Opruiming - Zomerfinale ódimtemm jsf«ïciir UUR iu Teugel iACTUEEL 'De afspraken in de Structuurvisie zijn heilig, daar kruipen we straks niet meer onder uit...' Visser steekt Structuur-miljoenen liever in Eng dan in Zonnegloren Officiële klacht tegen gemeente over gang van zaken bij Structuurvisie Shorts &Le99"^Qi. teiten breekt arm van fiets0mdat Isboxen uit ntvreemd idio's en willen weg Wethouder Visser aan vooravond van 'historisch besluit': Bloemist Overhees onderhandelt met met Jac. Hermans DE TROMSLAGER Voor uw kompleet verzorgde barbecueparty 02155-22871 In onze Zomerfinale een groot deel van de kollektie zeer aantrekkelijk geprijsd. Wethouder hoopt op joods psychiatrisch centrum Brunekreef: 'College frustreert inspraak' GRANDIOZE AKTIE Bij inruil van uw *Disk, Pocket of Instamatic camera: Kodak 335 compactcamera ^akö5t°mPS 'illem Van Oosten I fotoservice N atuurbeschermers en boeren op één lijn over Landelijk Gebied ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 PAGINA 4 ampen op kinderboerderij ■gel staan ieder jaar garant e vakantie dicht bij huis. ers, maar dit zou te ver eeg je roofbouw op ze. Het op De Vrije Teugel, maar ït gewoon veel te druk. Het verbodig als er één of twee hten bij zouden komen." ven tussen de drie zomer- taan de medewerkers voor re klus. De gebouwen krij- iwe lik verf. Dat is, meent :rg, na vier jaar wel weer De muren van de panden «achtgele tint. Daarop ko en punten van verschillen- 1 en kleuren. De kinder- *edurende die twee weken l, maar activiteiten vinden aats. Na het laatste zomer- e kinderboerderij op 8 au- Op 1 september wordt het >pend en beginnen Van den aan een nieuw, druk sei- een op de hoek van de Beetz- Jieuwstraat niet voldoende ontstond donderdagnacht ng tussen de wagen en een vrouw, een negen tien-jari- wam ten val en brak daarbij )e automobilist verkeerde nvloed van alcohol. er (42) van de Di Lasso- nds vrijdag twee geluidsbo- n auto zaten. De 'speakers' zijn wagen ontvreemd, die Dning stond geparkeerd*. zijn donderdagnacht twee ïgebroken. Een 27-jarige het Vedelaarpad moet en nieuwe autoradio aan- en 43-jarige bewoner van /erpad leed zevenhonderd de, omdat zijn radio en een it zijn wagen werden ge indien liep de auto bij de ïegenhonderd gulden scha- iilder overhandigt wethou- er de partituur van zijn ca- ositie. wordt tijdens de gebeur- 18 juli opnieuw ten gehore laar dan door twee saxo- jeschouwers worden in de er nog onthaald op enkele posities van Harry Schilder, luziekstukken van Richard len, en van Gentle Giant, lige popgroep. De Soester i Sammy Prinsen en Rob -n verder enige improvisa- Ten, begeleid door Oscar X WOENSDAG 1 JULI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 Over iets meer dan een week - donderdag 9 juli - neemt de gemeenteraad van Soest een "historisch besluit". Na de uitvoerige discussie van de afge lopen maanden en jaren zal het gemeentebestuur zich met een - naar het zich laat aanzien - ruime meerderheid uitspreken voor de Structuurvisie, waarin de toekomstige ontwikkeling van Soest in grote lijnen is vastge legd. Aan de vooravond van de belangrijke raadsvergadering twijfelt wethouder Jan Visser - als portefeuillehouder Ruimtelijke Ordening de eerstverantwoordelijke voor het Structuurplan - allerminst aan de "goe de afloop" van de beraadslagingen: "Ik ga ervan uit dat 23 van de 27 raadsleden het voorstel zullen steunen." "Ik ben er trots op, want het is echt een uitstekend stuk." Dat zegt Visser over de jongste versie van het Structuurplan (fase vier), waarvoor het College van B. W. de steun van de raad vraagt. Als het aanvaard wordt, betekent dat dat