan van de intieme sfeer die nu heerst. We zouden dan ook meer mede werkers moeten hebben. Maar met nog meer schoolreizen en verjaardagen worden we een klein Eftelingetje. Dat willen we niet. Dan zitten de vrijwilli gers de hele dag achter een machine of achter de pony. Ik kan veel vragen aan De zomerkampen op kinderboerderij De Vrije Teugel staan ieder jaar garant voor een fijne vakantie dicht bij huis. de vrijwilligers, maar dit zou te ver gaan. Dan pleeg je roofbouw op ze. Het gaat zo goed op De Vrije Teugel, maar we hebben het gewoon veel te druk. Het is echt niet overbodig als er één of twee beroepskrachten bij zouden komen." De twee weken tussen de drie zomer kampen in, staan de medewerkers voor nog een zware klus. De gebouwen krij gen een nieuwe lik verf. Dat is, meent Van den Berg, na vier jaar wel weer eens nodig. De muren van de panden krijgen een zachtgele tint. Daarop ko men cirkels en punten van verschillen de formaten en kleuren. De kinder boerderij is gedurende die twee weken wel geopend, maar activiteiten vinden niet meer plaats. Na het laatste zomer kamp gaat de kinderboerderij op 8 au gustus dicht. Op 1 september wordt het hek weer geopend en beginnen Van den Berg en co. aan een nieuw, druk sei zoen. automobilist op de hoek van de Beetz- laan en de Nieuwstraat niet voldoende rechts hield, ontstond donderdagnacht een aanrijding tussen de wagen en een fïetsster. De vrouw, een negentien-jari ge Soestse, kwam ten val en brak daarbij haar arm. De automobilist verkeerde niet onder invloed van alcohol. Een bewoner (42) van de Di Lasso straat mist sinds vrijdag twee geluidsbo xen die in zijn auto zaten. De 'speakers' werden uit zijn wagen ontvreemd, die nabij zijn woning stond geparkeerd. In O verhees zijn donderdagnacht twee auto's opengebroken. Een 27-jarige Soester van het Vedelaarpad moet daardoor een nieuwe autoradio aan schaffen. Een 43-jarige bewoner van het Scalmeyerpad leed zevenhonderd gulden schade, omdat zijn radio en een zonnebril uit zijn wagen werden ge haald. Bovendien liep de auto bij de kraak voor negenhonderd gulden scha de op. Het gebeurt niet alle dagen dat de gemeente Soest een kunstwerk aangeboden krijgt, en een carillon compositie is helemaal een zeld zaamheid. Als het aan de Soester kunstenaar Harry Schilder ligt, klinkt binnenkort een nieuw wijsje uit het klokkenspel aan het Raad huisplein. Of het melodietje inderdaad kan wor den "opgenomen" in de chip die tot dusver alle wijsjes van het carillon langs elektronische weg ten gehore brengt, moet nog worden afgewacht. Wethou der Jan Visser, die de compositie vorige week namens het gemeentebestuur dankbaar aanvaardde, zou dat nog la ten uitzoeken. Het 25-jarig jubileum van de Vereni ging Artishock was voor Harry Schilder - "werkzoekend kunstenaar", zoals hij zichzelf omschrijft - aanleiding om het muziekstuk te maken. "Oxymoron", luidt de titel, wat zoveel wil zeggen als "tegenstrijdigheid". Hij schreef de compositie - die een lengte heeft van twee minuten - voor de gitaar, en samen met Richard van Bemmelen legde hij de klanken nootje-voor-nootje vast in een computer, waardoor het ongeveer de klank van het Soester carillon benadert. Met behulp van een soundmixer werd de compositie vorige week in de raad zaal van het gemeentehuis tot leven ge wekt. Schilder gaf daarna nog een uit voering van zijn compositie op de gi taar. Het muziekstuk dient op 18 juli ook als opening van de kunstmanifestatie "Te kens in as", waarmee Artishock het zil veren jubileum in de Soester Duinen gaat vieren. Dat evenement wordt een artistiek spektakel, waarbij de toe schouwers zullen kunnen genieten van muziek en poëzie, terwijl een vuurspu- i J"'. wer 12 "tekens - ontleend aan de na tuur - op offsetplaten zal ontsteken, evenals een aantal fakkels. Phoenix Tijdens de manifestatie gaat het volgens Schilder om het uitbeelden van het "transfiguratieproces", ook wel bekend als "wedergeboorte", met als bekendste voorbeeld de mythische vogel Phoenix die uit zijn eigen as herrijst. De manifes tatie is overigens het eerste project dat gefinancierd wordt met een bijdrage (f 2500,-) uit het nieuwe Cultuur-stimu leringsfonds van de gemeente, een potje van 25.000 gulden, speciaal be doeld voor artistieke evenementen. Harry Schilder overhandigt wethou der Jan Visser de partituur van zijn ca rillon-compositie. "Oxymoron" wordt tijdens de gebeur tenissen op 18 juli opnieuw ten gehore gebracht, maar dan door twee saxo foons. De toeschouwers worden in de duinen verder nog onthaald op enkele andere composities van Harry Schilder, maar ook muziekstukken van Richard van Bemmelen, en van Gentle Giant, een voormalige popgroep. De Soester saxofonisten Sammy Prinsen en Rob Lijftogt zullen verder enige improvisa tie laten horen, begeleid door Oscar Prinsen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 4