het Soester gemeentebestuur akkoord gaat met een beperkte uitbreiding van Soest (een "afronding" met 1500 hui zen) in de periode van 1995 tot 2010, en met nog een aantal plannen die daar mee direct of indirect samenhangen: een plan voor de aanpak van de ver keersknelpunten, het landschapsbe heer en het winkelbeleid. "Het zou goed zijn als het voorstel wordt aangenomen zoals het nu - als fa se vier - geformuleerd is. De Structuur visie is geen doel op zichzelf, maar een middel," aldus Visser. Het gaat erom dat al die afspraken straks worden vast gelegd in de 15 bestemmingsplannen die het gezicht van Soest zullen bepa len. Het uitgangspunt is: consolideren. We ronden Soest af tot 2010 en daarna gaat de deur definitief op slot." In de Structuurvisie gaat het alleen om de grote lijnen, onderstreept Visser nog eens. "Het gaat niet om de details; die komen na 1995 pas aan de orde in de bestemmingsplannen, en dan kan er heus nog wel een heleboel worden bij gesteld of aangepast. Wat we nu afspre ken gaan we dan heel voorzichtig inpas sen, want het moeten wel leuke buurten worden - in elk geval niet zo'n ratjetoe als bijvoorbeeld Klein Engendaal nu aan het worden is..." Nooit eerder kende Soest zo'n "in spraakcircus" als over de Structuurvi sie, en Visser heeft daar absoluut geen moeite mee gehad. "Te véél inspraak is. 't nooit, al wordt het publiek er mis schien wel een beetje moe van, maar we hebben vanaf het begin de burgers heel bewust bij de besluitvorming willen be trekken. Dat is in zeer ruime mate ge beurd, en ik vind dat het ook góed is ge gaan. We zijn eigenlijk al twee jaar met de bevolking in discussie. Natuurlijk is het een spel van geven en nemen. Som mige ideeën zijn maatschappelijk on haalbaar gebleken, aan de andere kant kunnen we ook niet alle wensen van de burgers honoreren, maar dat is all in the game, het hoort erbij. Als ik zelf aan de Koninginnelaan of aan het Eerste Hee serlaantje woonde, zou ik ook proteste ren..." Hoger doel Wat hem betreft, gaat het in de Struc tuurvisie niet in de eerste plaats om het bouwen van nieuwe huizen, maar dient het plan eigenlijk een hoger doel: het sparen van het kostbare "buitengebied" - tweederde van het Soester grondge bied: de natuur, de bossen, de duinen, de polders, alles wat Soest uniek maakt en wat voor zoveel Soesters bij uitstek de reden is geweest om hier te gaan wo nen. "Met de aanvaarding van de Struc tuurvisie en volgend jaar het nieuwe be stemmingsplan, wordt de dreigende aanslag op het landelijk gebied defini tief afgeslagen." Visser vindt dat "van wezenlijk be lang", belangrijker in elk geval dan het bouwen voor woningzoekenden, want dat is volgens hem het dempen van een bodemloze put. "Het is een illusie datje die wetmatigheden kunt doorbreken; al bouwen we net zoveel huizen als er nu woningzoekenden zijn, dan heb je straks nóg een hele lijst. Je kunt niet aan de gang blijven, en dat vinden de pro vincie en het gewest gelukkig ook. Het is echt nog een heel gevecht geweest om Soest in het ecologische scenario voor Eemland opgenomen te krijgen, maar het is gelukt. Amersfoort zal nooit meer kunnen: neem maar zoveel woningzoe kenden van ons over - dat Zwaard van Damocles is weg..." Niet overvallen Over het verloop van de inspraak is Vis ser - ondanks de talrijke protesten van diverse actiegroepen - redelijk tevre den. "Alle informatie is ruimschoots verstrekt, het is op tijd de deur uit ge gaan en het publiek is volledig op de hoogte gebracht, bijvoorbeeld in Óp 't Hoogt. Tsja - soms dringt het kennelijk niet door; de mensen lezen eroverheen of ze pikken het niet op. Wij hebben ge daan wat we moesten doen, en ik ben het helemaal niet eens met de burgers die nu roepen dat ze door de plannen overvallen zijn. Die tijd is in Soest echt voorbij, zoals het vorige College van B. Al enkele malen is in de politieke discussie over het winkelbeleid ge zinspeeld op de mogelijke uitbrei ding van de supermarkt in Overhees door de aankoop van de naastgele gen bloemenzaak. Niet iedereen is daar gelukkig mee, en zeker niet de heer J. v.d. Goor, de eigenaar van Fleur-inn, de bloemenzaak waar het dan over gaat. V.d. Goor: "Ik hoor nu allemaal wil de verhalen om me heen, dat ik bin nenkort m'n zaak verkoop aan Jac. Hermans. Ik kan dat niet waarderen, want misschien gaat me dat wel om zet schelen. Er zijn ooit wel eens ge sprekken met Hermans geweest, maar die hebben tot niets geleid. Ik kan pertinent zeggen dat er geen en kele correspondentie wordt gevoerd tussen onze bedrijven." W., dat een halfuurtje voor de ge meenteraadsvergadering over het Na tuurbad nog gauw een commissieverga dering met inspraak organiseerde..." Het feit dat de actiegroepen, met name die van de Koninginnelaan en Hees, zich alsnog hebben laten horen bewijst volgens Visser dat de burgers in het al gemeen heus wel goed geïnformeerd zijn. "De mensen weten hoe het zit, en er is genoeg tijd voor de inspraak uitge trokken. Het aantal negatieve reacties is minimaal, en dan zijn ze vaak ook nog hetzelfde als bij vorige ronden, zoals de kritiek van de Kamer van Koophandel. Die komt nu weer met een paar zwakke argumenten; ze hebben volgens mij echt gedacht: waar zullen we nou nog 's tegen protesteren...?" Politiek gewin Ook van de kritiek van de heer Brune- kreef, die een officiële klacht heeft inge diend tegen de manier waarop het Col lege met de inspraak is omgegaan en nu de besluitvorming minstens een maand wil uitstellen, is Visser niet onder de in druk. "Eigenlijk ben ik woedend op Brunekreef. Hij probeert ons als een letterdief te vangen op regeltjes en arti keltjes, alleen maar voor politiek gewin, terwijl hij met zijn eigen VVD een struc tuurvisie heeft gelanceerd waar nauwe lijks of helemaal geen inspraak aan te pas kwam. Brunekreef wilde aan het Kerkpad een boerderij verplaatsen, ter wijl de bewoners van niks wisten. Moet hij ons iets verwijten...?" De inspraak is geen wassen neus ge weest, vindt Visser. "We hebben goed naar de burgers geluisterd. Kijk maar naar de Groene Driehoek, die de zaken ook heel goed heeft aangepakt. Als Hees en de Koninginnelaan zich goed organiseren zullen we daar uiteraard ook naar luisteren, maar dat wil natuur lijk niet zeggen dat ze dan ook hun zin krijgen. Uiteindelijk is het volgens onze democratische spelregels toch de ge meenteraad die beslist, en daar heeft ie dereen zich aan te houden. En bij de be handeling van de bestemmingsplannen is er opnieuw alle gelegenheid om met wensen en kritiek te komen - nee, dat is geen zoethoudertje. De mensen moe ten straks ook alert zijn en erbij blijven, zeg ik altijd, maar de afspraken in de Structuurvisie zijn wel heilig, daar krui pen we straks niet meer onderuit..." Mensenwerk Dat het College tijdens de inspraak soms flink "van onder uit de zak" heeft gekregen deert hem niet. "Het viel ook wel mee, vind ik. Ja, met sommigen is natuurlijk geen goed garen te spinnen, maar dat is toch ook iets van het oude wantrouwen tegen de overheid. Dat is niet uit te roeien en vaak is het juist goed, al worden sommige mensen wel eens agressief. Het publiek reageert alert, en ook dat bewijst dat de voorlich ting goed geweest is. Kijk maar naar SEC, dat terecht schrok van de bouw plannen op de voetbalvelden. Bureau Zandvoort heeft voortreffelijk werk ge leverd, maar dat was een foutje - zo zie je maar dat het allemaal mensenwerk is. SEC had natuurlijk groot gelijk dat ze aan de bel trokken en in het raadsvoor stel is dat nu ook hersteld." Visser is trots op de Structuurvisie. "Soest blijft Soest. In 2010 gaat de deur op slot en dan heb ik m'n doel bereikt, maar nog leuker vind ik het bestem mingsplan Landelijk Gebied. Dat staat bij mij bovenaan. Als dat volgend jaar lukt heb ik helemaal m'n zin. Wat daar gaat 't om: dat we niet verder knabbelen aan de ruimte die we in Soest nog heb ben en waar we hardstikke zuinig op moeten zijn." Jan Visser rekent op de steun van een ruime meerderheid van de gemeenteraad. tenten/stoelen/tafels/bediening modernste barbecue-apparatuur aantrekkelijke prijzen bel vrijblijvend voor informatie Ook uw adres voor salades, luxe hapjes en ontbijtservice. SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155 - 2 35 84 Wethouder Jan Visser zit nog niet op één stoel met zijn collega Mieke Swinkels als het om het Zonneglo ren-terrein gaat. De D66-politica verraste vorige week vriend en vij and met een afwijkend standpunt over de bestemming van de zie- kenhuisgrond, die volgens haar t.z.t. moet worden "teruggegeven aan de natuur". Volgens Visser is het nog veel te vroeg voor zo'n op stelling en loopt Swinkels een beetje al te gehaast voor de muziek uit. "We zijn nog volop in discussie met het ziekenhuis en de provincie. De rest van het College is er in principe niet tegen, maar het is nog veel te vroeg om dat nu van de daken te prediken," aldus Vis ser. "Ik ken haar motieven niet, maar de 7,5 miljoen die de stichting Molendael nodig heeft moeten er wel komen. Daarom moet je nu nog niet zeggen: stop er de 5 miljoen die we over hebben De heer S. H. Brunekreef - oud-di recteur van Gemeentewerken en prominent lid van de VVD in Soest - heeft bij het College van B. W. een officiële klacht ingediend, waarin de gang van zaken tijdens de inspraak op de Structuurvisie wordt gehekeld. Brunekreef eist een of twee maanden uitstel van de besluitvorming en beroept zich daarbij op de door de gemeente raad vastgestelde inspraakveror dening. Het gaat hem met name om de verslaglegging, de (te korte) inspraaktermijn en andere voor schriften die volgens hem "met voeten getreden worden". In een lijvige opsomming van punten waarin het College zijns inziens in ge breke is gebleven constateert Brune kreef dat het gemeentebestuur de ver ordening en de procedures niet juist hanteert. Een eerdere reactie van het College heeft hem niet bevredigd en hij eist nu dat de besluitvorming rondom de Structuurvisie wordt opgeschort, zo dat het niet opnieuw verkeerd gaat. "De discussie over de Structuurvisie is compleet met ingebouwde flitser. Kodak Photolife batterijen. Kodak Gold film en etui slechts^ Compact en 9«maVk 1 mee te nemen iematteV^Wmm^" GeenWmqe^eV^eid GeenaHundmste«e Lensbe«heim«hu" t 'iaat garanUe Soesterbergsestraat 57 Van Weedestraat 147 Winkelcentrum Soest-Zuid Soestdijk 02155-13109 02155-25942 zo belangrijk dat die niet het 'slachtof fer' mag worden van in een vroegtijdig stadium gemaakte planningen. Het feit dat u de procedure reeds met één maand hebt moeten verlengen beves tigt dit," aldus Brunekreef. "Door wel vast te houden aan een te krap schema frustreert u de inspraak en voelen velen zich niet serieus genomen. Dat steekt de insprekers zeer." Volgens hem hebben ze immers niet louter uit eigenbelang meegedacht over oplossingen "voor onze gezamenlijke toekomst" en zijn er veel constructieve bijdragen ingediend. Weldenkende mensen "Wat daarmee gebeurt is niet alleen on duidelijk, maar de indieners hebben het gevoel gekregen dat u er niets mee doet als ze niet in uw straatje zijn. De inspre kers zijn echter weldenkende mensen die, als ze goede tegenargumenten krij gen, best hun mening voor een betere willen geven." De mensen krijgen vol gens Brunekreef echter het gevoel dat .ze tegen de bierkaai vechten. "Het feit dat u bepaalde zaken niet wilt bespreken of erover nadenken, en zelf wel iedere keer met nieuwe ideeën komt, is voor de burgers onbegrijpelijk. Ik adviseer u dan ook gas terug te ne men door er eerlijk voor uit te komen dat het tijdschema te krap is om burgers een behoorlijke kans op inspraak te ge ven en hun inspraak te kunnen beant woorden. Bovendien heeft u dan de ge legenheid om eerder ingenomen stand punten, die via de inspraak steeds wor den aangevochten, te laten onderzoe ken en wel ter discussie te stellen," al dus Brunekreef. Uitstel i Op die manier treedt het gemeentebe stuur "open" naar de burgers van Soest en ontstaat er een interactie, in plaats van een reactie nu, laat hij verder weten. "Voor onze toekomstvisie, die loopt tot 2010, is uitstel van één of twee maan den toch niet van betekenis!" Brunekreef - die overigens leiding gaf aan de WD-werkgroep die vorig jaar een "eigen" structuurvisie ontwikkelde - betreurt het dat hij het gemeentebe stuur via een klacht tot dit punt moet trachten te brengen. "Ik ben er overi gens van overtuigd dat het gesprek tus sen het gemeentebestuur en de burgers zó essentieel is, dat deze onvriendelijke manier toch gekozen moet worden." Hij hoopt daarom op een meer harmo nieuze oplossing dan de "geyone" af handeling van de klacht. maar in, want dat is ,een bonk geld. Dat kan altijd nog, als het straks alles mis lukt zou zijn." Visser heeft ook zo z'n twijfels over het "bod" van de stichting Utrechts Land schap, die anderhalf miljoen op tafel denkt te leggen voor het ziekenhuister rein. "Boterzacht," aldus de wethou der. "En dat geld moet dan komen uit allerlei fondsen. Ik moet nog zien dat het Utrechts Landschap dat bij elkaar krijgt, en Kruitwagen (voorzitter van de stichting Molendael, red.) kan daar na tuurlijk helemaal niks mee..." Maar misschien komt het er inderdaad ooit nog wel eens van om Zonnegloren terug te geven aan de natuur, denkt hij. "Wie zou dat niet willen? Maar als het aan mij ligt, stop ik die vijf miljoen liever in de aankoop van de zuidelijke Eng en het parkplan voor de noordelijke Eng. Mijn prioriteit zou zijn om de Zuide- reng terug te brengen in z'n vroegere staat. Dat ziekenhuis staat er al meer dan 65 jaar - moet dat nou zo nodig te rug naar de natuur? Met het bouwplan voor 60 kavels, dat 7,5 miljoen kan op brengen, wordt het een stuk rustiger dan het nu is, en alles wat het minder wordt is natuurlijk meegenomen." Visser heeft zijn hoop wat Zonnegloren betreft vooral gevestigd op het Sinaï- centrum, het joodse psychiatrische zie kenhuis in Amersfoort, dat op zoek is naar een nieuwe locatie om te kunnen uitbreiden. Zonnegloren staat - afge zien van de vrijkomende locaties van de Lichtenberg en het Elisabeth-zieken- huis in de Keistad - hoog op het lijstje van de Sinaï-directie. "Zo'n bestem ming is natuurlijk prima, maar er zitten nog heel wat haken en ogen aan." Chaotisch Visser heeft zich buitengewoon ver baasd over de discussie over het "win- kelgebeuren" in de commissie Finan ciën van zijn collega Jan Menne, in de afgelopen week. "Dat was lachen. Ik heb nog nooit zo'n chaotische discussie meegemaakt. Zoals er nu met Albert Heijn wordt geschoven, van het ene vak naar het andere, het lijkt wel een schaakspel! Het is ook niet gek dat ze er niet uitkomen, want de raad is zo ver deeld. Maar die spraakverwarring: hoe halen ze het in hun hoofd om onderne mers voor te kauwen hoe ze in de toe komst hun omzet bij elkaar moeten ha len..." Typerend voor de zwakke oppositie noemt Visser het door WD-fractie- voorzitter Neks Blommers gelanceerde plannetje om de vijvers bij C-drie maar te dempen, zodat het winkelcentrum Overhees kan uitbreiden. "Dan weet ik nóg wel een paar vijvers zeg. Dat water hóórt bij het gebouw, het is beeldbepa lend. Ik vind het een uiterst rare manier om Soest uit de problemen te helpen." Verkeer De verkeerskwestie is eenvoudig niet op te lossen, stelt Visser verder vast. "We hebben al zoveel plannen gehad, het publiek wil gewoon niet wat het ge meentebestuur wil en blijft z'n eigen weg zoeken. Met die handicap moeten we maar zien te leven. Zelfs naar de Avondvierdaagse gaan de mensen met de auto - dan staat de hele Vrijheids weg vol!" Dat er binnen het CDA al stemmen op gaan om over een paar jaar alsnog naar andere oplossingen te zoeken - eventu eel "buitenom" - deert hem niet. "Ach, het CDA heeft zoveel meningen als er raadsleden zijn, net als trouwens heel Soest. Ik zeg wel eens: we hebben hier vier verkeerskundigen, maar wel 40.000 verkeers-'deskundigen'. Over tien jaar mag je er best anders over den ken, maar de Structuurvisie mag niet onderuit gehaald worden: geen aantas ting van de structuur van Soest!" Geld geen probleem Over de financiële kanten van de Struc tuurvisie maakt Visser zich geen zor gen. "Het geld is geen probleem: voor de sociale woningbouw kunnen we 7,5 miljoen bij elkaar sparen en voor de an dere projecten - het landschap, het ver keer - ligt straks 11 miljoen klaar, inclu sief de twee miljoen waarmee het lang zamerhand bijna lege stads- en dorps vernieuwingsfonds wordt gespekt. Dan hebben we nog vijf miljoen over, waar voor Swinkels Zonnegloren dus wil te ruggeven aan de natuur. En dan heb ik het nog niet gehad over de 21 miljoen reserve van het gasbedrijf, en de ver koop van het CAI-bedrijf, die ook heus nog wel een paar miljoen gaat opleve ren." Visser vindt dat er na 9 juli nog eens duchtig gepraat moet worden om al de ze gelden in de "dingen Van de Struc tuurvisie" te stoppen. "Maar dat is een vólgende discussie, die in 1994 wel aan de orde komt. Ik stop het geld liever in het landschap dan in tunnels die totaal niet in Soest passen en waarom andere gemeenten ons vierkant uitlachen..." Wethouder Jan Visser vindt het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied, waarover volgend jaar het besluit moet vallen, eigenlijk nóg be langrijker dan de Structuurvisie. Vandaar ook zijn inzet voor een "brede" discussie over de waarden van het Soester buitengebied, op nieuw met veel inspraak, zoals hij met plezier aankondigt. Ook de lezingencyclus waarvoor hij het initiatief heeft genomen speelt daarin een belangrijke rol en met ge noegen heeft hij tijdens de recente discussie over de Eempolders vast gesteld dat (boer) Kees Wantenaar en (natuurbeschermer) Peter Veen elkaar min of meer "gevonden" heb ben. "Het mooiste is: Wantenaar en Veen hebben me na afloop beloofd dat ze straks met één gezamenlijke visie naar voren zullen komen. Dat haalt de angel uit de discussie over het be stemmingsplan. Boeren en natuur beschermers staan bijna altijd als kemphanen tegen over elkaar, maar ze doen allebei water in de wijn. Dat ze al in dit prilste stadium zo on spea- king terms zijn, dat is uniek in Ne derland. Ik ben daar heel gelukkig mee," aldus Visser. re\dbero ebritt00

Soester Courant | 1992 | | pagina 5